Jump to content

Πρώτο τηλεσκόπιο - Μια δύσκολη επιλογή!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Θωμά, το πράγμα έχει μπλέξει πολύ..... :mrgreen:

 

Πάμε από την αρχή. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις. Παρατήρηση; Φωτογράφιση; Και τα δύο; Τι ποσό θα διαθέσεις; Αν μείνεις στα περίπου 500-600 Ευρώ μάλλον την αφήνεις την φωτογράφιση. Τουλάχιστον άμεσα. Σε βάθος χρόνου μπορείς να προχωρήσεις. Όχι όμως τώρα.

 

Με όλους σχεδόν τους τύπους τηλεσκοπίων μπορείς να κάνεις αξιόλογη φωτογράφιση. Το θέμα είναι με πιο το κάνεις ευκολότερα. Το θέμα που αγγίζεις με τους φακούς το f και κόστος δεν είναι απόλυτα σωστό. Παράδειγμα μπορείς να αγοράσεις τηλεσκόπιο f9 μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρώ (διοπτρικό ή κατοπτρικό) και αντίστοιχα ένα f5 μερικών χιλιάδων (μόνο;;;; ) ευρώ. Μην μπερδεύεσαι με του φακούς των οποίων τα καλά "γιαλιά" μικρού f έχουν υψηλό κόστος. Μην ξεχνάς ότι ένας φακός έχει σταθερό aperture και αλλάζει το f με το διάφραγμα. Τέλος πάντων μην πιάσουμε ένα τεράστιο κεφάλαιο στην αστροφωτογραφία που λέγετε f myth..... και γενικότερα περί εστιακού λόγου κατάλληλο για φωτογραφία, γιατί και δεν θα καταλήξουμε πουθενά και θα μπερδευτείς περισσότερο. Έχει χυθεί αρκετό ηλεκτρονικό μελάνι για αυτήν την υπόθεση.

 

Στο θέμα μας. Εφόσον καταλήξεις στο τι θέλεις να κάνεις και πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις, τότε μπορούμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα. Έχε υπ' όψιν σου ότι δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη σωστή οδός αλλά πολλές. Τώρα ο καθένας μας από τις εμπειρίες του έχει καθορίσει τι είναι καλύτερο για εκείνον. Έτσι μπορούμε να βοηθήσουμε "νέους" του χώρου να μην πέσουν στις ίδιες παγίδες. Το σίγουρο επίσης είναι ότι σε αυτό το χόμπυ θα κάνεις λάθος επιλογές, θα ξοδέψεις χρήματα που δεν θα πιάσουν τόπο και πάνω από όλα είναι ακριβό..... Αλλά πίστεψέ με αξίζει..... Μόλις δεις το πρώτο νεφέλωμα/γαλαξία/κλπ να εμφανίζεται σε μια οθόνη, πάει την κόλησες την πρέζα....

 

Άν θέλεις και προσωπική επικοινωνία μέσω πμ/τηλεφώνου/κλπ κανένα πρόβλημα.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως σας βρήκα και συγχαρητηρια για το πολυ καλα οργανωμένο site!! Είμαι νέος στο χώρο αν και ασχολούμαι αρκετα χρόνια διαβάζοντας για το διάστημα που πάντα κρατούσε αμειωτο το ενδιαφέρον μου!! Ηρθε η ώρα όμως και για την αγορά ενος τηλεσκοπίου και θα χρειαζόμουν την βοήθειά σας σ'αυτή την περίπτωση... Ειμαι αναμεσα σε τρια τηλεσκόπια και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο ειναι το κατάλληλο για να μη προβώ σε καποια συντομη μετεπειτα αγορά... Τα μοντέλα ειναι τα εξης:

1)Celestron Nexstar 130 SLT

2)Celestron Omni 150 XLT

3)Celestron Omni 150 R XLT

 

Θα ήθελα να μου πείτε τα υπερ και τα κατα στα εξής τηλεσκόπια εχοντας υπόψιν οτι μ'ενδιαφέρει και η περίπτωση της αστροφωτογραφησης καθώς ασχολούμαι χρονια με τη φωτογραφία. Αξίζει να επιλέξω το αυτόματο SlT εναντι του XLT με την πολυ καλη στήριξη? Που έχω καλύτερα αποτελέσματα στην θεαση πλανητών? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω στην βοήθειά σας!!

 

 

Σου απαντώ μιας και η περίπτωσή σου έχει κοινά σημεία με την δική μου.Το πρώτο μου τηλεσκόποιο το είχα αγοράσει πρίν 10-11 χρόνια , ένα απλό-φτηνό Newtonian της Bresser. Από τότε που κοίταξα μέσα από αυτό πάντα ήθελα να αποτυπώσω σε εικόνα αυτο που έβλεπα.Μιας και με την φωτογραφία ασχολούμε. Δέν υπήρχε τότε τόσο διαδεδομένα ούτε προγράμματα για τον υπολογιστή ,ούτε GOTO για να βοηθηθώ και τα παράτησα.

 

Άλλος ένας λόγος ήταν ότι η ποιότητα της εικόνας σε αυτό το φτηνό τηλεσκόποιο ήταν μάλον απογοητευτική (για τις δικές μου προσδοκίες), όπως και το γεγονός ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα φωτογράφησης

 

Βεβαια οι καιροί αλλάξαν το ίδιο και η τεχνολογία που άφθονη πλέον μας περέχει την δυνατότητα και με κάτι φτηνότερο να κάνουμε το 'hobby' μας. Ίσως και ο τρόπος κατασκευής να έχει αλλάξει και ένα σύγχρονο φτηνό να είναι καλύτερο σε ποιότητα εικόνας από ένα πρίν 10-12 χρόνια , δεν ξέρω.

 

Αυτό που πιστεύω είναι ότι αν έχεις υψηλές προσδοκίες και σκοπεύεις να ασχοληθείς μάλον θα πρέπει να ανατρέξεις σε κάτι μεγαλύτερου κόστους. Γιατί αν αγοράσεις κάτι φτηνό που θα σε απογοητεύσει τότε σίγουρα θα αναγκαστείς να δώσεις και άλλα για κάτι καλύτερο.

Όπως βλέπεις είναι τελικά τι σκοπεύεις να κάνεις.,και τι προσδοκίες έχεις.

 

Τα παρακατω που αναφέρω είναι μια γνώμη με πληροφορίες, μια εισαγωγή για αστροφωτογράφιση

 

Ας παρουμε για παράδειγμα την φωτογράφηση (SLR-DSLR),ένας καλός φακός κοστίζει , έχει την δυνατότητα να φέρνει περισσότερο φως στην μηχανή και με μεγαλύτερη πιστότητα χρωμάτων.

¨Οσον αφορα τους φακούς μεγενθυνσεως (telefoto lens) ίσως υπάρχει ένα σημείο που δεν θα καταλάβεις την διαφορά μεταξυ δυό παραπλήσιων σε τιμή φακών. Η δυνατότητα όμως να μαζεύει πολύ φώς ( f μικρό - λόγος εστιακού μηκους πρός πλατους) και σε μεγάλη ποστότητα είναι δραμματικός όσον αναφορά την τιμή (και από μια μεγένθυνση και μετά)

 

Για παράδειγμα ένας φακός της Sigma 150-500 f 6.3) κοστίζει περί τα 700-900Euro , ένας φακός πάλι της ίδιας εταιρίας με zoom 300-800mm στα 5.6 κοστίζει περί τις 7.000 Euro και ένας φακός πάλι της ίδιας εταιρίας στα 200-500mm στα f 2.8 κοστίζει περί τις 23.-25.0000 Εuro ( ναι καλά ακούσατε) με 15κιλά βάρος. (ευχαρίστως να έπερνα ενα Takahashi- τά 'χω χάσει- Epsilon)

 

Και τί σχέση έχουν όλα αυτά ? έχουν σχέση με το τί βλέπεις , πόσο καλά το βλέπεις (μεγένθυνση -ποιότητα-φωτεινότητα )και τι φως μαζεύεις. Και γα να μαζέψεις πολύ φώς (και ενδεχομένως και ποιότητα που συνοδεύει ένα τέτοιο φακό)σε λίγο χρόνο κοστίζει. Και σύντομα κατάλαβα ότι το ίδιο ισχύει και για τα τηλεσκόποια ευτυχώς σε χαμηλότερες τιμές.

 

Κατα την ταπεινή μου γνώμη το βλέπω ώς εξής : πόσο φώς σου χρειάζεται, πόσο μπορείς να αγοράσεις σε καλύτερη τιμή , και πώς αυτό σε καλύπτει και σε ἀλλα πραγματα όπως μεταφορά,ευκολία χρήσης, συμβατότητα με άλλο εξοπλισμό.

 

Υπάρχει κάτι που να τα κάλύπτει όλα ? η απάντησή μου είναι ότι υπάρχει κάτι που θα σου καλύπτει πολλούς παράγοντες ( αν ξέρεις πολύ καλά ποιούς θές να καλύψεις..)Και από ένα βαθμό και μετά είσαι καλυμένος.

 

Πέρυσι αγόρασα ένα Meade ΕΤΧ 125 και αποφάσισα να ξανα ασχοληθώ ,είναι ικανοποιητικό (σε σχέση με την τιμή του) για παρατήρηση και έχει αξιοπρεπή ποιότητα , αλλά συντομα ανακάλυψα ότι δεν θα μου κάλυπτε τις άστρο-φωτογραφικές ανάγκες μου λόγο του

α)Τρόπου κατασκευής που δεν παρέχει υψηλό contrast (σε σχέση μέ ένα διοπτρικό -δες παρακάτω)

β)μεγάλου εστιακού λόγου (μεγάλο σε νούμερο) f=15 αυτό μεταφράζεται σε πολύ μεγάλους χρόνους έκθεσης πόσο μεγάλους ?

Εάν έχουμε ένα διάφραγμα f2.8 και ένα f 3.5 , στα 5.8 ,10 , 14 θα χρειαστούμε περίπου διπλάσιο χρόνο έκθεσης στο 3.5 (για το ίδιο αποτέλεσμα φωτεινότητας από το 2.8),4πλάσιο στο 5.6 , 13πλάσιο στο f 10 και περί 27πλάσιο στο f14 (βέβαια σε μεγαλύτερα διαφράγματα αλλάζει το βάθος πεδίου δεν ξέρω αν αυτό παρουσιαζεται και στην αστροφωτογράφηση,μάλον όχι.!?)

 

Επίσης ανακάλυψα ότι ένα καλό αποχρωματικό διοπτρικό Apo refractor (Αpo όρος που χαρακτηρήζει και φακούς φωτ. μηχανής) έχει από τους μικρότερους ( αριθμητικά)εστιακούς λόγους σε σχέση με άλλα τηλεσκόποια(=μικρότερος χρόνος έκθεσης),αλλά παράλληλα λόγο ποιότητας κατασκευής του θα σου δώσει το καλύτερο contrast (διορθώστε με αν κάνω λάθος) Κοστίζει περισσότερο από κάθε άλλο όμως σε σχέση με την μεγένθυνση που δίνει. Τελικά όμως ίσως είναι η ανταμοιβή που δίνει στην φωτογράφιση σε σχέση με κάτι άλλο.

 

π.χ.

http://www.williamoptics.com/wo_gal/catalog/product_info.php?cPath=33_34&products_id=892

 

http://www.williamoptics.com/wo_gal/catalog/product_info.php?cPath=33_34&products_id=222

 

http://www.williamoptics.com/wo_gal/catalog/product_info.php?cPath=33_34&products_id=577

 

Εντυπωσιακό μέσα από προσοφθάλμιο με DSLR

 

http://www.williamoptics.com/wo_gal/catalog/product_info.php?cPath=33_34&products_id=603

 

 

Δές μέσα απο σελίδες φωτογραφίες από ιδιώτες και πρόσεξε τον εξοπλισμό τους. Αν και ό χειρισμός του εξοπλισμού παίζει μεγάλο ρόλο.

 

Προσωπικά πιστέυω ότι από ένα σημείο και μετά το ακριβότερο δεν είναι και πάντα καλύτερο.

 

Αυτά τα ολίγα και απλά, για τα refractors και την αστροφωτογράφιση. Σϊγουρα χρειάζεται και μια καλή βάση στήρηξης αυτοματοποιημένη για να έχεις όχι μόνο ευκολία στην εύρεση αντεικειμένων για παρατήρηση ,αλλά και όσο το δυνατό ποιό σταθερή παρακολούθηση κατα την φωτογράφηση.

 

 

Μια νέα γενιά.

 

Μια νέα γενιά τηλεσκοπίων εφερε στην αγορά η Celestron τα EdgeHD.

 

http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=17&ProdID=580

 

Τα οποία εκτός από τις μεγάλες μεγενθύνσεις που προσφέρει ένα τηλεσκόπoιο τύπου Smidth Cassegrain για ικανοποιητικό οπτικό αποτέλεσμα με ένα σύστημα που έχουν προσθέσει προσαρμόζει κανείς έυκολα μια DSLR και λόγο ενός αφαιρούμενου καθρέπτη όπως λέει η εταιρία ο εστιακός λόγος μειώνεται στο απίστευτο f2 (με αναλογο κόστος σε εστιακό μήκος ασφαλώς)

 

http://www.celestron-nexstar.de/edgehd/default.htm

 

Από όσο φαίνεται και η τιμή του σωλήνα είναι και αυτή καλή(σε σχέση με αυτα που δίνει),και η ποιότητά του υψηλή. Συνοδεύεται από μια καινούρια βάση στήρηξης με μερικώς αυτοματοποιημένη πολική ευθυγράμμιση

(bye bye EQ6)

http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=16&ProdID=548

 

Ίσως η τεχνολογία εχει προχωρήσει αρκετά ώστε να καλύπτει όλο και περισσότερους παράγοντες μαζί[/b][/i]

 

Υπάρχει βέβαια και η λύση του καινούριου Meade ETX-LS, ένα ολοκληρωμένο πακέτο, πληρες αυτοματοποιημένο περιέχει και ενσωματωμένη κάμερα για φωτογράφιση. και συμφέρει που λέμε.

 

http://www.meade.com/etx-ls/index.html

 

Με λίγα λόγια

 

1 .Αν θέλεις να ασχοληθείς με την παρατήρηση και μόνο τότε σίγουρα θα βρείς κάτι με λιγότερο κόστος και ικανοποιητικό αποτέλεσμα

2. Η αστροφωτογράφιση είναι ένα εντελώς διαφορετικο επίπεδο μιας και εάν σε ενδιαφέρει να έχεις αποτελέσματα πολύ καλής -υψηλής ποιότητας, απαιτεί αναλόγου ποιότητας εργαλεία (+χρόνο χειρισμό βέβαια =απόκτηση εμπειρίας μέσω βιβλίων,άρθρων και μετ'΄επειτα πρακτικής εφαρμογής)

 

3. Προσωπική μου άποψη είναι να αγοράζω (όσο μπορώ να καλύψω οικονομικά) όσο το δυνατό καλύτερη ποιότητα για τα λεφτα που δίνω. Με αυτό τον τρόπο θα έχω ικανποιητικά αποτελέσματα και θα ασχοληθώ περισσότερο με το αντικείμενο. ¨Εχοντας όμως υπ όψιν ότι το ακριβότερο δεν είναι πάντα καλύτερο ( από ένα σημείο και μετά)

 

Ελπίζω να σε βοήθησε σε κάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μανούσο, εκτός και αν κάνω κάποιο τραγικό λάθος, δεν νομίζω να αναφέρθηκε πουθενά στην κουβέντα ότι τα κατοπτρικά έχουν χρωματικό σφάλμα. Για τα διοπτρικά μιλάγαμε.
Βασίλη με παρεξήγησες. Απλά το τονίζω για να το γνωρίζει ο φίλος μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Θωμά, το πράγμα έχει μπλέξει πολύ..... :mrgreen:

 

Πάμε από την αρχή. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις. Παρατήρηση; Φωτογράφιση; Και τα δύο; Τι ποσό θα διαθέσεις; Αν μείνεις στα περίπου 500-600 Ευρώ μάλλον την αφήνεις την φωτογράφιση. Τουλάχιστον άμεσα. Σε βάθος χρόνου μπορείς να προχωρήσεις. Όχι όμως τώρα.

 

Με όλους σχεδόν τους τύπους τηλεσκοπίων μπορείς να κάνεις αξιόλογη φωτογράφιση. Το θέμα είναι με πιο το κάνεις ευκολότερα. Το θέμα που αγγίζεις με τους φακούς το f και κόστος δεν είναι απόλυτα σωστό. Παράδειγμα μπορείς να αγοράσεις τηλεσκόπιο f9 μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρώ (διοπτρικό ή κατοπτρικό) και αντίστοιχα ένα f5 μερικών χιλιάδων (μόνο;;;; ) ευρώ. Μην μπερδεύεσαι με του φακούς των οποίων τα καλά "γιαλιά" μικρού f έχουν υψηλό κόστος. Μην ξεχνάς ότι ένας φακός έχει σταθερό aperture και αλλάζει το f με το διάφραγμα. Τέλος πάντων μην πιάσουμε ένα τεράστιο κεφάλαιο στην αστροφωτογραφία που λέγετε f myth..... και γενικότερα περί εστιακού λόγου κατάλληλο για φωτογραφία, γιατί και δεν θα καταλήξουμε πουθενά και θα μπερδευτείς περισσότερο. Έχει χυθεί αρκετό ηλεκτρονικό μελάνι για αυτήν την υπόθεση.

 

Στο θέμα μας. Εφόσον καταλήξεις στο τι θέλεις να κάνεις και πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις, τότε μπορούμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα. Έχε υπ' όψιν σου ότι δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη σωστή οδός αλλά πολλές. Τώρα ο καθένας μας από τις εμπειρίες του έχει καθορίσει τι είναι καλύτερο για εκείνον. Έτσι μπορούμε να βοηθήσουμε "νέους" του χώρου να μην πέσουν στις ίδιες παγίδες. Το σίγουρο επίσης είναι ότι σε αυτό το χόμπυ θα κάνεις λάθος επιλογές, θα ξοδέψεις χρήματα που δεν θα πιάσουν τόπο και πάνω από όλα είναι ακριβό..... Αλλά πίστεψέ με αξίζει..... Μόλις δεις το πρώτο νεφέλωμα/γαλαξία/κλπ να εμφανίζεται σε μια οθόνη, πάει την κόλησες την πρέζα....

 

Άν θέλεις και προσωπική επικοινωνία μέσω πμ/τηλεφώνου/κλπ κανένα πρόβλημα.

 

 

 

 

 

 

 

 

Φίλε Βασίλη όντως τα πράγματα εχουν μπλέξει!!! Ξέρω χρειάζεται ιδιαιτερη υπομονή!! Διαβάζοντας το μηνυμα σου κατάλαβα ότι με το ποσο που διαθέτω για την ώρα δεν επαρκεί για το κεφαλαιο που λέγεται αστροφωτογράφηση...Ας πούμε λοιπόν πως το αφήνουμε στην ακρη για τώρα λαμβάνοντας υπόψη ότι μπορεί ναχρειαστώ και ψηφιακή φωτογραφική διοτι και οι δυο μηχανες μου είναι SLR και φαντάζομαι αυτό το κάνει ακομα πιο δύσκολο με το χειρισμό των φιλμ... Λαμβάνοντας υποψιν λοιπόν τα παραπάνω θεωρείς ότι με 500-600 ένα κατοπτρικο οπώς Omni XLT θα μου δώσει ικανοποιητικά αποτελέσματα για ένα νέο στο χωρο? Βλέπεις επιμένω στο κατοπτρικο εναντι του διαθλαστικού καθώς με προβληματίζει το γεγονός ότι το κατοπτρικο εχει περισσοτερα mm εναντι του άλλου και γνωρίζω ότι ο ουρανος θέλει οσο πιο πολλα mm μπορούμε!! Στην αρχή σκέφτηκα το Goto που σου είχα προαναφέει αλλα με προβλημάτισε το οτι πληρώνω αυτη την πολυτέλεια η οποια αργότερα μπορεί να μην μου χρειαστεί...ενω με το XLT αποκτώ 20mm περισσοτερα και καλύτερα οπτικα σε σχεση με το Nextar... Επισης είδα και καποιες αξιόλογες προτάσεις απο Meade αν και είναι λιγο ακριβότερα...Οσο αφορα τα F....εχεις δικιο σ'αυτά που λες και γι΄αυτο το λόγο έπεσε το μάτι μου στο XLT καθως έχει : 1) 150mm 2)F 750 3) F5 (που φάνταζομαι το κάνει και ικανο για κάποιες αποπειρες φωτογράφησης όταν φτάσω σε αυτά τα επίπεδα.) 4) Εχει αρκετα σταθερη βαση απ'όσο είδα κι απο κοντα. Αυτός ήταν βασικά και ο τρόπος σκέψης που είχα...δεν ξέρω αν είναι σωστός απλά με τα 480€ που κοστίζει θεωρησα ότι έιναι κατι αρκετα καλό για ένα νεο στο χώρο. Θα χαρώ πολύ να μιλήσουμε και τηλεφωνικώς το mail μου tommy_mekano@yahoo.gr

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Με εκτίμηση

 

ΘΩΜΑΣ

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Artman, καλως σας βρήκα λοιπον!! Σ'ευχαριστω για την πλόυσια αναλυση σε ο,τι αφορά την φωτογραφία!! Ησουν πολύ κατατοπιστικος όσο αφορα τα f και γνωρίσζω το πόσο πρέπει να πληρώσει κανείς για να πάρει πολυ zoom με χαμηλό f....ειμαι κατοχος δυο 300mm φακών ενος Tokina κ ενος Sigma και όταν ειδα την τιμή του απλού 50mm στα f2.8 της Canon που ειχα επεσα ξερος!!! Ειδα τις φώτο που εστειλες και μπορώ να πώ ότι ειναι απιθανες!! Μακάρι καποια μέρα να μπορεσω να βγάζω κι εγω τις δικές μου έτσι!! Το δε τηλεσκόπιο της Celestron Edge HD μ'εκανε να μην μπορώ να κλεισω μάτι!!! Ειναι WOW!!!! αλλα το κοστος του....σκοτώνει!!! Και ό Αη Βασίλης δεν νομίζω να με επισκεφτεί φέτος!!! Το γεγονος οτι δεν έχω ψηφιακή μηχανή θεωρεις ότι έιναι κάτι βασικό σε σχέση με τις δυό SLR που έχω για το τομέα της φωτογράφησης? Σκέφτομαι εν τέλει να παραμείνω στο κεφάλαιο της παρατηρησης για την ώρα και στο διαβασμα καποιων βιβλίων ώστε να μπούμε σιγά σιγά δεδομένου ότι θα χρειαστώ μαλλον και φηφ.μηχανή. Η αποψή σου για τα τηλεσκόπια που έχω κάνει post στην αρχή ποια ειναι? Αν και εχω εξαιρέσει το Οmni XLT 150R και στρέφομαι προς το Omni XLT 150mm για το οπόιο έχω πει παραπάνω τους λόγους αν και δεν ξέρω αν το σκέφοτμαι σωστα. Για το Nexstar 130 εχω σκεφτει να το διαγραψω αν και τελευταία μου μπήκε στο παιχνίδι και η σειρά Nextstar 4SE για το 5SE ξεφεύγουμε...δυστυχώς... Θα ήθελα την γνώμη σου καθώς εχεις εμπειρια απο το Meade 125 που είναι κοντά στα mm που θέλω να κινηθώ.Σ'ευχαριστώ πολυ

 

Με εκτίμηση

 

ΘΩΜΑΣ[/img]

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θωμά καλώς ήλθες και καλή αρχή στο χόμπυ! Ότι σωλήνα χαμηλού προυπολογισμού κι αν πάρεις (εκτός αν είναι το ED80 το οποίο δεν σου το συστήνω για να αρχίσεις παρατηρησιακά) το πιθανότερο είναι ότι στο επόμενο βήμα είτε θα μπει στις αγγελίες ως μεταχειρισμένο είτε θα μείνει στην άκρη ως δεύτερο τηλεσκόπιο. Αν μείνεις στο χόμπυ και αποφασίσεις να περάσεις στην αστροφωτογράφηση, το επόμενο βήμα θα έλθει πιο γρήγορα.

Όσον αφορά στη στήριξη, η απολύτως φθηνότερη επιλογή και 100% πλήρως λειτουργική για τα κιλά που διαχειρίζεται είναι η HEQ5 της Skywatcher. Γνώμη μου είναι να μην επιλέξεις τίποτα κάτω από αυτή. Αν και μπορείς να κάνεις αστροφωτογράφηση με piggy back κάμερα ή τηλεφακό και πλανητική με ελαφρύτερες και φθηνότερες βάσεις, η prime focus φωτογράφηση όπου χρησιμοποιείς το σώμα της μηχανής απευθείας πάνω στο σωλήνα του τηλεσκοπίου απαιτεί στιβαρή στήριξη και καλή οδήγηση.

Αυτή και μόνο η επιλογή σε βγάζει αυτή τη στιγμή εκτός προυπολογισμού. Προτείνω να περιμένεις λίγο και προχωράς όταν έχεις τα χρήματα.

Αν από την άλλη θέλεις προς το παρόν να προχωρήσεις στην παρατήρηση, ένα 8άρι ή 10άρι dob πιστεύω κι εγώ ότι είναι καλή επιλογή. Αν συνεχίσει να σε ενδιαφέρει η αστροφωτογραφία, σιγά-σιγά μπορείς να εξοπλιστείς με μια γερμανική στήριξη, πιθανόν κάποιο ED διοπτρικό, ένα οδηγητικό τηλεσκόπιο, οδηγητική και κυρίως κάμερα, laptop, κατάλληλα καλώδια και τροφοδοσίες. Το dob ακόμα και τότε θα σε κρατά απασχολημένο όσο περιμένεις με τις ώρες να τελειώσουν οι λήψεις που θα έχεις προγραμματίσει, άσε που αν το επιθυμείς μπορεί να ανέβει κι αυτό αργότερα στην ισημερινή και ανάλογα την κάμερα που θα επιλέξεις να διευρύνει τις επιλογές σου στην ανάλυση και στο image scale.

Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε έμπλεξα περισσότερο.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Artman, καλως σας βρήκα λοιπον!! Σ'ευχαριστω για την πλόυσια αναλυση σε ο,τι αφορά την φωτογραφία!! Ησουν πολύ κατατοπιστικος όσο αφορα τα f και γνωρίσζω το πόσο πρέπει να πληρώσει κανείς για να πάρει πολυ zoom με χαμηλό f....ειμαι κατοχος δυο 300mm φακών ενος Tokina κ ενος Sigma και όταν ειδα την τιμή του απλού 50mm στα f2.8 της Canon που ειχα επεσα ξερος!!! Ειδα τις φώτο που εστειλες και μπορώ να πώ ότι ειναι απιθανες!! Μακάρι καποια μέρα να μπορεσω να βγάζω κι εγω τις δικές μου έτσι!! Το δε τηλεσκόπιο της Celestron Edge HD μ'εκανε να μην μπορώ να κλεισω μάτι!!! Ειναι WOW!!!! αλλα το κοστος του....σκοτώνει!!! Και ό Αη Βασίλης δεν νομίζω να με επισκεφτεί φέτος!!! Το γεγονος οτι δεν έχω ψηφιακή μηχανή θεωρεις ότι έιναι κάτι βασικό σε σχέση με τις δυό SLR που έχω για το τομέα της φωτογράφησης? Σκέφτομαι εν τέλει να παραμείνω στο κεφάλαιο της παρατηρησης για την ώρα και στο διαβασμα καποιων βιβλίων ώστε να μπούμε σιγά σιγά δεδομένου ότι θα χρειαστώ μαλλον και φηφ.μηχανή. Η αποψή σου για τα τηλεσκόπια που έχω κάνει post στην αρχή ποια ειναι? Αν και εχω εξαιρέσει το Οmni XLT 150R και στρέφομαι προς το Omni XLT 150mm για το οπόιο έχω πει παραπάνω τους λόγους αν και δεν ξέρω αν το σκέφοτμαι σωστα. Για το Nexstar 130 εχω σκεφτει να το διαγραψω αν και τελευταία μου μπήκε στο παιχνίδι και η σειρά Nextstar 4SE για το 5SE ξεφεύγουμε...δυστυχώς... Θα ήθελα την γνώμη σου καθώς εχεις εμπειρια απο το Meade 125 που είναι κοντά στα mm που θέλω να κινηθώ.Σ'ευχαριστώ πολυ

 

Με εκτίμηση

 

ΘΩΜΑΣ[/img]

 

Φίλε Θωμά , μην νομίζεις , δεν είμαι και ειδήμων στην αστροφωτογράφιση , μακάρι να τραβήξω κι ε΄γω κάποια στιγμή ψωτό τετοιου επιπέδου.

Πρός το παρόν έχω μόνο μια σχετικη εμπειρία χρόνων με την "επίγεια" ψηφιακή φωτογραφία ,ψαχνοντας πάντα για το καλύτερο.

Με τα τηλεσκόποια είμαι ακόμη σε πολύ μικρότερο βαθμό εμπειρίας. Σίγουρα δεν θα μπορούσα να σου πώ για κάποιο μοντέλο εμπεριστατομένα την γνώμη μου αν δεν το έχω δοκιμάσει. Το καλύτερο που θα σου πρότεινα είναι να προσπαθήσεις να βρείς κάποια παρουσίαση για τα μοντέλα που ψάχνεις , κατά προτίμηση από χρήστη και όχι από περιοδικό.

 

Σίγουρα ότι μοντέλο δέν έχει μια αυτόματη βαση στηρηξης (GOTO) θα σου κάνει την ζωή ποιό δύσκολη στο να βρίσκεις αντικείμενα στον ουρανό. Και από τις βάσεις που έχουν αυτόματο -μηχανικό σύστημα οι Equatorial απαιτούν όσο το δυνατόν ποιό ακριβής πολικη ευθυγράμμηση για να δουλέψουν με ακρίβεια. Υπάρχει και μια νέα σειρά equatorial βάσεων της Celestron που κάνει την ζωή ποιό εύκολη στο θέμα της πολικής ευθυγράμμισης.

 

Για ελαφρά τηλεσκόποια

http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=16&ProdID=92

Για ποιό βαριά (στην κλάση της HEQ6 )

http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=16&ProdID=548

 

Μπορείς πάντα να αγοράσεις ξεχωριστά βάση και σωλήνα και να τα συνδιάσεις.

 

Ψηφιακή φωτογράφιση

Υπάρχουν πολλά άρθρα που μπορείς να βρείς στο διαδύκτιο , θα σου παραθέσω μερικά links να επισκεφτεις προσωπικα τα βρήκα χρήσιμα.

 

http://www.my-spot.com/whatkind.htm

 

http://www.my-spot.com/astrophotography.htm

 

και

http://cs.astronomy.com/asycs/forums/t/19319.aspx

μεγάλο αλλά ενδιαφέρον

 

 

Υπήρξαν πολλοί που έχουν ασχοληθεί και ασχολούνται με αστροφωτογράφιση με SLR και φίλμ αλλά μάλον είναι ακόμα περισσότερο ποιό δύσκολη η φωτογράφιση κατ αυτό τον τρόπο , και ίσως ποιό πολυέξοδη σε σχέση με μία ψηφιακή. Θα χρειαστεί και κάποιο scanner για να εισάγεις από το φίλμ τις φωτό για ηλεκτρονική επεξεργασία. Ναι παίζει πολύ ρόλο

 

Εν αντιθέση οι ψηφιακές μηχανές σου δίνουν την δυνατότητα να πειραματιστείς και να βλέπεις άμμεσα τι έχεις τραβήξει ,χωρίς να σπαταλάς πολιτιμο φίλμ παρα μόνο κάποια ψηφιακή χωρητικότητα σε μια κάρτα SD κτλ.

 

Προτεινόμενα link που αξίζει να διαβάσει κανείς με πηγές στο θέμα

 

http://www.astropix.com/

με Jerry Lodriguss ένας "παλιός" στην Αστροφωτογραφία με πολύ χρήσιμα άρθρα και βιβλία που αξίζουν τον κόπο.

 

http://www.astropix.com/GADC/INTRO.HTM

 

Πολύ ενδιαφέρον ,κρίνοντας από τα δωρεάν δείγματα που έχει

 

http://ip4ap.com/

 

Και από περισσότερα βιβλία προτείνω μιας και το έχω

 

http://www.photomeeting.de/astromeeting/_index.htm το βιβλίο που έχει γράψει λέγεται

Digital astrophotography. Λύνει πολλές απορίες.

 

Πρόφατα παράγγειλα και τα

 

Digital SLR Astrophotography von Michael A. Covington

ISBN 10: 0521700817

ISBN 13: 9780521700818

 

Handbook of CCD Astronomy Book | Steve B. Howell

ISBN 13: 9780521617628

ISBN 10: 0521617626

 

Ψάχνοντας τους τίτλους στο Αγγλικό (www.ebay.co.uk )και στο Γερμανικό ebay (www.ebay.de) σίγουρα θα τα βρείς σε καλές τιμές

Το ίδιο ισχύει και για τηλεσκόποια , αν και δεν έχει και τόσα μαγαζιά με προσφορές στις Ευρωπαικές σελίδες του ebay.

Και ναί μόνο από Ευρώπη,αν δεν βρώ Ελλάδα, μιας και δεν έχουμε τελωνιακές διαδικασίες για τέτοια πράγματα.

 

Μια πρόσφατη για παράδειγμα προσφορά που βρήκα τυχαία ,ψαχνοντας για ενα refractor είναι αυτή.

 

http://www.vegaoptics.de/Meade-LXD-75-AT-6-Newton_p3162_x2.htm

 

Από όσο μπορώ να κρίνω είναι μια αξιοπρεπής αγορά για πρώτο τηλεσκόποιο σε καλή τιμή και με κάποιες επιδόσεις.. Η LXD75 σίγουρα δεν είναι η καλύτερη βάση αλλά σηκώνει το τηλεσκόποιο αυτό έχει GOTO αυτοματης ευρεσης και έχει χρησημποιηθεί επιτυχώς και για αστροφωτογράφηση. Η τιμή της μόνο ξεπερνα τα 700Ευρώ σε πολλά μαγαζιά αλλού κυμαινεται γύρω στα 500-600 σε προσφορά μόνο η βάση.

 

Ψάξτο λοιπόν πολλά μαγαζιά εχουν προσφορές σε τελευταία κομμάτια ( που ίσως να είναι και εκθεσιακά αλλά καινούρια και τα δίνουν σε τιμές κόστους.)

 

 

 

 

Για τα δείγματα

Τα δείγματα που παρέθεσα σε άλλο σύνδεσμο είναι από ιδιώτες και όχι δικές μου, που έχουν χρησημοποιήσει τα William Optics. Εκεί θα δείς αξιοπρεπεστατες φωτό ακόμα και απο φτηνότερα διοπτρικά (refractors) μοντέλα της εταιρίας. (σχετικά προσιτά)

 

 

 

Το MEADE ETX 125 PE (*Οχι το νέο ETX-LS)

Έχω την έκδοση PE , για οπτική παρατήρηση είμαι ικανοποιημένος από την ποιότητα.Δεν ξέρω κάποιο άλλο μοντέλο πώς θα συμπεριφέρονταν σε σχέση με αυτό σε τομείς όπως έυρεση στόχων , ακρίβεια του GOTO ποιότητα φακών (σίγουρα υπάρχουν πολυ καλύτερα) , αλλά ότι έχω δεί μέσα από αυτό (και τα προσοφθάλμια σειράς 5000 της MEADE) ήταν κρυστάλινα καθαρό. Εϊναι φορητό , βολικό πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του.

 

Μερικές εικόνες που βρήκα πρόχειρα στον υπολογιστή.Έχουν μειωθεί στο μέγεθος & διαστάσεις.

Φωτό χωρίς επεξεργασία ( η εστίαση σίγουρα καλυτερεύει,)

Φεγγάρι απο το MEADE χωρίς GOTO παρακολούθηση, με ψηφιακή D90 iso 2500 1/250

Καμία επεξεργασία , κανένα φίλτρο. jpeg normal mode

Ορατότητα 6-7/10 Φωτορύπανση πόλεως μπόλικη.

 

dsc5353d.th.jpg

 

Μία μέρα πρίν με λίγο χειρότερη ορατότητα μέσα από τον αποχρωματικό φακό SIGMA 170-500

ISO 800 1/640 f6.3 στα 500mm. Καμία επεξεργασία , κανένα φίλτρο .Αυτόματη εστίαση , κανονικές διαστάσεις 12MP μειωμένο σε μέγεθος jpeg.

dsc5198.th.jpg

 

 

Φωτό μέσα από MEADE 1900mm απόσταση 20m Καμία επεξεργασία jpeg normal mode. iso3200

ταχ 1/1250

 

dsc5089.th.jpg

 

ΜΕ SIGMA 500mm iso 3200 ταχύτητα 1/3200

dsc5113.th.jpg

 

Meade 1900mm iso 500 ταχ. 1/500 Απόσταση 7+χλμ ,ορατότης 5/10 Επεξεργασία photoshop manual contrast+levels+color correction jpeg ποιότητα συμπίεσης 8

dsc5145e.th.jpg

 

 

Οι φωτό που παράθεσα δέν είναι οι καλύτερες που μπορεί να τραβήξει , προχειρες και πειραματικές, είναι με μέσες συνθήκες όρασης και εκτός από μια είναι χωρίς επεξεργασία , κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και σε καλύτερες.

 

Ελπίζω να σου φάνηκαν χρήσημα αυτα.

 

Προσωπικά είμαι στο δίλημα μιας και αποφάσισα να βάλω το χέρι βαθύτερα στην τσέπη για αστροφωτογράφηση μεταξύ

 

William Optics FLT 110 APO, τo Omegon ED 127 Triplet και το Astro-Professional ED-115 Triplet Apo

Για το πρώτο και το δεύτερο έχω δεί αρκετά για να έχω μια θεττική γνώμη και υπάρχει και στην Ελλάδα.

Για το Astro-Professional δεν βρίσκω και πολλά αν κάποιος ξέρει και έχει κάτι να προτείνει μεταξύ των τριών πολύ ευχαρίστως.

 

 

 

Με εκτιμηση ΑΛΕΞΗΣ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 1 και το 3 ειναι πολυ καλυτερα απο το 2.....
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα μια μικρη παρεμβαση να λυθουν καποιες παρξηγησεις:

 

1) Η παρακολουθηση (tracking) δεν εχει τιποτα να κανει με το αν η βαση εχει δυνατοτητα GOTO

2) To GOTO το χρησιμοποιεις για να πας στον στοχο, οχι για να τον παρακολουθησεις

3) Στην παρατηρηση η πολικη ευθυγραμμιση δεν χρειαζεται να ειναι τιποτα περισσοτερο απο προχειρη. Στην φωτογραφιση καλο ειναι να ειναι ακριβης , αλλα δεν ειναι ντε και καλα υποχρεωτικο : εξαρταται απο το τροπο που κανεις παρακολουθηση (αν εχεις οδηγηση ή οχι) και απο το σημειο του ουρανου που στοχευεις. Προσωπικα , και επειδη συνηθως τραβαω NW -> N -> ΝΕ και γυρω απο τον πολικο , η μονη ευθυγραμμιση που κανω ειναι αυτη της πολικης διοπτρας (Vixen) και μετα αφηνω τα υπολοιπα στην οδηγηση (ναι, ξερω, ειμαι αιρετικος :) )

4) Σοβαρη φωτογραφιση χωρις οδηγηση δεν νοειται

5) Φωτογραφιση χωρις ισημερινη κεφαλή - αστο καλυτερα

6) Για εξοπλισμο φωτογραφισης, καντε μια βολτα απο τις αστροφωτογραφιες (πανω δεξια) για να δειτε τι παιζει και απο τηλεσκοπια και απο καμερες και απο βασεις, αυτοι που τα διαλεξαν κατι ξερουν.

 

ΥΓ οσο αφορα τα EdgeHD, ας μου εξηγησει καποιος τι το καινουργιο εχουν γιατι εγω δεν βρισκω (και το fastar ειναι παλια ιστορια και ειναι ζαρια, μπορει να σου κατσει σαν του Ροσσολατου και να κανεις θαυματα, μπορει να μην πετυχει και να παιδευεσαι)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα μια μικρη παρεμβαση να λυθουν καποιες παρξηγησεις:

 

1) Η παρακολουθηση (tracking) δεν εχει τιποτα να κανει με το αν η βαση εχει δυνατοτητα GOTO

2) To GOTO το χρησιμοποιεις για να πας στον στοχο, οχι για να τον παρακολουθησεις

3) Στην παρατηρηση η πολικη ευθυγραμμιση δεν χρειαζεται να ειναι τιποτα περισσοτερο απο προχειρη. Στην φωτογραφιση καλο ειναι να ειναι ακριβης , αλλα δεν ειναι ντε και καλα υποχρεωτικο : εξαρταται απο το τροπο που κανεις παρακολουθηση (αν εχεις οδηγηση ή οχι) και απο το σημειο του ουρανου που στοχευεις. Προσωπικα , και επειδη συνηθως τραβαω NW -> N -> ΝΕ και γυρω απο τον πολικο , η μονη ευθυγραμμιση που κανω ειναι αυτη της πολικης διοπτρας (Vixen) και μετα αφηνω τα υπολοιπα στην οδηγηση (ναι, ξερω, ειμαι αιρετικος :) )

4) Σοβαρη φωτογραφιση χωρις οδηγηση δεν νοειται

5) Φωτογραφιση χωρις ισημερινη κεφαλή - αστο καλυτερα

6) Για εξοπλισμο φωτογραφισης, καντε μια βολτα απο τις αστροφωτογραφιες (πανω δεξια) για να δειτε τι παιζει και απο τηλεσκοπια και απο καμερες και απο βασεις, αυτοι που τα διαλεξαν κατι ξερουν.

 

ΥΓ οσο αφορα τα EdgeHD, ας μου εξηγησει καποιος τι το καινουργιο εχουν γιατι εγω δεν βρισκω (και το fastar ειναι παλια ιστορια και ειναι ζαρια, μπορει να σου κατσει σαν του Ροσσολατου και να κανεις θαυματα, μπορει να μην πετυχει και να παιδευεσαι)

 

 

Οι φωτό εδώ στο Astrovox είναι φανταστικής ποιότητας , δεν αναγράφεται όμως με τι εξοπλισμό έχει τραβηχτεί η κάθε μία .

Μόνο όταν βαλουμε το δείχτη του ποντικιού πάνω από την φωτό βγαίνει για λίγα δευτερολεπτα μια παράθεση με λεπτομέριες (εξοπλισμός κτλ.) αλλά...μόνο για λίγο και μετά πρεπει να κάνεις ξανα το ίδιο.

Καλό θα ήταν να γίνει κάτι να εμφανίζεται και η περιγραφή ,να όπως για παράδειγμα εδώ

http://www.williamoptics.com/wo_gal/catalog/product_info.php?cPath=33_34&products_id=577

 

Για τα υπόλοιπα απο όσα είπα σε προηγούμενο άρθράκι αφορούν την δυνατότητα αστρφωτογράφησης , και βέβαια το GOTΟ είναι για να βρίσκεις στόχους , πολύ απλά όμως όσες βάσεις έχουν GOTO έχουν και πρόγραμμα-δυνατότητα παρακολούθησης, σωστά ?

Που ίσως αυτή βελτιώνεται , από κάποιο πρόγραμμα που παρέχει κάποια CCD καμερα, η γενικά κάποιο πρόσθετο πρόραμμα που καλυτερεύει την παρακολούθηση για να υπάρχει τέλεια φωτογράφηση.

 

Για το EDGE HD Το τηλεσκόποιο αυτο όπως ισχυρίζεται η εταιρία έχει φτιαχτεί με κυριο σκοπό την αστροφωτογράφηση.Και ίσως ακτός από τους εξαερισμούς να μην έχει κάτι "νέο" αλλά είναι από το εργοστάσιο ολοκληρωμένο για τον σκοπό αυτό χωρίς κάποιος να προσθέσει και ένα σωρό μικρο-εξτρά , όπως π.χ. διορθωτές πεδίου.(field flattener)

 

δείτε εδώ

 

 

Μπορεί κάποια συστήματα να προυπήρχαν(για το fastar) ,αυτο δεν σημαίνει όμως ότι δεν βελτιώνονται , ίσως (μιας και δεν το έχω δοκιμάσει) μιας και το βγάζει μια εταιρία συμβατό με το τηλεσκόποιο που παρέχει να μην υπάρχουν πλέον προβλήματα στην απόδοση, συμβατότητας και να δουλεύει πλέον όπως πρέπει η γενικά ακόμα καλύτερα από πρίν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φωτό εδώ στο Astrovox είναι φανταστικής ποιότητας , δεν αναγράφεται όμως με τι εξοπλισμό έχει τραβηχτεί η κάθε μία .

Μόνο όταν βαλουμε το δείχτη του ποντικιού πάνω από την φωτό βγαίνει για λίγα δευτερολεπτα μια παράθεση με λεπτομέριες (εξοπλισμός κτλ.) αλλά...μόνο για λίγο και μετά πρεπει να κάνεις ξανα το ίδιο.

 

Μπορείς να δεις αναλυτική περιγραφή και σχόλια χρηστών στις αστροφωτογραφίες αν κάνεις κλικ είτε στον τίτλο της φωτογραφίας είτε στα σχόλια.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φωτό εδώ στο Astrovox είναι φανταστικής ποιότητας , δεν αναγράφεται όμως με τι εξοπλισμό έχει τραβηχτεί η κάθε μία .

Μόνο όταν βαλουμε το δείχτη του ποντικιού πάνω από την φωτό βγαίνει για λίγα δευτερολεπτα μια παράθεση με λεπτομέριες (εξοπλισμός κτλ.) αλλά...μόνο για λίγο και μετά πρεπει να κάνεις ξανα το ίδιο.

Φιλε μου κανε κλικ στο λινκ των σχολιων, οχι στην εικονα, απλα δεν εχεις μαθει καλα το φορουμ

 

όσες βάσεις έχουν GOTO έχουν και πρόγραμμα-δυνατότητα παρακολούθησης, σωστά ?

Το ενα δεν προυποθετει το αλλο, η παρακολουθηση εξαρταται απο ενα μοτερ (RA) και καλη πολικη ευθυγραμμιση ή/και την διορθωση του περιοδικου σφαλματος ή/και απο την οδηγηση , οχι απο το goto ή καποιο προγραμμα στην βαση.

 

Για το EDGE HD Το τηλεσκόποιο αυτο όπως ισχυρίζεται η εταιρία έχει φτιαχτεί με κυριο σκοπό την αστροφωτογράφηση.
Ααα, ναι, ξερω , ξερω. Το βαφω λιγο διαφορετικα, του αλαζω το ονομα, βαζω και βαρυγδουπες διαφημισεις οτι ειναι συμβατο με το fastar (!!!!) και το πουλαω σαν καινουργιο προϊον -ασε φιλε μου, τα ιδια πραγματα πουλανε χρονια τωρα, και το τι φυκι πεφτει ..... μην μασας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου κανε κλικ στο λινκ των σχολιων, οχι στην εικονα, απλα δεν εχεις μαθει καλα το φορουμ

 

Μπορείς να δεις αναλυτική περιγραφή και σχόλια χρηστών στις αστροφωτογραφίες αν κάνεις κλικ είτε στον τίτλο της φωτογραφίας είτε στα σχόλια.

 

Χαχα κοίτα να δείς που δουλεύει έτσι , ευχαριστώ πολύ

 

Το ενα δεν προυποθετει το αλλο, η παρακολουθηση εξαρταται απο ενα μοτερ (RA) και καλη πολικη ευθυγραμμιση ή/και την διορθωση του περιοδικου σφαλματος ή/και απο την οδηγηση , οχι απο το goto ή καποιο προγραμμα στην βαση.

 

ΟΚ

 

Ααα, ναι, ξερω , ξερω. Το βαφω λιγο διαφορετικα, του αλαζω το ονομα, βαζω και βαρυγδουπες διαφημισεις οτι ειναι συμβατο με το fastar (!!!!) και το πουλαω σαν καινουργιο προϊον -ασε φιλε μου, τα ιδια πραγματα πουλανε χρονια τωρα, και το τι φυκι πεφτει ..... μην μασας.

 

Εμπορικά κολπα κι έτσι ,χεχε, μάλιστα Ναι ΟΚ δεν μασάμε , άλλωστε προς το παρόν έχω κατασταλάξει για ένα αποχρωματικό διοπτρικό.

 

Ευχαριστώ παίδες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φίλοι, ευχαριστω για τη συνεχή και παντα ενδιαφέρουσα προσθήκη των απόψεων σας που με βοηθούν να εμπλουτινω τις γνώσεις μου στο χώρο της Αστρονομίας. Χτές πηγα απο το Πλανητάριο και κατάφερα να δω καποια "εργαλεία" και να κάνω καποιες συγκρίσεις σε σχέση με τις αρχικές μου επιλογές. Μου έκανε εντυπωση ο μικρός όγκος του Nexstar 4SE αλλα το θεωρώ "τσιμπημενο" σε σχέση με αυτά που προσφέρει, ενω παράλληλα ακουσα πολυ θετικά σχόλια για το Omni 150mm XLT το οποιο έιναι μετριου όγκου για 6'' και πολύ έυκολο στη μεταφορα του εν τέλει. Τα δε οπτικά του ειναι αρκετα καλά αν και θα χρειαστεί ένος extra φακος καθώς υπάρχει μόνο ένας στη συσκευασια κι αυτός δεν είναι αρκετος.Θα δείξει...καθώς ακόμα βρισκομαι στην έρευνα αγοράς και θέλει υπομονη και όχι βιασύνη πριν την τελική αποφαση!! Παρόλαυτα έκανα μια πολυ σημαντικη αγορα που πιστευω ότι θα με βοηθησει πολυ στη συνεχεια και για την επιλογη του πρωτου τηλεσκοπιου αλλα και μετεπειτα,πήρα το βιβλίο του Dickinson το "The Backyard Astronomer's Guide" το οποίο έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ υλικο και πάρα πολλες πληροφορίες που φυσικά δεν γνώριζα!!My first step to Astronomy...επεται to giant step!!!! Εχουμε λοιπον πολύ δουλεια μέχρι να διαβασω τις 350+ σελίδες που έχει ενώ παράλληλα να καθοδηγούμαι με τις παντα σεβαστές και έμπειρες αποψεις σας.

 

Σας ευχαριστώ πολυ

 

Με εκτίμηση

 

ΘΩΜΑΣ

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αιντε ριξε μια ματια σε αγγλικα - γερμανικα σιτε για ρομποτικα τηλεσκοπια να τελειωνουμε!!!

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10668

Γενικα για τιμες: Ντομπ μεχρι 10 ιντσες απο Ελλαδα, οτιδηποτε αλλο απο το εξωτερικο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θελεις αστροφωτογραφια, celestron edge hd, το ακουσαμε και αυτο οτι ειναι μαπα, αλλα το 4se σου φανηκε ακριβο και το omni xlt σου φανηκε καλο =D> =D> =D> #-o #-o #-o

 

Μετα εγω φταιω που γινομαι κακος ρε παιδια????

 

Δεν φταιω εγω ομως, φταιτε εσεις κυριοι αστροφωτογραφοι μου, που ενθαρυνετε εναν αρχαριο με budget 300 ευρω να ασχοληθει με την αστροφωτογραφια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aς κανω και την δηλωση μου εδω:

Δεν θα με δειτε ξανα σαν Λασκο να απανταω σε αρχαριο που εχει αναφερει την λεξη: αστροφωτογραφια.

Δωστε συμβουλες εσεις σε αρχαριο για το πως αγοραζουμε τηλεσκοπιο televue :lol: και celestron edge hd :lol: #-o #-o

 

Τελος!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aς κανω και την δηλωση μου εδω:

Δεν θα με δειτε ξανα σαν Λασκο να απανταω σε αρχαριο που εχει αναφερει την λεξη: αστροφωτογραφια.

Δωστε συμβουλες εσεις σε αρχαριο για το πως αγοραζουμε τηλεσκοπιο televue :lol: και celestron edge hd :lol: #-o #-o

 

Τελος!

 

Ψυχραιμία Lasko

Forum σημαίνει ανταλλαγή απόψεων.

Ανταλλαγή απόψεων σημαίνει πως αν η άποψη ενός είναι περισσότερο σωστή, του άλλου είναι περισσότερο λάθος. Εξ ορισμού!!!

Τέλος, η αρχαριότητα, όπως και η αρχαιότητα, δεν είναι ιδιότητες του ατόμου, αλλά καταστάσεις. Όλοι είναι κάποτε αρχάριοι και όλοι μπορεί να μην είναι στο μέλλον.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Lasko... ψυχραιμία!!! Καταρχας αν διαβασες νωριτερα ξεκαθάρισα πως αφήνουμε την ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ στην ακρη για την ώρα δεδομένου ότι σκέφτομαι πρωτα να παρω μια DSLR οφου εχω 2 SLR και είναι ένα θέμα τα φιλμ. Το να πάω να πάρω μια Ferrari το ξέρω κι εγω οτι θα τα σπάει στο τομέα αυτό όπως και κάνει το Edge HD ή οποιο αλλο της κατηγορίας του,δεν σημαινει όμως ότι μπορώ να το κάνω κιόλας όταν το κόστος έιναι ενα εμπόδιο ακομα και για τον "εμπειρο"... ετσι δεν είναι? Επισης ειναι κάπως απαξιωτικό νομίζω να "αποκληρώνεις" όσους νέους στο χώρο πουν την ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ λεξη για σένα Αστροφωτογραφία...πόσο μάλλον οταν ασχολούμαι με τη φωτογραφια αρκετα χρονια και υπάρχει μεγάλη τρελλα!! Νόμίζω κι εσυ όταν ξεκίνησες όνειρα σίγουρα έκανες και δεν έβλεπες την ώρα να βγάλεις τις πρωτες σου φωτογραφίες δεν νομίζω όμως να μπηκες στη διαδικασία να πάρεις κατι παραπλήσιο για τότε όπως το Edge HD...διορθωσε με αν κάνω λάθος βεβαια γιατι ποτέ δεν ξέρεις...!!! Καταλαβαίνω ότι θέλεις να προστατέψεις τους νέους απο πιθανά λάθη κυρίως λογω βιασύνης και ενθουσιασμού αλλα πίστεψε με δεν βιάζομαι στις αγορες μου και έχω μάθει να κρατάω μικρό καλάθι. Οσο αφορά το 4 SE μου φάνηκε ακριβο για τα 740€ που απαιτει όταν έιναι 102mm σε αντίθεση με τα 480€ που χρειάζονται για το Omni 150m το οποιο έχει και καλύτερη στήριξη απο το πρώτο... λέω έγω τώρα με το αστροφωτογραφικό μου μυαλο... :lol: Νομίζω πως το καθε budget που μπορεί να διαθέσει ο καθένας είναι σεβαστό και πιστέυω πως τα 600€ που διατιθεμαι να δώσω έιναι αρκετα σεβαστό ποσο για πρώτο τηλεσκόπιο. Η συνέχεια σίγουρα απαιτεί μεγαλύτερο Budget όλα με το καιρό τους όμως...!! κι ετσι κι εγω απο αρχαριος θα γίνω κάποτε λιγοτερο αρχαριος και θα διαβάζω τους υποψήφιους νεους να θέλουν να κάνουν αστροφωτογράφηση και θα θυμάμαι τα δικά μου πρώτα βήματα... Διάβασα το Site με τις τιμές που εχουν τα τηλεσκόπια και σ΄ευχαριστώ, έιναι πολύ καλο απλά έχω μια απορία επειδή μιλαμε για τηλεσκόπια και θέλουν προσοχή και η αγορά γίνεται online με αποτέλεσμα να μην έχεις την δυνατότητα να δείς αυτό που αγοράζεις μπορώ να έχω το κεφαλι μου ησυχο για το site? Ελπίζω να απαντήσεις αν και έχω μπει σε black list...αν πάλι όχι...εγω σ'ευχαριστώ.

 

Με εκτίμηση

 

ΘΩΜΑΣ

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τα βαζω μαζι σου.... Με τους υπολοιπους τα βαζω!

Γενικα για τιμες: Ντομπ μεχρι 10 ιντσες απο Ελλαδα, οτιδηποτε αλλο απο το εξωτερικο!

Αν δεν αγορασεις ρομποτικο τηλε απο το εξωτερικο ετοιμασου να βρεθεις με μικρο τηλεσκοπιο και φυσικα ετοιμασου να σου πιασουν τον... ξερεις ποιο!

 

Παραδειγμα: Ο kkokkolis, αγορασε μικρο ρομποτικο απο Ελλαδα, και οταν του δειχνεις να αγορασει κανα μεγαλυτερο ρομποτικο απο το εξωτερικο κανει πισω.

Γιατι?

Μα γιατι σου λεει: μ..... ημουν που πληρωσα ενα 6se στην τιμη του 8se???

Τωρα που το αγορασα και εχω ηδη δωσει τα λεφτακια μου πως να κανω πισω???

Την εχω κανει την μ.... ηδη!

 

οχι πολυ παλιοτερα δε,(2-3χρονια) καποιοι αγοραζαν για μικρο πρωτο ρομποτικο αυτο:

http://www.astroshop.eu/meade-maksutov-telescope-mc-127-1900-at-uhtc-etx-goto/p,17671

Ξερεις σε τι τιμη το εδινε τοτε ο εμπορος στην Ελλαδα;

Ετοιμασου να πεσεις ξερος!!! Μαντεψε πρωτα και μετα κοιτα παρακατω!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2500 ευρω!!!

 

Επεσες ξερος???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο και να μπερδευεσαι επειδη δεν ξερεις απο τηλεσκοπια, τελικα δεν ειναι και τοσες οι επιλογες σου... (οσες απειρες νομιζεις)

Ή θα παρεις ενα 8αρι ή 10αρι ντομπ ή θα παρεις ρομποτικο.

Τα τηλε τυπου ομνι ξλτ δεν ειναι τιποτα απο τα δυο. Ουτε ειναι ευχρηστα σαν τα ρομποτικα, ουτε ειναι μεγαλα σαν τα ντομπ. Πιο πολυ θα σε μπερδεψει ενα τετοιο τηλε παρα θα σε ευχαριστησει.

Για την δυνατοτητα δε, να τραβας φωτο με ενα τετοιο, ειναι αστεια υποθεση...

Πιο ευκολα τραβας φωτο με ντομπ, παρα με αυτο (βλεπεις οτι εχει ισημερινη στηριξη και νομιζεις...)

 

Για αυτο ξανα: Παιρνεις ντομπ απο Ελλαδα ή ρομποτικο απο το εξωτερικο.

Για ακομα καλυτερα αποτελεσματα, για τα λεφτουδακια σου, αν μιλαμε για ρομποτικο τηλε, κοιτας για μεταχειρισμενο απο το εξωτερικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βλεπεις αυτο:

http://www.astroshop.eu/celestron-schmidt-cassegrain-telescope-sc-203-2032-advanced-c8-as-gt-goto/p,7858?sid=f0b238be513c58acdf4af18fdd4f74cc

Η καλυτερη περιπτωση τηλεσκοπιου για τα μετρα σου. Τα κανει ολα και συμφερει. Μεχρι και αστροφωτογραφια, βγαζοντας το μεγαλο c8 σωληνα και βαζοντας εναν μικρο διοπτρικο στυλ 80ed.

H πλακα ειναι, οτι αν ψαξεις λιγο τα σαιτ απο Αγγλια, καποιοι το πουλανε σε ακομα πιο χαμηλη τιμη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Λασκο....sorry για την παρεξήγηση αλλα μου φάνηκε κάπως αποτομο το μηνυμα σου.anyway χαιρομαι ξεκαθαρισαμε. Οσο για το Meade..... επεσα ξερος κατα 1000€!!! Αυτό έιναι ένα πρόβλημα που το κατάλαβα απ'την πρώτη στιγμή της ερευνας μου ότι οι τιμές στην Ελλαδα όντως εκτός του Dob έιναι για πολυ κλαμα...Το δε Dob δεν θα σου κρυψω ότι ήταν στις επιλογες μου και ακομα έιναι στη σκέψη μου μέχρι που το ειδα απο κοντα και επεσα...ξερος!!! Γιατι οκ για την μεταφορα έτσι κι αλλιως με αμαξι θα το μεταφέρω όχι στην πλάτη μου το προβλημα μου έιναι στο σπίτι που θα το βαλω??!! Εϊναι εξαιρετικο εργαλέιο για παρατηρηση και μαλιστα διαβασα και για αναβαθμισεις στη πορεία που το κάνουν ακομα πιο αξιοποιήσιμο εργαλέιο... Σίγουρα το goto απο την άλλη με μαγευει απο άλλες αποψεις αλλα πρέπει να ξεπερασω τον φόβο που έχω για τις αγορες online. Σκέφτομαι δε την περίπτωση που τον Απριλη θα ειμαι για λιγες μερες Αγγλια και ίσως κάνω μια βολτα απο καποιο μαγαζακι και δουμε κανενα εργαλειο απο την Premier League!!!

 

Με εκτίμηση

 

ΘΩΜΑΣ.

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βλεπεις αυτο:

http://www.astroshop.eu/celestron-schmidt-cassegrain-telescope-sc-203-2032-advanced-c8-as-gt-goto/p,7858?sid=f0b238be513c58acdf4af18fdd4f74cc

Η καλυτερη περιπτωση τηλεσκοπιου για τα μετρα σου. Τα κανει ολα και συμφερει. Μεχρι και αστροφωτογραφια, βγαζοντας το μεγαλο c8 σωληνα και βαζοντας εναν μικρο διοπτρικο στυλ 80ed.

H πλακα ειναι, οτι αν ψαξεις λιγο τα σαιτ απο Αγγλια, καποιοι το πουλανε σε ακομα πιο χαμηλη τιμη!

Θελεις πιο φθηνο, goto, και παλι με βλεψεις στην αστροφωτογραφια??

Κοιτα αυτο:

http://www.astroshop.eu/bresser-telescope-n-203-1000-messier-lxd75-goto/p,14215?sid=e114267dd5c72411f7a7b8319dedfb5a

Δηλαδη ποσο πιο καλο και φθηνο μπορει να γινει ενα τηλεσκοπιο???

 

 

Γιατι οκ για την μεταφορα έτσι κι αλλιως με αμαξι θα το μεταφέρω όχι στην πλάτη μου το προβλημα μου έιναι στο σπίτι που θα το βαλω??!!

Σε καμια γωνια μηπως??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης