Jump to content

Ολική έκλειψη Σελήνης 15 Ιουνίου 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να καταλαβω εκτος απο ολικη εκλειψη θα σκασουν και μετεωριτες? :o
Όχι Γρηγόρη δεν θα σκάσουν Μετεωρίτες, απλά επειδή ποτε δεν ξέρεις θα κάνουμε τέτοια καταγραφή μήπως και πιάσουμε κανέναν...

ευχαριστω :D :D

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολλή μαυρίλα βλεπω απόψε (ΜΕΤΕΟ - Ποσειδώνας - Sat24 κλπ). Τι λένε οι ειδικοί? Θα δούμε τίποτα ή θα πάει χαμένη μια υπέροχη εκλειψη.

 

Φιλικά

Μιχάλης

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετω ολους τους φιλους , μετα απο πολυ καιρο ξεσκονιζω τα οργανα για αποψε!!! Εψαχνα μια αφορμη να επαναδραστηριοποιηθω στο αγαπημενο μας χομπυ!!! ( τα μωρα μεγαλωσαν καπως κ ολα ειναι πιο βολικα :D ) Απο το συνεδριο της Πατρας εχω να ασχοληθω σοβαρα εκτος απο καποιες περιστασιακες παρατηρησεις!!!! Για να δουμε θα θυμηθω τα βασικα τουλαχιστον??? :(

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εδώ στην Βορειοδυτική Ελλάδα, τα πράγματα δεν είναι καλύτερα..Από το πρωί υπάρχει αυξημένη συννεφιά με πολύ μικρά ανοίγματα κατα διαστήματα :(

 

Ελπίζω να καλύτερεψει ο καιρός τις επόμενες ώρες αν και οι προγνώσεις λένε το αντίθετο..

 

Παρόλα αυτά θα στήσω το τηλεσκόπιο μου για παν ενδεχόμενο :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη κεντρική Πελοπόννησο (Μεγαλόπολη Αρκαδίας) τα πράγματα δεν είναι καλύτερα.

Το πρωί έβρεχε και τώρα μπουμπουνίζει. Πρώτη φορά που παρακαλάω να βρέξει μήπως και ξεθυμάνει!

 

Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχω ξεσηκώσει τους μαθητές μου κι έχουμε δώσει ραντεβού έξω από το σχολείο για να δούμε την έκλειψη.

 

...μία δέηση και για τη Μεγαλόπολη παρακαλώ κ. Αντώνη !!!! :D :D :D

Χριστίνα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια απο τα ιδια και στον Βολο....απο το πρωι βροχη με καποια διαλλειματα...

 

κριμα,αν και κατα βαθος πιστευω οτι θα φτιαξει μετα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο'τι βλεπω η κακοκαιρια ειναι γενικη σε ολη την Ελλαδα και μαλον εκλειψη δεν θα δουμε.Ενας φιλος μου πηγε διακοπες στη Μαδριτη και μου εστειλε email πριν λιγο,οτι ο καιρος εκει ειναι πεντακαθαρος και θα δει την εκλειψη το βραδυ και αρχισα να τρελενομαι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετω ολους τους φιλους , μετα απο πολυ καιρο ξεσκονιζω τα οργανα για αποψε!!! Εψαχνα μια αφορμη να επαναδραστηριοποιηθω στο αγαπημενο μας χομπυ!!!

 

Μιά από τα ίδια. Είναι για πολλές ξυλιές όμως αν συνεχίσει έτσι, γιατί τουλάχιστον εδώ οι τελευταίες μέρες ήταν εντελώς καθαρές. Και από τι βλέπω όλη η Ελλάδα πάει για ψιλομαύρο χάλι. #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δυστηχως και στην πρεβεζα ο καιρος ειναι χαλια, μεχρι κ χαλαζι εριξε. ελπιζουμε για το καλυτερο τις επομενες ωρες αν κ δυσκολο. :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Σπάρτη και μετά την κλασική βροχή, φαίνεται ότι αρχίζει να ανοίγει σιγά-σιγά.

 

Για να δούμε [-o< [-o< [-o<

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην τον πολυσυζηταμε τον καιρο γιατι θα μας κανει καμια πλακα τελευταια στιγμη...

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει, δεν έχει βελτιωθεί ο καιρός, υπάρχει κανένα καλό μέρος για παρατήρηση του φαινομένου από την αρχή του (π.χ. Λυκαβητος, Στρέφη) κάπου στην Αθήνα*;

Κατί λίγο πιο έξω; Σούνιο; Πεντέλη; Πάρνηθα; Τι λέτε;

 

*υπάρχει παρ΄ όλα αυτά θεματάκι με τα δρώμενα...

The sky is not the limit and you never gonna guess what it is...

J. Casablancas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κέρκυρα δυστυχώς είμαστε μαύρα χάλια, άρχισαν οι βροντές, ψιχάλες και ο αέρας πριν την μπόρα ](*,) ](*,)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ωρα ειναι 20:00 και στην Θεσσαλονικη η ολικη εκλειψη... του ουρανου απο συννεφα εχει αρχισει.Μονο απο θαυμα θα δουμε το φαινομενο.Μαλον θα βγω εξω να πιω τιποτα να πανε κατω τα φαρμακια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ενα θα σας πω.... βρείτε μου τον γκαντέμη που γκαντέμιασε τον καιρό ](*,) :lol:

 

Πάντως πέραν την πλάκας, τον Χειμώνα και παρατηρήσεις κάναμε αλλά είδαμε και μια πολύ ωραία Μερική Έκλειψη Ηλίου και τώρα το Καλοκαίρι ούτε παρατήρηση μπορούμε να κάνουμε αλλά ούτε να δούμε μια από την μεγαλύτερη σε διάρκεια Ολική Έκλειψη Σελήνης ](*,)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ξεχνας Βασιλη οτι ειναι τελος ανοιξης. Το καλοκαιρι αρχιζει στις 21 Ιουνιου. :) Κατι τρυπουλες εχουμε εδω, αν κατσουνε λιγες ωρες... [-o<. Η Κρητη δεν μιλα, μαλλον στηνουνε εξοπλισμο. Αντε παιδια.. μακαρι να την απολαυσετε.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Τέτοιο σύννεφο ρε παιδιά δεν έχω ξαναματαδεί έλεος ...μόλις που φαίνεται αυτη την στιγμή στην ανατολή. :( :(

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης