Jump to content

Τηλεσκόπια που "παντρευόμαστε".


alepohori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλους/ες!

 

Βλέπω τελευταία πολλούς φίλους να πουλάνε τηλεσκόπιά τους. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχουν ερασιτέχνες που έχουν τηλεσκόπια που δεν θα ήθελαν να αποχωρηστούν ποτέ. Και να να είμαι ακριβέστερος, που δε θα το πουλούσαν ποτέ για να αγόρασουν κάποιο άλλο. Αφήνουμε έξω τις περιπτώσεις που υπάρχει έκτακτη προσωπική ανάγκη.

Εγώ ας πούμε, δεν έχω σκοπό να πουλήσω ποτέ το 8άρι μου. Έχω περάσει τόσες ώρες με αυτό το τηλεσκόπιο, έχω νοιώσει τόσο έντονες στιγμές μαζί του, πέρα από τις μικροβελτιώσεις που του έχω κάνει, που είμαι βέβαιος ότι θα συνεχίσει να μου προσφέρει κι άλλες συγκινήσεις. Αυτός είναι και ο λόγος, σε συνδυασμό με την έλλειψη χώρου, που δε βλέπω στο μέλλον να αγοράζω κάποιο μεγαλύτερο.

 

Υπάρχει λοιπόν κάποιος φίλος που έχει δώσει στο τηλεσκοπιό του συναισθηματική αξία; Κάποιος που έχει "παντρευτεί" το τηλεσκόπιό του;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8ρι ντοπς με την equatorial platform. Λόγω χώρου και χάλια ουρανού έχει καταλήξει στο εξοχικό, όπου η παρατήρηση αξίζει τον κόπο. Το να το πουλήσω ΔΕΝ αξίζει το κόπο. Τα λεφτα θα είναι λίγα και θα μήνω χωρίς ΟΤΑ μεγάλης διαμέτρου για παρατήρηση. Το λυπάμαι που δεν βλέπει ουρανό συχνά, αλλά με αποζημιώνει τις λίγες φορές που καταφέρνω να το χρησιμοποιήσω. Ειναι και οι βελτιώσεις που του έχω κάνει (εστιαστής, πλατφόρμα, digital setting circles), απλά δεν μου κάνει καρδια....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το τηλεσκόπιο που έχω "παντρευτεί" είναι μια διόπτρα πάνω σε ένα φωτογραφικό τρίποδο επίγειας χρήσης που την πήρα όταν ήμουν 12 χρονών. Αυτή η διόπτρα με βοήθησε και έμαθα τον ουρανό όσο κι αν σας φαίνεται παράξενο. Μου έχει προσφέρει τόσες συγκινήσεις που δεν πρόκειτε να την αποχωριστώ ποτέ. Κάθε βράδυ έκανα παρατήρηση. Ποιός θα ξεχάσει την πρώτη φορά που είδα κρατήρες στη Σελήνη. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη φορά που είδα τις Πλειάδες, τον Κρόνο και όλα αυτά μέσα από αυτό το μικρο διοπτράκι. Τώρα την έχω μέσα στο δωμάτιό μου και όποτε την βλέπω θυμάμαι όλες αυτές τις συγκινήσεις που μου προσέφερε. Είναι σαν κειμήλιο για μένα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

to 114/900 tηs bresser : ενω μου κολλανε πολλοι να το δωσω και το πληρωνουνε κοντα στο καινουργιο δεν το δινω με τιποτα.Ηταν το πρωτο τηλεσκοπιο μου μετα απο μια δεκαετια απραξιας. Μου το χαρισε πολυ καλος φιλος ,ειδα με αυτο κατα λαθοσ το μ13.μ1(πολυ αμιδρα νομιζα οτι κατι επαθε το κατοπτρο)και οι εικονες το κρονου (μαλλον επειδη ειναι f/8) ηταν φοβεροτερες σε κοντραστ απο το 8 dob που εχω .Μια φορα που βιαζομουν να δω συνοδο(αφροδιτη,σεληνη διας) και το αμαξι μου ηταν φορτωμενο πηρα το βρεσσερ και πηγα. Ασε που διαλυσα την ισημερινη και την ξαναφτιαξα (ειχε τζογους) στο πι και φι χωρις να φοβαμαι μην την χαλασω, τωρα ειναι βουτηρο.εχει και μοτερ με χειριστηριο αρα μπορω να καωω και κανα πειραμα αστροφωτογραφιας.αυτα!!!!!!!!

 

Υ.σ το ανταλαζω με 16'' dob 20'' (το αλλο με τον τοτο το ξερετε) :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει και γω το αγαπάω το τηλεσκόπιό μου, αλλά αν μου λεγαν μας το δίνεις και σου δινουμε ενα RC...θα την έκανα την απιστία
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη ωραίο θέμα άνοιξες! Νομίζω ότι έχω ..."παντρευτεί" με την έννοια που περιγράφεις το C11 που έχω στην κατοχή μου τα τελευταία 3 χρόνια. Πολλές ώρες παρατήρησης, πολλά ευχάριστα αλλά και δυσάρεστα λόγω κρύου ξενύχτια... γενικά όμως πάντα ευχαριστημένος στο τέλος της βραδιάς :)

Αν και ποτέ δεν πρέπει να λέει κανείς ποτέ (από την εποχή του Sean Connery στην ομότιτλη ταινία), δεν νομίζω ότι θα μπορέσω κάποτε να δώσω, αυτό το σωλήνα ακόμα και αν τον έχω αντικαταστήσει με κάτι άλλο... Υποθέτω ότι αν κατέβει ποτέ από τη EQ6 θα βρει κάποιο μόνιμο χώρο στο σαλόνι μου - στην απίθανη περίπτωση που το επιτρέψει η γυναίκα μου... :mrgreen:

Εύχομαι ελεύθερο χρόνο και καθαρούς ουρανούς σε όλους!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως πολύ ενδιαφέρον θέμα Δημήτρη. Εγώ θέλω να δηλώσω ότι σίγουρα θα ήθελα να κρατήσω το Dob και το 80άρι...... αλλά........ Οι προτιμήσεις μου άλλαξαν.... και βέβαια δεν θα μπορούσα να τις ιακνοποιήσω οικονομικά αν δεν πούλαγα αυτούς τους δύο σωλήνες. Το καλό με αυτά τα τηλεσκόπια (εννοώ αυτά που μας αρέσουν και είναι σχετικά φθηνά..) είναι ότι μπορείς να τα ξαναπάρεις σχεδόν ανώδυνα.

 

Στην κατηγορία βέβαια που αναφέρεις, πιστεύω ότι θα είναι ο σωλήνας που περιμένω να έρθει...... Νομίζω ότι θα είναι στο πνεύμα που αναφέρεις..... Είδωμεν!

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κανεις ασχοληθει με την φωτογραφηση νομιζω οτι ειναι δυσκολο να ''δεθει'' με καποιο σωληνα.. προσωπικα δεν εχω δεθει με κανενα σωληνα.. ολα τα τηλεσκοπια που εχω τα βλεπω σαν προσωρινες λυσεις..

 

Υ.Γ. Ισως απλα να αισθανομαι μια συμπαθεια στο R200ss γιατι κουραστικα αρκετα για να το αγορασω..και τελικα αξιζε τον κοπο.. :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Alepoxori σορρυ, αλλα εσυ με το οχταρι σου πας και ψαχνεις να παρατηρησεις γαλαξιες mag15-16!!!

Για φαντασου τι προοπτικες σου ανοιγονται αν παρεις ενα δεκαρι σαν αυτο του Κωστακη...

Θα αρχισεις να παρατηρεις ολα τα quasar μεχρι mag20!!! :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Alepoxori σορρυ, αλλα εσυ με το οχταρι σου πας και ψαχνεις να παρατηρησεις γαλαξιες mag15-16!!!

Για φαντασου τι προοπτικες σου ανοιγονται αν παρεις ενα δεκαρι σαν αυτο του Κωστακη...

Θα αρχισεις να παρατηρεις ολα τα quasar μεχρι mag20!!! :lol: :lol: :lol:

Πρόσφατα διάβασα για θέαση του κομήτη Halley μεγέθους 19,6 από τον O'Meara με 24ιντσο! Πάλευε λέει 1-2 ώρες μέχρι την στιγμιαία "έκλαμψη". Nothing is impossible!

 

Πριν μήνες πούλησα το πρώτο μου αστρονομικό όργανο. Τα κιάλια Olympus 8X42. Το μετάνιωσα..

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη εγώ δεν θα πουλούσα τίποτα από τον εξοπλισμό μου και όταν λέω εξοπλισμό εννοώ από βιβλία και χάρτες μέχρι τηλεσκόπια. Το θέμα το βλέπω κάτι σαν τη δημιουργία μιας συλλογής "αντικειμένων"που αφορούν στην αγαπημένη μου ενασχόληση και ό,τι μπαίνει στη συλλογή αυτή δεν βγαίνει!!

Η συλλογή των αεροπορικών φουλαριών πως πάει??

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συλλογή των αεροπορικών φουλαριών πως πάει??

Περίμενα από έναν "πολύ κοντινό" άνθρωπο στην ΑΣ, να μου βρει "ινδιάνικα" φουλάρια, αλλά δεν κατάφερε :(

 

Συμφωνώ ότι οι χάρτες περιλαμβάνονται στον εξοπλισμό που πρέπει να μας μένει για πάντα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω μετα απο πολλες απιστιες, δεν ξανακανω δηλωσεις. =;

KOSTAKIS χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, είσαι ο τελευταίος που περίμενα να γράψει σε αυτό το θέμα! Η "αστρονομική σου καρδιά" είναι πέτρινη! :wink: :wink: :wink:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατήρησα πολλούς να βλέπουν τον αστρονομικό εξοπλισμό όπως τα αυτοκίνητα (όσο πιο εντυπωσιακό τόσο το καλύτερο).

Τί τελικά ζητάτε απ' την αστρονομία? Να έχετε εξοπλισμό αστεροσκοπείου

και να βγαίνετε για παρατήρηση μία φορά το χρόνο?

Ότι και να έχεις σημασία έχει η διαδικασία (η αναμονή, το κρύο, η καλή

πάρεα κάποιον να τα μοιραστείς αυτά που ζείς εκεί έξω!!!)

Σόρυ για την άσχετη παρέμβαση αλλά βαρέθηκα να ακούω για φοβερούς

εξοπλισμούς να κοιμούνται στην αποθήκη!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατήρησα πολλούς να βλέπουν τον αστρονομικό εξοπλισμό όπως τα αυτοκίνητα (όσο πιο εντυπωσιακό τόσο το καλύτερο).

Τί τελικά ζητάτε απ' την αστρονομία? Να έχετε εξοπλισμό αστεροσκοπείου

και να βγαίνετε για παρατήρηση μία φορά το χρόνο?

Ότι και να έχεις σημασία έχει η διαδικασία (η αναμονή, το κρύο, η καλή

πάρεα κάποιον να τα μοιραστείς αυτά που ζείς εκεί έξω!!!)

Σόρυ για την άσχετη παρέμβαση αλλά βαρέθηκα να ακούω για φοβερούς

εξοπλισμούς να κοιμούνται στην αποθήκη!!!

+1000

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατήρησα πολλούς να βλέπουν τον αστρονομικό εξοπλισμό όπως τα αυτοκίνητα (όσο πιο εντυπωσιακό τόσο το καλύτερο).

Τί τελικά ζητάτε απ' την αστρονομία? Να έχετε εξοπλισμό αστεροσκοπείου

και να βγαίνετε για παρατήρηση μία φορά το χρόνο?

Ότι και να έχεις σημασία έχει η διαδικασία (η αναμονή, το κρύο, η καλή

πάρεα κάποιον να τα μοιραστείς αυτά που ζείς εκεί έξω!!!)

Σόρυ για την άσχετη παρέμβαση αλλά βαρέθηκα να ακούω για φοβερούς

εξοπλισμούς να κοιμούνται στην αποθήκη!!!

 

Φίλη Dora,

Θα διαφωνήσω κάθετα. Το τι ζητάει ο καθένας απο την αστρονομία το ξέρει καλύτερα ο ίδιος και είναι ανεξάρτητο απο το επίπεδο του εξοπλισμού του ή τα λεφτα που είναι διατεθειμένος να ξοδέψει.

Και όσο και αν δεν έχεις άδικο όσον αφορά τη σημαντικότητα της διαδικασίας, καλό είναι να μην ξεχνάμε ότι η αστρονομία είναι κατα βάση ένα hobby μοναχικό που ο καθένας μας κάνει όταν έχει χρόνο.

Και βέβαια, νομίζω ότι εάν ο διαθέσιμος χρόνος είναι "τόσος" είτε το Hubble έχεις είτε το παιχνιδάκι της Deaggostini, θα περιμένει στην αποθήκη μέχρι να βρεθεί ο χρόνος.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα πω πως συμβαινει κ αυτο δηλ να γινεται καποιος maniac με τον εξοπλισμο κ να μην δινει τοση βαρυτητα στην παρατηρηση καθεαυτη! Κατι που γινεται κ με ολα τα χομπυ βεβαια. Αυτο το επισημαινω οχι με την λογικη να κατακρινω καποιον αλλα να τον αφυπνησω να μην χασει την ουσια του πραγματος! Βεβαια κ εδω ισχυει η γνωστη...κολοκυθοπιτα!!

Καλη χρονια σε ολες - ολους κ καλες παρατηρησεις!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα τηλεσκόπιο που πραγματικά το παντρευόμαστε είναι το "grab 'n go" τηλεσκόπιο που όλοι πρέπει να έχουμε, άσχετα με το πόσο μεγάλος και ακριβός είναι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας.

Αυτό, προσφέρει αναπάντεχα ξεχωριστές στιγμές από τον ουρανό από εκεί που δεν το περιμένεις.

 

Προσωπικά η τσάντα με το ετχ-70 θα βρίσκεται πάντα στις αποσκευές μου σε κάθε επαγγελματικό ταξίδι ή εκδρομή.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκόπια είναι όργανα και έχουν κατασκευαστεί για να εξυπηρετήσουν κάποιον σκοπό-έρευνα. Πέραν τούτου νομίζω ότι αυτό που όλοι μας ερωτευόμαστε είναι το σύμπαν και η απρόσιτη ομορφιά του.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα "ερωτευώμουνα" κανένα τηλεσκόπιο η βάση η οτιδήποτε από τον εξοπλισμό μου όσο τέλειο και να ήταν, για τον απλούστατο λόγο ότι πάντα θα υπάρχει κάτι τελειότερο που θα επιθυμώ, άσχετα αν θα μπορώ να το αποκτήσω ή όχι. Με λίγα λόγια πολύ ευχαρίστως θα ξεφόρτωνα ορισμένα πράγματα εδώ και τώρα αλλά δεν το κάνω γιατί θα χάσω τα μισά τουλάχιστον από τιμή κτήσης τους, γιαυτό προτιμώ να τα κρατώ και να τα "τρώω" μέχρι να τα βαρεθώ στην κυριολεξία, η να πάρω κάτι καλίτερο οπότε μπορεί και να τα χαρίσω σε κανένα σχολείο προκειμμένου να τα πουλήσω η να τα φάει το ράφι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα δε θα πουλήσω το πρώτο μου κανονικό τηλεσκόπιο, το TAL-2 6", διότι αφενός με συντροφεύει δέκα ολόκληρα χρόνια, αφετέρου έκανα τα πρώτα μου βήματα με αυτό και ο συναισθηματικός δεσμός είναι ισχυρός. Εξάλλου για ένα τηλεσκόπιο δεκαετίας που κόστισε όσο κόστισε τότε, οικονομικός λόγος πώλησης δε θα μπορούσε να προκύψει!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dora, αυτό που λες ειναι κατα κάποιον τρόπο αλληλοεξαρτώμενα ποσά. Δηλαδή, ο καλός-ακριβός εξοπλισμός είναι βαρύς. Και ο βαρύς εξοπλισμός είναι δυσκίνητος και χρησιμοποιείται σπανιότερα. Αν όλοι αυτοί οι εξοπλισμοί που λες βρίσκονταν μέσα σε ένα μόνιμο θόλο, είμαι απόλυτα σίγουρος οτι θα χρησιμοποιούνταν πολυ περισσοτερο. Αν επιλέξεις να αστροφωτογραφίσεις, το βάρος συνήθως πάει μαζί.ο καθένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί, και ας το κάνει πιο σπάνια.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω υποστηριζω την αποψη οτι το χομπυ παντα απαιτει εξοδα.

Τιθεται ομως το σοβαροτατο θεμα "ελευθερος χρονος".

Αλλο πραγμα το μερακι, και αλλο πραγμα η χρηση.

Δεν θα κατηγορησω ποτε εναν κυνηγο γιατι αγοραζει ενα συλλεκτικο οπλο και το χρησιμοποιει μια φορα το χρονο, γιατι δεν του δινεται η ευκαιρια.

Σας πληροφορω οτι δεν θα τον "βαριεμαι" καθολου τον...μερακλη τυπο.

(ισως τον κατηγορησω γιατι ειναι κυνηγος) :mrgreen:

Εμενα ο εκαστοτε εξοπλισμος μου ειναι ετσι προσαρμωσμενος ωστε να καλυπτει τις αναγκες μου, αλλα και τις απαιτησεις μου.

Θεωρω πολυ μιζερο δε, να προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου , ωστε να μην δαπανησω χρηματα για κατι "καλο", προβαλοντας την ελαφρα δικαιολογια....

"αφου δεν θα το δουλεψω καθε μερα...γιατι να ξοδευτω?".

Δεν υποστηριζω οτι η ποιοτητα του εξοπλισμου φερνει και την αντιστοιχη ικανοποιηση στην παρατηρηση, αλλα εφ οσον εχω την δυνατοτητα, θα "τα χωσω" και θα αγορασω αυτο που νομιζω οτι στις λιγες ή πολλες φορες που θα το χρησιμοποιησω, θα μου δωσει τα αναμενομενα.

Μπραβο σε αυτους που ξοδευουν σε ακριβο εξοπλισμο για να απολαυσουν το χομπυ τους χωρις μιζερη διαθεση(εφ οσον δυνανται φυσικα).

Και πολυ σωστο το "περι ορεξεως"...

Μακαρι να ειχα τα χρηματα και να αγοραζα το FSQ 106, αλλα δυστυχως δεν τα διαθετω για τηλεσκοπιο(για την ωρα :D ).

Αν τα διαθεσω καποτε, θα το παρω, θα παρατηρω "wow",εστω και μια φορα την 5ετια, και ζητω συγγνωμη αν θα κανω καποιον να βαριεται....(πλακα που εχουμε βρε παιδια

:D )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

....να πω και εγώ τον πόνο μου....

 

να μην ξεχνάμε (εμείς που φωτογραφίζουμε) ότι ψάχνουμε μία νύχτα με:

 

1) καθαρό ουρανό

2) καλό seeing

3) χωρίς φεγγάρι

4) χωρίς αέρα

5) χαμηλές θερμοκρασίες

6) ..κάτι ξεχνάω σίγουρα

 

και για αυτήν την νύχτα να έχουμε κι ελεύθερο χρόνο. :-({|=

 

...δεν αλλάζουμε χόμπυ??? :cheesy:

 

Το TEC δεν θα το αλλάξω ποτέ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης