Jump to content

Κιάλια Bresser 10x50 στο LIDL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταφερα και γω και ειδα την σεληνη, η οποια φαινοταν παρα πολυ καθαρα και στην συνεχεια πιο αργα, ειδα για πρωτη μου φορα τον Δια με τα τρια του φεγγαρια :D . απο πρωτη αποψεως πολυ καλα τα κυαλια. και παμε γι'αλλα. θα ηθελα να προσθεσω οτι μεσα στο κουτι ειχαν και πανακι καθαρισμου και λουρακι

 

καλες παρατηρησεις σε ολους

:D :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 188
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Είδα και γω το Μ44!

 

Και πού να δείτε πώς φαίνεται το Μ44, όταν δεν έχει φεγγάρι και μακριά από τα φώτα της πόλης!

 

 

ειδα για πρωτη μου φορα τον Δια με τα τρια του φεγγαρια

 

Και πού να δείτε με τηλεσκόπιο διάβαση δορυφόρου του Δια, με την σκιά του δορυφόρου να πέφτει σαν κηλίδα πάνω στον πλανήτη!

 

 

Σας άνοιξα την όρεξη? Για να δούμε τί έχει το μενού για απόψε:

 

Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο Μ13 (globular star cluster), ένα άλλο φημισμένο ουράνιο θέαμα. Το Μ13, mag 5.8, είναι ένα από τα ομορφότερα σφαιρωτά αστρικά σμήνη για τηλεσκόπιο. Βρίσκεται στον Αστερισμό του Ηρακλή, στα 2/3 της απόστασης από τον ζήτα προς τον ήτα του Ηρακλή, σε ευθεία νοητή γραμμή. Σε μεγάλες μεγεθύνσεις, γύρω στα 190x εμφανίζει πολύ καλή ανάλυση αστέρων και αποτελεί ένα υπερθέαμα από σκοτεινό ουρανό. Πολλοί ερασιτέχνες μορφοποιούν τις συγκεντρώσεις των άστρων του και το «βλέπουν» σαν ένα αστρικό χταπόδι με πλοκάμια. Μεταξύ αυτών κι εγώ.

 

Με τα κιάλια τώρα, δεν είναι φυσικά δυνατό να παρατηρήσει κανείς τέτοιες λεπτομέρειες. Αυτό που φαίνεται είναι ένα στρογγυλό συννεφάκι, χωρίς ανάλυση σε άστρα, που το διαφοροποιεί από τα τριγύρω του. Τίποτα το ιδιαίτερο θα μου πείτε. Σωστά? Μπορεί ναι, μπορεί και όχι! Δείτε το και μετά αναλογιστείτε, ότι αυτό το «βαμβακάκι» που είδατε εκεί πάνω, είναι μια σφαίρα αποτελούμενη από εκατοντάδες χιλιάδες άστρα, όπως ο ήλιος μας! Γιατί την αστρονομία την απολαμβάνουμε όχι μόνο οπτικά, αλλά και νοητικά. Για περισσότερη οπτική/φωτογραφική απόλαυση δείτε εικόνες από το google.

 

Αυτόν τον καιρό ο αστερισμός του Ηρακλή φθάνει στο ζενίθ του ουρανού μετά τα μεσάνυκτα, ερχόμενος από ανατολικά. Βγείτε έξω, κοιτάξτε από πάνω σας στο ζενίθ και σαρώστε με τα μάτια σας τον ουρανό προς τα ανατολικά. Θα δείτε κάποια στιγμή ένα «τραπέζιο» αστέρων, που αποτελεί τον κορμό του αστερισμού, μεταξύ των οποίων και οι προαναφερθέντες αστέρες, ζήτα και ήτα. Αν το συνεχώς αυξανόμενο φεγγάρι σας εμποδίσει, μην ανησυχείτε. Ο Αστερισμός του Ηρακλή θα είναι ορατός για αρκετό καιρό ακόμα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο

Δεν πρέπει να ξεχάσουμε και το πανέμορφο Μ92 στον Ηρακλή .Σφαιρωτό σμήνος με μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ήλιους , με 100 ετη φωτός διάμετρο και 35,000 ετη φωτός απόσταση απο τη Γή.

Η δε ηλικία του ; περίπου 13 με 15 δισ.χρόνια.

Αν κοιτάξουμε στην ανατολή κατα τις 10,00 θα δούμε τον Ηρακλή κάπως ετσι:

 

1142353398_-.gif.960c5c5ddb86b419df1dbe913c93388d.gif

Eλπίζω με λίγη μεγεθυνση να ειναι καλύτερα ορατος ο αστερισμός

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έστειλα πρωί-πρωί τη μητέρα μου ενώ εγώ έβγαλα βόλτα το σκύλο...πρωί-πρωί με τη δροσούλα.... :D τι να κάνουμε??κυάλια είναι αυτά... :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να έστελνα και γω τους δικούς μου αλλά δούλευαν και οι δυο!Και πέρα από αυτό μέχρι να μου τα έστελναν από Αθήνα..άστα να πάνε!Φαντάζεσαι να μην έφταναν ποτέ ή να έφταναν σε...κομματάκια;; #-o ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μόλις χ8ες κατάφερα να τα τεστάρω στον νυχτερινό ουρανό λόγω κακού καιρού :evil: :evil:

 

Είναι όντως πολυ καλά γιατί μαζί με τον Δία είδα και 2 από τα φεγγάρια του!!!!!!!!!!!!

 

Το κακό είναι ομως οτι χωρίς στήριξη ειναι λίγο δύσκολο να τα κρατήσεις σταθερά με τα απο κάποια ώρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ χθες το βράδυ κατάφερα ουσιαστικά να τα τεστάρω (εδώ και 10 μέρες περίπου συννεφιά) και είδα άνετα τους 4 δορυφόρους του Δία για αρχή απ'το μπαλκόνι μου.

Ββέβαια σίγουρα με στήριξη θα είναι καλύτερα ως προς της λεπτομέριες και πιο ξεκούραστα για τα χερια μας.

Τελικά για τα λεφτά τους είναι ασφαλώς πολύ καλή επιλογή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά ήταν πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά τους.

 

Εχθές νόμιζα ότι τα 4 φωτινά σημεία γύρω από τον Δία ήταν αντανακλάσεις αλλά μάλλον ήταν 4 από τους δορυφόρους (όπως φαίνεται & από τα λεγόμενά σας). Για πρώτος Δίας όχι και άσχημα!

 

Φιλικά, Τάσος.

"...το μη δυνόν ποτε πως αν τις λάθοι;"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε όλους!

Τελικά, όπως βλέπω από τα σχόλιά σας, συμπεραίνουμε οτι η Αστρονομια δεν είναι και τόσο ακριβό "αθλημα" στο ξεκίνημά της.

 

Μπράβο, παιδια, Καλό ξεκίνημα να έχετε!!!

 

Μπράβο και στους Γιώργο και Αντώνη για την βοήθεια που δίνουν!

=D> =D> =D>

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Τα κιάλια bresser 10x50 από τα lidl τα αγόρασα σήμερα 10euro τα είχαν ξεπούλημα από 20euro.

Πριν 3 ώρες πήγα στο βουνό και το φεγγάρι φαινότανε καθαρά με κάθε λεπτομέρεια, κ πριν καμιά ώρα τα δοκίμασα στην πόλη αξίζουν να τα αγοράσει κάποιος :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά και απο μένα ...

:) Αυτά τα κιάλια τα έχω εδώ και 8 μήνες ...

είναι ότι πρέπει για ξεκίνημα ...

Καλή ποιότητα έχουν ...

Η τιμή τους είναι πάρα πολύ καλή ...

Τί να λέμε ...

 

:wink: Φοβερά ! :-note :-note

 

 

ΥΓ : Παιδιά πέρασα στο πανεπιστήμιο Θράκης ... και είμαι πολύ χαρούμενος ! Θα αφήσω όμως το Dob μου πίσω ...

Είναι ο μόνος λόγος που στεναχωριέμαι τόσο ... !!!!!!

Τί να κάνω ? :-k :-k

](*,) ](*,)

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά και απο μένα ...

 

ΥΓ : Παιδιά πέρασα στο πανεπιστήμιο Θράκης ... και είμαι πολύ χαρούμενος ! Θα αφήσω όμως το Dob μου πίσω ...

Είναι ο μόνος λόγος που στεναχωριέμαι τόσο ... !!!!!!

Τί να κάνω ? :-k :-k

](*,) ](*,)

 

Μπράβο σου

Και εις ανώτερα.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ κ. Χαράλαμπε

Να είστε καλά !

Θα προσπαθήσω για το καλύτερο !!!!!!

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D και ειs ανωτερα και απο εμενα Γιαννη,αν σε απασχολει τι θα κανειs με το dοbson,προτεινωμαι να στο φυλαξω εγω!!εχω αρκετο χωρο :-note :-note :cheesy: :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ ...

θα δούμε !!!!!!!! :)

<< Το θάρρος μας ενώνει, το θάρρος μας πάει μπροστά >>

 

Σ.Ε.Α.Α. ( Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας )

 

<< Αφιερωμένο σε αυτούς που θυσιάστηκαν για να φτάσουμε στα Άστρα >>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Και πάλι η προσφορά στο Lidl:

 

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20090413.p.kialia10x50

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,μ'αυτά δεν μπορείς να δεις τίποτα σωστά.Οι εικόνες των δύο ματιών,μόνο στη φαντασία μπορούν να ενωθούν.Οσο φτηνά να είναι ,είναι για ζημιά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,μ'αυτά δεν μπορείς να δεις τίποτα σωστά.Οι εικόνες των δύο ματιών,μόνο στη φαντασία μπορούν να ενωθούν.Οσο φτηνά να είναι ,είναι για ζημιά.

 

 

τα κιαλια του lidl ειναι απλα καταπληκτικα για τα λεφτα τους.εχω 2 απο προπερσι και ειναι απιστευτο ποσα καθαρα μπορει κανεις να δει τη σεληνη και οχι μονο.

 

κατι δεν θα παει καλα με τα συγκεκριμενα που εχεις....

##########
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης