AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Τι σημαίνει για εσάς η ενασχόλησή σας με την ερ. αστρονομία;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Τι σημαίνει για εσάς η ενασχόλησή σας με την ερ. αστρονομία;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Τι σημαίνει προσωπικά για εσάς η ενασχόλησή σας με την ερασιτεχνική αστρονομία;
Απλά ένα χόμπι
9%
 9%  [ 12 ]
Κάτι παραπάνω από ένα χόμπι
38%
 38%  [ 51 ]
Από τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μου
48%
 48%  [ 64 ]
Ευκαιρία για συνεισφορά στην επιστήμη ή την κοινωνία
4%
 4%  [ 6 ]
Σύνολο Ψήφων : 133

Συγγραφέας Μήνυμα
krisgymOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 488
Τόπος: ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/11/2011, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έχω πάρα πολλά χόμπι, η αστρονομία δεν είναι απλά ένα χόμπι όπως τα υπόλοιπα είναι για τα καλά στην καθημερινότητα μου και σημαντικότατο στην ζωή μου.Υ.Γ. Δεν υφίσταται ταξίδι με την οικογένεια χωρίς να πάρουμε μαζί το nexstar 8i. Very Happy
ΑργύρηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 863
Τόπος: Αθήνα, Αγία Παρασκευή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/12/2011, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους..Very Happy

Ένα από τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μου (αλλά και ευκαιρία για συνεισφορά στην κοινωνία)..
Όταν αγαπάς κάτι και σε γεμίζει απίστευτα δεν είναι δυνατόν να μη προσπαθήσεις να το μοιραστείς και με άλλους.. Cheesy Grin

Στα υπόλοιπα απλά θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους!! Silenced

enigmaOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Ιούν 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 39
Τόπος: θεσσαλονικη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/01/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 21:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν θεωρουσα πως η ερασιτεχνικη αστρονομια ηταν ενα απλο χομπυ σαν ολα τα αλλα νομιζω πως θα μου ειχε φυγει το ενδιαφερον εδω και καιρο,επειδη παντα θα υπαρχουν αναπαντητα αστρονομικα και υπαρξιακα ερωτηματα για τον καθενα μασ ειναι κ αυτος ενας μικρος λογος απο τους παρα πολλους που με κανει κ κανει κ πολλους να γινονται ολο και περισσοτερο παθιασμενοι με την αστρονομια
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
georgexiroOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 127
Τόπος: Gifhorn - Γερμανία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/01/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 22:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα από μικρό μου άρεσε η αστρονομία. Στην αρχή ήταν απλά ένα χόμπι, παρατήρηση με κιάλια 10-15 λεπτά, συνήθως σελήνη. Από τότε που πήρα όμως τηλεσκόπιο και παρατήρησα με μεγάλη μεγέθυνση, Δία , Σελήνη και νεφέλωμα Ωρίωνα κατάλαβα ότι δεν πρόκειται απλά για ένα χόμπι. Ελπίζω και ότι μετά από 20-30 χρόνια να μου αρέσει ακόμα τόσο πολύ η αστρονομία όπως σήμερα.
kimonOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 76
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/01/2012, ημέρα Σάββατο και ώρα 10:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για εμένα η ενασχόληση με την αστρονομία είναι η πύλη της ενασχόλησης με τις περισσότερες θετικές επιστήμες και όχι μόνο. Αυτό θα έλεγα ότι βοηθάει στην κατανόηση του χώρου και τον χρόνου που υπάρχουμε. Θα έλεγα ότι η αστρονομία κάνει καλό.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgos83Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Απρ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 263
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/02/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 2:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για μενα η Αστρονομια ειναι ενα χομπυ,μια ευκαιρία να ξεφυγω και να κοιταξω σε μερη πιο μακρινα απ'οτι μπορει να φτασει το μυαλο.Μια ευκαιρια να διαβασω για νεα πραγματα που ενω φαινονται τοσο μακρινα στον μεσο ανθρωπο,εντουτοις ειναι τοσο κοντινα,τοσο ανθρωπινα,τοσο μεγαλειωδη.Μια ευκαιρεια να μαθω απο που προερχομαστε,που παμε και πως θα τελειωσουν ολα.Αστρονομια δεν ειναι μονο το τηλεσκοπιο,ειναι και τα βιβλια που εχει διαβασει καποιος και αν και με το τηλεσκοπιο εχω επαφη οσο συχνοτερα μπορω,με τα βιβλια εχω καθημερινη επαφη και ταξιδευω...
nik71Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Απρ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 140
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/02/2012, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για μενα ειναι σαν να κοιταζω απο το φινιστρι ενος διαστημοπλοιου το οποιο εχει βγει εξω απο το ηλιακο μας συστημα και ταξιδευει προς το απεραντο συμπαν οταν μαλιστα παρατηρεις μεσα απο κατασκοτεινο ουρανο τοτε..... τα ξεχνας ολα τα γηινα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
τσιαγκας προδρομοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 471
Τόπος: Σερρες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/03/2012, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα ελεγα πως πολυ αρκετα πανω απο ενα χομπυ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Johnny WhoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Ιούν 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 384
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/03/2012, ημέρα Κυριακή και ώρα 19:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αστρονομία προσφέρει στον άνθρωπο την επίγνωση της ασημαντότητάς του. Πως μπορεί κάποιος να αυταπατάται λέγοντας πως οι "ανθρώπινες αξίες" έχουν νόημα, αφού πρώτα έχει ατενίσει αντικείμενα και κόσμους τόσο ασύλληπτων διαστάσεων, όσο το -άπειρο- σύμπαν; Και από την άλλη, αφού ο μικροσκοπικός άνθρωπος είναι μέρος αυτού του συνόλου, και το σώμα και το μυαλό του έχουν δημιουργηθει από αυτό και διέπονται από τους ίδιους νόμους, πως μπορεί το "πνεύμα" να αποτελεί παραλογισμό; Ειδού το παράδοξο: στρέφεσαι εναντίον της φιλοσοφίας με φιλοσοφικό τρόπο. Όλα εξαρτώνται από τις παραδοχές στη σκέψη μας. Κοινώς, η αστρονομία προσφέρει ένα παράθυρο στην ψυχή μας. Μας κάνει να προβληματιζόμαστε. Laughing Laughing Laughing
Τέλος πάντων, ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ & "ΑΝΟΙΧΤΑ" ΜΥΑΛΑ!!! Cheesy Grin

panos - LX12Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Ιούλ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 161
Τόπος: this is sparta
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/06/2012, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

I don't care about hobbies because I'm not from around here ...

Χομπυ είναι μια ασχολία που αυτοπροσδιορίζεται μέσω της χαράς που σου προσφέρει .
Αντιθέτως δια της συμπαντικής μελέτης αυτοπροσδιορίζεται το ΕΙΝΑΙ στο ΟΛΟΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
TheRatPackOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 24
Τόπος: Χανιά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/05/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όλα μαζί και το καθένα ξεχωριστά:
Για μένα η Αστρονομία δεν είναι "Απλά ένα χόμπι", αλλά "Κάτι παραπάνω από ένα χόμπι". Είναι ένα "Από τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μου" και το βρίσκω σαν "Ευκαιρία για συνεισφορά στην επιστήμη ή την κοινωνία"!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης