Jump to content

Παρατήρηση τον χειμώνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πραγματάκια όσων αφορά την παρατήρηση τον χειμώνα.Το τηλεσκόπιο το πήρα το καλοκαίρι,και όπως είναι λογικό δεν έχω ξανα παρατηρήσει τον χειμώνα,με αποτέλεσμα να μην γνωρίζω τι πρέπει να προσέχω.Αν για παράδειγμα τύχει και βρεθώ το χειμώνα (Δεκέμβριο-Ιανουάριο) επαρχία,όπου η θερμοκρασία είναι σαφώς πιο χαμηλά απο ότι στην Αθήνα,ποιά είναι εκείνα τα 2-3 πραγματάκια που θα πρέπει να προσέξω;Για να μην έχουμε απρόοπτα.Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να αποφύγω;Αν υπάρξει έντονη υγρασία,διατρέχουν κάποιον κίνδυνο τα οπτικά μου ή ούτε λόγος;;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε εδώ και ειδικά τις οδηγίες του Κωνσταντίνου Μακρόπουλου.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13189&highlight=%F7%E5%E9%EC%FE%ED%E1

Πρέπει πάντα να στεγνώνεις τα οπτικά. Μόλις μπεις σπίτι μετά από την παρατήρηση το κάτοπτρο θα θαμπώσει. Μπορεί να έχει ήδη συμβεί αυτό στο πεδίο παρατήρησης. Σε κάθε περίπτωση άστο ανοικτό με κλίση προς τα επάνω ώστε να εξατμιστεί η υγρασία σιγά σιγά. Πρόσεξε να ντυθείς καλά επίσης, σύμφωνα με τις οδηγίες στο νήμα που παραθέτω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, Γρηγόρη δεν έχουν πρόβλημα τα οπτικά

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικά μου,σε γενικές γραμμές ,δεν κινδυνεύουν,σωστά;
Να θυμάσαι ότι το θάμπωμα στα οπτικά οφείλεται στο πάγωμα (συμπύκνωση) της υγρασίας πάνω στην κρύα επιφάνειά τους. Γι' αυτό θαμπώνουν αμέσως όταν βρεθούν,από το κρύο περιβάλλον του βουνού,στο ζεστό ενός σπιτιού. Τουτέστιν: Ποτέ δε βάζουμε καπάκι στο τηλεσκόπιο όταν το μαζεύουμε. Το βάζουμε την άλλη μέρα, όταν η θερμοκρασία έχει εξισορροπηθεί με ομαλό και φυσικό τρόπο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικά μου,σε γενικές γραμμές ,δεν κινδυνεύουν,σωστά;
Να θυμάσαι ότι το θάμπωμα στα οπτικά οφείλεται στο πάγωμα (συμπύκνωση) της υγρασίας πάνω στην κρύα επιφάνειά τους. Γι' αυτό θαμπώνουν αμέσως όταν βρεθούν,από το κρύο περιβάλλον του βουνού,στο ζεστό ενός σπιτιού. Τουτέστιν: Ποτέ δε βάζουμε καπάκι στο τηλεσκόπιο όταν το μαζεύουμε. Το βάζουμε την άλλη μέρα, όταν η θερμοκρασία έχει εξισορροπηθεί με ομαλό και φυσικό τρόπο.

Θάμπωμα συμβαίνει μόνο οταν βρεθούν απο βουνό σε σπίτι,η και το ανάποδο?

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικά μου,σε γενικές γραμμές ,δεν κινδυνεύουν,σωστά;
Να θυμάσαι ότι το θάμπωμα στα οπτικά οφείλεται στο πάγωμα (συμπύκνωση) της υγρασίας πάνω στην κρύα επιφάνειά τους. Γι' αυτό θαμπώνουν αμέσως όταν βρεθούν,από το κρύο περιβάλλον του βουνού,στο ζεστό ενός σπιτιού. Τουτέστιν: Ποτέ δε βάζουμε καπάκι στο τηλεσκόπιο όταν το μαζεύουμε. Το βάζουμε την άλλη μέρα, όταν η θερμοκρασία έχει εξισορροπηθεί με ομαλό και φυσικό τρόπο.

Θάμπωμα συμβαίνει μόνο οταν βρεθούν απο βουνό σε σπίτι,η και το ανάποδο?

Από το σπίτι στο βουνό το κάτοπτρο είναι ακόμα ζεστό και ο υγρός και κρύος αέρας του βουνού δε μπορεί να συμπυκνωθεί. Όταν το κάτοπτρο κρυώσει, τότε το νερό στην αέριά του μορφή τείνει να γίνει υγρό περνώντας πρώτα από μια φάση που χαρακτηρίζεται από συμπύκνωση.

 

Όταν το μεταφέρουμε από το βουνό στο σπίτι, το κάτοπτρο είναι πολύ κρύο και η υγρασία του σπιτιού συμπυκνώνεται πάνω του. Σιγά σιγά όμως το κάτοπτρο ζεσταίνεται, οπότε το νερό πάνω του ξαναγίνεται αέριο. Αν έχουμε το καπάκι, το νερό δεν έχει έξοδο διαφυγής και επικάθεται μέσα στο σωλήνα, έχοντας άμεσο κίνδυνο να υγροποιηθεί ακόμα πιο πολύ σε σταγονίδια, δημιουργώντας ιδανικές συνθήκες για μύκητες, αλλά και μόνιμους λεκέδες στο κάτοπτρο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικά όταν δεν τα αερίζεις όπως λέει παραπάνω ο Δημήτρης τότε κινδυνεύουν.

Δες εδώ εμένα που κάηκε η γούνα μου...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14976

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικά όταν δεν τα αερίζεις όπως λέει παραπάνω ο Δημήτρης τότε κινδυνεύουν.

Δες εδώ εμένα που κάηκε η γούνα μου...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14976

Το χειμώνα μόνο;

Θέλω να πω οτι αν κλείνω το σωλήνα χωρις να αφήνω την υγρασία να εξατμιστεί, έπειτα απο παρατηρηση, μόνο τότε κινδυνεύουν;Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ακόμα και εβδομάδες να μείνει κλειστός ο σωλήνας δεν παθαίνει τίποτα,σωστά;

 

 

Βρήκα και κάτι σχετικό στο θέμα που μου έδωσες:

http://astronomia.org.gr/pdf/milonas-katoptra.pdf

Ειναι για τον καθαρισμό των κατόπτρων.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η υγρασία δεν υπάρχει μόνο τον Χειμώνα. Μπορεί στο σπίτι σου να μαζεύεται αυξημένη υγρασία εκ κατασκευής. Αν βάλεις το τηλεσκόπιο σε βορινό τοίχο, σε υπόγειο χώρο, κοντά στο λουτρό ή κοντά στην κουζίνα (ατμοί της κατσαρόλα) για παράδειγμα. Βάλε ένα θερμόμετρο- υγρόμετρο κοντά του να ελέγχεις την υγρασία.

Αυτό που συμβαίνει τον χειμώνα είναι το εξής: η υγρασία περνά γρήγορα από αέρια φάση σε υγρή (ή και στερεά κάτω από 0 έως -4 βαθμούς C) μόλις ακουμπήσει στο κρύο κάτοπτρο του τηλεσκοπίου (ή τον υαλοπίνακα του αυτοκινήτου, ή το κάτοπτρο του λουτρού). Μπορείς να την διώξεις προσωρινά αναγκάζοντας το νερό να περάσει ξανά σε αέρια φάση και να εξατμιστεί με τον θερμό αέρα ή θερμαινόμενες αντιστάσεις όπως συμβαίνει αντιστοίχως με τον πρόσθιο και οπίσθιο υαλοπίνακα των αυτοκινήτων. Στο τηλεσκόπιο αυτό σημαίνει ένα σύστημα dew heater το οποίο βολεύει στα διοπτρικά και κατοδιοπτρικά, ή ένα ηλεκτρικό πιστολάκι μαλλιών. Αλλά η πιο ήπια μέθοδος της παραμονής στο σπίτι με ανοικτό καπάκι ίσως είναι προτιμότερη για ένα Νευτώνιο (το σεσουάρ μπορεί να σπρώξει σκόνη επάνω στο κάτοπτρο).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης