Jump to content

Παρνασσός και άλλα όρη για αστροπαρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Παρνασσος ειναι σιγουρα καλυτερη λυση απο τον Παρνωνα, για αστροπαρατηρηση. Μεγαλυτερο υψομετρο (αναλογα με τον τυπο αυτοκινητου απο 1950 ως 2250 μετρα), και λιγοτερη φωτορυπανση. Αν εμενα στην Αθηνα, σιγουρα θα προτιμουσα τον Παρνασσο, στον οποιο εχω ανεβει μεχρι την κορυφη Λιακουρα 2457 μ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε skyline, πριν δυο εβδομάδες αναρωτιόσουν αν ο Παρνασσός είναι καλύτερο μέρος από τον Πάρνωνα, τώρα βλέπω πως το αναφέρεις ως σίγουρα καλύτερη λύση. Δεν ξέρω αν πήγες και σύγκρινες τον ουρανό αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έχει τόση σημασία διότι οι λόγοι που πάμε στον Πάρνωνα είναι πολλοί περισσότεροι. Πέρα από τον πολύ σκοτεινό ουρανό στον Πάρνωνα (δες χάρτη φωτορύπανσης Ελλάδας από πέρυσι) υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ξέφωτο προσβάσιμο με άσφαλτο με άφθονο επίπεδο χώρο για κατασκήνωση στήσιμο τηλεσκοπίων, δάσος δίπλα για σκιά, πηγή με γάργαρο νερό και φυσικά ακριβώς δίπλα το ορειβατικό καταφύγιο με όλες τις ανέσεις που αυτό προσφέρει (κουζίνα, τουαλέτες, χώρος συνάντησης κτλ). Αυτό το συνδυασμό με τόσο σκοτεινό ουρανό απλά δεν το βρίσκεις εύκολα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε skyline, πριν δυο εβδομάδες αναρωτιόσουν αν ο Παρνασσός είναι καλύτερο μέρος από τον Πάρνωνα, τώρα βλέπω πως το αναφέρεις ως σίγουρα καλύτερη λύση. Δεν ξέρω αν πήγες και σύγκρινες τον ουρανό αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έχει τόση σημασία διότι οι λόγοι που πάμε στον Πάρνωνα είναι πολλοί περισσότεροι. Πέρα από τον πολύ σκοτεινό ουρανό στον Πάρνωνα (δες χάρτη φωτορύπανσης Ελλάδας από πέρυσι) υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ξέφωτο προσβάσιμο με άσφαλτο με άφθονο επίπεδο χώρο για κατασκήνωση στήσιμο τηλεσκοπίων, δάσος δίπλα για σκιά, πηγή με γάργαρο νερό και φυσικά ακριβώς δίπλα το ορειβατικό καταφύγιο με όλες τις ανέσεις που αυτό προσφέρει (κουζίνα, τουαλέτες, χώρος συνάντησης κτλ). Αυτό το συνδυασμό με τόσο σκοτεινό ουρανό απλά δεν το βρίσκεις εύκολα.

 

Ο λογος που αλλαξα γνωμη ειναι απλος. Ειδα φωτογραφιες απο Παρνωνα, και μετα ειδα και ορισμενα στοιχεια, οπως θεση, υψομετρο, φωτορυπανση, και εβγαλα το συμπερασμα πως ο Παρνασσος ειναι το Νο. 1 για οσους μενουν Αθηνα και θελουν να βρουν ενα μερος που να μην απεχει πανω απο 200 χλμ.

Η ασφαλτος φτανει μεχρι τα 1950 μ. και με ελαχιστο περπατημα βρισκεσαι στα 2000 μ. ενω οποιος εχει 4Χ4 φθανει ανετα στα 2250 μ. Αν ηταν ανοιχτο και το σαλε το καλοκαιρι, για τροφιμα και ποτα, θα ηταν σιγουρα ιδανικο μερος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Ελλάδα, κανένα ΧΕΡΣΑΙΟ μέρος δεν έχει πιο σκοτεινούς ουρανούς από την Πελοπόννησο φίλε skyline. Δεν ξέρω πως θα είναι φέτος στην Καστοριά, θα μάθουν όσοι πάνε και θα μας πουν, μέχρι στιγμή όμως, τα βουνά της Πελοποννήσου κατέχουν ηγετική θέση στους σκοτεινούς ουρανούς.

 

Επίσης, βλέπω πως έχεις φάει μεγάλο κόλλημα με τα πολύ μεγάλα υψόμετρα και πιστεύεις πως αυτό είναι αρκετό για μια σωστή παρατήρηση. Είναι ναι, αλλά όχι μόνο αυτό και έως έναν βαθμό, αλλά όπως είπε και ο Ανδρέας πολύ σωστά, δεν είναι μόνο αυτό, είναι και οι παροχές που παίζουν τριγύρω. Ειδικά για την περίπτωση του Πάρνωνα που είναι ένα ευλογημένο βουνό για το θέμα αυτό, παρόλη την υγρασία που βγάζει πολλές φορές.

 

Επειδή αναφέρθηκες στον Παρνασσό και επειδή τυχαίνει να κάνω χειμερινό σκι πάρα πολλά χρόνια και το συγκεκριμένο βουνό το έχω "οργώσει" με χιόνι, θα σου πω το εξής. Κάτω από τον Γεροντόβραχο, στα 2.250μ. οι συνθήκες που επικρατούν είναι ζόρικες για παρατήρηση. Φυσάει τις περισσότερες φορές ασταμάτητα και με πολλά χιλιόμετρα. Ακόμη και το καλοκαίρι δεν μπορείς να σταθείς τις περισσότερες φορές. Έχεις χρησιμοποιήσει τηλεσκόπιο σε τέτοιες συνθήκες;;; Αναρωτιέμαι...

 

Τέλος, επειδή η περιοχή του χιονοδρομικού ανήκει στην Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου,

http://www.etasa.gr/page.aspx έχουν web cameras και προβολείς που φωτίζουν όλη τη νύχτα το χιονοδρομικό, μην νομίζεις πως θα τους σβήσουν τόσο απλά για εμάς που θα πάμε για παρατήρηση.

Ακόμα και να σου άνοιγαν το σαλέ για τρόφιμα και νερά κλπ., πιστεύεις πως θα τηρούσαν κανόνες παρατήρησης οι άσχετοι αυτοί;; Θα σου είχαν κάτι προβολείς ντάλα στα μάτια!

 

Να λέμε πράγματα στην σφαίρα του εφικτού φίλε skyline...

 

180χλμ. απέχει το Χιονοδρομικό, λίγα παραπάνω και είσαι στον Πάρνωνα με όλα αυτά που ανέφερε και ο Ανδρέας και ΠΙΟ ΗΠΙΕΣ συνθήκες...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Ελλάδα, κανένα ΧΕΡΣΑΙΟ μέρος δεν έχει πιο σκοτεινούς ουρανούς από την Πελοπόννησο φίλε skyline. Δεν ξέρω πως θα είναι φέτος στην Καστοριά, θα μάθουν όσοι πάνε και θα μας πουν, μέχρι στιγμή όμως, τα βουνά της Πελοποννήσου κατέχουν ηγετική θέση στους σκοτεινούς ουρανούς.

 

Επίσης, βλέπω πως έχεις φάει μεγάλο κόλλημα με τα πολύ μεγάλα υψόμετρα και πιστεύεις πως αυτό είναι αρκετό για μια σωστή παρατήρηση. Είναι ναι, αλλά όχι μόνο αυτό και έως έναν βαθμό, αλλά όπως είπε και ο Ανδρέας πολύ σωστά, δεν είναι μόνο αυτό, είναι και οι παροχές που παίζουν τριγύρω. Ειδικά για την περίπτωση του Πάρνωνα που είναι ένα ευλογημένο βουνό για το θέμα αυτό, παρόλη την υγρασία που βγάζει πολλές φορές.

 

Επειδή αναφέρθηκες στον Παρνασσό και επειδή τυχαίνει να κάνω χειμερινό σκι πάρα πολλά χρόνια και το συγκεκριμένο βουνό το έχω "οργώσει" με χιόνι, θα σου πω το εξής. Κάτω από τον Γεροντόβραχο, στα 2.250μ. οι συνθήκες που επικρατούν είναι ζόρικες για παρατήρηση. Φυσάει τις περισσότερες φορές ασταμάτητα και με πολλά χιλιόμετρα. Ακόμη και το καλοκαίρι δεν μπορείς να σταθείς τις περισσότερες φορές. Έχεις χρησιμοποιήσει τηλεσκόπιο σε τέτοιες συνθήκες;;; Αναρωτιέμαι...

 

Τέλος, επειδή η περιοχή του χιονοδρομικού ανήκει στην Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου,

http://www.etasa.gr/page.aspx έχουν web cameras και προβολείς που φωτίζουν όλη τη νύχτα το χιονοδρομικό, μην νομίζεις πως θα τους σβήσουν τόσο απλά για εμάς που θα πάμε για παρατήρηση.

Ακόμα και να σου άνοιγαν το σαλέ για τρόφιμα και νερά κλπ., πιστεύεις πως θα τηρούσαν κανόνες παρατήρησης οι άσχετοι αυτοί;; Θα σου είχαν κάτι προβολείς ντάλα στα μάτια!

 

Να λέμε πράγματα στην σφαίρα του εφικτού φίλε skyline...

 

180χλμ. απέχει το Χιονοδρομικό, λίγα παραπάνω και είσαι στον Πάρνωνα με όλα αυτά που ανέφερε και ο Ανδρέας και ΠΙΟ ΗΠΙΕΣ συνθήκες...

 

On topic, εύχομαι να πάρετε τις απαραίτητες άδειες όσοι πάτε στον Πάρνωνα και να μην μας τρελάνουν τελείως οι του Δασαρχείου... :roll: #-o

 

Απο προσωπικη μου εμπειρια, ενω η κορυφη της Λιακουρας ειναι προσηνεμη φουλ, η βαση της Λιακουρας στα 2250 μ. ειχε ελαχιστο ανεμο, ειδικα η δολινη ακριβως διπλα στη βαση της... Εκει πολλες φορες εχει νηνεμια και συνθηκες θερμοκρασιακης αναστροφης... Το βουνο ειναι γεματο δολινες υπηνεμες που προσφερονται για αστροπαρατηρηση, αρκετες νυχτες του χρονου, και μιλαω για υψομετρα 2000-2250 μ. Για τους προβολεις που λες, δε νομιζω οτι λειτουργουν ολοι, το καλοκαιρι. Οσο και αν σου φαινεται παραξενο, μετεωρολογικες παρατηρησεις εχουν αποδειξει οτι ακομα και πανω απο τα 2000 μ. υψομετρο, ο Παρνασσος προσφερει μερη που ειναι υπηνεμα. Μπορει να εχει και 0 μποφορ επι ωρες, κατα τη διαρκεια της νυχτας!

 

Συμφωνα με χαρτες φωτορυπανσης που εχω δει, οι πλεον σκοτεινοι ουρανοι ειναι στη βορεια Πινδο, π.χ. Γραμμος, Σμολικας, Τυμφη κτλ.

 

Και για να απαντησω και στο ερωτημα σου, οχι δεν εχω δοκιμασει να κανω παρατηρηση με τηλεσκοπιο σε τοσο μεγαλα υψομετρα... οχι ακομα! Αλλα κοντοζυγωνει η ωρα. 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να θέλω να μειώσω την σημασία που έχει ο Πάρνωνας για όλους εμάς, λέω ότι έχει "χαλάσει" αισθητά. Δε το βλέπω από τον χάρτη της φωτορύπανσης, αλλά από τις ευρυγώνιες φωτογραφίες που βγάζω από εκεί τα τελευταία 5 χρόνια. Αστροίχνη νότιου ουρανού δεν μπορούν πλέον να βγουν καθαρά. Η Σπάρτη και η Καλαμάτα κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Λίγο καλύτερα είναι αν σημαδεύεις βόρεια. Αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται ο ουρανός του Πάρνωνα με τον ουρανό της Αρτοτίνας, από όπου έχω τραβήξει αυτό, το οποίο αντιζωδιακό φαινόταν δύσκολα και με γυμνό μάτι, ούτε με τον ουρανό του Όρλιακα, τουλάχιστον στο χωριό Σπήλαιο, όπου είχα βρεθεί πριν 3 χρόνια, πάλι για το ίδιο φως. Αντιζωδιακό φως νομίζω είναι αδύνατον να ληφθεί από τον Πάρνωνα και γενικά από την Πελοπόννησο, εκτός ίσως από τον Χελμό, από όπου προς τα νότια δεν υπάρχει τίποτα.

 

Τα λέω αυτά, διότι ο Πάρνωνας το 2006 που πρωτοπήγα ήταν πολύ σκοτεινότερος, ενώ η κατάσταση θα χειροτερέψει ακόμα περισσότερο αν τα ελληνικά βουνά και δη οι κορυφές τους, γίνουν κτήμα κεφαλαιούχων και επενδυτών, είτε προς εκμετάλλευση του υπεδάφους, είτε του ανέμου, ακόμα και των πηγών τους (ναι, ναι καλά διαβάσατε, ιδιωτικοποίηση των πηγών, προς τα εκεί βαδίζουμε).

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και εγώ ότι πλέον ο πάρνωνας έχει φωτορύπανση το βλέπω στα καρέ μου ίσως όμως έχω γίνει και πιο απαιτητικός .

Για να σας λυθεί όμως η απορία αν έχετε όρεξη μπορείτε με ένα ματζαφλάρι sqm να πάρετε μετρήσεις και να βγάλετε συμπεράσματα .Φυσικά τα δείγματα θα πρέπει να γίνουν αρκετές φορές το χειμώνα αλλά και το καλοκαίρι σε διάφορα σημεία του ουρανού . Μόνο τότε λοιπόν θα έχετε πραγματική εικόνα για το τι μέλι γενέσθαι για κάθε ουρανό και όχι αυθαίρετα "το τάδε μέρος είναι καλύτερο κλπ κλπ".

 

 

Ο Μανούσος είχε αναφέρει κάποιες μετρήσεις που είχε πάρει στην 5η πανελλήνια στα Γρεβενά.

 

 

"Μόλις καταχωρήθηκε ο μέσος όρος μετρήσεων SQM για τους Φιλιπαίους στη βάση δεδομένων της Unihedron. Οι τιμές που μετρήθηκαν τα 4 βράδια που μείναμε ήταν από 21.3 έως 21.7 οπότε ο μέσος όρος είναι στο 21.5 το οποίο και καταχωρήθηκε.

 

Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι τις ίδιες τιμές παίρνουμε και από το Σκίνακα από το ίδιο περίπου υψόμετρο. Αν υποθέσουμε ότι και ο Πάρνωνας έχει περίπου τον ίδιο ουρανό μπορούμε να συμπεράνουμε ότι οι ουρανοί της Ελλάδας θα πρέπει να έχουν μια μέγιστη μέση τιμή περίπου στα 21.5 σε υψόμετρο 1500 μέτρων."

 

 

Και άλλο ένα θέμα σχετικό απο τον Στάθη

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14785&sid=5f82a024204c1ae1f32b385690f08ee2

 

και αυτό

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15110&sid=25055aee1f9e86158d512596f99f7717

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια στιγμή βρε παιδιά.

Αν ο Παρνασσός ήταν off topic στον Πάρνωνα, ο Πάρνωνας γιατί δεν είναι off topic στον Παρνασσό;

Έχει χαλάσει η ζυγαριά;

 

Για μένα τίποτε δεν είναι off topic, για τα μέτρα και τα σταθμά του Astrovox μιλάω. Ή μήπως το να μιλάω γι αυτό είναι off topic; :-k

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν offtopic στο θέμα με την απαγόρευση κυκλοφορίας. Από το πρώτο post γίνεται σύγκριση Παρνασσού και Πάρνωνα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α!

Δηλαδή πρόκειται για "Παρνασσός έναντι Πάρνωνα".

Ο τίτλος μιλά για τον Παρνασσό μόνο και με μπέρδεψε.

Μάλιστα.

 

Πάντως, τα σημεία παρατήρησης δεν περιλαμβάνονται στο κτηματολόγιο ως τέτοια. Κάποιος τα ανακάλυψε. Καλό θα ήταν να γίνει και μια δοκιμή στον Παρνασσό. Θα εξυπηρετούσε πολλούς Στερεοελλαδίτες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α!

Δηλαδή πρόκειται για "Παρνασσός έναντι Πάρνωνα".

 

Όπως νομίζεις πάρτο, το πρώτο ποστ εκεί είναι να το διαβάσεις.

Καλό θα ήταν να γίνει και μια δοκιμή στον Παρνασσό. Θα εξυπηρετούσε πολλούς Στερεοελλαδίτες.

 

Αυτό θα ήταν το καλύτερο και μακάρι να έχουμε πραγματικές εντυπώσεις από παρατήρηση σε συγκεκριμένο μέρη παρά να τα λέμε στο θεωρητικό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διάβασα ήδη.

Δεν μπορεί κάποιος να πάρει όλα τα βουνά για να βρει καλά σημεία. Είναι αμέτρητα και τεράστια. Χρειάζεται να προηγηθεί λίγη θεωρία, όπως η μελέτη χαρτών φωτορρύπανσης, η γειτνίαση με αστικά κέντρα και πηγές φωτισμού, η γνώση του αναγλύφου και του μικροκλίματος από ορειβάτες και άλλους ορεινούς εξορμητές. Και η θεωρία προκύπτει από διαλεκτική συζήτηση, αλλιώς οδηγείται σε αδιόρθωτα σφάλματα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά και χρειάζεται κινητοποίηση σε τοπικό επίπεδο διότι όντως δεν μπορεί κανείς να οργώσει τη χώρα. Εγώ σκοπεύω να κάνω σχετική έρευνα στο νομό μας. Στο Χελμό είναι γνωστό πως υπάρχουν μέρη αλλά με ενδιαφέρει το όρος Ερύμανθος καθώς είναι κοντά, με εύκολη πρόσβαση, κανένα αστικό κέντρο στο νότο και ήδη παρατηρούμε με επιτυχία κοντά στους πρόποδες του όρους.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Παναχαικο ορος απορριπτεται προφανως επειδη η φωτορυπανση της Πατρας ειναι πολυ εντονη, σωστα; Στο Χελμο εχω ανεβει μονο ημερα μεχρι το αστεροσκοπειο και φυσουσε πολυ.... [-X
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το Παναχαϊκό δε μας ενδιαφέρει τόσο λόγω εγγύτητας με την Πάτρα. Προσωπικά ελπίζω να βρεθεί κάποιο μέρος στον Ερύμανθο. Ελπίζω σε μια καλή τοποθεσία αρκετά πλησιέστερη των 100 οδικών χιλιομέτρων από την πόλη (δεν ελπίζω σε ουρανό επιπέδου Πάρνωνα, βέβαια).
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για το Παναιτωλικόν έχω κάποιες ελπίδες, αλλά δεν έχω αξιωθεί να προσπαθήσω ακόμη.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά και χρειάζεται κινητοποίηση σε τοπικό επίπεδο διότι όντως δεν μπορεί κανείς να οργώσει τη χώρα. Εγώ σκοπεύω να κάνω σχετική έρευνα στο νομό μας. Στο Χελμό είναι γνωστό πως υπάρχουν μέρη αλλά με ενδιαφέρει το όρος Ερύμανθος καθώς είναι κοντά, με εύκολη πρόσβαση, κανένα αστικό κέντρο στο νότο και ήδη παρατηρούμε με επιτυχία κοντά στους πρόποδες του όρους.

Πότε ξεκινάμε; :)

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 2005 είχα κάνει παρατήρηση από στον Παρνασσό, από το πρώτο πάρκινγκ του χιονοδρομικού (Κελλάρια). Ο ουρανός ήταν πολύ καλός αλλά θυμάμαι ότι η εντύπωσή μου ήταν ότι ο Πάρνωνας είχε λίγο σκοτεινότερο ουρανό. Από τότε ο Πάρνωνας έχει σίγουρα χειροτερέψει αλλά το ίδιο θα συνέβη και με τον Παρνασσό. Οι εντυπώσεις μου από εκείνη τη βραδιά:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1025

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 2005 είχα κάνει παρατήρηση από στον Παρνασσό, από το πρώτο πάρκινγκ του χιονοδρομικού (Κελλάρια). Ο ουρανός ήταν πολύ καλός αλλά θυμάμαι ότι η εντύπωσή μου ήταν ότι ο Πάρνωνας είχε λίγο σκοτεινότερο ουρανό. Από τότε ο Πάρνωνας έχει σίγουρα χειροτερέψει αλλά το ίδιο θα συνέβη και με τον Παρνασσό. Οι εντυπώσεις μου από εκείνη τη βραδιά:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1025

 

Μια που εισαι απο Λαρισα, εχεις δοκιμασει να κανεις αστροπαρατηρηση στον Ολυμπο; Π.χ. μεσα στην κοιλαδα του Χρηστακη στα 2400-2500 μετρα υψομετρο. Συνηθως δε φυσαει εκει επειδη η κοιλαδα προστατευεται απο πολλες κορυφες που γειτνιαζουν.... Μονο μερα εχω παει εκει δυστυχως! Ποτέ νυχτα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, δεν έχω παρατηρήσει από τον Όλυμπο για να σου μεταφέρω εντυπώσεις. Τα μέλη της Α-Polaris, καταφεύγουμε στον κοντινότερο Κίσσαβο για ορεινή παρατήρηση, λίγο κάτω ή λίγο πάνω από το χωριό Σπηλιά (υψόμ. 800μ). Στα σχέδια και η παρατήρηση από τα 1400 μ., στο ορειβατικό καταφύγιο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω κι εγώ στο γεγονός ότι το υψόμετρο δεν είναι απαραίτητα ο πρωταρχικός παράγοντας για να είναι σκοτεινός ο ουρανός. Πολλές φορές έχουμε πάει σε μέρη με 400 μέτρα υψόμετρο στη νότια Κρήτη και παίρνουμε μετρήσεις εφάμιλλες με το Σκίνακα που είναι 1500 μέτρα. Το αξεπέραστο όμως με το Σκίνακα είναι το πολύ καλό seeing που έχει το οποίο πάντα είναι άνω του μετρίου όποτε πάμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν χρόνια δοκίμασα μια παρατήρηση από τον Όλυμπο. Θυμάμαι ότι είχα απογοητευτεί από το αποτέλεσμα σε σχέση με αυτό που εγώ προσδοκούσα.

Η προσπάθεια έχει καταγραφεί εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=92903#92903

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν χρόνια δοκίμασα μια παρατήρηση από τον Όλυμπο. Θυμάμαι ότι είχα απογοητευτεί από το αποτέλεσμα σε σχέση με αυτό που εγώ προσδοκούσα.

Η προσπάθεια έχει καταγραφεί εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=92903#92903

 

 

Απο τη μια η Λαρισα, απο την αλλη η Κατερινη... Ειναι και η Θεσσαλονικη μολις 70 χλμ. σε ευθεια! Δυσκολα τα πραγματα... :roll:

 

Ισως το seeing να ειναι καλυτερο στο οροπεδιο των Μουσων στα 2700 μετρα υψομετρο, αν και απο εκει η φωτορυπανση της Θεσσαλονικης σε χτυπαει στα ματια αφου ειναι ανεμποδιστη. Απο την αλλη, υπαρχει και η κοιλαδα του Χρηστακη στα 2400-2500 μετρα υψομετρο. Ισως να ειναι καλυτερα εκει, δεν ξερω.

 

Αν κρινω απο τους χαρτες, το καλυτερο μερος στη Μακεδονια πρεπει να ειναι το ορος Βορας. Κατασκοτεινο και μπορεις να στησεις τηλεσκοπιο σε υψομετρο 2000-2500 μετρα, εφοσον δε φυσαει (πολυ). Θα το δοκιμασω συντομα και θα σας πω εντυπωσεις.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης