Jump to content

Τι σωλήνα να επιλέξω για βαθύ ουρανό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα (πριν 1 χρόνο) ξεκίνησα κι εγώ τις πρώτες παρατηρήσεις μου. Διαθέτω ένα τηλεσκόπιο Μaksutov 5 ιντσών και πριν 1 μήνα αγόρασα την HEQ-5 Skyscan Pro στήριξη, καθώς αρχίζω να ενδιαφέρομαι για αστροφωτογράφηση. Δεδομένου ότι υπάρχει στήριξη, το επόμενο βήμα είναι ένας μεγαλύτερος σωλήνας. Τι σωλήνα πρέπει να επιλέξω; Θέλω να παρατηρώ κυρίως βαθύ ουρανό, αλλά και πλανήτες-Ήλιο-Σελήνη, αν είναι εφικτό. Να διαλέξω διοπτρικό ή κατοπτρικό (ή καταδιοπτρικό); Αποχρωματικό; Από πόσες ίντσες και πάνω; Η στήριξη μέχρι πόσο αντέχει; Να προτιμήσω κάποια συγκεκριμένη εταιρία; Αν έχει κανείς στο μυαλό του κάποια πρόταση, θα βοηθήσει! Επίσης, πρέπει να προσέξω κάτι για την αστροφωτογράφηση (π.χ. το f);

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά είμαι της άποψης ότι είναι καλύτερα να δώσει κανείς 1 φορά πολλά χρήματα και να πάρει κάτι παλύ αξιόλογο για πολύ καιρό, παρά να αρόύμαστε σε πολλά, φθηνότερα, αλλά όχι τόσο καλά αντικείμενα.

Άρα δε θέτω σαν προτεραιότητα για την επιλογή το κόστος.

Φαντάζομαι και ελπίζω όμως ότι θα κυμαίνεται κάτω από τα 1000-1500 Εuro.

Αν υπάρχει κάτι εξαιρετικό όμως σε μεγαλύτερη τιμή δεν το αποκλείω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά είμαι της άποψης ότι είναι καλύτερα να δώσει κανείς 1 φορά πολλά χρήματα και να πάρει κάτι παλύ αξιόλογο για πολύ καιρό, παρά να αρόύμαστε σε πολλά, φθηνότερα, αλλά όχι τόσο καλά αντικείμενα.

Άρα δε θέτω σαν προτεραιότητα για την επιλογή το κόστος.

Φαντάζομαι και ελπίζω όμως ότι θα κυμαίνεται κάτω από τα 1000-1500 Εuro.

Αν υπάρχει κάτι εξαιρετικό όμως σε μεγαλύτερη τιμή δεν το αποκλείω.

 

Για αυτό έπρεπε να διαλέξεις την HEQ6.

Εγώ την έχω στο πρόγραμμα για το Δεκέμβριο, ελπίζοντας ότι θα με ικανοποιήσει για παρατήρηση & για απλή φωτογράφιση η ΜΟΝ-2 που έχω.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά η EQ-6 μεταφέρεται δύσκολα κι εγώ δεν έχω σταθερό παρατηρητήριο.

Πάντως επειδή το έψαξα, μου είπαν πως και η HEQ-5 Pro σηκώνει αρκετά βαρείς σωλήνες, μέχρι κάποιο μέγεθος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη και εγω ειμαι στην ιδια φαση εν μερη.. θα σου πω τι σκεφτομαι να αγορασω, (δεδομενου οτι εχω ενα διοπτρικο),αυτο που ειναι στα πλανα μου ειναι το spx 200 f4.5 orion optics (κοντα στα χιλια ευρω).

Και εμενα με ενδιαφερει και η παρατηρηση αλλα και η φωτογραφιση, με το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο, χανεις ισως λιγο στην παρατηρηση, λογω μεγαλης κεντρικης παρεμποδησης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η EQ5 από ότι λένε σηκώνει μέχρι 10" ή 12" SC 12 Kg το μέγιστο.

Η EQ6 από ότι λένε σηκώνει μέχρι 14" ή 16" SC 18Kg to μέγιστο.

 

Το δικό μου MEADE 203 SC (8") πάει 7,2 Kg με 2" γωνιακό, Hyperion 8-24mm, Telrad (πλαστικό) & ερευνητή 6Χ30.

Με αντίβαρο 5Kg ζυγίζει παρά κάτι (περίπου 5cm ακόμα θέλει) στο τέλος της μπάρας.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα φωτογραφία γιατί η βάση δεν είναι σωστά ρυθμισμένη.

 

Οι αστροφωτογράφοι θα μας πουν τη γνώμη τους.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

R200SS!!!!! 8" f/4 και με την ποιότητα Vixen.Κάνει παρατήρηση, φωτογράφιση, βαθύ ουρανό.Για Ήλιο, σελήνη θα σου έλεγα να κάνεις με το MC με μια toucam. Και για υπόλοιπους πλανήτες δοκιμάζεις και τα 2. Για τη στήριξη μη φοβάσαι, είναι σκυλί!!!!Αλλά με τι θα φωτογραφίζεις;γιατί και το ED80 για ευρύ πεδίο είναι φοβερή επιλογή, αλλά είναι μικρό για παρατήρηση αλλιώς θα ήταν το πρώτο που θα σου πρότεινα.Επίσης για μικρότερα πεδία (γαλαξίες,πλανητικά νεφελώματα) δες τα VC200L και VMC200 της Vixen πάλι.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο τη στήριξη διαθέτω προς το παρόν.

Φωτογραφική δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω DSLR ή CCD.

Ξέρετε κανένα καλό μοντέλο που πρέπει να προτιμήσω;

Για CCD μου είπαν ότι οι ATIC είναι οικονομικές και καλές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα είχα την ευκαιρία να δω από κοντά και να δοκιμάσω πως συμπεριφέρεται ένα OO 10'' f/4.8 (αν δεν κάνω λάθος), πάνω σε μια HEQ5 Pro. Η αλήθεια είναι ότι με απογοήτευσε η σταθερότητα του σωλήνα. Με το παραμικρό κούνημα έβλεπες και κουνούσε σαν τρελό το είδωλο ακόμα και σε μικρές μεγεθύνσεις. Και ενώ είχε γίνει σωστό ζύγισμα εξακολουθούσε να έχει σοβαρότατο πρόβλημα σταθερότητας. Και μιλάμε ότι η στήριξη ήταν πάνω σε πυλώνα. Πιστεύω ακράδαντα ότι δεν είναι θέμα της βάσης είναι θέμα μεγάλων ροπών που υποφέρουν όλοι οι μακροί σωλήνες. Ροπές οι οποίες είναι πολύ δύσκολο να απορροφηθούν ακόμη και με μια EQ6, όταν ο σωλήνας είναι αρκετά μακρύς. Και όταν λέω μακριούς σωλήνες εννοώ από 1200mm και πάνω. Οπότε θεωρώ ότι η αγορά μιας EQ6 ίσως να μειώσει λίγο το πρόβλημα αλλά όχι να το εξαλείψει τελείως. Η ποιο σωστή λύση κατά τη γνώμη μου, αν θες να κάνεις παρατήρηση και φωτογράφηση είναι ίσως ένα SCT 9,25'' της Celestron πάνω στη βάση που έχεις με ένα focal reducer αργότερα. Κι εγώ είμαι της άποψης να δώσει μια φορά τα χρήματα αλλά αυτό που θα πάρεις να το χρησιμοποιήσεις σωστά. Δεν σημαίνει ότι αγοράζοντας μια Ferrari θα μπορείς να κουβαλήσεις ένα φορτηγό σίδερα. Το κάθε πράγμα έχει τη χρήση του. Το 5'' mak με την HEQ5 που έχεις είναι σίγουρα πολύ ποιο σταθερό από το να είχες μια EQ6 και ένα νευτώνειο 1200mm. Πρόσεξέ το αυτό με τη σταθερότητα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αδριανέ, τα πάντα είναι θέμα οικονομικών δυνατοτήτων...Με μια dslr την πέρνεις και τελείωσε η υπόθεση.Για ccd...είναι έγχρωμες κ ασπρόμαυρες μεγάλες κ μικρές, αν είναι ασπρόμαυρη θες τροχό φίλτρων κ φίλτρα, σε όλες θες laptop ή υπολογιστή(αλλά στην ύπαιθρο;), αν δεν έχεις ρεύμα θες 2 μπαταρίες αυτοκινήτου (1 για στήριξη κ κάμερα κ μία για laptop) όπως έχω κάνει εγώ...οπότε πάει μακριά η βαλίτσα.

Ελπίζω να μην σε άγχωσα...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο, αυτό με το ΟΟ που λές πρέπει να είναι θέμα του dovetail...όλα υποφέρουν από αυτό...έχουν πολύ ελαστικότητα και όταν είναι μεγάλος ο σωλήνας στρεβλώνουν...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά! Ακόμη δεν έχω τα χρήματα για άμεση αγορά, απλά το ψάχνω. Θα ξεκινήσω φωτογραφία με DSLR, αν είναι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, μεγάλο σωλήνα για σοβαρή παρατήρηση και συγχρόνως φωτογράφηση πάνω στην HEQ5 Pro δεν νομίζω ότι θα βρεις. Μόνο το SCT 9,25'' της Celestron είναι μια λύση όπως ειπώθηκε.

 

Γιατί δεν παίρνεις ένα μεγάλο dob για παρατήρηση; Φωτογράφηση γιατί δεν δοκιμάζεις με το 5ιντσο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ό,τι θες εδώ είμαστε.Απλα΄σωλήνα χρειάζεσε γιατί το MC είναι ΠΟΛΥ σκοτεινό...Για να μην κουράζεσε στη φωτογράφιση θες f/8 και κάτω. Επίσης θες και οδηγητικό... Καταλαβαίνεις ότι έχει πολύ δρόμο η αστροφωτογράφιση...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, μεγάλο σωλήνα για σοβαρή παρατήρηση και συγχρόνως φωτογράφηση πάνω στην HEQ5 Pro δεν νομίζω ότι θα βρεις. Μόνο το SCT 9,25'' της Celestron είναι μια λύση όπως ειπώθηκε.

 

Γιατί δεν παίρνεις ένα μεγάλο dob για παρατήρηση; Φωτογράφηση γιατί δεν δοκιμάζεις με το 5ιντσο;

 

Σωστός ο planetman!!!!To ίδιο πλάνο έχω στα σκαριά.Φωτογράφηση με ED 80 και ΝΑ 140 ssf.Παρατήρηση με Dob 12.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το maksutov είναι πολύ αργό φωτογραφικά... Γνώμη μου πάρε ένα καλό αποχρωματικό 80-100mm. Για αστροφωτογράφηση ούτε για πλάκα δεν σηκώνει η βάση σου 10" τηλεσκόπιο. Ένα κατοπτρικό 6"-8" f/5 είναι επίσης καλή επιλογή.

Καλύτερα να προσανατολιστείς αρχικά στη φωτογράφιση ευρέως πεδίου με τηλεφακούς και κοντά διοπτρικά πάντως και απέφυγε τις CCD κάμερες. Όπως ειπώθηκε ήδη θα χρειαστείς μπαταρίες, καλώδια και λάπτοπ στις ερημιές. Μετά από λίγο πιθανότατα θα τα δεις ως μπελά όλα αυτά. Ακόμα και να βαρεθείς την αστροφωτογράφιση με την SLR σου μένει η καθημερινή φωτογραφία, συνεπώς δεν πάει χαμένη και γενικώτερα έχεις και μεγαλύτερα πεδία από τις CCD.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα μυστικά του (πράσινου) βάλτου...

 

http://antianemikos.blogspot.com

 

 

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

 

 

Εχω δωσει ρεστα στην σεληδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα 8ιντσο κατοδιοπτρικό σάν το Vixen 200 το σηκώνει άνετα η heq5 και είναι και καλό στην φωτογράφηση και στην παρατήρηση.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα 8ιντσο κατοδιοπτρικό σάν το Vixen 200 το σηκώνει άνετα η heq5 και είναι και καλό στην φωτογράφηση και στην παρατήρηση.

 

Συγνώμη αλλά αν θυμάμαι καλά από αυτά που έχω διαβάσει το Vixen 200 είναι απλό CASSEGRAIN (ανοιχτός σωλήνας) & όχι κατοδιοπτρικό (με φακό μπροστά τύπου SCHMIDT ή MAKSUTOV).

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, παιδιά!

Νομίζω πως είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω έναν άλλο σωλήνα με την HEQ-5 Pro παρά ένα Dobsonian για παρατήρηση. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε. Δε φωτογράφησα ακόμη με το Maksutov, επειδή δεν είχα την ευκαιρία, αλλά κυρίως πλανήτες μπορεί να αποτυπώσει. Δε νομίζω να τα καταφέρνει με βαθύ ουρανό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως για Deep Sky αστροφωτογράφηση δεν είναι απαραίτητο να έχεις ίντσες. Έχω δει από κοντά αστροφωτογράφηση με 80mm ed skywatcher. Για παρατήρηση είναι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη δεν βλεπω να συμφωνει κανεις με εμενα το OO spx 8'' f/4.5 δεν ειναι ιδιαιτερα αξιλογο?? Κανεις και την αναβαθμηση σε λ/10, παιρνεις και τον crayford με υποπολλαπλασιαστή 10:1, βαζεις και μια μεγαλυτερη αραχνη και εχεις ενα 8-ιντσο πολυ καλο για φωτογραφιση, κοντα στα 1000 ευρω..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης