Jump to content

Το τελος της ερασιτεχνικης αστρονομιας (φωτορυπανση)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα αιολικά πάρκα: Είναι απαρίτητη περιβαλοντική μελέτη πριν την εγκατάσταση. Νομίζω πως έχει σχέση με θέματα όπως αποδημιτικά πουλιά κλπ.

Σε αυτή τη περίπτωση νομίζω πως μετρίεται και η απόδοση της τοποθεσίας. Γενικά δεν μπορούν να τοποθετηθούν οπουδήποτε γιατί δεν είναι πάντα αποδοτικά

Για τα φωτοβολταικά πάρκα το θέμα είναι πολύ απλότερο. το μόνο που χρειάζεται είναι ο χώρος για να τα εγκαταστήσεις. Συνάδελφος στη δουλειά έχει ξεκινήσει διαδικασίες για μια δικιά του εγκατάσταση και από ότι μου λέει προχωράει κανονικά αν και έχει πολύ χαρτοδουλειά.

Πάντως η τιμή αγοράς που δίνει η ΔΕΗ (0,35-0,45Ε/Kw*h) είναι καλή Επίσης το 40-50% του κόστους πριμοδοτείται.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 528
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδιά, τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά.

Χρειάζονται περίπου 30-35 διαφορετικές εγκρίσεις για τα αιολικά πάρκα.

Ο μεγάλος αριθμός των αιτήσεων δεν σημαίνει πρόθεση για επενδύσεις.

Ο καθένας μπορεί να κάνει αίτηση.

Αυτοί οι τύποι μετά έρχονται σε όσους είναι γνωστό οτι έχουν όρεξη και χρήμα να επενδύσουν, και προτείνουν να κρατήσουν μετοχικό μερίδιο 10% και να κάνεις όλη την επένδυση και την ταλαιπωρία εσύ για το υπόλοιπο 90%.

Το αιολικό δυναμικό μετριέται με μελέτες. Οι πρώτες επενδύσεις πάντα γίνονται στα καλύτερα μέρη από αυτής της πλευράς, και οι επόμενες γίνονται σε λιγότερο ελκυστικές τοποθεσίες ως προς τον συντελεστή φόρτου (ποσοστό χρόνου με ωφέλιμη παραγωγή ρεύματος).

Και το βασικό πρόβλημα είναι τα δίκτυα. Δεν έχει νόημα να παράγεις ρεύμα αν δεν υπάρχει δίκτυο μεταφοράς μέσης τάσης, ή το υπάρχον δεν σηκώνει το έξτρα φορτίο.

Στην εταιρία μου σχεδιάζουμε το μεγαλύτερο ενιαίο αιολικό πάρκο της Ευρώπης και αντί να σκίζονται να μας εξυπηρετήσουν διότι θα βοηθήσουμε σημαντικά να καλύψουμε ως χώρα τις δεσμεύσεις μας για το Πρωτόκολλο του Κυότο και θα σταθεροποιήσουμε το δίκτυο σε μία ολόκληρη περιοχή με υψηλή τουριστική κίνηση, τα πράγματα κυλάνε με ρυθμό χελώνας...

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μεσος ελληνας βλεποντας τον χαρτη φωτορυπανσης θα πει:

"Ειδες; στα σκοταδια ζουμε, ενω η πολιτισμενη ευρωπη εχει απλετο φως αντε να γινουμε κι εμεις ετσι..."

Ειναι ο ιδιος που θα πει: "Σκοτωστε ολους τους λυκους και τις αρκουδες μην κινδυνευουν τα παιδια μας" (που δεν τα εχει παει ποτε στο δασος φυσικα...αντε να τα πηγε μεχρι κανα σαλε και κανα resort....)

Ισως σε λιγοτερο απο μια γενια απο τωρα η οποια σοβαρη οπτικη παρατηρηση deep sky θα ειναι παρελθον απο την χωρα μας.

 

Συμφωνώ, η νοοτροπία του Ελληνα είναι τέτοια, που εμείς απλώς είμαστε θεατές σε ενα έργο που ξέρουμε το τέλος, αλλα πάντα ελπίζουμε να τελειώσει αλλιώς.. :?

 

 

Γιώργο, το τουριστικό είναι σχεδόν ανάμεσα στην Καλαμάτα και την Σπάρτη, το δάσος της Βασιλικής, είναι στο ύψος της Καρδαμύλης, οπότε δε νομίζω (θυμάμαι) να είχε φωτορύπανση, αυτό για τον χωματόδρομο.. εε βασικά δεν το είχα σκεφτεί, και μάλλον θα είναι πρόβλημα.

απλώς με βολεύει να πηγαίνω εκεί, επειδή το τηλεσκόπιο το εχω μόνιμα στο χωριό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τουλάχιστον τα πράγματα είναι λιγάκι καλύτερα ακόμα στην Κρήτη. Βέβαια όχι κοντά σε μεγάλες πόλεις (Ηράκλειο, Χανιά). Υπάρχουν ακόμα μέρη όπου υπάρχει πραγματικά σκοτεινός ουρανός. Ένα που γνωρίζω είναι στην περιοχή του Αγίου Νικολάου, 40 λεπτά με το αμάξι. Είναι ένα οροπέδιο δίπλα από το γνωστό οροπέδιου του Λασιθίου, και ονομάζεται Καθαρό. Δεν υπάρχουν οικισμοί, ούτε ηλεκτρικό ρεύμα. Εκεί είναι πραγματικά υπέροχος ο ουρανός. Βρίσκεται σε 1200 μ υψόμετρο, αλλά έχει και ένα κακό. Δεν έχεις πρόσβαση σε όλον το ορίζοντα, γιατί υπάρχουν αρκετά βουνά κοντά. Πέρα από αυτό οι συνθήκες είναι άψογες.
Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δειτε ενα αισχος... προβολεας χιλιαδων watt που φωτιζει ολονυχτις ενα... αγαλμα στον περιβολο της νομαρχιας Μεσσηνιας. Ειναι τοσο εκτυφλωτικος ο προβολεας αυτος που απο αποσταση δεκαδων μετρων δεν μπορει κανεις να τον κοιταξει. Φυσικα στην φωτο δεν φαινεται καν το αγαλμα απο το πολυ φως... Επισης φωτοβολει και προς τα πανω. Απο το διαμερισμα που μενω (100 μετρα μακρια στον 5ο οροφο) το φως ειναι πολυ ενοχλητικο, ριχνει εντονες σκιες στο δυτικο μπαλκονι και στο δωματιο μου αν η πορτα ειναι ανοιχτη. Απορω ποιανου ηταν αυτη η "λαμπρη" ιδεα και ετοιμαζομαι για επισημη διαμαρτυρια.

light_pollution.jpg.bbb96d55bfc95e1a6865a20de22a5c2b.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

big city lights...

http://img211.imageshack.us/img211/1891/earthlightsdmspbigrt9.jpg

Ριξτε μια ματιά, πιστευω ότι αξίζει τον κόπο...

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δειτε ενα αισχος... προβολεας χιλιαδων watt που φωτιζει ολονυχτις ενα... αγαλμα στον περιβολο της νομαρχιας Μεσσηνιας. Ειναι τοσο εκτυφλωτικος ο προβολεας αυτος που απο αποσταση δεκαδων μετρων δεν μπορει κανεις να τον κοιταξει. Φυσικα στην φωτο δεν φαινεται καν το αγαλμα απο το πολυ φως... Επισης φωτοβολει και προς τα πανω. Απο το διαμερισμα που μενω (100 μετρα μακρια στον 5ο οροφο) το φως ειναι πολυ ενοχλητικο, ριχνει εντονες σκιες στο δυτικο μπαλκονι και στο δωματιο μου αν η πορτα ειναι ανοιχτη. Απορω ποιανου ηταν αυτη η "λαμπρη" ιδεα και ετοιμαζομαι για επισημη διαμαρτυρια.

 

να κάνω μία πρόταση μετά από την αναφορά αυτή του Γιώργου;

 

προτείνω να φτιάξουμε μία βάση δεδομένων στην οποία να αποθηκεύουμε ΄φωτογραφίες που έχουμε τραβήξει εμείς οι ίδιοι, στις οποίες να διακρίνεται καθαρά κάποιο φαινόμενο φωτορύπανσης.

 

κάθε φωτογραφία θα συνοδεύεται από διευκρινιστικά σχόλια , όπως για παράδειγμα :

 

τι είδους θέμα φωτίζεται από τα φωτιστικά σώματα που προκαλούν την φωτορύπανση ;

 

ποια είναι η μέγιστη ποσότητα φωτισμού που απαιτείται για να φωτιστεί σωστά και προπάντων καλαίσθητα το συγκεκριμένο θέμα (άγαλμα , μνημείο , καμπαναριό κτλ);

 

επιτυγχάνεται ο καλαίσθητος φωτισμός του θέματος με τα συγκεκεριμένα φωτιστικά σώματα; μήπως μια σωστότερη φωτοτεχνική μελέτη επιφέρει καλύτερο και ομορφότερο φωτισμό του θέματος και το αναδεικνύει περισσότερο;

 

ποιες είναι οι συνέπειες στο γύρω περιβάλλον΄όταν ο φωτισμός είναι ακατάλληλος; μήπως τελικά πετυχαίνεται το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα αν ο φωτισμός είναι πολύ δυνατός και με λάθος κατεύθυνση;

 

πόση περισσότερη ενέργεια καταναλώνεται με υπέρμετρο φωτισμό;;

 

 

πιστεύω ότι με την δημιουργία αυτού του αρχείου φωτογραφιών τραβηγμένων από εμάς, ο κόσμος θα μπορέσει να δει ότι τα αντικείμενα που βλεπει κάθε νύχτα υπερφωτισμένα στην γειτονιά του, το άγαλμα που φωτίζεται περισσότερο την νύχτα πάρα την ημέρα , το καμπαναριό που φωτίζεται με προβολείς που χρησιμοποιούσαν για αντιαεροπορική προστασία στον πόλεμο , την πλατεία που όταν την διασχίζεις το βράδυ θαμπώνεσαι τόσο , ώστε μόλις βγεις από αυτή δε βλέπεις μπροστά σου, όλα αυτά θα μπορούσαν να αναδειχθούν καλύτερα και ρομαντικότερα όταν ο φωτισμός τους γίνει με σωστή μελέτη.

 

όλοι μπορούμε να τραβήξουμε μία φωτογραφία και όλοι ξέρουμε τι θα πει φωτορύπανση

 

 

ευχαριστώ

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δειτε ενα αισχος... προβολεας χιλιαδων watt που φωτιζει ολονυχτις ενα... αγαλμα στον περιβολο της νομαρχιας Μεσσηνιας. Ειναι τοσο εκτυφλωτικος ο προβολεας αυτος που απο αποσταση δεκαδων μετρων δεν μπορει κανεις να τον κοιταξει.quote]

 

Μπορώ να τον κανονίσω εγω αν θέλεις, όπως θα κανονίσω και τις λάμπες στο χωριό...

Με μπαζούκα.. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δειτε εδω:

 

http://news.yahoo.com/s/nm/20060927/od_uk_nm/oukoe_uk_iceland_lights;_ylt=AmXNMT1TDvF6_6UTkm9mgGV0bBAF;_ylu=X3oDMTBjMHVqMTQ4BHNlYwN5bnN1YmNhdA--

 

Εξαιρετικη ιδεα! =D> =D> =D>

 

Πολυς κοσμος που ΠΟΤΕ δεν εχει δει πραγματικα σκοτεινο ουρανο θα εντυπωσιαστει.... καποιοι θα προβληματιστουν ισως για την φωτορυπανση....

 

ΥΓ φιλε pentraks μειωσε αν γινεται τις διαστασεις της φωτο η βγαλε την και απλως δωσε link. Κανει την θεαση της σελιδας κουραστικη οπως ειναι τωρα.

 

ΥΓ 2 Ευχαριστω!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις πόλεις όπου υπάρχουν οργανωμένες και δραστήριες αστρονομικές ομάδες θα μπορούσαν να εκδηλωθούν κάποιες κινήσεις για να επιτευχθεί αυτό.

Αν συμβεί έστω και μία φορά πιστεύω θα μπορούσε να γίνει θεσμός, καθιερώνοντας μια ώρα μιας συγκεκριμένης ημέρας χωρίς φώτα.

Όπως είναι π.χ. η 22 Σεπτεμβρίου η μέρα χωρίς αυτοκίνητο.

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δειτε εδω:

 

http://news.yahoo.com/s/nm/20060927/od_uk_nm/oukoe_uk_iceland_lights;_ylt=AmXNMT1TDvF6_6UTkm9mgGV0bBAF;_ylu=X3oDMTBjMHVqMTQ4BHNlYwN5bnN1YmNhdA--

 

Εξαιρετικη ιδεα! =D> =D> =D>

 

Πολυς κοσμος που ΠΟΤΕ δεν εχει δει πραγματικα σκοτεινο ουρανο θα εντυπωσιαστει.... καποιοι θα προβληματιστουν ισως για την φωτορυπανση....

 

ΥΓ φιλε pentraks μειωσε αν γινεται τις διαστασεις της φωτο η βγαλε την και απλως δωσε link. Κανει την θεαση της σελιδας κουραστικη οπως ειναι τωρα.

 

ΥΓ 2 Ευχαριστω!

 

ίσως είναι ο καλύτερος τρόπος για την ανάληψη δράσης κατά της φωτορύπανσης.πιστεύω ότι με κάτι τέτοιο πρέπει να ξεκινήσουμε.είναι απλό και ,το σημαντικότερο , θα φέρει τον κόσμο μπροστά στη μαγευτική θέα του καθαρού νυχτερινού ουρανού :shock:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επειδή είχε αναφερθεί στην συζήτηση, όταν είχε ξεκινήσει, η πρόθεση αυτή, ένα από τα θέματα της ατζέντας της συνάντησης των συλλόγων στην Πάτρα στις 18/11 (http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=4090) θα είναι και η εκστρατεία κατά της φωτορύπανσης. Ελπίζω να οργανωθεί ένα κοινό πλαίσιο δράσεων (τόσο σε τοπικό όσο και σε πανελλήνιο επίπεδο) για το θέμα που μας απασχολεί τόσο πολύ. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός εξάλλου!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2η φωτο: Στην Πόλη της Μεσσήνης, πρόσφατα έκαναν "ανακαίνιση" στην πλατεία, και μαζί με τις πλάκες άλλαξαν και τις κολώνες φωτισμού..

Θαυμάστε..

δυο προβολείς φωτάνε προς τα πάνω, το φως χτυπάει σε 2 "φύλλα" και επιστρέφει πάλι κάτω..

 

1η φώτο: γήπεδο 5Χ5 στη Νεα είσοδο στην Καλαμάτα, οχι μόνο προκαλεί φωτορύπανση, αλλα στο μέλλον θα προκαλέσει και ατύχημα στον δρόμο..

η φώτο είναι απο δρόμο παράλληλο στον κεντρικό.

 

Προσέξτε την κατάσταση του δρόμου στην πρώτη φωτο..

εδω δεν φτιάχνουν τους δρόμους, που σκοτώνονται κάθε μέρα δεκάδες.. θα ασχοληθούν με τα φώτα επειδή τυφλώνουν εμάς?

Εγω τουλάχιστον είμαι απαισιόδοξος.. :( :(

(γι'αυτό πήρα και σφεντόνα.. χε χε χε)

5X5.JPG.a55ce575802a9fd4adec7a0a98c9df23.JPG

messini.JPG.91f044a4290ad37128dce3fbcb44eb0c.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Θαυμαστε αισχος.... μπαρακι της πολης μας εβαλε προβολεα αντιαεροπορικου τυπου διοτι προφανως ο επιχειρηματιας μπερδευτηκε και νομιζει πως βρισκομαστε στο υπο αεροπορικη επιδρομη Λονδινο του Β' παγκοσμιου πολεμου. Η θεα ειναι απο το μπαλκονι μου πριν μερικα λεπτα. Νομιζω πως τετοιοι προβολεις ειναι εκτος τον αλλων επικινδυνοι και για την αεροπλοια.

10_11_2006.jpg.627e983ef2189199b41f61fd154fde00.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θαυμαστε αισχος.... μπαρακι της πολης μας εβαλε προβολεα αντιαεροπορικου τυπου διοτι προφανως ο επιχειρηματιας μπερδευτηκε και νομιζει πως βρισκομαστε στο υπο αεροπορικη επιδρομη Λονδινο του Β' παγκοσμιου πολεμου. Η θεα ειναι απο το μπαλκονι μου πριν μερικα λεπτα. Νομιζω πως τετοιοι προβολεις ειναι εκτος τον αλλων επικινδυνοι και για την αεροπλοια.

 

θα ηθελα να πω κατι που το σκεφτομουν τις προαλλες!

 

στο θεμα αυτο εχουμε διατυπωσει ενδιαφερουσες ιδεες για την ενημερωση του κοσμου για το προβλημα αυτο και για τους τροπους αντιμερωπισης του.

 

πιστευω οτι το πρωτο απο καθετι αλλο που πρεπει να γινει θα ειναι η οσο το δυνατον ενισχυση των ελληνικων αστρονομικων συλλογων.αποτελουν την συλλογικη φωνη ολων ημων,και τους φορεις που θα λαμβανουν περισσοτερο υποψιν οι τοπικοι και λοιποι αρχοντες του τοπου μας!!!

 

ισχυς εν τη ενωσει λοιπον!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θαυμαστε αισχος.... μπαρακι της πολης μας εβαλε προβολεα αντιαεροπορικου τυπου διοτι προφανως ο επιχειρηματιας μπερδευτηκε και νομιζει πως βρισκομαστε στο υπο αεροπορικη επιδρομη Λονδινο του Β' παγκοσμιου πολεμου. Η θεα ειναι απο το μπαλκονι μου πριν μερικα λεπτα. Νομιζω πως τετοιοι προβολεις ειναι εκτος τον αλλων επικινδυνοι και για την αεροπλοια.

 

Αν είναι δυνατόν !!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα νεα, πριν λιγο εκλεισε τον προβολεα.. =D>

Μαλλον δεν ημουν ο μονος που πηρε το 100 για να παραπονεθει!!!!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θαυμαστε αισχος.... μπαρακι της πολης μας εβαλε προβολεα αντιαεροπορικου τυπου διοτι προφανως ο επιχειρηματιας μπερδευτηκε και νομιζει πως βρισκομαστε στο υπο αεροπορικη επιδρομη Λονδινο του Β' παγκοσμιου πολεμου. Η θεα ειναι απο το μπαλκονι μου πριν μερικα λεπτα. Νομιζω πως τετοιοι προβολεις ειναι εκτος τον αλλων επικινδυνοι και για την αεροπλοια.

 

Δίκιο έχεις giorgosgr.Και εγώ τις προάλες που έψαχνα το M56 βλέπω ένα προβολέα τέτοιου τύπου.Ακούω από το βάθος σειρήνες (χωρίς πλάκα) πριν τα μεσάνυχτα τι να πω;;;

 

Γυρίζαν καμιά ταινία;Ήρθαν εξωγήινοι;Πάντως το θέμα είναι ότι τέτοιοι προβολείς δεν είναι εκνευριστικοί μόνο για μας...

 

Και πάλι όμως θέλω να θέσω ένα άλλο ερώτημα.

Ποια είναι η άποψή σας για το σκεπτικο ορισμένων ανθρώπων να ανάβουν τα φώτα ως ένδειξη διαμαρτυρίας;Συγκεκριμένα, όταν σε περιόδους πολέμους όλους μας παρακινούν να ανάψουμε τα φώτα να τα δει ο δορυφόρος....

 

μιλάμε για λόξα και αρρωστημενες καταστάσεις...

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσυ τον είχες και κοντά γιώργο.

απο το σπίτι μου δεν φαίνονταν τόσο δυνατός..

Θέλω να πιστεύω πάντως οτι δεν θα τον ξαναδούμε.

Για φαντάσου όμως, στο τοπικό ΝΕΤ να το έβγαζαν σαν θέμα? τι θα έλεγαν στο BEST?

μου μπήκαν ιδέες.. :twisted: :twisted: :twisted:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χεχε..... :evil: (draculas μήπως ήσουνα και εσύ σε αυτή την ταινία τρόμου;)

το θέμα όμως είναι ότι το πρόβλημα παραμένει ότι και να γίνει...

 

εγω προσωπικά ταρακουνήθηκα αρκετα με τις σκέψεις κάποιων ότι ίσως φτάσει και στην Ελλάδα η μόδα του φωτεινού ουρανού...

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φαντάσου όμως, στο τοπικό ΝΕΤ να το έβγαζαν σαν θέμα? τι θα έλεγαν στο BEST?

μου μπήκαν ιδέες..

 

Καταλαβαινω τι εννοεις.... χεχεχε :twisted:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

draculas μήπως ήσουνα και εσύ σε αυτή την ταινία τρόμου;

ίσως φτάσει και στην Ελλάδα η μόδα του φωτεινού ουρανού...

 

Ποιά ταινία?

Τι είναι η μόδα του φωτεινού ουρανού?

 

Επίσης, πρέπει να σας πω, οτι στην μάχη εναντίον της φωτορύπανσης, είχαμε ενα νεκρό, και ενα τραυματία..

Χα χα πλάκα κανω..

απλώς έσπασα μια λάμπα, και "εξυσα" μια άλλη σπάζοντας το εξωτερικό γυάλινο κάλυμα, το ξέρατε οτι πέφτει η φωτεινότητα 2-3 φορές σε ένταση, αν το κάνετε αυτό? εγω δεν το ήξερα. ισως λόγω της θερμοκρασίας που πέφτει, και έτσι η λάμπα φθορίου είναι σαν μόλις να άναψε..

Ελπίζω η υγρασία να την αποτελειώσει, αλλιώς αυριο, μετά απο ενα.. allign στην σφεντόνα, θα την αποτελειώσω εγω.. :twisted: :twisted:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης