Jump to content

Αγορά πρώτου τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο, ξέρω οτι το καλύτερο θα ηταν ένα dobsonian 8" (μου το έχει προτείνει ο φίλος Ανδρέας Παπαλάμπρου) άλλα δυστυχώς μου πέφτει λίγο βαρύ και δύσκολο στη μεταφορά. Εσείς τι θα προτείνατε να αγοράσω με τα 300 ευρώ που διαθέτω.

 

Ευχαριστώ,

Φιλικά Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα 300 ευρω που διαθετεις ειναι μονοδρομος το dob 8''.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορεις να μεταφερεις το 8''.Ειναι πανευκολο κ πολυ ελαφρη.Μηπως δεν εχεις αμαξι?Αν οχι τοτε δυσκολα θα μπορεσεις να μεταφερεις οποιοδηποτε τηλεσκοπιο ικανοποιητικου ανοιγματος.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ψαξε για το Skywatcher 6'' πανω στην EQ3-2 .345 E κι αμα θες αργοτερα του βαζεις και μοτερ .ΚΙ οι 6'' τρωγονται παντως .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μονο που το 6" με την στηριξη θα ειναι βαρυτερο και δυσκολοτερο στο στησιμο-μετακινηση απο οτι το 8" dob! Φιλε πηγαινε για 8" dob!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ ερώτησης, πόσο έυκολο είναι σε ενα dob να εντοπίσεις τα ουράνια σώματα σε σχέση με μια ισημερινή βάση που είναι βαθμονομημένη?

Με γνώμονα την χρήση απ έναν αρχάριο...

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαφώς πιο εύκολη με το dob για ένα αρχάριο. Τα setting circles στις φτηνές ισημερινές είναι πολύ συχνά πρόχειρα και κακοφτιαγμένα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ ερώτησης, πόσο έυκολο είναι σε ενα dob να εντοπίσεις τα ουράνια σώματα σε σχέση με μια ισημερινή βάση που είναι βαθμονομημένη?

Με γνώμονα την χρήση απ έναν αρχάριο...

 

είναι γενικά δύσκολο για έναν αρχάριο να εντοπίζει αντικείμενα από τις ουρανογραφικές συντεταγμένες και μόνο. εκτός του ότι θα πρέπει να καταλάβει τι σημαίνει ορθή αναφορά και τι απόκλιση,θα πρέπει η στήριξή του να έχει τουλάχιστον μοτέρ στον άξονα της ορθής αναφοράς,γιατί διαφορετικά το πράγμα δυσκολεύει περισσότερο.

 

αν δεν έχει κανένα μοτέρ,μετά την πολική ευθυγράμμιση θα πρέπει να σημαδέψει έναν αστέρα μακριά από τον πολικό με γνωστές συντεταγμένες, στη συνέχεια να περάσει τις συντεταγμένες αυτές στα setting cicles και στη συνέχεια χωρίς καθυστέρηση να ψάξει για το αντικείμενο βάσει των συντεταγμένων που του δίνονται.αν υπάρχει καθυστέρηση,τότε το νούμερο που έχει σετταριστεί στο δίσκο της ορθής αναφοράς,δε θα ισχύει..

 

παρακαλώ αν είμαι πουθενά λάθος,διορθώστε.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγοράζεις και ένα Rigel μαζί με ένα καλό χάρτη και εξασκείσαι στο star hopping.

Η αντί για 300ευρώ δίνεις 1,000 και αγοράζεις ένα Orion Inteliscope με τον object locator που σε βοηθά να βρίσκεις το στόχο σου.

 

Φιλικώτατα,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή για να εντοπίσω ενα ουράνιο σώμα εχοντας καποιο χάρτη η πρόγραμμα που δίνει συντεταγμένες πως θα με βοηθήσουν στο Dob?
Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Κωνσταντίνος λέει ότι δεν θέλει dob, τι να κάνουμε. Μπορείς να πας σε Mak-Cas σε ισημερινή ή alt-az. Στα χρήματα που θες πάντως είναι μόνο το dob ή κάποιο μικρό νευτώνειο (130EQ2) που δεν είναι κ ότι καλήτερο όσων αφορά την στήριξη.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή για να εντοπίσω ενα ουράνιο σώμα εχοντας καποιο χάρτη η πρόγραμμα που δίνει συντεταγμένες πως θα με βοηθήσουν στο Dob?

 

δε μπορείς με dob να χρησιμοποιήσεις τις συντεταγμένες. με χάρτη όμως μπορείς να ψάξεις για αντικείμενα βάσει των σχετικών θέσεων που έχουν με ορατά δια γυμνού οφθαλμού άστρα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή για να εντοπίσω ενα ουράνιο σώμα εχοντας καποιο χάρτη η πρόγραμμα που δίνει συντεταγμένες πως θα με βοηθήσουν στο Dob?

 

δε μπορείς με dob να χρησιμοποιήσεις τις συντεταγμένες. με χάρτη όμως μπορείς να ψάξεις για αντικείμενα βάσει των σχετικών θέσεων που έχουν με ορατά δια γυμνού οφθαλμού άστρα.

 

Aκριβώς γιαυτο αναρωτήθηκα, με λίγη πρακτική εξάσκηση νομίζω οτι με συντεταγμένες και μοτέρ σε ενα η (2καλλίτερα) αξονες είναι ποιο ευκολη δουλεια. με το Dob σαν αρχάριος νομίζω οτι θα ψάχνω ψύλλους στα άχυρα...Απλα θέλει σκέψη και αυτο γιατο ρωτάω μήπως βοηθήθει και ο φίλος στην αναζήτηση του

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το Dob σαν αρχάριος νομίζω οτι θα ψάχνω ψύλλους στα άχυρα...

 

Μπορεί, αλλά με αυτόν τον τρόπο μαθαίνεις και τον ουρανό :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι ρε παιδια δεν ειναι κ τοσο δυσκολο να βρεις αντικειμενα με dob.Θα ελεγα πως μετα την αρχικη ψηχρολουσια ειναι πανευκολο.Ειδικα αν βγεις στην αρχη με καποιον που ξερει κ σου μαθει 2-3 πραγματα θα δεις πως ειναι παιχνιδακι αλλα κ πολυ ωραια διαδικασια.

Φιλε pentraks αν εχεις κοντα σου καποιον που ξερει μην φοβασε καθολου.Σκεψου πως τα πρωτα αντικειμενα που θα βρεις ειναι τα Μ.Τα περισσοτερα φαινονται εστω αχνα στον finter.Ειδικα αν εχεις κανει κ εκπαιδευση με κιαλια δεν βλεπω τον λογο να μην μπορεις να βρεις πραγματα.

 

Κ κατι ακομη.Ποσοι απο μας βρισκουν αντικειμενα με την μεθοδο των συντεταγμενων?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευκολοτερο το dob μιας και στις ησιμερινες στηριξεις σχεδον σε ολα τα τηλεσκοπια ακομη και τα πολυ καλα οι βαθμονομημενοι κυκλοι ακομη και με τις πιο ακριβεις ευθυγραμμισεις δε δουλευουν και δε κεντραρουν. Πρεπει ουτως η αλλως να χρησιμοποιησεις χαρτες και να μαθεις τον ουρανο. Σωστος στη περιγραφη χρησιμοποιησης ο alepohori.

 

Λοιπον πισω στο θεμα μας διοτι ο Κωσταντινος αλλα ρωτησε και αλλα διαβαζει.

 

H γνωμη μου φιλε Κωσταντινε ειναι να πας σε ενα GSO 8" dobsonian. Μη σκεφτεσαι το θεμα μεταφορας μιας και ειναι πανευκολο. Και στο κατω κατω κουβαλας τηλεσκοπιο και οχι ψωνια του σουπερ μαρκετ. Το στησιμο του κρατα το πολυ 5 λεπτα και εισαι ετοιμος. Απο τη στιγμη που ειναι το πρωτο σου τηλεσκοπιο μη σκεφτεσαι να παρεις ισημερινες στηριξεις. Μην επενδυεις σε τετοια μηχανηματα τα οποια θα σου φανουν δυσκολα να τα μαθεις στην αρχη και μπορει να απογοητετυεις συντομα. Πρεπει να εισαι αρκετα μικρος αν ειναι δυνατον και κατω απο 15 χρονων που σ αυτες τις ηλικιες η ορεξη ειναι αστειρευτη και να εχεις τρελα με αυτο το αντικειμενο. Σ αυτη την ηλικια οπουδηποτε πηγαινα με σκοτεινο ουρανο παντα φυσικα με τους γονεις, επαιρνα παρεα το τηλεσκοπιο μου. Ενα βαρυ ρωσικο ΤΑΛ1. Συνεχως ειχα ορεξη. Μη μπεις ομως σ αυτο το τρυπακι γιατι ακομα ειναι νωρις και εισαι σε μια ηλικια που οσο να ναι θες γρηγορα αποτελεσματα.

 

Γι αυτο μετρα στο μυαλο σου τις ιντσες και οχι τις στηριξεις. Δεδομενων των χρηματων που διαθετεις σκαρφαλωσε απο τωρα στις 8 ετσι ωστε να αποκτησεις την ορεξη για κατι μεγαλυτερο μετα, αφου οι 6" δε θα σε ικανοποιησουν. Θεωρειται ενα μικρο τηλεσκοπιο. Απο τις 8" και περα μπαινουμε στα πιο σοβαρα ερασιτεχνικα τηλεσκοπια.

 

Και μη σκεφτεσαι να παρεις 6" με ησιμερινη γιατι το κουβαλημα και το στησιμο θα ειναι τρισχειροτερο για σενα.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευκολοτερο το dob μιας και στις ησιμερινες στηριξεις σχεδον σε ολα τα τηλεσκοπια ακομη και τα πολυ καλα οι βαθμονομημενοι κυκλοι ακομη και με τις πιο ακριβεις ευθυγραμμισεις δε δουλευουν και δε κεντραρουν. Πρεπει ουτως η αλλως να χρησιμοποιησεις χαρτες και να μαθεις τον ουρανο. Σωστος στη περιγραφη χρησιμοποιησης ο alepohori.

 

Λοιπον πισω στο θεμα μας διοτι ο Κωσταντινος αλλα ρωτησε και αλλα διαβαζει.

 

H γνωμη μου φιλε Κωσταντινε ειναι να πας σε ενα GSO 8" dobsonian. Μη σκεφτεσαι το θεμα μεταφορας μιας και ειναι πανευκολο. Και στο κατω κατω κουβαλας τηλεσκοπιο και οχι ψωνια του σουπερ μαρκετ. Το στησιμο του κρατα το πολυ 5 λεπτα και εισαι ετοιμος. Απο τη στιγμη που ειναι το πρωτο σου τηλεσκοπιο μη σκεφτεσαι να παρεις ισημερινες στηριξεις. Μην επενδυεις σε τετοια μηχανηματα τα οποια θα σου φανουν δυσκολα να τα μαθεις στην αρχη και μπορει να απογοητετυεις συντομα. Πρεπει να εισαι αρκετα μικρος αν ειναι δυνατον και κατω απο 15 χρονων που σ αυτες τις ηλικιες η ορεξη ειναι αστειρευτη και να εχεις τρελα με αυτο το αντικειμενο. Σ αυτη την ηλικια οπουδηποτε πηγαινα με σκοτεινο ουρανο παντα φυσικα με τους γονεις, επαιρνα παρεα το τηλεσκοπιο μου. Ενα βαρυ ρωσικο ΤΑΛ1. Συνεχως ειχα ορεξη. Μη μπεις ομως σ αυτο το τρυπακι γιατι ακομα ειναι νωρις και εισαι σε μια ηλικια που οσο να ναι θες γρηγορα αποτελεσματα.

 

Γι αυτο μετρα στο μυαλο σου τις ιντσες και οχι τις στηριξεις. Δεδομενων των χρηματων που διαθετεις σκαρφαλωσε απο τωρα στις 8 ετσι ωστε να αποκτησεις την ορεξη για κατι μεγαλυτερο μετα, αφου οι 6" δε θα σε ικανοποιησουν. Θεωρειται ενα μικρο τηλεσκοπιο. Απο τις 8" και περα μπαινουμε στα πιο σοβαρα ερασιτεχνικα τηλεσκοπια.

 

Και μη σκεφτεσαι να παρεις 6" με ησιμερινη γιατι το κουβαλημα και το στησιμο θα ειναι τρισχειροτερο για σενα.

 

Συμφωνω απολυτα με τον KOTS!Παρε για αρχη dob.Θα σε βοηθησει πολυ καθως στηνεται και μεταφερεται πολυ ευκολα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 300Ε οι ενδειξεις των συντεταγμενων ειναι διακοσμητικες .Με τοσσα χρηματα maksutov παιρνεις ενα μικρο 3.5'' ,οποτε καλυτερα να μη το παρεις .Ειναι αληθεια με 300Ε δε θα βρεις καλη ισημερινη .Η EQ3-2 τρωγεται αλλα οπως λενε τα παιδια ειναι βαρια .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κων/ντίνε, όπως βλέπεις όλοι σε προτρέπουμε σε Dob.Σίγουρα είναι η καλύτερη λύση για σένα, μην το ψάχνεις άλλο! :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κων/ντίνε, όπως βλέπεις όλοι σε προτρέπουμε σε Dob.Σίγουρα είναι η καλύτερη λύση για σένα, μην το ψάχνεις άλλο! :wink:

 

Μην εισαι απολυτος. Αφησε τον να το δει. Απλα η γνωμη μας θα ειναι στο πισω μερος του μυαλου του. Εκεινος αποφασιζει.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλο ειναι οποιωσδηποτςε ρωταει τεοιες ερωτησεις να ακουει ολες τις αποψεις .Κι υστερα αποφασιζει μονος του .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε τι θεωρείς εσύ ως "βαρύ"; Ρωτώ γιατί ε'ιχα και εγώ για χρόνια την εμπειρία του να έχεις τηλεσκόπιο και να μην έχεις αυτοκίνητο δικό σου. Από πού θα παρατηρείς; Πώς θα φτάνεις εκεί; Αν δεν έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο, υπάρχουν πρόθυμοι να σε πάνε ως εκεί; Ένα Dob 8'' είναι πιο ελαφρύ από ένα νευτώνειο των 130mm.

 

Μια διευκρίνηση όσον αφορά την εύρεση αντικειμένων με νευτώνειο, μια και τέτοιο έχω. Δεν είναι αναγκαία η πολική ευθυγράμμιση για να χρησιμοποιήσεις μια ισημερινή στήριξη για οπτική παρατήρηση. Καθόλου. Με star hopping όλα γίνονται. Και δε σου πέφτει και η μέση. Προσωπική μου γνώμη είναι πως ήταν παραπλανητικός ο τρόπος που παρουσιάστηκε το θέμα του star hopping. Είναι εκ των ων ουκ άνευ για την ερασιτεχνική αστρονομία! Αν δε μάθει κανείς να κάνει star hopping, ας παρατήσει το χόμπυ! Τώρα, θα πει κανείς, "και πως θα βρει ο άνθρωπος το Helix nebula (που δεν είναι και κοντά σε λαμπρό άστρο) μέσα από μια μεγάλη πόλη ρε έξυπνε"; Μπορεί να αγοράσει το Intelliscope ή και κανένα LX90, και με ένα κουμπί να το βάλει στο προσοφθάλμιο. Μόνο που μέσα από πόλη θα διαπιστώσει πως παρά τις 8'' το νεφέλωμα δε φαίνεται. Οπότε το goto είναι και εκεί άχρηστο (για τα deep sky αντικείμενα εννοώ). Τι να κάνουμε; Το χόμπυ απαιτεί σκοτεινούς ουρανούς. Εκεί, το goto είναι πεταμένα λεφτα (αν ο σκοπός μας είναι η οπτική παρατήρηση).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά και μένα η γνώμη μου είναι πως το starhopping έχει όλη τη γλύκα, ειδικά αν είσαι νέος και έχεις όρεξη... Αν είσαι 100 χρονών και θες να δεις 5 πράγματα πριν τα τινάξεις, βάζεις GoTo, τα βλέπεις και μετά τα τινάζεις τρισευτυχής! \:D/

 

(Μην παρεξηγηθείτε GOTOαδες, τη γνώμη μου είπα...)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε Κωνσταντινε για μεταχειρισμενο το εχεις σκεφτει καθολου??μπορεις να βρεις σε καλη τιμη ενα καταδιοπτρικο μικρης διαμετρου βεβαια αλλα πανευκολο στην μεταφορα!επισης τα τηλεσκοπια δεν ειναι σαν της μηχανες για να φθειρονται με το περας του χρονου τοσο πολυ!!!σου προτεινω να παρεις ενα καλομεταχειρισμενο τηλεσκοπιο για αρχη που να καλυπτει τις αναγκες σ και στο μελλον αγοραζεις αυτο που θα θελεις αναλογως και με τι θα ασχοληθεις !!(αστροφωτογραφια η αστροπαρατηρηση!)

 

φιλικα

κωστας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους! :D

Βαγγέλη συγνώμη αλλά δε συμφωνώ μαζί σου καθόλου φίλε μου!!

Γιατί αυτό που δεν υπολόγισες ( και το πιο σημαντικό από όλα τα υπόλοιπα) είναι ο ελεύθερος χρόνος!! Είτε είσαι 15 είτε 60, αυτό κάνει τη διαφορά..

Η εκμάθηση του ουρανού θέλει πολύ χρόνο και το ξέρεις... Μη ξεχνάς πως άτομα σα το giorgosgr είναι ελάχιστα και μόνο τυχαίο δεν είναι αυτό...

Και από την άλλη αυτός που έχει το goto μπορεί να βγάλει και καμιά φωτό, έτσι??..... :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω σαν πρώτο (ίσως και μοναδικό..) πήρα το Sky-watcher 8"

4-5 μήνες που το εχω, δεν εχω μετανοιώσει, σε καμμία περίπτωση.

1. κόστισε 300€

2. είναι αρκετά καλοφτιαγμένο για την τιμή (και την εταιρία του)

3. Είναι απίστευτη η αίσθηση που έχεις ψάχνοντας να βρείς κάτι μόνο με το μάτι.. και η ανταμοιβή είναι ακόμα πιο απίστευτη..

 

Θυμάμαι έψαχνα τον κομήτη Schwassmann-Wachmann περίπου 20 λεπτά, ήταν το πρώτο "Δύσκολο" αντικείμενο που έψαχνα, όταν το βρήκα, φώναξα τον αδερφό μου, και του το έδειξα, η πρώτη αντίδρασή του ήταν: "τι, αυτή η ασπρίλα είναι?"

 

Αισθάνομαι, οτι με ενα go-to, θα μείνεις με την "ασπρίλα" και θα χάσεις τα 20 λεπτά που προηγήθηκαν..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης