Jump to content

Celestron Nexstar 6SE ή Meade ETX-125PE ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ένα χρόνο αστροπαρατήρησης με 8ιντσο dob, θεωρώ ότι έφτασε η στιγμή για ένα πιο ευέλικτο, φορητό τηλεσκόπιο με tracking (και με δυνατότητα αστροφωτογράφησης έστω και σε πολύ ερασιτεχνικό επίπεδο). Δεδομένου ότι το Nexstar 6SE και το ΕΤΧ-125 βρίσκονται πάνω-κάτω στην ίδια κατηγορία τιμής, ποιο από τα δύο προτείνετε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιοι θα ειναι κυριως οι στοχοι σου ;

Πρωσοπικα προτιμω τα maksutov .Θεωρω τον οπτικο τους σχεδιασμο καλυτερο .Ψαξτο και μονος σου .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Celestron. Έχει μια ίντσα παραπάνω άνοιγμα, είναι πιό γρήγορο φωτογραφικά και όχι όλο πλαστικό όπως το ETX.

Α και το σπουδαιότερο, το Celestron είναι πορτοκαλί :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει αρκετά η παρατήρηση αντικειμένων deep sky, οπότε η μία ίντσα παραπάνω του Celestron ίσως να αποδειχθεί χρήσιμη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι δεν τοποθετηs τον 8'' σωληνα σε ισημερινη στηριξη? π.χ. HEQ5 GO-TO, θα εχειs την δυνατοτητα για αστροφωτογραφιση ολων τον τυπων. :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει αρκετά η παρατήρηση αντικειμένων deep sky, οπότε η μία ίντσα παραπάνω του Celestron ίσως να αποδειχθεί χρήσιμη.

 

Μαλλον θα απογοητευτεις αμα πας απο το 8ιντσο σε 6ιντσο και με 6" λιγο χλωμο σε βλεπω για deep sky απ' οτι λενε οι φιλοι 8" ειναι η βαση για deep sky.

 

Το καλυτερο θα ηταν να ανεβεις απο dob στηριξη σε ισημερινη οπως ειπε και ο krisgym.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Σαν νέος στο forum διαπιστώνω άμεσα την κοινή αγάπη για την ερασιτεχνική αστρονομία αλλά διακρίνω και το υψηλό επίπεδο των posts των μελών.

Έχετε δίκιο για την ισημερινή στήριξη - αλλά με τον τρόπο αυτό φορητότητα τέλος! Σκέφτομαι για ένα compact πακέτο που θα μου επιτρέπει εξορμήσεις μακριά από τη φωτορύπανση πόλης ή προαστίων. Γιατί το υπάρχον dob με αυτό το σωλήνα, βάρος κλπ. δεν με ενθαρρύνει καθόλου για τέτοιου είδους εξορμήσεις. Και η απώλεια των λιγότερων ιντσών πιστεύω ότι θα αντισταθμίζεται από τους σκοτεινούς (χωρίς φωτορύπανση) ουρανούς...

Α, και κάτι άλλο για ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολύ στο φορουμ.

 

Το Celestron NexStar 6SE κοστίζει στο Πλανητάριο περίπου 1500 ευρώ.

Σε όλα τα καταστήματα της Αγγλίας 699 λίρες ή και λιγότερο - για κάντε την ισοτιμία να δείτε διαφορά. Αυτοί δεν έχουν δασμούς δηλαδή?

Το Πλανητάριο είναι μια επιχείρηση που προάγει ίσως περισσότερο από όλες την ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα - οι εντυπώσεις που έχω είναι άριστες.

Αλλά η διαφορά εδώ είναι εξωφρενική (και δεν μιλάω για διαφορές με ΗΠΑ αλλά με χώρα της ΕΕ).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικοτερο ακουγεται αφου ενδιαφερεσαι για βαθυ Ουρανο .

Πιστευω τα κατοπτρικα ειναι καλυτερα για τετοιες περιπτωσεις .

Αν βαλεις το dobsonian μπορεις να βγακεις καιτα στηριγματα που εχει στα πλαγια .Ετσι θα ειναι ακομη πιο ελαφρυ .Αλλα κοιτα πρωτα το ζυγισμα και μετα αποφασισε αν θα τα βγαλεις .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Celestron NexStar 6SE κοστίζει στο Πλανητάριο περίπου 1500 ευρώ.

Σε όλα τα καταστήματα της Αγγλίας 699 λίρες ή και λιγότερο - για κάντε την ισοτιμία να δείτε διαφορά. Αυτοί δεν έχουν δασμούς δηλαδή?

Το Πλανητάριο είναι μια επιχείρηση που προάγει ίσως περισσότερο από όλες την ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα - οι εντυπώσεις που έχω είναι άριστες.

Αλλά η διαφορά εδώ είναι εξωφρενική (και δεν μιλάω για διαφορές με ΗΠΑ αλλά με χώρα της ΕΕ).

 

Το ξερω αδερφε αλλα δεν το ανοιγω γιατι θα πω κακια και θα ανοιξουμε νεο κυκλο αντιπαραθεσης για το Πλανηταριο και τις τιμες.

 

Το μονο που θα σου πω ειναι οτι αγοραζουμε παντα εκει που μας συμφερει :wink:

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Celestron και Meade δε στελνοπυν παραγγελειες σε μερη οπου ηδη υπαρχει αντιπροσωπος τους .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Celestron και Meade δε στελνοπυν παραγγελειες σε μερη οπου ηδη υπαρχει αντιπροσωπος τους .

 

Εχεις δικιο αυτο το ξεχασα, αλλα μηπως απο ευρωπαικη ενωση γινετε;

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε βολιωτη το astroshop.de στελνει οτι θελεις μολις μπηκα και συμληρωσα την φορμα παραγγελιας για πλακα και ολα οκ στο στελνουν το lx200r που δοκιμασα . Με προλαβες krisgym και με αλλο

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αστροφωτογράφηση δεν παίζει και τόσο ρόλο οι ίντσες αλλά ο χρόνος έκθεσης και η οδήγηση. Τώρα θα μου πεις αν έχεις μικρές ίντσες αυξάνεται ο χρόνος έκθεσης και η οδήγηση θα πρέπει να είναι όσο γίνεται ποιο ακριβής, άρα καλύτερη στίρηξη κλπ (αν κάνω λάθος συνχωρήστε με). Εν πάση περιπτώση πάντως νομίζω οτι αφού έχεις τηλεσκόπιο θα ήταν καλύτερα να πάρεις μια στιβαρή ισημερινή στίριξη. Πρόσφατα σε μια αστροπαρατήρηση είδα από κοντά τη EQ6 SKY SCAN PRO (ρομποτική) της Skywatcher η οποία στίριζε άνετα ένα 9ιντσο της Celestron casegrain (δεν θυμάμαι το μοντέλο). Η τιμή της είναι ακριβώς η ίδια με αυτή του Nexstar 6 CE δηλαδή γύρω στα 1450Ε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αστροφωτογράφηση δεν παίζει και τόσο ρόλο οι ίντσες αλλά ο χρόνος έκθεσης και η οδήγηση. Τώρα θα μου πεις αν έχεις μικρές ίντσες αυξάνεται ο χρόνος έκθεσης και η οδήγηση θα πρέπει να είναι όσο γίνεται ποιο ακριβής, άρα καλύτερη στίρηξη κλπ (αν κάνω λάθος συνχωρήστε με). Εν πάση περιπτώση πάντως νομίζω οτι αφού έχεις τηλεσκόπιο θα ήταν καλύτερα να πάρεις μια στιβαρή ισημερινή στίριξη. Πρόσφατα σε μια αστροπαρατήρηση είδα από κοντά τη EQ6 SKY SCAN PRO (ρομποτική) της Skywatcher η οποία στίριζε άνετα ένα 9ιντσο της Celestron casegrain (δεν θυμάμαι το μοντέλο). Η τιμή της είναι ακριβώς η ίδια με αυτή του Nexstar 6 CE δηλαδή γύρω στα 1450Ε.

 

Μονο η βαση ενω το 6ce με τηλεσκοπιο

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλά με τον τρόπο αυτό φορητότητα τέλος! Σκέφτομαι για ένα compact πακέτο που θα μου επιτρέπει εξορμήσεις μακριά από τη φωτορύπανση πόλης ή προαστίων. Γιατί το υπάρχον dob με αυτό το σωλήνα, βάρος κλπ. δεν με ενθαρρύνει καθόλου για τέτοιου είδους εξορμήσεις. Και η απώλεια των λιγότερων ιντσών πιστεύω ότι θα αντισταθμίζεται από τους σκοτεινούς (χωρίς φωτορύπανση) ουρανούς...

 

Αφού πάλι θα φορτώνεις και θα ξεφορτώνεις το 6ιντσο. Επίσης έτσι θα αχρηστευθεί το 8 ιντσο που έχεις με το να το έχεις μέσα στην πόλη. Γιατί μη μου πεις οτι θα τα κουβαλάς και τα δύο. Και πίστεψέ με το 6 ιντσο από το 8 ιντσο έχει μεγάλη διαφορά.

 

Μονο η βαση ενω το 6ce με τηλεσκοπιο

 

Ναι αλλά δεν έχει καμία σχέση η βάση αυτή με τη βάση που έχει το 6CE. Πολύ ανώτερης ποιότητας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως και ο Phil Harrington στην τελευταία έκδοση του Star Ware μιλάει με πολύ καλά λόγια για το Celestron 6se - μάλιστα λέει ότι έχει πάρει και ένα για τον ίδιο!

1965884856_starware.jpg.021d2b69345f6027c91f6fcd9e58ce59.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

lunar έγραψε:

Μαλλον θα απογοητευτεις αμα πας απο το 8ιντσο σε 6ιντσο και με 6" λιγο χλωμο σε βλεπω για deep sky απ' οτι λενε οι φιλοι 8" ειναι η βαση για deep sky.

 

Διαφωνώ ,Δημήτρη , που αυτό τείνει να γίνει κανόνας και το κακό είναι ότι το περνάμε σε όλους τους νέους που θέλουν να ασχοληθούν με το χώρο.

Μπορείς να δεις deep sky και με κιάλια , με μικρά διοπτρικά , και γενικότερα με όλα τα τηλεσκόπια που είναιι μικρότερα από 8 ίντσες.

Το να προτείνουμε σε όλους τους νέους σαν πρώτη αγορά ένα τηλεσκόπιο dobsonian είναι λάθος.

Akille , εγώ για να σου πω την αλήθεια ζαχαρώνω το celestron.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε βολιωτη το astroshop.de στελνει οτι θελεις μολις μπηκα και συμληρωσα την φορμα παραγγελιας για πλακα και ολα οκ στο στελνουν το lx200r που δοκιμασα . Με προλαβες krisgym και με αλλο

 

Φιλικα Δημητρης

 

ΟΚ ευχαριστω για τη πληροφορια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 6se είναι σίγουρα εξαιρετικό για τη δουλειά που το θέλεις - δεύτερο και φορητό τηλεσκόπιο. Ρίξε όμως μια ματιά και στις αγγελίες του astrovox, κυκλοφορούν για παράδειγμα κάτι 5ιντσα ΕΤΧ σε καλή τιμή.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να προτείνουμε σε όλους τους νέους σαν πρώτη αγορά ένα τηλεσκόπιο dobsonian είναι λάθος.

 

Πόσο μάλλον όταν ο άνθρωπος λεει ότι δεν τον βόλεψε το Dob που έχει ήδη!

Φίλε μου, πούλα τον θερμοσίφωνα και έλα στο 2007.

:P :P :P (Μην βαράτε αδέλφια dobsonάδες, σας πειράζω.)

 

Πάρε το 8SE με την διαφορά και ξεμπέρδεψες.

Το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείς συχνά, και αυτό το έχεις απαντήσει ήδη στον εαυτό σου.

Τα robotic AltAz CATs είναι πολύ φιλικά προς μη σκληροπυρηνικούς ερασιτέχνες αστρονόμους.

Όσο για τα deep sky, αυτά που δεν θα δεις με ένα CAT 6΄΄ μην φανταστείς ότι θα τα έβλεπες τόσο εύκολα με μόλις +2 ίντσες σε DOB σχεδίαση.

 

Καλές παρατηρήσεις

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφωνώ ,Δημήτρη , που αυτό τείνει να γίνει κανόνας και το κακό είναι ότι το περνάμε σε όλους τους νέους που θέλουν να ασχοληθούν με το χώρο.

Μπορείς να δεις deep sky και με κιάλια , με μικρά διοπτρικά , και γενικότερα με όλα τα τηλεσκόπια που είναιι μικρότερα από 8 ίντσες.

Το να προτείνουμε σε όλους τους νέους σαν πρώτη αγορά ένα τηλεσκόπιο dobsonian είναι λάθος.

Akille , εγώ για να σου πω την αλήθεια ζαχαρώνω το celestron.

 

Αδερφε θα στο πω με μια παροιμια: Αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας. Σιγουρα μπορεις να δεις DSO και με κιαλια εγω με την διοπτρα μου εχω δει καποια αλλα οταν ειδα μεσα απο ενα 12" lightbridge ψαρωσα και μου ηρθε να την πεταξω. Οποτε να εισαι σιγουρος οτι για να δεις σωστα και με λεπτομερεια DSO χρειαζονται ιντσες και οσο πιο πολλες τοσο καλυτερα.

 

Και εγω οταν πρωτομπηκα στο Astrovox ειχα μπει στην μπριζα να τα χωσω να παρω ενα αποχρωματικο 5" και ευτυχως βρεθηκαν καποιοι φιλοι εδω και με σταματησαν και δεν εχω παρει τιποτα ακομα γιατι η συμβουλη ηταν "πρωτα μαθε και μετα παρε" ετσι και εγω με το περασμα των μηνων και πολυ διαβασμα καταλαβα αλλα αφου διαβασα αρκετα και τα εχωσα αρκετα για βιβλια και χαρτες οτι τα πραγματα ειναι οπως τα λεγανε αυτοι και ΟΧΙ οπως τα φανταζομουνα εγω.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δυνατότητα μεταφοράς στο τηλεσκόπιο ειναι παρα πολύ σημαντική. Τι και αν εχεις ενα 14 αν θελεις μια ωρα να το στισεις ο ενθουσιασμός γρήγορα χάνεται. Το celestron νομίζω οτι είναι ιδανικό. Μην ξεχνάμε και την μία ιντσα παραπάνω!!!

Φυσικά όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών. Εγω Δημήτρη πχ οταν είδα μεσα απο ενα 12αρι θαύμασα την εικόνα αλλα σε καμία περίπτωση δεν θα το προτιμούσα μιας και ήταν αδύνατο να το μεταφέρω (αν και ήταν Schmidt-Cassegrain) μονος μου. Οπότε προτιμώ το δικό μου το 8αρι. Αλλοι προτιμούν την φοβερή εικόνα ενώς αποχρωματικού. Ας πω λοιπον και εγώ την παροιμία μου. Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα!!! :cheesy:

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δυνατότητα μεταφοράς στο τηλεσκόπιο ειναι παρα πολύ σημαντική. Τι και αν εχεις ενα 14 αν θελεις μια ωρα να το στισεις ο ενθουσιασμός γρήγορα χάνεται. Το celestron νομίζω οτι είναι ιδανικό. Μην ξεχνάμε και την μία ιντσα παραπάνω!!!

Φυσικά όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών. Εγω Δημήτρη πχ οταν είδα μεσα απο ενα 12αρι θαύμασα την εικόνα αλλα σε καμία περίπτωση δεν θα το προτιμούσα μιας και ήταν αδύνατο να το μεταφέρω (αν και ήταν Schmidt-Cassegrain) μονος μου. Οπότε προτιμώ το δικό μου το 8αρι. Αλλοι προτιμούν την φοβερή εικόνα ενώς αποχρωματικού. Ας πω λοιπον και εγώ την παροιμία μου. Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα!!! :cheesy:

 

Αλλα το 10" Schmidt-Cassegrain ή το 9 1/4 μετραφερονται ευκολοτερα.

Αλλα και εσυ εχεις 8" ιντσουλες , γιατι δεν πηρες 6" ή 5" λοιπον και πηρες 8".

Το ερωτημα το θετω για να παρουν και οι καινουργοι φιλοι μας την προφανη απαντηση.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης