Jump to content

Το τελος της ερασιτεχνικης αστρονομιας (φωτορυπανση)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

250 χιλιόμετρα με κέντρο την Αθήνα είναι σχεδόν όλη η Ελλάδα πλην Μακεδονίας-Θράκης και Κρήτης. Μήπως είναι υπερβολή; Και πώς ορίζεται αυτή ή "άμεση" επίδραση;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 528
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ρε συ.. και μένα μου φαίνονται πολλά τα 250 χιλιόμετρα..

είναι περίπου η απόσταση Αθήνας, και Αγίου όρους..!

αν όντως τα 250 χιλιόμετρα είναι το όριο, τότε ο Πάρνωνας που απέχει περίπου 120, θα έπρεπε να είχε αρκετά σοβαρό πρόβλημα. :? :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρεα μου ειχε κανει τετοια εντυπωση αυτο το πραγμα που το θυμαμαι ακομα. Το βιβλιο το εχω ακομα νομιζω. Θα το ψαξω να σου δωσω ολο το κειμενο.Εαν δε το βρω θα παρω το Νικο ενα τηλεφωνο να ρωτησω ακριβως αυτα που αναρωτιεσαι.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο το Gooqle Earth οντως ειναι 250 χιλιομετρα.

Σ.Ε.Α.Α (συλλογος ερασιτεχνικης αστρονομιας αργολιδας)

 

http://astropanorama-panorama.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, για να παρουσιάσω και εγώ την φωτορρύπανση από εκεί που παρατηρώ. Η τοποθεσία είναι στο Ζούμπερι της Νέας Μάκρης:

att_23_3_06.jpg

Η εικόνα αυτή τραβήχθηκε με μια canon sd300 με χρόνο έκθεσης 16 δευτερόλεπτα (διάμετρος φακού περίπου 1 εκατοστό). Όχι δεν ξημερώνει από τη Δύση!! Απλά η Αθήνα φωτίζει τον ουρανό, έτσι ώστε στις φωτογραφίες να φαίνεται μπλέ!! Αν υπήρχαν σύννεφα, θα τα βλέπατε

 

att_26_4_06.jpg

Ίδια μηχανή, ίδιο μέρος, μικρότερος χρόνος έκθεσης (~6sec νομίζω). Κατεύθυνση βορειοδυτικά. Σαφώς καλύτερη η κατάσταση, αν εξαιρέσεις τις λάμπες στη Λ. Αεροπορίας. Προσέχτε στα αριστερά τη φωτορρύπανση που προκαλεί η πόλη της Νέας Μάκρης (~1,5-2km βόρεια)

 

att_26_4_06_II.jpg

Ιδια με πριν, μόνο που τώρα κοιτάμε προς το νότο. Σε πρώτο πλάνο, βλέπετε τις πολυαγαπημένες μου λάμπες που ο σοφός δήμος σκέφτηκε να δυναμώσει ενόψει εκλογών. Στο βάθος, το καλό αεροδρόμιο αλλά και η Ραφήνα, φροντίζουν για τις μη-ιδανικές συθήκες παρατήρησης. Πάνε οι εποχές που με ένα ζευγάρι κυάλια 7x35 έβλεπες άνετα το M4 :frown:

 

Γι'αυτό σκέφτομαι να το ρίξω σε κάνα μικρό διοπτρικό...

 

ps: φέτος το καλοκαίρι στην Επίδαυρο (στο αρχαίο θέατρο) κάποια στιγμή σβήσαν οι λάμπες για τις ανάγκες της παράστασης και ο ουρανός ήταν καταπληκτικός... όχι κάτι το ιδιαίτερο βεβαια, αλλά ένα 5άρι μέγεθος το έπιανε σίγουρα. Πάλι καλά δλδ γιατί η παράσταση ήταν αίσχος!! Και εγώ νομίζω ότι τα 250km είναι υπερβολικά, νομίζω 100 είναι ένα πολύ ασφαλές όριο

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αποφάσισα να σας πω τις εντυπώσεις μου από την "¨παρατήρηση" που έκανα στη Ζαρούχλα!

 

Έμεινα εκεί 2 νύχτες και ήμουν πολύ χαρούμενος διότι νόμιζα ότι επιτέλους θα έκανα παρατήρηση που θα μου έμενε αξέχαστη!Θα έκανα παρατήρηση σε υψόμετρο 1030 μέτρων με πεντακάθαρο ουρανό σε ένα πολυ γραφικό και όμορφο χωριουδάκι,το οποίο βρίσκεται στο τέλος ενός επαρχιακού δρόμου που ξεκινά από Ακράτα!Παρακαλώ προσέξτε το τελευταίο:Η Ζαρούχλα βρίσκεται σε δρόμο,οποίος τελειώνει εκεί που τελειώνει το χωριό!!!!Είναι το τελευταίο χωριό μέσα σε απότομες πλαγιές και σε υπέροχο δάσος!

 

Την πρώτη νύχτα,γύρω στις 2:30 ξεκίνησα γεμάτος χαρά για την απόκρυψη που θα γινόταν στις 4:34 .Ήθελα να βρω ένα ωραίο σημείο που να κοιτά χαμηλά νοτιοανατολικά. Πηγαίνω σε μία αλάνα μέσα στο χωριό........ Λάμπες της ΔΕΗ μπροστά μου! Μετακινούμαι παρακάτω,περισσότερες λάμπες τις ΔΕΗ. Ξαναμετακινούμαι στο τέλος του χωριού.....Οι γνωστές λάμπες της ΔΕΗ έστριβαν πυκνές πυκνές στον ανηφορικό δρόμο,μη τυχόν μείνει κάποιο πετραδάκι του χωριού αφώτιστο!!!!Αγανακτισμένος ξεκίνησα να βγω εκτός χωριού και πήγα προς τον οικισμό Δρυάδες. Αναγκάστηκα και έστησα τον εξοπλισμό, επάνω στον χωματόδρομο ελπίζοντας,ότι τέτοια ώρα δε θα περνούσε κανείς.Στο μέρος που μόλις είχα βρει, υπήρχε η γνωστή λάμπα της ΔΕΗ σε απόσταση περίπου 100 μέτρων,εξαιτίας της οποίας έπρεπε να βάλω το χέρι μου να την καλύπτει,ώστε να μπορώ να βλέπω αστέρια με γυμνό μάτι!

 

Την δεύτερη νύχτα έστησα μέσα στη Ζαρούχλα,περιτριγυρισμένος από λάμπες της ΔΕΗ,επειδή απλά βαριόμουν να ξαναπάρω τα βουνά,μέσα στα βουνά!

 

Φίλες και φίλοι

Περαστικά μας!!!!!!!!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποφάσισα να σας πω τις εντυπώσεις μου από την "¨παρατήρηση" που έκανα στη Ζαρούχλα!

 

Έμεινα εκεί 2 νύχτες και ήμουν πολύ χαρούμενος διότι νόμιζα ότι επιτέλους θα έκανα παρατήρηση που θα μου έμενε αξέχαστη!Θα έκανα παρατήρηση σε υψόμετρο 1030 μέτρων με πεντακάθαρο ουρανό σε ένα πολυ γραφικό και όμορφο χωριουδάκι,το οποίο βρίσκεται στο τέλος ενός επαρχιακού δρόμου που ξεκινά από Ακράτα!Παρακαλώ προσέξτε το τελευταίο:Η Ζαρούχλα βρίσκεται σε δρόμο,οποίος τελειώνει εκεί που τελειώνει το χωριό!!!!Είναι το τελευταίο χωριό μέσα σε απότομες πλαγιές και σε υπέροχο δάσος!

 

Την πρώτη νύχτα,γύρω στις 2:30 ξεκίνησα γεμάτος χαρά για την απόκρυψη που θα γινόταν στις 4:34 .Ήθελα να βρω ένα ωραίο σημείο που να κοιτά χαμηλά νοτιοανατολικά. Πηγαίνω σε μία αλάνα μέσα στο χωριό........ Λάμπες της ΔΕΗ μπροστά μου! Μετακινούμαι παρακάτω,περισσότερες λάμπες τις ΔΕΗ. Ξαναμετακινούμαι στο τέλος του χωριού.....Οι γνωστές λάμπες της ΔΕΗ έστριβαν πυκνές πυκνές στον ανηφορικό δρόμο,μη τυχόν μείνει κάποιο πετραδάκι του χωριού αφώτιστο!!!!Αγανακτισμένος ξεκίνησα να βγω εκτός χωριού και πήγα προς τον οικισμό Δρυάδες. Αναγκάστηκα και έστησα τον εξοπλισμό, επάνω στον χωματόδρομο ελπίζοντας,ότι τέτοια ώρα δε θα περνούσε κανείς.Στο μέρος που μόλις είχα βρει, υπήρχε η γνωστή λάμπα της ΔΕΗ σε απόσταση περίπου 100 μέτρων,εξαιτίας της οποίας έπρεπε να βάλω το χέρι μου να την καλύπτει,ώστε να μπορώ να βλέπω αστέρια με γυμνό μάτι!

 

Την δεύτερη νύχτα έστησα μέσα στη Ζαρούχλα,περιτριγυρισμένος από λάμπες της ΔΕΗ,επειδή απλά βαριόμουν να ξαναπάρω τα βουνά,μέσα στα βουνά!

 

Φίλες και φίλοι

Περαστικά μας!!!!!!!!!!

 

Το νέο αστρονομικό αξεσουάρ "Sfedona PRO" μαζί με τα απαραίτητα "50gr Rocks" το έχεις ακουστά? Μαζί δε με ένα "Oloprosopi Koukoula 2.0" διασφαλίζουν γρήγορη και διακριτική απαλλαγή από τέτοιες ενοχλήσεις!

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το νέο αστρονομικό αξεσουάρ "Sfedona PRO" μαζί με τα απαραίτητα "50gr Rocks" το έχεις ακουστά? Μαζί δε με ένα "Oloprosopi Koukoula 2.0" διασφαλίζουν γρήγορη και διακριτική απαλλαγή από τέτοιες ενοχλήσεις!

 

εγώ το έχω ακουστά (αν και δεν το έχω εφαρμόσει...)

 

τη κουκούλα όμως τι να την κάνει?

 

μες την ερημια αυτός και οι λάμπες της ΔΕΗ!!! :P

 

να έλεγα ότι υπήρχε και κόσμος κοντά....

 

Δημητρη go on :cheesy:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μες στην ερημιά, οι λάμπες της ΔΕΗ πρέπει να βγούν απο την μέση! Σφεντόνα και καθάρισες.Εγώ ούτε που θα το σκεφτόμουνα, πόσο μάλλον αφού είναι τόσο απομονωμένα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη μεγάλη ατυχία, μέσα σε τόση σκοτεινιά να μη μπορείς να στήσεις πουθενά! – με ασφάλεια υποθέτω. Εύχομαι να ευχαριστήθηκες τουλάχιστον τα ωραία κρέατα της περιοχής! Πάντως, απ΄όσο γνωρίζω ο δρόμος συνεχίζει ως χωματόδρομος προς τα νότια μετά την Ζαρούχλα. Με την ευκαιρία, πολύ θα το ήθελα να έστηνα κάποτε σκηνή για οργανωμένη παρατήρηση στις όχθες της λίμνης του Τσιβλού. Όποιος δεν έχει πάει έστω για βόλτα εκεί, χάνει!

 

Canopus, το Ζούμπερι και γενικά, όλη η ακτογραμμή μέχρι τον Μαραθώνα τουλάχιστον, έχει πια σοβαρό πρόβλημα. Μόνη «σωτηρία» ο ουρανός πάνω από την θάλασσα. Κι εγώ πιτσιρικάς σάρωνα με τα κιάλια τον νυχτερινό ουρανό της περιοχής. Πρόσφατα που ξαναδοκίμασα απογοητεύτηκα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PapGeo όντως η λίμνη Τσιβλού ήταν πανέμορφη.Φάγαμε στη ταβέρνα που βρίσκεται στις όχθες της και ομολογώ ότι ήταν από τα καλύτερα γεύματα που έχω κάνει στη ζωή μου!!!!!

Ο δρόμος που λες μετά την Ζαρούχλα,υπάρχει,τον είδα,αλλά είχε πολλά δέντρα και δεν έβλεπα καθόλου νότο!

 

Όσο για την σφεντόνα,ειλικρινά,μέσα στα νεύρα μου εκείνη την ώρα,έβαλα σκοπό να αγοράσω μια...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σφεντόνα δεν είναι αγορά..

είναι επένδυση!

:lol: :lol: :lol:

 

Χρήσιμη συμβουλή: αν έχετε σφεντόνα, δε χρειάζεται να αγοράσετε σφαιράκια, υπάρχουν χιλιάδες στρογγυλά βότσαλα στις παραλίες.

το αναφέρω επειδή πρόσφατα "εστειλα" μια λάμπα να συναντήσει τις υπόλοιπες, με βοτσαλάκια.

Η συγκεκριμένη λάμπα ήταν απο τις δύσκολες λόγω.. υψόμετρου, είχα προσπαθήσει 2-3 βράδια να την πετύχω με απλά χαλίκια, αλλα αυτά έστριβαν μόνα τους, ή έκαναν "κοιλιά", γενικώς πήγαιναν παντού, εκτός απο την λάμπα. Με τα βοτσαλάκια όμως.. σε 5 λεπτά η λάμπα έσβησε για πάντα..

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Canopus, το Ζούμπερι και γενικά, όλη η ακτογραμμή μέχρι τον Μαραθώνα τουλάχιστον, έχει πια σοβαρό πρόβλημα. Μόνη «σωτηρία» ο ουρανός πάνω από την θάλασσα. Κι εγώ πιτσιρικάς σάρωνα με τα κιάλια τον νυχτερινό ουρανό της περιοχής. Πρόσφατα που ξαναδοκίμασα απογοητεύτηκα.

 

Άστα να πάνε φίλε μου, όπως ακριβώς τα λες είναι. Άμα δεις τις φωτογραφίες μου πιο πάνω, από το Ζούμπερι είναι. Πάνε ανεπιστρεπτί οι εποχές που έβλεπα άνετα το M104 με το TAL. Αλλά όταν βλέπεις στις εκλογές να εφανίζει ο δήμαρχος ως έργο του το "Γέμισε ο τόπος φως" τι να περιμένεις.

 

Ο δρόμος που λες μετά την Ζαρούχλα,υπάρχει,τον είδα,αλλά είχε πολλά δέντρα και δεν έβλεπα καθόλου νότο!

 

Να ένας σωστός άνθρωπος... :cheesy: Τι να τον κάνεις τον καθαρό ουρανό αν δε βλέπεις στο νότο? Southern Sky rulzzzz (και δυστυχώς έχει τη χειρότερη φωτορύπανση στο Ζούμπερι)

 

@all Η κουκούλα χρειάζεται γιατί δεν ξέρεις ποτέ αν υπάρχει κάποιος κοντά και βλέπει. Εξ'άλλου, με την κουκούλα νιώθεις γνήσιος μπαχαλάκιας, και έτσι η όρεξη για να τα σπάσεις (τις λάμπες) γίνεται μεγαλύτερη. ΕΞΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ, Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΛΑΟ.

 

Το μόνο κακό με τις σφεντόνες είναι ότι είναι αποτελεσματικές μόνο στην τοπική φωτορύπανση. Άμα έχεις το el venizelos από κάτω, όσες λάμπες και να σπάσεις...

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω και εγω ρε παιδιά! Νότια η Αθήνα, Ανατολικά ο Ωρωπός, Δυτικά η βιομηχανική ζώνη Οινοφύτων, Βόρια η Χαλκίδα......Τις πιο πολλές νύχτες δεν παρατηρώ.......μαντεύω. Ασε που δίπλα στο σπίτι έχουν χτιστεί δύο μεγαθήρια σπίτια που μόλις κατοικηθούν και ανάψουν φώτα, με βλέπω να παίρνω το όπλο μου κι όποια λάμπα πάρει ο χάρος...
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Κοζάνη τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα...Ακόμα και στο κέντρο της πόλης τα μεσάνυχτα ο ουρανός είναι αρκέτα καλός για παρατήρηση. Πάντως προτείνω για όσους βρίσκονται σε μεγάλες πόλεις να αγοράσουν φωτορυπαντικά φίλτρα τα οποία εμποδίζουν τα φώτα της πόλης να επηρεάσουν την παρατήρηση του ουρανού με αποτέλεσμα να λαμβάνουμε πιο καθαρές και ευκρινείς εικόνες. =D> :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως προτείνω για όσους βρίσκονται σε μεγάλες πόλεις να αγοράσουν φωτορυπαντικά φίλτρα τα οποία εμποδίζουν τα φώτα της πόλης να επηρεάσουν την παρατήρηση του ουρανού με αποτέλεσμα να λαμβάνουμε πιο καθαρές και ευκρινείς εικόνες.

 

Τα φίλτρα αυτά βελτιώνουν ελάχιστα την κατάσταση.Ο σκοτεινός ουρανός είναι αναντικατάστατος! :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα ότι ο σκοτεινός ουράνος είναι αναντικατάστατος!!!! 8) Απλά το πρότεινα επειδή η φωτορύπανση στις μεγάλες πόλεις είναι σε υψηλά επίπεδα, η κατάσταση είνα τραγική και τα φίλτρα αυτά βελτιώνουν κάπως την κατάσταση.... =; :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δειτε μερικές φωτογραφίες απο την πολη της Καλαμάτας και θαυμάστε την απόλυτη ασυδοσία και κακογουστιά....

Στην πρώτη φωτογραφία δίνω τον τιτλο "oiko_proboli" διότι πλην της τοποθέτησής του σε κλαρί δένδρου (!!!) χρησιμοποιείται μαζι με μερικές χιλιάδες βατ ακόμα να φωτίζει δυο τοιχους από γραφεία κάποιου συλλόγου με δραστηριότητες φυσιολατρικές (!!!!) Δεν αναφέρω το ονομά του εν λογω συλλόγου γιατί ο πρόεδρος του δεσμεύτηκε να λύσει το θέμα.

Στην δεύτερη μπορείτε να θαυμάσετε ενα τσαμπί απο προβολείς αλογόνου των 20 ευρώ που βρίσκονται σε κολώνα της κεντρικής πλατείας. Ανάβουν σε προεκλογικές συγκεντρώσεις και σε καμμιά εκδήλωση.. ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι είναι χειρότερο η φωτορύπανση που δημιουργούν όταν ανάβουν η η τσιγγανικού (για να μην θεωρηθώ ρατσιστής) αισθητική ρύπανση που δημουργουν την ημέρα όταν είναι σβηστοί.

Να σημειωθεί πως κάτω απο το τσαμπί είναο το πιο in καφέ της πόλης.

Στην τρίτη μπορείτε να θαυμάσετε την μπαλαντέζα που είναι όλο τον καιρό χύμα σε πεζοδρόμιο γνωστού κλαμπ στο κέντρο της πόλης και η οποία τροφοδοτεί προβολέα αντιαεροπορικού τύπου ώστε να μην μείνει και το παραμικρότερο χωριό της Μεσσηνίας (αλλά ακόμα και γειτονικών νομών) ανενημέρωτο για το ότι άνοιξε το εν λόγω ... πολιτιστικο ίδρυμα και μας περιμένει.

Προσέξτε την ειδική μόνωση υψηλών προδιαγραφών που ονομάζεται "monotiki tenia" ότι πρέπει για ασφαλή τροφοδοσία προβολέων 7kw.

oiko_proboli.jpg.15705ed9d1ef6a95b950881258941760.jpg

tsampi.jpg.a49fac7bc2036978b2398cc034e5142d.jpg

mpalanteza.jpg.341c7465b69224f3ca440f40c94c2155.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη που θα το πω αλλά η κατάσταση είναι τραγική... :-# :-# :( Γιατί δεν κάνεις παράπονα στον δήμο;; :?:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλα, η δεύτερη φωτογραφία (τσαμπί) δεν παίζεται...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αυτό πραγματικά πρέπει να ονομαστεί το μνημίο του άγνωστου ηλιθίου!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Υγ: καιρό ειχα να γελάσω τόσο με μία φώτο!!! Γιώργο έγραψες!!!!

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλα, η δεύτερη φωτογραφία (τσαμπί) δεν παίζεται...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αυτό πραγματικά πρέπει να ονομαστεί το μνημίο του άγνωστου ηλιθίου!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Υγ: καιρό ειχα να γελάσω τόσο με μία φώτο!!! Γιώργο έγραψες!!!!

 

:mrgreen: :mrgreen: :cheesy:

Σοβαρά τωρα αν είναι δυνατόν να συμβαίνει τετοιο πραγμα :shock: Η αποκορυφωση της φωτορυπανσης και του καρακιτσαριού :evil: :twisted:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείτε κι άλλα τέτοια προβόλια απέναντι απο την Τράπεζα της Ελλάδος προσέξτε την εγκατάσταση ρευματοληψίας.... ειναι όλα τα λεφτά!!!

Σημειωτέον πως δεν είναι η μόνη, όλες οι κολώνες δημοτικού φωτισμού στην κεντρική πλατεία έχουν τέτοιες ρευματοληψίες .... υψηλών προδιαγραφών.

 

Γιατί δεν κάνεις παράπονα στον δήμο;;

 

Γιατί να κάνω παράπονα; Δεν τα βλέπουν οι υπεύθυνοι;;; Το δημαρχείο 200m μακριά είναι.

trapeza_ellados.jpg.7ed8d19379dbc5d4c84c1b1dffd0ec75.jpg

reymatolhpsia_1.jpg.918977808e48b1806c8c33d640110db7.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης