Jump to content

Barlow της Baader


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για πληροφορίες σχετικά με τους νέους Barlow της Baader, τον Hyperion Zoom Barlow

2164_MV0KT48JM3.jpg

και τονQ Barlow.

2438_KY0TZE3DKF.jpg

Συγκεκριμένα, θέλω έναν Barlow 1.25" περίπου 1.5x, για ειδικές εφαρμογές, συμπεριλαμβανομένης της barlowed ευθυγράμμισης.

Οι Barlow 1.25" που διαθέτω είναι 2.2x και 2.5x και θα με βόλευε κάτι λιγότερο ισχυρό. Μου περισσεύει ένα Baader 1.25" Clicklock και σκέπτομαι να τον αξιοποιήσω. Ο Clicklock 1.25", μέσα στον Clicklock 2" θα προσφέρει μια καλή συνθήκη ευθυγράμμισης και ίσως ο νέος Barlow έχει μικρότερη διάχυση δέσμης ώστε να βλέπω καλύτερα τον σκοτεινό δακτύλιο κατά το σούρουπο.

1459_MSLFTGY01A.jpg

Και οι δύο Barlow αναφέρονται σαν 1.3-2.25. Το 1.3 δεν έχω καταλάβει πως προκύπτει από τον Hyperion Zoom. Ο Q Barlow μπαίνει αρκετά μέσα στην κάννη των 1.25" (13mm νομίζω), πλησιάζοντας το εστιακό επίπεδο και έτσι μειώνεται ο παράγων μεγέθυνσης έως το 1.3x. Φυσικά αυτό τον αχρηστεύει για προσοφθαλμίους που έχουν τον αντικειμενικό χαμηλά στην κάννη, δηλαδή για όλους (συμπεριλαμβανομένου του Zoom) εκτός από τους κλασσικούς Plossl, Ortho και Erfle. Έχω πάντως δύο κάννες 1.25" σε Τ2, μία μακριά και μία βραχεία, και υποθέτω πως με την βραχεία θα επιτύχω παράγοντα μεγέθυνσης περί το 1.5-1.8 που μου κάνει.

1395_CQJW6ZN564.jpg

Γνωρίζω πως είναι διαφορετικοί αναφορικά με την διάταξη των οπτικών στοιχείων. Στις φωτογραφίες είναι αντιληπτό πως ο Zoοm διαθέτει κυρτό φακό προς το μάτι, ενώ ο Q κοίλο. Η διαφορά τιμής ωστόσο μπορεί να δικαιολογείται και από τα φθηνά υλικά του Q Barlow (τα οποία δεν με ενοχλούν αφού θα τον χρησιμοποιήσω με το Clicklock) και τους πολλούς ποιοτικούς προσαρμογείς του Hyperion Zoom Barlow.

Αυτά γνωρίζω. θα ήθελα να μάθω για εμπειρίες χρήσης οποιουδήποτε από τους δύο, καθώς και για το πως ο Hyperion Zoom barlow μπορεί να δώσει 1.3x. Ή όποια πληροφορία γνωρίζετε.

Ευχαριστώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωριζω να απαντησω στα ερωτηματα σου, αλλα μου δημιουργησες ενα εμενα. Ο φτηνος barlow skywatcher που εχω, αν αφαιρεσω το κατω στοιχειο και το βαλω σε ενα προσοφθαλμιο, τι μεγεθυνση μου δινει; http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1185 Βεβαια 3€ ακριβοτερος απο τον baader σε βαζει σε σκεψεις για αν ειναι ισαξιος με τον baader ή υπερτιμημενος...

Υ.Γ Οσο και να εψαξα παντως δεν νομιζω ο barlow για τον zoom να λειτουργει και ως 1.3. Το κατω στοιχειο ειναι στην ουσια ο barlow 2.25 και οχι ολο το συστημα του με τους ανταπτορες. Μαλιστα αν τον προσαρμοσεις στον zoom χωρις το 1.25" ανταπτορα του δινει 2.35x

http://hyperionzoomlover.blogspot.gr/2011/08/baader-225x-barlow-hyperion-35-105mm.html

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα έναν από το kit της Celestron τον οποίο χρησιμοποίησα αρκετά την εποχή των Plossl. Δεν ήταν καθόλου κακός, αν και δεν είχα πολλές εμπειρίες τότε. Χονδροειδώς αναφέρεται σαν 1.5x όταν βιδώνει στον φακό, αλλά αυτό εξαρτάται πάντα και από το που είναι το εστιακό επίπεδο του φακού. Όσο πιο κοντά, τόσο μικρότερη η μεγέθυνση και το αντίθετο.

Σχετικά με το κόστος της σειράς Q, θεωρείται πως έχει πέσει πολύ λόγω αλλαγής προμηθευτή από την Baader και χρήσης πολύ φθηνών πλαστικών, κάτι που είναι ορατό ακόμη και στις φωτογραφίες. Όσοι τα δοκίμασαν λένε πως τα οπτικά παραμένουν υψηλής ποιότητας και οι Classic Ortho αναφέρονται σαν ισότιμοι των BGO, με εξαίρεση τον 32 (ο οποίος προορίζεται για έρευνα και όχι για παρατήρηση). Έτσι λέγεται και δεν έχω άποψη.

Πάντως αν είχα και τον Skywatcher θα τον χρησιμοποιούσα, αλλά μας τραβά η καινοτομία και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι καινούριο. Δεν υπάρχει κάτι πιο καινούριο από τους Barlow της Baader αυτή τη στιγμή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις σκεφτεί καθόλου τους barlow του Siebert;

 

http://www.siebertoptics.com/SiebertOptics-barlows.html

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορει αν ειναι ποιοτικοι, αλλα τσιμπημενες τιμες...Γιατι το barlowed colination που το θελει ο kkokkolis δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι παραπανω απο τον baader (τον φτηνο).

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις σκεφτεί καθόλου τους barlow του Siebert;

 

http://www.siebertoptics.com/SiebertOptics-barlows.html

 

Παλαιότερα ναι. Οι Τηλεκκεντρικοί δεν κάνουν για ευθυγράμμιση (η κουκκίδα παραμένει κουκκίδα) και ο 1.5x είναι μακρυνάρι και κοστίζει 150$, χώρια τα μεταφορικά. Δεν θέλω άλλο μακρυνάρι, θέλω κάτι που να το χώσω μέσα στον Clicklock της Baader και να διαχέει τη δέσμη σε μικρό βαθμό, ώστε να μένει το doughnut εντός του παραθύρου προβολής και το κοντράστ να είναι ικανοποιητικό.

Όσο είχα τον Saxon δούλευε μια χαρά η Barlowed, καθώς είχε ρυθμιζόμενη ένταση. Με τον Hotech η ένταση είναι χαμηλή. Έχω 4 εξτρά μπαταρίες Photo που συγκεντρώθηκαν μέσα στα χρόνια, καθώς νόμιζα συνεχώς πως είχε εξαντληθεί η μπαταρία και αγόραζα άλλη για να την αντικαταστήσω.

Ξέρω, θα πεταχτεί από κάπου ο Τάσος και θα πεί να πάρω Glatter με Tublug. Αργότερα Τάσο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως με ξέρεις... :mrgreen:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις σκεφτεί καθόλου τους barlow του Siebert;

 

http://www.siebertoptics.com/SiebertOptics-barlows.html

 

Παλαιότερα ναι. Οι Τηλεκκεντρικοί δεν κάνουν για ευθυγράμμιση (η κουκκίδα παραμένει κουκκίδα) και ο 1.5x είναι μακρυνάρι και κοστίζει 150$, χώρια τα μεταφορικά. Δεν θέλω άλλο μακρυνάρι, θέλω κάτι που να το χώσω μέσα στον Clicklock της Baader και να διαχέει τη δέσμη σε μικρό βαθμό, ώστε να μένει το doughnut εντός του παραθύρου προβολής και το κοντράστ να είναι ικανοποιητικό.

Όσο είχα τον Saxon δούλευε μια χαρά η Barlowed, καθώς είχε ρυθμιζόμενη ένταση. Με τον Hotech η ένταση είναι χαμηλή. Έχω 4 εξτρά μπαταρίες Photo που συγκεντρώθηκαν μέσα στα χρόνια, καθώς νόμιζα συνεχώς πως είχε εξαντληθεί η μπαταρία και αγόραζα άλλη για να την αντικαταστήσω.

Ξέρω, θα πεταχτεί από κάπου ο Τάσος και θα πεί να πάρω Glatter με Tublug. Αργότερα Τάσο.

Υπάρχει πατέντα που μπορείς να κάνεις για να μετατρέψεις ένα απλό laser collimator σε ένα πολύ καλό "glater clone" collimator. Θα αναφέρω λεπτομέρειες σε άλλο ποστ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει πατέντα που μπορείς να κάνεις για να μετατρέψεις ένα απλό laser collimator σε ένα πολύ καλό "glater clone" collimator. Θα αναφέρω λεπτομέρειες σε άλλο ποστ.

 

Περιμένω με ανυπομονησία...... :shock:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχει κάποιος τον Q Barlow, μπορεί να μου μετρήσει το μήκος του σωλήνα ο οποίος τον συνοδεύει;

Ευχαριστώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα,

Εχω το Celestron Nexstar 127 SLT. Πρόσφατα αγορασμενο, και ειμαι πολύ ευχαριστημένη διοτι για την ώρα με καλύπτει. Αυτό που θα θελα να ρωτησω ειναι εαν το προσοφθάλμιο Baader Hyperion 8-24 Zoom σε συνδυασμό με τον αντιστοιχο Hyperion Zoom balrow της Baader, ειναι καταλληλα για το τηλεσκοπιο που εχω.

Ευχαριστώ,

Κατερίνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Barlow δεν θα χρειαστεί. Ο Hyperion Zoom θα σε καλύψει. Εναλλακτικά Hyperion 24 & 13 & Fine tune rings (11, 9 & 8mm από τον 13mm) θα σε καλύψουν επίσης, με σταθερό πεδίο 68 μοιρών (ο zoom έχει <50 στα 24mm και μόνο στα 8 γίνεται 70, που όμως θα χρησιμοποιούνται μόνο τις καλές νύκτες).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει πατέντα που μπορείς να κάνεις για να μετατρέψεις ένα απλό laser collimator σε ένα πολύ καλό "glater clone" collimator. Θα αναφέρω λεπτομέρειες σε άλλο ποστ.

 

Δημήτρη έχεις κάτι υποσχεθεί...... :P :P

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης