Jump to content

Βαλιτσάκι προσοφθαλμίων


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ χρησιμοποιώ το παρακάτω τσαντάκι μέσης για προσοφθάλμιους. Στις 7 του θέσεις έχω χωρέσει 7 προσοφθάλμιους και έναν barlow. Στις τσέπες έχω φίλτρα + καθαριστικά πανάκια + κόκκινο φακό LED.

eyepiecebag.jpg.bb80b0c519120901a75eb8b7f27745d6.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε αντε με ψησατε και εμενα με τα τοσο ωραια βαλιτσακια σας με τα ωραια χρωματα κ τα ωραια παπλωματα :wink:

 

Αυριο οταν ξυπνησω με το καλο,γιατι αποψε απο skywalker γινομαι nightwalker οπως εδω και πολυ καιρο τα τελευταια βραδια!!

 

Ατιμη κοινωνια!!!

 

Θα πρασπαθησω να βρω αυτο το υλικο που εχει ο Γιωργος στο επανω καπακι που θυμιζει υλικο ηχομονωσης σε μαγαζια.

 

Τα λεμε οταν κατασκευασω τα βαλιτσακι του sporbilly,γιατι πρεπει επιτελους να σταματησω να κουβαλαω αυτο το κουτι απο τα κυαλια,οπου εχω μεσα ολη μου τη προικα,

ας το κανουμε πιο φινετσατο!!!

 

Λεω πολλα γιατι εχω καιρο να γραψω κ μου λειψατε!!!

 

Τα λεμε παιδες,

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλυτερα θα ηταν χωρις τα κουτακια τους κ. Παναγιωτη πιστευω.!!!Για περισσοτερη χωρητικοτητα. Φιλικα

 

Το σκεφτηκα αλλα προτιμησα ετσι μιας κ μετα την αγορα του Nagler δεν προβλεπεται αλλη αγορά οποτε ειπα να το κανω ετσι.Ωταν μεγαλωσω την συλλογη μου αλλαζω αφρολεξ κ σε λιγα λεπτα ειμαι ετοιμος

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ χρησιμοποιώ το παρακάτω τσαντάκι μέσης για προσοφθάλμιους. Στις 7 του θέσεις έχω χωρέσει 7 προσοφθάλμιους και έναν barlow. Στις τσέπες έχω φίλτρα + καθαριστικά πανάκια + κόκκινο φακό LED.

 

Αντρέα το φοράς κατά την παρατήρηση?

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι, είναι σχετικα βαρύ (λόγω προσοφθάλμιων) και δεν μπορώ να πω ότι με βολεύει να το φοράω.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω, από την άλλη, μια ιδέα που σκοπευω να εφαρμόσω είναι το φωτογραφικό γιλεκο με αρκετες τσέπες. Εκεί θα μπαινουν τα προσοφθάλμια ο φακός, το μπλοκάκι και τα μολύβια για σκιτσάρισμα κ.α. Έτσι, θα αλλάζω μεγεθυνση χώρις δρομολόγια από τηλεσκόπιο προς τραπεζάκι και αντίθετα.

Επιπλέον θα είναι χρήσιμο τώρα στις "δροσερες" καλοκαιρινες νύχτες του βουνού.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακάτω είναι το δικό μου "κουτάκι" με τα προσοφθάλμια.

πρόκειται για μια πρώην "πολυτελή θήκη αξεσουάρ κρασιού" όπως έλεγε το Lidl, των 5.99e αν θυμάμαι σωστά.

βέβαια έχω βάλει μέσα το κατάλληλο αφρώδες, αλλα και το έχω μόνιμα μπροστά στα χέρια μου, με το κολπάκι με το βέλκρο (χριτς-χράτς..)

μένει να "προσαρμόσω" και μια αδιάβροχη θήκη στη βάση του Dobs για χάρτες..

(το μιξεράκι για καφέ θα περιμένει λίγο..) O:)

box3.JPG.dbbdd55df22c3ebe91a0649afd062f77.JPG

396290217_box3(2).JPG.e8cb4eeaab10e3f02fd4a390c0b6ef69.JPG

1732036979_box3(1).JPG.1c9840cf3add28b9f2797f4dbb6393a1.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω, από την άλλη, μια ιδέα που σκοπευω να εφαρμόσω είναι το φωτογραφικό γιλεκο με αρκετες τσέπες. Εκεί θα μπαινουν τα προσοφθάλμια ο φακός, το μπλοκάκι και τα μολύβια για σκιτσάρισμα κ.α. Έτσι, θα αλλάζω μεγεθυνση χώρις δρομολόγια από τηλεσκόπιο προς τραπεζάκι και αντίθετα.

Επιπλέον θα είναι χρήσιμο τώρα στις "δροσερες" καλοκαιρινες νύχτες του βουνού.

 

Δε θα στο πρότεινα! Μακριά τα προσοφθάλμια από τις τσέπες.Μαζεύετσι πολλή σκόνη εκεί και θα λερώνουν γρήγορα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελείωσα και εγώ την αναδιαρθρωση της δικής μου βαλιτσούλας υστερα απο την αφιξη των Hyperion...

Mε νεα αναδιαρθρωση στο μελλον μπορεί να δεχθεί άνετα κι αλλα καλουδια...

IMG_6967.thumb.jpg.03d5f551d39f7e1832bac9ef62a94d67.jpg

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία κατασκευή και διαρρύθμιση!

Το όλο set up θυμίζει θήκη για… οπλοβομβίδες!

 

Πάντως πέραν από την υψηλή αισθητική του πράγματος, θα βελτίωνες ακόμα περισσότερο την ασφάλεια αν έβαζες κάποιο πρόσθετο κομμάτι αφρώδους υλικού μέσα στις θήκες των κοντύτερων προσοφθαλμίων, έτσι ώστε να αποθηκεύονται εκεί εφαρμοστά.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία κατασκευή και διαρρύθμιση!

Το όλο set up θυμίζει θήκη για… οπλοβομβίδες!

 

Πάντως πέραν από την υψηλή αισθητική του πράγματος, θα βελτίωνες ακόμα περισσότερο την ασφάλεια αν έβαζες κάποιο πρόσθετο κομμάτι αφρώδους υλικού μέσα στις θήκες των κοντύτερων προσοφθαλμίων, έτσι ώστε να αποθηκεύονται εκεί εφαρμοστά.

 

Φιλικά

 

PapGeo

 

Ευχαριστώ για την παρατηρησή σου. Τα συγκεκριμένα Plossl έχουν τις πλαστικές θήκες τους που δεν φαινονται και με αυτές θα "ταξιδευουν" μέσα στη βαλίτσα.

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε nivam,

Πολύ ωραία κατασκευή. Καμμια διεύθυνση για να αγοράσω το αφρώδες υπάρχει πρόχειρη; Τα κοψίματα τα έκανες με φαλτσέτα ή με άλλο τρόπο;

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε nivam,

Πολύ ωραία κατασκευή. Καμμια διεύθυνση για να αγοράσω το αφρώδες υπάρχει πρόχειρη; Τα κοψίματα τα έκανες με φαλτσέτα ή με άλλο τρόπο;

 

Αφρωδες υλικό θα βρεις στην οδό Αθηνάς στο κέντρο της Αθήνας απέναντι απο την Κεντρική Κρεαταγορά στα μαγαζια που πουλάνε διαφόρων τύπων εργαλεία, στο ρεύμα για Μοναστηράκι. Μπες μέσα και ζήτα "μονωτικό υλικό"! Αλλιως στο Praktiker το οποιο είναι λιγο πιο ακριβό. Τα υλικα ολα που βλέπεις ειναι απο Praktiker.

 

Φιλικά

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κοψίματα τα έκανες με φαλτσέτα ή με άλλο τρόπο;

 

τα κοψίματα τα έκανα με κλασικό κοπιδάκι γραφείου, σιγα-σιγα με την βοήθεια ξυλινου χάρακα. Χρονοβόρο πολύ...

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια και το δικό μου είναι ρώσικο έκανα την πατέντα με το ξύλινο βαλιτσάκι από ένα εμφανιστήριο ασπρόμαυρης φωτ. που είχα....

 

Τα αποτελέσματα είναι εξαίσια αφού μέσα χωρά και ο 1000 τηλεδακός και τα περισότερα που παίρνω μαζί μου :mrgreen:

t_img_3102_111.jpg.cd6dddedd02bdcbbd3c2ff942332680c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Ομολογώ ότι ζήλεψα τα πολύ όμορφα βαλιτσάκια και σήμερα το πρωί άρχισα τα μαστορέματα!! Λίγο τρύπημα ακόμα και τέλειωσα!

 

valitsaki.thumb.jpg.0aa2222b2b1ad13b72722fd82406e405.jpg

Το νέο μου βαλιτσάκι με τα προσοφθάλμια.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μιας και αρχίσαμε τη δουλειά, συνεχίζουμε με το P.S.T. (εδώ χρησιμοποίησα το αφρολέξ με το οποίο ήρθε).

 

pst-valits.thumb.jpg.8b4b6b9009e66da2592806c838f3a244.jpg

Βαλιτσάκι για το P.S.T.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ όμορφες δουλειές Ανδρέα, έτσι αξίζει να είναι ο εξοπλισμός μας! =D>

 

Αλλά θα μου λείψει το Orion "θήκη προσοφθαλμίων" τσαντάκι μέσης :D

 

Υ.Γ. Χιλιοστή δημοσίευση στο vox! Συγκινήθηκα! :cheesy:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Το κρατάω, δεν το πετάω. Σίγουρα θα χρειαστεί κάποια φορά, ειδικά για κάποια ελαφριά και γρήγορη παρατήρηση.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα γίνω λίγο περισσότερο παρατηρητικός στο αστρόφιλο μου το γιώργο και θα του πώ....

 

Γιώργο το σεντόνι που βρίσκεται πάνω το κορυφαίο βαλιτσάκι είναι όλα τα λεφτά....

 

Δείχνει ότι και ακόμα στον ύπνο σου θέλεις την αστρονομία να σε σκεπάζει....

 

Απο δώ απο Δράμα φιλιά...

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Εφτιαξα και το δικο μου σημερα.

 

Το βαλιτσακι ειναι αδειο ακομη αλλα με τον καιρο θα εξοπλιστει δυνατα.

 

Χρησιμοποιησα λευκο αφρολεξ το οποιο διακρινεται καλυτερα την νυχτα.

 

 

 

skywatcher001fv7.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ζήλεψα και έκανα και εγώ την Mastovoxia μου.

 

Υλικά και τιμές από το Praktiker:

-Θήκη Αλουμινίου για CD (60CD) AITEC 42x24.5x16cm (εσωτ 40x22.5x10.5+3.5cm) €24.90

-Teknofon P-50 Κυμ. Πλάκες 50mm 500x1000 €11.90

-Teknolen CLR-10 Αφρώδες Πολυαιθυλένιο 10mm 500x1000 €5.90 x2

-Κόλλα BISON SUPER MONTAFIX 150GR (ΔΙΑΦΑΝΗ) €4.90

ΣΥΝΟΛΟ €53.50

(Δεν προσπαθώ να κάνω διαφήμιση, απλά προσπαθώ να βοηθήσω.)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η κόλλα θέλει προσεκτική επιλογή ανάλογα με το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί για να μην το κάψει και να μπορεί να "δέσει".

 

Ξέρω ότι ίσως να μπορούσα να το καταφέρω και φτηνότερα, αλλά δυστυχώς δεν έχω επαρκή χρόνο για έρευνα αγοράς.

 

Η δουλειά έγινε με πατρόν που πέρασα με κοπίδι σε 8 επίπεδα πολυαιθυλενίου, για να πετύχω έυκολη διαμόρφωση των χώρων σε βάθος. Ειδικά η διπλή θήκη για finder και φακό, δεν γινόταν αλλιώς.

 

Προφανώς το κυματιστό πολυαιθυλένιο στο καπάκι είναι αποσπώμενο (διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες από το εσωτερικό του καπακίου για να "κουμπώνει") για να μπορώ να βάζω από πίσω σημειωματάριο κλπ.

 

435470172_03.JPG.320069040c976a644e34255f91abe628.JPG

Πατρόν

 

1782089507_04.JPG.a40f820f948e2cc86c4b74803fde92e6.JPG

Προ συναρμολόγησης

 

314223665_06.JPG.1224925c0487d49c0c0fec1b2d080ddb.JPG

Τελική μορφή

 

591488964_07.JPG.47506a5188a6640ed488c1dbd9443b1c.JPG

Λεπτομέρεια διπλής θήκης

 

1073212607_08.JPG.e1694540e8696c9b6ecbd7981a16992d.JPG

Γεμάτη και ετοιμοπόλεμη

 

706774453_09.JPG.e4ff9b10bb271a0677b0890f7cdbee74.JPG

Λεπτομέρεια διπλής θήκης με φακό

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιος!!!!!!!! =D> Ζήλευω, θα προσπαθησω να φτιαξω και εγω ενα.

Που θα βρω βαλιτσα??

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι περισσότεροι την πήραμε από το praktiker. Αν δεν έχει στην περιοχή σου, ψάξε σε καταστήματα σιδηρικών-εργαλείων. Προσοχή, αν και η βαλίτσα αλουμινίου ακούγεται ακριβή, δεν είναι, και μπορείς με 20-25 ευρώ να βρεις κάτι καλό. Μην δώσεις πολλά παραπάνω!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης