Jump to content

Η κεντρική σελίδα του Astrovox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Κεντρική Σελίδα του Astro vox την βρίσκω πολύ ωραία και σωστή. Μου αρέσει πολύ έτσι όπως ταχτοποιήθηκε. Μου αρέσει που δόθηκε περισσότερος χώρος στις αστροφωτογραφίες, αλλά και στις μικρές αγγελίες. Μπορούν να μένουν σε μέρος εμφανέστατο χωρίς o ενδιαφερόμενος να είναι αναγκασμένος να γράφει κάθε λήγω και λιγάκι UP

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα Γιάννη. Αυτό το νέο με τις Αγγελίες ειδικά, και τον χώρο αφιερωμένο αποκλειστικά σε αυτές είναι σωτήριο καταρχήν για τις ίδιες τις Αγγελίες!

 

Έτσι, έχουμε τα πρόσφατα θέματα ξεχωριστά και όποιος αναζητά να αγοράσει/πουλήσει κάτι δεν μπλέκεται με τις υπόλοιπες συζητήσεις. Φανταστική ιδέα, μπράβο στον Ανδρέα για την υλοποίηση! Μετά, ξενοιάζει επίσης από το να πρέπει να κάνει up συχνά όπως είπες, σε κάποια αγγελία.

 

Οι φωτογραφίες πήραν και αυτές την θέση που τους αξίζει, κεντρικά και με περισσότερες πρόσφατες διαθέσιμες. Ότι καλύτερο.

 

Και το προφίλ μας όμως έγινε πιο εύκολο. Άμεσα διαθέσιμα είναι τα θέματα που έχουμε ξεκινήσει, μπροστά μπροστά καθώς και οι πιο πρόσφατες δημοσιεύσεις. Κάτι που βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο, ανατρέχω στο παρελθόν και σε κάτι που είχα ξεκινήσει πολύ πιο εύκολα, χωρίς να πρέπει πρώτα να μπω στην σελίδα διαχείρισης του προφίλ.

 

Ανδρέα συγχαρητήρια! Μήπως το μόνο που έμεινε να φρεσκαριστεί είναι το λογότυπο πια; ή θα μείνουμε πιστοί στο υπάρχον;; :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα τακτοποιημένα λοιπόν, και το Σύμπαν της Τέχνης στο χρονοντούλαπο της ιστορίας...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς τους διαχειριστές:

 

Μπράβο πολύ καλές και χρηστικές οι βελτιώσεις στο site. =D> =D> =D>

Θα ήθελα όμως να σας ζητήσω αν είναι δυνατόν [-o< να υλοποιήσετε ένα τρόπο "rating" των χρηστών στις μικρές αγγελίες ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο αξιολόγησης των πωλητών και αγοραστών, γιατί δυστυχώς έπεσα θύμα πολλές φορές (2) ατόμων πού πιστεύω με εξαπάτησαν, και ήθελα κάπου να το φωνάξω για να μην την πατήσουν και αλλά άτομα, μα δεν έβρισκα τρόπο αφού σύμφωνα με τους κανονισμούς των μικρών αγγελιών "Το AstroVox δεν επεμβαίνει και δεν μπορεί να εγγυηθεί την ορθότητα των αγγελιών και την κατάσταση των προσφερόμενων αντικειμένων ούτε να μεσολαβήσει και να επιλύσει προβλήματα και διαφορές πριν ή μετά τη συναλλαγή."

 

Είναι κρίμα να συμβαίνουν μεταξύ μας αυτές οι απαράδεκτες συμπεριφορές που αμαυρώνουν την άψογη στην πλειοψηφία κοινότητα μας.

 

Και πάλι συγχαρητήρια!!!!

 

ΗΓ. Νομίζω ότι υπάρχει κάποιο module για το phpbb, κάπου το είχε πάρει το μάτι μου. :idea:

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου αρέσει η ανανέωση και πιστεύω οτι η πρωτη σελίδα ανάδειξε θέματα που διαβάζονται.

Σαν ηλιοπαρατηρητης λυπάμαι που βγηκε το ΔΗΔ (παρά τις προσπάθειες που έγιναν για να αλλάξει γνώμη ο Πετρος και ο Στράτος).

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω ότι η αλλαγή είναι πολύ ωραία και κάνει το forum πολύ πιο εύχρηστο. Συγχρητήρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως οι αλλαγές ήταν καλές και αναγκαστικές!!!! Μην πω ότι αργήσαμε και χρόνια να γίνουν!!!

Κάλιο αργά παρά ποτέ!!!

 

Θα συμφωνήσω με τον Τάσο, όσο αναφορά με την αξιολόγηση των χρηστών στις αγγελίες!!!

 

 

Αυτά κατά τα άλλα =D> =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίες οι αλλαγές!

Είναι βελτιωμένο κατά πολύ το site και οι μικρές αγγελίες είναι πολύ καλό να φαίνονται στην αρχική σελίδα.

 

Έχω ένα παράπονο όμως (καλοπροαίρετο). Ενώ υπάρχει section για πρόσφατες αστροφωτογραφίες, δεν υπάρχει κάτι που να δείχνει πρόσφατες παρατηρήσεις (deep sky κτλ). Ίσως να είναι άστοχο αυτό που λέω ή να μην το διατυπώνω σωστά, αλλά αν υπήρχε κάποιος τρόπος να μικρύνει κάπως το section των φωτογραφιών και στο κενό να μπουν οι τελευταίες deep sky παρατηρήσεις που έχουν γίνει, ή κάτι παρόμοιο δεν θα ήταν καλύτερα;

 

Επίσης στο section των αγγελιών, ίσως να ήταν καλό να μπει δίπλα από κάθε αγγελία μια φωτογραφία του αντικειμένου. Δηλαδή ο χρήστης όταν βάζει μια αγγελία να έχει επιλογή να ανεβάζει μια φωτογραφία και αυτή να εμφανίζεται μετά με ένα τρόπο δίπλα στον τίτλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου αρέσει η ανανέωση και πιστεύω οτι η πρωτη σελίδα ανάδειξε θέματα που διαβάζονται.

Σαν ηλιοπαρατηρητης λυπάμαι που βγηκε το ΔΗΔ (παρά τις προσπάθειες που έγιναν για να αλλάξει γνώμη ο Πετρος και ο Στράτος).

+1 Μιχάλη.

Και μένα με στενοχωρεί αυτό. Ιδίως τώρα με τις πολύ καλές και πρακτικές αλλαγές που έγιναν, που θα μπορούσε να έχει ένα ιδιαίτερο χώρο στην κεντρική σελίδα.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου αρέσει η ανανέωση και πιστεύω οτι η πρωτη σελίδα ανάδειξε θέματα που διαβάζονται.

Σαν ηλιοπαρατηρητης λυπάμαι που βγηκε το ΔΗΔ (παρά τις προσπάθειες που έγιναν για να αλλάξει γνώμη ο Πετρος και ο Στράτος).

+1 Μιχάλη.

Και μένα με στενοχωρεί αυτό. Ιδίως τώρα με τις πολύ καλές και πρακτικές αλλαγές που έγιναν, που θα μπορούσε να έχει ένα ιδιαίτερο χώρο στην κεντρική σελίδα.

Ούτε εμένα μου αρέσει που έπαψε το ΔΗΔ, και ιδιαίτερα με αυτον τον άδοξο τρόπο, ας ελπίσουμε να ξαναδούμε σύντομα αυτο το Θέμα ενεργό σε καθημερινή βάση
Μανούσος"]Έχω ένα παράπονο όμως (καλοπροαίρετο). Ενώ υπάρχει section για πρόσφατες αστροφωτογραφίες, δεν υπάρχει κάτι που να δείχνει πρόσφατες παρατηρήσεις (deep sky κτλ). Ίσως να είναι άστοχο αυτό που λέω ή να μην το διατυπώνω σωστά, αλλά αν υπήρχε κάποιος τρόπος να μικρύνει κάπως το section των φωτογραφιών και στο κενό να μπουν οι τελευταίες deep sky παρατηρήσεις που έχουν γίνει, ή κάτι παρόμοιο δεν θα ήταν καλύτερα;
Δημήτρη αυτο προϋποθέτει αλλαγή στις κατηγορίες του φόρουμ αφου στις κατηγορίες δεν μπαίνουν μόνο περιγραφές για παρατήρηση αλλά γενικές συζητήσεις για παρατήρηση εκτός και αν πιστευεις ότι θα ήταν πιο εύχρηστο να έμπαινε άλλο ένα πλαίσιο μόνο με τις Παρατηρήσεις(Ηλιου, Σελήνης, Πλανητων, Βαθύ ουρανού, Κομητων, Διαττόντων, Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης, και λοιπά Θέματα) στην Κεντρική Σελίδα του φόρουμ και ουσιαστικά μετα θα έπρεπε να σπάσουμε όλες τις θεματικές κατηγορίες σε διαφορετικά πλαίσια με τις πρόσφατες κατηγορίες αυτών.

 

Επίσης στο section των αγγελιών, ίσως να ήταν καλό να μπει δίπλα από κάθε αγγελία μια φωτογραφία του αντικειμένου. Δηλαδή ο χρήστης όταν βάζει μια αγγελία να έχει επιλογή να ανεβάζει μια φωτογραφία και αυτή να εμφανίζεται μετά με ένα τρόπο δίπλα στον τίτλο.

Δεν θα μου άρεσε αυτο, η κεντρική σελίδα δεν είναι internetικο καταστημα, απλά μπήκαν εκεί για να διευκολύνουν, πιστευω ότι πολύ απλά μπορει ο καθένας να κάνει ένα κλικ :wink:

 

Πάντως η αξιολόγηση μου αρέσει κι εμένα σαν ιδέα, δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρξει τέτοιο θέμα μεταξύ μας. (δεν ξέρω αν ο Ανδρέας μπορει να να φτιάξει κατι τετοιο)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως σαν επισκέπτης βλέπω φάτσα-κάρτα αστροφωτογραφίες, αριστερά βλέπω τον σύνδεσμο της AVAT, από κάτω βλέπω τις πρόσφατες συζητήσεις (ας μην αναφέρω τα ποσοστά επιμερισμού τους ανάμεσα σε θέματα παρατηρήσεων και αστροφωτογραφιών) και δεξιά βλέπω τις αγγελίες. Πουθενά οι παρατηρήσεις.

 

Και νομίζω πως όποια κατηγοριοποίηση έχει γίνει στις αστροφωτογραφίες, αντίστοιχη κατηγοριοποίηση έχει γίνει και στον τομέα των παρατηρήσεων. Απλά οι παρατηρήσεις είναι ένα κλικ πιο "θαμμένες". Αυτό βλέπω.

 

Βέβαια θα μου πείτε, ποιος γράφει τις παρατηρήσεις του. Πολύ λίγοι. Είναι γεγονός αυτό. Δε πειράζει όμως. Ας προβληθούν με κάποιο τρόπο οι ήδη υπάρχουσες περιγραφές και θα παρακινηθούν και οι υπόλοιποι.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά την βρίσκω και εγώ πιο πρακτική απο ποτέ.

Καπετανάκη αν αρχίζεις και γράφεις κάτι θα γίνει και για σένα τι περιμένεις κόκκινο χαλί ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγετε, κι εγω συμφωνώ με αυτο και μου αρέσει σαν ιδέα απλά χρειάζεται οργάνωση, για να φτάσει το Πορταλ στην εμφάνιση που είναι σήμερα μας πήρε 1 χρόνο, βέβαια αυτο εξαρτάτε απ'τον ελεύθερο χρόνο του Ανδρέα αλλά και απο την τακτοποίηση του φόρουμ (σκεψου ότι είμαι 4 μέρες τώρα και μετακινώ θέματα, έχω διαβάσει μερικές χιλιάδες απαντήσεις όλες αυτες τις μέρες, σκέψου πόσα έχουμε μετακινήσει σε όλες αυτες τις αλλαγές).

 

Και ναι όπως το είπε ο Αγγελος, εαν υπάρξουν αύξηση των αντίστοιχο θεμάτων τότε να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψουμε με περισσότερος πάθος να το δημιουργήσουμε οσο τον δυνατών γρηγορότερα, για την ώρα ο Ανδρέας δουλεύει σε διάφορες διορθώσεις του φόρουμ.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίες οι αλλαγές! Η ι ιδέα με τις αγγελίες πού καλή, και εύχομαι το ΔΗΔ να επιστρέψει σύντομα.

 

Όσον αφορά τον τομέα των παρατηρήσεων, πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει στο μέλλον αλλά με ολοκληρωμένες δημοσιεύσεις. Μια δημοσίευση του στυλ:"χτες είδα αυτό και εκείνο και το ένα και το άλλο..." δεν θα λέει και πολλά, και ίσως πολλές τέτοιες μαζεμένες κάποια στιγμή κάνουν τον τομέα αχταρμά.

Αντιθέτως για δημοσιεύσεις που έχουν ενδιαφέρον και ίσως κάποιον διδακτικό χαρακτήρα -στο μυαλό μου έρχεται το http://bestdoubles.wordpress.com/ - πιστεύω πως θα ήταν ωραία να ήταν μαζεμένες κάπου.

Κάτι σαν τις Δοκιμές.

Μια δημοσίευση του στυλ " Δοκίμασα τον Α και τον Β φακό και ο Α νίκησε" δεν έχει θέση λογικά στη ενότητα των Δοκιμών ενώ μια πιο εμπεριστατωμένη δημοσίευση έχει.

Η τύχη βέβαια ενός τέτοιου τομέα εξαρτάται από εμάς, από την συχνότητα και την ποιότητα των δημοσιεύσεων μας.

 

Τέλος να πω και εγώ +1 για την αξιολόγηση των χρηστών στις αγγελίες. Δεν έχω παράπονο μέχρι στιγμής αλά γιατί όχι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιες οι αλλαγές που έγιναν στην κεντρική σελίδα.

 

Αναρωτιεμαι αν θα ήταν δυνατή και η εγκατάσταση του tapatalk plugin (phpBB) για το forum. Θα διευκόλυνε απίστευτα όλους εμας που παρακολουθούμε το φόρουμ από κινητά και ταμπλέτες...

 

Για πληροφορίες για όσους δεν γνωρίζουν τι εστι tapatalk:

 

www.tapatalk.com

www.tapatalk.com/activate_tapatalk.php?plugin=phpbb

 

Ευχαριστω και καλο σας βραδυ

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει συμβατότητα με τη δική μας έκδοση, δυστυχώς.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης