Jump to content

URANOMETRIA 2000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν δίνεις τόσα χρήματα για τρια βιβλία τυπωμένα σε απλό χαρτι. Όλα είναι μελετημένα. :wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτάξτε διαφορά που κάνει μισό Mag παιδια.

Πλήθος αντικειμένων 30.000 για ουρανομετρία

Πλήθος αντικειμένων 11.000 για μιλένιουμ

:shock: :shock:

 

millenium

Πληθος αστεριων 1.000.000

Πληθος αντικειμενων βαθεου ουρανου 11.000

Πληθος χαρτων 1548

Συνολικη επιφανεια χαρτογραφησης 835.000cm2

 

uranometria

Πληθος αστεριων 280.000

Πληθος αντικειμενων βαθεου ουρανου 30.000

Πληθος χαρτων 420

Συνολικη επιφανεια χαρτογραφησης 280.000cm2

 

Μη κοιτας μονο το δεντρο, δες το δασος :wink:

 

Φιλικα Δημητρης

 

Το είδα κ το δάσος.(κ τι δάσος)Απλά ήθελα να δείξω πόσα αντικείμενα υπάρχουν μισό mag παραπάνω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά παιδιά ο χάρτης είναι κορυφή. Τρελαίνομαι να τον ανοίγω, χάνομαι κυριολεκτικά μέσα του! Πιστεύω ότι ό,τι τηλεσκόπιο και να πάρεις είναι αρκετός. Ακόμη και ένα 20" δεν ξέρω αν δείχνει όλα αυτά τα αντικείμενα.

 

Τον δοκίμασα σήμερα έξω στο βουνό και με βοήθησε αφάνταστα. Βρήκα ακριβώς το πεδίο του Abell426, άσχετα πως δεν κατάφερα να διακρίνω πολλά πράγματα εξαιτίας της κακής διαύγειας. Αν και ο 9x50 ερευνητής μου έχω την εντύπωση πως δείχνει περισσότερα αστέρια από την Uranometria.

 

Ο χάρτης κόστισε 160€ αλλά χαίρομαι κάθε φορά που τον ανοίγω. Είναι για μια ζωή!

 

 

Lunar, γιατί είπες ότι με το 16" θα είναι καλύτερος o millenium; Αφού έχει λιγότερα αντικείμενα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα ακριβώς το πεδίο του Abell426

Καλωσόρισες στο club!

 

Από το καλοκαίρι μέχρι σήμερα,στις πολύ λίγες φορές που έχω καταφέρει να βγω για παρατήρηση,αυτό το σμήνος προσπαθώ να εξαντλήσω.Ξέρω ότι είναι αδύνατον να τους δω και να τους αναγνωρίσω όλους με το 8".

 

Λίγους έχω δει μέχρι σήμερα,κυρίως λόγω συνθηκών. NGC1259,1260,1267,1268,1270. Οι 3 τελευταίοι είναι στο ίδιο πεδίο και φαίνονται μόνο με πλάγια,αλλά είναι όλα τα λεφτά!!

Από πού ξεκίνησες τα αστροάλματα για το σμήνος αυτό;Από τον Algol;Είδες πόσο ταιριάζει ο ερευνητής σου με την Ουρανομετρία;;;

 

ΥΓ.Το Abell 426 βρίσκεται και μέσω του χάρτη Α4.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το 8ιντσο είναι απαγορευτικό για σμήνη γαλαξιών. Μόνο μια πολύ μικρή γεύση μπορεί να σου δώσει απ' ό,τι κατάλαβα. Μέσω του Algol πήγα στα 3 μεγαλούτσικα αστέρια δίπλα του, μετά στα 3 μικρά αστέρια κοντά μεταξύ τους, λίγο πιο πέρα ένα άλλο αστέρι και λίγο δίπλα είναι το σμήνος. Το ξέρω ότι στο τέλος έχει κοντινά πλάνα κάποιων σμηνών. Σήμερα ανακάλυψα στο τέλος του 2ου τόμου 3 διάφανες κόλλες από πλαστικό οι οποίες σου δείχνουν το πεδίο για διάφορα προσοφθάλμια, telrad κτλ.

 

Απ' ό,τι κατάλαβα, αυτός ο χάρτης βολεύει να πηγαίνεις στο βουνό και να σκανάρεις έναν αστερισμό καλά καλά παρά να πηδάς από αστερισμό σε αστερισμό. Τον 3ο τόμο τον κουβαλάς μαζί σου επίσης; Βασικά τους λυπάμαι να τους έχω μαζί μου σε κακές συνθήκες αν δεν έχεις και τραπεζάκι να τους ακουμπήσεις κτλ. Τέλοσπάντων, με προσοχή πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα και μόνο για δύσκολους στόχους.

 

Εντωμεταξύ λέει ότι περιλαμβάνει ΟΛΟ τον κατάλογο NGC, και εκτός από αυτό βλέπω μέσα και γαλάξίες με mag μεγαλύτερο από 15. Έχω βρει κάποιους νάνους γαλαξίες και 17mag μέσα στο χάρτη. Πάντως θέλει πολλή μελέτη, έχουν κάνει πολύ σοβαρή δουλειά οι άνθρωποι. Να σε ρωτήσω κάτι: Στα σφαιρωτά δεξιά από τη στήλη που αναφέρει το total mag, είναι το mag του λαμπρότερου αστεριού του σφαιρωτού;

 

 

Lunar, ακόμη περιμένω φωτογραφία από τον millenium! [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το 8ιντσο είναι απαγορευτικό για σμήνη γαλαξιών. Μόνο μια πολύ μικρή γεύση μπορεί να σου δώσει απ' ό,τι κατάλαβα.

Διαφωνώ.Από καθαρό ουρανό και σωστή ευθυγράμμιση,μπορείς να δεις πάρα πολλούς,με μεγέθη τουλάχιστον 12,5-13. Αν είσαι και σε μεγάλο υψόμετρο, 13-13,5. Από Πάρνωνα,δε σου λέω τι μπορείς να δεις!Από Αλεποχώρι,που είναι 350 μέτρα υψόμετρο,φαίνεται άνετα ο 3842 μεγέθους 12,7(αν θυμάμαι καλά),στο Abell του Λέοντα.

Τον 3ο τόμο τον κουβαλάς μαζί σου επίσης; Βασικά τους λυπάμαι να τους έχω μαζί μου σε κακές συνθήκες αν δεν έχεις και τραπεζάκι να τους ακουμπήσεις κτλ.

Όλους τους τόμους τους πάιρνω μαζί στο βουνό.Τους έχω σε μια μεγάλη τσάντα για λάπτοπ.Το τραπεζάκι επιβάλλεται.Μπλοκάκια,σημειώσεις και το γραφείο είναι έτοιμο!Η εργονομία είναι πολύ βασικός παράγοντας για παρατήρηση απαιτήσεων.

 

Στα σφαιρωτά δεξιά από τη στήλη που αναφέρει το total mag, είναι το mag του λαμπρότερου αστεριού του σφαιρωτού;

Ναι.Καλό θα ήταν να διαβάσεις τα κείμενα στην εισαγωγή του Deep Sky Field Guide.Υπογράμμισε τα πιο βασικά,ώστε να τα βρίσκεις εύκολα σε κάθε περίσταση.

 

Πάντως είναι πολύ αξιοθαύμαστο που καταφέρνεις σε τόσο λίγο χρόνο να κάνεις αστροάλματα μέσα από χάρτη και να φτάνεις σε πεδία σμηνών!Στην αρχή δεν είναι εύκολο αυτό! Καλή συνέχεια!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως είναι πολύ αξιοθαύμαστο που καταφέρνεις σε τόσο λίγο χρόνο να κάνεις αστροάλματα μέσα από χάρτη και να φτάνεις σε πεδία σμηνών!Στην αρχή δεν είναι εύκολο αυτό! Καλή συνέχεια!

 

Ευχαριστώ, κάνω ό, τι μπορώ.

 

Στα σφαιρωτά δεξιά από τη στήλη που αναφέρει το total mag, είναι το mag του λαμπρότερου αστεριού του σφαιρωτού;

 

Ξέρεις γιατί ρώτησα; Σε ένα πρόσφατα κατακτηθέν σφαιρωτό το οποίο έχει mag 10.3, η Uranometria λέει πως το λαμπρότερο αστέρι του είναι 17mag. Είναι δυνατόν; O:)

 

Όσον αφορά τα σμήνη, όταν είσαι σε μεγάλες μεγεθύνσεις δεν είναι τόσο απλό να ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ που είσαι, ειδικά χωρίς οδήγηση. Αυτό δηλαδή που λες ότι είδες τον 1259 και τον 1260 ή τους άλλους 3 μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ξέρω ποιος ακριβώς είναι ποιος, τα δείχνει ανάποδα και το προσοφθάλμιο οπότε είναι ακόμη χειρότερα.

 

Έχεις δει καθόλου MGC ή UGC; Μέχρι τώρα μόνο με NGC ασχολιόμουν. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά τα σμήνη, όταν είσαι σε μεγάλες μεγεθύνσεις δεν είναι τόσο απλό να ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ που είσαι, ειδικά χωρίς οδήγηση. Αυτό δηλαδή που λες ότι είδες τον 1259 και τον 1260 ή τους άλλους 3 μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ξέρω ποιος ακριβώς είναι ποιος, τα δείχνει ανάποδα και το προσοφθάλμιο οπότε είναι ακόμη χειρότερα.

 

Έχεις δει καθόλου MGC ή UGC; Μέχρι τώρα μόνο με NGC ασχολιόμουν. :-k

Δεν έχει καμμία σημασία που στο προσοφθάλμιο φαίνονται ανάποδα.Το "μυστικό" είναι να ταυτίσεις τα σχήματα από αστέρια που βλέπεις από τον ερευνητή ή το προσοφθάλμιο με αυτά που φαίνονται στον χάρτη.Αν ταιριάξεις σχήματα,δε σε ενδιαφέρει αν αυτά φαίνονται μέσα από τον φακό ανάποδα σε σχέση με τα αντίστοιχα του χάρτη.

 

Όταν κάνεις σωστά αστροάλματα,τότε θα αναγνωρίσεις τους γαλαξίες που βλέπεις,διότι η θέση τους θα ταιριάζει με τα σχήματα από αστεράκια που τα πλαισιώνουν!

Δεν έχω δει UGC ή MGC,αλλά φαντάζομαι ότι με το 8" θα φαίνονται πολύ λίγοι.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα το πρωί πήγα και παρέλαβα την Uranometria. Πλήρωσα 5€ για εκτελωνισμό.

Πώς έρχεται το πακέτο με ταχυδρομείο σαν συστημένο;

Και πληρώνεις για τον εκτελωνισμό 5ευρω;

Και άλλη μια ερώτηση:

Επέλεξες Parcel rate air, 1 carton ;;

 

Πείτε μου για να μπώ και γώ στο club :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Βοηθεια!!!!! Θελω να αγορασω ή την Uranometria ή τον Millenium Star Atlas αλλα εχω ενα μικρο προβλημα, Δεν μπορω να τα βρω πουθενα!! Στο Amazon.de ο Millenium δεν εχει τιμη, και στο Amazon.com λεει οτι εχει 607 $ :shock:

List Price: $149.95

New: from $607.08

Millenium Star Atlas (Hardcover)

 

 

Uranometria εχουν με περιπου 80~90 ευρω αυτα:

Uranometria 2000.0 Volume 1, The Northern Hemisphere to -6

Uranometria 2000.0: Deep Sky Field Guide: 3

Uranometria 2000.0: Deep Sky Atlas: 002

 

 

Καμια προταση ?

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, ο millenium star atlas δεν υπάρχει πλέον. Ίσως ξανατυπωθεί. Την Uranometria θα την πάρεις από εδώ. Θα σου στοιχίσει γύρω στα 165€ συνολικά οι 3 τόμοι αλλά πίστεψέ με δεν πρόκειται να το μετανιώσεις. :P
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρηκα!!! στο astro-shop.de 184.00 ευρω!! Μου φανηκε περιεργο που απλα εκανα μια παραγγελια...ετσι απλα χωρις καρτα, χωρις να ορισω αντικαταβολη, ειδος αποστολης, τιποτα. Απλα Ονομα επωνυμο, διευθυνση, τηλεφωνο. Δεν ξερω αν εγινε η παραγγελια ή ....ξερω'γω. Ετσι παει στο astro-shop.de?? Θα πληρωσω αντικαταβολη?

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, ο millenium star atlas δεν υπάρχει πλέον. Ίσως ξανατυπωθεί. Την Uranometria θα την πάρεις από εδώ. Θα σου στοιχίσει γύρω στα 165€ συνολικά οι 3 τόμοι αλλά πίστεψέ με δεν πρόκειται να το μετανιώσεις. :P

Σε ευχαριστω Μανο, αλλα βρηκα τον millenium στο astro-shop.de, θα δω αν θα μου τον στειλουν.... αλλιως παω κατευθειαν για Uranometria!! :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεφτομαι να αγορασω εναν Telrad.

 

Με αυτους τους χαρτες υπαρχει τροπος επανω τους να μπορω να προσατολιζομαι με τον Telrad (με τις μοιρες εννοοω)...?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μάθεις τον 9x50 που έχει το τηλεσκόπιο είναι το πιο ισχυρό εργαλείο. Τίποτα άλλο. Βρες απλά που είναι βορράς-νοτος-ανατολή-δύση μέσα στο finder (γύρνα και το πίσω κομμάτι του αν θες έτσι ώστε να πέφτουν πάνω στο σταυρόνημα) και μετά θα πηγαίνεις ακριβώς αντίστοιχα με τον χάρτη.

 

Για να στοχεύσεις τώρα σε ένα ορατό με το μάτι άστρο, χρησιμοποιείς τη μέθοδο με τα δύο μάτια ανοιχτά και τέλειωσε η υπόθεση.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ, καταλαβα Vag.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντος το Amazon πλεον εχει τιμη 607$ αρα εκανα καλη επενδυση που τον πηρα απο Amazon πριν 6 μηνες 108$ με τα μεταφορικα, ρε πως αλλαζουν τα πραγματα, ποτε δεν περιμενα να ανεβει τοσο κατι που πριν 6 μηνες ηταν 600% φτηνοτερο.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δειτε αυτο για millenium star atlas

 

http://www.astro-shop.com/Katalog/Info/402124.html

 

169 ευρω

 

http://www.astro-shop.com/Katalog/Info/402124.html

 

150 $

 

http://www.amazon.ca/exec/obidos/ASIN/1931559279/ref=nosim/schildnet-20

 

200$ καναδα

 

Τελικα υπαρχουν λιγοι ακομα millennium star atlas για οποιον ενδιαφερετε και σε σωστη τιμη (οχι και 607$ μη τρελαθουμε)

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και συγνωμη που ειμαι offtopic στα πιο πανω μου λεγομενα μιας και το θεμα εδω ειναι uranometria αλλα ειδα αναφορες ποιο πανω για Millenium και ειπα να βοηθησω.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά μήπως έχει κάνει λάθος το Amazon στην τιμή; Είναι δυνατόν να είναι τόσο ακριβός; Και εν πάση περιπτώση η Uranometria είναι καλύτερη έτσι δεν είναι; Πραγματικά είναι απίστευτο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εν πάση περιπτώση η Uranometria είναι καλύτερη έτσι δεν είναι;

Εδώ χωράει πολύ συζήτηση.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που φαβάμαι είναι μη γίνει τίποτα παράμοιο και με αυτή και την πάνε καμμια 500αριά Ευρώ. Όχι τίποτε άλλο δηλαδή αλλά να την πάρω από τώρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που φαβάμαι είναι μη γίνει τίποτα παράμοιο και με αυτή και την πάνε καμμια 500αριά Ευρώ. Όχι τίποτε άλλο δηλαδή αλλά να την πάρω από τώρα.

 

 

Αυτο προς το παρον αποκλειεται ο λογος που εφτασε εκει ο Millennium ειναι γιατι αγορασε τα δικαιωματα το sky & telescopes και δεν γινετε να ξανατυπωθει ο χαρτης παρα μονο απο αυτους. Οποτε αν καποιος ενδιαφερετε ασ τον παρει απο τους παραπανω συνδεσμους γιατι δισκολα θα τον ξαναβρειτε σε τετοια τιμη.

 

Οσο για την τιμη του Amazon ειναι μεταχειρισμενο απο ιδιωτη και αυτος ζηταει οτι θελει :lol: :lol: :lol: αλλα ποιος θα τα δωσει δεν ξερω.

 

Παντως αν καποιος ενδιαφερετε ασ βιαστει

 

Οσο για το αν ειναι καλυτερος ο Millennium ή η uranometria ειναι οντος πολυ μεγαλη κουβεντα και σιγουρα και οι δυο χαρτες ειναι σημεια αναφορας για σημερα τουλαχιστον.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης