Jump to content

Πόσο είναι το Maximum Eye-pupil σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά κάνω κάτι λάθος; :-k

 

Έκανα τις τρύπες με καρφίτσα όπως λέει ο Δημήτρης αλλά δεν μπόρεσα να δω την αντανάκλαση του κόκκινου φακού στον τοίχο...μόνο όταν έκανα τις τρύπες μεγαλύτερες με μύτη από στυλό. Έχει σημασία να είναι τόσο μικρές όπως τις κάνει μια καρφίτσα;

Τάσο φαντάζομαι ότι δεν παίζει ρόλο το μέγεθος των οπών αλλά η μεταξύ τους απόσταση.

 

Όπως και να 'χει θα με ενδιέφερε να συγκρίνουμε τη μέθοδο με μια ιατρική μέτρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, πρέπει να μεσολαβήσει και ο χρόνος προσαρμογής για το μέγιστο της διαμέτρου. Και δε νομίζω ο γιατρός να έχει διάθεση να περιμένει.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, πρέπει να μεσολαβήσει και ο χρόνος προσαρμογής για το μέγιστο της διαμέτρου. Και δε νομίζω ο γιατρός να έχει διάθεση να περιμένει.

 

Η χημική προσαρμογή είναι αυτή που αργεί περίπου 30 λεπτά. Η μυδρίαση γίνεται μέσα σε μόλις 4 δευτερόλεπτα και αυτή μας ενδιαφέρει στην δεδομένη στιγμή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διευκρινίζει και o Dickinson στη σελίδα 86 της β' έκδοσης του Nightwatch .

Χρησιμοποιώντας τη νυχτερινή σας όραση :

σε συσκοτισμένο περιβάλλον το μάτι αντιδρά σχεδόν αμέσως αυξάνοντας το μέγεθος της κόρης ,

επιτρέποντας έτσι περισότερο φώς να εισέλθει στο μάτι .

Κατόπιν , στη διάρκεια των επόμενων 15 λεπτών το απόθεμα της οπτικής χρωστικής

στούς φωτοϋποδοχείς του αμφιβληστροειδή αυξάνει σταθερά ‘ και η ευαισθησία στο αμυδρό φώς γίνεται μεγαλύτερη .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιός Dickinson; Ο Kkokkolson δεν σας φτάνει;

:mrgreen:

Πέρα από τα αστεία, η δουλειά μου με χρήστες τοξικών ουσιών με έχει εθίσει όταν συναντώ έναν άνθρωπο να ερευνώ τα μάτια του. Με την αστρονομία όμως, τώρα τελευταία, έχω αρχίσει να βλέπω τα μάτια με άλλα μάτια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά διάβασα κάπου και δεν ξέρω αν είναι σωστό ότι οι κόρες ανοίγουν σε κάποιο ποσοστό σχεδόν αμέσως, αλλά κάνουν περίπου 1-2 λεπτά για να ανοίξουν εντελώς.

 

Αυτό όμως που ήθελα να ρωτήσω σαν απορία είναι ότι μήπως το μέγιστο eye pupil εξαρτάται και από τη φυσιολογία του ματιού, πχ το μέγεθος του ματιού; Ισχύει κάτι τέτοιο; Ο γιατρός της παρέας τι λέει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά διάβασα κάπου και δεν ξέρω αν είναι σωστό ότι οι κόρες ανοίγουν σε κάποιο ποσοστό σχεδόν αμέσως, αλλά κάνουν περίπου 1-2 λεπτά για να ανοίξουν εντελώς.

 

Αυτό όμως που ήθελα να ρωτήσω σαν απορία είναι ότι μήπως το μέγιστο eye pupil εξαρτάται και από τη φυσιολογία του ματιού, πχ το μέγεθος του ματιού; Ισχύει κάτι τέτοιο; Ο γιατρός της παρέας τι λέει;

 

Λοιπόν, το έψαξα αρκετά και δυσκολεύτηκα, καθώς το θέμα απέχει πολύ από την δική μου ειδικότητα.

Το αντανακλαστικό της κόρης είναι ταχύτατο και δεν χρειάζεται πάνω από 5 δευτερόλεπτα, ενώ η μύση είναι ακόμη ταχύτερη. Οι διαφορές μεγέθους του οφθαλμού είναι μικρές και μπορεί να διαφοροποιούν την μέγιστη μυδρίαση (δεν βρήκα σαφή αναφορά γι αυτό) όμως αυτή δεν ξεπερνά τα 8mm. Η διαφοροποιήσεις στην αντίληψη μεγέθους των οφθαλμών αφορά τους περιβάλλοντες ιστούς, τα βλέφαρα ουσιαστικά, ή παθολογικές καταστάσεις, όπως ο εξόφθαλμος (όπου στην εκδοχή Graves-Basedow υπάρχει πρόπτωση και οίδημα) και το γλαύκωμα όπου ο οφθαλμός πράγματι μεγαλώνει λόγω αύξησης τηε ενδοφθάλμιας πίεσης. Εκεί όμως έχουμε διαταραχή της όρασης και όχι βελτίωση.

Αν θέλω να μάθω περισσότερα πρέπει να προμηθευτώ την βίβλο της κόρης: The Pupil. Anatomy, Physiology and Clinical Applications. Irene E Loewenfeld. Pp 2223. Oxford: Butterworth-Heinemann, 1999. ISBN 0750671432. Είναι λίγο παλαιό, αλλά όλο και κάτι παραπάνω θα έχει στις 2223 σελίδες του. Κοστίζει όμως όσο ένας Nagler T4!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης