Jump to content

Αστρονομικός χάρτης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,παλιός αστροπαρατηρητης εδώ,πάνω από 16 χρόνια,κατέχω αρκετά τηλεσκόπια,απλά πλέον δουλεύω μόνο dobs,έχω ένα sky watcher 10",λόγω μετάθεσης μου το 2010 στην Αθήνα σταμάτησα κάθε επαφή με το χόμπι,πλέον από τον Μάιο του 2022 είμαι ξανά στον τόπο μου,το πρόβλημα είναι από τις μετακομίσεις έχασα όλους τους χάρτες(pocket star atlas,εκτυπωμένους χάρτες,βιβλία κτλ),θα ήμουν ευγνώμων μέχρι να ξαναφτιάξω την συλλογή μου αν ένας φιλος είχε την ευγενή καλοσύνη να ανεβάσει ένα χάρτη προς εκτύπωση μόνο της τσαγιέρα και του σκορπιού που τώρα το καλοκαίρι έχουν εκπληκτικούς στόχους, ευχαριστώ.

 

Το επεξεργάστηκε ο Astromaniac21
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας!

Στο διάστημα που λείψατε απο το χόμπυ,έχουν εξελιχθεί πολύ τα αστρονομικά προγράμματα και ηλεκτρονικοί χάρτες σε μορφή pdf.

Και διατίθενται πολλά αξιόλογα δωρεάν στο ίντερνετ!

Με το κινητό ή καλύτερα ενα tablet 10" έχετε θαυμάσια εργαλεία θέασης του ουρανού,με πολύ περισσότερες δυνατότητες απο τους έντυπους χάρτες!

Βέβαια κατανοώ και τον "έρωτα" των εργαλείων του παρελθόντος...

Όταν έχουμε δεθεί με κάποια μέσα είναι δύσκολο να αλλάξουμε συνήθειες (και εγώ το έχω ζήσει σε άλλο χόμπυ).

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι άληθεια από το 96' που ασχολουμαι ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα,Παρ όλα αυτά τη μαγεία των εκτυπωμένων χαρτών καλυμμένους με κόκκινη ζελατίνα και τον φακό με το κόκκινο φως δεν την βρήκα πουθενά,,πλέον στα 48 είναι λίγο δύσκολο να αλλάξω συνήθειες Παρ όλα αυτά θα το δοκιμάσω,,ευχαριστώ.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο Astromaniac21
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, Astromaniac21 said:

Είναι άληθεια από το 96' που ασχολουμαι ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα,Παρ όλα αυτά τη μαγεία των εκτυπωμένων χαρτών καλυμμένους με κόκκινη ζελατίνα και τον φακό με το κόκκινο φως δεν την βρήκα πουθενά,,πλέον στα 48 είναι λίγο δύσκολο να αλλάξω συνήθειες Παρ όλα αυτά θα το δοκιμάσω,,ευχαριστώ.

 

 

Καλημέρα κάνε "αστροάλματα σε αυτό το πεδίο".

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ μια κατατοπιστική συζήτηση για τους ηλεκτρονικούς χάρτες και τα πλεονεκτήματά τους σε σχέση με τους έντυπους:

Εδώ για δωρεάν κατέβασμα:

https://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

Εδώ για αστροάλματα:

https://www.skyledge.net/Starhopping-list.htm

Και φυσικά υπάρχουν πολλά άλλα στο ίντερνετ για κατέβασμα...

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρετε,προσπαθησα χθες αν και είχε ακρετα σύννεφα  και σελήνη να κάνω δοκιμαστική παρατήρηση φορτώνοντας στο τάμπλετ της κόρης μου το stellarium σε night mode,απλά να δω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα,το πρώτο πρόβλημα ήταν το ίδιο το τάμπλετ μην μου πέσει κατά τα ατροαλματα πρέπει να έχω κάποια θήκη λογικά,έπειτα δεν σου δείχνει τα αστέρια όπως ο χάρτης απαιτεί αρκετές φορές zoom in και zoom out,το πο σημαντικό πλεονέκτημα που διαπίστωσα ήταν η ευκολία περιήγησης σε όλο τον ουράνιο θόλο όταν στους χάρτες πρέπει να αλλάζεις σελίδες,θα το ξανακάνω με κάποιο φορητό τραπεζάκι και σίγουρα κάποια βάση για το τάμπλετ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο Astromaniac21
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρέπει να εξασκηθείτε στη χρήση του τάμπλετ και των αστρονομικών προγραμμάτων αρκετά πριν βγείτε για παρατήρηση.

Μπορείτε να σχεδιάσετε πλάνα παρατήρησης μέρες πριν,και να μάθετε καλά την χρήση του αστρονομικού προγράμματος απο την ασφάλεια και την άνεση του σπιτιού σας.

Επίσης το τάμπλετ δεν το κρατάμε στο χέρι συνέχεια,εγώ το βάζω σε μικρό σακίδιο πλάτης το οποίο κρεμάω μπροστά στο στήθος,σαν τον "μάρσιπο" που βάζουν μπροστά τα βρέφη.

Έτσι το τάμπλετ μένει ασφαλές και ελευθερώνονται τα χέρια!Προστατεύεται και απο την υγρασία.Δεν μου χρειάστηκε τραπεζάκι ή κάτι άλλο.

Επίσης υπάρχουν αστρικοί χάρτες σε pdf που προσομοιάζουν τους έντυπους και μάλιστα γίνεται και καλύτερη ανάγνωση,διότι μπορεί να γίνει ζουμ και έτσι μεγεθύνεται!

Σε περιβάλλον windows υπάρχουν δωρεάν στην πλήρη τους μορφή το Stellarium,Hallo Nothern Sky (HNSky),Cartes du Ciel που έχει και τις περισσότερες δυνατότητες.Και τα τρια έχουν διαφορετικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα,και μπορούν να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά για μελέτη του ουρανού και κατάστρωση πλάνων παρατήρησης,απο το laptop ή το pc σε μεγαλύτερη οθόνη απο του τάμπλετ.

Σε λειτουργικό android υπάρχει το πολύ καλό SkySafari Pro 6 και σύντομα και ο διάδοχός του Pro 7.

Δοκιμάστε πρώτα τους χάρτες σε pdf που μοιάζουν με τους έντυπους που είσαστε ήδη εξοικειωμένος.

Καλή εξάσκηση-Κώστας 🙂

  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://shopatsky.com/products/uranometria-2000-0-atlas-all-sky-edition-pole-to-pole-coverage

Όχι ταμπλετ στα βουνά.   Εκτός από τα μάτια σας, ενοχλείτε και τους άλλους.

  • Μου αρέσει 2

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τάμπλετ δεν το χρησιμοποιούμε στην κανονική του λειτουργία,αλλά:

1) σε ειδική λειτουργία θερμού φωτός που μειώνει δραστικά το μπλέ της κανονικής που πειράζει...

+2)χρησιμοποιούμε το night mode που διαθέτουν τα αστρονομικά προγράμματα

+3)μειώνουμε την ένταση του φωτός στο ελάχιστο

+4)βάζουμε κόκκινες ζελατίνες στην οθόνη τη μια πάνω στην άλλη,όσες χρειαστεί.

Κάνοντας όλα αυτά μαζί,το αποτέλεσμα είναι τόσο αμυδρό ώστε δεν διαφέρει καθόλου απο το κόκκινο φως που πέφτει πάνω στους έντυπους χάρτες!

Το έχω δοκιμάσει με τον κόκκινο ειδικό φακό μου σε τυπωμένο χάρτη και δεν είδα διαφορά με το τάμπλετ...

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος δεν έχει διαπιστώσει το πόσο επηρεάζεται η νυχτερινή όραση από την απλή δια γυμνού οφθαλμού ενατένιση του Γαλαξία ύστερα από πολύωρη παρατήρηση στο προσοφθάλμιο,  δε μπορεί να φανταστεί πόσο καταστροφική είναι η χρήση τάμπλετ, ακόμα και αν έχει 234 ζελατίνες πάνω.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

59 minutes ago, alepohori said:

Όποιος δεν έχει διαπιστώσει το πόσο επηρεάζεται η νυχτερινή όραση από την απλή δια γυμνού οφθαλμού ενατένιση του Γαλαξία ύστερα από πολύωρη παρατήρηση στο προσοφθάλμιο,  δε μπορεί να φανταστεί πόσο καταστροφική είναι η χρήση τάμπλετ, ακόμα και αν έχει 234 ζελατίνες πάνω.

Αν όσοι χρησιμοποιούν καλά τάμπλετ που διαθέτουν τις κατάλληλες ρυθμίσεις (δεν ξέρω τί γίνεται με τα πολύ φθηνά),κάνουν συνδυαστικά τα βήματα που περιέγραψα πάνω,θα διαπιστώσουν οτι η φωτεινότητα πέφτει τόσο πολύ που δεν χρειάζονται 234 (...) ζελατίνες για να σκοτεινιάσει η οθόνη!

Η φωτεινότητα μπορεί να πέσει τόσο πολύ που ίσα ίσα διακρίνεις,σχεδόν δεν βλέπεις...

Ίσως έχεις την εμπειρία του να βάλεις απλώς πολλές ζελατίνες στην οθόνη,χωρίς να κάνεις και όλα τα άλλα...Τότε ναι,δεν θα έχεις μόνο με ζελατίνες την επιθυμητή μείωση της φωτεινότητας.

Πρέπει να γίνουν ΟΛΑ μαζί!Και επειδή το έχω δοκιμάσει σε δυο τάμπλετ ξέρω οτι γίνεται μια χαρά!Σε αυτό θα συμφωνήσουν και όσοι χρησιμοποιούν ΣΩΣΤΑ τάμπλετ σε σκοτεινό ουρανό.

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 18/6/2022 at 2:03 ΜΜ, Astromaniac21 said:

Χαίρετε,προσπαθησα χθες αν και είχε ακρετα σύννεφα  και σελήνη να κάνω δοκιμαστική παρατήρηση φορτώνοντας στο τάμπλετ της κόρης μου το stellarium σε night mode,απλά να δω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα,το πρώτο πρόβλημα ήταν το ίδιο το τάμπλετ μην μου πέσει κατά τα ατροαλματα πρέπει να έχω κάποια θήκη λογικά,έπειτα δεν σου δείχνει τα αστέρια όπως ο χάρτης απαιτεί αρκετές φορές zoom in και zoom out,το πο σημαντικό πλεονέκτημα που διαπίστωσα ήταν η ευκολία περιήγησης σε όλο τον ουράνιο θόλο όταν στους χάρτες πρέπει να αλλάζεις σελίδες,θα το ξανακάνω με κάποιο φορητό τραπεζάκι και σίγουρα κάποια βάση για το τάμπλετ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kανένα tablet δεν μπορεί να συγκριθεί με την αυθεντικότητα και την μαγεία ενός χάρτη' χρησιμοποίησε τους εμπεριστατωμένους, αξιόπιστους και ακριβείς χάρτες από το βιβλίο NightWatch του Αμερικανού αστρονόμου Terence Dickinson, διαβάζοντάς τους με φακό κεφαλής (για να έχεις άνεση κινήσεων) κόκκινου χρώματος  και τα λέμε πάλι....

Με εκτίμηση.

ΑΛΕΒΙΖΟΣ Σπύρος.

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

11 hours ago, S.miter said:

Kανένα tablet δεν μπορεί να συγκριθεί με την αυθεντικότητα και την μαγεία ενός χάρτη' χρησιμοποίησε τους εμπεριστατωμένους, αξιόπιστους και ακριβείς χάρτες από το βιβλίο NightWatch του Αμερικανού αστρονόμου Terence Dickinson, διαβάζοντάς τους με φακό κεφαλής (για να έχεις άνεση κινήσεων) κόκκινου χρώματος  και τα λέμε πάλι....

Με εκτίμηση.

ΑΛΕΒΙΖΟΣ Σπύρος.

Οι ηλεκτρονικοί χάρτες και προγράμματα έχουν ασυγκρίτως περισσότερα πλεονεκτήματα σε σχέση με τους έντυπους!

Το post που δημοσίευσα που παραπέμπει στο θέμα που άνοιξε ο πολύ έμπειρος και μεθοδικός Ντίνος Μακρόπουλος (Konstantinos M.), εξηγεί αναλυτικά πώς έχει η κατάσταση!

Αν ψάξετε και σε άλλα θέματα που έχουν ανοίξει σχετικά,θα δείτε διαμορφωμένες απόψεις...

Επίσης σοβαροί παρατηρητές DSO με μεγάλη εμπειρία που φεύγουν στα βουνά και σκοτεινούς ουρανούς,εγκατέλειψαν τους έντυπους χάρτες που εκτός του κόστους έχουν και μεγάλο βάρος ειδικά αν είναι τυπωμένοι σε Α3 μέγεθος και χρησιμοποιούν πλέον μόνο ηλεκτρονικούς σε τάμπλετ!Είναι ασυγκρίτως περισσότερα τα πλεονεκτήματα!

Κατανοώ όμως την επιθυμία κάποιων να επιμείνουν στην "παράδοση" καθαρά για συναισθηματικούς λόγους...

Επίσης για να έχει κανείς ουσιαστική και έγκυρη γνώμη και άποψη πάνω στο θέμα,πρέπει να έχει δοκιμάσει και τις δυο μεθόδους συστηματικά και με γνώση,οχι μόνο με συναισθηματικές προτιμήσεις.Δηλ."μου αρέσουν οι έντυποι χάρτες,δεν συμπαθώ την νέα τεχνολογία...αλλά θα επηρεάσω και τους άλλους να μην την υιοθετήσουν!"

Το ίδιο έχει συμβεί (το εχω ζήσει) και στο θέμα του ερασιτεχνικού κινηματογράφου με φίλμ 8mm vs video,το ίδιο επίσης έχω ζήσει και στην φωτογραφία με φίλμ vs ψηφιακή...Ίδια ιστορία πάντα.Το έχω ζήσει σε βάθος αυτό το φαινόμενο με είχε επηρεάσει και συναισθηματικά και το κατανοώ πλήρως!

Αλλά να είμαστε δίκαιοι και αντικειμενικοί παρουσιάζοντας τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της κάθε μεθόδου και να μην εθελοτυφλούμε...

Είναι σημαντικό οι νεοεισερχόμενοι να έχουν όσο γίνεται πιο δίκαιη και αντικειμενική άποψη,διαφορετικά μπερδεύονται απο αντικρουόμενες απόψεις.

Υπάρχει διαχωρισμός του μεταξύ του τί πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αντικειμενικά υπάρχουν με διάφορα μέσα,και του τί αρέσει στον καθένα μας!Απολύτως σεβαστό και αυτό!Αλλά να το λέμε,να το διευκρινίζουμε: μου αρέσει αυτός ο τρόπος,ίσως σε άλλους να μην αρέσει..

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 hours ago, fotodektis said:

Το τάμπλετ δεν το χρησιμοποιούμε στην κανονική του λειτουργία,αλλά:

1) σε ειδική λειτουργία θερμού φωτός που μειώνει δραστικά το μπλέ της κανονικής που πειράζει...

+2)χρησιμοποιούμε το night mode που διαθέτουν τα αστρονομικά προγράμματα

+3)μειώνουμε την ένταση του φωτός στο ελάχιστο

+4)βάζουμε κόκκινες ζελατίνες στην οθόνη τη μια πάνω στην άλλη,όσες χρειαστεί.

Κάνοντας όλα αυτά μαζί,το αποτέλεσμα είναι τόσο αμυδρό ώστε δεν διαφέρει καθόλου απο το κόκκινο φως που πέφτει πάνω στους έντυπους χάρτες!

Το έχω δοκιμάσει με τον κόκκινο ειδικό φακό μου σε τυπωμένο χάρτη και δεν είδα διαφορά με το τάμπλετ...

 

 

 

Έχω κάνει ταυτόχρονα από το 1 έως 3. (Παρεπιπτόντως το 1 γίνεται αυτόματα κάνοντας απλά το βήμα 2.), και ένιωθα ενόχληση. Ομολογώ πως με ζελατίνες δε το έχω δοκιμάσει. Ομοίως ή και χειρότερα ενοχλούν εξαιρετικά δυνατοί κόκκινοι φακοί, όπως οι περισσότεροι εκ κατασκευής από το εργοστάσιο, ακόμη δηλαδή και οι κόκκινοι φακοί θέλουν τροποποίηση με κάποιο τρόπο (αν όχι όλοι οι περισσότεροι σίγουρα).

Η καλύτερη λύση που εφαρμόζω πλέον, όταν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω το GoTo, είναι αξιοποίηση ηλεκτρονικών χαρτών στο σπίτι (πριν την εξορμηση) χρησιμοποιώντας τα διάφορα φίλτρα τους (κατάταξη αντικειμένων με βάση transit time, mag, πεδίο κτλ) και δημιουργία πίνακα στο excel με τη σειρά παρατήρησης, ώρα και κάποιες εγκυκλοπαιδικές τους λεπτομέρειες για να αντιλαμβάνομαι το μεγαλείο του αντικειμένου που παρατηρώ. 

Σε χειροκίνητη χρήση συχνότερα εκτυπώνω χάρτες αν και έχω χρησιμοποιήσει και κινητό που έχει κατά πολύ μικρότερη οθόνη από τάμπλετ.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 19/6/2022 at 7:47 ΠΜ, fotodektis said:

Οι ηλεκτρονικοί χάρτες και προγράμματα έχουν ασυγκρίτως περισσότερα πλεονεκτήματα σε σχέση με τους έντυπους!

Το post που δημοσίευσα που παραπέμπει στο θέμα που άνοιξε ο πολύ έμπειρος και μεθοδικός Ντίνος Μακρόπουλος (Konstantinos M.), εξηγεί αναλυτικά πώς έχει η κατάσταση!

Αν ψάξετε και σε άλλα θέματα που έχουν ανοίξει σχετικά,θα δείτε διαμορφωμένες απόψεις...

Επίσης σοβαροί παρατηρητές DSO με μεγάλη εμπειρία που φεύγουν στα βουνά και σκοτεινούς ουρανούς,εγκατέλειψαν τους έντυπους χάρτες και χρησιμοποιούν πλεον μόνο ηλεκτρονικούς σε τάμπλετ!Είναι ασυγκρίτως περισσότερα τα πλεονεκτήματα!

Κατανοώ όμως την επιθυμία κάποιων να επιμείνουν στην "παράδοση" καθαρά για συναισθηματικούς λόγους...

Επίσης για να έχει κανείς γνώμη και άποψη πάνω στο θέμα,πρέπει να έχει δοκιμάσει και τις δυο μεθόδους συστηματικά και με γνώση,οχι μόνο με συναισθηματικές προτιμήσεις.Δηλ."μου αρέσουν οι έντυποι χάρτες,δεν συμπαθώ την νέα τεχνολογία...αλλά θα επηρεάσω και τους άλλους να μην την υιοθετήσουν!"

Το ίδιο έχει συμβεί (το εχω ζήσει) και στο θέμα του ερασιτεχνικού κινηματογράφου με φίλμ 8mm vs video,το ίδιο επίσης έχω ζήσει και στην φωτογραφία με φίλμ vs ψηφιακή...Ίδια ιστορία πάντα.Το έχω ζήσει σε βάθος αυτό το φαινόμενο και το κατανοώ πλήρως!Αλλά να είμαστε δίκαιοι και αντικειμενικοί παρουσιάζοντας τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της κάθε μεθόδου και να μην εθελοτυφλούμε...

Σπύρο Αλεβίζο εχεις πραγματικά ΜΗΔΕΝΙΚΗ εμπειρία στην παρατηρησιακή αστρονομία,τώρα ξεκίνησες με ελάχιστη επίγεια παρατήρηση και Σελήνης,ούτε χάρτες ξέρεις να χρησιμοποιείς,ούτε καν ξέρεις χρήση ηλεκτρονικών προγραμμάτων και χαρτών σε pdf...πώς έχεις κατασταλαγμένη άποψη πάνω στο θέμα?

Αν θέλετε να τρολάρετε κάποιοι χωρίς να γνωρίζετε τίποτα σχετικά με το θέμα,είναι λυπηρό!

Μην επηρεάζετε όμως νεοεισερχομένους στο χώρο δημιουργώντας τελείως εσφαλμένες εντυπώσεις!

 

Κάθε μέλος του forum έχει το δικαίωμα της γνώμης' κανένα όμως μέλος δεν έχει το δικαίωμα να προσβάλλει άμεσα και επί  προσωπικού άλλο μέλος χρησιμοποιώντας εκφράσεις όπως "Μηδενική εμπειρία " και μάλιστα με κεφαλαία, σαν να ουρλιάζει, ως και άλλες προσβολές που από τα γραφόμενα σου προκύπτουν' όμως δεν θα τις σχολιάσω.

Μάθε λοιπόν πως εκτός από την Regal που πρόσφατα προμηθεύτηκα, εδώ και 46 χρόνια κατέχω και ένα ζεύγος κιάλια 7Χ-12Χ40, με τα οποία έχω κάνει εκατοντάδες παρατηρήσεις του νυχτερινού ουρανού και ειδικά της Σελήνης, από το 1976(όταν δηλαδή εσύ πιθανότατα δεν είχες αρχίσει καν να ασχολείσαι με την παρατήρηση).

Τους συγκεκριμένους χάρτες, φυσικά, στους οποίους αναφέρθηκα, (γράφοντας την γνώμη που σχημάτισα από  την χρήση  τους, προσπαθώντας να βοηθήσω τον φίλο Astromaniac21), τους χρησιμοποίησα τους τελευταίους μήνες' όσο για tablets, έχω δύο και επί προσωπικού καθόλου δεν με βόλεψαν' δεν είχα λοιπόν την υποχρέωση να αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία;

Ανυπόστατες οι κατηγορίες σου λοιπόν και κακόβουλες και το μόνο που δείχνουν είναι προσωπική εμπάθεια και όχι εποικοδομητικό διάλογο.

Ας κρίνουν τα μέλη...

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη συμφωνώ στα περισσότερα που είπες.

Για το βήμα 1) δηλ.αλλαγή της θερμοκρασίας χρώματος της οθόνης απο λευκής-μπλέ σε κοκκινο-πορτοκαλί (και με κίτρινο μέσα),το ανέφερα σαν προστατευτικό απο το μπλέ φως,με την υποψία μήπως στη λειτουργία night mode (βήμα 2) των αστρονομικών προγραμμάτων,δεν γίνεται 100% αποκοπή της μπλέ ακτινοβολίας και περνάει έστω και λίγο,ακόμα και δεν γίνεται αντιληπτό.

Πιο πολύ όμως ανέφερα το βήμα 1) κυρίως στην χρήση χαρτών σε μορφή pdf.Οι χάρτες αυτοί είναι ό,τι και οι έντυποι.Εκεί πώς θα βάλουμε night mode λειτουργία αφού δεν είναι πρόγραμμα?

Σε κατασκότεινο δωμάτιο πιο σκοτεινό και απο τον πιο σκοτεινό ουρανό (ο οποίος φωτίζεται μόνο απο το αστρικό φως),έκανα το τέστ με δυο τάμπλετ και τυπωμένο αστρικό χάρτη σε Α4 (εκτύπωση απο printer) που φωτιζόταν απο ειδικό κόκκινο αστρονομικό φακό με μεταβλητή ένταση φωτός.

Δεν είδα ουσιαστική διαφορά έχοντας όλα στις ελάχιστες εντάσεις.Στα τάμπλετ με όλα τα βήματα που προανέφερα συν κόκκινες ζελατίνες και στην ελάχιστη ένταση,ήταν στα όρια ο φωτισμός...

Για τον κόκκινο αστρονομικό φακό που ρυθμίζεται η ένταση του φωτός και τον χρησιμοποιούσα στην αρχή πριν το τάμπλετ δεν είδα στην ελάχιστη έντασή του να με ενοχλεί καθώς πέφτει το φως στην λευκή σελίδα,αλλά αυτό είναι υποκειμενικό θέμα.

Θα συμφωνήσω με την άποψη οτι έτσι και αλλιώς θα πρέπει να γίνεται προεργασία και μελέτη πριν την κανονική παρατήρηση,δηλ.να καταστρωθεί μέρες πριν πλάνο παρατήρησης με λεπτομέρεια,ώστε να μην τρέχει κανείς τελευταία στιγμή να ψάχνεται τη νύχτα της παρατήρησης.

Ειδικά αν δεν γνωρίζει καλά τη χρήση τάμπλετ και ηλεκτρονικών χαρτών/αστρονομικών προγραμμάτων.

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, S.miter said:

Κάθε μέλος του forum έχει το δικαίωμα της γνώμης' κανένα όμως μέλος δεν έχει το δικαίωμα να προσβάλλει άμεσα και επί  προσωπικού άλλο μέλος χρησιμοποιώντας εκφράσεις όπως "Μηδενική εμπειρία " και μάλιστα με κεφαλαία, σαν να ουρλιάζει, ως και άλλες προσβολές που από τα γραφόμενα σου προκύπτουν' όμως δεν θα τις σχολιάσω.

Μάθε λοιπόν πως εκτός από την Regal που πρόσφατα προμηθεύτηκα, εδώ και 52 χρόνια κατέχω και ένα ζεύγος κιάλια 7Χ-12Χ40, με τα οποία έχω κάνει εκατοντάδες παρατηρήσεις του νυχτερινού ουρανού και ειδικά της Σελήνης, από το 1976(όταν δηλαδή εσύ πιθανότατα δεν είχες αρχίσει καν να ασχολείσαι με την παρατήρηση).

Τους συγκεκριμένους χάρτες, φυσικά, στους οποίους αναφέρθηκα, (γράφοντας την γνώμη που σχημάτισα από  την χρήση  τους, προσπαθώντας να βοηθήσω τον φίλο Astromaniac21), τους χρησιμοποίησα τους τελευταίους μήνες' όσο για tablets, έχω δύο και επί προσωπικού καθόλου δεν με βόλεψαν' δεν είχα λοιπόν την υποχρέωση να αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία;

Ανυπόστατες οι κατηγορίες σου λοιπόν και κακόβουλες και το μόνο που δείχνουν είναι προσωπική εμπάθεια και όχι εποικοδομητικό διάλογο.

Ας κρίνουν τα μέλη...

Σπύρο δεν είχα καμμιά διάθεση να σε προσβάλλω,σε γνωρίζω κάπως προσωπικά έστω και μέσω μειλ,ξέρω οτι λειτουργείς πολύ παρορμητικά σε αυτά που γράφεις,και ο μόνος λόγος που παρενέβηκα ήταν διότι δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις απο μη γνωρίζοντες σε νεοεισερχόμενους...

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 minutes ago, S.miter said:

Κάθε μέλος του forum έχει το δικαίωμα της γνώμης' κανένα όμως μέλος δεν έχει το δικαίωμα να προσβάλλει άμεσα και επί  προσωπικού άλλο μέλος χρησιμοποιώντας εκφράσεις όπως "Μηδενική εμπειρία " και μάλιστα με κεφαλαία, σαν να ουρλιάζει, ως και άλλες προσβολές που από τα γραφόμενα σου προκύπτουν' όμως δεν θα τις σχολιάσω.

Μάθε λοιπόν πως εκτός από την Regal που πρόσφατα προμηθεύτηκα, εδώ και 52 χρόνια κατέχω και ένα ζεύγος κιάλια 7Χ-12Χ40, με τα οποία έχω κάνει εκατοντάδες παρατηρήσεις του νυχτερινού ουρανού και ειδικά της Σελήνης, από το 1976(όταν δηλαδή εσύ πιθανότατα δεν είχες αρχίσει καν να ασχολείσαι με την παρατήρηση).

Τους συγκεκριμένους χάρτες, φυσικά, στους οποίους αναφέρθηκα, (γράφοντας την γνώμη που σχημάτισα από  την χρήση  τους, προσπαθώντας να βοηθήσω τον φίλο Astromaniac21), τους χρησιμοποίησα τους τελευταίους μήνες' όσο για tablets, έχω δύο και επί προσωπικού καθόλου δεν με βόλεψαν' δεν είχα λοιπόν την υποχρέωση να αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία;

Ανυπόστατες οι κατηγορίες σου λοιπόν και κακόβουλες και το μόνο που δείχνουν είναι προσωπική εμπάθεια και όχι εποικοδομητικό διάλογο.

Ας κρίνουν τα μέλη...

 

 

Δεν συμφωνώ. Έτσι όπως απαντήσατε στο νεοεισερχόμενο μέλος φάνηκε απόλυτος ο τρόπος κι όχι η γνώμη σας. Πχ είπατε "κανένα τάμπλετ δεν μπορεί να συγκριθεί..." και στη συνέχεια είπατε "χρησιμοποίησε χάρτες...και τα λέμε".

Επίσης επειδή παρακολούθω όλα μα όλα τα μηνύματα αυτου του φόρουμ πιστεύω ότι η γνώμη σας αυτή υπέρ των έντυπων χαρτών είναι για λόγους νοσταλγίας και δεν προκύπτει από τριβή και πολύ εμπειρία. 

Κι εγώ προτιμώ λίγο παραπάνω τους εντυπους χάρτες αλλά οι ηλεκτρονικοί έχουν πολλά πλεονεκτήματα οπότε κάνω έναν συνδιασμό.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 minutes ago, TUPAC_RIP said:

Δεν συμφωνώ. Έτσι όπως απαντήσατε στο νεοεισερχόμενο μέλος φάνηκε απόλυτος ο τρόπος κι όχι η γνώμη σας. Πχ είπατε "κανένα τάμπλετ δεν μπορεί να συγκριθεί..." και στη συνέχεια είπατε "χρησιμοποίησε χάρτες...και τα λέμε".

Επίσης επειδή παρακολούθω όλα μα όλα τα μηνύματα αυτου του φόρουμ πιστεύω ότι η γνώμη σας αυτή υπέρ των έντυπων χαρτών είναι για λόγους νοσταλγίας και δεν προκύπτει από τριβή και πολύ εμπειρία. 

Κι εγώ προτιμώ λίγο παραπάνω τους εντυπους χάρτες αλλά οι ηλεκτρονικοί έχουν πολλά πλεονεκτήματα οπότε κάνω έναν συνδιασμό.

Ακριβώς για τον λόγο αυτό και εγώ παρενέβηκα για το απόλυτο ύφος του γνώστη των πραγμάτων που είχε ο Σπύρος στην άποψη που εξέφρασε,και τις συνεπαγόμενες συνέπειες επιρροής του νεοεισερχόμενου.

Δεν ήθελα όμως να προσβάλλω,ζητάω συγνώμη αν δημιούργησα τέτοια εντύπωση...

Δεν συνηθίζω στη ζωή μου να προσβάλλω έτσι και αλλιώς!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 19/6/2022 at 12:54 ΜΜ, fotodektis said:

Ακριβώς για τον λόγο αυτό και εγώ παρενέβηκα για το απόλυτο ύφος του γνώστη των πραγμάτων που είχε ο Σπύρος στην άποψη που εξέφρασε,και τις συνεπαγόμενες συνέπειες επιρροής του νεοεισερχόμενου.

Δεν ήθελα όμως να προσβάλλω,ζητάω συγνώμη αν δημιούργησα τέτοια εντύπωση...

Δεν συνηθίζω στη ζωή μου να προσβάλλω έτσι και αλλιώς!

Oταν είχα δηλώσει άσχετος σε παρελθόντα χρόνο, είχα επισημάνει, ότι εννοούσα τα τηλεσκόπια (γεγονός που ούτε τώρα αναιρώ), όχι όμως το θέμα της παρατήρησης του ουρανού με διόπτρες που έχουν τα δικά τους πλεονεκτήματα' κάποιο αξιόλογο μέλος του forum, ο sevax, έγραψε ότι "με τα δύο μάτια βλέπεις καλύτερα από το ένα", εννοώντας προφανώς, ότι άλλη είναι η αίσθηση που έχεις παρατηρώντας με τα κιάλια τον ουράνιο θόλο και αλλιώς αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος αυτό που παρατηρείς, διότι ήμαστε φτιαγμένοι για να βλέπουμε με δύο μάτια.

Όσον αφορά την ανάρτησή σου, μην την σβήσεις φίλτατε Κώστα, είναι καλά τα γραπτά να μένουν "scripta manent", δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα' όσο για τη συγγνώμη σου, αν απευθύνεται σε μένα είναι δεκτή και ευχαριστώ.

Δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα σε αυτό το χώρο, μόνο να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο με όποιο τρόπο μπορούμε.

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 19/6/2022 at 12:43 ΜΜ, TUPAC_RIP said:

Δεν συμφωνώ. Έτσι όπως απαντήσατε στο νεοεισερχόμενο μέλος φάνηκε απόλυτος ο τρόπος κι όχι η γνώμη σας. Πχ είπατε "κανένα τάμπλετ δεν μπορεί να συγκριθεί..." και στη συνέχεια είπατε "χρησιμοποίησε χάρτες...και τα λέμε".

Επίσης επειδή παρακολούθω όλα μα όλα τα μηνύματα αυτου του φόρουμ πιστεύω ότι η γνώμη σας αυτή υπέρ των έντυπων χαρτών είναι για λόγους νοσταλγίας και δεν προκύπτει από τριβή και πολύ εμπειρία. 

Κι εγώ προτιμώ λίγο παραπάνω τους εντυπους χάρτες αλλά οι ηλεκτρονικοί έχουν πολλά πλεονεκτήματα οπότε κάνω έναν συνδιασμό.

Υποκειμενική είναι η άποψη ότι "φάνηκε απόλυτος ο τρόπος", δεν υπήρχε τέτοια πρόθεση' όμως και παλαιότερα για κάποιο άλλο θέμα ήσουν εριστικός απέναντί μου, όμως και η δική μου άποψη είναι υποκειμενική' μία η άλλη, λοιπόν αγαπητέ' άσε τους άλλους να κρίνουν. Όπως και να έχει αυτό που μετράει είναι η καλή πρόθεση.

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

11 hours ago, S.miter said:

Kανένα tablet δεν μπορεί να συγκριθεί με την αυθεντικότητα και την μαγεία ενός χάρτη' χρησιμοποίησε τους εμπεριστατωμένους, αξιόπιστους και ακριβείς χάρτες από το βιβλίο NightWatch του Αμερικανού αστρονόμου Terence Dickinson, διαβάζοντάς τους με φακό κεφαλής (για να έχεις άνεση κινήσεων) κόκκινου χρώματος  και τα λέμε πάλι....

Με εκτίμηση.

ΑΛΕΒΙΖΟΣ Σπύρος.

Χαίρετε,το βιβλίο αυτό που αναφέρεις το έχω εξαντλήσει πολυ καιρό πριν,το έχω αγοράσει εδώ και αρκετά χρόνια κάπου στα 2005,από αυτά που διαβάζω κυρίως για τα αστρονομικά προγράμματα (γιατί όπως έχω γράψει απείχα 12 ολόκληρα χρόνια από το χόμπι)διαπιστώνω πως πλέον αυτός ο τρόπος είναι ο πλέον διαδεδομενος πια,Παρ όλα αυτά προσωπικά νομίζω ότι και οι 2 τρόποι αλληλοσυμπληρώνονται έτσι ώστε να απολαμβάνουμε τις παρατηρήσεις μας,δεν υπάρχει λόγος αντιπαραθέσεων ειδικά όταν οι συνομιλητές δεν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας, προσωπικά είπα είμαι παντελώς άσχετος από παρατήρηση με χάρτες σε ηλεκτρονική μορφή όμως τον ουράνιο θόλο τον ξέρω σαν την παλάμη μου και προσπαθώ να ξαναμπω στο κλίμα.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο Astromaniac21
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπύρο ειλικρινά δεν ήθελα να δημιουργηθεί παρεξήγηση!

Φυσικά η συγνώμη απευθύνεται πρωτίστως σε σένα και μετά και σε όλα τα μέλη του φόρουμ που ενδεχομένως ενοχλήθηκαν απο τα γραφομενά μου!

Επειδή έχω βιώσει αρκετό τρολλάρισμα στα 5 χρόνια που γράφω εδώ,και σε λίγες περιπτώσεις ακόμα και κακοήθη συμπεριφορά απο κάποιους...γνωρίζω πόσο άσχημα νιώθει κάποιος οταν ξαναδιαβάζει κείμενα που τον στεναχωρούν...

Γι'αυτό το λόγο θα διαγράψω ό,τι σε στεναχώρεσε να μην σου θυμίζει και στο μέλλον μια πικρή στιγμή.Η ανάγνωση έστω και μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα ανακαλεί στη μνήμη συναισθήματα...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 19/6/2022 at 1:46 ΜΜ, Astromaniac21 said:

Χαίρετε,το βιβλίο αυτό που αναφέρεις το έχω εξαντλήσει πολυ καιρό πριν,το έχω αγοράσει εδώ και αρκετά χρόνια κάπου στα 2005,από αυτά που διαβάζω κυρίως για τα αστρονομικά προγράμματα (γιατί όπως έχω γράψει απείχα 12 ολόκληρα χρόνια από το χόμπι)διαπιστώνω πως πλέον αυτός ο τρόπος είναι ο πλέον διαδεδομενος πια,Παρ όλα αυτά προσωπικά νομίζω ότι και οι 2 τρόποι αλληλοσυμπληρώνονται έτσι ώστε να απολαμβάνουμε τις παρατηρήσεις μας,δεν υπάρχει λόγος αντιπαραθέσεων ειδικά όταν οι συνομιλητές δεν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας, προσωπικά είπα είμαι παντελώς άσχετος από παρατήρηση με χάρτες σε ηλεκτρονική μορφή όμως τον ουράνιο θόλο τον ξέρω σαν την παλάμη μου και προσπαθώ να ξαναμπω στο κλίμα.

 

 

Καλώς αγαπητέ, να βοηθήσω ήθελα.

Δεν γνώριζα ότι το συγκεκριμένο βιβλίο, έχετε στην κατοχή σας, πολύ πριν το προμηθευτώ εγώ' πάντως, αυτό που σας πρότεινα με τον φακό κεφαλής κόκκινου χρώματος δοκιμάστε το, πιστεύω ότι θα σας διευκολύνει.

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

33 minutes ago, fotodektis said:

Σπύρο ειλικρινά δεν ήθελα να δημιουργηθεί παρεξήγηση!

Φυσικά η συγνώμη απευθύνεται πρωτίστως σε σένα και μετά και σε όλα τα μέλη του φόρουμ που ενδεχομένως ενοχλήθηκαν απο τα γραφομενά μου!

Επειδή έχω βιώσει αρκετό τρολλάρισμα στα 5 χρόνια που γράφω εδώ,και σε λίγες περιπτώσεις ακόμα και κακοήθη συμπεριφορά απο κάποιους...γνωρίζω πόσο άσχημα νιώθει κάποιος οταν ξαναδιαβάζει κείμενα που τον στεναχωρούν...

Γι'αυτό το λόγο θα διαγράψω ό,τι σε στεναχώρεσε να μην σου θυμίζει και στο μέλλον μια πικρή στιγμή.Η ανάγνωση έστω και μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα ανακαλεί στη μνήμη συναισθήματα...

Φιλικά-Κώστας

Καλώς Κώστα, πράξε κατά βούληση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης