Jump to content

Ισημερινή: Όχι μόνο για φωτογραφία!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα θέμα που έχει αποτελέσει αντικείμενο πολλών διαφωνιών και συζητήσεων στο παρελθόν. Ένα θέμα που θα επιχειρήσω να το θίξω αποκλειστικά μέσα από την δική μου εμπειρία των 2 χρόνων που ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο με την παρατήρηση. Ο μοναδικός σκοπός είναι η ανάδειξη των αναμφισβήτητων πλεονεκτημάτων που έχει η παρατήρηση με κατοπτρικό τηλεσκόπιο και ισημερινή στήριξη. Τα πλεονεκτήματα αυτά αποζημιώνουν στο έπακρο και σε μεγαλύτερο βαθμό από ό,τι ίσως θα περίμενε κανείς τον παρατηρητή, πολύ περισσότερο δε, όταν έχει ξεπεράσει τις αρχικές δυσκολίες, αλλά και τα εξίσου αναμφισβήτητα μειονεκτήματα αυτής. Τολμώ να πω ότι κάποια από τα θετικά στοιχεία που θα αναφέρω, ίσως δεν τα έχει φανταστεί ένας αρχάριος, ο οποίος θα έχει εισέλθει στον θαυμαστό κόσμο της παρατήρησης με κυριολεκτικά βομβαρδισμένο μυαλό με φράσεις όπως «η ισημερινή κάνει μόνο για φωτογραφία», «η ισημερινή είναι μπελάς», «πάρε dob και σε 1 λεπτό έστησες» κτλ.

Πριν ξεκινήσω, θα ήθελα να διευκρινίσω ότι σε όποια αναφορά κάνω για ισημερινή στήριξη, θα εννοώ ποιοτική ισημερινή στήριξη και αντίστοιχα θα ισχύουν και στην dobsonian. Θέλω δηλαδή να θεωρηθεί ότι εξαλείφονται όλες οι δυσκολίες και οι μπελάδες που προκύπτουν από μέτριας ή κακής ποιότητας βάσεις, ώστε να αναδειχθούν τα καλά και τα κακά που πηγάζουν καθαρά και αποκλειστικά από την τεχνική φύση των κατασκευών αυτών. Επίσης, θεωρώ ότι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που θα αναφέρω είναι αυτά που θα απολαύσει ή θα αντιμετωπίσει αντίστοιχα, ένας εξοικειωμένος χρήστης ισημερινής ή dobsonian στήριξης. Αφορισμός ή απόρριψη της μιας ή της άλλης στήριξης, λόγω «αδυναμίας εξοικείωσης», πιστεύω ότι αποπροσανατολίζει το κοινό που ενδιαφέρεται να μάθει.

 

Μειονεκτήματα ισημερινής στήριξης:

1) Ίσως το γνωστότερο μειονέκτημα της ισημερινής στήριξης: Απαιτεί πολύ χρόνο στο στήσιμό της. Πολύ περισσότερα πήγαινε-έλα στην διαδρομή αυτοκίνητο-σημείο παρατήρησης τα οποία συνοδεύονται και από το αντίστοιχο κουβάλημα (κεφαλή, αντίβαρα, τριπόδι κλπ).

2) Μετά το στήσιμο, απαιτείται ελάχιστος επιπλέον χρόνος για την πολική ευθυγράμμιση (αυτό ίσως δεν έπρεπε καν να το αναφέρω, αλλά θέλω να είμαι δίκαιος). Και λέω ελάχιστος χρόνος, διότι θυμίζω ότι μιλάμε καθαρά για παρατήρηση, οπότε ξεχνάμε την διολίσθηση και προτιμούμε μια απλή σκόπευση του Βόρειου ουράνιου πόλου μέσα από τον ερευνητή 8Χ50, αφού φυσικά έχουμε προβεί στην ευθυγράμμισή του. Χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο και η πολική ευθυγράμμιση γίνεται σε 5 λεπτά το πολύ.

3) Η συναρμολογημένη και η πολικά ευθυγραμμισμένη ισημερινή στήριξη έχει νεκρή περιοχή, περιοχή δηλαδή του ουρανού που δεν μπορεί να στραφεί καν ο σωλήνας. Αυτή είναι η πολύ κλειστή περιοχή του Βόρειου ουράνιου πόλου. Το νεκρό σημείο

Της dobsonian είναι το ζενίθ.

4) Ο σωλήνας σε μια ισημερινή στήριξη που στρέφεται από ένα σημείο προς ένα άλλο, συνήθως στρέφεται και ως προς τον διαμήκη άξονά του, με αποτέλεσμα ο εστιαστής να παίρνει εντελώς δυσπρόσιτες για το μάτι του παρατηρητή θέσεις. Αυτό απαιτεί διόρθωση, η οποία επιτυγχάνεται με στρέψη του σωλήνα ως προς τον άξονα αυτόν. Προσοχή: Η ενέργεια αυτή δεν έχει καμία πρακτική επίπτωση στην πολική ευθυγράμμιση! Επαναλαμβάνω: Η παρατήρηση και η παρακολούθηση του στόχου ΔΕΝ επηρεάζονται.

5) Ο σωλήνας σε ισημερινή δέχεται περισσότερες ροπές από αυτόν σε dobsonian. Το φαινόμενο αυτό επιδεινώνεται και από το λανθασμένο ζύγισμα, τους πολύ μακρούς σωλήνες και τον δυνατό άνεμο, με αποτέλεσμα, με τις συνθήκες αυτές, να είναι απαγορευτικές οι πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις. Πάντως είναι ελάχιστες οι φορές που οι ροπές στο δικό μου 8f6 επάνω στην GP ήταν τόσες που απέτρεπαν μεγεθύνσεις μεγαλύτερες των 250X.

6) Και δυστυχώς το υψηλό κόστος

 

Ας έρθουμε στα πλεονεκτήματα της πολικά ευθυγραμμισμένης και ζυγισμένης ισημερινής στήριξης:

1) Φυσικά το βασικότερο όλων είναι η δυνατότητα παρακολούθησης του στόχου μας. Αυτό σε πραγματικά αμυδρούς στόχους, βοηθά πάρα πολύ. Ελευθερώνονται εντελώς τα χέρια του παρατηρητή και μπορεί να επικεντρώσει την προσοχή του σε αυτό που βλέπει. Αυτό προσφέρει σημαντικότατες επιμέρους διευκολύνσεις:

1 α )Μπορεί άνετα να απομακρυνθεί από το τηλεσκόπιο, για να έχει πρόσβαση στα προσοφθάλμια, στο τραπέζι του, στον χάρτη του, χωρίς τον φόβο να χαθεί ο στόχος, ακόμα και αν δεν έχει μοτέρ στην Ορθή Αναφορά.

1 β )Επιτρέπει πραγματικά την χρήση τεράστιων μεγεθύνσεων σε οποιοδήποτε ύψος του στόχου από τον ορίζοντα και την παρακολούθησή του με την ίδια άνεση που θα είχε χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε άλλη μικρότερη μεγέθυνση. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για τον εντοπισμό αμυδρών σημειακών στόχων (αστρικά πλανητικά), όπου η σταδιακή εναλλαγή προσοφθαλμίων πάνω από το ίδιο πεδίο, είναι απαραίτητη.

 

2) Η ισημερινή στήριξη ευνοεί πάρα πολύ και την πλάγια όραση. Το συνεχές πέρασμα του σωλήνα πάνω από το ίδιο πεδίο, προκειμένου να δούμε έναν αμυδρό στόχο με πλάγια όραση, με το dobsonian είναι αρκετά δυσκολότερο από αυτό με την ισημερινή, ειδικά σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Με την ισημερινή γίνεται πραγματικά παιχνίδι, αφού το μόνο που κάνουμε είναι να στρέφουμε το χειριστήριο Ορθής Αναφοράς πέρα-δώθε.

3) Η ισημερινή βοηθά πάρα πολύ τον παρατηρητή, όταν αυτός χρησιμοποιεί χάρτη. Και αυτό γιατί μπορεί εύκολα να προσανατολίσει το πεδίο που βλέπει στο προσοφθάλμιο. Πώς γίνεται αυτό; Απλούστατα, αρκεί να θυμάται ότι η περιστροφή του χειριστηρίου της Ορθής Αναφοράς έχει αποτέλεσμα την φαινόμενη μετατόπιση του πεδίου προς τα ανατολικά! Από κει και πέρα, ξέρει πού είναι ο Βορράς, η Δύση, ο Νότος μέσα στο πεδίο του. Η γνώση των σημείων αυτών είναι βασικότατη για την εφαρμογή του πιο δημοφιλούς και αποτελεσματικού τρόπου εντοπισμού αντικειμένων, των αστροαλμάτων.

 

Ζυγίστε την ουσία των μειονεκτημάτων και των πλεονεκτημάτων και έπειτα κρίνετε. Αυτά είχα να πω προς γνώση και ανταλλαγή εμπειριών και όχι απλών στερεότυπων απόψεων.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη πολύ καλή η παρουσίαση σου.

Θα ήθελα όμως να προσθέσω ότι η ισημερινή έχει και κάποιο όριο στο βάρος που μπορεί να σηκώσει, που σημαίνει (αφού μιλάμε για παρατήρηση) περιορισμένες ίντσες.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3) Η συναρμολογημένη και η πολικά ευθυγραμμισμένη ισημερινή στήριξη έχει νεκρή περιοχή, περιοχή δηλαδή του ουρανού που δεν μπορεί να στραφεί καν ο σωλήνας. Αυτή είναι η πολύ κλειστή περιοχή του Βόρειου ουράνιου πόλου. Το νεκρό σημείο

Της dobsonian είναι το ζενίθ.

Λάθος.Δεν είναι νεκρό σημείο το ζενίθ για την dobsonian.Απλά είναι λίγο δύσκολο.Μιας κ μιλάς για έμπειρους παρατηρητές θα πρέπει να παραληφθεί.Αλλά κ η ισημερινή βλέπει στο νεκρό της σημείο.Αρκεί να μην ευθυγραμμιστεί.

6) Και δυστυχώς το υψηλό κόστος

Πες κ κάτι παραπάνω.Βάλε λίγο σαλτσούλα ρε Δημήτρη.Πες πως με τόσα λεφτά μπορούμε να πάρουμε 12" dob κ καμια δεκαριά nagler. :cheesy: :cheesy:

 

 

1 α )Μπορεί άνετα να απομακρυνθεί από το τηλεσκόπιο, για να έχει πρόσβαση στα προσοφθάλμια, στο τραπέζι του, στον χάρτη του, χωρίς τον φόβο να χαθεί ο στόχος, ακόμα και αν δεν έχει μοτέρ στην Ορθή Αναφορά.

1 β )Επιτρέπει πραγματικά την χρήση τεράστιων μεγεθύνσεων σε οποιοδήποτε ύψος του στόχου από τον ορίζοντα και την παρακολούθησή του με την ίδια άνεση που θα είχε χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε άλλη μικρότερη μεγέθυνση. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για τον εντοπισμό αμυδρών σημειακών στόχων (αστρικά πλανητικά), όπου η σταδιακή εναλλαγή προσοφθαλμίων πάνω από το ίδιο πεδίο, είναι απαραίτητη.

Πίστεψέ με κ h DOB τα κάνει αυτά.Ενας έμπειρος βρίσκει άνετα τον στόχο ακόμη κ αν τον έχει αφήσεις 1-2 λεπτά.Οσο για τις μεγεθύνσεις τι να πω.Μπορεί να μην ακολουθεί αλλά είναι στιβαρή.Κάπου χάνει κ κάπου κερδίζει εδώ.

 

2) Η ισημερινή στήριξη ευνοεί πάρα πολύ και την πλάγια όραση. Το συνεχές πέρασμα του σωλήνα πάνω από το ίδιο πεδίο, προκειμένου να δούμε έναν αμυδρό στόχο με πλάγια όραση, με το dobsonian είναι αρκετά δυσκολότερο από αυτό με την ισημερινή, ειδικά σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Με την ισημερινή γίνεται πραγματικά παιχνίδι, αφού το μόνο που κάνουμε είναι να στρέφουμε το χειριστήριο Ορθής Αναφοράς πέρα-δώθε.
Ούτε εδώ βλέπω να υπερτερεί.Το ίδιο μου κάνει.Απλά με την DOB κουνάς τον σωλήνα.

Γιατί όλοι νομίζεται πως απλά αφήνουμε τον στόχο να περάσει απ το πεδίο?Τον ακολουθούμε με το χέρι.Ενας έμπειρος με καλή Dob το κάνει άνετα.

 

3) Η ισημερινή βοηθά πάρα πολύ τον παρατηρητή, όταν αυτός χρησιμοποιεί χάρτη. Και αυτό γιατί μπορεί εύκολα να προσανατολίσει το πεδίο που βλέπει στο προσοφθάλμιο. Πώς γίνεται αυτό; Απλούστατα, αρκεί να θυμάται ότι η περιστροφή του χειριστηρίου της Ορθής Αναφοράς έχει αποτέλεσμα την φαινόμενη μετατόπιση του πεδίου προς τα ανατολικά! Από κει και πέρα, ξέρει πού είναι ο Βορράς, η Δύση, ο Νότος μέσα στο πεδίο του. Η γνώση των σημείων αυτών είναι βασικότατη για την εφαρμογή του πιο δημοφιλούς και αποτελεσματικού τρόπου εντοπισμού αντικειμένων, των αστροαλμάτων.
Είπαμε μιλάμε για έμπειρους παρατηρητές.Κ στην dob ο χάρτης προσανατολίζεται πολύ εύκολα.Κοιτώντας απ τον ερευνητή φτιάχνεις ένα σχήμα με το μυαλό σου κ προσανατολίζεις τον χάρτη ώστε να συμφωνεί το σχήμα.4-5 δευτερόλεπτα μου παίρνει.

 

Σίγουρα τα πλεονεκτήματα της ισημερινής που αναφέρεις υπάρχουν.Απλά ένας έμπειρος παρατηρητής με μία καλή dob σχεδόν τα εξαλείφει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, να ζήσετε ρε φίλε!!! Βίον ανθόσπαρτον!!

Πάω τώρα να σου αλλάξω μυαλά με τις DOB...Σώθηκα.....

 

2) Η ισημερινή στήριξη ευνοεί πάρα πολύ και την πλάγια όραση. Το συνεχές πέρασμα του σωλήνα πάνω από το ίδιο πεδίο, προκειμένου να δούμε έναν αμυδρό στόχο με πλάγια όραση, με το dobsonian είναι αρκετά δυσκολότερο από αυτό με την ισημερινή, ειδικά σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Με την ισημερινή γίνεται πραγματικά παιχνίδι, αφού το μόνο που κάνουμε είναι να στρέφουμε το χειριστήριο Ορθής Αναφοράς πέρα-δώθε.
Ούτε εδώ βλέπω να υπερτερεί.Το ίδιο μου κάνει.Απλά με την DOB κουνάς τον σωλήνα.

Γιατί όλοι νομίζεται πως απλά αφήνουμε τον στόχο να περάσει απ το πεδίο?Τον ακολουθούμε με το χέρι.Ενας έμπειρος με καλή Dob το κάνει άνετα.

Το κούνημα του σωλήνα για πολύ αμυδρούς στόχους (~14mag), τουλάχιστον σε μένα, δεν λειτουργεί πάντα. Πάντως, όντως το κούνημα είναι μια βολική λύση για λίγο φωτεινότερα αντικείμενα.

 

3) Η ισημερινή βοηθά πάρα πολύ τον παρατηρητή' date=' όταν αυτός χρησιμοποιεί χάρτη. Και αυτό γιατί μπορεί εύκολα να προσανατολίσει το πεδίο που βλέπει στο προσοφθάλμιο. Πώς γίνεται αυτό; Απλούστατα, αρκεί να θυμάται ότι η περιστροφή του χειριστηρίου της Ορθής Αναφοράς έχει αποτέλεσμα την φαινόμενη μετατόπιση του πεδίου [b']προς τα ανατολικά[/b]! Από κει και πέρα, ξέρει πού είναι ο Βορράς, η Δύση, ο Νότος μέσα στο πεδίο του. Η γνώση των σημείων αυτών είναι βασικότατη για την εφαρμογή του πιο δημοφιλούς και αποτελεσματικού τρόπου εντοπισμού αντικειμένων, των αστροαλμάτων.
Είπαμε μιλάμε για έμπειρους παρατηρητές.Κ στην dob ο χάρτης προσανατολίζεται πολύ εύκολα.Κοιτώντας απ τον ερευνητή φτιάχνεις ένα σχήμα με το μυαλό σου κ προσανατολίζεις τον χάρτη ώστε να συμφωνεί το σχήμα.4-5 δευτερόλεπτα μου παίρνει.

Μιλάμε για αστροάλματα από προσοφθάλμιο και όχι από ερευνητή. Και όταν ο χάρτης δεν έχει αστέρι για διάσημα μισής μοίρας, βράσε όρυζα αν δεν έχεις προσανατολισμό! Βέβαια, εκείνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις μεγάλη μεγέθυνση, να μη κουνήσεις τον σωλήνα και να δεις προς ποια μεριά κατευθύνεται το αστέρι στο πεδίο σου, σηματοδοτώντας την Δύση..Αλλά και πάλι η ακρίβεια θα είναι περιορισμένη και θα απαιτείται συνεχής επιβεβαίωση, λόγω και της περιστροφής του πεδίου, όσο θα περνά η ώρα. Οπότε...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη. Για μένα το μοναδικό μειονέκτημα της dob είναι η απουσία αυτόματης παρακολούθησης. Σε όλα τα άλλα υπερτερεί η dob.

 

Προσωπικά έχω dob αλλά και ρομποτική eq6 Pro και για παρατήρηση βαθέως ουρανού δεν νομίζω να χρησιμοποιήσω ποτέ την ισημερινή. Αυτά... :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι η ισημερινή να έχει και μοτέρ παρακολούθησης αν όχι τότε τα όποια πλεονεκτήματά της εξανεμίζονται. Είναι καλό να έχεις τον Δία σε 300x και να είναι συνέχεια στο κέντρο του πεδίου. Σε στήσιμο ξεστήσιμο το dobsonian σαφώς πλεονεκτεί...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά έχω dob αλλά και ρομποτική eq6 Pro και για παρατήρηση βαθέως ουρανού δεν νομίζω να χρησιμοποιήσω ποτέ την ισημερινή.

 

Και η eq6 Pro ισημερινή δεν είναι, ή κάνω λάθος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξαναδιατυπώνω πιο σωστά:

 

Προσωπικά έχω dob αλλά και ρομποτική eq6 Pro και για παρατήρηση βαθέως ουρανού δεν νομίζω να χρησιμοποιήσω ποτέ την eq6 Pro.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θεωρώ ότι με τη Dob στήριξη μπορείς να κάνεις ποιο άνετη παρατήρηση. Γιατί:

1ον: μπορείς να κάθεσαι όταν παρατηρείς

2ον: σε ορισμένες θέσεις της ισημερινής κοντά στο ζενίθ ενδεχομένως να χρειαστεί να ανέβεις κάπου για να φτάσεις στο προσοφθάλμιο

 

Στο ζενίθ μπορείς άνετα να κάνεις παρατήρηση με το Dob. Το μόνο που σε κουράζει είναι η θέση του ερευνητή πράγμα που ισχύει και με την ισημερινή (εκτός κι αν είναι διαγώνιος).

 

Τέλος θεωρώ ότι το κόστος μιας ισημερινής στήριξης με σκοπό την παρατήρηση σε σχέση με το κόστος της Dob είναι πολύ μεγάλο για το έξτρα που προσφέρει δηλαδή την παρακολούθηση. Με αυτά τα χρήματα όπως λέει και ο Παναγιώτης μπορείς να πάρεις ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο ή να εξοπλιστείς με πολύ ποιοτικότερα προσοφθάλμια.

 

Για παράδειγμα:

Πες ότι είμαστε μεταξύ μιας στήριξης EQ6 pro που κοστίζει 1500Ευρώ και μιας Dob της ΟΟ για 8'' που κοστίζει περίπου 260 Ευρώ. Η διαφορά είναι 1240 Ευρώ. Δηλαδή δίνεις 1240 ευρώ παραπάνω μόνο και μόνο για να έχεις παρακολούθηση του στόχου και τίποτα παραπάνω. Κατεβαίνοντας σε κατηγορία στήριξης πχ EQ5 pro πάμε στα 1000 και μια διαφορά 740 Ευρώ. Και πάλι η διαφορά είναι τεράστια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή για να καταλάβω βρε παιδιά... :cheesy: η ευκολία του να παρακολουθούμε συνέχεια το στόχο μας, δεν είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα; Το μεγαλύτερο;

Αφού όλη η δουλειά και προετοιμασία γίνεται για να βρούμε αυτόν τον στόχο.

Εάν η απάντηση είναι θετική, μένει να αντισταθμιστούν τα μειονεκτήματα που ανέφερε ο Δημήτρης σε σχέση με αυτό το πολύ μεγάλο πλεονέκτημα.

 

Έχω χρησιμοποιήσει κάποιο χρονικό διάστημα το Dob και ανάλογο διάστημα την ισημερινή.

Η αλήθεια είναι ότι τα πλεονεκτήματα της ισημερινής σχεδόν εξανεμίζονται αν δεν υπάρχουν μοτέρ.

 

Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη. Σε αυτά που έγραψε επίσης θα προσθέσω:

1) Το στήσιμο της ισημερινής , μετά το χρονικό διάστημα εξοικείωσης, δεν είναι μεγάλο. Αντί για μια βάση Dob στήνεις το τρίποδο και μετά στην κεφαλή βάζω τα βάρη. Το αυτοκίνητο είναι δίπλα δεν υπάρχει κανένα τρομερό πήγαινε-έλα. Ο παραπάνω χρόνος είναι 3 λεπτά. Δεν νομίζω να πρέπει να γίνεται θέμα συζήτησης.

 

2) Για πολική ευθυγράμμιση χρησιμοποιώ φωτιζόμενη διόπτρα και η ευθυγράμμιση ακριβείας για παρατήρηση, έχει γίνει παιχνιδάκι πια.

 

3) Με δυνατό αέρα και στο Dob είχα προβλήματα.

 

4) Το υψηλότερο κόστος, (700 Ευρώ για μια ΧΧ-5 χωρίς go-to), αντισταθμίζεται από την άνεση της παρατήρησης. Αλλά για να μη τρελαινόμαστε για μένα η σχέση κόστους- απόδοσης στην παρατήρηση, για την ισημερινή, είναι πολλή καλή.

 

Στα πλεονεκτήματα το πιο βασικό είναι η παρακολούθηση του στόχου (με μοτέρ). Προσωπικά με ενοχλούσε πάντοτε στις μεγάλες μεγεθύνσεις, να ξανακυνηγάω τον στόχο και να βάζω ένα μέρος της προσοχής μου στο να σπρώχνω τον σωλήνα. Σαν να προσπαθώ να βρω ένα αντικείμενο και αφού το βρω να συνεχίσω να το κυνηγάω και πάλι και πάλι. ( Μια ματαιότητα μου κάνει). Και αυτό συμβαίνει αν σημειώνω κάτι και μου παίρνει ώρα, αν διαβάζω κάτι για το αντικείμενο, ψάξιμο σε χάρτες κλπ.

Όλα αυτά μου δημιουργούσαν ένα συνεχές άγχος για να μη χαθεί ο στόχος που δύσκολα εύρισκα. (Σε εσάς, όχι; ;) ) Όταν εξοικειώθηκα με την ισημερινή, απορούσα για το πόσο μεγάλο είναι το πλεονέκτημα της συνεχούς παρακολούθησης του στόχου μου. Η ικανοποίηση να παρακολουθώ όση ώρα θέλω το αντικείμενο, είναι για μένα αξεπέραστη. Και σχεδόν ισάξια με την ικανοποίηση που παίρνω όταν το ανακαλύψω.

 

Άλλο ένα πλεονέκτημα είναι η άνεση που προσφέρει η ισημερινή στο ζενίθ. Που είναι και οι περισσότερες ώρες παρατήρησης.

 

Επίσης όταν παρατηρώ με ισημερινή, κάθομαι. Ακόμη και στο ζενίθ.:P

 

Από την άλλη υπάρχει κόσμος που διαολοστέλνει κάποιες τεχνολογικές ευκολίες... για τις δυσκολίες που δημιουργούν. Είναι θέμα άνεσης. Πως βολεύεται κανείς. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει καιρό και τις δύο λύσεις, κανείς δεν μπορεί να του πει, πια από τις δύο, είναι η πιο σωστή γι’ αυτόν, παρά μονάχα ο ίδιος.

 

Η παρατήρηση με τις συνθήκες που υπομένουμε ( κρύο, ξενύχτι, ζουζούνια, υγρασία, λύκοι) πρέπει να είναι απόλαυση. Η ισημερινή σε εμένα μου το έχει προσφέρει αυτό. =D> =D> =D>

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά άπαξ και βρεις το στόχο, όση ώρα και να περάσει, με μια ματιά από τον ερευνητή είσαι ξανά στο πεδίο γιατί απλά γνωρίζεις τι αστέρια έχει το πεδίο και έχεις σχηματίσει στο μυαλό σου το σχήμα. Μόλις βρω το στόχο τον παρατηρώ, μετά από λίγο φεύγω και διαβάζω ή γράφω στις σημειώσεις μου και μετά ξαναπάω και τον βρίσκω αμέσως. Άσε που έχω μάθει πλέον προς τα που θα γυρίσω το τηλεσκόπιο και πολλές φορές δεν κοιτάζω καν από τον ερευνητή. Κατευθείαν από το προσοφθάλμιο κεντράρω το στόχο. Δεν αξίζει να δόσεις τόσα χρήματα παραπάνω για να έχεις παρακολούθηση. Για αστροφωτογράφηση μάλιστα εκεί είναι απαραίτητο. Αλλά για παρατήρηση δεν νομίζω να αξίζει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης