Jump to content

Εξόρμηση στη Δίρφυ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημήτρη αν νομίζεις ότι θα είναι καλύτερα πιο πάνω...κανένα πρόβλημα..

ότι πεις.

Δεν πάει έτσι Δημήτρη! Είμαστε μια παρέα και δεν θα αποφασίσω κάτι αν δεν συμφωνούν και οι υπόλοιποι..

Άπλα σκέφτηκα πως μιας και είναι καλοκαίρι θα ήταν καλύτερα να ανεβούμε όσο πιο ψηλά μπορούμε.. όπως είπα

και πιο πάνω, 350, με 1050 μέτρα, όπως και να το κάνουμε υπάρχει διαφορά.. μικρή ίσως, αλλά υπαρκτή..

εκτός αυτού, στη Λούτσα έχουμε και πιο κοντά τη φωτορύπανση της γύρω περιοχής, αλλά οκ, σκεφτείτε που

προτιμάτε να γίνει η εξόρμηση και πείτε μου..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aν είναι για Λούτσα την Παρασκευή που μπορώ μιας και είναι κοντά σχετικά δεν θα έλεγα όχι και εγώ

Αντε να καταλήξουμε.. :lol: όχι τίποτα άλλο να παρεβρεθούμε μία φορά και εμείς...... :)

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προσβαση ειναι πολυ ευκολότερη στο γήπεδο. Ακόμα και αργά το βράδυ. Επίσης ας μάθουν όσοι πρωτοέρθουν και τα δυο μέρη. Το χειμώνα η πρόσβαση πιο πάνω θα είναι από δύσκολη έως αδύνατη.

Πρότασή μου Παρασκευή Λούτσα, Σάββατο Δίρφυ.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω ότι η πρόσβαση στη Λούτσα είναι ευκολότερη, αλλά το μεγαλύτερο υψόμετρο και η λιγότερη φωτορύπανση κάνουν την διαφορά.

 

Επίσης, την εποχή αυτή παρατηρούμε τους αστερισμούς στο Νότο, (όπως του Σκορπιού), πολύ καλύτερα από την Δίρφυ, ενώ στην Λούτσα, λόγω των ψηλών ευκάλυπτων, "χάνουμε" το μεγαλύτερο τμήμα του Νότιου ουρανού.

 

Η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να πάμε στην Δίρφυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλήγοντας λοιπόν και για να είναι όλοι ευχαριστημένοι, πάμε Λούτσα την Παρασκευή και Δίρφυ το Σάββατο.

Απλά να έχουμε και λίγο υπόψη μας αυτό που είπε ο Αργύρης.. τους αστερισμούς του Τοξότη (που έχει ένα σωρό σφαιρωτά)

και του Σκορπιού, απλά τους ξεχνάμε την Παρασκευή που θα είμαστε στη Λούτσα λόγω των ψηλών δέντρων που

υπάρχουν στο γήπεδο, αλλά και περισσότερης φωτορύπανσης που είναι ορατή στο νότο.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η προσβαση ειναι πολυ ευκολότερη στο γήπεδο. Ακόμα και αργά το βράδυ. Επίσης ας μάθουν όσοι πρωτοέρθουν και τα δυο μέρη. Το χειμώνα η πρόσβαση πιο πάνω θα είναι από δύσκολη έως αδύνατη.

Πρότασή μου Παρασκευή Λούτσα, Σάββατο Δίρφυ.

Γιώργο επέτρεψε μου, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.Η πρόσβαση στο σημείο παρατήρησης στη Δίρφη δεν είναι δύσκολη

(και πολύ περισσότερο αδύνατη) καμία εποχή του χρόνου, εκτός βέβαια αν υπάρχουν χιόνια, οπότε και μιλάμε για εντελώς

διαφορετική περίπτωση.Το χειμώνα δεν επιλέγουμε τη Δίρφυ για παρατήρηση κυρίως λόγω του κρύου που επικρατεί στο βουνό

κι όχι επειδή το σημείο δεν είναι εύκολα προσβάσιμο κλπ. Εκτός από τις στροφές που υπάρχουν στη διαδρομή και τα 200 μέτρα

χωματόδρομου ο οποίος είναι βατός, δεν υπάρχει τίποτε άλλο το οποίο να καθιστά το σημείο παρατήρησης μη προσβάσιμο.

 

Όλα αυτά τα αναφέρω για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις σε φίλους ερασιτέχνες οι οποίοι θα θελήσουν να παρευρεθούν

σε κάποια εξόρμηση μελλοντικά.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τι ώρα το βλέπεται για το μάζεμα;περίπου να ξέρουμε και ας με διαφωτίση κάποιος προς τα που πέφτει το γήπεδο της Λουτσας ; :roll:

Skywatcher ed120 eq5 goto

Lodestar starlight express

Canon eos 550 d 70-300 is usm

Asi 120

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τις 20:00 και μετά θα είμαστε εκεί.Το γήπεδο της Λούτσας το βρίσκεις εύκολα αν ακολουθήσεις τον παρακάτω χάρτη.

http://maps.google.com/maps/ms?msid=209122210516517598912.000495a1d9985b2b836c5&msa=0

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ ρε παιδιά, έφαγα ένα χρόνο από την ζωή μου επάνω σε κείνο το βουνό, την ομίχλη, την υγρασία και την παγωνιά και τότε τηλεσκόπιο είχα δει μόνο σε βιτρίνα (1993-94). Ο ουρανός ήταν μαγεία πάντως και η φύση υπέροχη. Οι ανθρώπινες παρεμβάσεις ήδη τραγικές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα στην παρέα μας λοιπόν Κώστα!Δεν είσαι και πολύ μακριά! :)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αν ισχύει η εξόρμηση για σήμερα Σάββατο στη Δίρφυ, θα ήθελα να έρθω και εγώ (πρώτη φορά).

 

Πέτρος

Ισχύει κανονικά Πέτρο.Να έρθεις! :)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
ΛΕΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΟΎΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΡΦΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ, ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/7 ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ 30/7. ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΕΊΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ. ΤΙ ΛΕΤΕ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Παρασκευή εγώ θα ανέβω στο γήπεδο της Λούτσας ο χώρος είναι πολύ πιο άνετος και προσβάσιμος. Το Σάββατο που στην Λούτσα έχει γλέντι με κλαρίνα και μπουζούκια λέω να ανέβω στην Δίρφυ.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΛΕΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΟΎΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΡΦΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ, ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/7 ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ 30/7. ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΕΊΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ. ΤΙ ΛΕΤΕ;

Ωραία!! Είμαι μέσα, μόνο που το Σάββατο θα ανέβω πιο αργά γιατί έχω μια υποχρέωση νωρίτερα.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανον να ερθω και εγω,εχω μεγαλο ρεπο πειτε που θα συναντηθουμε.

Να έρθεις να σε γνωρίσουμε Γιώργο! :D Αν ακολουθήσεις τον παρακάτω χάρτη θα μας βρεις εύκολα..

http://maps.google.com/maps/ms?msid=209122210516517598912.00048d21e181df3f867be&msa=0&ll=38.548434,23.747292&spn=0.216684,0.308647

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη το Σαββατο θα ειμαστε δυο ατομα απο Χαλκιδα εκτοs απροοπτου,ισοs και την Παρασκευη. \:D/

Πολύ ωραία Γιώργο! :D Έτσι... να μεγαλώνει η παρέα σιγά-σιγά! Προσπαθήστε και την Παρασκευή αν τα καταφέρετε ώστε να σας γνωρίσω κι εγώ,

γιατί το Σάββατο θα πρέπει να παρευρεθώ σε μια εκδήλωση (Αστρονομικού περιεχομένου) στο Αλιβέρι και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να έρθω

μετά το τέλος της. Όπως και να έχει όμως, θα γνωρίσετε σίγουρα τα υπόλοιπα παιδιά που θα είναι πάνω.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη την Παρασκευη που; στην Λουτσα εχει αποφασιστη;

Η πλειοψηφία θέλει και τα 2 βράδια Δίρφυ... συνεπώς...;

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενταξει,Διρφυ λοιπον Παρασκευη και Σαββατο.

Σούπερ!!! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης