Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κώστα,

ανεξάρτητα από Σελήνη, αυτό το Σαβατοκύριακο εγώ δε θα μπορέσω να ανέβω Κιθαιρώνα. :cry:

Ισως το επόμενο............ :?:

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπες εδώ και δες αναλυτικές οδηγίες από τον αγαπητό μας κύριο Sevax ο οποίος είναι και ο πλοηγός μας για το σημείο παρατήρησης :mrgreen: :cheesy:

Είναι στην σελίδα 12 αυτού του θέματος που είμαστε, σου δίνω απευθείας link

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=127393#127393

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπες εδώ και δες αναλυτικές οδηγίες από τον αγαπητό μας κύριο Sevax ο οποίος είναι και ο πλοηγός μας για το σημείο παρατήρησης :mrgreen: :cheesy:

Είναι στην σελίδα 12 αυτού του θέματος που είμαστε, σου δίνω απευθείας link

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=127393#127393

Και προφανως μονο με αυτοκινητο ερχομαι εκει.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι τα Βίλλια με ΚΤΕΛ από Μέγαρα και μέχρι Μέγαρα με Προαστειακό ή ΚΤΕΛ από Θησείο. Από Βίλλια όμως στο ξέφωτο με αυτοκίνητο. Αν πρόκειται να μεταφέρεις το XT αυτοκίνητο εξαρχής.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρασκευή 26/8 η σάββατο 27/8 έλω να έρθω και εγώ για την πρώτη όχι solo παρατήρηση μου ας newbie. Μπορούμε να μαζευτούμε σε κάποιο σημείο να πάμε μαζί.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως έχουμε μαζευτεί αρκετά άτομα για σάββατο 27/8 αν δεν κάνω λάθος. Προτείνω να συναντηθούμε μετά τα διόδια της ελευσίνας να πάμε ομαδικώς. Συμφωνείτε? Aν θέλετε Στείλτε μου PM τα τηλεφωνα σας όσοι είναι να έρθουν και θα τα κάνω share με τους υπολοιπους με sms. Ποια είναι η προτεινομενη ώρα συνάντησης και πέρα από τα τηλεσκόπια μας τι άλλο θα πρέπει να φέρουμε μαζί?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως παιδιά σας το λέω ότι πήγα εχθές κ είχε αρκετό αέρα η περιοχή. Παρόλαυτά λίγο πιο κάτω από τον οικισμό Αγ Νικόλαο κόβει πολύ ο αέρας. Απλά το λέω για εναλλακτική

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω πάρει πολλές απουσίες Δημήτρη! :) Δεν μπορώ να λείψω και πάλι!

 

Δεν φαντάζομαι να μην έρθει και ο Κυριάκος? Δεν ξέρω πως θα είναι από αέρα, αλλά έστω για την παρέα θα ανέβω. Άλλωστε το DOB δεν έχει ιδιαίτερο θέμα με τα μποφώρια...

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως τους καλως τους :cheesy: Να συναντηθουμε γυρω στις 18:45 στο γνωστο σημειο?

Για οσους φιλους δεν ξερουν πιο σημειο εννοω απλα εννοω το praktiker που βρισκεται ακριβως πριν την εξοδο για Θηβα οπου και ακολουθουμε για να παμε στο σημειο παρατηρησης.

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω έρθει ποτέ στον Κιθαιρώνα για παρατήρηση και το Σάββατο θα ήθελα να έρθω μιας και ακυρώθηκε ο Πάρνωνας. Είναι σίγουρο ότι δεν θα υπάρξει θέμα με μπάρες ή ίσως κάποια απαγόρευση κυκλοφορίας/παραμονής στο βουνό προς αποφυγή πυρκαγιών; Γνωρίζει κανείς;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σήμερα δεν θα μπορέσω γιατί με το που είδα την ακύρωση του Πάρνωνα ξεκίνησα κραιπάλη και δεν με βλέπω για παρατήρηση απόψε. :D

Πάντως αν πας (ή όποιος άλλος πάει) και δεις ότι υπάρχει πρόβλημα, κράτα μας ενήμερους, μην ανεβαίνουμε τσάμπα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά πάντως, καλό θα ήταν πριν ξεκινήσει κάποιος αύριο για Κιθαιρώνα, να ενημερωθεί για τα έκτακτα μέτρα που λαμβάνονται για τα βουνά!

Υπάρχουν πολλά πύρινα μέτωπα σε όλη την χώρα, γίνεται χαμός (είδατε τι έγινε και με τον Πάρνωνα) οι άνεμοι θα διατηρηθούν πολύ ισχυροί και μπορεί να κλείσουν κάποιους δρόμους προληπτικά για ασφάλεια! Πάρτε κάνα τηλέφωνο τους τοπικούς φορείς (αστυνομία Βιλλίων, πυροσβεστική) και μάθετε για να μην ανεβείτε τσάμπα!

 

Συνήθως ο κύριος Δημήτρης (sevax) μας τα έλεγε αυτά, αν το δει μπορεί να σας πει, αν ξέρει κάτι παραπάνω. Έχει πάντως φοβερούς ανέμους και κατά πόσο μπορεί να γίνει μια αξιοπρεπής παρατήρηση είναι θέμα προς συζήτηση...Άλλη μια Νέα Σελήνη θα πάει στράφι μου φαίνεται!! ](*,) ](*,) :cry: :cry:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα , εχθες πηρα τηλεφωνο στην αστυνομια Βιλιων και σημερα ο Κυριακος και μας διαβεβαιωσανε οτι δεν υπαρχει προβλημα . Σε περιπτωση που ειναι κανενας @@#$ securitas στην μπαρα απλα παρτε την αστυνομια για να καθαρισει ή καντε του και μια μηνυση . Το τηλεφωνο της αστυνομια ειναι : 2263022100 .
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, μιας και δεν έχει γράψει κανένας φίλος ακόμα, θα ήθελα να πω, έτσι για την ιστορία, ότι χθες… το βγάλαμε το «μεροκάματο»! Το αεράκι αρκετό, αλλά όχι απαγορευτικό, το κρύο ελαφρύ, το seeing ασταθές. Πάντως, και μόνο για τον κομήτη Garrardd δίπλα στο M71, άξιζε η βόλτα!

 

Στο επανιδείν παιδιά!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης