Jump to content

ιδεες κατασκευης διοπτρικου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθες τραβηξε την προσοχη μου σε μια βιτρινα ενας επιτραπεζιος μεγεθυτικος φακος με αρθροση ( σαν των οδοντιατρων) διαμετρου 125mm. zoom 5x

 

δεν προλαβα να κανω ενα βημα απο την βιτρινα και μου γεννιθικε η ιδεα :idea: :idea: :idea: !!!!!!! Να αφερεσω τον φακο και να τον χρισιμοποιησω.

 

το μεγα ερωτημα ειναι αν κανουν αυτοι οι φακοι για κατι τετοιο;;;;;;;

Αν ναι, πως υπολογιζουμε την εστιακη αποσταση που θα χριαστει;;;; και ποια στοιχεια του φακου πρεπει να ξερουμε;;;;

 

Και αν ολα αυτα ειναι θετηκα, ποια η ποιοτητα αυτου του ιδους των φακων;;;; Θα ηταν στην κατηγορια των αχρωματικων ή apo #-o #-o #-o [-( [-( [-(;;;;;;;

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθες τραβηξε την προσοχη μου σε μια βιτρινα ενας επιτραπεζιος μεγεθυτικος φακος με αρθροση ( σαν των οδοντιατρων) διαμετρου 125mm. zoom 5x

 

δεν προλαβα να κανω ενα βημα απο την βιτρινα και μου γεννιθικε η ιδεα :idea: :idea: :idea: !!!!!!! Να αφερεσω τον φακο και να τον χρισιμοποιησω.

 

το μεγα ερωτημα ειναι αν κανουν αυτοι οι φακοι για κατι τετοιο;;;;;;;

Αν ναι, πως υπολογιζουμε την εστιακη αποσταση που θα χριαστει;;;; και ποια στοιχεια του φακου πρεπει να ξερουμε;;;;

 

Και αν ολα αυτα ειναι θετηκα, ποια η ποιοτητα αυτου του ιδους των φακων;;;; Θα ηταν στην κατηγορια των αχρωματικων ή apo #-o #-o #-o [-( [-( [-(;;;;;;;

 

Φοβάμαι ότι δεν θα κάνεις δουλειά. Αν δοκιμάσεις πάντως πές μας το αποτέλεσμα. Σχετικά με την εστιακή απόσταση μια πολύ πρόχειρη μέθοδος να τη μετρήσεις στο περίπου είναι να αρχίσεις να απομακρύνεις σταδιακά το φακό από το αντικείμενο που κοιτάς. σταδιακά το είδωλο θωλώνει και τελικά αρχίζεις να τα βλέπεις ανάποδα. Το οριακο σημείο που αρχίζεις να τα βλέπεις ανάποδα είναι αυτό που ψάχνεις.

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φακός κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι αχρωματικός και δεν θα κάνει δουλειά... Μικρός (στο δημοτικό) είχα φτιάξει ένα τηλεσκόπιο της πλάκας με μεγεθυντικό φακό με το ζόρι έβλεπα 2-3 κρατήρες στη σελήνη... Χρωματιστούς φυσικά :cheesy: Αν θέλεις να φτιάξεις διοπτρικό πάρε φακό ειδικά επί τούτου μαζί με το cell του οπωσδήποτε!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παλιά κι εγώ όταν ήμουν πιτσιρικάς είχα μανία με τέτοιου είδους πειραμματισμούς και είχα φτιάξει κι εγώ ένα τέτοιο ''τηλεσκόπιο'' βάζοντας 2 μεγεθυντικούς φακούς ίδιας εστιακής και ίδιας διαμέτρου. Τους κρατούσα με το χέρι και τους 2 και κοίταζα τη Σελήνη με ορθο είδωλο παρακαλώ. Είχε πολύ πλάκα και μου άρεσε πολύ. Μη σας πω τα καψίματα που έκανα με τον Ήλιο σε χαρτάκια και φύλλα. Ωραίες εποχές. Το μόνο που με απασχολούσε ήταν πως θα ξυπνήσω το πρωί για το σχολείο. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

ΚΟΙΝΟΣ ΜΕΓΕΝΘΥΝΤΙΚΟΣ ΦΑΚΟΣ ΓΙΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ????

ΑΦΘΟΝΗ ΧΡΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ. ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΔΙΝΕΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΨΥΧΕΔΕΛΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.

152MM F/8 APO, MN68, GPDX-C8, SP-C80, ZEISS TESSAR 360MM ASTROCAMERA, SOLARMAX 40. MX516, 200MM F/2.8 ZEISS ASTROGRAPH, SS2K-PC, EQ6 PRO.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω, ένας απλός φακός είναι...εγγύηση για άφθονο χρωματικό σφάλμα στο τηλεσκόπιο που θα φτιάξεις. Εκτός του ότι η επιφάνειά του δε θα είναι ιδανική (==τοπικές παραμορφώσεις), εκτός του ότι από επιστρώσεις...τίποτα (άρα, μεγάλη ανακλαστικότητα, εξαρτώμενη με το μήκος κύματος) το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι το χρωματικό σφάλμα.

 

Ο μόνος τρόπος να διορθώσεις το χρωματικό σφάλμα είναι να βρεις έναν κατάλληλο φακό, αμφίκοιλο, ίδιας διαμέτρου από το κατάλληλο υλικό (διαθλαστικά...) ώστε να γίνει το σωστό ταίριασμα. Αλλά υπάρχει το πρόβλημα ότι πιθανότατα, δε θα ξέρεις τις παραμέτρους διάθλασης/γεωμετρία του αρχικού φακού. Και ας πούμε πως τις μετράς με κάποιον τρόπο (έχεις κονέ σε κάποιο τμήμα φυσικής...). Για να υπολογίσεις το τι άλλο φακό πρέπει να πάρεις, θα πρέπει να έχεις άριστη γνώση οπτικής (διάβασμα, πολύ διάβασμα).

 

Αλλά έστω πως κάνεις όλα τα προηγούμενα, και έχεις και τα σωστά εργαλεία, οπότε φτάχνεις το cell πλήρως ευθυγραμμισμένο (τώρα, βέβαια, ανάμεσα στους δύο φακούς θα έχεις άπειρες ανακλάσεις, μιας και επιστρώσεις===0 και στους δύο, οπότε, μην απορήσεις αν βλέπεις πολλαπλά είδωλα :cheesy: :cheesy: ). Baffles το τηλεσκόπιο δε θα έχει? Πόσα και σε τι απόσταση? Επιπλέον, παίζει το θέμα του εστιαστή, πρέπει να μπει με πολύ μεγάλη ακρίβεια κλπ.

 

Όλα αυτά, πιο λακωνικά, μπορούν να συνοψιστούν στο ΞΕΧΝΑ ΤΟ (φιλικά πάντα...).

 

Αν παρ'ελπίδα αποδειχθώ ψεύτης, να κάνεις μετά αιτήσεις για δουλειά σε Takahashi/Televue/Astrophysics. Βάζω στοίχημα θα σφαχτούν για το ποια θα σε προσλάβει (σοβαρά!)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: \:D/ \:D/ \:D/
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης