Jump to content

Βοήθεια σχετικά με παρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

 

Ασχολούμαι με την αστρονομία εδώ και λίγα χρόνια, αλλά με την παρατήρηση είμαι κυριολεκτικά στα πρώτα πρώτα βήματα.

 

Αγόρασα ένα Celestron Omni XLT-150 πριν από δύο χρόνια και έχω πάρει και ένα προσοφθάλμιο 8mm πέραν του 25mm που έχει πάνω (αν θυμάμαι καλά τα νούμερα, γιατί δεν το έχω μαζί μου αυτή τη στιγμή για να το επιβεβαιώσω).

 

Το τηλεσκόπιο το αγόρασα χωρίς να το ψάξω ιδιαίτερα (το ξέρω ότι δε συνίσταται κάτι τέτοιο γενικώς, αλλά πραγματικά δεν είχα διάθεση να μπω στα τεχνικά των τηλεσκοπίων και το πήρα στα ψιλοτυφλά διαβάζοντας επιφανειακά 2-3 reviews).

 

Σχετικά γρήγορα, κατάφερα να δω πλανήτες, ωστόσο έχω μείνει στάσιμος και δεν έχω καταφέρει να δω κάτι άλλο. Κάνω κάτι λάθος; Θα ήθελα να δω Ανδρομέδα και άλλους γαλαξίες -που αν έχω καταλάβει καλά δεν θες τρομερό τηλεσκόπιο- και γενικώς θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ με αυτό το τηλεσκόπιο και με όποιο επιπλέον εξοπλισμό χρειαστεί θα μπορώ να βλέπω και κάποια νεφελώματα. Όποιες προσπάθειες έκανα να δω την ανδρομέδα δεν καρποφόρησαν και δεν ξέρω αν είναι επειδή κάνω εγώ κάτι λάθος, ή επειδή δεν "μπορεί" το τηλεσκόπιο.

 

Γενικώς, θα μπορούσατε να μου πείτε με ένα τέτοιο τηλεσκόπιο πόσο μακριά θα μπορούσα να φτάσω την παρατήρηση;

 

Ευχαριστώ,

Θέμης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Θέμη!

 

Η αστρονομία είναι ολόκληρος επιστημονικός κλάδος και αρκετά μεγάλος! ενδέχεται λοιπόν οι γνώσεις που έχεις αποκτήσει να σε βοηθήσουν να εκτιμίσεις πολλά, αλλά να δεις λίγα!

 

Η παρατήρηση είναι άλλο πράγμα. όλα αυτά τα "τεχνικά" που προείπες ίσως δεν είναι απαραιτητα για την παρατήρηση αλλά σίγουρα θες μία βάση.

 

http://www.astrovox.gr/intro.php

 

για το παραπάνω μπορεί να σε βοηθήσουν κάποια απ'τα εισαγωγικά άρθρα του astrovox είτε κάποιο βιβλίο.

 

Με λίγα λόγια όμως να σου απαντήσω στο ερώτημα σου:

 

1)Κατ'αρχάς το τηλεσκόπιο σου 6" ιντσών φαίνετε μια χαρά για το ξεκινημα σου!

μη το φοβάσαι καθόλου!

 

2)γαλαξίες και νεφελώματα είναι αντικείμενα βαθέους ουρανού.( στην θεωρία ίσως ξέρεις),στην πράξη όμως σημαίνει ότι θες Σκοτάδι. Η φωτορύπανση είναι ένας από τους εχθρούς του ερασιτέχνη αστρονόμου. Οσο λιγότερη..τόσα περισσότερα αντικείμενα φαίνονται στον ουρανό,κι ακόμη περισσότερα

μέσα απ'τα φωτοσυλεκτικά μας εργαλεία-τα τηλεσκόπια.

 

Για να καταλάβεις ο γαλαξίας της ανδρομέδας σε σκοτεινό ουρανό.. μπορεί να φανεί και με γυμνό μάτι.

 

Δεν ξέρω που μένεις, αλλά για να δεις τα παραπάνω ενδεχομένως να χρειαστεί να μετακινηθείς!

 

3) θες χάρτη! για να βρεις αμυδρά αντικείμενα χρειάζεσαι τη Γνώση για να τα εντοπίσεις!

 

χάρτες μπορείς να βρεις από τυπωμένους μέχρι και στο Appstore :)

 

ελπίζω να βοήθησα,

καλό ξεκίνημα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα συμφωνήσω στο ότι χρειάζεται απαραιτήτως σκοτάδι. Υπάρχουν στόχοι που μπορούν να φανούν με το 6" ακόμα και από το κέντρο της Αθήνας! Πολλά σμήνη, μεγάλα και λαμπρά νεφελώματα αλλά και Ανδρομέδα ακόμα και πλανητικά νεφελώματα όπως το NGC 7009 διακρίνονται σχετικά εύκολα και σε περιοχές με υψηλή φωτορύπανση! Για την ακρίβεια οι περισσότερες παρατηρήσεις μου είναι με μία κίτρινη μεγάλη λάμπα δρόμου ακριβώς μπροστά μου... και μένω σε ισόγειο, καταλαβαίνεις λοιπόν επίπεδα φωτορύπανσης! Απλά, όσο πιο σκοτεινός ο ουρανός τόσα περισσότερα αντικείμενα θα δεις. Για να τα εντοπίσεις όμως χρειάζεται γνώση, να ξέρεις που να ψάξεις και την στιγμή που θα τα ψάξεις. Η μέθοδος, σαρώνω όλο τον ουρανό και ότι βρω... σπάνια αποδίδει! Κατέβασε λοιπόν χάρτες και αφιερώσου στο να αναζητάς στόχους και χωρίς τηλεσκόπιο στην αρχή. Μάθε όσο το δυνατόν καλύτερα να αναγνωρίζεις αστέρες και αστερισμούς που θα σε βοηθήσουν στον προσανατολισμό σου! Επίσης κατέβασε πρόγραμμα όπως το Stellarium ή το Cartes du Ciel... θα σε βοηθήσουν αρκετά!

 

Καλές παρατηρήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεμη καλη αρχη.

Το Celestron Omni 150 XLT το ειχα, και ειναι ενα απο τα καλυτερα στην κατηγορια του,με τιs

επιστρωσειs που διαθετει εχει ενα φοβερο κοντραστ που ευχαριστιεσαι στην παρατηρηση και ειναι

εισαγωγικο για φωτογραφιση (δεs f ).

Πιθανολογο οτι το προβλημα σου ειναι οτι θελειs χαρτεs η να μαθειs αστερισμουs για να ξερειs που να

κοιταξειs να δειs τα αντικειμενα του βαθυ ουρανου.

Ελπιζω να σε βοηθησα, καλη συναιχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν στόχοι που μπορούν να φανούν με το 6" ακόμα και από το κέντρο της Αθήνας! Πολλά σμήνη, μεγάλα και λαμπρά νεφελώματα αλλά και Ανδρομέδα ακόμα και πλανητικά νεφελώματα όπως το NGC 7009 διακρίνονται σχετικά εύκολα και σε περιοχές με υψηλή φωτορύπανση!

Και πάλι όμως πόσα αντικείμενα μπορεί να δει; 50; 100; Δεν έχει καμμία σχέση όταν παρατηρείς ένα αντικείμενο από σκοτεινό ουρανό. Είναι η νύχτα με τη μέρα.

 

Ο σκοτεινός ουρανός είναι το παν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν στόχοι που μπορούν να φανούν με το 6" ακόμα και από το κέντρο της Αθήνας! Πολλά σμήνη, μεγάλα και λαμπρά νεφελώματα αλλά και Ανδρομέδα ακόμα και πλανητικά νεφελώματα όπως το NGC 7009 διακρίνονται σχετικά εύκολα και σε περιοχές με υψηλή φωτορύπανση!

Και πάλι όμως πόσα αντικείμενα μπορεί να δει; 50; 100; Δεν έχει καμμία σχέση όταν παρατηρείς ένα αντικείμενο από σκοτεινό ουρανό. Είναι η νύχτα με τη μέρα.

 

Ο σκοτεινός ουρανός είναι το παν.

 

Σίγουρα δεν θα δει όσα αντικείμενα μπορεί να δει σε έναν σκοτεινό ουρανό, αλλά θα μπορέσει να δει αρκετά αντικείμενα για το ξεκίνημά του. Παρατηρήσεις δεν γίνονται μόνο με κάθε νέα σελήνη και σε κάθε εξόρμηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να δεις αντικείμενα και από την πόλη. Έχω κάνει 10πλάσιες παρατηρήσεις από την πόλη σε σχέση με την εξοχή (δυστυχώς). Όταν όμως είσαι αρχάριος η παρατήρηση στην εξοχή βοηθάει πολύ. Αν δεν έχεις GOTO η ανεύρεση πολλών Messier και αρκετών άλλων αντικειμένων είναι απλούστατη,καθώς φαίνονται με γυμνό μάτι. Σημαδεύεις τον Telrad και τέρμα.

Μέσα στην πόλη το GOTO είναι σωτήριο. Αλλά το τελικό αποτέλεσμα (με εξαίρεση τους πλανήτες) είναι πολύ υποδεέστερο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά δεν μας έχει πει από ποια περιοχή θα κάνει τις παρατηρήσεις του!

Μπορεί να είναι από τους τυχερούς και να έχει το σκοτάδι μόνιμο! :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη Μανούσο για τον ουρανό και τον Κώστα για το υποδεέστερο αποτέλεσμα. Τα αντικείμενα deep sky μέσα στην πόλη είναι απλώς ξεβγαλμένα και αδικούνται απίστευτα από την φωτορύπανση, όσο εύκολα και να φαίνονται ορισμένα από αυτά. Έμενα στο κέντρο (Ακρόπολη) της Αθήνας και έβγαζα το 12" έξω πολλές νύχτες τότε, το 2009. Το μόνο πράγμα που άξιζε και εντυπωσίαζε ήταν το Μ42. Όλα τα υπόλοιπα deep sky ήταν για κλάματα...φαινόντουσαν ξεπλυμένα και άθλια.

 

Εγώ προσωπικά μέσα στην πόλη έχω σταματήσει οποιαδήποτε απόπειρα για DSO εδώ και χρόνια...μόνο πλανήτες και Σελήνη. Έπαθα το γνωστό σοκ, μετά από την θέαση σε σκοτεινούς ουρανούς δεν μου προκαλεί καμία όρεξη να ψάχνω οτιδήποτε μέσα στην πόλη...και ας είχα βρει αρκετά με το 12" παλαιότερα.

 

Η γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να προτρέπουμε τους νέους να παίρνουν τα βουνά γιατί η πόλη (για τα deep sky εκτός του Μ42)..ΜΟΝΟ απογοήτευση θα τους φέρει! Επίσης...ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ τους αστερισμούς μέσα στην πόλη όταν ΔΕΝ μπορούν να τους δουν ολόκληρους ή και καθόλου;;;;;; Ένας λόγος παραπάνω!

 

Εκτός αν αρκείται κάποιος μόνο σε Σελήνη, πλανήτες και Μ42..

 

Ναι, φαίνονται κι άλλα...αλλά ΠΩΣ φαίνονται!! ](*,) ](*,) [-( [-(

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 ](*,) :cheesy:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και θα κρατήσω μια πρόταση του Τάσου

 

Έπαθα το γνωστό σοκ, μετά από την θέαση σε σκοτεινούς ουρανούς δεν μου προκαλεί καμία όρεξη να ψάχνω οτιδήποτε μέσα στην πόλη...και ας είχα βρει αρκετά με το 12" παλαιότερα.

 

Ακριβώς το ίδιο έπαθα (δηλαδή δεν έχω όρεξη να παρατηρώ από την πόλη) μετά την 6η ΠΑΕΕ. Εάν μένεις σε πόλη, να πάρεις τα βουνά όσο το δυνατόν γρηγορότερα... Ωραία τα ανοικτά σμήνη και κάποια πλανητικά από την πόλη,αλλά το να βλέπεις πχ το Hickson 69 από βουνό (και τι βουνό μάλιστα..) είναι άλλο πράγμα...

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ με 6-ιντσο είχα ξεκινήσει και είναι αρκετά μεγάλο για να παρατηρήσεις πολλά πράγματα για καιρό.

 

Από αυτά που γράφεις δεν προκύπτει αν δεν κατάφερες να βρεις κάποιο αντικείμενο στο πεδίο σου ή αν το έβρισκες αλλά δεν έβλεπες τίποτα. Θα χρειαστούμε περισσότερες λεπτομέρειες για το τι συμβαίνει για να σε βοηθήσουμε και συγκεκριμένα:

 

-Πώς προσπάθησες να βρεις το γαλαξία της Ανδρομέδας ή κάποιο άλλο αντικείμενο βαθύ ουρανού;

-Τι ερευνητή έχεις; Τον είχες ευθυγραμμίσει;

-Από ποια περιοχή παρατηρείς και πώς είναι ο ουρανός εκεί;

 

Αν είσαι σε περιοχή με πολύ φωτορύπανση τα αντικείμενα βαθύ ουρανού (όσα φαίνονται) είναι θαμπά και μπορεί να μην τα βρεις με την πρώτη αν δεν ξέρεις τι να περιμένεις. Επίσης, αν παρατηρείς κάπου με πολλά φώτα να πέφτουν πάνω σου (πχ μια κοντινή λάμπα του δημοτικού φωτισμού με την οποία έχεις άμεση επαφή) τα μάτια σου δεν προσαρμόζονται στο σκοτάδι.

 

Περιμένουμε την απάντησή σου!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!! :)

 

Το τηλεσκόπιο το έχω στο Σούνιο, λίγο έξω από το Λαύριο. Δεν έχει τα φώτα της Αθήνας, αλλά δεν είναι και τελείως σκοτεινά. Υπάρχουν φώτα του δρόμου που δε με αφήνουν να είμαι σε σκοτάδι. Ωστόσο, μπορούμε να υποθέσουμε ότι δεν είναι αυτό πρόβλημα...σωστά;

 

Στην παρατήρηση έχω μάθε να βρίσκω τα βασικά: Κασσιόπη, Ωρίωνα, Κύκνο, Σκορπιό, Μεγάλη Άρκτο τα βρίσκω σχετικά εύκολα με γυμνό μάτι, οπότε μπορώ να κάνω ένα βασικό navigation. Για να βρω συγκεκριμένα σημεία χρησιμοποιώ το Star Walk του iPhone και από καλιμπράρισμα είμαι ΟΚ καθότι του έχω κάνει ένα σχετικό fine-tune με τον Κρόνο.

 

Την Ανδρομέδα την έψαχνα σε σχέση με την Κασσιόπη (αν θυμάμαι καλά) κι ενώ ήμουν σίγουρος ότι έβλεπα στο σωστό σημείο του ουρανού, το μόνο που έβλεπα ήταν ένα αχνό "σύννεφο" στο βάθος...

 

Πέραν της Ανδρομέδας, ποια είναι τα εύκολα και "must" αντικείμενα -πέραν πλανητών- που μπορώ να ψάξω να δω ως αρχάριος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι και παραείναι προβλημα. Να βρεις τρόπο να τα καλλυψεις η απομακύνσου από αυτά! ](*,)
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεμη...αυτο το "αχνο" συννεφο εψαχνες τελικα...

Απλως θα μαθεις οτι πολλες φορες, το "αχνο" (100% υποκειμενικος προσδιορισμος) ειναι για τον ερασιτεχνη αστρονομο η απολυτη επιτυχια.

Μπορει να ειναι "λιγο" στο ματι ενος νεου με πολλες προσδοκιες, αλλα αν αρχισεις να ανακαλυπτεις κι αλλα αντικειμενα βαθεως ουρανου,(ειδικα νεφη και γαλαξιες) τοτε θα εκτιμησεις την πραγματικη επιφανειακη λαμπροτητα αυτου του γαλαξια.

Λογω της καλης σου σχετικα θεσης παρατηρησης, με ανοιχτο Νοτο, θα σου προτεινα να ξεκινησεις με πιο "χορταστικους" στοχους , και ειδικοτερα με ανοιχτα και σφαιρωτα σμηνη.( εγω πολυ αργα, ανακαλυψα και ενδιαφερον στους διπλους αστερες).

Αν εξοικειωθεις με τον εξοπλισμο σου, μπορεις να επιχειρησεις και μια μικροεξοδο σε πιο σκοτεινη τοποθεσια, και νομιζω πως θα διαπιστωσεις οτι επι τελους, ολα τα αχνα αντικειμενα, αποκτουν καθορισμενο σχημα και εικονα (αλλο λιγοτερο και αλλο περισσοτερο).

Ο 6'' σωληνας σου, ειναι μια χαρα, εφ οσον βοηθαει λιγο και το σκοταδι.

(ενα ΕΤΧ 125 στην Ανδρο, με "πηγε" ωραιοτατη βολτα καποια χρόνια πριν) .

Γεια και χαρα,

Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tα φώτα του δρόμου είναι πρόβλημα εάν σε "χτυπούν".Εαν γίνεται αυτό προσπάθησε με κάποιον τρόπο να καλύψεις το μονοπάτι από το οποίο ερχεται το φως.Θα δεις μεγάλη διαφορά.Τώρα για το star walk.Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ-και ούτε πρόκειται μιας και προτιμώ τους χάρτες- αλλά θα σε συμβούλευα,εάν είναι δυνατόν, να ξεκινήσεις με χάρτες.Το iphone (μαζί με τα φώτα του δρόμου) ενδεχομένως να χαλάει την νυχτερινή σου όραση -που αποτελεί το κλειδί για μια σωστή παρατήρηση.

Από αντικείμενα θα σε συμβούλευα να ψάξεις αρχικά τα messier.Τα περισσότερα είναι εύκολα.Κάποια είναι λιγάκι πιο δύσκολα.

Η Κασσιόπη έχει κάποια αμυδρά ανοικτά σμήνη όπως επίσης και κάποια πιο λαμπερά.Προσπάθησε να βρεις το διπλό σμήνος του περσέα και τις πλειάδες -2 πολύ εύκολοι στόχοι.

 

Καθαρούς ουρανούς.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να εντυπωσιαστείς, δες το ET Cluster στην κασσιόπη.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γενικως σου προτεινω να εντοπιζεις στοχους κοντα στο ζενιθ, και προς νοτο. Αν εχεις οντως "κοντρα" λαμπες (περαστικα!), προσπαθησε να φτιαξεις ενα ελαφρυ παραβαν ωστε να μπλοκαρεις αυτα τα φωτα (τουχαχιστον να γλυτωσεις την κατ ευθειαν εκθεση), και στοχευοντας - αναγκαστικα πλεον- ψηλα, να εχεις καποιο ικανοποιητικο αποτελεσμα, ενω ταυτοχρονα δεν θα χανεις την προσαρμογη σου στο (οποιο) σκοταδι, καθε φορα που το βλεμα σου πεφτει πανω στις λαμπες του σατανα.

***Ελαφρυ παραβαν πχ, εννοω 2 καθετους σωληνες με βαρια βαση, και προσθαφερουμενο (με κρικους/γατζους κλπ) πλαστικο υφασμα .Προσοχη στον ανεμο, και ενισχυση αν απαιτειται.

Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα δοκιμάσω αυτά που μου προτείνατε και ευτυχώς βλέπω περισσότερο Νότο, οπότε θα προσπαθήσω ξανά :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Προσωπικά επειδή διαμένω και εγώ στην Αθήνα έχω καταφέρει να δω με το 8ιντσο μου κάποια αντικείμενα βαθέως ουρανού. Βεβαίως δεν λέω ότι συγκρίνονται με αυτά στην εξοχή και κάτω από μαύρους ουρανούς και ούτε ότι μπορείς να δεις τόσα πολλά, αλλά μπορείς τουλάχιστον να κάνεις μία απόπειρα για να θυμάσαι έστω τις θέσεις τους και να έχεις μία γεύση για το πως είναι . Έχω καταφέρει να δω M42(Νεφέλωμα Ωρίωνα), Μ13 (σφαιρωτό σμήνος στον Ηρακλή), τον γαλαξία της Ανδρομέδας , σφαιρωτά σμήνη στην περιοχή του Τοξότη ( Δυστυχώς δεν θυμάμαι πια επειδή δεν τα κατέγραψα ) ](*,) ](*,) και τέλος αρκετά ανοιχτά σμήνη που αν διαθέτεις κιάλια η μικρής μεγένθυσης προσοφθάλμια αξίζουν τον κόπο.
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης