Jump to content

Φίλτρα ηλίου και λίγος δισταγμός...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ακόμη διστακτικός στο να προχωρήσω στην παρατήρηση του Ήλιου παρόλα αυτά έχω κάποιες απορίες σχετικά με την επιλογή φίλτρου. 

Μεμβράνη Baader Astro Solar ND-5 (60-150€) vs Γυάλινο φίλτρο τύπου Astrozap/Orion/Helios (200-300€)

1) Ποιο έχει καλύτερη αντοχή σε βάθος χρόνου και σε ποιο εντοπίζεται ευκολότερα πιθανή ρωγμή/σκίσιμο/τρύπα κατά τον έλεγχο πριν από κάθε παρατήρηση ?

2) Ποιο είναι ασφαλέστερο για τα μάτια ? Μπλοκάρουν και τα δύο είδη το ίδιο την υπεριώδη και υπέρυθρη ακτινοβολία ?

3) Η μεμβράνη αποδίδει το είδωλο σε λευκό χρώμα ενώ το γυάλινο σε πορτοκαλί-κιτρινωπό. Δίνουν τις ίδιες λεπτομέρειες ?

4) Φίλτρο πλήρης διαμέτρου ή τα λεγόμενα off-axis? (για Dob 12"). Τι διαφορά έχουν τα off-axis τα οποία δεν εκμεταλλεύονται την πλήρη διάμετρο παρά μόνο μειώνουν τον εστιακό λόγο ?

Όπως είπα δεν είμαι σίγουρος αν θα προχωρήσω στην αγορά, με φοβίζει αρκετά η διαδικασία...και εννοείται δεν θέλω να κάνω ιδιοκατασκευή με πιατάκια γλάστρας κτλ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα απαντήσω πρώτα στην 4η ερώτηση: Δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα στην ηλιακή παρατήρηση η χρήση όλης της διαμέτρου ενός νευτώνειου 8" και πάνω. Κι αυτό γιατί κατά την ημέρα υπάρχει ένας παράγοντας έντονης αποσταθεροποίησης της ατμόσφαιρας: ο ίδιος ο Ήλιος! Η συνεχής θέρμανση της ατμόσφαιρας από την παρουσία του προκαλεί σχεδόν πάντα κακό seeing. Έτσι, διάμετροι τηλεσκοπίων πάνω από περ. 5”-6" δεν μπορούν να αξιοποιηθούν για αύξηση της ανάλυσης. Πολύ συχνά δεν αξιοποιείται καν η ανάλυση ενός διοπτρικού ED 120mm. Ακόμη έχω κάπου φυλαγμένα δύο κομμάτια κόντρα πλακέ που προόριζα για την κατασκευή δαχτυλιδιών για 10ιντσο ηλιακό φίλτρο. Δεν το κατασκεύασα ποτέ για το 10ιντσο νευτώνειο μου, αντίθετα έφτιαξα ένα 4ιντσο off-axis φίλτρο με θαυμάσιο αποτέλεσμα. Συνεπώς αρκεί ένα μικρό κομμάτι φύλλου Baader AstroSolar - ελπίζω να πωλείται ακόμη σε διάσταση Α4 και με τιμή κάτω των € 30.

Πριν από πολλά χρόνια, το περιοδικό Sky and Telescope είχε κάνει μια δοκιμή ηλιακών φίλτρων. Ανάμεσα τους ήταν και το Baader AstroSolar το οποίο βγήκε πρώτο σε κοντράστ, λεπτομέρεια και χρωματική ουδετερότητα (λευκό προς ψυχρό). Τα υπόλοιπα φίλτρα ήταν - αν θυμάμαι καλά - κάποια σε μορφή φύλλου και ένα γυάλινο.

Ως προς την ασφάλεια θεωρητικά προτιμότερα είναι τα γυάλινα - ιδίως αν υπάρχει κίνδυνος κάποια μικρά χεράκια να πιέσουν ή να σχίσουν το Astro Solar. Στην πράξη ένα καλοφτιαγμένο φίλτρο με AstroSolar είναι πολύ ελαφρύτερο από ένα γυάλινο και με λίγη προσοχή μπορεί να στηριχθεί πολύ αποτελεσματικά στον οπτικό σωλήνα. Το AstroSolar είναι μονόδρομος για ιδιοκατασκευή, πρέπει όμως να ληφθούν όλα τα μέτρα ώστε να μην μπορεί να φύγει από το τηλεσκόπιο κατά την παρατήρηση ή να ξεκολλήσει από το πλαίσιο του. Αυτά επιτυγχάνονται πολύ εύκολα με λίγη προνοητικότητα στην κατασκευή και χρήση.

Όλα τα ηλιακά φίλτρα πυκνότητας 5.0 διαφημίζονται ως απόλυτα ασφαλή. Η Baader κατασκευάζει και φωτογραφικό φύλλο με πυκνότητα 3.8 - είναι πολύ φωτεινότερο και ακατάλληλο/επικίνδυνο για παρατήρηση απευθείας με το μάτι. Επίσης, ποτέ δεν χρησιμοποιούμε άλλα υλικά όπως γυαλιά ηλεκτροκόλλησης, καπνισμένα γυαλιά, μαυρισμένα φωτογραφικά φιλμ κλπ. διότι δεν αποκόπτουν τις αόρατες, βλαβερές ακτινοβολίες.

Ο κορυφαίος τρόπος ηλιακής παρατήρησης στο λευκό φως είναι το πρίσμα (wedge) Hersel, αυστηρά μόνο για διοπτρικά τηλεσκόπια. Μπαίνει στη θέση του διαγώνιου και δίνει πολύ καλύτερο κοντράστ, κατά συνέπεια αναδεικνύει μικρολεπτομέρειες που δεν μπορεί να δείξει τόσο εύκολα ένα φίλτρο φύλλου, όπως η κοκκίαση. Πολύ ακριβό και απαιτεί προσεκτική χρήση και στόχευση του ήλιου αλλά αξίζει!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κατά την παρατήρηση του Ηλιου με φίλτρο Baader Astrosolar πρέπει να  χρησιμοποιούμε ταυτόχρονα και κάποιο φίλτρο αποκοπής ακτινοβολιών UV & IR ? 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, σύμφωνα με την Baader. Με την έννοια ότι δεν χρειάζεται. Πάντως, σίγουρα δεν βλάπτει ορατά την εικόνα αν μπει και αυτό.

https://astrosolar.com/en/information/about-astrosolar-solar-film/differences-in-astrosolar-solar-films/

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα δοκίμασα το πρίσμα herschel που κατασκευάζει η ts optics. Είναι στο 1/4 της τιμής του αντίστοιχου της baader ,έρχεται με doublestack solar continuum και newtral density 3, ξεχωριστό πολωτικό φίλτρο σε διάμετρο 1.25. Εξαιρετική οπτική ποιότητα . Υπάρχει και της lunt λίγο πιο ακριβό από την ts optics μόνο με φίλτρο ουδέτερης πυκνότητας και χωρίς πολωτικό. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 3/2/2022 at 10:07 ΜΜ, vagkaf said:

Κατά την παρατήρηση του Ηλιου με φίλτρο Baader Astrosolar πρέπει να  χρησιμοποιούμε ταυτόχρονα και κάποιο φίλτρο αποκοπής ακτινοβολιών UV & IR ? 

Με την υπόθεση οτι τίποτα δεν είναι τέλειο,άρα μπορεί απο μικρορωγμές-τρυπίτσες που ενδεχομένως γίνουν με την πάροδο του χρόνου,οπότε θα υπάρξει είσοδος UV/IR ακτινοβολίας,καλό είναι να τοποθετηθεί και ένα τέτοιο φίλτρο που θα προστατεύσει ακόμα περισσότερο τα μάτια.

Επίσης λόγω της έντασης του ορατού φωτός,ακόμα και με μικρής διαμέτρου τηλεσκόπια παρουσιάζεται σε πολλούς παρατηρητές πόνος στα μάτια μετά απο εκτεταμένη χρονικά παρατήρηση.Για αυτό τον λόγο κρίνεται ιδιαίτερα χρήσιμη η τοποθέτηση και ενός φίλτρου ουδέτερης πυκνότητας (ND),όπως είναι ένα φίλτρο Σελήνης,που θα μειώσει την φωτεινότητα του ηλιακού φωτός.

Εναλλακτικά ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου καλής ποιότητας θα κάνουν και τις δυο δουλειές (αποκοπή UV,κάποια κάνουν και αποκοπή IR),και μείωση της φωτεινότητας,εφ'όσον όμως το επιτρέπει το eye-relief του προσοφθάλμιου.

Πιο προχωρημένη (και ακριβή) λύση είναι το πρίσμα Herschel που προτάθηκε πιο πάνω.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

15 minutes ago, fotodektis said:

Με την υπόθεση οτι τίποτα δεν είναι τέλειο,άρα μπορεί απο μικρορωγμές-τρυπίτσες που ενδεχομένως γίνουν με την πάροδο του χρόνου,οπότε θα υπάρξει είσοδος UV/IR ακτινοβολίας,καλό είναι να τοποθετηθεί και ένα τέτοιο φίλτρο που θα προστατεύσει ακόμα περισσότερο τα μάτια.

Επίσης λόγω της έντασης του ορατού φωτός,ακόμα και με μικρής διαμέτρου τηλεσκόπια παρουσιάζεται σε πολλούς παρατηρητές πόνος στα μάτια μετά απο εκτεταμένη χρονικά παρατήρηση.Για αυτό τον λόγο κρίνεται ιδιαίτερα χρήσιμη η τοποθέτηση και ενός φίλτρου ουδέτερης πυκνότητας (ND),όπως είναι ένα φίλτρο Σελήνης,που θα μειώσει την φωτεινότητα του ηλιακού φωτός.

Εναλλακτικά ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου καλής ποιότητας θα κάνουν και τις δυο δουλειές (αποκοπή UV,κάποια κάνουν και αποκοπή IR),και μείωση της φωτεινότητας,εφ'όσον όμως το επιτρέπει το eye-relief του προσοφθάλμιου.

Πιο προχωρημένη (και ακριβή) λύση είναι το πρίσμα Herschel που προτάθηκε πιο πάνω.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Το φως κατά την ηλιακή παρατήρηση με το Astrosolar είναι πιο έντονο από ότι όταν παρατηρούμε την πανσέληνο ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, vagkaf said:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Το φως κατά την ηλιακή παρατήρηση με το Astrosolar είναι πιο έντονο από ότι όταν παρατηρούμε την πανσέληνο ?

Βαγγέλη η παρατηρησιακή μου εμπειρία στον Ήλιο είναι μικρή,χωρίς να έχω κάνει ποσοτικούς ελέγχους συγκρίνοντας το φως Ηλίου με το φίλτρο και της πανσελήνου...

Και στις δυο περιπτώσεις πάντως,χωρίς φίλτρο Σελήνης στην πανσέληνο και με μόνο το Baader Astrosolar για τον Ήλιο,είχα πόνους στα μάτια όπως και αρκετοί άλλοι.

Χρησιμοποιούσα τηλ.60/600 με Baader Astrosolar σε άψογη κατάσταση (πολύ σχολαστικά ελεγμένο για μικρορωγμές/τρυπίτσες),μεγέθυνση στα 75Χ,και μετά απο 1-2 ώρες συνεχούς παρατήρησης μου πονούσαν τα μάτια...

Οπότε η λύση ήταν η τοποθέτηση φίλτρου Σελήνης για παρατήρηση του Ηλίου,ώστε να μετριαστεί η ενόχληση.

Δεν το συνέχισα όμως,οπότε περισσότερη εμπειρία δεν έχω.Πιστεύω οτι η πλέον ασφαλής λύση για τα μάτια μακροπρόθεσμα είναι η φωτογράφιση.Να βλέπεις μέσω κάμερας.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

37 minutes ago, fotodektis said:

Βαγγέλη η παρατηρησιακή μου εμπειρία στον Ήλιο είναι μικρή,χωρίς να έχω κάνει ποσοτικούς ελέγχους συγκρίνοντας το φως Ηλίου με το φίλτρο και της πανσελήνου...

Και στις δυο περιπτώσεις πάντως,χωρίς φίλτρο Σελήνης στην πανσέληνο και με μόνο το Baader Astrosolar για τον Ήλιο,είχα πόνους στα μάτια όπως και αρκετοί άλλοι.

Χρησιμοποιούσα τηλ.60/600 με Baader Astrosolar σε άψογη κατάσταση (πολύ σχολαστικά ελεγμένο για μικρορωγμές/τρυπίτσες),μεγέθυνση στα 75Χ,και μετά απο 1-2 ώρες συνεχούς παρατήρησης μου πονούσαν τα μάτια...

Οπότε η λύση ήταν η τοποθέτηση φίλτρου Σελήνης για παρατήρηση του Ηλίου,ώστε να μετριαστεί η ενόχληση.

Δεν το συνέχισα όμως,οπότε περισσότερη εμπειρία δεν έχω.Πιστεύω οτι η πλέον ασφαλής λύση για τα μάτια μακροπρόθεσμα είναι η φωτογράφιση.Να βλέπεις μέσω κάμερας.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Σε ευχαριστώ Κώστα για τις απαντήσεις !

Η αλήθεια είναι ότι όλο και απομακρύνεται το ενδεχόμενο να πάρω τελικά φίλτρο. Ήμουν στο τσακ να παραγγείλω και δε το έκανα...

Θέλει προσοχή και μια μικρή απροσεξία έχω καταλάβει μπορεί να αποβεί μοιραία... 

Να είμαστε πάνω από όλα καλά και υγιείς έως το 2030 που θα έχουμε στην Ελλάδα ορατή δακτυλιοειδής έκλειψη και ίσως τότε αξίζει έστω και για μια φορά για αυτό το υπερθέαμα !!

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά δεν ένιωσα καμία ενόχληση παρατηρώντας το άστρο μας για αρκετή ώρα με το astrosolar αντίθετος με την πανσέληνο που είναι όντως λιγουλακι ενοχλητική..

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά έχω κάνει παρατήρηση του ήλιου πάρα πολλές φορές,με διοπτρικά  80χλ και 70 χλ κανένα απολύτως πρόβλημα,ούτε ενόχληση ούτε πόνος στα μάτια.Αφού τα φίλτρα γι αυτή τη δουλειά είναι.Η σελήνη ναι,σε ενοχλεί στα μάτια,ο ήλιος καθόλου.

Baader Astro Solar

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, vagkaf said:

Θέλει προσοχή και μια μικρή απροσεξία έχω καταλάβει μπορεί να αποβεί μοιραία...

Καλησπέρα φίλε Βαγγέλη. Γράφω για να σου δώσω και εγώ την δική μου άποψη για το θέμα της παρατήρησης. Θα μείνω στην πρόταση που έκανα παράθεση και θα συμφωνήσω. Έχω ξεκινήσει την συστηματική ηλιακή παρατήρηση κοντά στα 2.5 χρόνια τώρα, όχι πολύωρες παρατηρήσεις αλλά μικρές και σύντομες κάθε φορά (της τάξης του 20 λεπτού) για την καταμέτρηση ηλιακών κηλίδων και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα ή κίνδυνο στην παρατήρηση. Χρησιμοποιώ το baader astrosolar όπου με μια εύκολη πατέντα το προσάρμοσα στιβαρά στο μπροστινό μέρος του διοπτρικού.  Όταν πρώτο ξεκίνησα και εγώ είχα κάποιες ενοχλήσεις (ελαφρύς πονοκέφαλος ή πόνο στα μάτια) αλλά με την πάροδο του χρόνου και τις συστηματικές παρατηρήσεις μου έφυγαν αυτά τα συμπτώματα καθώς συνήθισα την ένταση του φωτός (όχι σαν της πανσελήνου αλλά σε καλό βαθμό).  Μία παρόμοια συζήτηση είχαμε με τον φίλο Κώστα (fotodektis) και τον φίλο TUPAC_RIP σε αυτό το νήμα που πιθανώς θα έχεις δει: https://www.astrovox.gr/forums/topic/25013-παρατήρηση-ηλιακών-κηλίδων-αποστολή-δεδομένων-σε-aavsosilso/page/2/

Η ηλιακή παρατήρηση προϋποθέτει μια σειρά από μέτρα προφύλαξης για την ασφάλεια του παρατηρητή, όπως ο σχολαστικός έλεγχος του φίλτρου για τυχόν μικρές τρύπες και σκισίματα (με κόντρα τον Ήλιο για να μπορέσεις να διακρίνεις τυχόν αύξηση της έντασης του φωτός - άρα τη παρουσία μιας τρύπας), κάθε φορά πριν την παρατήρηση αλλά και κατά τη διάρκειά αυτής αν κάνεις πολύωρη παρατήρηση  και η στιβαρή τοποθέτηση του φίλτρου μπροστά στο τηλεσκόπιο (όταν τοποθετώ το φίλτρο μπροστά στο τηλεσκόπιο, κουνάω τον οπτικό σωλήνα για να βεβαιωθώ ότι είναι καλά τοποθετημένο). Ακόμη, όταν γίνεται η παρατήρηση σε ανοιχτό χώρο, προσέχω να μην είμαι κάτω από μπαλκόνια,οικοδομές και από ότι άλλο θα μπορούσε να πέσει κάτι πάνω στο φίλτρο. Οπότε λαμβάνοντας τα μέτρα προφύλαξης στο μέγιστο δυνατό βαθμό, θα έλεγα πως δεν υπάρχει κίνδυνος. Όσον αφορά το φίλτρο, είναι φτιαγμένα για αυτό το σκοπό οπότε μην σε αγχώνει. Φυσικά πρέπει να γίνεται και σχολαστικός έλεγχος όταν πάρεις το φίλτρο στα χέρια σου (έτυχε όταν αγόρασα να γυρίσω 2 πίσω γιατί είχαν χτυπηθεί κατά τη μεταφορά - η τύχη του πρωτάρη 😂).

 

Φιλικά,

Γιώργος.

  • Μου αρέσει 2

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χάρη, Γιώργο και Γιώργο,

Σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση της εμπειρίας σας. Είναι δεδομένο ότι με προσοχή δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο φίλτρο. 

Η αλήθεια είναι ότι εντόπισα δύο σημεία σε επίσημες οδηγίες που με προβλημάτισαν. Αρχικά στις οδηγίες της Baader για το φίλτρο OD-5 αναφέρει στο νούμερο 5 ότι πρέπει να γίνεται πριν από κάθε παρατήρηση σχολαστικός έλεγχος ενάντια στον ήλιο με γυμνό μάτι για τυχόν ρωγμές σκίσιμο κτλ...

IMG_20220206_091122.thumb.jpg.1dc667b2f2acbb9efda26ab3bf8651d5.jpg

Από την άλλη όμως στην παρακάτω ιστοσελίδα 

https://astrosolar.com/en/information/about-astrosolar-solar-film/differences-in-astrosolar-solar-films/

αναφέρει στο important note ότι το φίλτρο OD-5 προοριζόμενο για τηλεσκόπια και υψηλές μεγεθύνσεις δεν προορίζεται και δεν είναι πιστοποιημένο για παρατήρηση του Ήλιου με γυμνό μάτι (Άρα τι γίνεται με τον έλεγχο ? Είναι ενάντια στον τρόπο ελέγχου βάσει των οδηγιών). Αντ' αυτού επισημαίνει ότι το φίλτρο OD-5 Silver/Gold το οποίο όμως δεν κάνει για τηλεσκόπια, είναι μόνο κατάλληλο για παρατήρηση του Ήλιου με γυμνό μάτι χωρίς οπτικό μέσο.

Τέλος, παράλληλα με την ερώτηση που είχα θέσει παραπάνω σχετικά με το φίλτρο UV/IR είχα κάνει ερώτημα και στην Baader το οποίο απαντήθηκε (ίδια απάντηση όπως σωστά έγραψαν ο Στέφανος και ο Κώστας ) και σας το παραθέτω 

IMG_20220206_092422.thumb.jpg.84d5889804429ed29e2344a763c389a5.jpg

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, vagkaf said:

 

...Από την άλλη όμως στην παρακάτω ιστοσελίδα 

https://astrosolar.com/en/information/about-astrosolar-solar-film/differences-in-astrosolar-solar-films/

αναφέρει στο important note ότι το φίλτρο OD-5 προοριζόμενο για τηλεσκόπια και υψηλές μεγεθύνσεις δεν προορίζεται και δεν είναι πιστοποιημένο για παρατήρηση του Ήλιου με γυμνό μάτι (Άρα τι γίνεται με τον έλεγχο ? Είναι ενάντια στον τρόπο ελέγχου βάσει των οδηγιών). Αντ' αυτού επισημαίνει ότι το φίλτρο OD-5 Silver/Gold το οποίο όμως δεν κάνει για τηλεσκόπια, είναι μόνο κατάλληλο για παρατήρηση του Ήλιου με γυμνό μάτι χωρίς οπτικό μέσο.

 

Καλημέρα Βαγγέλη,

Κατ' αρχήν να σου πω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο ώστε να στερηθείς έναν καταπληκτικό παρατηρησιακό τομέα: Ένα άστρο σε πρώτο πλάνο! Η ύπαρξη μιας μικρής "τρύπας" στο φίλτρο OD-5 δεν θέτει κίνδυνο άμεσης βλάβης στο μάτι, δηλ. εντός λίγων δευτερολέπτων. Σκέψου πόσες φορές, είτε οδηγώντας, είτε από ανάκλαση σε κάποιο τζάμι, είτε από ανάκλαση στο νερό, είτε τυχαία, έχουμε προσλάβει πολύ μεγάλο ποσοστό άμεσης ηλιακής ακτινοβολίας, ή οποία μας "σκοτίζει" για κάμποσα δευτερόλεπτα, αλλά χωρίς άλλη συνέπεια. Και φυσικά περιέχοντας το πλήρες φάσμα (ορατό και IR και UV). Βέβαια, όλα αυτά προσπαθούμε να τα αποφεύγουμε - αφού ακόμη και το ποσοστό της ηλιακής ακτινοβολίας που ανακλά ένα τζάμι, (τουλάχιστον 4-5% στην κάθετη ανάκλαση, πολύ παραπάνω σε ανάκλαση υπό γωνία) είναι δύσκολο να το αντέξει το μάτι μας χωρίς να κλείσει αυτόματα. Οι μικρές τρύπες που δημιουργούνται, κυρίως με απρόσεκτη χρήση, στην επίστρωση του AstroSolar, έχουν διαστάσεις μικροσκοπικές και εντελώς ανεπαρκείς για να θέσουν σε κίνδυνο το μάτι εντός δευτερολέπτων. Το καταλαβαίνεις και διαισθητικά επειδή, στον έλεγχο του φίλτρου όχι μόνο δεν σε "τυφλώνουν" όπως στα παραπάνω παραδείγματα, αλλά πρέπει να τις ψάξεις προσεκτικά για να τις δεις. Στην καθημερινότητά μας πολύ περισσότερη ακτινοβολία καταλήγει στα μάτια μας, ιδίως το καλοκαίρι σε ανοιχτούς χώρους και για πολύ περισσότερο χρόνο. Το αισθανόμαστε και αντιδρούμε σ' αυτό φορώντας γυαλιά ηλίου.

Όμως, επειδή οι μηχανισμοί προστασίας μας πάντα θα λένε "ποτέ δεν ξέρεις..." υπάρχει και ασφαλέστερος τρόπος ελέγχου των φίλτρων εκ των προτέρων: Σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ανάβουμε ένα ισχυρό πορτατίφ ανάγνωσης (τα κλασσικά με σχήμα "χωνί") και βάζουμε μπροστά το φίλτρο για έλεγχο. Κάθε ατέλεια θα φανεί αμέσως - αρκεί να έχουμε φροντίσει να μη διαρρέει πολύ φως γύρω από το φίλτρο. Αν το φίλτρο είναι μικρότερο από τη διάμετρο του "χωνιού", φτιάχνουμε ένα δακτύλιο από χαρτόνι και τον προσαρμόζουμε ώστε να μας κρύβει το διαρρέον φως. Μια λάμπα "γαλακτόχρωμη" θα μας βοηθήσει να ελέγξουμε αποτελεσματικά όλη την επιφάνεια του φίλτρου, αλλά με μικρότερη φωτεινότητα (πάντως φαίνεται άνετα όλη η επιφάνεια της λάμπας). Μια διάφανη πυρακτώσεως θα αποκαλύψει αρκετά ευκολότερα τις μικρο-οπές, αλλά θα πρέπει να σαρώσουμε όλες τις περιοχές του φίλτρου ώστε να "περάσει" από παντού η πυρακτωμένη "τρίχα" της λάμπας. Εν τέλει ο έλεγχος με αυτούς τους τρόπους είναι πολύ εύκολος. Όπως και η επισκευή των οπών με λίγο μαύρο μαρκαδόρο (με προσεκτικά αγγίγματα κατ' επανάληψη, μόλις στεγνώσει η πρώτη "τελείτσα"). Ή με πολύ μικρά κομματάκια μαύρης μονωτικής ταινίας. Με το πέρασμα του χρόνου ελέγχουμε (για το φόβο των Ιουδαίων) αν η επισκευή προκαλεί κάποια χημική "διάβρωση" και περεταίρω διαρροή φωτός. Δεν μου έχει τύχει ποτέ πάντως.

Στο τηλεσκόπιο τώρα: Η ύπαρξη μικροσκοπικής οπής/οπών σε φίλτρο μπροστά στο τηλεσκόπιο δεν είναι κίνδυνος. Το φως που εισέρχεται από εκεί είναι παντελώς ανεστίαστο, μοιράζεται σε όλο το οπτικό πεδίο και η χειρότερη "βλάβη" που προκαλεί είναι στην εικόνα, μειώνοντας ελάχιστα το κοντράστ. Και αυτό δεν το θέλουμε γιατί η εικόνα είναι ήδη σχετικά σκοτεινή όταν έχουμε αυξημένη μεγέθυνση. Κι ακόμη περισσότερο επειδή είναι μέρα και το περιβάλλον φως πολύ και τα μάτια μας προσαρμοσμένα να βλέπουν στο φως ημέρας κι όχι τη σχετικά αμυδρή εικόνα του τηλεσκοπίου. (Θα συνεχίσω σχετικά με τη φωτεινότητα των φίλτρων αργότερα όπως και για το πόσο ξεκούραστα είναι). 

  • Μου αρέσει 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Καλημέρα Βαγγέλη,

Κατ' αρχήν να σου πω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο ώστε να στερηθείς έναν καταπληκτικό παρατηρησιακό τομέα: Ένα άστρο σε πρώτο πλάνο! Η ύπαρξη μιας μικρής "τρύπας" στο φίλτρο OD-5 δεν θέτει κίνδυνο άμεσης βλάβης στο μάτι, δηλ. εντός λίγων δευτερολέπτων. Σκέψου πόσες φορές, είτε οδηγώντας, είτε από ανάκλαση σε κάποιο τζάμι, είτε από ανάκλαση στο νερό, είτε τυχαία, έχουμε προσλάβει πολύ μεγάλο ποσοστό άμεσης ηλιακής ακτινοβολίας, ή οποία μας "σκοτίζει" για κάμποσα δευτερόλεπτα, αλλά χωρίς άλλη συνέπεια. Και φυσικά περιέχοντας το πλήρες φάσμα (ορατό και IR και UV). Βέβαια, όλα αυτά προσπαθούμε να τα αποφεύγουμε - αφού ακόμη και το ποσοστό της ηλιακής ακτινοβολίας που ανακλά ένα τζάμι, (τουλάχιστον 4-5% στην κάθετη ανάκλαση, πολύ παραπάνω σε ανάκλαση υπό γωνία) είναι δύσκολο να το αντέξει το μάτι μας χωρίς να κλείσει αυτόματα. Οι μικρές τρύπες που δημιουργούνται, κυρίως με απρόσεκτη χρήση, στην επίστρωση του AstroSolar, έχουν διαστάσεις μικροσκοπικές και εντελώς ανεπαρκείς για να θέσουν σε κίνδυνο το μάτι εντός δευτερολέπτων. Το καταλαβαίνεις και διαισθητικά επειδή, στον έλεγχο του φίλτρου όχι μόνο δεν σε "τυφλώνουν" όπως στα παραπάνω παραδείγματα, αλλά πρέπει να τις ψάξεις προσεκτικά για να τις δεις. Στην καθημερινότητά μας πολύ περισσότερη ακτινοβολία καταλήγει στα μάτια μας, ιδίως το καλοκαίρι σε ανοιχτούς χώρους και για πολύ περισσότερο χρόνο. Το αισθανόμαστε και αντιδρούμε σ' αυτό φορώντας γυαλιά ηλίου.

Όμως, επειδή οι μηχανισμοί προστασίας μας πάντα θα λένε "ποτέ δεν ξέρεις..." υπάρχει και ασφαλέστερος τρόπος ελέγχου των φίλτρων εκ των προτέρων: Σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ανάβουμε ένα ισχυρό πορτατίφ ανάγνωσης (τα κλασσικά με σχήμα "χωνί") και βάζουμε μπροστά το φίλτρο για έλεγχο. Κάθε ατέλεια θα φανεί αμέσως - αρκεί να έχουμε φροντίσει να μη διαρρέει πολύ φως γύρω από το φίλτρο. Αν το φίλτρο είναι μικρότερο από τη διάμετρο του "χωνιού", φτιάχνουμε ένα δακτύλιο από χαρτόνι και τον προσαρμόζουμε ώστε να μας κρύβει το διαρρέον φως. Μια λάμπα "γαλακτόχρωμη" θα μας βοηθήσει να ελέγξουμε αποτελεσματικά όλη την επιφάνεια του φίλτρου, αλλά με μικρότερη φωτεινότητα (πάντως φαίνεται άνετα όλη η επιφάνεια της λάμπας). Μια διάφανη πυρακτώσεως θα αποκαλύψει αρκετά ευκολότερα τις μικρο-οπές, αλλά θα πρέπει να σαρώσουμε όλες τις περιοχές του φίλτρου ώστε να "περάσει" από παντού η πυρακτωμένη "τρίχα" της λάμπας. Εν τέλει ο έλεγχος με αυτούς τους τρόπους είναι πολύ εύκολος. Όπως και η επισκευή των οπών με λίγο μαύρο μαρκαδόρο (με προσεκτικά αγγίγματα κατ' επανάληψη, μόλις στεγνώσει η πρώτη "τελείτσα"). Ή με πολύ μικρά κομματάκια μαύρης μονωτικής ταινίας. Με το πέρασμα του χρόνου ελέγχουμε (για το φόβο των Ιουδαίων) αν η επισκευή προκαλεί κάποια χημική "διάβρωση" και περεταίρω διαρροή φωτός. Δεν μου έχει τύχει ποτέ πάντως.

Στο τηλεσκόπιο τώρα: Η ύπαρξη μικροσκοπικής οπής/οπών σε φίλτρο μπροστά στο τηλεσκόπιο δεν είναι κίνδυνος. Το φως που εισέρχεται από εκεί είναι παντελώς ανεστίαστο, μοιράζεται σε όλο το οπτικό πεδίο και η χειρότερη "βλάβη" που προκαλεί είναι στην εικόνα, μειώνοντας ελάχιστα το κοντράστ. Και αυτό δεν το θέλουμε γιατί η εικόνα είναι ήδη σχετικά σκοτεινή όταν έχουμε αυξημένη μεγέθυνση. Κι ακόμη περισσότερο επειδή είναι μέρα και το περιβάλλον φως πολύ και τα μάτια μας προσαρμοσμένα να βλέπουν στο φως ημέρας κι όχι τη σχετικά αμυδρή εικόνα του τηλεσκοπίου. (Θα συνεχίσω σχετικά με τη φωτεινότητα των φίλτρων αργότερα όπως και για το πόσο ξεκούραστα είναι). 

Ομολογουμένως από αυτό το κείμενο διάβασα και έμαθα πολλές νέες πληροφορίες επί του θέματος που δε γνώριζα. Όπως και πολύ χρήσιμες από τους υπόλοιπους πιο πάνω.

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά, θα το σκεφτώ σοβαρά για την αγορά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα. 
να κανω κ εγώ μια σχετική ερωτηση ;;

Παρακολουθώ το ποστ από την αρχή και διάβασα για τα θέματα με τις ακτίνες Του ηλίου .

έχω αυτό το φίλτρο 

https://www.omegon.eu/mounted-foil-filters/omegon-solar-filter-150mm/p,45789

κανω μικρές ολιγόλεπτες (περιπου 20 λεπτα) παρατηρήσεις και μερικές φορες τραβάω κ βίντεο με το κινητο.

καταρχην είναι καλό αυτό το φίλτρο ή δεν κάνει ;;

ή κάνει αλλά για λίγο ;; 
 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

20 minutes ago, Chris.T said:

Καλησπερα. 
να κανω κ εγώ μια σχετική ερωτηση ;;

Παρακολουθώ το ποστ από την αρχή και διάβασα για τα θέματα με τις ακτίνες Του ηλίου .

έχω αυτό το φίλτρο 

https://www.omegon.eu/mounted-foil-filters/omegon-solar-filter-150mm/p,45789

κανω μικρές ολιγόλεπτες (περιπου 20 λεπτα) παρατηρήσεις και μερικές φορες τραβάω κ βίντεο με το κινητο.

καταρχην είναι καλό αυτό το φίλτρο ή δεν κάνει ;;

ή κάνει αλλά για λίγο ;; 
 

 

 

Το φίλτρο αυτό χρησιμοποιεί τη μεμβράνη Baader Astrosolar ND 5, οπότε ο,τι γράφτηκε παραπάνω ισχύει.

Η Omegon είναι η μάρκα που ουσιαστικά εμπορεύεται το πλαστικό πλαίσιο στήριξης σε συνδυασμό με τη μεμβράνη. Το φίλτρο όμως, δηλαδή η μεμβράνη, είναι η παραπάνω της Baader που αναλύθηκε.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νωρίτερα τέθηκε και το ζήτημα της φωτεινότητας του ειδώλου του Ήλιου στην παρατήρηση με το ηλιακό φίλτρο Baader AstroSolar και της κούρασης(;) που τυχόν προκαλεί αυτή η παρατήρηση.  Ας δούμε μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία πάνω σ' αυτά:

Τα Baader AstroSolar είναι βασικά φίλτρα ουδέτερης πυκνότητας με ακραία χαμηλή διέλευση του φωτός. Όπως και τα φίλτρα ουδέτερης πυκνότητας (Neutral Density, ND, δηλ. γκρί) που χρησιμοποιούνται στην κοινή φωτογραφία, έχουν ένα χαρακτηριστικό αριθμό που δείχνει το πόσο φως αποκόπτουν ή εν συντομία την "πυκνότητά" τους. Αυτά της Baader λοιπόν βγαίνουν με δύο διαφορετικές πυκνότητες: 3.8 και 5.0. Οι χαρακτηριστικοί αριθμοί που συνοδεύουν γενικά τα φίλτρα ουδέτερης πυκνότητας, έχει οριστεί από τη βιομηχανία να εκφράζουν εκθέτες του 10. Το μοναδικό ασφαλές φίλτρο για την οπτική παρατήρηση, αυτό με πυκνότητα 5.0, υποβιβάζει την ένταση του φωτός (για ορατά και αόρατα μήκη κύματος) κατά 105 = 100.000 φορές! Ή αλλιώς, αφήνει να περνά το ένα εκατοντάκις χιλιοστό (0,00001) του προσπίπτοντος φωτός. Το άλλο φίλτρο, που είναι αρκετά πιο φωτεινό, υποβιβάζει την ένταση του φωτός "μόνο" κατά 103.8 = 6.310 φορές ή αλλιώς αφήνει να περνά περίπου το 0,00016 του φωτός, και είναι ασφαλές μόνο για φωτογραφική χρήση. Δημιουργήθηκε για να επιτρέπει αρκετά γρήγορες ταχύτητες λήψης ώστε να είναι εφικτή η φωτογράφιση του Ήλιου χωρίς να βγει "κουνημένος". Σε σχέση με το φίλτρο πυκνότητας 5.0, είναι 16 φορές φωτεινότερο (=100.000/6310)  και επιτρέπει να φωτογραφίσουμε με χρόνο έκθεσης 16 φορές μικρότερο (κερδίζουμε 4 φωτογραφικά "στοπ").

Στην παρατήρηση λοιπόν με το φίλτρο 5.0 αλλά χωρίς τηλεσκόπιο (δηλ με "γυμνό" μάτι), το είδωλο του ήλιου που θα προβληθεί επάνω στον αμφιβληστροειδή του ματιού, δεν θα είναι το αρχικό "πύρινο" και καταστρεπτικό, αλλά μιά απλή εικόνα 100.000 φορές αμυδρότερη. Μ' αυτό τον τρόπο εξασφαλίζεται η άνετη και ασφαλής παρατήρηση. Πόσο φωτεινή όμως είναι τελικά αυτή η εικόνα για το μάτι; Γνωρίζουμε από την αστρονομία ότι η φαινόμενη λαμπρότητα της Σελήνης είναι 400.000 φορές μικρότερη από εκείνη του Ήλιου, κι ότι τα δύο σώματα έχουν πρακτικά την ίδια φαινόμενη διάμετρο. Συνεπώς, η συνολική αλλά και η "επιφανειακή" λαμπρότητα του φιλτραρισμένου (με ND 5.0) 'Hλιου είναι 4 φορές μεγαλύτερη από την πανσέληνο (2 φωτογραφικά "στοπ"). Φωτογραφικά, οι προτεινόμενες εκθέσεις στους πίνακες για τα δύο σώματα (Σελήνη χωρίς φίλτρο -Ήλιος με φίλτρο ND 5.0) άλλοτε επιβεβαιώνουν αυτή την μικρή διαφορά, άλλοτε δείχνουν τους δύο στόχους σχεδόν ισοδύναμους σε ανάγκη έκθεσης, (Προφανώς για να να αποτυπωθεί ο Ήλιος ως φωτεινότερο σώμα, ενώ η πανσέληνος να διατηρεί τις σκούρες περιοχές της.)

Τα παραπάνω σημαίνουν ότι στο τηλεσκόπιο, ο Ήλιος (με το ND 5.0) θα έχει τόση επιφανειακή λαμπρότητα σε δεδομένη μεγέθυνση, όση η Σελήνη στο ίδιο τηλεσκόπιο με τη μισή μεγέθυνση (αφού ο υποδιπλασιασμός της μεγέθυνσης προκαλεί τετραπλασιασμό της επιφανειακής λαμπρότητας ή αλλιώς ο διπλασιασμός της μεγέθυνσης προκαλεί υποτετραπλασιασμό  της φωτεινότητας.) Η Σελήνη, μπορεί να ξαφνιάζει ή και να ενοχλεί το μάτι με μεγάλα τηλεσκόπια και σε χαμηλές μεγεθύνσεις (=μεγάλη επιφανειακή λαμπρότητα), όμως ο 'Hλιος παρατηρείται καλά κυρίως με μικρά ανοίγματα (πχ. ως 180-150mm και πιο συχνά 80~120mm λόγω ημερήσιου seeing), Σ' αυτή την περίπτωση πέφτουμε πιό κάτω κι από την επιφανειακή λαμπρότητα που θα είχε η Σελήνη σε ένα τηλεσκόπιο 10 ιντσών. Εαν όμως, λάβουμε υπόψη μας ότι ο ήλιος παρατηρείται ...μέρα και τα μάτια μας έχουν κατά συνέπεια μειωμένη φωτοευαισθησία, καταλαβαίνουμε ότι η φωτεινότητα που προσλαμβάνουμε παρατηρώντας με ένα ΑstroSolar 5.0 είναι εντελώς αποδεκτή για το μάτι και μάλλον ανεπαρκής σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Γι αυτό άλλωστε προσπαθούμε να κόβουμε το παρασιτικό πλευρικό φως ημέρας προκειμένου να δούμε καλύτερα το μεγεθυμένο είδωλο. Αυτή η προσπάθεια να δούμε μια κάπως αμυδρή εικόνα (σε σχέση με το περιβάλλον), σε συνδιασμό με την έκθεσή μας στον ήλιο και στο λαμπρό περιβάλλον μπορεί να γίνει κουραστική σε πολύωρη παρατήρηση και να φέρει ακόμη και πονοκέφαλο. Όπως άλλωστε κάθε πολύωρη προσπάθεια ή προσήλωση των ματιών.

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 3

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Νωρίτερα τέθηκε και το ζήτημα της φωτεινότητας του ειδώλου του Ήλιου στην παρατήρηση με το ηλιακό φίλτρο Baader AstroSolar και της κούρασης(;) που τυχόν προκαλεί αυτή η παρατήρηση.  Ας δούμε μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία πάνω σ' αυτά:

Τα Baader AstroSolar είναι βασικά φίλτρα ουδέτερης πυκνότητας με ακραία χαμηλή διέλευση του φωτός. Όπως και τα φίλτρα ουδέτερης πυκνότητας (Neutral Density, ND, δηλ. γκρί) που χρησιμοποιούνται στην κοινή φωτογραφία, έχουν ένα χαρακτηριστικό αριθμό που δείχνει το πόσο φως αποκόπτουν ή εν συντομία την "πυκνότητά" τους. Αυτά της Baader λοιπόν βγαίνουν με δύο διαφορετικές πυκνότητες: 3.8 και 5.0. Οι χαρακτηριστικοί αριθμοί που συνοδεύουν γενικά τα φίλτρα ουδέτερης πυκνότητας, έχει οριστεί από τη βιομηχανία να εκφράζουν εκθέτες του 10. Το μοναδικό ασφαλές φίλτρο για την οπτική παρατήρηση, αυτό με πυκνότητα 5.0, υποβιβάζει την ένταση του φωτός (για ορατά και αόρατα μήκη κύματος) κατά 105 = 100.000 φορές! Ή αλλιώς, αφήνει να περνά το ένα εκατοντάκις χιλιοστό (0,00001) του προσπίπτοντος φωτός. Το άλλο φίλτρο, που είναι αρκετά πιο φωτεινό, υποβιβάζει την ένταση του φωτός "μόνο" κατά 103.8 = 6.310 φορές ή αλλιώς αφήνει να περνά περίπου το 0,00016 του φωτός, και είναι ασφαλές μόνο για φωτογραφική χρήση. Δημιουργήθηκε για να επιτρέπει αρκετά γρήγορες ταχύτητες λήψης ώστε να είναι εφικτή η φωτογράφιση του Ήλιου χωρίς να βγει "κουνημένος". Σε σχέση με το φίλτρο πυκνότητας 5.0, είναι 16 φορές φωτεινότερο (=100.000/6310)  και επιτρέπει να φωτογραφίσουμε με χρόνο έκθεσης 16 φορές μικρότερο (κερδίζουμε 4 φωτογραφικά "στοπ").

Στην παρατήρηση λοιπόν με το φίλτρο 5.0 αλλά χωρίς τηλεσκόπιο (δηλ με "γυμνό" μάτι), το είδωλο του ήλιου που θα προβληθεί επάνω στον αμφιβληστροειδή του ματιού, δεν θα είναι το αρχικό "πύρινο" και καταστρεπτικό, αλλά μιά απλή εικόνα 100.000 φορές αμυδρότερη. Μ' αυτό τον τρόπο εξασφαλίζεται η άνετη και ασφαλής παρατήρηση. Πόσο φωτεινή όμως είναι τελικά αυτή η εικόνα για το μάτι; Γνωρίζουμε από την αστρονομία ότι η φαινόμενη λαμπρότητα της Σελήνης είναι 400.000 φορές μικρότερη από εκείνη του Ήλιου, κι ότι τα δύο σώματα έχουν πρακτικά την ίδια φαινόμενη διάμετρο. Συνεπώς, η συνολική αλλά και η "επιφανειακή" λαμπρότητα του φιλτραρισμένου (με ND 5.0) 'Hλιου είναι 4 φορές μεγαλύτερη από την πανσέληνο (2 φωτογραφικά "στοπ"). Φωτογραφικά, οι προτεινόμενες εκθέσεις στους πίνακες για τα δύο σώματα (Σελήνη χωρίς φίλτρο -Ήλιος με φίλτρο ND 5.0) άλλοτε επιβεβαιώνουν αυτή την μικρή διαφορά, άλλοτε δείχνουν τους δύο στόχους σχεδόν ισοδύναμους σε ανάγκη έκθεσης, (Προφανώς για να να αποτυπωθεί ο Ήλιος ως φωτεινότερο σώμα, ενώ η πανσέληνος να διατηρεί τις σκούρες περιοχές της.)

Τα παραπάνω σημαίνουν ότι στο τηλεσκόπιο, ο Ήλιος (με το ND 5.0) θα έχει τόση επιφανειακή λαμπρότητα σε δεδομένη μεγέθυνση, όση η Σελήνη στο ίδιο τηλεσκόπιο με τη μισή μεγέθυνση (αφού ο υποδιπλασιασμός της μεγέθυνσης προκαλεί τετραπλασιασμό της επιφανειακής λαμπρότητας ή αλλιώς ο διπλασιασμός της μεγέθυνσης προκαλεί υποτετραπλασιασμό  της φωτεινότητας.) Η Σελήνη, μπορεί να ξαφνιάζει ή και να ενοχλεί το μάτι με μεγάλα τηλεσκόπια και σε χαμηλές μεγεθύνσεις (=μεγάλη επιφανειακή λαμπρότητα), όμως ο 'Hλιος παρατηρείται καλά κυρίως με μικρά ανοίγματα (πχ. ως 180-150mm και πιο συχνά 80~120mm λόγω ημερήσιου seeing), Σ' αυτή την περίπτωση πέφτουμε πιό κάτω κι από την επιφανειακή λαμπρότητα που θα είχε η Σελήνη σε ένα τηλεσκόπιο 10 ιντσών. Εαν όμως, λάβουμε υπόψη μας ότι ο ήλιος παρατηρείται ...μέρα και τα μάτια μας έχουν κατά συνέπεια μειωμένη φωτοευαισθησία, καταλαβαίνουμε ότι η φωτεινότητα που προσλαμβάνουμε παρατηρώντας με ένα ΑstroSolar 5.0 είναι εντελώς αποδεκτή για το μάτι και μάλλον ανεπαρκής σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Γι αυτό άλλωστε προσπαθούμε να κόβουμε το παρασιτικό πλευρικό φως ημέρας προκειμένου να δούμε καλύτερα το μεγεθυμένο είδωλο. Αυτή η προσπάθεια να δούμε μια κάπως αμυδρή εικόνα (σε σχέση με το περιβάλλον), σε συνδιασμό με την έκθεσή μας στον ήλιο και στο λαμπρό περιβάλλον μπορεί να γίνει κουραστική σε πολύωρη παρατήρηση και να φέρει ακόμη και πονοκέφαλο. Όπως άλλωστε κάθε πολύωρη προσπάθεια ή προσήλωση των ματιών.

Άκρως ενδιαφέρουσα και λεπτομερής ανάλυση!!

Ευχαριστούμε πολύ!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι ! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας..

Παρήγγειλα για το SW 80ED το παρακάτω φίλτρο ηλίου της Sky-Watcher το οποίο βρήκα διαθέσιμο μόνο σε αυτό το κατάστημα καθώς οπουδήποτε αλλού ήταν εκτός αποθέματος (και μάλλον discontinued). Ήθελα το συγκεκριμένο ώστε να ταιριάζει ακριβώς για το τηλεσκόπιο. Παρόλο που γράφει 102mm είναι το κατάλληλο και για το ED80, το γράφει και στο κουτί του. Πιο κάτω αναλύω τις απορίες μου.

IMG_20220614_212312.thumb.jpg.fc4229e6c12101c3ee8ffd62ff20318c.jpg

Βλέποντας στην περιγραφή το ND5 και το τσαλακωμένο φύλλο στη φωτογραφία υπέθεσα ότι πρόκειται για μεμβράνη Baader Astrosolar. Είναι όμως ? Και ρωτάω γιατί :

1ον) Στο τεστ στη λάμπα ακολουθώντας τη συμβουλή του @Στέφανος Σοφολόγης η τρίχα της λάμπας φαίνεται πορτοκαλί. Ομοίως και ο ήλιος λίγο που το δοκίμασα (χωρίς τηλεσκόπιο...) Αν ήταν astrosolar μεμβράνη δε θα έπρεπε να φαίνονται λευκά ?

IMG_20220614_211933.thumb.jpg.4c8c65d2e4c36063b9f62147d045b6ac.jpg

2ον) Η μπροστά όψη φαίνεται τεντωμένη και ατσαλάκωτη ενώ η πίσω είναι μαύρη. Σε βίντεο που είδα η μεμβράνη της Baader φαίνεται να είναι ίδια μπρος πίσω..

IMG_20220614_212032.thumb.jpg.a9e33a8b57e108bc37d9ed9b21e1ff0a.jpgIMG_20220614_212001.thumb.jpg.b5ade1d5907e3e4e2b0c757f7525e0ae.jpg

Μήπως τελικά πρόκειται για γυαλί ? Έχω μπερδευτεί γιατί δε μοιάζει ούτε με γυαλί αλλά ούτε με μεμβράνη. Χαχαχαχαχα 

Πράγματα που με ανησύχησαν επιπλέον :

1) Φαίνεται απλά να είναι κολλημένο. Φαίνονται και οι κόλλες σε κάποια σημεία. Αγχωτικό.. Και αν ξεκολλήσει από τη ζέστη ενώ παρατηρώ..!? Το περίμενα να έχει δεύτερο κομμάτι μέσα σαν σάντουιτς ώστε αν χρειαστεί να μπορώ να το αλλάξω με νέα μεμβράνη.. Για αυτό πήρα και το συγκεκριμένο με αυτό το πλαίσιο να μην μπω στο τρυπάκι ιδιοκατασκευής.

2) Περιμετρικά φαίνεται και στην τελευταία φωτογραφία κάτι σαν γρατσουνιές είναι όμως περιφερειακά και πίσω από το πλαστικό και όχι πάνω στην τρύπα. Πάνω στην τρύπα είναι όλο άθικτο.

Εν ολίγης απογοήτευση...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με το πορτοκαλί χρώμα, το ιδιο θέμα είχα κι εγω με το αντίστοιχο φίλτρο για 70αρι διοπτρικό... και  είχα αρχίσει να ανησυχώ για το την όρασή μου 😁... Όλες οι περιγραφές ανέφεραν λευκό χρώμα.

Είχα μάλιστα ρωτήσει στο Πλανητάριο, από όπου το αγόρασα. Μου είπαν ότι ίσως είναι ο συνδυασμός της χαμηλής εστιακής του τηλεσκοπίου και της ποιότητας του φακού (70/400 travelscope στην περίπτωσή μου.... Να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα πώς εξηγείται αυτό βάσει της Οπτικής). Επιβεβαίωσαν παντως ότι τα φίλτρα ηλίου της Skywatcher χρησιμοποιούν την μεμβράνη Astrosolar.

Σχετικά με τα θέματα ποιότητας, γρατσουνιων κλπ δε γνωρίζω να σου απαντήσω έγκυρα. Μου έκανε πάντως κακή εντύπωση ότι η συσκευασία του "επώνυμου" skywatcher φίλτρου δεν περιείχε καμία οδηγία, κανένα πιστοποιητικό, προδιαγραφή κλπ... τίποτα.... (Μονο το κίτρινο αυτοκόλλητο που φαίνεται στη φωτογραφία σου). Το εμπιστεύτηκα μόνο επειδή το είχα πάρει απο αξιόπιστο κατάστημα.

 

Αν γνωρίζει κανείς περισσότερα, ενδιαφέρομαι κι εγω να μαθω.

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τώρα που το λες... Βλέπω και στο δικό μου  φίλτρο skywatcher ότι όντως έχει μαύρο χρώμα η πίσω μεριά. Ταυτόχρονα κοιτάζω και ενα φύλλο (εγγυημένο) Astrosolar που πηρα πρόσφατα (μεγεθος Α4... το γνωστο της baader για diy).....Καμία σχέση. Ειναι μπρος-πισω ασημί και κάμπτεται πιο εύκολα...

Να δουμε τι μας πούλησε τελικά η SW.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 hours ago, thanasisZ said:

Να δουμε τι μας πούλησε τελικά η SW.....

Πίκρα άσε, δε μου εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη η όλη προσέγγιση - 37 ευρώ πεταμένα... Το περίμενα τελείως διαφορετικό, χωρίς κόλλες και υλικό τύπου Plexiglass. Έπρεπε να πάρω κατευθείαν το κατάλληλο σε διάμετρο από αυτά της Baader https://www.astroshop.eu/mounted-foil-filters/baader-astrosolar-telescope-solar-filter-assf-80mm/p,46676 Πιο ακριβά αλλά θα έχουν σίγουρα την αυθεντική μεμβράνη της Baader.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης