Jump to content

Skywatcher 18'' prototype!!!


george gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Goto δεν είναι προτεραιότητα για ένα τέτοιο τηλεσκόπιο κατά τη γνώμη μου αλλά περισσότερο το πόσο εύκολα μπορείς να το μεταφέρεις. Η πλειοψηφία από εμάς δεν έχουμε σπίτι στο βουνό με μηδενική φωτορύπανση και κουβαλάμε τον εξοπλισμό μας στο βουνό. Και θεωρώ ότι το ίδιο (και χειρότερα) ισχύει παγκοσμίως. Άρα η πρωταρχική ανάγκη είναι το τηλεσκόπιο είναι είναι μεταφέρσιμο και όχι να έχει Goto.

 

 

Η ειδοποιός μας διαφορά εδώ, είναι ότι εσύ όλα αυτά τα φαντάζεσαι ενώ εγώ έχει τύχει αρκετές φορές και τα έχω χειριστεί προσωπικά. Το χειροποίητο 20ιντσο του geonik (Γιώργος Νικολιδάκης) το έχω στοχεύσει σε διάφορους στόχους χειροκίνητα στο κοντινό παρελθόν (αν και έχει πάνω σύστημα push to, o Γιώργος) και σε πληροφορώ ότι ήταν ανετότατο στην όλη διαδικασία λόγω άριστης κατασκευής και κίνησης βουτυρένιας.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Exolorer 79 να με συγχωρείς που πετάγομαι κι εγώ από το πουθενά,αλλά την εποχή του Γαλιλαίου και του Νεύτωνα, ακόμα κι αν υπήρχαν λογισμικά για να έβλεπαν πιο άνετα και ξεκούραστα, αυτά τα λογισμικά δεν θα μπορούσαν να βρουν ούτε ένα γαλαξία ούτε και κανένα άλλο στόχο του βαθέως ουρανού, διότι αυτοί ακόμα δεν είχαν ανακαλυφθεί. Αν πάλι με μία χρονομηχανή τους έκανες δώρο ένα τηλεσκόπιο με goto,τότε όχι απλώς θα τους ακύρωνες, αλλά θα τους στερούσες τη χαρά της ανακάλυψης. Εμείς οι ερασιτέχνες της αστρονομίας είμαστε τυχεροί και προνομιούχοι σε σχέση με τους επαγγελματίες. Εάν κάποιοι από εμάς, μας αρέσει να βρίσκουμε τους στόχους μόνοι μας, τα goto όχι απλώς είναι περιττά, αλλά είναι και σπάσιμο. Μας αρκεί ένας χάρτης. (και αυτό υπό συζήτηση)

Σε άλλους πάλι αρέσει μόνο να βλέπουν. Αυτοί αγοράζουν συστήματα με goto.

Δεν γίνεται σε κανέναν έμπειρο πια ερασιτέχνη να πεις τι είναι σωστό ή λάθος. Διότι ο άνθρωπός το κάνει αυτό από ευχαρίστηση και επειδή τον τέρπει, και μάλιστα με τον τρόπο που το κάνει.

Άμα τι εμφανίσει λοιπόν ενός τέτοιου τηλεσκοπίου, και μάλιστα της προοπτικής ότι η αγορά του θα είναι εφικτή, ο κάθε ένας από εμάς σπεύδει να ονειρευτεί. (Μέρος του χόμπι μας και αυτό) Και μάλιστα να θεραπεύσει τις <<παιδικές ασθένειες>> του πρωτοτύπου, ούτως ώστε με το τελικό προϊόν,να μπορεί να ασκεί την αστροπαρατήρηση έτσι όπως αυτός θέλει.

 

 

Προσωπικη γνωμη εκφερουμε και οι δυο. Δεν ειπα ποτε οτι το Goto ειναι σωστο και το αλλο λαθος. Ειπα οτι ειναι προτιμοτερο και φυσικα αυτο αφορα εμενα. Δεν εκπροσωπω κανεναν περαν του εαυτου μου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Exolorer 79 να με συγχωρείς που πετάγομαι κι εγώ από το πουθενά,αλλά την εποχή του Γαλιλαίου και του Νεύτωνα, ακόμα κι αν υπήρχαν λογισμικά για να έβλεπαν πιο άνετα και ξεκούραστα, αυτά τα λογισμικά δεν θα μπορούσαν να βρουν ούτε ένα γαλαξία ούτε και κανένα άλλο στόχο του βαθέως ουρανού, διότι αυτοί ακόμα δεν είχαν ανακαλυφθεί. Αν πάλι με μία χρονομηχανή τους έκανες δώρο ένα τηλεσκόπιο με goto,τότε όχι απλώς θα τους ακύρωνες, αλλά θα τους στερούσες τη χαρά της ανακάλυψης. Εμείς οι ερασιτέχνες της αστρονομίας είμαστε τυχεροί και προνομιούχοι σε σχέση με τους επαγγελματίες. Εάν κάποιοι από εμάς, μας αρέσει να βρίσκουμε τους στόχους μόνοι μας, τα goto όχι απλώς είναι περιττά, αλλά είναι και σπάσιμο. Μας αρκεί ένας χάρτης. (και αυτό υπό συζήτηση)

Σε άλλους πάλι αρέσει μόνο να βλέπουν. Αυτοί αγοράζουν συστήματα με goto.

Δεν γίνεται σε κανέναν έμπειρο πια ερασιτέχνη να πεις τι είναι σωστό ή λάθος. Διότι ο άνθρωπός το κάνει αυτό από ευχαρίστηση και επειδή τον τέρπει, και μάλιστα με τον τρόπο που το κάνει.

Άμα τι εμφανίσει λοιπόν ενός τέτοιου τηλεσκοπίου, και μάλιστα της προοπτικής ότι η αγορά του θα είναι εφικτή, ο κάθε ένας από εμάς σπεύδει να ονειρευτεί. (Μέρος του χόμπι μας και αυτό) Και μάλιστα να θεραπεύσει τις <<παιδικές ασθένειες>> του πρωτοτύπου, ούτως ώστε με το τελικό προϊόν,να μπορεί να ασκεί την αστροπαρατήρηση έτσι όπως αυτός θέλει.

 

 

Προσωπικη γνωμη εκφερουμε και οι δυο. Δεν ειπα ποτε οτι το Goto ειναι σωστο και το αλλο λαθος. Ειπα οτι ειναι προτιμοτερο και φυσικα αυτο αφορα εμενα. Δεν εκπροσωπω κανεναν περαν του εαυτου μου...

 

Και βέβαια δεν εκπροσωπείς κανένα άλλο γράφοντας τη γνώμη σου. Αυτό έλειπε. Ειδικά όταν στην προσπάθεια σου για να μας πείσεις, δεν διστάζεις να αναφέρεις ακόμα και τον Γαλιλαίο και τον Νεύτωνα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Exolorer 79 να με συγχωρείς που πετάγομαι κι εγώ από το πουθενά,αλλά την εποχή του Γαλιλαίου και του Νεύτωνα, ακόμα κι αν υπήρχαν λογισμικά για να έβλεπαν πιο άνετα και ξεκούραστα, αυτά τα λογισμικά δεν θα μπορούσαν να βρουν ούτε ένα γαλαξία ούτε και κανένα άλλο στόχο του βαθέως ουρανού, διότι αυτοί ακόμα δεν είχαν ανακαλυφθεί. Αν πάλι με μία χρονομηχανή τους έκανες δώρο ένα τηλεσκόπιο με goto,τότε όχι απλώς θα τους ακύρωνες, αλλά θα τους στερούσες τη χαρά της ανακάλυψης. Εμείς οι ερασιτέχνες της αστρονομίας είμαστε τυχεροί και προνομιούχοι σε σχέση με τους επαγγελματίες. Εάν κάποιοι από εμάς, μας αρέσει να βρίσκουμε τους στόχους μόνοι μας, τα goto όχι απλώς είναι περιττά, αλλά είναι και σπάσιμο. Μας αρκεί ένας χάρτης. (και αυτό υπό συζήτηση)

Σε άλλους πάλι αρέσει μόνο να βλέπουν. Αυτοί αγοράζουν συστήματα με goto.

Δεν γίνεται σε κανέναν έμπειρο πια ερασιτέχνη να πεις τι είναι σωστό ή λάθος. Διότι ο άνθρωπός το κάνει αυτό από ευχαρίστηση και επειδή τον τέρπει, και μάλιστα με τον τρόπο που το κάνει.

Άμα τι εμφανίσει λοιπόν ενός τέτοιου τηλεσκοπίου, και μάλιστα της προοπτικής ότι η αγορά του θα είναι εφικτή, ο κάθε ένας από εμάς σπεύδει να ονειρευτεί. (Μέρος του χόμπι μας και αυτό) Και μάλιστα να θεραπεύσει τις <<παιδικές ασθένειες>> του πρωτοτύπου, ούτως ώστε με το τελικό προϊόν,να μπορεί να ασκεί την αστροπαρατήρηση έτσι όπως αυτός θέλει.

 

 

Προσωπικη γνωμη εκφερουμε και οι δυο. Δεν ειπα ποτε οτι το Goto ειναι σωστο και το αλλο λαθος. Ειπα οτι ειναι προτιμοτερο και φυσικα αυτο αφορα εμενα. Δεν εκπροσωπω κανεναν περαν του εαυτου μου...

 

Και βέβαια δεν εκπροσωπείς κανένα άλλο γράφοντας τη γνώμη σου. Αυτό έλειπε. Ειδικά όταν στην προσπάθεια σου για να μας πείσεις, δεν διστάζεις να αναφέρεις ακόμα και τον Γαλιλαίο και τον Νεύτωνα.

 

Ηταν ανοιχτομυαλοι ανθρωποι. Δεν θα ελεγαν οχι στην τεχνολογια, αφου οι ιδιοι την εφηυραν.

Δεν ειναι τυχαιο οτι ο δρομος που οδηγει εμπρος περναει μεσα απο τον αυτοματισμο. Απο τα κιβωτια ταχυτητων των αυτοκινητων, μεχρι ο,τι μπορεις να φανταστεις, συμπεριλαμβανοντας και τα τηλεσκοπια φυσικα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Exolorer 79 να με συγχωρείς που πετάγομαι κι εγώ από το πουθενά,αλλά την εποχή του Γαλιλαίου και του Νεύτωνα, ακόμα κι αν υπήρχαν λογισμικά για να έβλεπαν πιο άνετα και ξεκούραστα, αυτά τα λογισμικά δεν θα μπορούσαν να βρουν ούτε ένα γαλαξία ούτε και κανένα άλλο στόχο του βαθέως ουρανού, διότι αυτοί ακόμα δεν είχαν ανακαλυφθεί. Αν πάλι με μία χρονομηχανή τους έκανες δώρο ένα τηλεσκόπιο με goto,τότε όχι απλώς θα τους ακύρωνες, αλλά θα τους στερούσες τη χαρά της ανακάλυψης. Εμείς οι ερασιτέχνες της αστρονομίας είμαστε τυχεροί και προνομιούχοι σε σχέση με τους επαγγελματίες. Εάν κάποιοι από εμάς, μας αρέσει να βρίσκουμε τους στόχους μόνοι μας, τα goto όχι απλώς είναι περιττά, αλλά είναι και σπάσιμο. Μας αρκεί ένας χάρτης. (και αυτό υπό συζήτηση)

Σε άλλους πάλι αρέσει μόνο να βλέπουν. Αυτοί αγοράζουν συστήματα με goto.

Δεν γίνεται σε κανέναν έμπειρο πια ερασιτέχνη να πεις τι είναι σωστό ή λάθος. Διότι ο άνθρωπός το κάνει αυτό από ευχαρίστηση και επειδή τον τέρπει, και μάλιστα με τον τρόπο που το κάνει.

Άμα τι εμφανίσει λοιπόν ενός τέτοιου τηλεσκοπίου, και μάλιστα της προοπτικής ότι η αγορά του θα είναι εφικτή, ο κάθε ένας από εμάς σπεύδει να ονειρευτεί. (Μέρος του χόμπι μας και αυτό) Και μάλιστα να θεραπεύσει τις <<παιδικές ασθένειες>> του πρωτοτύπου, ούτως ώστε με το τελικό προϊόν,να μπορεί να ασκεί την αστροπαρατήρηση έτσι όπως αυτός θέλει.

 

 

Προσωπικη γνωμη εκφερουμε και οι δυο. Δεν ειπα ποτε οτι το Goto ειναι σωστο και το αλλο λαθος. Ειπα οτι ειναι προτιμοτερο και φυσικα αυτο αφορα εμενα. Δεν εκπροσωπω κανεναν περαν του εαυτου μου...

 

Και βέβαια δεν εκπροσωπείς κανένα άλλο γράφοντας τη γνώμη σου. Αυτό έλειπε. Ειδικά όταν στην προσπάθεια σου για να μας πείσεις, δεν διστάζεις να αναφέρεις ακόμα και τον Γαλιλαίο και τον Νεύτωνα.

 

Ηταν ανοιχτομυαλοι ανθρωποι. Δεν θα ελεγαν οχι στην τεχνολογια, αφου οι ιδιοι την εφηυραν.

Δεν ειναι τυχαιο οτι ο δρομος που οδηγει εμπρος περναει μεσα απο τον αυτοματισμο. Απο τα κιβωτια ταχυτητων των αυτοκινητων, μεχρι ο,τι μπορεις να φανταστεις, συμπεριλαμβανοντας και τα τηλεσκοπια φυσικα.

 

Φίλε όπως φαντάζομαι ότι είσαι σε θέση να αντιλαμβάνεσαι, είσαι πια εκτός θέματος . Αν έχεις τέτοιου είδους ανησυχίες, ελεύθερος είσαι να ανοίξεις μία καινούρια θ. ενότητα και να αναπτύξεις τα επιχειρήματά σου.

Φιλικά Γιάννης.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Exolorer 79 να με συγχωρείς που πετάγομαι κι εγώ από το πουθενά,αλλά την εποχή του Γαλιλαίου και του Νεύτωνα, ακόμα κι αν υπήρχαν λογισμικά για να έβλεπαν πιο άνετα και ξεκούραστα, αυτά τα λογισμικά δεν θα μπορούσαν να βρουν ούτε ένα γαλαξία ούτε και κανένα άλλο στόχο του βαθέως ουρανού, διότι αυτοί ακόμα δεν είχαν ανακαλυφθεί. Αν πάλι με μία χρονομηχανή τους έκανες δώρο ένα τηλεσκόπιο με goto,τότε όχι απλώς θα τους ακύρωνες, αλλά θα τους στερούσες τη χαρά της ανακάλυψης. Εμείς οι ερασιτέχνες της αστρονομίας είμαστε τυχεροί και προνομιούχοι σε σχέση με τους επαγγελματίες. Εάν κάποιοι από εμάς, μας αρέσει να βρίσκουμε τους στόχους μόνοι μας, τα goto όχι απλώς είναι περιττά, αλλά είναι και σπάσιμο. Μας αρκεί ένας χάρτης. (και αυτό υπό συζήτηση)

Σε άλλους πάλι αρέσει μόνο να βλέπουν. Αυτοί αγοράζουν συστήματα με goto.

Δεν γίνεται σε κανέναν έμπειρο πια ερασιτέχνη να πεις τι είναι σωστό ή λάθος. Διότι ο άνθρωπός το κάνει αυτό από ευχαρίστηση και επειδή τον τέρπει, και μάλιστα με τον τρόπο που το κάνει.

Άμα τι εμφανίσει λοιπόν ενός τέτοιου τηλεσκοπίου, και μάλιστα της προοπτικής ότι η αγορά του θα είναι εφικτή, ο κάθε ένας από εμάς σπεύδει να ονειρευτεί. (Μέρος του χόμπι μας και αυτό) Και μάλιστα να θεραπεύσει τις <<παιδικές ασθένειες>> του πρωτοτύπου, ούτως ώστε με το τελικό προϊόν,να μπορεί να ασκεί την αστροπαρατήρηση έτσι όπως αυτός θέλει.

 

 

Προσωπικη γνωμη εκφερουμε και οι δυο. Δεν ειπα ποτε οτι το Goto ειναι σωστο και το αλλο λαθος. Ειπα οτι ειναι προτιμοτερο και φυσικα αυτο αφορα εμενα. Δεν εκπροσωπω κανεναν περαν του εαυτου μου...

 

Και βέβαια δεν εκπροσωπείς κανένα άλλο γράφοντας τη γνώμη σου. Αυτό έλειπε. Ειδικά όταν στην προσπάθεια σου για να μας πείσεις, δεν διστάζεις να αναφέρεις ακόμα και τον Γαλιλαίο και τον Νεύτωνα.

 

Ηταν ανοιχτομυαλοι ανθρωποι. Δεν θα ελεγαν οχι στην τεχνολογια, αφου οι ιδιοι την εφηυραν.

Δεν ειναι τυχαιο οτι ο δρομος που οδηγει εμπρος περναει μεσα απο τον αυτοματισμο. Απο τα κιβωτια ταχυτητων των αυτοκινητων, μεχρι ο,τι μπορεις να φανταστεις, συμπεριλαμβανοντας και τα τηλεσκοπια φυσικα.

 

Φίλε όπως φαντάζομαι ότι είσαι σε θέση να αντιλαμβάνεσαι, είσαι πια εκτός θέματος . Αν έχεις τέτοιου είδους ανησυχίες, ελεύθερος είσαι να ανοίξεις μία καινούρια θ. ενότητα και να αναπτύξεις τα επιχειρήματά σου.

Φιλικά Γιάννης.

 

Αλλος εκτροχιασε το θεμα με το να δημιουργει προσωπικη αντιπαραθεση μαζι μου. Διαβασε την πρωτη σελιδα ξανα. Αν καποιοι σταματησουν τις προσωπικες επιθεσεις εναντιον μου, θα το εκτιμησω.

Οπως εγω δεν ξεκιναω προσωπικες αντιπαραθεσεις ετσι δεν θελω κι εκεινοι να το κανουν. Νομιζω πως ειναι λογικο αυτο που λεω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου γιατί ενόχλησε; Η οποιαδήποτε συζήτηση αντιπαράθεση είναι. Αν δεν θέλεις αντιπαράθεση απλά δεν θα πρέπει να συζητάς. Τώρα, τον αν κάποιος που μας άπαντα, στα λεγόμενά του υπάρχουν αιχμές ή αγκάθια, συνήθως αυτό ωφελείται πρωτίστως στον δικό μας τόνο. Ο άνθρωπος εναρμονίζεται απέναντί μας.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα να το σταματήσουμε εδώ, με ταυτόχρονη αμοιβαία υποχώρηση. Ας ασχοληθούμε με κάτι άλλο, ευθυγραμμίσεις, αστροσελίδες, ντοκιμαντέρ, κανένα αστροβιβλίο, να καθαρίσουμε τους φακούς μας, να παρακολουθήσουμε αν θα λιώσει ο κομήτης κλπ. Και αν καθαρίσει ο καιρός και βρούμε κανέναν συνάδελφο με 16" θα δούμε και στην πράξη ποιός έχει το δίκιο, όχι για να τονωθεί ο εγωισμός μας, αλλά για να εμπλουτισθεί η εμπειρία μας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου γιατί ενόχλησε; Η οποιαδήποτε συζήτηση αντιπαράθεση είναι. Αν δεν θέλεις αντιπαράθεση απλά δεν θα πρέπει να συζητάς. Τώρα, τον αν κάποιος που μας άπαντα, στα λεγόμενά του υπάρχουν αιχμές ή αγκάθια, συνήθως αυτό ωφελείται πρωτίστως στον δικό μας τόνο. Ο άνθρωπος εναρμονίζεται απέναντί μας.

 

Αυτος που φταιει παντα ειναι αυτος που κανει πρωτος προσωπικες αιχμες πανω σε μια δημοσιευση που δεν αναφεροταν σε συγκεκριμενο προσωπο. Αυτο ειναι ΝΟΜΟΣ στα φορουμ. Τελος... Η δραση φερνει την αντιδραση και οχι το αντιθετο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Explorer 79 εγραψε

 

 

Αυτος που φταιει παντα ειναι αυτος που κανει πρωτος προσωπικες αιχμες πανω σε μια δημοσιευση που δεν αναφεροταν σε συγκεκριμενο προσωπο. Αυτο ειναι ΝΟΜΟΣ στα φορουμ. Τελος... Η δραση φερνει την αντιδραση και οχι το αντιθετο.

 

Φίλε να με συγχωρείς που πετάγομαι από το πουθενα... κλπ κλπ. Αυτή ήταν η ουσιαστηκά και επί του θέματος απάντηση μου. Και όσο κι αν σου φαντάζει αδιανόητο γραμμένη με όλη μου την ειλικρίνεια.

Τώρα πια το μετάνιωσα. Και γι' αυτό δεσμεύομαι στο μέλλον, όπου γράφεις, εγώ να μην πετάγομαι από το πουθενα και το σταματώ εδώ. Καλή σου μέρα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ πολύ, η συζήτηση να περιοριστεί στο θέμα γύρω από το νέο αυτό τηλεσκόπιο.

 

Σας υπενθυμίζω τους όρους χρήσης παρακάτω :

 

http://www.astrovox.gr/terms.html

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλώνω δημόσια, ότι αν βγει σε 20 ίντσες θα απαρνηθώ το παντοτινό μου όνειρο που λέγεται Obsession 22" UC για το κινέζικο 20" SW.

 

Καμία σχέση δεν θα έχει φυσικά, συγκριτικά σε πολλούς τομείς, αλλά δεδομένου του πόσα δίνεις για το ένα και πόσα για το άλλο...στο τέλος εκεί καταλήγουμε. Αποκτιέται και πολύ πιο εύκολα ο κινέζος.

 

Αυτό βέβαια εφόσον έχει την μισή τιμή και έχει λύσει τα προβλήματα που κουβαλάει μαζί του το πρωτότυπο τώρα. :cheesy: [-o<

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Τα γιγάντια τηλεσκόπια της Orion (UK) δεν τα έχω δει πουθενά και μάλλον είναι μόνο στα σχέδια για την ώρα. Μια τέτοια κατασκευή έχει ΠΟΛΛΕΣ προκλήσεις που η θεωρητική μελέτη δεν φτάνει από μόνη της για να δείξει ότι θα είναι ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο. Μετά το σχεδιασμό θα πρέπει να φτιαχτεί ένα προτότυπο και να δοκιμαστεί σε διάφορα σενάρια (στήσιμο, μεταφορά, κίνηση, σταθερότητα κτλ) που θα αναδείξουν αδυναμίες και πιθανά προβληματικά σημεία. Μετά θα πρέπει να φτιαχτεί μια 2η βελτιωμένη έκδοση και αφού δοκιμαστεί και πάλι και δείξει ότι πληρεί τις προϋποθέσεις, τότε να μπει σε γραμμή παραγωγής.

 

Το 18" Skywatcher προς το παρρόν έχει βγει σε δοκιμαστική έκδοση. Κοιτάζοντας λίγο προσεκτικά τις φωτογραφίες είδα ότι έχει κάποια θεματάκια. Ένα πρώτο θέμα είναι το βάρος του. Ενα δεύτερο (πιθανό) πρόβλημα που βλέπω είναι ότι έχει 3 σημεία συγκράτησης για το κατόπτρο στο πλάι. Το ίδιο σύστημα έχουν όλα τα κινεζικα τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής. Έχουν γίνει εξομοιώσεις και έχουν δείξει ότι τα σημεία αυτά παραμορφώνουν το είδωλο γιατί όταν είναι το τηλεσκόπιο σε κλίση όλο το βάρος του κατόπτρου πέφτει πάνω σε 2 σημεία. Οι premium στηρίξεις αποφεύγουν αυτό τον τρόπο συγκράτησης και χρησιμοπιούν ιμάντα ή συρματόχοινο το οποίο αγκαλιάζει το κάτοπτρο περιμετρικά. Έτσι το βάρος του κατόπτρου όταν είναι σε κλίση κατανέμεται σε μεγαλύτερη επιφάνεια και οι παραμορφώσεις είναι ελάχιστες. Στην περίπτωση όμως του κατόπτρου που είναι κυψελωτό δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο οπότε αναγκαστικά ο κατασκευαστής επέλεξε τα 3 σταθερά σημεία. Οπότε πλέον τίθεται θέμα και επι του κατόπτρου. Κατά πόσο δηλαδή ένα κυψελωτό κάτοπτρο είναι αξιόπιστο και λιγότερο επιρεπή σε παραμορφώσεις όταν τα σημεία στήριξης είναι λίγα.

 

Ένα άλλο θέμα είναι η κίνηση του. Βλέπω από τις φωτογραφίες ότι στο αζιμούθιο η κίνηση γίνεται με ρουλεμάν. Προφανώς επειδή λόγω του βάρους (δηλαδή μεγάλης τριβής) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σύστημα τεφλόν-φορμάικα ο κατασκευαστής χρησιμοποιησε ρουλεμάν. Θα προτειμούσα να είχε αντι ρουλεμάν, σύστημα τεφλον-φορμάικα. Η κίνηση του είναι ασύγκριτα καλύτερη από αυτή του ρουλεμάν.

 

Ένα άλλο θέμα που βλέπω είναι του ότι εκτός του ότι είναι βαρύ, έχει αντίβαρα στο πίσω μέρος. Αυτό πάει να πει ότι το τηλεσκόπιο είναι εμπροσθοβαρές και χρειάζεται επιπλέον αντίβαρα για να ισσοροπήσει. Αυτό θεωρείται λιγάκι φάουλ και θα πρέπει να διορθωθεί είτε αυξάνοντας τη διάμετρο των καμπυλών ή μειώνοντας το βάρος του άνω κλωβού. Είναι προτειμότερο το τηλεσκόπιο να είναι οπισθοβαρές. Με αυτό τον τρόπο εξισσοροπούμε το βάρος με ελαφρύτερα αντίβαρα στο πάνω μέρος. Έτσι μπορούμε με τα προσοφθάλμια ή με ένα ελαφρύ αντίβαρο στο πάνω μέρος να έχουμε ένα ισσοροπημένο τηλεσκόπιο.

 

Όσο αφορά το goto υπάρχουν συστήματα που προσαρμόζονται σε τηλεσκόπια >16" (ServoCat, Sidereal κτλ) και μπορούμε να τα μετατρέψουμε σε ρομποτικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης μεγάλα νευτώνεια με GoTo βγάζει και η JMI:

 

κλασικό νευτώνειο

http://www.jimsmobile.com/buy_ngt18.htm

 

διπλωτό νευτώνειο μέχρι και 40 ίντσες!!

http://www.jimsmobile.com/buy_ntt40.htm

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν σχολιάζετe την ανάρτηση μου με το 50ιτζό dob?? ένα πρόβλημα που ίσως να έχουν τα κτηνώδη dobs της Orion, θα είναι μια πιθανή αστάθεια λόγω του παραμικρού ανέμου που θα φυσήξει. Ίσως το είδωλο να ''παίζει'' μέσα στον προσοφθάλμιο, κάτι που θα κάνει την παρατήρηση, σκέτη πρόκληση. Πάντως δεν συζητάμε καν για το τι μπορεί να προσφέρει αυτή η τεράστια διάμετρος......... Επίσης ο κάτοχος θα αποκτήσει πόδια ποδοσφαιριστή, πάνω κάτω την σκάλα με κάθε αντικείμενο προς παρατήρηση! :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν σχολιάζετe την ανάρτηση μου με το 50ιτζό dob?? ένα πρόβλημα που ίσως να έχουν τα κτηνώδη dobs της Orion, θα είναι μια πιθανή αστάθεια λόγω του παραμικρού ανέμου που θα φυσήξει. Ίσως το είδωλο να ''παίζει'' μέσα στον προσοφθάλμιο, κάτι που θα κάνει την παρατήρηση, σκέτη πρόκληση. Πάντως δεν συζητάμε καν για το τι μπορεί να προσφέρει αυτή η τεράστια διάμετρος......... Επίσης ο κάτοχος θα αποκτήσει πόδια ποδοσφαιριστή, πάνω κάτω την σκάλα με κάθε αντικείμενο προς παρατήρηση! :lol:

 

 

Θα το σχολιαζα αν υπηρχε Go-To συστημα καταλληλο για αυτο το τηλεσκοπιο! :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Απο την αλλη.... http://www.jimsmobile.com/buy_ntt40.htm 1 μετρο διαμετρος!

 

Τι κοστος μπορει να εχει αυτο το τερας; The New Technology Telescope (NTT) is an altitude-azimuth (alt-az) Newtonian with folded optics and Go-To electronics. The NTT-40 is a 1 meter or 40" (f/4) system suitable for both visual work and short-exposure photography (no field de-rotation). It includes the StellarCAT ServoCAT Jr. Track/GOTO (which is compatible with Go-To computers and planetarium software) and the NGC-superMAX (Argo Navis™) Go-To computer, open Serrurier truss rod design, compact size and JMI's celebrated quality construction.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το JMI NTT-40 πάντως κάνει περίπου 300 χιλιάδες δολλάρια!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

300 χιλιάδες?? ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ, ΜΟΝΑΔΙΚΕ ΑΛΗΘΙΝΕ ΘΕΕ ΜΟΥ...... Πάντως η γνήσια ORION, της Αμερικής, προσφέρει το κτηνώδες 36'' της <<μόνο>> με 55 χιλιάδες. Σίγουρα, μιλάμε για καθαρά χειροκίνητο dob, όμως, διάμετρος να υπάρχει! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το JMI NTT-40 πάντως κάνει περίπου 300 χιλιάδες δολλάρια!

 

 

 

Παλι καλα.... Εδω αλλοι πουλανε αποχρωματικο διοπτρικο 14 ιντσων με 300+ χιλιαδες.... ευρω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το JMI NTT-40 πάντως κάνει περίπου 300 χιλιάδες δολλάρια!

 

 

 

Παλι καλα.... Εδω αλλοι πουλανε αποχρωματικο διοπτρικο 14 ιντσων με 300+ χιλιαδες.... ευρω!

 

 

 

 

Ε, καλά, τα ακριβά διοπτρικά είναι μια πονεμένη ιστορία.... Ήθελα να 'ξερα, ποιος σοβαρός ασταστροπαρατηρητής που θα ενδιαφερόταν για αμυδρά αντικείμενα, θα επέλεγε ένα διοπτρικό όπως το DRAGON, και όχι ένα κατοπτρικό...................... Στο DRAGON δεν αναφέρεσαι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το JMI NTT-40 πάντως κάνει περίπου 300 χιλιάδες δολλάρια!

 

 

 

Παλι καλα.... Εδω αλλοι πουλανε αποχρωματικο διοπτρικο 14 ιντσων με 300+ χιλιαδες.... ευρω!

 

 

 

 

Ε, καλά, τα ακριβά διοπτρικά είναι μια πονεμένη ιστορία.... Ήθελα να 'ξερα, ποιος σοβαρός ασταστροπαρατηρητής που θα ενδιαφερόταν για αμυδρά αντικείμενα, θα επέλεγε ένα διοπτρικό όπως το DRAGON, και όχι ένα κατοπτρικό...................... Στο DRAGON δεν αναφέρεσαι?

 

Δε θυμαμαι τη μαρκα. Μπορει και να ηταν αυτο. Θυμαμαι μονο τα χαρακτηριστικα του (ανοιγμα, τιμη, κτλ.) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης