Jump to content

Ολική έκλειψη ηλίου! Καστελλόριζο 2006


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παναγιώτη, η επόμενη ευκαιρία και θα αργήσει να έρθει και θα είναι πολύ μικρής διάρκειας και δεν ξέρουμε τι καιρό θα κάνει στην Κίνα!!!

 

Εγω λεω για Σαγκαη το 2009

 

 

Όμως αυτά έχει το σπορ!!! Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!

 

Σωστα.

 

Καμιά φωτό δεν μπορεί να απεικονίσει ρεαλιστικά το στέμμα, το οποίο όπως έγραψα και πριν δεν έχει απλώς λευκή, αλλά μεταλλική όψη.

 

Ακριβως το ιδιο ειδα κι εγω

 

Η εικόνα που εγώ είχα με το 5", μου έδινε μια εξαιρετική εικόνα της μεγάλης προεξοχής, η οποία όμως έμοιαζε με ανάλογες φωτογραφίες. Έβλεπα ολόκληρο το δίσκο της σελήνης με εξαιρετική λεπτομέρεια, όμως το πεδίο ήταν μικρό και δεν χωρούσε όλο το στέμμα.

Στο γυμνό μάτι όμως ή σε κυάλια όπως το είδα για λίγο μέσα από τα κυάλια του κου Νίκου (Adam), το θέαμα ήταν ανεπανάληπτο!!!

 

Στο Bresser ειχα ολοκληρο τον δισκο μεσα.Ηταν εκπληκτικο.Τα εβγαλε τα λεφτα του \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 910
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άνοιξα αυτό το θέμα

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=23070#23070

 

για να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση για τις μελλοντικές εκλείψεις.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους δεν πήγαν Καστελόριζο και θέλουν να μάθουν πώς ήταν η πόλη αλλά και για όσους πήγαν και θέλουν ένα ενθύμιο, έφτιαξα μια πανοραμική φωτό 300 μοιρών περίπου με σκοπό να σε κάνει να νιώθεις σα να είσαι εκεί! Είναι λίγο μεγάλη αλλά πιστεύω αξίζει να την κατεβάσετε:

 

http://www.astrovox.gr/kastelorizo-panorama.html

 

 

"astrovox" πολύ καλή ή πανοραμική! Μήπως έβγαλες καί καμμιά από πιό ψηλά? π.χ. κάστρο?

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου, γεια σας κι από μένα!

 

Η ολική έκλειψη ηλίου είναι σίγουρα ένα αξιοθαύμαστο φυσικό φαινόμενο, όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν…

 

Σκοπός αυτού του μηνύματος είναι να καταδείξει πόσο λίγο μπορεί να απέχει η επιτυχία από την αποτυχία (ή την σχετική επιτυχία, αν θέλετε) του συγκεκριμένου εγχειρήματος…

 

Βρέθηκα κι εγώ στο Καστελόριζο για να παρακολουθήσω την ολική έκλειψη ηλίου. Επειδή είχα κατεβεί στο νησί μαζί με τη μηχανή μου, είχα περισσότερες δυνατότητες ευχερέστερης μετακίνησης και κατ΄επέκταση επιλογής του χώρου για την παρατήρηση του φαινομένου. Ο καιρός φαινόταν θαυμάσιος και το μόνο που έμενε ήταν να επιλέξω την πιο καλή τοποθεσία. Ψάχνοντας, την προσοχή μου τράβηξε το «Παλαιόκαστρο», μια τοποθεσία κυριολεκτικά στην κορφή του νησιού με θέα 360ο. Από εκεί ψηλά θα μπορούσα να παρατηρήσω τόσο την ίδια την έκλειψη, όσο και την σκιά της Σελήνης που θα ερχόταν από τα ΝΔ, την οποία ήθελα ιδιαίτερα να δω.

 

Ανέβηκα λοιπόν στην κορυφή με σχετική καθυστέρηση (λόγω και του περπατήματος μέρους του δρόμου) κι εκεί συνάντησα πολλούς άλλους, έλληνες και ξένους (κυρίως αμερικάνους, γερμανούς και γάλλους), που είχαν ήδη στήσει τον εξοπλισμό τους και περίμεναν. Πίσω μου είχα έναν επιστήμονα από τη NASA, ενώ στα δεξιά μου υπήρχε ένας άλλος της ESA, ο οποίος μάλιστα μου είπε ότι εργάζεται στο πρόγραμμα SOHO.

 

Η πρώτη επαφή ήρθε πολύ όμορφα, τόσο στο μάτι, όσο και στη φωτογραφική μηχανή. Το ΕΤΧ λειτουργούσε άψογα, και η SLR μου επίσης. Σε δεύτερο τρίποδο η ψηφιακή βιντεοκάμερά μου βλέποντας μέρος του αεροδιάδρομου και τον ΝΔ ορίζοντα. Το ίδιο όμορφα κυλούσε και η συνέχεια του φαινομένου. Κάποιοι μικροί θύσανοι στον ουρανό δεν μας απασχολούσαν ιδιαίτερα. Ο κόσμος ήταν ευδιάθετος, παντού άκουγες φωνές, γέλια κι επιφωνήματα, κάποιος γάλλος κάθε τόσο μας ενημέρωνε φωναχτά για το χρόνο που απέμενε, κάποιος άλλος αλλοδαπός έβαλε στο κασετόφωνο ένα κοντσέρτο του Μπετόβεν...

 

Όμως,… περίπου είκοσι λεπτά πριν την ολικότητα, γκρι σύννεφα, αρχικά λιγότερα κι όσο περνούσε η ώρα περισσότερα, άρχισαν να έρχονται από τον ορίζοντα, από τα Δ/ΝΔ και να περνούν χαμηλά, κυριολεκτικά πάνω από τα κεφάλια μας, κρύβοντας τον ήλιο όλο και για περισσότερο χρόνο. Ο κόσμος σάστισε, κάποιοι άρχισαν να δυσανασχετούν, οι περισσότεροι όμως περιμέναμε στωικά… τη μοίρα μας!

 

Το φως έπεφτε σιγά – σιγά, το ίδιο και η θερμοκρασία. Τα μακό μπλουζάκια αντικαταστάθηκαν από τα φούτερ και τα μπουφάν! Ο ουρανός από πάνω μας ένα χάλι (ή χαλί, αν προτιμάτε) με σύννεφα που το ένα διαδεχόταν το άλλο και όλα περνούσαν με γρήγορες ταχύτητες.

 

Η έναρξη της ολικότητας μας βρήκε σκοτεινιασμένους και παγωμένους, βιολογικά και ψυχολογικά, γιατί εκεί που θα έπρεπε να βλέπουμε το στέμμα του ήλιου υπήρχε μόνο συννεφιά. Αντιθέτως, στο λιμάνι του Καστελόριζου, που συνεχώς τα προηγούμενα λεπτά ήταν λουσμένο με φως, άναψαν τα δημοτικά φώτα και εκατοντάδες φλας φωτογραφικών μηχανών, σημάδι ότι εκεί τα πράγματα πήγαιναν καλύτερα απ΄ότι σ΄εμάς. Κι όλα αυτά σε απόσταση λιγότερο ή περισσότερο του ενός χιλιομέτρου σε ευθεία γραμμή…

 

Αλλά να! Εκεί, ανάμεσα στα σύννεφα, ο ήλιος πρόβαλε τόσο αναπάντεχα και ξαφνικά, σαν έκρηξη πάνω από τα κεφάλια μας! Σταθήκαμε όλοι εκστασιασμένοι να χαζεύουμε το θέαμα με το στόμα ανοιχτό. Η γυναίκα μου δίπλα μου ούρλιαξε από χαρά, όπως και πολλοί άλλοι τριγύρω. Οι πιο ψύχραιμοι θυμήθηκαν το πρόγραμμα φωτογράφησης που είχαν καταστρώσει. Δεν ήμουν δυστυχώς μεταξύ αυτών… Τα έχασα… ξέχασα να βγάλω το ηλιακό φίλτρο και άρχισα να φωτογραφίζω με αυτό! Κάποια στιγμή το συνειδητοποίησα, το έβγαλα στα γρήγορα, αλλά ο ήλιος είχε κρυφτεί ξανά . Αυτό το κρυφτούλι μας έπαιζε μέσα – έξω συνεχώς, μέχρι που πέρασε η ολικότητα. Ευτυχώς πρόλαβα τουλάχιστον να τον βιντεοσκοπήσω για λίγο, μαζί βέβαια με όλο τον σχετικό χαμό από κραυγές και ουρλιαχτά από τριγύρω.

 

Τώρα, θα με ρωτήσετε… είδες την έκλειψη? Θα σας απαντούσα… ολίγον ναι. Ατυχώς δεν κατάφερα να την δω, όπως την ήθελα και την προγραμμάτιζα, όπως τόσοι άλλοι φίλοι και γνωστοί ευτυχώς κατάφεραν να την δουν, και βέβαια δεν κατάφερα να δω ούτε την σκιά της Σελήνης να έρχεται, γιατί με τόση συννεφιά από τα Δ/ΝΔ όλα ήταν ασαφή και μπερδεμένα. Είδα μόνο το κοκκινωπό χρώμα της ατμόσφαιρας στον ορίζοντα. Είδα όμως τελικά χαμόγελα στα πρόσωπα και, μετά την ολικότητα, τον αμερικανό φίλο της NASA ευτυχισμένο να βγάζει και να κερνάει ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί!

 

Πάμε Σαγκάη??? \:D/

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε papgeo,την επομενη μερα στη Ροδο συναντησα σε ενα σουβλατζιδικο τον επιστημονα της ESA που τωρα εργαζεται στην Ουασινκτον,στο προγραμμα SOHO.Ειδε το σηματακι της Ελληνικης αστρονομικης ενωσης στο σακκακι μου και με ρωτησε αν ειμουν και εγω στο Καστελλοριζο.

Μου ειπε και αυτος οτι ειχατε συννεφια στο βουνο,αλλα ειδατε τη σκια να τρεχει λιγο πριν την ολικοτητα.Ηταν η πρωτη του εκλειψη,ηθελε να δει τον Ηλιο και εκτος Soho,οπως φαινεται σε αυτο το φυσικο φαινομενο.

Του εκανε μεγαλη εντυπωση,αρα και ο δικος μας θαυμασμος για αυτο που ειδαμε ειναι απολυτα δικαιολογημενος.Το περιμενε ομως πιο σκοτεινο,να φαινονται αρκετα αστερια(μαλιστα,καποιοι συναδελφοι του του ειπαν να εχει φακο μαζι του).Μου ειπε οτι μολις γυρισει στην Αμερικη,θα ψαξει για το αν προσφερεται ο Καναδας για το 2008. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Λέοντα,

 

Αν ο επιστήμονας είχε και μουστάκι, τότε μάλλον ήταν αυτός που γνώρισες. Το φαινόμενο της σκιάς γίνεται έντονα ορατό, όταν σε ουρανό χωρίς σύννεφα, έχεις την εντύπωση ότι έρχεται καταιγίδα. Υπήρχε έντονο το σκοτείνιασμα προς τα ΝΔ, απ΄όπου βλέπαμε πάνω στην κορυφή. Μόνο που δεν ήταν κάτι σαφές και ξεκάθαρο σαν εντύπωση, γιατί το όποιο αποτέλεσμα, αισθητικά, μετριαζόταν ιδιαίτερα από την ύπαρξη όλων αυτών των νεφών, που, μαζί με την μεγάλη κάλυψη του ηλιακού δίσκου, δημιουργούσαν μια γενικότερη φωτοσκίαση στον χώρο.

 

Να φανταστείς, είχα ρυθμίσει την βιντεοκάμερα να βλέπει ΝΔ σε σταθερό (manual) exposure, ήδη περίπου 40 λεπτά πριν την ολικότητα, προκειμένου να καταγράψει τη διαφορά στη πτώση του περιβάλλοντος φωτισμού με την πάροδο της ώρας, και αναγκάστηκα κάποια στιγμή να την θέσω στο αυτόματο (auto) exposure γιατί, ήταν πλέον τόσο σκοτεινά, που δεν μπορούσε να καταγράψει κάτι.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα κατάφερα να κατεβάσω τα video του hgg και τον ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσε να το απολαύσω το θέαμα έστω και από Video και κυρίως τις φωνές σας που έκαναν ποιο εντυπωσιακό την παρακολούθηση καθώς και το Video του Ηλία!!!

 

=D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://users.hol.gr/~hgg2k

 

δεξί κλικ και αποθήκευση

 

και του Ηλία με τις σκιές στο

 

http://www.strickling.net/fl_sch.mpg

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η δική μου συμβολή στην κατηγορία "βίντεο", είναι στο

http://www.megaupload.com/?d=RITQ41MB

και θα είναι εκεί έως ότου διαγραφει συμφωνα με τα terms του MegaUpload.

Το μεγεθος είναι 15ΜΒ, και η διάρκεια 1.50" , από το 2ο λεπτό της ολικότητας, έως την τρίτη επαφή.

Οποιος έχει γρήγορο ιντερνετ, ή μεγάλη υπομονή, ας του ρίξει μια ματιά.

Ειναι από την αυλή του σχολείου (διπλα στον Αντώνη).

Και εγώ κατά το πρώτο λεπτό πάλευα με φιλτρα-ρυθμισεις-ντεκλανσέρ, μέχρι που τα παράτησα για να απολαύσω με τα ματάκια μου...

 

Νικος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η δική μου συμβολή στην κατηγορία "βίντεο", είναι στο

http://www.megaupload.com/?d=RITQ41MB

και θα είναι εκεί έως ότου διαγραφει συμφωνα με τα terms του MegaUpload.

Το μεγεθος είναι 15ΜΒ, και η διάρκεια 1.50" , από το 2ο λεπτό της ολικότητας, έως την τρίτη επαφή.

Οποιος έχει γρήγορο ιντερνετ, ή μεγάλη υπομονή, ας του ρίξει μια ματιά.

Ειναι από την αυλή του σχολείου (διπλα στον Αντώνη).

Και εγώ κατά το πρώτο λεπτό πάλευα με φιλτρα-ρυθμισεις-ντεκλανσέρ, μέχρι που τα παράτησα για να απολαύσω με τα ματάκια μου...

 

Νικος

 

Drafier, πολύ πλάκα τό βιντεάκι. Γίνεται χαμός στό υπόβαθρο!

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξτε μια ματιά και στη σελίδα:

http://www.weasner.com/etx/guests/2006/guests_solareclipse.html

και προσπαθήστε να βρείτε ποιός κρύβεται εκεί!

Ήταν πολύ μετριόφρων για να το πει ο ίδιος, αλλά τώρα που το πήρα είδηση εγώ, δεν τη γλίτωσε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη πρώτη φορά βλέπω ... αυτοπαραπομπή!

 

αμάν βρε ! 30sec μου πήρε να το μαζέψω! Πότε πρόλαβες; Παραφυλάς στη γωνία....

 

Τέλος πάντων: =D> =D> =D> QUENDI =D> =D> =D> και πάλι !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες είδα τη δουλειά όλων των παιδιών στον Ωρίωνα, οπότε

 

 

=D> =D> =D>

 

στους

 

Andrewmil10

Astrovox

Quendi

Skywalker

 

(αυτοί έκαναν παρουσίαση, δεν ξέχασα κανέναν??)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο στον Παναγιώτη μας sorry που δεν το πήρα χαμπάρι!!!!

 

Αλλά ποτέ δεν είναι αργά να πεις σε ένα φίλο από το forum ένα μπράβο

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Πάντα τέτοια !!!!

 

τελικά το ETX-70 κάνει καλή δουλειά και ελπίζω να το φέρει το LIDL για να το χτυπήσουμε. Το είχα βάλει στο μάτι από την αρχή, ξέρετε ο κ. Νομικός πόσο το έχει?

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άξιος Παναγιώτη! Πολύ καλή δουλειά με τη φωτογραφία με την οργάνωση της παρουσίαση χτες στο σύλλογο!

 

Είμαι περήφανος για τη δουλειά που κάνετε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ, να είστε όλοι καλά.

 

Χθες είδα τη δουλειά όλων των παιδιών στον Ωρίωνα, οπότε

 

=D> =D> =D>

 

στους

 

Andrewmil10

Astrovox

Quendi

Skywalker

 

(αυτοί έκαναν παρουσίαση, δεν ξέχασα κανέναν??)

 

Βασικά φίλε μου ender ξέχασες τον Θανάση Κουλουμβάκο και τον Heal,του οποίου τα παρουσίασα εγώ μιας που είναι στην Αγγλία. :wink: Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο και σ'αυτούς. Και για να λέμε και τα πράγματα όπως έχουν, καταπληκτική δουλειά έχουν κάνει οι Skywalker, andrewmil10 και astrovox (ο οποίος έχει τραβήξει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ φωτό με φιλμ slide-σκάναρε τες Ανδρέα!!!). Αυτών αξίζουν οι φωτό να είναι σε ξένα sites.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης