Jump to content

Πρώτο τηλεσκόπιο - Μια δύσκολη επιλογή!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλως σας βρήκα και συγχαρητηρια για το πολυ καλα οργανωμένο site!! Είμαι νέος στο χώρο αν και ασχολούμαι αρκετα χρόνια διαβάζοντας για το διάστημα που πάντα κρατούσε αμειωτο το ενδιαφέρον μου!! Ηρθε η ώρα όμως και για την αγορά ενος τηλεσκοπίου και θα χρειαζόμουν την βοήθειά σας σ'αυτή την περίπτωση... Ειμαι αναμεσα σε τρια τηλεσκόπια και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο ειναι το κατάλληλο για να μη προβώ σε καποια συντομη μετεπειτα αγορά... Τα μοντέλα ειναι τα εξης:

1)Celestron Nexstar 130 SLT

2)Celestron Omni 150 XLT

3)Celestron Omni 150 R XLT

 

Θα ήθελα να μου πείτε τα υπερ και τα κατα στα εξής τηλεσκόπια εχοντας υπόψιν οτι μ'ενδιαφέρει και η περίπτωση της αστροφωτογραφησης καθώς ασχολούμαι χρονια με τη φωτογραφία. Αξίζει να επιλέξω το αυτόματο SlT εναντι του XLT με την πολυ καλη στήριξη? Που έχω καλύτερα αποτελέσματα στην θεαση πλανητών? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω στην βοήθειά σας!!

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ορμώμενος από την δήλωσή για φωτογραφία έχω να σου πω μακριά πό το πρώτο.... :cheesy:

 

Οι λύσεις που υπάρχουν είναι πολλές. Για να μην χαθείς όμως και μιας και αν κατάλαβα καλά θα πας για την πρώτη σου αγορά, καλά κάνεις και κοιτάς λύσεις σχετικά φθηνές από την Celestron και την σειρά Omni με την πολύ καλή για χαμηλα βάρη CG4 ισημερινλη στήριξη. Εγώ θα σου πρότεινα αυτό http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=63&ProdID=430 με δυνατότητα πολλών αναβαθμίσεων (μοτέρ κλπ) ή ακόμα καλύτερα αυτό http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=63&ProdID=539.

 

Αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα ή να κάνεις υπομονή μέχρι να έρθουν.... προτίμησε μια λύση τύπου HEQ5 και ενός ED80 ή 100. Μεταχειρισμένα τα βρίσκεις περίπου 600 την βάση και 250 το 80. Το 100άρι περίπου 500 με 550 από Ευρώπη καινούριο ή 300 μτχ.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ'ευχαριστώ Βασίλη για τις πληροφορίες σου και την ενημερωσή σου σχετικά με το SLT το οποίο ήταν απ'τις πρωτες μου επιλογές πριν βάλω στο παιχνίδι και τα XLT!!! Παρατήρησα ομως οτι μου προτείνεις διοπτρικα και οχι κατοπτρικα που εχω ακούσει οτι ειναι καλύτερα. Μήπως η επιλογη του 150R που ειναι συνδυαστική ειναι κάπως καλυτερη? Οποιος εχει δοκιμάσει εστω καποιο απ'τα τηλεσκοπια ας μου απαντησει.

 

Ευχαριστώ

 

ΘΩΜΑΣ

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε,

 

Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο τηλεσκόπιο. Μάλιστα δεν υπάρχει το ένα και μοναδικό τηλέσκοπιο που κάνει τα πάντα. Ακόμα και αν κόστιζε π.χ. 100,000 ευρώ πάλι δεν θα υπήρχε.

 

Με αυτό το πρίσμα λοιπόν δεν μπορείς να πεις αντικειμενικά ότι τα κατοπτρικά είναι καλύτερα από τα διοπτρικά. Πολλές φορές (τις περισσότερες θα έλεγα) βέβαια θα ακούσεις ανθρώπους να λένε ακριβώς το αντίθετο..... (μπορεί να είμαι ανάμεσά τους..... :mrgreen: )

 

Γυρνώντας στο θέμα παρατήρησης (κοντά σε πόλη; ), φωτογράφισης κλπ θα έλεγα ότι ένα καλό διοπτρικό είναι σαφώς "καλύτερο" (ίσως ευκολότερο να είναι η κατάλληλη λέξη), χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι ένα καλό και "γρήγορο" νευτώνειο δεν κάνει "παπάδες" στην αστροφωτογράφιση. Τα παραδείγματα άπειρα. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα καταδιοπτρικά. Σε κάθε περίπτωση όμως οι δυσκολίες που έχουν οι καθρέπτες στην αστροφωτογραφία είναι αρκετές σε σχέση με τους φακούς των διοπτρικών. Επίσης και στην παρατήρηση (σελήνη, πλανήτες, διπλοί) ένα διοπτρικό κατά πολλούς είναι προτιμότερο από ένα κατοπτρικό.

 

Η κουβέντα είναι μεγάλη, οι απόψεις άπειρες και μάλλον θα πρέπει αρχικά να κάνεις ένα πολύ καλό search μέσα στο foroum. Πίστεψέ με θα βρεις πάρα πολλά πράγματα και θα σου απαντηθούν οι περισσότερες των ερωτήσεών σου.

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θωμά καλωσήλθες!

 

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στην αστροφωτογράφηση (από παρατήρηση είμαι μετεξεταστέος και

κινδυνεύω να χάσω τη χρονιά :mrgreen: ) μπορώ να σου πω ένα μόνο πράγμα: όσο προχωράς το ένα

φέρνει το άλλο και δεν θα μπορούσα με τίποτα να φανταστώ όταν ξεκινούσα με τι εξοπλισμό θα

"κατέληγα" (αν ποτέ καταλήγεις... :lol: ).

 

Γι'αυτό, κάτι που θα ακούσεις από πολλούς εδώ, απόρριψε οποιοδήποτε αχρωματικό διοπτρικό (~150R)

αν πρόκειται να αστροφωτογραφήσεις, να πας κατευθείαν σε κάποιο ημί-αποχρωματικό ή

αποχρωματικό αν μπορείς, οι τιμές πια δεν έχουν καμιά σχέση με το παρελθόν που κάποιος έπρεπε να

σκάσει μια περιουσία.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Ηλία και θα σου πω ότι έγραψα πριν 2 ποστ. Άν μπορείς να διαθέσεις περίπου 1000 Ευρώ, πάρε μια SW HEQ5 μεταχειρισμένη, ένα SW ED80 ή ED100, από Lidl το Bresser για οδηγητικό, μια webcam για οδηγητική και είσαι έτοιμος (ως φωτογράφος DSLR έχεις φαντάζομαι).

 

Καλώς ήρθες στην εξάρτιση που λέγετε αστροφωτογράφιση :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικα , οπως επαψε κι ο Βασιλης υπαρχουν πολλες γνωμες χωρις να σημαινει οτι καποιες ειναι καλυτερες απο τις αλλες .

 

Κυριως τι θες να φωτογραφιζεις με το τηλεσκοπιο ?

Βαθυ ουρανο , πλανητες ?

Σιγουρα τουλαχιστον μια HEQ5 ειναι μια παρα πολυ καλη λυση και ειναι και ελαφρια .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν βρηκα το φορουμ πριν 3 χρονια τρελαθηκα και αποφασισα να παρω τηλεσκοπιο.

Στην αρχη ειχα λιγα λεφτα και επειδη ηθελα και αστροφωτογραφια αποφασισα να περιμενω 1,5 χρονο μεχρι να μπορεσω να μαζεψω οσα χρειαζομουνα.

Δε σου κρυβω οτι πηγαινα για κατοπτρικο τηλεσκοπιο απο 8'' και πανω.

Μεχρι που μια συζητηση με τον Βασιλη μεσω τηλεφωνου μου αναψε φωτιες για αποχρωματικο.

Ευτυχως οσα μου ειπε ηταν ικανα να με κανουν να ψαξω και αυτη τη λυση.

Τελικα απερριψα τη σκεψη των πολλων ιντσων και μπορω να πω οτι ειμαι πανευτυχης με το αποχρωματικο ειτε απο επιπεδο φωτογραφιας ειτε απο επιπεδο παρατηρησης.

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου προτείνω να Αγοράσεις πρώτα αυτό το βιβλίο για να δεις μια εικόνα στο τι τηλεσκόπιο θα μπορούσε να σε καλήψει στις απαιτησεις σου.και ιδιαίτερα πίσω στις τελευταίες Σελίδες βρίσκεται ένας πινακας για την επιλογή οποιυδήποτε τηλεσκόπιου συμφωνα με τις Ανάγκες

Οι συχνες πρωτάσεις αλλα και συνηθως αυτά που αγοράζουμε στην αρχη είναι τα 8αρια αξίας 344ευρώ σε δαπέδινη ξυληνου τύπου βάση. και ανταποκρίνεται αρκετα σε αυτα που ζητας τώρα στην Αρχή

Αλλα παρε πρώτα το βιβλίο πριν ](*,) ](*,) και να ξέρεις ότι ένα βιβλίο είναι ο πρώτος φίλος του ερασιτέχνη αστρονόμου.

ο δέυτερος το τηλεσκόπιο και ο τρίτος ένας Αστροχάρτης!πχ Sky-Atlas.

Το Βιβλίο βρίσκεται εδω https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

Και ένα βιβλίο δεν πουλιέται σχεδον ποτε.Σπανια να δεις βιβλίο αστρονομικο σε μικρες Αγγελίες επειδή όπως είπα είναι ο καλύτερος φίλος για να γνωρίσεις τον ουρανό.

Οταν σου δίχνουν το πως ακολούθα

και να προσθέσω ότι δυο τηλεσκόπια για αρχη είναι

1 το διοπτρικό https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1485 εφ όσον μπορεις να δώσεις τόσσα

 

2 το κατοπτρικα

https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691 το οποίο είναι φθηνό σε σχέση με τα άλλα και μπορει να μπένει στην στήριξη για αργότερα και θα έλεγα ότι είναι καλο για να παρεις τις πρώτες εικόνες απο τους πλανήτες και απο ευκολους στοχους απο μακρύτερα

μετα πάει το 8ιντσο και μετα το διοπρικό που είναι αρκετά καλο

Επειδή ξεκίνησα με 8ιντσο τοπσόνιας στήριξης και στην συνέχεια είχα ένα 8ιντσο πάλι σε ισημερινης στήριξης IQ5 και τώρα ένα στιβαρό τηλεσκόπιο που κόστισε αλλα και είναι βαρύ σου λέω ότι

Να κυνηγας και μεγάλη διάμετρο αλλα και μικρη.

Δηλαδή πάρε ένα μικρό για τι το μικρο θα το χρησιμοποιήσεις περισσότερο απο ένα μεγάλο τηλεσκόπιο το οποίο ναι μεν έχει περισσότερες δυνατότητες αλλα δεν πάυει να δυσκολέυει την μεταφορά του.

Προσωπικα έχω ένα μικρο για να βλέπω πλανήτες ηλιο και ότι άλλο μπορεί να διακρίνει και ένα μεγαλύτερο που το χρησιμοποιω για περισσότερες εφαρμογες όπως Αστροφωτογράφηση και παρατήρηση για πιο μακρινα η λιγότερο φωτεινά αστέρια

Η διαφορά είναι η εξης

Ένα μικρο τηλεσκόπιο μεταφέρεται και χρησιμοποιείται περισσότερο απο ένα πολυ μεγαλύτερο επειδή έχει λιγότερο βάρος για να κουβαλήσεις και είναι πιο φθηνό πιο εξορμητικό

Ένα πολυ μεγαλύτερο κάνει πολυ περισσότερο σε λευτα είναι πολύ πιο βαρύ και χρειάζεται περισσότερα πραγματα να κουβαλήσεις για να κάνεις χρήση του αλλα σε ανταμήβει με της δυνατότητες όπως δηλαδή να βγάλης φωτογραφίες και να δεις με τα οπτικά του 8 ιντσον και πάνω συνήθως είναι πολυ ποιο βαθεια καλύτερη εικόνα.

Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα μικρό που θα κοστίσει λιγότερα χρήμματα θα το χρησιμοποιεις ευκολότερα αφου δεν είναι βαρύ και με πολλα Ξιμπράκαλλα όπως τα χαρακτηρίζω κάποιες φορες και έπειτα αφού θα μάθεις τους αστερισμους με την βοήθεια χάρτη που συνήθως τώρα πλέον βρίσκεται

σε κυκλική μορφή με τους αστερισμούς-Αστέρια που σχηματίζουν σχήματα-ζώα κατα τους Αρχαίους να μαθεις να τους αναγνωρίζεις ανα άστρο που ανήκει στον καθέναν τους και μετα θα είσαι έτοιμος να αγοράσεις ένα μεγαλύτερο για να προχορήσεις περισσότερο στην Ερασιτεχνική Αστρονομία με ένα τηλεσκόπιο που θα έχει πάνω του το λεγόμενο goto για να πηγαίνει όπου θες

Αν και δεν θα το χρειάζεσαι επειδή με ένα χάρτη πχ Sky-atlas Αφ όσον ξέρεις τους αστερισμους θα σου δίχνει ο χάρτης που βρίσκεται ο γαλαξίας πχ Μ31 μ33 μ42 μ45 μ57 μ13 κτλ

Φιλικά

Χρήστος Παζαρένκας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκριση και το ενδιαφέρον που δείχνετε στην ομολογουμένως δύσκολη φάση που βρίσκομαι!! Υπομονή θέλει σίγουρα καθε αρχή και δύσκολη λένε!! :D Διάβασα όσα μου έχετε πει μέχρι τώρα και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τα τηλεσκόπια δεν έχουν την ιδια λογική με τις φωτογραφικές μηχανες ή να πώ καλύτερα με τους φακούς που η επιλογή είναι πολυ πιο ευκολη αν αναλογιστει κανείς ότι ήμουν αυτοδίδακτος και έμαθα τι ειναι κατάλληλο σε ενα φακό ή τηλεφακό. Το δευτερο συμπέρασμα έιναι ότι ειτε θα πάρω ενα τηλεσκόπιο "αναγνωριστικο" σε πρωτη φάση και μετεπειτα θα προβώ σε μια πιο "WOW" επιλογή, είτε θα πρέπει να έχω και απ'τις δυο επιλογες (κατοπτρικό/διοπτρικο) για να καλυψω όλα τα γούστα!! Αγαπητέ Βασίλη διαβασα αυτά που μου είπες και επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει "καλο" ή "κακό" τηλεσκόπιο καθώς το άκουσα απο πολλους αυτό!! Συμφωσνω επίσης με την τελευταια προτασή σου οτι εχω να διαβάσω πολλα στο φορουμ απλά προσπαθώ να βάλω μια τάξη γιατί ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αυτα που υπάρχουν εδω μεσα!! Εγκυκλοπαίδεια πραγματική!! Αυτό που με εξέπληξε στα λεγόμενα σου ήταν οτι τα διοπρικά έιναι καλύτερα σε ότι αφορά την φωτογράφηση κατι που δεν μου το έχουν επιβεβαιώσει ακομη και σε καταστήματα, χωρίς βέβαια να θέλω να αμφισβητήσω την αποψή σου--μαλιστα με μπρίζωσες περισσότερο να ψάξω ακομα πιο βαθειά πλέον!! Όσο αφορά την φωτογραφική μηχανή έχω δυο σώματα με 4 φακούς αλλα ως φαν της παλιάς σχολής ειναι σκέτες SLR πράγμα που φανταζομαι κάνει ακομα πιο δύσκολη τη φωτογράφηση...

Φιλέ Ηλία, απ'ό,τι καταλαβα απορριπτω την επιλογή του 150R σε ότι εχει να κανει με την φωτογράφηση καθώς όταν με το καλό βγάλω φωτογραφίες αν το αποτέλεσμα δεν ειναι αυτό που φαντάζομαι θα απογοητευτώ... θα το λάβω σοβαρά υποψιν μου λοιπον, σ'ευχαριστώ.

Φίλε Βολιώτη, ειμαι σιγουρος απο την τρέλλα που έχω με τη φωτογραφία θα θελήσω να φωτογραφήσω σχεδον τα παντα που θα αντικρίσσει το ματάκι μου!! Σίγουρα μεσα σ'αυτά ειναι η σελήνη σε πολύ κοντινα, και φυσικά πλανήτες όσους μπορώ τουλάχιστον να δω απ'το τηλεσκοπιο που θα επιλέξω όπως Κρονος Δίας,Αρης. Φαντάζομαι νεφελώματα και αστερισμοι είναι κατι εφικτό τώρα το βαθύ ουρανό φαντάζομαι πως χρειάζεται πολύ καλο μηχάνημα...

Φιλε "koulosb" πραγματικά τα λεγομενα σου με βάζουν σε πολλές σκέψεις καθώς βρίσκομαι εκεί που ήσουν!!! Στην αγορά ενος κατοπτρικου και επειδή ήδη αρχιζει η κατασταση να αλλάζει σιγά σιγά θα το ψάξω ακόμα καλύτερα όσο αφορά το αποχρωματικό. Το θέμα των πολλών ιντσών μου το έχουν παρουσιάσει ΟΛΟΙ οτι είναι το πιο σημαντικό πράγμα σε ενα τηλεσκόπιο (και σίγουρα ειναι) αλλά μήπως παιζει ρόλο και ο συνδυασμός της εστιακής αποστασης να είναι μεν μεγάλη αλλα ο λόγος τους να είναι μικρος ώστε να έχουμε και φωτεινές φωτογραφίες? Οπως π.χ ειναι το Οmni 150 150cm με F750 μας δίνει F5 τιμή πολυ καλή για φωτογραφία αν δεν κάνω λάθος. Στο ρωτω αυτο γιατι ενώ χρειαζόμαστε πολλές ίντσες για να παρουμε περισσοτερο φως και κοινώς περισσοτερα αντικειμενα τα περισσοτερα διοπτρικα ειναι μικρα σε ιντσες σε σχεση με τα κατοπτρικα...αυτό δεν επηρεάζει στην μη- παρατηρηση και κοινως φωτογραφηση καποιων πλανητών κτλ??

Φίλε Χρήστο, το βιβλίο το γνωρίζω πολύ καλά και μάλιστα είναι στις επιλογές μου τις επομενες μέρες για αγορά και διάβασμα καθώς ξέρω ότι θα με βοηθήσει πάρα πολύ...ασυζητητι... Οσον αφορά τα Dob μου εχουν πει οι περισσοτεροι οτι αμα θέλω παρατηρηση ειναι ο,τι καλύτερο και προφανώς εχουν δικιο το θέμα όμως του όγκου εδω είναι ενα προβλημα καθώς ξεφεύγω απο τα μεγέθη που είχα κατα νου... κινούμαι βλέπεις σε μεγέθη αρκετα μεγάλα αλλα πιο φορητα.Μου εκανε εντύπωση όμως το αναδιπλούμενο να σου πώ την αλήθεια... Οσο αφορά το διοπτρικό που με πρότεινες είναι κατοδιοπτρικο αν δεν κάνω λάθος...στα 120mm R για να μην επιλέξω σ'αυτή την κατηγορία το 150mm R? αν και ο φιλος ο Ηλιας με συμβούλεψε να αποφύγω τα R λόγω φωτογράφησης. Οσο αφορά το Go to το SLT 130mm αποτέλεσε την πρώτη μου επιλογή πριν αντικρυσσω το Omni 150 και μου άρεσε η ιδέα του αυτοματισμού...όμως μου είπαν ότι αργοτερα δεν θα μου χρειάζεται και τζάμπα θα πλήρώσω εξτρα χρήματα για ένα τηλεσκόπιο μικρότερο σε mm σε αντίθεση με το 150mm που είναι και μεγαλύτερο αλλα έχει και καλυτερους φακούς απ'οσο μ'εχουν πει

Θέλω να ενημερώσω πως το σκεπτκό μου είναι να κάνω στην αρχή παρτατήρηση του ουρανού και στη συνέχεια καθώς θα αποκτώ εμπειρια στο αντικέιμενο θα κοιτάξω και την φωτογράφηση...θα το χρησιμοποιώ εντος πολης αλλα σίγουρα θα παίρνω το αμαξι για μια βολτα στα περιχωρα της πολης σε ένα ουρανο γεμάτο με αστερια!! Μ'ένδιαφέρει πολυ η παρατηρηση των πλανητών...θέλω πάρα πολυ να δω όσους περισσοτερους μπορώ...μεχρι τότε όμως εχω πολυ ψάξιμο στην επιλογή αλλα και στην μελετη!!!

 

Ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλας συνεχεια για αστροφωτογραφια, το slt δεν ειναι καλο, και ειναι καλο το omnixlt κτλ.

Το κακο ειναι οτι δεν βρισκεται κανενας να σου πει: μα τι λες τωρα!

Το σλτ και το αλλο το πως το λενε δεν κανουν ουτε για αστροφωτογραφια ουτε για τιποτα!

Μα καλα, κανενας δεν βρισκεται να το πει???

 

Φιλε μου, πρωσοπικη μου αποψη, παρε ενα 8αρι ή ακομα καλυτερα ενα 10αρι ντομπ, μαθε τον ουρανο και αφου δεις μερικα πραγματα, το σκεφτεσαι μετα για φωτογραφια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε,

 

Το ΟΜΝΙ 102, 120 και 150 είναι διοπτρικό μεν αχρωματικό δε. Πράγμα που σημαίνει ότι έχει μεν μειωμένο χρωματικό σφάλμα αλλά χρώμα υπάρχει και μάλιστα μπόλικο, ειδικά σε λαμπρά αντικείμενα όπως οι πλανήτες. Το ΟΜΝΙ 102 ED είναι αποχρωματικό (ή μάλλον καλύτερο όπως επιμένουν μερικοί ειδικά στο εξωτερικό, ημιαποχρωματικό), δηλαδή το χρωματικό σφάλμα έχει σχεδόν εξαληφθεί (σε πολύ ακριβά αποχρωματικά δεν υπάρχει καθόλου σφάλμα).

 

Αυτού του είδους τα τηλεσκόπια είναι τα καταλληλότερα για πλανήτες και μάλιστα αν ο τόπος παρατήρησης είναι κάποια πόλη ή τα περίχωρά της, άρα τόπος με φωτορύπανση, τότε είναι μονόδρομος. Οι πολλές κατοπτρικές ίντσες θέλουν θεοσκότεινο ουρανό, αλλιώς τσάμπα το κουβάλημα.

 

Επιστροφή στα διοπτρικά. Ένα αποχρωματικό διοπτρικό είναι και ένας εξαιρετικός αστρογράφος (αν μου επιτρέπουν οι φίλοι την χρήση του όρου όχι με την ακρίβειά του ορισμού). Οπότε διπλό το κέρδος. Επίσης η εστιακή απόσταση αλλά και οεστιακός λόγος έχουν ακριβώς την ίδια έννοια με την κλασσική φωτογραφία και τους φακούς, δεν υπάρχει καμία διαφορά.

 

Κλείνοντας θα σου ξαναπροτείνω διοπτρικό (ό,τι σηκώνει η τσέπη σου) όχι μόνο για φωτογράφιση αλλά και για την παρατήρηση πλανητών που τόσο σε ενδιαφέρει όπως λες.

 

Καλές αγορές.

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορμώμενος από την δήλωσή για φωτογραφία έχω να σου πω μακριά πό το πρώτο.... :cheesy:
Οπότε φίλε Λάσκο, μάλλον κάποιος του το είπε και μάλλον κάποιος δεν διαβάζει ολόκληρο το ποστ.... :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα τα έκανες πιο λιανά :P

 

Μ'ένδιαφέρει πολυ η παρατηρηση των πλανητών

Αξιοπρεπώς από την πόλη. Χρειάζεσαι όσο το δυνατό μεγαλύτερη εστιακή απόσταση και εστιακό λόγο για καλύτερη αντίθεση. Αποχρωματικό, ημιαποχρωματικό, αχρωματικό μεγάλου εστιακού λόγου (>f/10), καταδιοπτρικό, κατοπτρικό μεγάλου εστιακού λόγου (>f/6), όλα αυτά σου κάνουν.

Για βαθύ ουρανό τα πράγματα αλλάζουν...

 

θέλω πάρα πολυ να δω όσους περισσοτερους μπορώ...

Δεν υπάρχουν και πολλοί :) Σε αριθμό θα τους εξαντλήσεις γρήγορα, σε λεπτομέρεια .....

 

...να κάνω στην αρχή παρτατήρηση του ουρανού και στη συνέχεια καθώς θα αποκτώ εμπειρια στο αντικέιμενο θα κοιτάξω και την φωτογράφηση

Δύσκολα θα βρεις "συμβατικό" τηλεσκόπιο και για τα δυο, αν είναι έτσι ξέχνα τα φωτογραφικά κριτήρια μέχρι να αποφασίσεις να ασχοληθείς. Στην φωτογραφία δεν χρειάζονται ίντσες αλλά πολύ καλά οπτικά (θα βρεις πως από τους δημοφιλέστερους αστρογράφους παγκοσμίως είναι 2-3 4ιντσα μικροσκοπικά διοπτρικά O:) O:) ).

Πάντως η αστροφωτογραφία δεν προαπαιτεί εμπειρία στην παρατήρηση ή γενικά την ουρανογραφία (πάρε για παράδειγμα τον γράφοντα :cheesy: ).

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστροφωτογράφηση είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο που χρειάζεται αργά και σταθερά βήματα. Η άποψή μου είναι κι εμένα να ξεκινήσεις πρώτα με ένα dob όχι για να μάθεις τόσο τον ουρανό, αλλά γενικότερα να ξεκινήσεις ομαλά με το χόμπι. Μετά σιγά σιγά να πάρεις μια καλή στήριξη, να τη δουλέψεις λίγο και να μάθεις να τη χειρίζεσαι (κάνοντας πολική ευθυγράμμιση). Αργότερα μια web-camera (SPC900) και να ξεκινήσεις να κάνεις πλανητική φωτογράφηση που είναι ποιο εύκολη. Αργότερα παίρνεις οδηγητικό, και λοιπά παρελκόμενα που θα χρειαστείς και ασχολείσαι με deepsky. Μην μπεις απότομα στα βαθιά γιατί μπορεί να απογοητευτείς (και θα έχεις δώσει και μια περιουσία). Έτσι μπορείς να ανακαλύπτεις κάθε φορά καινούρια πράγματα που θα σε κρατούν ζωντανό και με όρεξη για το χόμπι και θα θες συνέχεια να βελτιώνεσαι και να ανεβαίνεις σιγά σιγά σε επίπεδο.

 

Μια διόρθωση: Τα διοπτρικά τηλεσκόπια έχουν χρωματικό σφάλμα. ΜΟΝΟ τα αποχρωματικά ΕΧΟΥΝ ελάχιστο που δεν είναι αντιληπτό και τα οποία κοστίζουν ακριβά. Τα κατοπτρικά τηλεσκόπια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ χρωματικό σφάλμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μανούσο, εκτός και αν κάνω κάποιο τραγικό λάθος, δεν νομίζω να αναφέρθηκε πουθενά στην κουβέντα ότι τα κατοπτρικά έχουν χρωματικό σφάλμα. Για τα διοπτρικά μιλάγαμε.

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμ!!! Τώρα τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα!!! Αλλά το καλο είναι οτι με βοηθάτε ολο και περισσοτερο καθώς δεν ειχα την παραμικρή ιδεα περι αχρωματικών-αποχρωματικών κτλ!!!! Και σίγουρα όταν έχεις στο πίσω μερός του κεφαλιού σου την φωτογραφία δεν ΠΑΙΖΕΙ το σεναριο να είμαστε σε ασπρομαυρη κατασταση αν και στη φωτογραφία την εκτιμω ιδιαιτερα!!! Ετσι λοιπον με βοηθήσατε ώστε να αρχίσω ΝΕΑ ερευνα για τηλεσκόπια που αποδίδουν και καλό χρώμα...!!! Φιλε Μανούσο κι εγω ακουσα πως τα κατοπτρικά δεν έχουν απώλεια χρώματος και γι'αυτο το λόγο μου τα πρότειναν και για φωτογράφηση... Το καλό είναι ότι όσο συνεχίζω την έρευνα τοσο βελτιωνω την αγορά μου!!! Θα ήθελα να ρωτησω επειδη το αναφερατε και στο post αν γνωρίζετε τι τηλεσκόπιο θα εχει το LIDL? Η αλήθεια ειναι πως μένδιαφέρει έτσι ώστε να πειραματιστώ μεχρι μια πιο "δυνατή" αγορα δεδομένου ότι το κόστος στο LIDL θα είναι προσιτη...Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, πραγματικά εχω μέινει καταενθουσιασμένος απο το site!!Εχει γίνει φοβερή δουλεια!!

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Christofer στην αρχή της συζήτησης ο Βασίλης μου αναφέρει για ενα Bresser απο το Lidl και επειδή θυμάμαι οτι είχε ξανακάνει τετοια κίνηση ξανα το καταστημα ήθελα να με πει κανεις αν ξέρει λεπτομέρεις. Επίσης ετυχε να το δω και σε μια αλλη συζήτηση να αναφέρεται [/img]

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λέω πως δεν μιλάει κανείς για LIDL εννοώ πως οι άλλοι συνομιλητές σου είναι υπερβολικά ΄΄ προχωρημένοι ΄΄ για να τα προτείνουν . Ο βασίλης το αναφέρει καθαρά σαν οδηγητικό και δεν νομίζω να πιστεύει πως μπορείς να κάνεις παρατήρηση με αυτό .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι λοιπον με βοηθήσατε ώστε να αρχίσω ΝΕΑ ερευνα για τηλεσκόπια που αποδίδουν και καλό χρώμα...!!! Φιλε Μανούσο κι εγω ακουσα πως τα κατοπτρικά δεν έχουν απώλεια χρώματος και γι'αυτο το λόγο μου τα πρότειναν και για φωτογράφηση

Φίλε Tommy, καλως ήρθες και απο εμένα.

Το πιό πάνω post σου, ή εγω δεν κατάλαβα, ή εσύ δεν έχεις καταλάβει

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, μιά για πάντα:

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δείς χρώμα (σε οπτική παρατήρηση) με κανένα απο τα τηλεσκόπια που μπορεί να σηκώσει η τσέπη σου, ή κανενός απο εμάς! ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ!

Η εμφάνιση χρώματος στην οπτική παρατήρηση(ή Χρωματικό σφάλμα) , υποδηλώνει ΚΑΚΗ ποιότητα φακών (γι αυτό ονομάζεται και σφάλμα)και σε οποιαδήποτε περίπτωση (και ειδικά στα ακριβά διοπτρικά τηλεσκόπια) τιμωρείται με άγριο ξυλίδι στον πωλητή και φυσικά δεν είναι επιθυμητή.

Χρωματικό σφάλμα εμφανίζεται στους φακούς των διοπτρικών τηλεσκοπίων και οφείλεται στην διάθλαση του προσπίπτοντως φωτός σε ποιοτικά κατώτερα κρύσταλλα, ατελώς λειασμένα, ή ατελως επιστρωμένα. Τα κατοπτρικά δεν εμφανίζουν πρωτογενώς σφάλμα καθώς το φώς δεν περνάει μέσα πο κρυστάλλινους φακούς, αλλα ανακλάται σε λεισμένα κάτοπτρα.

Και φυσικά, μη συγχέεις το χρώμα (που δεν θα βλέπεις) με το χρώμα που θα δεις στις φωτογραφίες. Η εμφάνιση χρώματος στις δεύτερες, οφείλεται σε πολύωρη έκθεση του αντικειμένου κα τη συσσώρευση των φωτονίων, πράγμα που το ανθρώπινο μάτι δεν μπορεί να κάνει.

Τέλος να σου πώ ότι αν αυτό που γράφεις για τα κατοπτρικά και την μη απώλεια χρώματος στο είπε άνθρωπος σε μαγαζί που πουλάει τηλεσκόπια, μην πάρεις τηλεσκόπιο απο εκεί, φιδέμπορας είναι!

Κατα τα άλλα, αυτά που σουλένε οι υπόλοιποι φίλοι είναι σωστα! Αν μπορείς να δείς σε καμμία εξόρμηση θα καταλάβεις τις διαφορές ανάμεσα στα είδη τηλεσκοπίων. Πήγαινε μαλακά, μην ξοδέψεις πολλά για αρχή, και αν τελικά σου ανοίξη η όρεξη και για τη φωτογραφία, τα ξαναλέμε.

Ελπίζω να μην σε ζάλισα

 

Φιλικά

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Christofer συμφωνώ και κατάλαβα τι εννοούσε ο Βασίλης και γι'άυτο το λόγο ήθελα να μάθω τι χαρακτηριστικά έχει το Bresser που φαντάζομαι θα είναι διοπτρικο οπως και περσι που ειχε κανει αναλογη κίνηση το καταστημα. Και δεδομένου ότι ο Βασίλης μου πρότεινε και 80mm διοπτρικο θελησα να κάνω μια σύγκριση με αυτό που "ισως" προσφέρει το Lidl το οποίο φανταζομαι εκει κάπου θα παίζει κι αυτό σε mm. Τώρα αν αξίζει να κάνει καποιος τέτοια κίνηση αυτό εξαρτάται απο διάφορους παράγοντες και σίγουρα πιστέυω πως ολοι οι πεπειραμενοι στο χώρο θα αναλύσουν την περιπτωση αυτή. Εσύ Christofer τι μου προτείνεις? Δεδομένου ότι μπορώ να διαθέσω 500-600€ και το θέμα της φορητότητας δεν με πειράζει (στα πλάισια των προτάσεων μου ομως γιατι το Dob 8'' ειναι κάπως ογκώδες.)καθώς θα πηγαίνω και εκτός πολης.Εχω είδη αρχίσει και ψαχνομαι γύρω απ'τα διοπρικα που μου πρότεινε και ο Βασίλης αν και εξ αρχης σκόπευα για κατοπτρικό.

 

Με εκτίμηση

 

ΘΩΜΑΣ[/url]

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Δημήτρη καλως σας βρήκα! Προφάνως δεν έχω καταλάβει εγω το όλο θέμα καθώς μπερδευω το αποτέλεσμα της φωτογραφίας απο μια φωτ. μηχανη σε σχέση με ένα τηλεκόπιο ... Με λίγα λόγια απ'οσο καταλαβα θέλεις να μου πείς ότι αυτό που θα βλέπει το μάτι μου δεν θα έχει χρώμα...Συνεπώς έχω μπερδευτει γιατι απο φωτογραφίες ή και βιντεο που ειδα να εχουν τραβηχτεί ακομη και με τα 3 τηλεσκόπια των πιθανων επιλογων μου τα έβλεπα με χρώμα... Οπως και να'χει παντως με βοήθησες με οσα μου ειπες και δεν με ζαλισες καθόλου!!! Ισα ισα εγω φοβαμαι οτι σας κουράζω...

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με λίγα λόγια απ'οσο καταλαβα θέλεις να μου πείς ότι αυτό που θα βλέπει το μάτι μου δεν θα έχει χρώμα...

Καλά το κατάλαβες φιλαράκο, πολύ καλά! Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη, πάρε ίντσες, και ας χασεις απο φορητότητα, αξίζει τον κόπο, θα με θυμηθείς

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ φίλε Δημήτρη κι εγω απ'όσο κατάλαβα είναι το πιο σημαντικό κριτηριο στα τηλεσκόπια δεδομένου ότι έτσι συλλεγεις περισσότερο φως...και αν έχει και ενα χαμηλό εστιακό λόγο θα εχω και πιο φωτεινες εικόνες... εδω νομίζω η τεχνολογια είναι ιδια με τους φακούς των φωτ.μηχανών όσο πιο μικρό είναι το f τόσο το καλύτερο και πιο ...ακριβό!!! Η φορητότητα δεν με πειραζει αρκέι να μην είναι τυπου Dob γιατι εκει ειναι ένα θεμα.Σκεφτομαι προς 150mm τα οποία ειναι στα μέτρα μου και μπορω να το μεταφέρω. Επίσης θα συμφωνήσω με την αποψή σου να βρω τον τρόπο να δω Live τα τηλεσκόπια σε δραση...και τα μεν και τα δε ώστε να επιδοθουν σε ενα test drive!!!

 

Με εκτίμηση

 

ΘΩΜΑΣ

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης