Jump to content

Πρωτο τηλεσκοπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=514

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=755

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=782

 

Τι γνωμη εχετε γ'αυτα τα τρια τηλεσκοπια???

Θα μπορω να δω τιποτα ή μπαα....

Ειναι πρωτο τηλεσκοπιο ειμαι και τελειως αρχαρια και δεν καταλαβαινω και πολλα πραγματα απο τα χαρακτηριστικα τους

 

Βοηθηστε με παρακαλω κι αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο σε αυτες τις τιμες...παρακαλω προτεινετε το :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς έχει "πέσει" ο server τους και δεν μπορώ να δω τα τηλεσκόπια που μας λες. Όταν ανέβει με το καλό θα δω και θα σου πω.

 

Μπορείς να πεις περιφραστικά για ποια πρόκειται;

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα το θέσω λίγο πιο ευγενικά χρησιμοποιώντας τη ρήση ενός αγαπημένου φίλου...

 

" H EQ1 θα ΄πρεπε να απαγορεύεται δια νόμου!!! " :P

 

Nadagir, δεν μας λες καλύτερα τι προσδοκείς να δεις μέσα από ένα τηλεσκόπιο, για να καταλάβουμε τι περίπου θέλεις ; :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πρώτο τηλεσκόπιο και για τον σκοπό που το θέλει η φίλη μας, μια χαρά είναι όλα! Τι θέλετε να πάρει, 8άρι dob;

 

Αγαπητή φίλη, εγώ θα σου πρότεινα το δεύτερο. Παρέα με ένα καλό εισαγωγικό βιβλίο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα 3 τηλεσκόπια που αναφέρεις κάνουν γι αυτό που ζητάς όπως είπε και ο Δημήτρης, πλην όμως επειδή είναι αρκετά ελαφριά τηλεσκόπια και καθόλου στιβαρές οι στηρίξεις τους, θα έχεις αρκετό τρέμουλο και κουνημένα είδωλα.

Κατά βάση θα δεις Δία, Κρόνο, (Άρη και Αφροδίτη ως αστεράκια), Σελήνη, Ήλιο, διπλά αστέρια και κάποια ανοιχτά σμήνη.

Πολλοί στο παρελθόν έχουν ξεκινήσει με τέτοιου είδους τηλεσκόπια, ιδίως παλαιότεροι αστροπαρατηρητές που οι τότε τιμές των τηλεσκοπίων ήταν απλησίαστες για τα ελληνικά βαλάντια.

Σήμερα όμως πια, με τα διπλά λεφτά από αυτα που σκέφτεσαι να διαθέσεις, παίρνεις τηλεσκόπια μεγαλύτερων ιντσών, που κάνουν και για παρατήρηση πλανητών αλλά και αντικειμένων βαθέους ουρανού (γαλαξίες, νεφελώματα, σφαιρωτά κλπ).

Μήπως, λέω μήπως θα ήταν καλή ιδέα να κάνεις λίγη υπομονή και να μαζέψεις επιπλέον χρήματα ;

 

 

Υ.Γ Μη φωνάζεις βρε Δημήτρη, αφού δεν μας είχε πει τι θέλει το κορίτσι!!!Σε εκνευρίζει ο Ευφραιμίδης και την πληρώνουμε εμείς ; :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λες ε??να περιμενω?

Το σκεφτηκα κι εγω...γιατι αν ειναι να παρω ενα τηλεσκοπιο να παρω κι ενα καλο ....μπορει να κανω λιγακι υπομονη ακομα :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά βάση θα δεις Δία, Κρόνο, (Άρη και Αφροδίτη ως αστεράκια), Σελήνη, Ήλιο...
Θα πρέπει να πούμε στη φίλη μας ούτε να διανοηθεί να στρέψει το τηλεσκόπιο στον Ήλιο, χωρίς το κατάλληλο φίλτρο. Σε κάθε περίπτωση, καλές αγορές. :P

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκοπια αυτα που αναφερεις δεν ειναι τηλεσκοπια, ειναι ενα αστειο.

Με 300 ευρω παιρνεις ενα οχταρι ντομπ.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

Τα πιο λιγα λεφτα που μπορεις να δωσεις για ενα τηλεσκοπιο που ειναι πραγματικο τηλεσκοπιο και οχι αστειο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου, μην κάνεις το λάθος και πάρεις ένα από αυτά τα τηλεσκόπια. Η διάμετρός τους είναι πολύ μικρή και οι στηρίξεις εντελώς ασταθείς. Κάτσε διάβασε περισσότερο για να καταλάβεις τι παίζεται στο χώρο. Θα σου πρότεινα κι εγώ το nightwatch, ένα εισαγωγικό βιβλίο και πολύ ευκολοδιάβαστο...

 

Δημήτρη, κάνεις λάθος ούτε για πλανήτη κάνουν αυτά τα τηλεσκόπια. Και ναι, θέλουμε να πάρει ένα 8ρι dob. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλη μου Nadagir καλός ήρθες!!!!! :cheesy:

 

Μην πετάξεις τα χρήματα σου για αυτά τα τηλεσκόπια. [-X

Δεν σου λέω να πας από την αρχή σε 8" DOB γιατί και μόνο από τον όγκο μπορεί να απογοητευθείς αν και θα δεις αρκετά πράγματα(εγώ δεν τα συμπαθώ), αλλά ούτε και σε αυτά που λες γιατί θα απογοητευθείς επειδή δεν θα βλέπεις πολλά πράγματα.

Συνήθως ο αρχάριος θέλει κάτι που να μπορεί να δει τα "απλά" αλλά κάποια στιγμή να το στρέψει και σε κάτι πιο δύσκολο και να διακρίνει κάτι, να μπορεί να το πάρει και στο χωριό ή στο εξοχικό και σε βόλτα.

Όσο για την μελέτη του ουρανού εννοείτε πως πρέπει να την κάνεις, αλλά πιστεύω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο(δηλ. διάβασμα και παρατήρησή ταυτόχρονα).

Τώρα ως προς το τηλεσκόπιο άποψη μου είναι:

1. Ή περιμένεις να μαζέψεις χρήματα για κάτι καλύτερο καινούργιο

2. Ή βρίσκεις κάποιο μεγαλύτερο και καλύτερο στις αγγελίες του ASTROVOX υπάρχουν άλλωστε αρκετά τηλεσκόπια σε καλές τιμές που θα σε κατευθύνουν για αρχή.

Ή 3. ψάχνεις σε ebay και συναφή του εξωτερικού μέσω internet (δεν ξέρω εάν τα γνωρίζεις) και φέρνεις κάτι καλύτερο από αυτά που ψάχνεις και οικονομικότερο.

Αυτή είναι η άποψη μου, σου εύχομαι καλή αρχή , καλές παρατηρήσεις , μελέτη του ουρανού, καλορίζικο ότι και εάν πάρεις και να ξέρεις ότι είμαστε εδω προς βοήθεια σου. :D :lol: :cheesy:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΑΣ :cheesy:

 

Αυτά που ο ΘΕΟΣ μας έχει δώσει πρέπει να τα σεβόμαστε , να τα προστατεύουμε και να τα αγαπάμε. ΔΕΝ μας ανήκουν , τα έχουμε όλα δανεικά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες ! Προσωπικά, θα πρότεινα τα παρακάτω :

 

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=517

http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=533

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή φίλη καλώς όρισες! Εγώ δεν θα σου πω τι να πάρεις αλλά τι να μήν πάρεις και θα σε παραπέμψω σε παλιότερο πόστ μου:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2735&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F4%E7%EB%E5%F3%EA%EF%F0%E9%EF+++%EC%E7%ED+%E1%E3%EF%F1%E1%F3%E5%F4%E5

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας και να σας πω οτι αποφάσισα να μην πάρω ακόμα τηλεσκόπιο.

Θα παρω αργοτερα καποιο καλυτερο.

Προς το παρων θα αρκεστω στα βιβλια ατρονομιας και θα περασω στην πραξη αργοτερα :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοπελιά έκανες την ποιο σωστή επιλογή. Αν είσαι από Αθήνα μπορείς να πας κάποια στιγμή στις εξορμήσεις που κάνουν τα παιδιά στον Πάρνωνα ή στον Κιθαιρώνα, για να πάρεις μια ιδέα από τηλεσκόπια και να κοιτάξεις μέσα από αυτά, αλλά και για να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου. Καλώς όρισες και καλή συνέχεια...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω και εγώ την γνώμη μου ως αρχάριος και κάτοχος Dob 8''. Αν έχεις την υπομονή περίμενε μέχρι να μαζέψεις περισσότερα χρήματα (τα Χριστούγεννα δεν αργούν :mrgreen: ) ώστε να πάρεις ένα καλό τηλεσκόπιο, και όχι απαραίτητα DOB 8'' που σίγουρα θα στο προτείνουν πολλοί από εδώ (μέσα σε αυτούς και εγώ).

 

Εν τω μεταξύ πάρε ένα καλό βιβλίο για την ερασιτεχνική αστρονομία (όντως το Nightwatch είναι πολύ καλό) και αν έχεις και ένα ζευγάρι κιάλια ρίχνε και καμιά κλεφτή ματιά στον ουρανό να αρχίζεις να συνηθίζεις. Και μέχρι να κάνεις την αγορά σου προσπάθησε μέσω του ιντερνετ να είσαι σε επαφή με τις εξελίξεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να σκάσει κάποια καλή προσφορά είτε σε κατάστημα είτε και εδώ (στις αγγελίες).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρετε κι από μένα, είμαι κι εγώ νέα στον χώρο και μόλις την προηγούμενη βδομάδα παρέλαβα το νέο μου Dob 8"! Επειδή δεν ήθελα να ανοίξω νέο topic είπα να ρωτήσω εδώ.. Τι επιπλέον εξοπλισμό να αγοράσω για να δω κάπως καλύτερα βαθύ ουρανό και πλανήτες ? Δηλαδή, από προσοφθάλμια έχω τα κλασσικά που έδινε το dob μαζί, αλλά έχω και από το προηγούμενό μου (ETX70) τα οποία πρέπει να ομολογήσω ότι δεν μου φαίνονται και πολύ ποιοτικά (με το άπειρό μου μάτι δηλαδή και συγκρίνοντάς τα με αυτά του dob).

Μπορείτε να με βοηθήσετε ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρία καλώς ήρθε κι εσύ. Θα πρέπει να ψάξεις λίγο μέσα στο Forum. Υπάρχουν πάααααρα πολλά θέματα που εξετάζουν εξονυχιστικά το συγκεκριμένο θέμα. Στο λέω για να μην τα ξαναγράφουμε και να περιμένεις κι εσύ για απαντήσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρετε κι από μένα, είμαι κι εγώ νέα στον χώρο και μόλις την προηγούμενη βδομάδα παρέλαβα το νέο μου Dob 8"! Επειδή δεν ήθελα να ανοίξω νέο topic είπα να ρωτήσω εδώ.. Τι επιπλέον εξοπλισμό να αγοράσω για να δω κάπως καλύτερα βαθύ ουρανό και πλανήτες ? Δηλαδή, από προσοφθάλμια έχω τα κλασσικά που έδινε το dob μαζί, αλλά έχω και από το προηγούμενό μου (ETX70) τα οποία πρέπει να ομολογήσω ότι δεν μου φαίνονται και πολύ ποιοτικά (με το άπειρό μου μάτι δηλαδή και συγκρίνοντάς τα με αυτά του dob).

Μπορείτε να με βοηθήσετε ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

 

Αν δεν έχεις red-dot finder, αγόρασέ το αμέσως (πριν κλείσουν για διακοπές...).

Θα κάνει την αναζήτηση παιγνιδάκι σε σχέση με το μονόκυαλο που συνοδεύει το dob σου.

Για προσοφθάλμιο, μπορείς να διαλέξεις κάτι απο 32-36mm (αλλά όχι παραπάνω), 2 ιντσών, για πολύ ανοικτό πεδίο ή κάτι στα 11-13mm για να πάρεις exit pupil κοντά στα 2mm, που είναι ιδανικό για αμυδρά / deep sky.

Για τον μικρό φακό, προτείνω κάποιον της σειράς Hyperion της Baader.

Για τον 32-36mm 2", το ζήτημα είναι σχεδόν καθαρά οικονομικό, αφού οι φθηνότεροι της κατηγορίας δίνουν κακή εικόνα στα άκρα του πεδίου.

Απόφυγε τους πολύ μικρούς -κάτω από 6mm- γιατί σ'αυτές τις μεγεθύνσεις γίνεται δύσκολη η παρακολούθηση του στόχου.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=514

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=755

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=782

 

Τι γνωμη εχετε γ'αυτα τα τρια τηλεσκοπια???

Θα μπορω να δω τιποτα ή μπαα....

Ειναι πρωτο τηλεσκοπιο ειμαι και τελειως αρχαρια και δεν καταλαβαινω και πολλα πραγματα απο τα χαρακτηριστικα τους

 

Βοηθηστε με παρακαλω κι αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο σε αυτες τις τιμες...παρακαλω προτεινετε το :D

 

Θα σου πρωτεινα το 60/700 γιατι ειναι και πιο φθημο εχει barlow,θηκη μεταφορας και δωρο βιβλιο \:D/ \:D/ :cheesy: :cheesy:

Στο λεω αυτο γιατι πρωκειται ναπ αρω και εγω τηλεσκοπειο και θα παρω το 60/700 \:D/ \:D/ :D :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τα συγκεκριμένα "τηλεσκόπια" καλό είναι να απέχετε και οι δύο. Αν δεν έχετε χρήματα για κάτι καλύτερο περιμένετε λίγο μέχρι να μαζέψετε. Δεν πρόκειται για τηλεσκόπια αλλά για παιχνιδάκια ή αλλιώς "Τα τηλεσκόπια της πεντάρας". Λυπάμαι που είμαι λίγο σκληρός αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με τον Δημήτρη. ΠΙστέψτε με, αυτά τα τηλεσκόπια ούτε για επίγεια παρατήρηση δεν κάνουν. Η "σκονοσυλλεκτική" τους ικανότητα (στο δωμάτιο) θα είναι πολύ μεγαλύτερη από την φωτοσυλλεκτική τους.

Ειχα ένα τέτοιο όταν ξεκίνησα και το χάρισα.

Ενα ζευγάρι κιάλια σε πολύ φθηνότερη τιμή κάνει πολύ περισσότερη δουλειά!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης