Jump to content

LIDL και παλι .... εν διπλουμ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγκες,

 

Παλι η LIDL με τις προσφορες της στην Ιρλανδια για την επομενη εβδομαδα ...

 

(1) http://www.lidl.ie/ie/home.nsf/pages/c.o.20061221.p.RefractorTelescpoe ... διοπτρικο 70/700

 

(2) http://www.lidl.ie/ie/home.nsf/pages/c.o.20061221.p.ComputerTelescope ... ETX-70

 

Φυσικα εμεις θα εχουμε κανενα δευτερο μικροσκοπιο της πλακας επειδη μας θεωρουν ... της πλακας.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πιστεύω οτι ειδικά το πρώτο θα βόλευε σχεδόν οποιονδήποτε θέλει ενα τηλεσκόπιο πάντα μαζί του.

60€ διοπτρικό 70mm (οπότε θεωρητικά Χ120 μεγέθυνση?) μια χαρά μου ακούγεται πάντως..

(αρκεί να μην αποδειχτεί κανα πλαστικό παιχνίδι, αλλα και πάλι με 60€..)

 

Βέβαια, μάλλον δεν θα το δούμε ποτέ εδω, οπότε..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα εμεις θα εχουμε κανενα δευτερο μικροσκοπιο της πλακας επειδη μας θεωρουν ... της πλακας.

 

Ελπίζω να βγείς ψεύτης Αντώνη, γιατί λιγουρεύομαι εδώ και καιρό ένα από αυτά τα μικρά για τις περιπτώσεις όπου το dobson είναι απαγορευτικό, αλλά και για χρήσεις μη αστρονομικού σκοπού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά και για χρήσεις μη αστρονομικού σκοπού.

Μυρίζομαι γειτόνισσα χωρίς κουρτίνες να την πληρώνει...! :P

 

Μπααα υπάρχει και το birdwatching και είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον...

 

Ας ελπίσουμε ότι θα δούμε κάτι από αυτά και εδώ...

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά και για χρήσεις μη αστρονομικού σκοπού.

Μυρίζομαι γειτόνισσα χωρίς κουρτίνες να την πληρώνει...! :P

 

Μπααα υπάρχει και το birdwatching και είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον...

 

Ας ελπίσουμε ότι θα δούμε κάτι από αυτά και εδώ...

 

Sorry αλλα δε θα βαλω το birdwatching ισα με τη γειτονισσα.. ποσο μαλλον οταν αυτη ειναι ωραια!

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά και για χρήσεις μη αστρονομικού σκοπού.

Μυρίζομαι γειτόνισα χωρίς κουρτίνες να την πληρώνει...! :P

Κατι ΘΑ τρεχει οταν μας ρωτησει για συμβουλες γυρω απο την φωτογραφηση "διπλων αστερων" (και μαλιστα "λευκοι (υπερ)γιγαντες"). :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρώτο φαίνεται ότι είναι το skylux της Bresser που ήταν σε προσφορά και περισυ στα 80 ευρώ.

Το αγόρασα κυρίως για την ισημερινή βάση η οποία είναι αρκετά καλή. Το τηλεσκόπιο είναι λιγο μακρύ για εύκολη portability. Τα οπτικά του ικανοποιητικά. Το μεγάλο προσοφθάλμιο είναι περισσότερο εύχρηστο και χρήσιμο. Λιγότερο το μεσαίο και καθόλου το 4mm. Εγώ χρησιμοποίησα siri(o)us plosle. :mrgreen:

Το σημαντικότερο προβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι η ευθυγράμμιση του finder ο οποίος αυτονομείται κατά βούλησιν καθώς επίσης και το σταυρόνημα του το οποίο γίνεται αόρατο σε σκοτεινό ουρανό και συνεπώς δύσκολη η στόχευση.

 

Το δεύτερο είναι της Meade. Φαίνεται πιό compact and definitely more portable. Για τα οπτικά και τις μηχανικές του ιδιότητες μπορείς να ρωτήσεις τον Ανδρέα του Astrovox ή τον giorgosgr, οι οποίοι, αν θυμάμαι καλά, είναι κάτοχοι ενός τέτοιου τηλεσκοπίου.

Ομολογώ ότι θα με ενδιέφερε και μένα η άποψή τους. :!: :wink: :D :!:

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, μου φαίνεται ότι, καλύτερα να παρακολουθείς τα φυλλάδια που μοιράζουν στα καταστήματα των Lidl, παρά να μπαίνεις στο site τους… :?

 

Έρχονται και τα δύο στην Ελλάδα, την Πέμπτη 21/12, το Bresser στα 79,99 και το Meade στα 199,00 ευρώ. Όσοι πιστοί… :wink:

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

to 70/700 της bresser το πηρα περυσι. http://www.meade.de/index.php?id=74&L=1&act=pdis&actid=4670700&sact=td (αν θελει καποιος να το δει,εχει ακομα ενα προσοθφαλμιο 12mm η εκδοση του λιδλ) Πολυ καλο τηλεσκοπιο για καποιον που θελει να μαθει για την αστρονομια τα βασικα ή θελει να το κανει δωρο σε ανηψια.το συνηστω ανεπιφυλατα παιδια . οσο για το etx ενα κομματι μου ανηκει \:D/ \:D/ \:D/ (κανω χωρο στο πορτ μπαγαζ απο τωρα.μονιμα εκει θα κατοικει \:D/ ) :-note

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ τι μας κανουν με τις προσφορες τους!!! Θα το παρω μαλλον γιατι τωρα χειμωνα που να στηνω το 8ιντσο ισημερινο στην ταρατσα! Νομιζω για κλεφτες παρατηρησεις οταν δεν εχω πολυ χρονο να ειναι καλο κ για portable βεβαια.Ολα αυτα λαμβανοντας υπ οψιν την σχεση τιμης/αποδοση!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικράτη, για οδηγητικό είναι ότι πρέπει. Γι αυτό το λόγο λέω να το πάρω κι εγώ, ενώ θα μείνει και η βάση που από ότι έχω ακούσει είναι αξιόλογη για κανένα μικρό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει η αγορα του ETX-70..

Δεν έχω τηλεσκόπιο και νομίζω ότι είναι καλή ευκαιρία αυτή του lidl για πρώτο τηλεσκόπιο με αυτά τα λευτά!

(και λόγω διαβασμάτων θα ασχολούμαι λίγο και θέλω να είναι τόσο φορητό όσο αυτό)

τι λέτε?

Δεν μπορεί ο θεός να παιζει ζάρια......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδία καλησπέρα σε όλους - γεία σου Ηλία-

Δεν ξέρω αν το LTX 70 θα ….. φθάσει και εδώ στην Καβάλα αλλά

ρίχνοντας μια ματιά και αν είδα το σωστό μοντέλο χρειάζεται 6 AA μπαταρίες που δίνουν 9 βολτ και επειδή το lidl έχει από Δευτέρα προσφορά φορτιστή (και μπαταρίες) λέω να τον αγοράσω γιατί ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ που ρώτησα έχει τρελές τιμές. Μήπως γνωρίζεται το μέγεθος των μπαταριών που χρειάζεται ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χρειάζεται 6 AA μπαταρίες

 

Μα.. το γράφεις εσύ!!

 

Πάντως οι μπαταρίες στον Γερμανό είναι πανάκριβες, πρόσφατα πήρα δυο για την φωτογραφική μηχανή, και πήγαν γύρω στα 10€

βέβαια ήταν 2500mAh οπότε.. μήπως στα lidl είναι μικρότερες, και γι'αυτό είναι πιο φτηνές?

(αλλιώς να πάρω και εγω :-note :mrgreen: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι είμαι λίγο άσχετος (σοβαρά το λέω) .

Νόμιζα ότι για 1.5 βόλτ υπάρχουν διάφορες διαστάσεις.

Έχει και μπαταρίες από Δευτέρα αλλά νομίζω ότι είναι 1.2 βόλτ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το etx είναι διοπτρικό κι αυτό έτσι; δε βλέπω δευτερεύων κάτοπτρο. Όντως για οδηγητικό είναι μια χαρά, αν και θα χρειαστούμε κανα 300αρι επιπλέον το λιγότερο για βάσεις-αντίβαρα :?
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να πω την γνώμη μου σχετικά με το ΕΤΧ-70, χωρίς να το έχω δοκιμάσει, μόνο από όσα έχω διαβάσει και έχοντας την εμπειρία του ΕΤΧ-105, που διαθέτω, και άρα με σχετική επιφύλαξη:

 

Το όλο πακέτο φαντάζει πολύ ελκυστικό, καθώς παρέχεται μέχρι και σακίδιο μεταφοράς για την πολύ ευχερή μεταφορά του τηλεσκοπίου πρακτικά οπουδήποτε. Η τιμή του επίσης είναι καλή, καλύτερη από του αντίστοιχου αντιπροσώπου στην Ελλάδα, πριν το ΕΤΧ-70 αποσυρθεί από την κυκλοφορία, καθότι σήμερα διατίθεται το παραπλήσιο του ΕΤΧ-80: http://www.telescopeshop.gr/telescopes/meade/etx/etx80at.asp

 

Από την άλλη υπάρχουν κάποια αρνητικά, που κατά την υποκειμενική και εικαζόμενη κρίση μου είναι, πρωταρχικά, η μικρή διάμετρος του τηλεσκοπίου (70mm), που σε συνδυασμό με την μικρή εστιακή απόσταση (350mm), δεν θα επιτρέψουν στον ενδεχόμενο αγοραστή να διακρίνει λεπτομέρειες σε αρκετά ουράνια σώματα (λ.χ. να «σπάσει» σφαιρωτά αστρικά σμήνη), ή ακόμα χειρότερα, δεν θα καταφέρει καν να εντοπίσει τα περισσότερα από αυτά που είναι πολύ αμυδρά (λ.χ. γαλαξίες). Άρα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι με 200 ευρώ, έστω κι αν η τιμή είναι συμφέρουσα, δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. Κι αυτό το λέω για τον φίλο μας Palmer, που ρώτησε σχετικά. Για περισσότερα, διαβάστε σχετικά στο σύνδεσμο που παραθέτω στο προηγούμενο post μου.

 

Κάτι άλλο που με ενόχλησε είναι η έλλειψη εναλλακτικής μορφής παροχής ενέργειας, δηλαδή το τηλεσκόπιο κινείται αποκλειστικά με μπαταρίες, χωρίς να υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με οικιακό ρεύμα ή αναπτήρα αυτοκινήτου. Κι αυτό γιατί το Autostar, αλλά και τα μοτέρ που κατευθύνουν το τηλεσκόπιο, είναι σχετικά ενεργοβόρα, ενώ οι μπαταρίες είναι πιθανό να προδώσουν τον χρήστη κάτω από χαμηλές θερμοκρασίες.

 

Αλλά καλύτερα θα ήταν να μιλούσαν όσοι διαθέτουν ήδη το εν λόγω τηλεσκόπιο…

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ακουσα την λεξη πολυ ελκυστικο πακετο ? δεν ειναι καθολου ελκυστικο 199 ευρω. ειναι η κανονικη τιμη που ειχε σε ολη την ευρωπη και περιπου η μιση απο οτι ειχε στην ελλαδα (πριν 2 χρονια).

οπως καθε μακ-κασ τηλεσκοπιο ετσι και αυτο εχει μικρη εστιακη αποσταση. (ή μηπως κανω λαθος ? ) με τον 3χ barlow που εσωκλειετε μεγαλωνει η εστιακη αποσταση (ή μηπως κανω λαθος?) οι 6 μπαταριες ΑΑ μπορουν να αντικατασταθουν απο μια 9v (την μπαταρια που σαν μαθητες την ακουμπουσαμε στην γλωσσα μας ) αυτο σημαινει πολυ ευκολα αντικατασταση με τροφοδοτικο (κοστος λιγοτερο απο 5 ευρω 9ν 500mA)

Η αληθεια ειναι οτι προκειτε για ενα μικρο τηλεσκοπιο (εγω το αγοραζω για την φορητοτητα του το 8 ιντσο δεν κουνιετε) και θα ζει μονιμα στο αυτοκινητο.

Η επαρχια βλεπεις εχει ενα καλο ,καθως γυρναω απο το ποτακι μου μπορει να σταματησω στην ακρη και να κανω παρατηρηση.

Αλλα τα 199ευρω τα αξιζει και με το παραπανω, 3 κελνερ προσοφθαλμια και ενας borlow 3x τι διαλο. Ειναι οτι πιο φθηνο για να ξεκινησει αστροφωτογραφηση.

 

 

www.weasner.com/ η σελιδα των etx

http://www.meade.com/manuals/TelescopeManuals/ETXtelescopes/ETX-60-70AT%20manual.pdf

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης