Jump to content

Πόσο είναι το Maximum Eye-pupil σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γνωστό γενικά ότι η εστιακή απόσταση ενός προσοφθάλμιου είναι αμεσα συνδεδεμένη με το exit pupil που δίνει με τη σχέση:

Εστιακή προσοφθάλμιου/Εστιακός λόγος=exit pupil

 

Για να έχουμε λοιπόν όσο γίνεται πιο φωτεινές εικόνες, θα πρέπει το exit pupil να είναι ίσο με το maximum eye pupil μας, δηλαδή με το μέγιστο άνοιγμα της κόρης του ματιού μας. Αυτό το άνοιγμα διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο και είναι ανάλογο και με την ηλικία. Είναι πολύ σημαντικό λοιπόν να ξέρουμε το δικό μας μέγιστο άνοιγμα της κόρης για να μπορούμε να επιλέξουμε το σωστό προσοφθάλμιο, ώστε να έχουμε τη μέγιστη φωτεινή εικόνα χωρίς όμως να χάνουμε φως. Πώς λοιπόν μπορούμε να μετρήσουμε το maximum eye pupil του ματιού μας; Ψάχνοντας λιγάκι βρήκα μια πολύ καλή μέθοδος μέτρησης με ακρίβεια χιλιοστού.

 

Τι χρειάζεται:

1) Ένα κομμάτι χαρτόνι αδιαφανές

2) Μια καρφίτσα

3) Ένας χάρακας

 

Παίρνουμε το κομμάτι το χαρτόνι και ανοίγουμε 2 τρυπούλες με την καρφίτσα οι οποίες απέχουν μεταξύ τους 7 χιλιοστά.

 

Αφού ανοίξουμε τις τρύπες κολλάμε το χαρτόνι μπροστά από το μάτι μας. Το αν είναι ακριβώς κολλημένο δεν παίζει σημασία, απλά να είναι πολύ κοντά στο μάτι μας.

 

Κεντράρουμε τις τρύπες με το μάτι μας ώστε να μπορούμε να δούμε από μέσα. Κοιτάζοντας μέσα από τις τρύπες διακρίνουμε 2 κύκλους που είναι οι τρυπούλες που κοιτάμε.

 

Σβήνουμε τα φώτα στο δωμάτιο μας για να σκοτεινιάσει και εστιάζουμε το μάτι μας σε κάποιο φωτεινό σημείο. Για παράδειγμα μπορείτε να εστιάσετε στην οθόνη του υπολογιστή σας ή αν έχετε κάποιο κόκκινο φακό προβάλετε το φως στον τοίχο και κοιτάξτε το φωτισμένο κόκκινο τοίχο.

 

Αυτό που θα παρατηρήσετε αμέσως μόλις κλείσετε το φως θα είναι οι κύκλοι αυτοί να μεγαλώνουν και να τείνουν να ενωθούν. Δεν χρειάζεται να περιμένετε πολύ ώρα μιας και οι κόρες ανοίγουν σχεδόν αμέσως μόλις σβήσετε τα φώτα και δεν χρειάζεται να περιμένετε όπως με τη χημική διαδικασίας προσαρμογής.

 

Όταν οι κύκλοι εφάπτονται ακριβώς σημαίνει ότι το eye pupil εκείνη την ώρα είναι 7mm. Συγχαρητήρια, μόλις μετρήσατε με ακρίβεια το eye pupil σας.

 

Αν το eye pupil σαν είναι μικρότερο από 7mm τότε οι κύκλοι δεν θα μπορούν να εφάπτονται αλλά θα έχουν μια μικρή απόσταση μεταξύ τους.

 

Αν το eye pupil σας είναι μεγαλύτερο από 7mm (μπορεί να συμβεί) τότε θα παρατηρήσετε ότι οι κύκλοι όχι μόνο εφάπτονται αλλά επικαλύπτονται μεταξύ τους.

 

Δοκιμάστε να κάνετε πολλά ζευγάρια τρυπούλες το ένα κάτω από το άλλο με αποστάσεις 5,6,7,8 χιλιοστά και δοκιμάστε να δείτε σε πιο ζευγάρι οι κύκλοι εφάπτονται. Αν έχετε στη διάθεσή σας και ένα παχύμετρο μπορείτε να κάνετε με μεγαλύτερη ακρίβεια τις τρυπούλες ακόμη και με ακρίβεια 0,5 χιλιοστού.

 

Έχει πολύ πλάκα και ενδιαφέρον η μέθοδος και θα ήθελα τις εντυπώσεις σας. Το δικό μου eye pupil είναι μεταξύ 7 και 7,5 χιλιοστά. Διάβασα σε ότι το μάτι ενός νέου έφηβου μπορεί να ανοίξει μέχρι και 9 χιλιοστά.

 

Προσδιορίζοντας το πρωσοπικό exit pupil μπορείται να επιλέξετε το προσοφθάλμιο που θα ταιριάζει σε εσάς. Δυστυχώς θα πρέπει να αναφέρουμε ότι η κόρη με την ηλικία μικραίνει οπότε βιαστείτε, ο χρόνος κυλάει εις βάρος μας.

 

Πόσο είναι το δικό σας eye pupil;

 

P9260002.thumb.JPG.e91ef684d3de143d27cd2191a6116bf7.JPG

Το χαρτόνι με τις τρυπούλες και τα χιλιοστά απόστασης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις ακούσει για την Belladonna Atropa;

:D :D

 

Η την Datura;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, η Datura Stramonium περιέχει επίσης ατροπίνη (ελπίζω να εννοούσες αυτό!), αν και ένα κολλύριο τροπικαμίδης μπορεί να προκαλεί μυδρίαση με κόρη εισόδου μεγαλύτερη ή ίση των 9mm με λιγότερες παρενέργειες. Αλλά μήν το πιείτε!

Για να μην σας μπερδεύουμε, μιλάμε για τα κολλύρια με αντιμουσκαρινική δράση που χρησιμοποιούν οι οφθαλμίατροι όταν θέλουν να κάνουν βυθοσκόπηση. Προκαλούν μυδρίαση που διαρκεί για μια ολόκληρη αστροπαρατήρηση, αλλά και φωτοφοβία ή θάμβος οράσεως. Τα χρησιμοποιούσαν οι γυναίκες από την αρχαιότητα για να μεγεθύνουν τις κόρες τους, να γίνουν μαυρομάτες κατά την μόδα, εξ ού και Bella Donna, έως ότου η επιδημία συφίλιδος μετά την ανακάλυψη του νέου κόσμου οδήγησε τους άνδρες να αποφεύγουν τις γυναίκες με ανισοκορία, σύμπτωμα κοινό στην αφροδίσια νόσο και την μη συμμετρική δοσολόγηση ανά οφθαλμό.

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΩ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ, το ακριβώς αντίθετο θέλω να καταδείξω, μέσω διδακτικής υπερβολής στην θεωρία και μόνο.

Πιστεύω πως τα χόμπυ υπάρχουν για να μας διασκεδάζουν και όχι να προκαλούν την ενεχόμενη δυσφορία και τον κίνδυνο κάθε ακραίας συμπεριφοράς.

Ο ατροπινισμός θα μεγιστοποιήσει την κόρη εισόδου. Θα μπορείς να χρησιμοποιείς ένα Plossl 50mm ή ένα SWA 40mm. Θα βλέπεις το υπόβαθρο φωτεινό, τον ουρανό gris souris. Ε, και τι θα κερδίσεις; Αν το παρακάνεις (συχνή χρήση) μπορεί να έχεις πάρεση του σφιγκτήρα της κόρης.

Εγώ λέω να υποθέσεις πως κάποια στιγμή θα έχεις κόρη εισόδου 6mm και το κύριο τηλεσκόπιό σου θα είναι f/5 το ελάχιστο. Πάρε αν και όταν μπορείς ένα καλό 30mm (θες Pentax, θες Nagler, θες Explore Scientific; ) να το έχεις και στα γηρατειά σου, όταν οι κόρες δεν θα διαστέλλονται πέραν των 5mm (χώρια ο καταρράκτης). Για ένα mm κόρης πάνω- κάτω, για ένα f/ πάνω- κάτω, για έναν γαλαξία πάνω- κάτω μην σκας. Αγάπα και φρόντιζε τα μάτια σου σαν... τα μάτια σου, όπως είναι.

Μέχρι να έχεις τα χρήματα γι' αυτό, πάρε κάτι μεταξύ Hyperion Aspheric 36mm και Skywatcher 38mm αν θες να λες πως αξιοποίησες τις νεανικές κόρες σου στο έπακρο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επί του θέματος έχετε να πείτε κάτι;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ατροπίνη. Έχει παραπλήσιες ιδιότητες με την Bella Donna αλλά προκαλούν και παραισθήσεις. Όχι μόνο θα ανοίξει η κόρη του ματιού αλλά θα βλέπεις και το το "σωματίδιο του Θεού" παρέα με το πρώτο φως από το Big Bang. :D

 

Για να επανέλθουμε στο θέμα, ο σωστός τίτλος νομίζω θα έπρεπε να αλλάξει σε ... Maximum "Entrance Pupil" (κόρη εισόδου) που αφορά στο πόσο διαστέλλεται η κόρη του ματιού. Αντίθετα ο όρος "Exit pupil" αφορά την διάμετρο της δέσμης που εξέρχεται από τον προσοφθάλμιο είτε για τηλεσκόπια είτε για κιάλια. Πιστεύω εκ παραδρομής έγραψες "Eye-pupil" που δεν συνηθίζεται τόσο στην αστρονομία.

 

Μου αρέσει το ότι έψαξες μια ακόμη μέθοδο για την μέτρηση εισόδου της κόρης του ματιού.

Αλλά η μέθοδος που προτείνεις Μανούσο είμαι της γνώμης ότι δεν είναι ακριβής. Οι λόγοι είναι:

 

- Τα μάτια πολλές φορές έχουν διαφορετική κόρη εισόδου και καλό είναι να μετριούνται ξεχωριστά. Στα κιάλια δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί κοιτάμε και με τα δύο μάτια. Στο τηλεσκόπιο όμως με τον προσοφθάλμιο, κοιτώντας από το ένα μάτι, αποκτά σημασία.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ξεχωριστή μέτρηση για το κάθε μάτι.

 

- Αν κάποιος κοιτάξει μέσα από τις πιο μικροσκοπικές τρυπούλες που μπορεί να φτιάξει, μια έντονα φωτεινή πηγή, όπως η οθόνη του υπολογιστή που αναφέρεις, η κόρες των ματιών μειώνονται σε μέγεθος αυτόματα. Το αποτέλεσμα είναι λανθασμένη μέτρηση.

Αυτό που πρέπει να γίνει, είναι σε απόλυτο σκοτάδι, να δει μια μικρή φωτεινή εστιακή πηγή, όπως το κόκκινο φωτάκι από τα ηχεία ή το πορτοκαλί της οθόνης. Να σημειώσω ότι σημασία δεν έχει το χρώμα άλλα το να μην είναι δυνατό το φως και κλείνουν οι κόρες.

 

Ή αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω πως έβγαλες 7- 7,5 την δική σου αφού οι κόρες σου θα έπρεπε να κλείνουν με το έντονο φως. Όλα αυτά τα έγραψα γιατί κάποιοι που θα έκαναν το τεστ, θα μέτρησαν κάτω από <4 κόρη εισόδου και θα είναι απελπισμένοι. :D

 

Επίσης ιατρικώς, οι περισσότερες αναφορές, λένε ότι το μέγεθος που μπορεί να φτάσει η κόρη του ανθρώπινου ματιού είναι στα 8mm. Νομίζω ότι το 9 το λέμε οι ερασιτέχνες αστρονόμοι (αλλά λέμε επίσης και ότι μπορούμε να δούμε 8-9 mag με γυμνό μάτι. Ειρήσθω εν παρόδω, αυτό με το βλέπω καλύτερα άρα είμαι καλύτερος αστρονόμος δεν το κατάλαβα ποτέ μου.) :mrgreen:

 

Πιστεύω ότι η πιο αξιόπιστη μέθοδος μέτρησης της "κόρης εισόδου" είναι αυτή που είχε αναφέρει ο Στέφανος Σοφολόγης εδώ

 

Μπορεί να γίνει ξεχωριστά στο κάθε μάτι σε απόλυτο σκοτάδι. Ρίξτε μια ματιά.

 

Πολύ φιλικά,

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να απαντήσω και στην ερώτηση. Με την μέθοδο με 2 τρυπούλες μέτρησα 4 entrance pupil.

 

Με το χαρτονάκι είχα μετρήσει 6,2

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επί του θέματος έχετε να πείτε κάτι;

 

:-k Τι σε κάνει να πιστεύεις πως όλα αυτά είναι εκτός θέματος;

Widefield!

Ας πούμε πως το δικό μου είναι αρκετό για να βλέπω όσα μπορώ να δω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λεμε οχι στο ντοπινγκ για την αστρονομικη παρατηρηση!=; =;

 

Θα μας πιασει η Διεθνης αστρονομικη ενωση!

:D :D

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ατροπίνη. Έχει παραπλήσιες ιδιότητες με την Bella Donna αλλά προκαλούν και παραισθήσεις. Όχι μόνο θα ανοίξει η κόρη του ματιού αλλά θα βλέπεις και το το "σωματίδιο του Θεού" παρέα με το πρώτο φως από το Big Bang.

 

Για να επανέλθουμε στο θέμα, ο σωστός τίτλος νομίζω θα έπρεπε να αλλάξει σε ... Maximum "Entrance Pupil" (κόρη εισόδου) που αφορά στο πόσο διαστέλλεται η κόρη του ματιού. Αντίθετα ο όρος "Exit pupil" αφορά την διάμετρο της δέσμης που εξέρχεται από τον προσοφθάλμιο είτε για τηλεσκόπια είτε για κιάλια. Πιστεύω εκ παραδρομής έγραψες "Eye-pupil" που δεν συνηθίζεται τόσο στην αστρονομία.

 

Μου αρέσει το ότι έψαξες μια ακόμη μέθοδο για την μέτρηση εισόδου της κόρης του ματιού.

Αλλά η μέθοδος που προτείνεις Μανούσο είμαι της γνώμης ότι δεν είναι ακριβής. Οι λόγοι είναι:

 

- Τα μάτια πολλές φορές έχουν διαφορετική κόρη εισόδου και καλό είναι να μετριούνται ξεχωριστά. Στα κιάλια δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί κοιτάμε και με τα δύο μάτια. Στο τηλεσκόπιο όμως με τον προσοφθάλμιο, κοιτώντας από το ένα μάτι, αποκτά σημασία.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ξεχωριστή μέτρηση για το κάθε μάτι.

 

- Αν κάποιος κοιτάξει μέσα από τις πιο μικροσκοπικές τρυπούλες που μπορεί να φτιάξει, μια έντονα φωτεινή πηγή, όπως η οθόνη του υπολογιστή που αναφέρεις, η κόρες των ματιών μειώνονται σε μέγεθος αυτόματα. Το αποτέλεσμα είναι λανθασμένη μέτρηση.

Αυτό που πρέπει να γίνει, είναι σε απόλυτο σκοτάδι, να δει μια μικρή φωτεινή εστιακή πηγή, όπως το κόκκινο φωτάκι από τα ηχεία ή το πορτοκαλί της οθόνης. Να σημειώσω ότι σημασία δεν έχει το χρώμα άλλα το να μην είναι δυνατό το φως και κλείνουν οι κόρες.

 

Ή αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω πως έβγαλες 7- 7,5 την δική σου αφού οι κόρες σου θα έπρεπε να κλείνουν με το έντονο φως. Όλα αυτά τα έγραψα γιατί κάποιοι που θα έκαναν το τεστ, θα μέτρησαν κάτω από <4 κόρη εισόδου και θα είναι απελπισμένοι.

 

Επίσης ιατρικώς, οι περισσότερες αναφορές, λένε ότι το μέγεθος που μπορεί να φτάσει η κόρη του ανθρώπινου ματιού είναι στα 8mm. Νομίζω ότι το 9 το λέμε οι ερασιτέχνες αστρονόμοι (αλλά λέμε επίσης και ότι μπορούμε να δούμε 8-9 mag με γυμνό μάτι. Ειρήσθω εν παρόδω, αυτό με το βλέπω καλύτερα άρα είμαι καλύτερος αστρονόμος δεν το κατάλαβα ποτέ μου.)

Φίλε μου,

Νομίζω ότι βιάστηκες να διαβάσεις το θέμα και μπερδεύτηκες.

 

1ον:Όταν λέω eye pupil εννοώ eye pupil http://en.wikipedia.org/wiki/Pupil και όχι exit pupil που αναφέρεται σε τηλεσκοπιο. Το θέμα περιγράφει μια μέθοδο μέτρησης του maximum eye pupil την βρήκα σε περιοδικό http://www.skyandtelescope.com/howto/basics/3304201.html?page=4&c=y διόλου τυχαίο για ερασιτέχνες αστρονόμους.

 

2ον: Η μέθοδος μέτρησης είναι για το κάθε μάτι ξεχωριστά και όχι και για τα 2 αν διαβάσεις πιο προσεκτικά.

 

3ον: Αν διαβάσεις καλύτερα την περιγραφή της μεθόδου θα δεις ότι το πείραμα πρέπει να γίνει σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού (βλέπε κόκκινο φακό). Η οθόνη είναι ένα παράδειγμα. Προφανώς ήσουν κοντά στην οθόνη ή η οθόνη σου είναι τεράστια και βγάζει πολύ φως.

 

4ον: Δεν θέλω να μου πείτε πώς να αυξήσω την κόρη του ματιού μου προτείνοντας κάποια φάρμακα αλλά να μου πείτε αν κάνατε το πείραμα.

 

5ον: Εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Pupil αναφέρει ότι η κόρη μπορεί να είναι μέχρι και 9mm σε νεαρή ηλικία.

 

6ον: Για όποιον δεν κατάλαβε απλά ζητάω να μου πείτε αν κάνατε το πείραμα και τι αποτέλεσμα σας έβγαλε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

]1ον:Όταν λέω eye pupil εννοώ eye pupil http://en.wikipedia.org/wiki/Pupil και όχι exit pupil που αναφέρεται σε τηλεσκοπιο.

Φίλε μου, Μανούσο

 

να επιμείνω λίγο. Αναφέρομαι όπως βλέπεις στο ότι το σωστό είναι "Entrance Pupil" κόρη εισόδου. Eye pupil είναι όρος της ιατρικής και δεν συνηθίζουμε να τον χρησιμοποιούμε στην αστρονομία.

 

 

EDIT:

-- Να συμπληρώσω εδώ ότι διάβασα το άρθρο http://en.wikipedia.org/wiki/Entrance_pupil που αφορά στην κόρη εισόδου παραπομπή από το προηγούμενο. Εδώ αναφέρει στις τελευταίες γραμμές ότι το ανθρώπινο μάτι μπορεί να φτάσει τα 8mm.

 

The entrance pupil of the human eye, which is not quite the same as the physical pupil, is typically about 4 mm in diameter. It can range from 2 mm (f/8.3) in a very brightly lit place to 8 mm (f/2.1) in the dark.[7]

 

-- Διάβασα και το πολύ ωραίο άρθρο που προτείνεις εδώ http://www.skyandtelescope.com/howto/basics/3304201.html?page=4&c=y αλλά δεν μπορώ να βρω που αναφέρει ότι μετράει με την μέθοδο με τις 2 τρύπες, το κάθε μάτι ξεχωριστά.

 

Να ξαναπώ επειδή το όλο θέμα πάει να πάρει προσωπικό χαρακτήρα ότι μου αρέσει όταν διαβάζω για νέες μεθόδους σε αστρονομικά θέματα. Απλά ακόμη και αν το έγραψε το Sky & Telescope προσωπικά δεν την βλέπω σαν αξιόπιστη μέθοδο. Συστήνω αυτήν του Στέφανου.

Αλλά ευχαριστώ που μας την μετέφερες.

 

Και μην παρεξηγείς την ελαφρότητα στις απαντήσεις. Καμιά φορά όταν αισθάνεσαι ότι είσαι με φίλους, θέλεις να αστειευτείς και λίγο. :D

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο, δεν ήθελα να σου χαλάσω το θέμα, αν αυτό πιστεύεις πως έκανα συγνώμη. Εμένα μου αρέσει να προσεγγίζω πολυδιάστατα τα θέματα και σε ένα forum να μιλώ ελεύθερα, χωρίς περιορισμούς. Αυτό για μένα δεν χαλά τα θέματα αλλά τα απογειώνει. Βεβαίως χρειάζεται και πρόθυμος συνομιλητής, οπότε, κατόπιν κάποιων εξηγήσεων αποχωρώ από την συζήτηση αυτή (συνονόματε, θα χαρώ να τα ξαναπούμε αλλού).

Φυσικά δεν είπα να πάρει κάποιος ουσία, πως θα μπορούσα εξαρτησιολόγος ων, το ακριβώς αντίθετο είπα και με ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Συσχέτισα μιαν άλλη δημοσίευσή σου για προσοφθάλμια και κατέληξα σε έναν συμπέρασμα. Το κουμπούρι στο ζωνάρι λοιπόν; :D

Τέλος: Κόρη εισόδου είναι η κόρη του οφθαλμού σε λειτουργία όρασης ή παρατήρησης, όταν δέεχεται φως. Άρα για το ίδιο πράγμα μιλάμε στην περίπτωση αυτή, αν και εγώ προτιμώ τον όρο κόρη εισόδου για την αστροπαρατήρηση.

 

ΥΓ: Όσα το μάτι δεν αγγίζει το μυαλό τα ξεψαχνίζει

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ, ας επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα που έθεσε ο Δημήτρης.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά δεν παίρνω τίποτα προσωπικό ούτε και παρεξηγώ αλλά αφού ρωτάω κάτι συγκεκριμένο και μου λέτε αλλά αντί άλλων;

 

Τι θα πει entrance pupil είναι το σωστό και όχι eye pupil. Το ίδιο πράγμα είναι Κωνσταντίνε. Επειδή τον χρησιμοποιούν στην ιατρική δεν πρέπει να τον χρησιμοποιούμε;

 

Όσο αφορά τη μέθοδο είναι για κάθε μάτι ξεχωριστά. Τις τρυπούλες τις βάζουμε πολύ κοντά στο 1 μάτι και όχι και στα 2.

 

Για τα 8 χιλιοστά να πω ότι το ένα άρθρο λέει για 8 ενώ το άλλο λέει για 9 (at the peak age of 15, the dark-adapted pupil can vary from 5 mm to 9 mm with different individuals). Τώρα ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος δεν ξέρω.

 

Ας πάρουμε το μέσο όρο που είναι 8,5 να τη βρούμε την άκρη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ντοπαρισμα

 

Ακου κοπελι (πλανετμαν)

 

Ανεβα στο οροπεδιο τσι Νιδας στο καταφυγιο μερια αφησε το αυτοκινητο με τα συμπρακαλα (τηλεσκοπια κλπ) απο εξω

Πιες μια τσικουδια (μονο μια ε )

Βαλε μια βιταμινη 1000 mg © στο στομα και ξεκινα το γυρο του οροπεδιου τζοκιν μεχρι Ρουβα-

κατω απο Σκινακα-Καταφυγιο

Πιες 2 τσικουδιες( μονο 2 ε γιατι θα τα βλεπεις διπλα) στησε τα συμπρακαλα (τηλεσκοπια κλπ) και αρχισε το εργον ε νομιζω οτι θα τα καταφερεις αρκετα καλα τωρα

Αυτο για το ντοπαρισμα

Το πρωι πιες μια κουπα γαλα ζεστο με αλατι (για μιλητεο ε) και τραβα για υπνο και ξαπλα

Ολα καλα

Τωρα τι θα ειδες μας τα περιγραφεις αργοτερα ε

 

 

ΥΓ αυτα προς εκτονωση

Φιλικα και καλοπροαιρετα παντα ε

Αντωνης Κουκουλας

Μελος EAE

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο το πειραματάκι Δημήτρη, το δοκίμασα και χωρίς να επιμείνω στη συσκότιση πήγα στα 6mm. Με περισσότερη υπομονή θα έφτανα παραπάνω. Πιστεύω πως με μαύρο χαρτόνι θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Μετά από προσαρμογή διάρκειας περίπου 20 λεπτών σε σχεδόν απόλυτο σκότος και με αμυδρό κόκκινο φως, μέτρησα exit pupil 7.5mm.

 

20 λεπτά αργότερα υπό τις ίδιες συνθήκες σκότους και για χρόνο 2-3 δευτερόλεπτα, μέτρησα 8mm. Μετά τον χρόνο αυτό, οι κύκλοι απομακρύνθηκαν ελάχιστα, λόγω της μικρής αρνητικής επίδρασης του αμυδρού κόκκινου φωτός.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά κάνω κάτι λάθος; :-k

 

Έκανα τις τρύπες με καρφίτσα όπως λέει ο Δημήτρης αλλά δεν μπόρεσα να δω την αντανάκλαση του κόκκινου φακού στον τοίχο...μόνο όταν έκανα τις τρύπες μεγαλύτερες με μύτη από στυλό. Έχει σημασία να είναι τόσο μικρές όπως τις κάνει μια καρφίτσα;

Πάντως μέτρησα (με τις πιο μεγάλες τρύπες απ'το στυλό) γύρω στο 6.5 με 7mm.

Αν επιμείνω σε καλή προσαρμογή σκότους ίσως να φτάσω καλύτερα.

 

Ωραίο πείραμα Δημήτρη! Ευχαριστούμε \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε εγώ έβλεπα με τις καρφίτσας. Τάσο, δοκίμασε τη μεταλλική μύτη μηχανικού μολυβιού.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν το μετράτε σε έναν οφθαλμίατρο;

Αφού δεν έχει οφθαλμίατρο το Astrovox θα το ψάξω εγώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως είστε λίγο αισιόδοξοι, καθώς η μέση χαμηλή μεσοπική κορική διάμετρος με το κορόμετρο Colvard είναι 4.8±1.0mm και με τον αυτοδιαθλαστή Nidek 4.8±0.9mm.

Σε απόλυτη σκοτοψία (όχι κόκκινο φως) βάλτε άλλο 1mm σε νεαρά άτομα.

Scotopic measurement of normal pupil size with the Colvard pupillometer and the Nidek auto-refractor, Sanjay Mantrya, Somnath Banerjeea, Shehzad Naroob, Sunil Shahab, Contact Lens and Anterior Eye, 28-2, 53-53, June 2005

auto_refractor.jpg.35b4fa441a14d11b4a19ad55be3f0108.jpg

Nidark900.jpg.d8bcd4a870dcdd510aef0bee90390d24.jpg

Colvard2.jpg.419c4b353fa80d00c674391dfac13b2e.jpg

Colvard.jpg.fe2afd1b3d678908a67efdb2535f9add.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή σε λίγες μέρες έχω ραντεβού με οφθαλμίατρο, θα ζητήσω μια τέτοια μέτρηση και θα συγκρίνω τις τιμές με αυτές που θα βρω από το πείραμα του Δημήτρη. Θα σας πω για το ποσοστό απόκλισης που θα προκύψει...
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης