Jump to content

Μοτέρ για κατασκευή Barn Door Tracker


KGP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και τα οικονομικά μου δεν επιτρέπουν τίποτα περισσότερο, αποφάσισα να κατασκευάσω ένα μηχανοκίνητο Barn Door Tracker για φωτογράφηση νυχτερινού ουρανού (Dslr + τρίποδα + κεφαλές υπάρχουν).

 

Μετά από εκτενές ψάξιμο στο διαδίκτυο έχω μια εικόνα για το τι θα χρειαστώ από υλικά, όπως επίσης και για το πως θα το κατασκευάσω. Εκεί που κολλάω είναι στο ηλεκτρικό μοτεράκι που θα κινεί το σύστημα. Βηματικό λέει και θα πρέπει να του κάνω κάποιου είδους μειώση, είτε με γρανάζια, είτε με ηλεκτρονικά.

 

Δεν ξέρω και πολλά πράγματα για αυτά, εκείνο που κατάλαβα όμως είναι ότι ο άξονας του μοτέρ ή εν πάσει περιπτώση η δευτερεύουσα μετάδοση της κίνησης στον κοχλία θα πρέπει να ολοκληρώνει μια πλήρη περιστροφή 360 μοιρών σε 1 λεπτο ακριβώς... 1rpm δηλαδή.

 

Σε αυτό που θέλω βοήθεια είναι αν γνωρίζετε να μου υποδείξετε ποια χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει το μοτέρ που θα αγοράσω (απο e-bay σκέφτομαι) καθώς και αν χρειάζεται κάποια άλλα εξαρτήματα (μειωτήρες, σύστημα γραναζιών, ηλεκτρονικοί ελεγκτές) για να επιτύχω το πολυπόθητο 1rpm.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Επειδη ενδιαφερομαι για το project και εγω. Βρηκα πληροφοριες απο αυτη τη σελιδα http://www.astronomyboy.com/barndoor/electronics.shtml Για το κυκλωμα που λειτουργει με το stepper motor σε 1.8.

Οι αποριες μου ειναι δυο. Ποιο απο τα παρακατω 1.8 moter κανει βαση αυτα που λεει η σελιδα; http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1313&_nkw=stepper+motor+1.8&_sacat=0&_from=R40

 

Και αν μπορει καποιος να φτιαξει το κυκλωμα http://www.mikeoates.org/mas/projects/scotch/circuit.htm

Σε απλοποιημενη μορφη με καποιο DIY layout για να μπορουμε να το φτιαχνουμε (σαν να ηταν lego) και εμεις που δεν σπουδασαμε ηλεκτρονικα...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε πρώτα δοκιμάσει χειροκίνητο barn door;

Πρόσφατα είδα ένα φίλο να φωτογραφίζει χειροκίνητα. Με το ένα χέρι κρατούσε το ρολόι και με το άλλο κινούσε τη ροδέλα. Κάθε 5 δευτερόλεπτα προχωρούσε μια γραμμή. Οι φωτογραφίες τελικά ήταν πολύ όμορφες, χωρίς κούνημα. Οι φακοί widefield είναι αρκετά γρήγοροι ώστε να μην χρειάζονται μεγάλες εκθέσεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην μπλέκεις με βηματικούς κινητήρες και κυκλώματα, εγώ θα σου πρότεινα ένα dc motor με ενσωματωμένο μειωτήρα στροφών και ένα driver PWM με ρυθμιστή στροφών. Υπάρχει μοτέρ με 2RPM στο οποίο μπορείς να προσαρμόσεις τον driver και να ρυθμίσεις τις στροφές στη μέση (1RP). Αν δεν είναι ακριβώς Ρυθμίζεις τις στροφές στη μέση και μετά με δοκιμές κάνεις adjust ώστε να πετύχεις την ακρίβεια που θέλεις.

 

Δεν μπλέκεις με ηλεκτρονικά και είναι μια φτηνή λύση.

 

Μοτέρ: http://www.ebay.co.uk/itm/12V-DC-2-RPM-Replacement-Micro-Electric-Gear-Box-Motor-/300705656192?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item4603742d80

 

Driver: http://www.ebay.co.uk/itm/12V-40V-10A-Pulse-Width-Modulation-PWM-DC-Motor-Speed-Control-Switch-Governor-UK-/290736054991?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item43b13822cf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην μπλέκεις με βηματικούς κινητήρες και κυκλώματα, εγώ θα σου πρότεινα ένα dc motor με ενσωματωμένο μειωτήρα στροφών και ένα driver PWM με ρυθμιστή στροφών. Υπάρχει μοτέρ με 2RPM στο οποίο μπορείς να προσαρμόσεις τον driver και να ρυθμίσεις τις στροφές στη μέση (1RP). Αν δεν είναι ακριβώς Ρυθμίζεις τις στροφές στη μέση και μετά με δοκιμές κάνεις adjust ώστε να πετύχεις την ακρίβεια που θέλεις.

 

Δεν μπλέκεις με ηλεκτρονικά και είναι μια φτηνή λύση.

 

Μοτέρ: http://www.ebay.co.uk/itm/12V-DC-2-RPM-Replacement-Micro-Electric-Gear-Box-Motor-/300705656192?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item4603742d80

 

Driver: http://www.ebay.co.uk/itm/12V-40V-10A-Pulse-Width-Modulation-PWM-DC-Motor-Speed-Control-Switch-Governor-UK-/290736054991?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item43b13822cf

Ο driver δεν ειναι διαθεσιμος για ελλαδα, αλλα θα βρεθει και απο αλλου.

Εχω σκεφτει πολλες λυσεις απλες, αλλα δεν μπορει σε ολα τα σχεδια να προτεινουν κυκλωμα και οχι απλα ενα "ποτενσιομετρο". Επισης δεν ξερω μετα πως θα γυριζω την πλατφορμα στην αρχικη θεση αν δεν υποστηριζει αντιστροφη πολικοτητας για να γυριζει αναποδα. Επισης αυτο το μοτερ εχει τη δυναμη να μετακινησει τη πλατφορμα +καμερα χωρις να εχει προβλημα και να "χανει";

Έχετε πρώτα δοκιμάσει χειροκίνητο barn door;

Πρόσφατα είδα ένα φίλο να φωτογραφίζει χειροκίνητα. Με το ένα χέρι κρατούσε το ρολόι και με το άλλο κινούσε τη ροδέλα. Κάθε 5 δευτερόλεπτα προχωρούσε μια γραμμή. Οι φωτογραφίες τελικά ήταν πολύ όμορφες, χωρίς κούνημα. Οι φακοί widefield είναι αρκετά γρήγοροι ώστε να μην χρειάζονται μεγάλες εκθέσεις.

Φυσικα και θα γινει πρωτα manual δοκιμη, Αν με ικανοποιει το αποτελεσμα μπορει να να μην προχωρισω σε μηχανικη εκδοση, Αλλα αν μιλαμε ακομη και για εκθεσεις των 5 λεπτων σκεψου να γυρνας τη ροδελα 50 λεπτα για 10 5λεπτες εκθεσεις...

 

Παντως αν μπορουσε καποιος να απλοποιησει το σχεδιο με το .DIY layout creator θα του ημουν ευγνωμων.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω.

Αληθεια ομως, με αυτη τη λυση δεν θα εχω αυξομοιωσεις οσο πεφτει η ταση της μπαταριας; Θα θελει συνεχη ελεγχο αν οι στροφες παραμενουν σωστες μετα απο πχ. 20 λεπτα χρησης.

Εχω την εντυπωση οτι το κυκλωμα με το stepper motor μπορει να ειναι εξειδικευμενο αλλα διατηρει σωστα τις στροφες οσο πεφτει η ταση.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω σκεφτει πολλες λυσεις απλες, αλλα δεν μπορει σε ολα τα σχεδια να προτεινουν κυκλωμα και οχι απλα ενα "ποτενσιομετρο". Επισης δεν ξερω μετα πως θα γυριζω την πλατφορμα στην αρχικη θεση αν δεν υποστηριζει αντιστροφη πολικοτητας για να γυριζει αναποδα. Επισης αυτο το μοτερ εχει τη δυναμη να μετακινησει τη πλατφορμα +καμερα χωρις να εχει προβλημα και να "χανει";
Το κύκλωμα που σου δίνω παραπάνω δεν είναι απλά ένα ποτενσιόμετρο αλλά μια γεννήτρια PWM. Οι στροφές δεν ρυθμίζονται με αυξομείωση τάσης αλλά με παλμούς σταθερής τάσης σε συχνότητες. Το ποτενσιόμετρο χρησιμοποιείται σαν input για να δώσει ένα εύρος τιμών από 0-255. Μπορείς να αντικαταστήσεις το ποτενσιόμετρο με ψηφιακό input αλλά θέλει μικροελεγκτή. Αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις αργότερα αν δεις ότι η ακρίβεια του ποτενσιόμετρου δεν είναι ικανοποιητική.

 

Αναστροφή πολικότητας μπορείς να κάνεις αλλά θέλεις πάλι μικροελεγκτή και τερματικούς διακόπτες (μπελάς). Αντί αυτού μπορείς να τροποποιήσεις το μηχανικό κομμάτι και να βάλεις ένα "συμπλέκτη" ο οποίος θα απομονώνει τα γρανάζια για να μπορείς να κάνεις επαναφορά στην αρχική θέση με το χέρι.

 

Όσο αφορά τη δύναμη εγώ με ένα τέτοιο μοτέρ έχω φτιάξει πλατφόρμα ισημερινή για dob και η ροπή που δίνει το μοτέρ λόγω μειωτήρα είναι πολύ μεγάλη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα την σκεφτω τοτε σοβαρα την προταση σου. Αληθεια αν παρεμβαλω απο το PWM προς το μοτερ ενα διακοπτη αντιστροφης πολικοτητας δεν θα λειτουργησει;

Αν λειτουργει, τοτε μπορω να παρω πχ ενα μοτερ περισσοτερων στροφων και αφου αντιστρεφω την πολικοτητα να απομονωνω τα γραναζια και να κατεβαινει η πλατφορμα πισω πιο γρηγορα;

Το θεμα ειναι πιο μοτερ να επιλεξω ωστε σε συνδιασμο με αναλογα γραναζια και το PWM να πετυχω και το 1rpm και πιο γρηγορες στροφες για την επαναφορα.

 

Πηγα σημερα στο practiker αλλα δεν βρηκα γραναζια. Καμια ιδεα;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι εξπερ στα ηλεκτρονικά και δεν γνωρίζω αν υπάρχει τέτοιου είδους διακόπτης που να αναστρέφει την πολικότητα αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται. Πέρα από την πολικότητα θα πρέπει όπως λες να αυξάνεις και τις στροφές για να επαναφέρει γρήγορα την πλατφόρμα, οπότε θα πρέπει να κόβει το ρεύμα που θα έρχεται από τον driver. Δηλαδή θα έχεις 2 κυκλώματα, ένα ταχείας κίνησης και ένα που θα είναι ο driver. Αυτό μπορείς να το κάνεις βάζοντας 2 (ή ενδεχομένως 4) τερματικούς διακόπτες, στην αρχή και στο τέλος της διαδρομής οι οποίοι θα ανοίγουν-κλείνουν τα 2 κυκλώματα. Με τα γρανάζια δεν θα στο πρότεινα να έχεις σχέση γιατί μετά αν θέλεις να κινήσεις το μοτέρ θα κινείται αργά λόγω των σχέσεων και δεν ξέρω πώς μπορείς να το λύσεις αυτό.

 

Αλλά αλήθεια γιατί επιμένεις με την ανάστροφη κίνηση αφού όταν η πλατφόρμα σου φτάσεις στο ανώτερο σημείο, τότε αναγκαστικά θα πρέπει να σταματήσεις και την κάμερα. Η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα τερματικό διακόπτη στο ανώτερο σημείο που θέλεις να φτάνει, έτσι ώστε να κόβει το κύκλωμα και να σταματάει το μοτέρ. Μετά με ένα διακόπτη θα σταματάς την τροφοδοσία στον driver, θα επαναφέρεις με το χέρι την πλατφόρμα στην αρχική θέση και μετά θα ξαναδίνεις ρεύμα στον driver. Είναι κάτι απλό χωρίς πολλά ηλεκτρονικά. Επειδή απ'ότι βλέπω οι κατασκευές χρησιμοποιούν ατέρμονα και ιμάντα εγώ θα σου έλεγα να καταργήσεις τον ιμάντα και να έχεις 2 γρανάζια 1:1 απευθείας συνδεδεμένα. Μετά το μοτέρ να έχει κάποια μηχανική ρύθμιση να μπλέκει και να αποπλέκει το γρανάζι του ατέρμονα και με το γρανάζι του μοτέρ ώστε να μπορείς να επαναφέρεις με το χέρι την πλατφόρμα γυρίζοντας το γρανάζι του ατέρμονα.

 

Ένα ωραίο μαγαζί που έχει γρανάζια είναι αυτό:

 

http://www.sdp-si.com/index.asp

 

Η λύση με ανάστροφη κίνηση είναι μπελάς, σκέψου το.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η λυση ετσι κι αλλιως των γραναζιων θα ηταν λογο χαμηλοστροφου μοτερ 1:1 απλα για να μεταδιδω την κινηση στη ντιζα ή και να αντιστρεψω την κινηση του μοτερ αναλογα πως θα το τοποθετησω, πχ αν ειναι δεξιοστροφο και εγω θελω αριστεροστροφη κινηση.

Εχεις δικιο. Με ενα μανιβελακι στη ντιζα θα το γυριζω πισω χωρις να τρωω και μπαταρια.

Θελει να δω πως θα αποπλεκω τα δυο γραναζια. Ισως βαλω το μοτερ σε μια μεταλικη πλακα και να κινειται συρταρωτα μπρος πισω σαν συρτης . Δεν το εχω σκεφτει ακομη, οταν περασω απο practiker θα χαζευω μηπως μου κατεβει καποια ιδεα.

Ευχαριστω για το Link.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα παρήγγειλα αυτα που προτεινε ο Μανουσος. Το προβλημα μου ειναι ακομη τα γραναζια , το να τα παραγγειλω απο εξω 2 γραναζια μου φαινεται υπερβολικο + τα εξοδα αποστολης. Στην Ελλαδα γενικα εχουμε ελλείψεις σε υλικα. Πχ πηγα να βρω T-nut σε σιδηρικά και μαγαζια που φτιαχνουν επιπλα και δεν ειχαν ιδεα τι ειναι αυτο ακομη και οταν τους το εδειχνα σε φωτο. Ουτε λογος για το πως το λενε στα ελληνικα... Να δω πως θα το βαζω πανω σε τριποδο, δεν θελω να κινδυνεύσει η D60...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν η ροπη που θα μεταφερουν ειναι μικρη (που λογικα θα ειναι) μπορειτε να προμηθευτειτε και γραναζακια απο τεφλον ή καποιο συνθετο υλικο που δεν χρεαζοντα τοση επεξεργασια οση τα μεταλλικα

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εψαχνα ετσι κι αλλιως για μεταλλικα. Βλεπω οτι υπαρχουν σετ με γραναζια σε ειδη μοντελισμου http://www.tallos.gr/products.asp?k=62&newquery=1&view=list, αλλα η τρυπα που εχουν για τον αξονα ειναι το πολυ 4mm. Η ντιζα μου ειναι στα 6mm οποτε δεν ξερω που να βρω. Θυμαμαι οτι καποιοι εκτυπωτες ειχαν μεγαλα γραναζια μεσα, αλλα ουτε χαλασμενο εχω, οτι θα αγορασω εκτυπωτη για να τον διαλυσω.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.orfanosp.gr/CHIARAVALLI.html

 

αν και δεν γνωριζω το κοστος ,αξιζει τουλαχιστον να ρωτησετε ποσο πανε τα γραναζακια , καθως το βρισκω δυσκολο να μην εχουν γραναζια απο τεφλον εκει...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα το προβλημα να βρεις τα γραναζια που θες σε μεγεθος, δοντια και διαμετρο τρυπας ειναι μεγαλο για την Ελλαδα και γενικα για την Ευρωπη. Επεσα πανω ομως σε ενα αμερικανικον site που εχει απλα, απιστευτα πραγματα. http://www.servocity.com/index.html Το κακο ειναι οτι η φτηνοτερη αποστολη σε Ελλαδα ειναι 45$ . Ηρθα σε επικοινωνια μαζι τους και δεχτηκαν να μου στειλουν δυο γραναζια με απλο usps. Αν χαθουν απλα θα εχω χασει 4€ + τα εξοδα αποστολης.

Παντως απο moter εχουν απειρα πραγματα, μεχρι και 0.45 rpm. Και γραναζια που σου βαζουν ιδεες για πολλες κατασκευες. Αναμενω τα γραναζια για να ξεκινησω τη βαση.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης