Jump to content

Σκαμπό παρατήρησης Vileda: Value 4 Money!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια πηρα τον καταλογο των προσφορων του LIDL και ναι, αυτη την φορα θα αγορασω ισως το καλυτερο σκαμπω που εχω δει και στην σωστη παντα τιμη. Σημειωτεον ότι εχει 9 θεσεις ρυθμισεις απο 61-85cm υψος. Η θεση ειναι φαρδια και ανετη και ειναι 35cm. =D>

 

Ερχεται: 11 Φεβρουαριου 2008, σε ολα τα LIDL.

 

Τιμη: Μονο 29 ευρω!

 

 

Δειτε και θα καταλαβετε!

 

Οποιος προλαβε, τον Κυριο ειδε! Εγω ειναι σαν να το εχω παρει ηδη! =D> =D> =D>

 

ΥΓ: Δεχομαι και συγχαρητηρια! :P

DSC00409.JPG.a43e4dff875e2504424db9de49c74913.JPG

DSC00408.JPG.dbd3a721cd50bc5d4ea6df1945f5e5e7.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια βλεπω να φευγουν απο το πρωτο λεπτο που θα ανοιξουν τα Lidl την Δευτερα!!!

 

Και ολα απο ερασιτεχνες αστρονομους και ...... ψαραδες!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν φαίνεται να έχει και τόσο εύκολη ρύθμιση του ύψους δείχνει χρήσιμη αγορά.

 

Θα πρέπει να το δώ απο κοντά για να εκτιμήσω την ποιότητα κατασκευής του και το άν μπορέι να αντέξει τα 105!! κιλά μου.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα να το δω, φαίνεται καλή κατασκευή αν και αρκετά βαρύ. Αν είχα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο θα έπαιρνα ένα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά πήγα πρωί πρωί και το πήρα. Είναι αρκετά βολικό για κάποιον που έχει ένα μεγάλο Dob ή αν χρειάζεται να ανέβει λίγο παραπάνω από το μέσο ύψος μιας καρέκλας για να μην τραβιέται ο λαιμός για να φτάσει το μάτι το προσοφθάλμιο. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το κάθισμά του δεν είναι σε οριζόντια θέση άλλα έχει μια κλίση προς να κάτω. Δεν ξέρω αν αυτό αποτελεί πρόβλημα του συγκεκριμένου τεμάχιου που πήρα ή αν είναι επίτηδες σχεδιασμένο έτσι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη την κλιση μπορεις να την ρυθμισεις παρεμβαλοντας πχ ροδελες.

Το υψος πως ρυθμιζεται?

Μηπως τραβοντας εναν πειρο,αλλαζεις υψος,και ξαναπερνας τον πειρο????

Ειναι ευκολη διαδικασια???. :-k :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ καλό. Δύο προβλήματα που το κάνει να απέχει από το άριστο είναι, το κάθισμα, που είναι φτιαγμένο από ύφασμα όχι αδιάβροχο, άρα σε νύχτες με υγρασία είναι πρόβλημα, και δεύτερο, θα ήθελα να έχει ένα στήριγμα για να ακουμπάνε τα πόδια όταν το τοποθετείς στο μέγιστο ύψος και τα πόδια δεν φτάνουν στο έδαφος. Θα ήθελα να δω τους mastovoxites να βρίσκουν πατέντες για αυτά.

 

Η κλίση για κάποιον που ενοχλείται ( δεν το είδα σαν κάτι άσχημο), μπορεί να φτιαχτεί εύκολα, με 2 νέες τρύπες προς το κάθισμα. Η διαδικασία αλλαγής ύψους είναι σχετικά απλή, με ένα πίρο.

 

Κατά τα άλλα όμως είναι πολύ στιβαρή κατασκευή, αντέχει κιλά άνω των 100, είναι μεγάλο πλεονέκτημα το ύψος του που φτάνει τα 85 cm. Στήνεται αμέσως και δεν πιάνει χώρο. Πιστεύω ότι είναι απαραίτητο για πολύωρη παρατήρηση και σε dobsonades με μικρά η μεγάλα dob (εκεί στο ζενίθ που υπάρχει το πρόβλημα) αλλά και κυρίως, σε όσους θα πάρουν αργότερα ή έχουν ήδη ισημερινή με νευτώνειο σωλήνα.

 

Το βάρος του είναι ελαφρύτερο από αντίστοιχα ξύλινα που κυκλοφορούν στο εξωτερικό και τα πουλάνε ένα σκασμό λεφτά. Έψαχνα καιρό να βρω ένα ελαφρύ σκαμπό που να βγαίνει σε αυτό το ύψος και σε καλή τιμή.

 

Το πήρα.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη την κλιση μπορεις να την ρυθμισεις παρεμβαλοντας πχ ροδελες.

Το υψος πως ρυθμιζεται?

Μηπως τραβοντας εναν πειρο,αλλαζεις υψος,και ξαναπερνας τον πειρο????

Ειναι ευκολη διαδικασια???. :-k :-k :-k

 

Το ύψος το ρυθμίζεις έτσι όπως το περιγράφεις.

 

Όσο για το βάρος της είναι αρκετά ελαφριά για τη στιβαρή κατασκευή της. Και να φανταστείτε ότι είχα φτιάξει μια τέτοια καρέκλα ξύλινη (δείτε εδώ) την οποία μετά και λέπτινα για να είναι ποιό ελαφριά (μιλάμε ότι ζύγιζε 10 κιλά). Το θέμα ήταν ότι μόλλις την έκοψα φοβόμουν να καθήσω μήπως και σπάσει. Αυτό εδώ το καρεκλάκι πιστεύω να κάνει δουλειά. Άιντε να δούμε και στην πράξη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Lidl Τρίπολης πάντως δεν το είχε...

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους έχουν extreme διατροφικές συνήθειες και φαίνεται ( :-note :-note 8-[ ) δοκιμάστε το πρώτα αν γίνεται!

 

Το Σάββατο έκανα μια ξύλινη καρέκλα βεράντας να κάνει μόνο για καυσόξυλα... :oops: :oops: :oops:

 

(Ευτυχώς που δε χτύπησα.. :oops: :oops: )

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια καλησπερουδια!!! :wink: :wink: :wink:

 

Χαιρομαι που εκτιμησατε την καρεκλα γιατι την εκτιμησα και εγω!

 

Την πηρα εχθες αλλα δεν ειχα χρονο για να σας γραψω τις εντυπωσεις μου...

 

Λοιπον, ξεκιναμε:

 

1) Μανουσο, εχεις δικαιο η θεση δεν ειναι οριζοντια, ειναι μαλλον ετσι κατασκευασμενη. Με δυο νεες τρυπες με ενα δραπανο μπορουμε να κανουμε δυο νεες τρυπες πιο μεσα και θα ερθει τοτε λιγο πιο οριζοντια.

 

2) Το βαρος ειναι αρκετα μεγαλο, περιμενα γυρω στα 5 κιλα και αυτο νομιζω ειναι κοντα στα 8 κιλα. Αρκετα βαρυ αλλα αν την στησεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

 

3) Πολυ γερη και στιβαρη. Αφου φοβασαι μην σου πιαστει κανενα χερι και το συνθλιψεις! Πολυ γερη λοιπον και πολυ ανθεκτικη ιδιως για υπερβαρους ανω των 100 κιλων!!!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

4) Η τιμη ειναι στο ψυχολογικο οριο (29.90 ευρω). Θα την ηθελα λιιιγο πιο φτηνη, καπου στα 20 ευρω θα ηταν ακομα πιο φοβερο value 4 money. Δεν πειραζει ομως παλι καλη ειναι αν την συγκρινουμε με λυσεις του εξωτερικου.

 

5) Το καθισμα αν και υφασματινο θα το περιμενα να εχει περισσοτερη επενδυση να ειναι ακομα πιο μαλακο. Το οτι ειναι υφασματινο λυνεται γιατι απο τη μια θα ειμαστε συνεχως πανω του και αν δεν θελουμε τελος να βραχει μπορουμε να του βαλουμε μια αδιαβροχη ζελατινα (οπως τα καρπουζια!!). Το θεμα της επενδυσης εσωτερικα λυνεται αν το παμε σε εναν ταπετσιερη...

 

6) Το υψος ειναι πολυ καλο, εχει 9 θεσεις και φτανει αρκετα ψηλα. Ο πειρος ειναι λιγο σφικτος και αρκετα ζορικος αλλα αν περασει, ξερεις οτι εχει μπει και εισαι ετσι πολυ ασφαλης.

 

7) Μαζευει και γινεται πολυ μικρο. Διπλωνει και γινεται ενα λεπτο πραγμα.

 

 

Η προταση μου θα ηταν αν γινοταν, να γινοταν απο καποιο ειδος αλουμινιου για να ηταν πιο ελαφρυ αλλα οχι εις βαρος της τιμης του.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά το πήρα κι εγώ. Είναι όντως λίγο βαρύ και μεγάλο, αλλά από την άλλη είναι στιβαρό. Το τόσο μεγάλο εύρος στο ύψος δεν ξέρω αν χρησιμεύει πάααρα πολύ (πέρα από τη μάνα μου που όντως θα σιδερώνει κιόλας :P), ίσως μόνο σε πολύ μεγάλα νευτώνεια. Τέλος, αν το έχεις σε χαμηλή θέση, ο κυρίως σκελετός χρησιμεύει και ως στήριγμα για την πλάτη όταν θες να ξαποστάσεις!

 

Όπως και να'χει, δεν είχα ένα καλό κάθισμα για το τηλεσκόπιο και το συγκεκριμένο θα πιάσει τόπο!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης