Jump to content

Πρώτο τηλεσκόπιο - Μια δύσκολη επιλογή!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά όσα αναφέρει ο laskos , σωστή και η προτασή του . Επαισε όμως 600+ Ευρώ απο τον προυπολογισμό . Εχεις κάτι να προτείνεις στα 600 ?

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 αρι ντομπ!

 

Σωστά όσα αναφέρει ο laskos , σωστή και η προτασή του . Επαισε όμως 600+ Ευρώ απο τον προυπολογισμό . Εχεις κάτι να προτείνεις στα 600 ?

 

Θελεις πιο φθηνο, goto, και παλι με βλεψεις στην αστροφωτογραφια??

Κοιτα αυτο:

http://www.astroshop.eu/bresser-telescope-n-203-1000-messier-lxd75-goto/p,14215?sid=e114267dd5c72411f7a7b8319dedfb5a

Δηλαδη ποσο πιο καλο και φθηνο μπορει να γινει ενα τηλεσκοπιο???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Θωμά, ο φίλος Laskos τα λέει χύμα και τσεκουράτα (έτσι πρέπει μερικές φορές). Μην νομίζεις ότι το goto και τα XLT κτλ είναι Ferrari. Πρόσεξε τις κινήσεις που θα κάνεις. Ξεκίνα να πετάς από χαμηλό ύψος πρώτα και μετά ανεβαίνεις σιγά σιγά. Η αστροφωτογράφηση δεν είναι εύκολη υπόθεση. Όσο αφορά τη μεταφορικότητα, μη νομίζεις ότι η ισημερινή είναι περισσότερο μεταφέρσιμη από τη dob. Το αντίθετο συμβαίνει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οποιος δεν ξερει να αγοραζει online να παει να μαθει!

Και εγω καποτε δεν ηξερα, αλλα εμαθα.

Αν θελετε κατευθειαν να κανετε τον εαυτο σας 2 φορες πιο πλουσιο, για να το πω απλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι οποιος επισης εχει βαρεθει να κλεινει χριστουγιενιακες διακοπες σε κολοχωρια της Ελλαδας, με προυπολογισμο 2000 ευρω τα δυο ατομα για μια βδομαδα, να παει να μαθει να κλεινει χριστουγεννα στην Ελβετια για 2 ατομα 1000 ευρω για μια βδομαδα...

Αυτοματως με τις online αγορες γινεσαι 2 φορες πιο πλουσιος.

Δεν ξερετε? Να μαθετε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Λασκο όντως οι τιμές τα σπάνε!! Το αντίστοιχο C8 εδώ έχει την προνομιακή τιμή σύμφωνα με τον καταλογο του καταστήματος 1800€ δηλαδή 500€ κατω!!! Απο την άλλη το Bressaraki σίγουρα μ'εχει μπριζωσει ακομα περισσοτερο καθως δεν ξεφευγει και απο το Bugdet που έχω θέσει και έιναι και καλο εργαλέιο με αυτά που έχω διαβάσει.η αλήθεια έιναι πως απο Bresser δεν έιχα δει κατι καθώς το κατάστημα εδω στη Θεσ/νικη δεν το προμηθευει. Ειναι σίγουρο ότι θα κάνω κρατει μήπως και πάρω καποιο απ'τα δυο απο Αγγλία τους επομενους μήνες ή να αναλάβει χρέη "ελεγχου" ο φίλος μου στην Αγγλία νωριτερα!!!πριν τον επισκεπτω εγω τον Απρίλη. Πάντως με έχεις τρελλανει για τα καλά με το Bresser...!!!! Και με 203mm??!!!! :P =D> =D> \:D/

 

Thanx φιλε Λασκο!!

 

Με εκτιμηση

 

ΘΩΜΑΣ

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τα βαζω μαζι σου.... Με τους υπολοιπους τα βαζω!
Γενικα για τιμες: Ντομπ μεχρι 10 ιντσες απο Ελλαδα, οτιδηποτε αλλο απο το εξωτερικο!

Αν δεν αγορασεις ρομποτικο τηλε απο το εξωτερικο ετοιμασου να βρεθεις με μικρο τηλεσκοπιο και φυσικα ετοιμασου να σου πιασουν τον... ξερεις ποιο!

 

Παραδειγμα: Ο kkokkolis, αγορασε μικρο ρομποτικο απο Ελλαδα, και οταν του δειχνεις να αγορασει κανα μεγαλυτερο ρομποτικο απο το εξωτερικο κανει πισω.

Γιατι?

Μα γιατι σου λεει: μ..... ημουν που πληρωσα ενα 6se στην τιμη του 8se???

Τωρα που το αγορασα και εχω ηδη δωσει τα λεφτακια μου πως να κανω πισω???

Την εχω κανει την μ.... ηδη!

Fault Laskos!!! =;

Δεν είναι σωστό να μιλάς εξ' ονόματός μου. Δεν την είπα καθόλου την... κακιά την λέξη και θα εξηγήσω γιατί:

Διαβάζω το forum και άλλα παρόμοια εδώ και ένα χρόνο. Αποφάσισα για Nexstar εδώ και έξι μήνες και το αγόρασα τον Ιούνιο. Όταν το πήρα, από το Astroshop με τα μεταφορικά έβγαινε όσο και από το Πλανητάριο.

2-3 εβδομάδες μετά, η Celestron έριξε τις τιμές κατά 200 δολάρια (το Πλανητάριο δεν έχει υιοθετήσει την έκπτωση, σε αντίθεση με το Astroshop).

Κακό timing. Αισθάνθηκα άτυχος αλλά όχι μ......ς. Ανασκεύασα όμως όταν τον Σεπτέμβριο είχα ένα πρόβλημα με τα οπτικά (υγρασία) και στο Πλανητάριο με εξυπηρέτησαν με αμεσότητα, φιλικότητα, ευγένεια και δωρεάν. Τι θα έκανε το Astroshop με αυτό και τι οι ειδήμονες του Astrovox εκ του μακρόθεν; Είπα χαλάλι τα 200 Ευρώ και δεν αισθανόμουν πια άτυχος (είπαμε, μ.......ς δεν είχα αισθανθεί εξ' αρχής). =D>

Από το Astroshop πήρα τα Skymaster με κέρδος 50 Ευρώ σε σχέση με το Πλανητάριο. Τον Hyperion 24 θα τον πάρω όμως από το Πλανητάριο (25 Ευρώ φθηνότερα, αν υπολογίσεις και τα μεταφορικά), όπως έκανα και με τον Zoom. Πάλι δεν αισθάνθηκα μ........ς.

Μεταχειρισμένα αγοράζω, αλλά με όριο τα 100 Ευρώ περίπου. Αυτό γιατί δεν μ' αρέσει ο τζόγος. Μπορώ να τζογάρω 100 Ευρώ (κάτι σαν ΠροΠό) αλλά διστάζω για τα 1000-2000 Ευρώ (κάτι σαν ρουλέτα). Όταν πήρα το Nexstar υπήρχαν στις μικρές αγγελίες 2-3 8" (πριν βάλεις το δικό σου) αλλά ακολούθησα το ένστικτό μου που έλεγε στοπ.

Σου είπα σε ένα post πως θέλω να αξιοποιήσω το 6SE, όχι επειδή πιστεύω πως έκανα μ......α αλλά γιατί δεν κάνει το αυτοκίνητο τον οδηγό, ούτε το τηλεσκόπιο τον αστρονόμο. Όταν με το Matrix μου προσπερνάω Mercedes Compressor συναδέλφων γελάω και όταν παρκάρω στην θέση που δεν κατάφεραν να παρκάρουν και εγκατέλειψαν ξεκαρδίζομαι. Παρεμπιπτόντως, μόνο επαρχιακοί ταξιτζήδες με έχουν ποτέ προσπεράσει με Mercedes και με αυτούς δεν γελάω, είναι καλύτεροι αστρον.... εεεε... οδηγοί από μένα και χαλάλι τους. Αν ποτέ τους προσπεράσω (τους ταχύτερους εξ αυτών) τότε θα σκεφτώ να πάρω άλλο αυτοκίνητο και ίσως πάρω Alpha Romeo ή BMW, αλλά όχι Mercedes, γιατί έτσι μ' αρέσει και λογαριασμό δεν δίνω. Και το Nexstar μου αρέσει (και το γουστάρω σε πορτοκαλί).

Επίσης συμβουλεύω να μην υποτιμάς τους άλλους. Όταν αγόραζα Palmpilot από το Internet εσύ μάλλον τελείωνες το Λύκειο και όταν διάβαζα στην ''Πτήση" για άστρα και πλανήτες τελείωνα το Δημοτικό και εσύ φορούσες Babylino (έτσι τα έλεγαν τότε). Το IQ μας είναι ίδιο (έχω +2 μονάδες στο WAIS, αλλά είναι εντός της τυχαίας διακύμανσης, στης Mensa έχουμε ακριβώς ίδιο). Η γυναίκα μου έχει 10 μόρια παρακάτω (μην της πείς οτι το είπα γιατί θυμώνει) αλλά μας "δέρνει" χαλαρά και τους δύο σε ευφυΐα και το έχει αποδείξει εντός της ζωής και όχι εντός του διαδικτύου. Καλό είναι να μην συγχέεις λοιπόν μερικά πράγματα και να μην είσαι υπερόπτης.

Περί συγχύσεως και συνοψίζοντας: "Κυνικός είναι όποιος συγχέει την τιμή με την αξία" Όσκαρ Ουάιλντ (ή Μπέρναρντ Σω, δεν θυμάμαι ακριβώς).

Τέλος, θεωρώ πως είσαι ειδικός στα τηλεσκόπια. θεώρησε και εσύ εμένα ειδικό σε θέματα ανθρώπινης συμπεριφοράς (από αυτήν την δουλειά αγόρασα το Nexstar) και άκουσε τις συμβουλές μου, όπως άκουσα και εγώ τις δικές σου (και σε ευχαριστώ για όλες). Συνιστώ σε όλους τους αρχάριους να σε ακούν γιατί έχεις προσωπική εμπειρία, αλλά συνιστώ και σε σένα να αλλάξεις μέθοδο επικοινωνίας, διότι ίσως τους αποθαρρύνεις από το να σε ακούνε και αυτό είναι επιζήμιο και για εκείνους, αλλά και για εσένα.

Με άλλα λόγια:

Ψυχραιμία... :-$

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hρεμια...

Πλακα κανω!

Μ αρεσουν οι εριδες γιαυτο γραφω ετσι. Σαν να ειμαστε σε καφετερια δηλαδη...

 

1ον:

Δεν τα βαζω μαζι σου.... Με τους υπολοιπους τα βαζω!

Αυτο δεν παει σε σενα Κοκκολη...

Στους αστροφωτογραφους του φορουμ παει, γιατι θεωρω οτι δεν δινουν σωστες συμβουλες - ειναι μονιμως αστοχοι σε αυτα που γραφουν κατα την γνωμη μου...

Αλλα δεν εκανε τον κοπο να απαντησει κανεις τους και να μπει στην εριδα που ηθελα να ανοιξω μαζι τους...

 

2ον:

Δεν σε ειπα δημοσιως μ......

Αφου δεν σε γνωριζω κιολας....

Απλα εδωσα ενα παραδειγμα, προσπαθωντας να μπω στο μυαλο ενος που μολις εχει αγορασει ρομποτικο τηλεσκοπιο απο Ελλαδα, και μετα που το αγορασε, ριχνει μια ματια στις τιμες που υπαρχουν στο εξωτερικο...

Ενταξει, οπως το περιγραφεις κιολας το πως σκεφτηκες, αστοχο ηταν που χρησιμοποιησα το ονομα σου σαν παραδειγμα (προς αποφυγη!) αλλα please μην μου κρατησεις κακια για τα επομενα 50 χρονια....

Οπως λεω και παραπανω γραφω ετσι, γιατι μ αρεσουν οι εριδες και πρεπει να κανουμε και λιγη πλακα, να ειμαστε και λιγο σε ενταση...

Επίσης συμβουλεύω να μην υποτιμάς τους άλλους.

Θα το ξαναπω οτι θα στεναχωρηθω αν μου κρατησεις κακια... Εξαλλου δεν ημαστε και ιδια ηλικια για να σε λεω... το οτιδηποτε

 

Ας κανω τις παρατηρησεις σε μερικα ακομα πραγματα:

Καταρχας εχουν πολλοι αγορασει στο παρελθον και ακομα αγοραζουν και σημερα ρομποτικα τηλεσκοπια απο Ελλαδα σε τιμες κοροιδιας. Σορρυ αλλα κατα την αποψη μου, ενας που εχει μπει πριν απο 2-3 χρονια σε γνωστο μαγαζι της Αθηνας και εφυγε με πρωτο τηλεσκοπιο ενα meade etx125 στην απιστευτη σουπερ ευκαιρια τιμη των 2500 ευρω (!!!) εκανε και μεγαλη μ........... και υποψιαζομαι γενικως οτι και παντου στην ζωη του τον πιανουν ολοι μεγαλο κοροιδο!! Και δηλαδη οποιος θιχτει απο αυτο που λεω, ας βγει να μου πει: Τι ειναι αυτα που λες για εμενα ρε Λασκο!!! Που να τολμησει ο καημενος οταν εχει αγορασει το etx125 για 2500 ευρω!!!!

Και αυτοι που εχουν αγορασει etx125 στην απιστευτη τιμη των 2500 ευρω (γεια σου σουπερ Αθηναιε εμπορε!) δεν ειναι ενας και δυο, ειναι παρα-παρα πολλοι!

Γιαυτο και για αλλους πολλους λογους υπαρχουν forum σαν το astrovox και γενικα το internet. Για να ειμαστε ενημεροι. Δεν μπορω εγω να αφηνω τους διαφορους εμπορους να πιανουν τοσο πολυ κοροιδα τους υπολοιπους ανθρωπους...

 

Τον Hyperion 24 θα τον πάρω όμως από το Πλανητάριο (25 Ευρώ φθηνότερα, αν υπολογίσεις και τα μεταφορικά), όπως έκανα και με τον Zoom.

Το πιο φθηνο μερος για να αγορασει κανεις σημερα υπεριωνες ειναι η Αμερικη. Στην Ευρωπη οι τιμες στους υπεριωνες ειναι παντου οι ιδιες. Πανω κατω 100 ευρω.

Αγοραζουμε απο 2 μαγαζια

1 www.optcorp.com

2 www.agenaastro.com

Αλλα τηρουμε και τις προυποθεσεις που αναφερονται σε αυτο το μεγαλο post, για να μην μπλεκομαστε με courrier και τελωνεια:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5482

 

Θεμα μεταφορικα στην Ευρωπη:

Πολλα μαγαζια πχ Αγγλια εχουν πολυ υψηλα μεταφορικα γιατι στελνουν κυριως με courrier.

Τους στελνετε ενα μειλ που να λεει:

Μεγαλε, δεν γινεται για ενα πραγμα των 300 ευρω τα μεταφορικα να ειναι 200ευρω...

Μπορεις να μου το στειλεις με royal mail???

Δυο φορες το εχω κανει αυτο σε δυο τηλεσκοπια που εχω αγορασει απο Αγγλια, και τις δυο φορες οι Αγγλοι εμποροι με εξυπηρετησαν αψογα και τα μεταφορικα απο 200 ευρω κοπηκαν στα 50.

Το ιδιο μπορει να ισχυει και με τα γερμανικα μαγαζια. Εκει παλι θα θελουν να τα στειλουν με dhl, που απο την εμπειρια μου φτανει σε κανα μηνα στην Ελλαδα...

 

Το IQ μας είναι ίδιο (έχω +2 μονάδες στο WAIS, αλλά είναι εντός της τυχαίας διακύμανσης, στης Mensa έχουμε ακριβώς ίδιο). Η γυναίκα μου έχει 10 μόρια παρακάτω (μην της πείς οτι το είπα γιατί θυμώνει) αλλά μας "δέρνει" χαλαρά και τους δύο σε ευφυΐα και το έχει αποδείξει εντός της ζωής και όχι εντός του διαδικτύου.

Πολυς λογος γινεται για το iq αλλα χαλαρα δεν ισχυουν καποια πραγματα.

Καταρχας δεν εχω κανει ποτε κανονικο τεστ iq, οποτε...

Εκανα ενα πολυ καλο τεστ που βρηκα στο internet και το αποτελεσμα στα προχειρα ηταν 133.

Υποτειθεται οτι ανηκω στο ανωτερο 2.5% του πλυθισμου...

Αν και δεν εχω κανει κανονικο τεστ iq, πιστευω οτι και να εκανα παλι το ιδιο αποτελεσμα περιπου θα εβγαζε... Και αν εκανα και λιγη προπονηση, το αποτελεσμα πιστευω οτι θα ηταν ακομα μεγαλυτερο...

Κοινως μεσα στα ορια της mensa, στο ανωτερο 2.5% του πλυθισμου...

Αυτο που δεν πιστευω χαλαρα ειναι οτι η νοημοσυνη μου ειναι μεγαλυτερη απο το 97.5%

Καποιο λαθος κανουν στην μετρηση του iq οι τυποι σιγουρα.

Στο Γυμνασιο, που ειναι υποχρεωτικο και περνουν απο εκει ολοι και οι εξυπνοι και οι μετριοι και οι βλακες, ημουν εξυπνος στα μαθηματα που σχετιζονται με την νοημοσυνη - μαθηματικα, φυσικη - αλλα υπηρχαν και καλυτεροι...

Στο γενικο Λυκειο που θυμαμαι καλυτερα, εκει οι λιγοτεροι εξυπνοι την ειχαν κανει στο τεχνικο ή διεπρεπαν σε φιλολογικα μαθηματα :lol: και εκει ημουν πραγματικα πολυ καλος στην κατανοηση των μαθηματικων και της φυσικης, αλλα χαλαρα μεσα στην ταξη υπηρχαν αρκετοι που ηταν ακομα καλυτεροι. Μεχρι και ο φιλος μου ο Μακης ο ζαχαροπλαστης ηταν καλυτερος απο εμενα!(μετα τα εγραψε κανονικα τα μαθηματα... σου λεει τι εχω να κερδισω απο το που ειμαι εξυπνος??? Δεν τα γραφω ολα και δεν γινομαι ζαχαροπλαστης, οπως και ο πατερας μου, να βγαζω λεφτα με ουρα???)

 

Οποτε για ποιο 2.5% του πλυθισμου μιλαμε?

Εδω μπορουν να συμβαινουν 2 πραγματα:

1 Σε πραγματικο τεστ iq δεν θα φτασω με τιποτα σε σκορ 2.5% του πλυθισμου! και ολα καλα

2 Οι τυποι που υποτιθεται οτι μετρανε τα σκορ και τα αντιστοιχουν με % δεν τα μετρανε πραγματικα καλα. (το πιο πιθανο απο τα δυο λεω εγω...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hρεμια...

Πλακα κανω!

Μ αρεσουν οι εριδες γιαυτο γραφω ετσι. Σαν να ειμαστε σε καφετερια δηλαδη...

 

1ον:

Δεν τα βαζω μαζι σου.... Με τους υπολοιπους τα βαζω!

Αυτο δεν παει σε σενα Κοκκολη...

Στους αστροφωτογραφους του φορουμ παει, γιατι θεωρω οτι δεν δινουν σωστες συμβουλες - ειναι μονιμως αστοχοι σε αυτα που γραφουν κατα την γνωμη μου...

Αλλα δεν εκανε τον κοπο να απαντησει κανεις τους και να μπει στην εριδα που ηθελα να ανοιξω μαζι τους...

 

2ον:

Δεν σε ειπα δημοσιως μ......

Αφου δεν σε γνωριζω κιολας....

Απλα εδωσα ενα παραδειγμα, προσπαθωντας να μπω στο μυαλο ενος που μολις εχει αγορασει ρομποτικο τηλεσκοπιο απο Ελλαδα, και μετα που το αγορασε, ριχνει μια ματια στις τιμες που υπαρχουν στο εξωτερικο...

Ενταξει, οπως το περιγραφεις κιολας το πως σκεφτηκες, αστοχο ηταν που χρησιμοποιησα το ονομα σου σαν παραδειγμα (προς αποφυγη!) αλλα please μην μου κρατησεις κακια για τα επομενα 50 χρονια....

Οπως λεω και παραπανω γραφω ετσι, γιατι μ αρεσουν οι εριδες και πρεπει να κανουμε και λιγη πλακα, να ειμαστε και λιγο σε ενταση...

Επίσης συμβουλεύω να μην υποτιμάς τους άλλους.

Θα το ξαναπω οτι θα στεναχωρηθω αν μου κρατησεις κακια... Εξαλλου δεν ημαστε και ιδια ηλικια για να σε λεω... το οτιδηποτε

 

Ας κανω τις παρατηρησεις σε μερικα ακομα πραγματα:

Καταρχας εχουν πολλοι αγορασει στο παρελθον και ακομα αγοραζουν και σημερα ρομποτικα τηλεσκοπια απο Ελλαδα σε τιμες κοροιδιας. Σορρυ αλλα κατα την αποψη μου, ενας που εχει μπει πριν απο 2-3 χρονια σε γνωστο μαγαζι της Αθηνας και εφυγε με πρωτο τηλεσκοπιο ενα meade etx125 στην απιστευτη σουπερ ευκαιρια τιμη των 2500 ευρω (!!!) εκανε και μεγαλη μ........... και υποψιαζομαι γενικως οτι και παντου στην ζωη του τον πιανουν ολοι μεγαλο κοροιδο!! Και δηλαδη οποιος θιχτει απο αυτο που λεω, ας βγει να μου πει: Τι ειναι αυτα που λες για εμενα ρε Λασκο!!! Που να τολμησει ο καημενος οταν εχει αγορασει το etx125 για 2500 ευρω!!!!

Και αυτοι που εχουν αγορασει etx125 στην απιστευτη τιμη των 2500 ευρω (γεια σου σουπερ Αθηναιε εμπορε!) δεν ειναι ενας και δυο, ειναι παρα-παρα πολλοι!

Γιαυτο και για αλλους πολλους λογους υπαρχουν forum σαν το astrovox και γενικα το internet. Για να ειμαστε ενημεροι. Δεν μπορω εγω να αφηνω τους διαφορους εμπορους να πιανουν τοσο πολυ κοροιδα τους υπολοιπους ανθρωπους...

 

Τον Hyperion 24 θα τον πάρω όμως από το Πλανητάριο (25 Ευρώ φθηνότερα, αν υπολογίσεις και τα μεταφορικά), όπως έκανα και με τον Zoom.

Το πιο φθηνο μερος για να αγορασει κανεις σημερα υπεριωνες ειναι η Αμερικη. Στην Ευρωπη οι τιμες στους υπεριωνες ειναι παντου οι ιδιες. Πανω κατω 100 ευρω.

Αγοραζουμε απο 2 μαγαζια

1 www.optcorp.com

2 www.agenaastro.com

Αλλα τηρουμε και τις προυποθεσεις που αναφερονται σε αυτο το μεγαλο post, για να μην μπλεκομαστε με courrier και τελωνεια:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5482

 

Θεμα μεταφορικα στην Ευρωπη:

Πολλα μαγαζια πχ Αγγλια εχουν πολυ υψηλα μεταφορικα γιατι στελνουν κυριως με courrier.

Τους στελνετε ενα μειλ που να λεει:

Μεγαλε, δεν γινεται για ενα πραγμα των 300 ευρω τα μεταφορικα να ειναι 200ευρω...

Μπορεις να μου το στειλεις με royal mail???

Δυο φορες το εχω κανει αυτο σε δυο τηλεσκοπια που εχω αγορασει απο Αγγλια, και τις δυο φορες οι Αγγλοι εμποροι με εξυπηρετησαν αψογα και τα μεταφορικα απο 200 ευρω κοπηκαν στα 50.

Το ιδιο μπορει να ισχυει και με τα γερμανικα μαγαζια. Εκει παλι θα θελουν να τα στειλουν με dhl, που απο την εμπειρια μου φτανει σε κανα μηνα στην Ελλαδα...

 

Το IQ μας είναι ίδιο (έχω +2 μονάδες στο WAIS, αλλά είναι εντός της τυχαίας διακύμανσης, στης Mensa έχουμε ακριβώς ίδιο). Η γυναίκα μου έχει 10 μόρια παρακάτω (μην της πείς οτι το είπα γιατί θυμώνει) αλλά μας "δέρνει" χαλαρά και τους δύο σε ευφυΐα και το έχει αποδείξει εντός της ζωής και όχι εντός του διαδικτύου.

Πολυς λογος γινεται για το iq αλλα χαλαρα δεν ισχυουν καποια πραγματα.

Καταρχας δεν εχω κανει ποτε κανονικο τεστ iq, οποτε...

Εκανα ενα πολυ καλο τεστ που βρηκα στο internet και το αποτελεσμα στα προχειρα ηταν 133.

Υποτειθεται οτι ανηκω στο ανωτερο 2.5% του πλυθισμου...

Αν και δεν εχω κανει κανονικο τεστ iq, πιστευω οτι και να εκανα παλι το ιδιο αποτελεσμα περιπου θα εβγαζε... Και αν εκανα και λιγη προπονηση, το αποτελεσμα πιστευω οτι θα ηταν ακομα μεγαλυτερο...

Κοινως μεσα στα ορια της mensa, στο ανωτερο 2.5% του πλυθισμου...

Αυτο που δεν πιστευω χαλαρα ειναι οτι η νοημοσυνη μου ειναι μεγαλυτερη απο το 97.5%

Καποιο λαθος κανουν στην μετρηση του iq οι τυποι σιγουρα.

Στο Γυμνασιο, που ειναι υποχρεωτικο και περνουν απο εκει ολοι και οι εξυπνοι και οι μετριοι και οι βλακες, ημουν εξυπνος στα μαθηματα που σχετιζονται με την νοημοσυνη - μαθηματικα, φυσικη - αλλα υπηρχαν και καλυτεροι...

Στο γενικο Λυκειο που θυμαμαι καλυτερα, εκει οι λιγοτεροι εξυπνοι την ειχαν κανει στο τεχνικο ή διεπρεπαν σε φιλολογικα μαθηματα :lol: και εκει ημουν πραγματικα πολυ καλος στην κατανοηση των μαθηματικων και της φυσικης, αλλα χαλαρα μεσα στην ταξη υπηρχαν αρκετοι που ηταν ακομα καλυτεροι. Μεχρι και ο φιλος μου ο Μακης ο ζαχαροπλαστης ηταν καλυτερος απο εμενα!(μετα τα εγραψε κανονικα τα μαθηματα... σου λεει τι εχω να κερδισω απο το που ειμαι εξυπνος??? Δεν τα γραφω ολα και δεν γινομαι ζαχαροπλαστης, οπως και ο πατερας μου, να βγαζω λεφτα με ουρα???)

 

Οποτε για ποιο 2.5% του πλυθισμου μιλαμε?

Εδω μπορουν να συμβαινουν 2 πραγματα:

1 Σε πραγματικο τεστ iq δεν θα φτασω με τιποτα σε σκορ 2.5% του πλυθισμου! και ολα καλα

2 Οι τυποι που υποτιθεται οτι μετρανε τα σκορ και τα αντιστοιχουν με % δεν τα μετρανε πραγματικα καλα.

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Φίλοι.

Τα IQ είναι αξιόπιστα. Έχουν δύο σκέλη: Λεκτικό και Πρακτικό. Το λεκτικό έχει σχέση με την ακαδημαϊκή εκπαίδευση και το πρακτικό με τις δεξιότητες. Μερικά τεστ είναι μόνο λεκτικά (με ερωτήσεις, αλλά και αριθμούς), άλλα μόνο πρακτικά (με εικόνες που συμπληρώνεις αυτό που λείπει) και το WAIS περιέχει και τα δύο σκέλη. Οι διαφορές από τεστ σε τεστ μπορεί να προκύπτουν από το αν περιέχουν και τα δύο σκέλη ή όχι. Αν θυμάμαι καλά έβγαλα 160 στο λεκτικό και 119 στο πρακτικό, βλέπεις πόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει; Κατά τα άλλα σε WAIS, Eysencκ & Mensa έχω 134-137, που δείχνει είτε οτι είναι αξιόπιστα (επαναληπτικότητα, validity & reliabillity που μετρώνται επιστημονικά), είτε ότι το ένα έχει βασιστεί στο άλλο και μοιάζουν (και ισχύουν και τα 2 στην πραγματικότητα). Μπορεί λοιπόν ο περιπτεράς που με κλέβει στα ρέστα (ή όποιος άλλος) να έχει 110 λεκτικό και 150 πρακτικό και, χωρίς να είναι στα τεστ εξυπνότερος να είναι στις δεδομένες πρακτικές συνθήκες.

Υπάρχουν και μετρήσεις άλλων παραμέτρων της νοημοσύνης, όπως η συναισθηματική.

Τέλος πάντων, είμαστε εντελώς εκτός θέματος. Συγνώμη Astrovox!!! :oops:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μ αρεσουν οι εριδες γιαυτο γραφω ετσι. Σαν να ειμαστε σε καφετερια δηλαδη...

Στους αστροφωτογραφους του φορουμ παει, γιατι θεωρω οτι δεν δινουν σωστες συμβουλες - ειναι μονιμως αστοχοι σε αυτα που γραφουν κατα την γνωμη μου...

Αλλα δεν εκανε τον κοπο να απαντησει κανεις τους και να μπει στην εριδα που ηθελα να ανοιξω μαζι τους...

 

Κάποιος πρέπει να σου πει ότι δεν είναι τουλάχιστον ευγενικό να μιλάς έτσι. Επειδή εμένα δεν μου αρέσουν οι έριδες, δεν απάντησα. Επίσης καλό είναι να μην γενικεύεις. Και από την στιγμή που το όποιο σχόλιο θα ήταν μόνιμα άστοχο και όχι σωστό, δεν υπήρχε λόγος να γίνει. Έχουμε εσένα που είσαι γνώστης και μέγας μύστης επί τηλεσκοπίων, ώστε να δίνεις τις καλύτερες και πιο εύστοχες συμβουλές σε ανθρώπους που ψάχνονται. Οπότε καλέ μου άνθρωπε ποιος ο λόγος για επιπλεόν άστοχα σχόλια; Άλλωστε τι ξέρουμε εμείς από τηλεσκόπια;

 

Ευχαριστούμε για την ευκολία που μας παρέχεις. Έτσι είναι το σωστό, αυτοί που ξέρουν να μεταλλαμπαδεύουν με αλτρουισμό τη γνώση τους στους νέους και να τους βάζουν στον σωστό δρόμο.

 

Να είσαι καλά Λάσκο.

 

Φιλικά

 

Βασίλης

 

Υ.Γ. Ο πληθυντικός που χρησιμοποίησα ήταν ευγενείας. Δεν μιλώ για τον υπόλοιπο κόσμο παρά μόνο για τον εαυτό μου.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα, δεν ειναι ευγενικο να γραφω ετσι, αυτο το καταλαβαινω και εγω, απλα ε, δεν μπορω θα σκασω καμια φορα!

 

Να το συνεχισω???

 

Ερωτηση:

Να ψαξουμε τωρα σε παλιοτερα post, πριν απο 2-3 χρονια, να βρουμε ποιοι εξυπνοι προτειναν σε αρχαριους να αγορασουν σαν πρωτο τους προσοφθαλμιο nagler! NAGLER! NAGLERS ΤΩΝ 400 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΑ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΑ ΣΕ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ!!!

 

Ποπο! Οταν εμαθα 5 πραγματα με δικες μου αγορες, για τα προσοφθαλμια, εβλεπα αυτες τις συμβουλες και κυλιομουν κατω απο τα γελια!!!

 

Τωρα βαριεμαι πραγματικα να ψαξω πισω σε παλια post και να βρω ποιοι πραγματικα διναν τοσο ευστοχες συμβουλες...

Εξαλου γιατι να ψαξω πισω σε παλια post???

Aκομα και σημερα οι πολλοι που τα διαβαζουν αυτα σκεφτονται: Μα τι μας λεει τωρα ο Λασκος??? Δεν ειναι καλοι για πρωτη αγορα οι naglers??? Γιατι αραγε?? Και ποιοτικοι και απολα.... Και θα τους κρατησεις και για μια ζωη...

Με το τελευταιο δε επιχηρημα υπερ των nagler για τους αρχαριους, αυτο το οτι τους κρατας για μια ζωη, πλεον εγω εχω αρχισει οχι να κυλιεμαι αλλα να κανω σβουρες στο πατωμα γελωντας!!! =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλε τυπου ομνι ξλτ δεν ειναι τιποτα απο τα δυο. Ουτε ειναι ευχρηστα σαν τα ρομποτικα, ουτε ειναι μεγαλα σαν τα ντομπ. Πιο πολυ θα σε μπερδεψει ενα τετοιο τηλε παρα θα σε ευχαριστησει.

Για την δυνατοτητα δε, να τραβας φωτο με ενα τετοιο, ειναι αστεια υποθεση...

Πιο ευκολα τραβας φωτο με ντομπ, παρα με αυτο (βλεπεις οτι εχει ισημερινη στηριξη και νομιζεις...)

 

Παραθετω μερικα αστεια λινκ με φωτογραφιες απο μαλλον αστεια τηλεσκοπια με αστειους ανθρωπους που κανουν αστειες προσπαθειες παρακατω.

Jamie_Flores

http://www.celestronimages.com/member.php?action=showprofile&user_id=568

και του κυριου James_MacWilliam

 

http://www.celestronimages.com/details.php?image_id=1197&mode=search

και του hendra muliana

http://www.celestronimages.com/details.php?image_id=2364&mode=search

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως φίλε Sportikus γελάω απ'την χαρά μου που βλέπω αυτες τις εικονες που εχεις κάνει upload!!! Διοτι εδώ και αρκετο καιρό είναι στο στοχαστρο μου το τηλεσκόπιο και ως άπειρος επειδή δεν έχω δει εικόνα live απο ένα τηλεσκόπιο καταλαβάινεις γιατί χαίρομαι!!Δεν ξέρω αν οι τρεις σωματοφύλακες έχουν "πειράξει" τις φώτο θεωρώ πως για να είναι στο site της Celestron μαλλον δεν... πάντως αν το μηχανημα έχει τις δυνατότητες να δώσει τέτοιες εικόνες με αναγκαία την πειρα του χειριστή είμαι ικανοποιημένος. Πάντως εξακολουθώ να σκαλίζω με ενδιαφέρον το Bresser που με πρότεινε νωρίτερα ο φιλος Λασκος. Ευχαριστώ πολυ για τις όμορφες εικόνες.

 

Με εκτιμηση

 

ΘΩΜΑΣ

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σημειωσω ομως και εγω κατι πολυ εξυπνο??

Οκ καλες οι φωτογραφιες.

Αλλα ενα μεγαλο θεμα με την αστροφωτογραφια ειναι να δεις καλυτερα τα ουρανια αντικειμενα, απ οτι τα βλεπεις με το ματι.

Σωστα?

Στα δυο τελευταια λινκ, με ενα 8 αρι ντομπ βλεπεις με το ματι και τον Κρονο και το νεφελωμα του ωριωνα, καλυτερα απο τις φωτο!(με καλα προσοφθαλμια και οχι τα αρχικα που κοστιζουν 10$ το ενα...)

Στις πρωτες φωτο, (ειναι εμφανως καλυτερες απο τις πρωτες) του κυριου James_MacWilliam καπως ετσι βλεπεις αυτα τα αντικειμενα μεσα απο ενα 10αρι ντομπ!(με καλα προσοφθαλμια και οχι τα αρχικα που κοστιζουν 10$ το ενα...)

 

Επισης μπορω να σου εγγυηθω οτι μεσα απο το c11 μου, σε σκοτεινο φυσικα ουρανο και αφου εχει περασει μιαμιση ωρα για να κρυωσει το τηλε μου, βλεπω ενα προς ενα τα αντικειμενα αυτα καλυτερα απο τις φωτογραφιες αυτες!

 

Οποτε σε εναν αρχαριο αυτες οι φωτογραφιες φαινονται εξαιρετικες, αλλα δεν ειναι περιεργο που με ενα 10αρι ντομπ και το ματι σου τα βλεπεις καπως ετσι παλι??? :lol: :lol: :lol:

 

Οποτε φιλε sportikus: ξεχνας της αστροφωτογραφια, πουλας το μικρουλικο 4se σου και αγοραζεις ενα σουπερ φωτογραφικο 10αρι ή 12αρι dob και τραβας και βιντεο σε πραγματικο χρονο με το ματι σου! :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Laskos

 

Κατ'αρχάς, όπως προείπε ο Βασίλης, κάποιος(οι) πρέπει να σου πουν πως δεν είναι καθόλου ευγενικός ο τρόπος που εκφράζεσαι.

Δεύτερον, με τον τρόπο που βομβάρδισες με posts και κείμενα ατελείωτα το θέμα αυτό, και να θέλει κάποιος δεν μπορεί να σε ακολουθήσει. Και επειδή από την αρχή εμφανίζεσαι εριστικός, δεν έχει νόημα να σε ακολουθήσει. Για έριδες υπάρχουν άλλα εριδοvox.

 

Τρίτον

Αυτο δεν παει σε σενα Κοκκολη...

Στους αστροφωτογραφους του φορουμ παει, γιατι θεωρω οτι δεν δινουν σωστες συμβουλες - ειναι μονιμως αστοχοι σε αυτα που γραφουν κατα την γνωμη μου...

Αλλα δεν εκανε τον κοπο να απαντησει κανεις τους και να μπει στην εριδα που ηθελα να ανοιξω μαζι τους...

 

Από την παρουσία σου στο φόρουμ υποθέτω πως δεν ασχολείσαι ενεργά με την αστροφωτογραφία, επομένως να λείπουν οι χαρακτηρισμοί και οι παρατηρήσεις προς τους αστροφωτογράφους, ειδικά όταν έχουν τόσο αγενές ύφος. Ο φίλος μας εδώ ζήτησε τη γνώμη μας σχετικά με την δυνατότητα αστροφωτογραφίας και πήρε την καλύτερη δυνατή απάντηση μέσα από την εμπειρία μας και όχι την δήθεν ξερολα-λαγνία μας.

 

Το ύφος του "εγώ θα σου πω το σωστό και οι άλλοι σου λένε παπαριές" μόνο προβλήματα θα σου επιφέρει.

Ανάγκη από big-brothers δεν έχουμε :D

 

Φιλικά

(ο μονίμως άστοχος)

Ηλίας

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε tommygolf δεν θα σου προτείνω τηλεσκόπιο και εξοπλισμό. Και εγώ έχω βρεθεί στη θέση σου με κάποιο όριο σε budget και τη πιθανότητα να βάλω δόσεις για να αγοράσω και εξοπλισμό αστροφωτογραφίας. Τελικά έκανα το αντίθετα, πήρα ένα 8αρι dob και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Πως κατέληξα σε αυτό? θα σου πω ένα ερωτηματολόγιο που απάντησα μόνος και έβγαλα αυτόματα εκτός την αστροφωτογραφία εκτός.

 

-Πρώτα απ΄ όλα έχεις την υπομονή, το ελεύθερο χρόνο, την οικογενειακή- προσωπική ελευθερία να κάνεις μια πολύωρη λήψη πχ 3 ώρες που συνεπάγεται:

α. Κουβάλημα

β. Στήσιμο-ευθυγράμιση

γ. Λήψη

δ ξανά μάνα κουβάλημα

 

 

-Είσαι διατεθειμένος να χαλάσεις κάνα 3ώρο για επεξεργασία εικόνας με photoshop και ένα κάρο ειδικά προγράμματα?

 

-Θα διαθέσεις χρόνο για μελέτη δεδομένου πως η αστροφωτογραφία θέλει πάρα πολύ από προσωπικές δοκιμές μελέτες, προσπάθειες και ψάξιμο? το γεγονός πως έχεις εμπειρία από φωτογραφία δεν έχει καμία μα καμία σημασία. Και σου μιλάω σαν ηλεκτρονικός με προϋπηρεσία σε τηλεοπτικό κανάλι και με καλές γνώσεις ρύθμισης-λήψης εικόνας σε επαγγελματικό επίπεδο. όταν συνειδητοποίησα τις ανάγκες που έχουν οι αστροφωτογράφοι για τη λήψη ποιοτικών φωτογραφιών μου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα.

 

 

-Μπορείς να αποδεχθείς πως πιθανός οι προσπάθειες σου στην αρχή δεν θα είναι ποιοτικά αυτό που περιμένεις?

 

-Έχεις αποδεχθεί πως λόγο χρημάτων που διαθέτεις ο εξοπλισμός που θα πάρεις θα έχει συγκεκριμένα όρια?

 

-Έχεις υπολογίσει το κόστος του εξτρά εξοπλισμόύ πέρα από τηλεσκόπιο-βάση? Γιατί χρειάζεσαι:

φίλτρο αποκοπής IR, αντάπτορα προσαρμογής της κάμερας στο τηλεσκόπιο, ντεκλασερ, μπαταρίες για να δουλέψει η βάση και η κάμερα και ένα κάρο πραγματάκια που μου διαφεύγουν και οι αστροφωτογράφοι του φόρουμ θα σε διαφωτήσουν καλύτερα από εμένα.

 

 

κλείνοντας θα πω το εξής εμένα δεν με ενδιέφερε να κάτσω να τραβήξω μια θολούρα και να πω -να αυτή είναι δική μου αστροφωτογραφία. Η θα έμπαινα στο παιχνίδι για κάτι καλό ή καλύτερα το 8αράκι μου ένας χάρτης και βουρ για αστροπαρατήρηση. Αυτό έπραξα γιατί προφανώς δεν πληρούσα τις παραπάνω προϋποθέσεις... Οι αστροφωτογραφίες επιπέδου που βλέπεις στο gallery προέρχονται από άτομα που όχι απλά πληρούν τις προυποθέσεις αλλά έχουν ξεφύγει εντελώς. Τους βγάζω το καπέλο και τους χειροκροτώ για την αγάπη και το μεράκι τους (BTW μάγκες το τελευταίο χρόνο μου φαίνεται πως έχετε ξεφύγει εντελώς)

=D> =D> =D>

 

 

P.S Oi καλές φώτο που έδωσε ο φίλος Sporticus τραβήχτηκαν απο έρημο. Δηλαδή το καλύτερο seeing και καθόλου φωτορύπανση. Επιπλέον ο τύποι είναι όλοι με DSLR Cannon. Δηαλαδή +400 Ευρώ. [/img]

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και πήρε την καλύτερη δυνατή απάντηση μέσα από την εμπειρία μας και όχι την δήθεν ξερολα-λαγνία μας.

Γραφαμε μαζι την ιδια ωρα...

Για κοιτα ξανα το μολις παραπανω μου post.

Ο sportikus εμφανιζει link απο αστροφωτογραφιες υπερυψηλης αναλυσης....

(την παραπανω προταση σαν αστειο τη γραφω, γιατι ειμαι σιγουρος οτι πολλοι δεν το καταλαβαινουν...)

Αμεσως μετα μαθαινει οτι ετσι φαινονται αυτα τα αντικειμενα με το ματι μεσα απο ενα τηλεσκοπιο των 500 ευρω!

Ντονγκ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εδω να μην το υπερηφανευτω, αλλα εβγαλα την πιο αστεια φαση που γραφτηκε μεσα στο astrovox το τελευταιο ετος!

Εξαιρουμενων φυσικα των ιστοριων με εξωγηινους, αρχαιους Αιγυπτιους κτλ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα, δεν ειναι ευγενικο να γραφω ετσι, αυτο το καταλαβαινω και εγω, απλα ε, δεν μπορω θα σκασω καμια φορα!

 

Να το συνεχισω???

 

Όχι! Νομίζω πως αρκετά ζητήματα δημιούργησες με το ύφος και τη φρασεολογία σου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αληθεια ειναι ο Λαζαρος ειναι λιγο αποτομος τελευταια... ας ελπισουμε ο καλος "Αγιος Βασιλης" να του φερει ενα καλο δωρο τωρα τα χριστουγεννα μηπως και ηρεμησει λιγο και γινει καλο παιδι (καλο προαιρετο αστειο)

 

 

 

Τωρα Τι κραταμε απο τα παραπανω;; μαλλον περισσοτερο τις αποψεις των αστροφωτογραφων αλλα και τους στοχασμους του Σπυρου (zantespear)<δεν ειμαι ιδικος για περισσοτερα στην αστροφωτογραφια.....*>

 

Στις πρωτες φωτο, (ειναι εμφανως καλυτερες απο τις πρωτες) του κυριου James_MacWilliam καπως ετσι βλεπεις αυτα τα αντικειμενα μεσα απο ενα 10αρι ντομπ!(με καλα προσοφθαλμια και οχι τα αρχικα που κοστιζουν 10$ το ενα...)

 

Επισης μπορω να σου εγγυηθω οτι μεσα απο το c11 μου, σε σκοτεινο φυσικα ουρανο και αφου εχει περασει μιαμιση ωρα για να κρυωσει το τηλε μου, βλεπω ενα προς ενα τα αντικειμενα αυτα καλυτερα απο τις φωτογραφιες αυτες!

*....Αλλα στην παρατηρηση μπορω να πω οτι ειμαι καλος,

θα συμφωνισω με τον Λαζαρο...αλλα θα πω οτι ειναι λιγο υπερβολικος, ενταξη με ενα μεγαλο τηλε εχουμε πολυ καλυτερη οξυτητα και αντιθεση αλλα δεν βλεπεις ουτε το χρωμα, ουτε τοσο λεπτομερια...παρε για παραδειγμα το Μ31 και Μ33 ποτε τα ιδες ετσι Λαζαρε;;

 

Αλλα ναι αν εξαιρεσεις το χρωμα οι παραπανω φωτογραφιες ειναι συγκρισημες μετα ειδωλα απο την παρατηρηση αλλα για να το πετυχεις αυτο θες κατασκοτεινο ουρανο, τελειο seeing, υγρασια κατω απο 30%, υψομετρο και σε πολυ καλη θεση τον στοχο, αλλα στην αστροφωτογραφιση μπορεις να πετυχεις τετοια αποτελεσμα και μεσα απο την Αθηνα που λεει ο λογος (βλεπε τις φωτο του Παναγιωτη οι οποιες ειναι σαφως καλυτερες απο αυτες παραπανω).

 

 

 

(Αστροπαρατηρητης ειμαι, απλα δινω θετικα στοιχεια σε εναν μελλοντικο αστροφωτογραφω, δεν σημαινει οτι η αστροπαρατηρηση δεν εχει θετικα παρα πολλα θετικα στοιχεια, οταν θελισει να ασχολιθει με την αστροπαρατηρηση θα τα πουμε και αυτα)

Sorry για το λιγο offtopic =;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάσκο τι μύγα σε τσίμπισε;;; :lol: :lol: :lol: Γιατί πολλά από αυτά που λες ούτε εσύ τα πιστεύεις.

Δεν υπάρχει "ή το ένα ή το άλλο". Συνήθως είναι "και το ένα και το άλλο". Εξάλλου και η παρατήρηση και η αστροφωτογράφηση μπορεί να είναι ακριβά χόμπυ, ανάλογα τις επιλογές που κάνει ο καθένας. Μήπως υπάρχουν λάθος επιλογές; Δεν το νομίζω, θεωρώ ότι υπάρχουν επιλογές που μπορεί να δουλεύουν για μένα αλλά πιθανότατα δεν ταιριάζουν σε σένα, ίσως βολέψουν καποιον άλλο, μπορεί και όχι...

Γιατί να ξοδέψεις χρήματα για nagler ή pentax; Γιατί πιθανότατα θα σε ικανοποιήσουν και σήμερα και αύριο - και γιατί όχι - για μια ζωή. Αν είσαι ικανοποιημένος με τον agena των 70 μοιρών AFOV με πέντε στοιχεία εγώ περισσεύω. Αν παρατηρήσεις όμως από έναν αντίστοιχο nagler - να παρατηρήσεις, όχι απλά να "δεις" - θα καταλάβεις τη διαφορά. Αν τώρα αυτή η διαφορά αξίζει χρηματικά, αυτό πολύ προσωπικό θέμα.

Αντίστοιχα, γιατί να ξοδέψεις χρήματα για μια επώνυμη τριπλέτα αφού τη δουλειά σου την κάνεις και με ένα κινέζικο ED; Ακόμα περισσότερο, γιατί να πάρεις το ED και δεν κάθεσαι με ένα φθηνό αχρωματικό από τη στιγμή που το παίρνεις μονάχα για μεγάλα πεδία; Γιατί να πάρεις ένα premium dob τη στιγμή που έχεις ένα ξιράφι C11 - αυτό πάει και για μένα.. :lol: :lol:

Διότι σε ένα χόμπυ είτε πολλά ξοδέψεις είτε λίγα, σε κάθε περίπτωση έχεις "πετάξει" χρήματα όπως λέει και ένας φίλος. Δεν πρόκειται για κάποια καταναλωτική μανία που κατευνάζεται μονάχα προσωρινά - αν και συχνά ο καταναλωτισμός είναι μια υπολογίσιμη παράμετρος - μια και κάθε χόμπυ είναι εν δυνάμει μια "μαύρη τρύπα" που ποτέ δεν γεμίζει. Άσε το άν κερδίζεις κάτι πρακτικά. Βγάλε έξω τον παράγοντα "σωστή ή λάθος επιλογή". Το πιο πολύτιμο αγαθό είναι αυτός ο "ρημάδης" ο ελεύθερος χρόνος ο οποίος για πολλούς ανθρώπους είναι συνώνυμο του "κενού χρόνου". "Πετώντας" χρήματα σε διάφορα "χόμπυ" δίνουμε ποιότητα και αξία σε αυτό το αγαθό και αυτό δεν έχει ούτε τιμή ούτε όρια.

Νάσαι καλά!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια για να μην παρεξηγηθω τα λινκ τα ανεβασα γιατι το σχολιο του laskos ελεγε οτι δεν μπορεις να τραβηξεις φωτο με το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο.

Το σιτε τις celestron εχει φωτο απο ολα τα τηλεσκοπια που εχει κυκλοφορησει κατα καιρους.Εχω δει φωτο απο 8αρι και 11αρι στο σιτε που οι φωτο απο το omni150 ειναι αριστουργηματα.Μαλλον δεν κανει την φωτογραφια το τηλεσκοπιο μονο του με μια DSLR canon επανω.

Σιγουρα θα ηταν το ιδανικο να δινεις κανα 50αρικο στο τηλεσκοπιο σου και να του λες "παρε αυτα και οταν γυρισεις απο το βουνο θελω τοσα frames και σε τετοια αναλυση".

Το μικρουλι φιλε Lasco 4se και το εχω γραψει και σε αλλους που ειχαν αμφιβολίες, αν παω για πεζοπορια στις Δρακολιμνες ή στον Ολυμπο επειδη χωραει ολο σε ενα σακιδιο polo με τις μηχανες μου μαζι και επειδη μιλαμε για 4+ ωρες περπατημα φερε 10αρι η 12αρι Dob να δουμε τις εικονες εκει ψηλα.

Πιστευω η επιλογες του καθενος πριν απο καθε αγορα ειναι πολλες το που θα καταληξει ειναι αυτο που τον βολευει.

 

 

Επιπλέον ο τύποι είναι όλοι με DSLR Cannon. Δηαλαδή +400 Ευρώ.

 

Και αν θες βγαλεις φωτογραφιες ποιος αλλος οικονομικος τροπος υπαρχει?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Zantespear σ'ευχαριστώ για τις πολύτιμες και θα'λεγα διαφωτιστικές σου παρατηρήσεις!! οντως αν κατσει κανεις και το δει απ'αυτή την αποψη το ολο θέμα ειναι κάπως βουνό!!! Η αλήθεια είναι ότι έχω ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή βέβαια το κόστος του όλου εξοπλισμού είναι άλλο θέμα και θέλει ακομα μεγαλύτερη υπομονη μεχρι τον τελικο στόχο!! Παρολαυτα όμως απαντώντας στις δυο ερωτησεις σου μπορώ να πώ πως ήδη αποδέχομαι ότι οι οποιες προσπάθειες κανω για αστροφωτογράφηση θα έιναι σίγουρα απογοητευτικές!! :cry: Ναι το ξέρω ήδη!!!! Πόσο μάλλον οταν οι SLR μου ειναι με το παραδοσιακό φιλμάκι!!! Αυτό συνεπαγεται αυτομάτως ότι δεν θα έχω το αμεσο αποτελεσμα μπροστα μου και θα πρεπει να περασει η γνωστή διαδικασία της εμφάνισης....για να μην αναφερθώ στο κόστος των φιλμ..... Οσο αφόρα την δευτερη ερωτηση σου, σιγουρα γνωρίζω ότι το ποσο που διαθέτω για την ώρα θα με βοηθησει στα πρωτα στάδια και θα χρειαστεί τη γνωστή αναβάθμιση για να πάμε ενα ή και περισσοτερα βήματα παραπέρα!! Σ'ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου post!!

 

Με εκτίμηση

 

ΘΩΜΑΣ

[/img]

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ. Πλανητική αστροφωτογράφιση μπορείς να κάνεις και με νια απλή WEB-Cam αν έχεις λάπτοπ και μάλον είναι η ποιο φτηνή λύση. Κάνε ένα search στο google

Webcam astrophotography και θα βρεις πολλά. Ενδεικτικά:

πλήρες Tutorial

http://www.astro.shoregalaxy.com/webcam_astro.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως κατέληξα σε αυτό? θα σου πω ένα ερωτηματολόγιο που απάντησα μόνος και έβγαλα αυτόματα εκτός την αστροφωτογραφία εκτός.

 

Πιστευω οτι αυτο το ερωτηματολογιο πρεπει να γινει sticky =D> =D>

 

 

Πω πω, παει το θεμα του ανθρωπου, εγινε αρενα #-o

Ρε παιδια DNFTT dftt.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης