Jump to content

Στην γειτονιά του Μ-34...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές ήμασταν με τον Παναγιώτη (filiatra) για παρατήρηση σε μια πολύ ωραία - κρύα βραδυά. Υπήρχε πολύ υγρασία, το seeing ήταν κακό και η παρατήρηση όχι τόσο εύκολη.

Επέλεξα να περιηγηθώ στην περιοχή γύρω από την Ανδρομέδα, τον Περσέα, την Κασσιόπη, και το Τρίγωνο.

 

Το "ζέσταμα" έγινε με το διπλό σμήνος στον Περσέα. Το θέαμα μέσα από το 12αρι ήταν πρωτόγνωρο για μένα που είχα συνηθήσει να το βλέπω από το 8αρι.

 

Κατόπιν λίγο ψάξιμο με τον ερευνητή και κεντράρω στο Μ34 το οποίο φαίνεται πολύ όμορφο από το πεδίο του ερευνητή. Στο προσοφθάλμιο η εικόνα ήταν πολύ καλύτερη βέβαια.

Αποφάσισα να γνωρίσω τους ngc γαλαξίες που υπάρχουν εκεί γύρω.

 

Ξεκίνημα με τον πολύ όμορφο 891. Είναι γαλαξίας 9,9 mag, όμως η επιφανειaκή του λαμπρότητα είναι 13,6 mag. Αν δεν ήταν edge on galaxy η παρατήρησή του θα ήταν δύσκολή. Εντοπίστηκε εύκολα. Πολύ όμορφος επιμήκης με υποψία της μαύρης "διαχωριστικής" γραμμής που τον χαρακτηρίζει. Ο Τάκης μου είπε οτι σε πολύ καλύτερο seeing θα ήταν πιο θεαματικός.

 

5 μοίρες αριστερά, εντοπίστηκε ο 1023 με 9,4 mag και 12,8 mag επιφανειακή λαμπρότητα. Είναι και αυτός επιμήκης οχι όμως σαν τον 891. Εχει έναν λαμπρό πυρήνα ας πουμε ορθογώνιου σχήματος, ενώ είναι πολύ αμυδρός στα άκρα. Γενικά και αυτός ευκολος στόχος με ωραίο θέαμα.

 

Επόμενη παρατήρηση έγινε στον 1003 που ισαπέχει περίπου 2 μόιρες από τον 1023 και το Μ34. 11,4 mag και 13,8 επιφανειακή. Εδώ ο στόχος είναι πιο δύσκολος. Στο προσοφθάλμιο εμφανίστηκε μια πολύ αμυδρή θολή περιοχή ελλειψοειδούς σχήματος. Με πλάγια διόπτευση η παρατήρηση έγινε πιο εύκολη. Δεν διέκρινα κάποια υποψία πυρήνα.

 

2 μοίρες κάτω από τον 1023 εντοπίστηκε ο 1058. Ηταν στρογγυλός, αμυδρός χωρίς πυρήνα. 11,2 mag, 13,4 επιφανειακή. Λίγο έμεινα εκεί γιατί ήρθαν σύννεφα και κάλυψαν όλο τον αστερισμό και στην συνέχεια όλο τον ουρανό

 

:frown:

 

 

Παρακάτω φαίνονται σε σκίτσα που έφτιαξα, οι γαλαξίες όπως φαίνονταν μέσα από το προσοφθάλμιο.

 

Καλές παρατηρήσεις σε όλους!

ngc_891_b-w.thumb.jpg.cd80e1fafd5627b44621c1e484218f37.jpg

ngc_1023_b-w.thumb.jpg.25ebd1459af4dedbb13af675ecd71723.jpg

ngc_1003_b-w.thumb.jpg.ab7fe293c927b8de9bde0da527b0016f.jpg

ngc_1058_b-w.thumb.jpg.5e7a470dcea94f6df3df809061b48a32.jpg

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ "χορταστική" στο διάβασμα η παρατήρησή σου Κώστα! Άντε, όσο ανοίγει ο καιρός να πληθαίνουν και οι παρατηρήσεις!

 

Να σου πω, τα αστέρια στα σκίτσα από πιο πρόγραμμα είναι; Το TheSky? Τα σκίτσα είναι στο χέρι ή στο pc?

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή προσπάθεια τα σκίτσα. Αφού τα καταφέρνετε να βγαίνετε για παρατήρηση και τις καθημερινές, σας ζηλεύω! Αυτό ισχύει περισσότερο για σένα Κώστα, για τους ευνόητους λόγους. Ο Τάκης θα μας καταλάβει, όταν με το καλό μπει κι αυτός… στο λούκι!

 

Αν καταφέρετε να βγείτε ξανά για παρατήρηση τις επόμενες μέρες, καλό θα ήταν να περάσετε και από το Perseus I Galaxy Cluster (Abell 426). Κάποια από τα μέλη του είναι μέσα στις δυνατότητές σας, ιδίως το NGC 1275, αλλά και κάποια από τα 1270, 1272, 1273, 1274, 1278 και 1282. Και μόνο να τα εντοπίσεις, σου αποφέρει μια μεγάλη ικανοποίηση, αφού τα αντικείμενα αυτά βρίσκονται σε απόσταση «μόλις» 300 εκατομμυρίων ετών φωτός μακριά μας.

 

Να περνάτε καλά παιδιά!

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά μιλάμε Κώστα τον 1023 τον έχεις κάνει ίδιο.Οχι ότι οι υπόλοιποι υστερούν αλλά αυτός είναι όπως τον είδαμε απ το προσοφθάλμιο.

Χτες παιδιά είδαμε κ τον καλύτερο Ωρίωνα που έχω δει.Ηταν απλά απίστευτος.Γιατί δεν ξέρω.Ισως επειδή για πρώτη φορά τον είδα τόσο ψηλά.Ισως γιατί ο 25mm πλοσλ δεν μπορούσε να μου δώσει τέτοια εικόνα.

Αλήθεια ξέρει κανείς τι χρειάζεται για να δούμε το Καλιφόρνια?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή προσπάθεια τα σκίτσα. Αφού τα καταφέρνετε να βγαίνετε για παρατήρηση και τις καθημερινές, σας ζηλεύω! Αυτό ισχύει περισσότερο για σένα Κώστα, για τους ευνόητους λόγους. Ο Τάκης θα μας καταλάβει, όταν με το καλό μπει κι αυτός… στο λούκι!

 

Ασε Γιώργο μπορεί να μην έχω παιδί αλλά ξέρω τι με περιμένει.Κι όσο για την καθημερινή ας είναι καλά η αργία.

 

Αν καταφέρετε να βγείτε ξανά για παρατήρηση τις επόμενες μέρες, καλό θα ήταν να περάσετε και από το Perseus I Galaxy Cluster (Abell 426). Κάποια από τα μέλη του είναι μέσα στις δυνατότητές σας, ιδίως το NGC 1275, αλλά και κάποια από τα 1270, 1272, 1273, 1274, 1278 και 1282. Και μόνο να τα εντοπίσεις, σου αποφέρει μια μεγάλη ικανοποίηση, αφού τα αντικείμενα αυτά βρίσκονται σε απόσταση «μόλις» 300 εκατομμυρίων ετών φωτός μακριά μας.

Γιώργος

Ωραία πράγματα αυτά που αναφέρεις.Μπαίνει στο πρόγραμμα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη το California θα το δεις μόνο με H-beta φίλτρο και πολύ μικρή μεγένθυση. Και πάλι είναι πολύ μεγάλο για να χωρέσει μέσα στο πεδίο και επίσης πολύ αμυδρό. Δοκίμασε και με ερευνητή και H-beta.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μράβο ρε παιδιά, βαστάτε γιατί χανόμαστε =D> =D> =D>

 

Πάντως εγώ με H-beta, dob 10'', pan 24 στις 50Χ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα πολύ καλή η παρουσίαση! Τα σκίτσα σου πολύ ρεαλιστικά, συγχαρητήρια!

 

Παναγιώτη κάνε κι εσύ μια προσπάθεια... η καλλιτεχνική φλέβα....

 

Πάντα τέτοια φίλοι μου!!!!

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ όμορφος επιμήκης με υποψία της μαύρης "διαχωριστικής" γραμμής που τον χαρακτηρίζει. Ο Τάκης μου είπε οτι σε πολύ καλύτερο seeing θα ήταν πιο θεαματικός.

Υποψία η γραμμή με το 14άρι;Πρέπει να είχατε πολύ κακό seeing.Με το 8άρι και το 10mm,σε μηδενικό υψόμετρο,ξεχώρισε αρκετά εύκολα.

 

Εγώ θα σας πρότεινα την επόμενη φορά το Abell 347,δίπλα στον 891.Πραγματικά πολύ δύσκολοι,εγώ ούτε καν τους έχω προσπαθήσει με το 8άρι.Στο Abell 426 έχω δει 7 γαλαξίες.Τι προσοφθάλμια είχατε;

 

Πολύ όμορφα τα σκίτσα σου,Κώστα! Θυμάμαι από το καλοκαίρι στο Πάρνωνα που μου είχες δείξει ένα σκίτσο σου και είδα το ταλέντο σου!Ξέρεις τι θα ήταν καλύτερο;Να είχες βάλει και τα χαρακτηριστικά βελάκια που δείχνουν τον Βορρά και την Ανατολή!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη κάνε κι εσύ μια προσπάθεια... η καλλιτεχνική φλέβα....

Μπα.Εγώ κρατάω σημειώσεις.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ όμορφος επιμήκης με υποψία της μαύρης "διαχωριστικής" γραμμής που τον χαρακτηρίζει. Ο Τάκης μου είπε οτι σε πολύ καλύτερο seeing θα ήταν πιο θεαματικός.

Υποψία η γραμμή με το 14άρι;Πρέπει να είχατε πολύ κακό seeing.Με το 8άρι και το 10mm,σε μηδενικό υψόμετρο,ξεχώρισε αρκετά εύκολα.

Ω γνωστόν ο Κώστας δεν βλέπει καλά. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με το 12'' το είδαμε.Το 14'' έβλεπε άλλα πράγματα.Οντως μία υποψία είχαμε με ευθεία όραση.Με πλάγια φαινόταν πεντακάθαρα.Θυμάμαι μία άλλη φορά που τον είχα δει ήταν μαγευτικός.Δεν μιλάω μόνο για τον σκοτεινή γραμμή αλλά για όλο τον γαλαξία.Από τότε δεν τον έχω ξαναδει έτσι.

 

Τι προσοφθάλμια είχατε;

22mm LVW 13mm yperion 11mm nagler κ 2,5X powermate.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ καλά βλέπω εσύ δεν ξέρεις να εστιάζεις.... :mrgreen: :mrgreen:

 

Βαγγέλη (vag_stephanou) το πρόγραμμα είναι Cartes du Ciel. Εκτύπωσα το πεδίο χωρίς το αντικείμενο, σχεδίασα με μολύβι το αντικείμενο από το πρόχειρο σκίτσο που έκανα στην παρατήρηση, το σκανάρισα και το έκανα negative.

 

Δημήτρη (alepohori), λές να μην ήταν ο 891;;;;;!!!!!!! :-({|=

 

Γιώργο (PapGeo), πολύ καλό το tip σου, η επόμενη φορά θα είναι εκεί, και ελπίζω να είναι σύντομα :D

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα γιατί δε μου βγάζει τόσα αστέρια το Cartes σε αυτό το πεδίο...; Ποιους καταλόγους έχεις μέσα; Χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση; Ακόμα και "More stars" να πατήσω δεν πάει άλλο...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν είμαι στο 2.76 προγραμμα.

Επάνω και στο κέντρο υπάρχει μια επιλογή που λέγεται "Πηγές on line" (είναι μικρή υδρόγειος δυο θέσεις δεξιά από την επιλογη με την δισκέτα αποθήκευσης).

Εφόσον είσαι στο πεδίο που σε ενδιαφέρει κατεβάζεις από εκει όποιον κατάλογο θέλεις από το HST Guide Star Catalog, ή όποιον άλλο θελεις. Τα αστέρια εμφανίζονται στο πεδίο σου.

Από τα φίλτρα των καταλόγων ορίζεις εσύ το όριο στο μέγεθος που θέλεις να εμφανίζεται.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α ΟΚ, νόμιζα πως είναι κάποιος κατάλογος γενικός (πχ Tycho 2 κλπ), και όχι ότι το κατεβάζεις στιγμιαία για το εκάστοτε πεδίο! Ευχαριστώ!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ όλα αυτά μαζί που λέτε.... 8)

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ ευχαριστώ Μάνο.Πήγε το μυαλό μου εκεί αλλά δεν ήθελα να πιστέψω. ](*,) ](*,)

 

Μάλλον με μπέρδεψες με τον planetman (Μάνο). Παρεπιπτώντος με λένε Δημήτρη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ ευχαριστώ Μάνο.Πήγε το μυαλό μου εκεί αλλά δεν ήθελα να πιστέψω. ](*,) ](*,)

 

Μάλλον με μπέρδεψες με τον planetman (Μάνο). Παρεπιπτώντος με λένε Δημήτρη...

Συγνώμη ρε Δημήτρη.Παρανόηση.Τόσο καιρό για Μάνο σε είχα απ το Μανούσο.Που να φανταστώ ότι είναι το επώνυμο σου? :oops: :oops:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Για το Καλιφόρνια σκοτεινό ουρανό και φίλτρο H-beta. Το κρατάς μπροστά από το γυμνό (!!!) μάτι και το βλέπεις! Ω ναι! Με το Vixen A80SS 32mm erfle και H-beta είναι πανεύκολο!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης