Jump to content

Pentax XW 85° !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους και κάτι καινούργιο!!! (Από Δεκέμβρη και το κόστος βέβαια λίγο που το έψαξα θα είναι γύρω στο 600αρικο...)

https://www.ricoh-imaging.co.jp/english/products/binoculars/scope/xw/index.html 

308eb12c951d1b132c3cc9aeaf55a0d3.webp.a1540c7d488940f10505e576647cec5c.webp

Screenshot_2022-11-12-00-32-43-284-edit_com.android.chrome.thumb.jpg.941b547da7d7a7ea3a75bdbe00ac7604.jpg

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Αν κάποιος τύχει και δοκιμάσει κάποιο ας μας πει εντυπώσεις. Τσούζει πολύ η τιμή τελικά είναι η αλήθεια, και στα ξένα φόρουμ τώρα αρχίζουν δειλά δειλά οι πρώτες κριτικές. Ρίσκο η αγορά προς το παρόν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Ιαπωνία έχουν 75-80 χιλιάδες Γιεν, κάπου 550-600 ευρώ δηλαδή.

PENTAX(ペンタックス):望遠鏡パーツ/アイピース ネイチャーショップKYOEI 大阪店 (kyoei-osaka.jp)

Δεδομένου του πολύ υψηλότερου ΦΠΑ και της ληστ.. ΕΧΜ του περιθωρίου κέρδους των Ευρωπαίων vendors, το περιμένω 800-850 Ευρώ... αν έχεις κάποιο link από ευρωπαίο vendor μου βάζεις

Χωρίς να τα έχω δοκιμάσει, αλλά έχοντας αρκετά XW70 (και τα δύο 2-ιντσα), θεωρώ ότι δεν είναι ανταγωνιστικά στην τιμή που προσφέρονται, εκτός και αν έχει αλλάξει πολύ τα coatings η Pentax σε σχέση με τα 70άρια (unlikely). Με βάση τις Ιαπωνικές τιμές με ένα 15-20% παραπάνω παίρνεις τα Nikon HW (102 μοίρες σε 12.5 και 17.5mm) που οπτικά είναι πολύ ανώτερα των XW, τα δε contrast και χρωματική απόδοση δεν παίζονται. Βσκ μου φαίνεται περίεργο marketing-wise που μπήκαν στη διαδικασία να βγάλουν 16.5mm, έχει πολύ ανταγωνισμό και από televue etc. σε αυτό το εστιακό

Επίσης σε Pentax θα πρόσεχα πολύ τα return policies του vendor καθώς τους ξεφεύγουν και μερικά στο quality control (έχω μπει σε διαδικασία να στέλνω πίσω σε Ιαπωνία...)

Αν τα φέρει το amazon japan και με 10-15% έκτωση στις τιμές του Kyoei ίσως κάποια στιγμή σκεφτώ για το 23...

 

 

  • Μου αρέσει 1

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, Canopus said:

Στην Ιαπωνία έχουν 75-80 χιλιάδες Γιεν, κάπου 550-600 ευρώ δηλαδή.

PENTAX(ペンタックス):望遠鏡パーツ/アイピース ネイチャーショップKYOEI 大阪店 (kyoei-osaka.jp)

Δεδομένου του πολύ υψηλότερου ΦΠΑ και της ληστ.. ΕΧΜ του περιθωρίου κέρδους των Ευρωπαίων vendors, το περιμένω 800-850 Ευρώ... αν έχεις κάποιο link από ευρωπαίο vendor μου βάζεις

Τόσο έχουν και στην Ευρώπη

https://www.astroshop.eu/eyepieces/15_10/m,Pentax/a,Zubehoer.Allgemein.Serie=XW?sort=2#pagination-top

Screenshot_2023-02-15-16-25-57-663-edit_com.android.chrome.thumb.jpg.6e18265109cde04de222ad4f0522c8aa.jpg

3 hours ago, Canopus said:

Αν τα φέρει το amazon japan και με 10-15% έκτωση στις τιμές του Kyoei ίσως κάποια στιγμή σκεφτώ για το 23...

Και εμένα το 23mm μου φαίνεται ενδιαφέρον. Διότι έχει AFOV 85° και eye relief ίδιο με τα 70αρια από τα οποία έχω εμπειρία στα 10mm και κάτω και είναι άψογα. Το θέμα είναι αυτό στα 23mm τι οπτικά σφάλματα βγάζει σε νευτώνεια.

Όσο περνάει ο καιρός θα μαζεύονται κριτικές (.....και ίσως και καμιά προσφορά γιατί η τιμή είναι τσουχτερή)

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 hours ago, vagkaf said:

Και εμένα το 23mm μου φαίνεται ενδιαφέρον. Διότι έχει AFOV 85° και eye relief ίδιο με τα 70αρια από τα οποία έχω εμπειρία στα 10mm και κάτω και είναι άψογα. Το θέμα είναι αυτό στα 23mm τι οπτικά σφάλματα βγάζει σε νευτώνεια

Θέτεις άλλη μια πολύ σωστή διάσταση. Τα XW14&20 φημολογείται ότι έχουν αρκετή παραμόρφωση σε γρήγορα τηλεσκόπια και έτσι και εγώ τα απέφυγα για  το δικό μου f/6. Τα 3.5, 5 & 7 είναι όντως μια χαρά (και πολύ άνετα προςοφθαλμια btw) και πιθανότατα ειναι και το 10 που μοιάζει πολύ με το 7. 
 

Τα 2 καινουρια φαίνονται να είναι και αυτά barlowed σαν τα 3.5-10 (έχουν ένα stand-alone αρνητικό στην αρχή) οπότε λογικά θα είναι και αυτά ΟΚ οπτικά σε χαμηλά f/
 

Οι τιμές τους στην Ευρώπη είναι αρκετά καλές & κοντά στις ιαπωνικές πάντως… οπότε δε θα κοίταζα για εισαγωγή από Japan για αυτά 

AC83FDA3-4438-4785-9065-68CF8D90ECB1.jpeg.eddb3fe7257cf1034fd512aa3d8ba1f3.jpeg

 

  • Μου αρέσει 1

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης