Jump to content

Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρης αναλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας ενα ευχαριστω στο Astroshop.de

 

Παραγγελνω το nexstar locking ring και ενα υγρο καθαρισμου της baader πριν απο ενα μηνα. Δεν ειχαν στοκ το locking ring, οποτε δεν μου χρεωσαν αμεσα την καρτα. Μετα απο δυο βδομαδες που τους ηρθε, ξεχασαν οτι δεν με εχουν χρεωσει, οποτε μου καναν ετσι δυο δωρακια, αξιας περιπου 45 ευρω... O:) O:) O:)

 

Ηθικο διδαγμα: Οι στραβες στις αγορες μεσω internet δεν γινονται παντα εις βαρος του αγοραστη...

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον δεν εγιναν τα πραγματα τελικα ετσι...

Η astroshop.de πληρωθηκε τελικα καταφερνοντας το απιστευτο να παρει δηλαδη χρηματα απο προπληρωμενη visa με μηδενικο υπολοιπο....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις χθες παρέλαβα περιχαρής το νέο μου IDAS LPS φίλτρο από OptCorp κατ'ευθείαν σπίτι μου! Φυσικά, τα σύννεφα μόλις είδας το φίλτρο μαζεύτηκαν..@$#!&*!! :evil: Απόλυτα ικανοποιημένος από την επικοινωνία (απάντησαν σε όλα μου τα mail εντός μιας ημέρας). Το πακέτο ήρθε με USPS Express Mail International με κόστος μεταφ. $42.6 (περ. 28 ευρώ). Το όλο πακέτο μου κόστισε 152 ευρώ, δηλ. 80 (!) ευρώ λιγότερο από ότι αν αγόραζα από Αγγλία...!

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε Αντώνη και Ηλία για τη βοήθειά τους ! =D> =D>

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Ηλία, και περιμένουμε εντυπώσεις εναγωνίως. Και κυρίως στο πως περνάει (ή δεν περνάει) το Ηα.

 

Αλλά αμάν αυτή η OptCorp, $42 μεταφορικά για ένα φίλτρο !! Υποθέτω περιλαμβάνει ασφάλιση, αλλιώς δεν είναι παραπάνω από $10-$15

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Για όσους αγοράζουν από το ebay, ενημερώνω ότι το ebay άλλαξε την πολιτική του και καταργεί το αρνητικό feedback από πωλητές προς αγοραστές. Μόνο οι αγοραστές θα μπορούν πλέον να αφήνουν αρνητικό feedback. Αυτό επηρεάζει τις συναλλαγές καθώς οι αγοραστές δε θα διαστάζουν πλέον να κάνουν αρνητικό feedback από φόβο για ανταποδοτικό αρνητικό feedback.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eχει να πεσει αρνητικο feedback απο μπουφους πρωταρηδες... :lol: :lol: :lol:

Προβλεπω να βαζουν ολοι οι εμποροι σημανση: απαγορευεται το πονταρισμα για ατομα με κατω απο 10 feedback...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eχει να πεσει αρνητικο feedback απο μπουφους πρωταρηδες... :lol: :lol: :lol:

Προβλεπω να βαζουν ολοι οι εμποροι σημανση: απαγορευεται το πονταρισμα για ατομα με κατω απο 10 feedback...

Φίλε Laskos και φίλε Ανδρέα

Εξηγήστε και σε μας τους μπούφους τι είναι αυτό το feedback γιατί μπορεί να κάνουμε ορισμένα ψώνια από εξωτερικό αλλά αυτό για να είμαι ειλικρινής δεν το γνωρίζω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες Ερώτηση:

 

Για αγορά Celestron NexStar 6SE απο Αμερική με βάρος περίπου 16 κιλά ή 35.27 lb και αξία $999.

 

Αν το πάρω απο κατάστημα και το εκτελωνίσω μόνος τί θα πληρώσω???

 

Αν μου το στείλει γνωστός απο αμερική και δηλώσει όσο το δινατόν μικρότερη αξία τί θα πληρώσω???

 

Ευχαριστώ!

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξηγήστε και σε μας τους μπούφους τι είναι αυτό το feedback γιατί μπορεί να κάνουμε ορισμένα ψώνια από εξωτερικό αλλά αυτό για να είμαι ειλικρινής δεν το γνωρίζω

 

Είναι η αξιολόγηση που γράφεις για κάθε χρήστη μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής.

 

Για αγορά Celestron NexStar 6SE απο Αμερική με βάρος περίπου 16 κιλά ή 35.27 lb και αξία $999.

 

Αν το πάρω απο κατάστημα και το εκτελωνίσω μόνος τί θα πληρώσω???

 

Αρχικά βεβαιώσου ότι σου στέλνουν Celestron διότι πολλά καταστήματα δεν τα στέλνουν εξωτερικό. Από εκεί και πέρα ισχύουν τα όσα έχουν γραφτεί, με πίνακες και υπολογισμούς ώστε να το υπολογίσεις. Υπάρχει κάποιο σημείο που δεν καταλαβαίνεις;

 

Αν μου το στείλει γνωστός απο αμερική και δηλώσει όσο το δινατόν μικρότερη αξία τί θα πληρώσω???

 

Ισχύουν τα ίδια αλλά ως αξία για τη βάση των υπολογισμών θα θεωρήσεις τη μειωμένη.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα το στελνεις με την USPS (United States Postal Office).

 

Δες το παρακατω λινκ και την φωτο. Βαλε τα κιλα (pounds) και εχει΅ αρχικα την τιμη για το ταχυδρομειο.

 

http://ircalc.usps.gov/default.aspx?Mode=Intl_Single&CID=10156

 

Σειρα εχει το τελωνειο (ελληνικο)..... ](*,)

 

Εκει εχεις, δασμους (2%) επι της χονδρικης του προιοντος + ΦΠΑ 19 % το ιδιο.

 

Κανονικα πρεπει το τελωνειο να φορολογησει με την χονδρικη τιμη του προιοντος απο την Αμερικη. Φυσικα αυτοι αντι αυτο, εχουν μια λιστα "παρομοιων" αντικειμενων και βαρανε στο ψαχνο, χωρις να ψαχνουν ποσο ακριβως εκανε στην Αμερικη ή τελοςπαντων στην Ελλαδα (χονδρικη παντα).

 

Επειδη την εψαχνα με την Αμερικη και εχω και φιλο εκει και επισης και φιλο τελωνειακο μου ειπε ολα αυτα.

 

Με τον φιλο δεν κερδιζεις κατι να στο φερει γιατι θα πρεπει να το δηλωσει + τα τυχον παραπανησια κιλα.

 

Εσυ μπορεις να του πεις να στο στειλει με τα εθνικα τους ταχυδρομεια (βλεπε παραπανω) και να στα στειλει με την ενδειξη gift ή μεταχειρισμενο. Αλλα οι τελωνειακοι ειπαμε ειναι τσακαλιακαι καταλαβαινουν τι γινεται οποτε οτι και να δηλωσεις αυτοι θα κανουν αυτο που αυτοι ξερουν....! :-({|=

USPS.JPG.4e6dff526c4c85bc23c0671a19fd8125.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά πόσες μέρες περίπου κάνει να έρθει ένα δέμα από Αμερική με USPS First Class International?

Ο αποστολέας μου είπε πως το έστειλε στις 12 Ιουνίου και ακόμη να μου έρθει, και έχω αρχίσει και ανησυχώ πολύ.

Σε περίπτωση που δεν το λάβω τις επόμενες ημέρες, τι μπορώ να κάνω?Απ'ότι ξέρω δεν είναι ασφαλισμένο με First Class.

 

Δυο πράγματα φοβάμαι μήπως έχουν συμβεί:

 

Ή δεν το έστειλε ο αποστολέας (ιδιώτης από Astromart αλλά με καλές κριτικές) ή το άφησαν στο γραμματοκιβώτιο και μου το έκλεψαν.

Αυτά σε περίπτωση που δεν μου έρθει άμεσα.

 

(Ηλία δώσε τα φώτα σου!8-[ )

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε, προς το παρόν το ασφαλέστερο θα ήταν να πάρεις ένα τηλ. στο ταχυδρομείο της περιοχής σου, να ζητήσεις να σου δώσουν το τηλέφωνο της διανομής και να βρεις τον ταχυδρόμο που έρχεται στη γειτονιά σου. Θα μπορέσει να σου δώσει μια απάντηση αν σου άφησε κάποιο δέμα ή όχι όλο αυτό το διάστημα.

18 μέρες είναι μεγάλη καθυστέρηση, αλλά τουλάχιστον έτσι θα αποκλείσεις το ένα δυσάρεστο ενδεχόμενο... Εύχομαι να πάνε όλα καλά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ Ηλία ευχαριστώ πολύ!

 

Σε περίπτωση που δεν μου έχει αφήσει το δέμα, σημαίνει ότι μάλλον αυτός απ'το Astromart δεν το έστειλε?

Ή χάθηκε στη διαδρομή από Αμερική προς Ελλάδα?

Έχουν συμβεί τέτοιες περιπτώσεις?

 

Αχ...μια φορά επέλεξα το First Class και έχω τρεχάματα. 8-[

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από Αμερική όσες φορές μου έχουν στείλει, καθυστερούν αρκετά, πολύ περισσότερο απ'ότι Κίνα. Γύρω στις 3 εβδομάδες μου έκαναν...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που λέει ο Μάνος είναι παρήγορο. Συνήθως όμως για Αθήνα με first class η παράδοση γίνεται μέσα σε 1-2 βδομάδες - καθυστερήσεις όμως συμβαίνουν...

Άγγελε, ψάξτο λίγο με τον ταχυδρόμο και περίμενε... Ελπίζω να πάνε όλα καλά και μέχρι την Παρασκευή να το έχεις στα χέρια σου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά όλα καλά!:mrgreen:

 

Είχε συμβεί το εξής:

Πρώτον είχε καθυστερήσει και δεύτερον ο ταχυδρόμος δεν το άφησε στην είσοδο,αλλά άφησε ειδοποίηση που δεν βρήκα ποτέ.

Μετά από τηλέφωνα κτλ το πήρα πριν λίγο απ'το ταχυδρομείο.

 

Ηλία για μια ακόμη φορά η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη!

Ευχαριστώ και πάλι.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Είναι ασφαλείς οι αγορές από το εξωτερικό;

 

Για να συμπληρώσω τις γνώσεις μας σχετικά με την ασφάλεια των αγορών από το εξωτερικό, θα σας αναφέρω την εμπειρία που είχα πρόσφατα για αγορά είδους από το Ebay μέσω του PAYPAL. Νομίζω ότι καλό είναι, ότι έχει να κάνει με αγορές από το εξωτερικό, να είναι μαζεμένο κάπου και γι' αυτό δεν ανοίγω καινούργιο θέμα.

 

Το είδος που αγόρασα από Ebay ήρθε σύντομα με την γνωστή διαδικασία μέσω Χονγκ-Κονγκ. Η πληρωμή ευτυχώς είχε γίνει μέσω PAYPAL. Το κόστος ήταν $130.

Όταν το άνοιξα είδα ότι ήταν ελαττωματικό. Έπρεπε να το επιστρέψω. Στην πρώτη επικοινωνία που είχα με τον πωλητή (που ήταν εταιρία) μου ανέφεραν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Να το επιστρέψω για να δουν τι συμβαίνει.

Το επέστρεψα και χρεώθηκα τα έξοδα αποστολής, και κράτησα την απόδειξη με τον αριθμό αποστολής.

 

Μετά από 2 mail που έστειλα στην εταιρία του πωλητή κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Μου έλεγαν ότι δεν το πήραν ακόμη και ότι σύντομα θα πάνε να το πάρουν από το ταχυδρομείο τους. Γενικά χρονοτριβούσαν.

 

Αφού πέρασαν αρκετές ημέρες, σκέφτηκα να δω τι κάνει το Εbay και το PAYPAL σε αυτές τις περιπτώσεις. Η απάντηση που είχα από το Ebay ήταν η εξής:

 

There's a couple of steps you can take now:

 

1) Talk to the seller

2) Report the seller to PayPal (up to 45 days from payment date)

3) Use the eBay Dispute Console (10-60 days from listing end date)

 

Ακολουθούσε πλήρη ανάλυση αυτών των βημάτων.

 

Στο επόμενο mail που έστειλα στον πωλητή, μου είπε ότι παρέλαβε το αντικείμενο και είδε ότι είναι σπασμένο. Ούτε λίγο ούτε πολύ μου ζήτησε να ξαναστείλω τα μισά χρήματα από το πόσον της αγοράς, για να μου το επισκευάσει. :shock: Την κάτσαμε την βάρκα.

Τους εξήγησα ότι το λάθος δεν είναι δικό μου, αλλά δικό τους. Και ότι είναι υποχρεωμένοι να μου στείλουν νέο προϊόν συν αυτή τη φορά, τα έξοδα που είχα κάνει για την αποστολή. Προφανώς οι τύποι πίστευαν ότι θα είχαν να κάνουν με αμερικανάκι ... και μου το έπαιζαν κινέζοι.

" Τώρα θα το δούμε το θέμα σου, το boss λείπει στην Κίνα θα έρθει την επόμενη εβδομάδα " κλπ. Τελικά όλο το σκηνικό ήταν για να περάσουν οι 45 ημέρες του PayPal.

 

Στην συνέχεια έκανα γρήγορα την καταγγελία στο PAYPAL. Η ανταπόκριση τους ήταν άμεση. Μου είπαν ότι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα μου ζητούσαν παραπάνω πληροφορίες. Έστειλαν mail στην εταιρία του πωλητή, αυτός τους είπε ότι το αντικείμενο το έσπασα εγώ και κάπου εκεί νόμιζα ότι έχασα τα χρήματα μου. Πως θα μπορούσα να αποδείξω ότι το παρέλαβα σπασμένο;

 

Μετά από 3 εβδομάδες και όταν πια ήμουν σίγουρος ότι δεν θα έβγαζα άκρη, ήρθε ένα mail από PAYPAL και μου ζητούσε το ιστορικό της αγοραπωλησίας των mail που είχα ανταλλάξει με τον πωλητή και τον αριθμό αποστολής για το αντικείμενο που επέστρεψα με το ταχυδρομείο.

 

Τα έστειλα και την επόμενη ημέρα η PAYPAL μου απάντησε ότι τα χρήματα τα πήραν από τον πωλητή και επεστράφησαν στην κάρτα μου. Επίσης του είχαν πάρει και τα έξοδα αποστολής που είχα πληρώσει. Το θέμα είχε κλείσει. =D> =D>

 

Εύχομαι να μην έχετε αντίστοιχη εμπειρία, αλλά αν η αγορά έχει γίνει μέσω του PayPal σε εταιρία, κατάλαβα ότι πράγματι είναι ασφαλισμένη. Θα ήθελα βέβαια να ξέρω τι θα γινόταν αν ο πωλητής ήταν ιδιώτης. Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά, ή έχει εμπειρία, ας μου απαντήσει.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα ούτε με Κίνα & από εκεί κάτι που ξέχασαν μου το έστειλαν με δεύτερο δεματάκι.

Απλά κάνω συναλλαγές με εγγεγραμένους που έχουν ρεπόρτο από 99% & πάνω.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα πρόβλημα. Η canon 400D που αγόρασα πριν από 8 μήνες από το αμερικάνικο κατάστημα B&H σταμάτησε να λειτουργεί. Είμαι μέσα στην εγγύηση ΑΛΛΑ:

 

1) Η αντιπροσωπεία της canon στην Ελλάδα (www.intersys.gr) δεν με καλύπτεί.

 

2) Το κατάστημα αγοράς επίσης δεν με καλύπτει αλλά με παραπέμπει στον 'κατασκευαστή' χωρίς επιπλέον διευκρινίσεις.

 

3) Ο 'κατασκευαστής' είναι προφανώς η canon. Από 'κει και πέρα όμως σε ποιον απευθύνομαι? Τα sites της canon δεν δίνουν κάποιο σχετικό email ή τηλέφωνο παρά μονάχα με παραπέμπουν στον τοπικό αντιπρόσωπο δηλαδή την intersys!

 

4) Με την intersys που μόλις επικοινώνησα δεν έχουν ιδέα σχετικά με το που πρέπει να απευθυνθώ για την εγγύηση...

 

Δυο μέρες το ψάχνω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Προφανώς έχω γίνει μπαλάκι του ping pong αναρωτώμενος ποιος είναι πιο ανεύθυνος, το Β&Η, η intersys ή η Canon...

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι μέσα στην εγγύηση

 

Σίγουρα είσαι?? γιατι απ'οτι θυμάμαι έχεις κάνει μια επέμβαση...

 

Γιατι αν συνεχίζεις να έχεις εγγυηση μετά από την μετατροπή, τότε να πάω και εγώ την canon στην αντιπροσωπεία να φτιάξει το μαύρο χάλι που έχει αυτή την στιγμή…

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι μέσα στην εγγύηση

 

Σίγουρα είσαι?? γιατι απ'οτι θυμάμαι έχεις κάνει μια επέμβαση...

 

Γιατι αν συνεχίζεις να έχεις εγγυηση μετά από την μετατροπή, τότε να πάω και εγώ την canon στην αντιπροσωπεία να φτιάξει το μαύρο χάλι που έχει αυτή την στιγμή…

 

Έχω δύο canon. Μια 350D που την πήρα πρόσφατα μεταχειρισμένη για να της αλλάξω φίλτρο και μια 400D που πήρα πριν από 8 μήνες. Το πρόβλημα το έχει η 400D την οποία δεν έχω πειράξει καθόλου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4) Με την intersys που μόλις επικοινώνησα δεν έχουν ιδέα σχετικά με το που πρέπει να απευθυνθώ για την εγγύηση...

 

Δυο μέρες το ψάχνω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Προφανώς έχω γίνει μπαλάκι του ping pong αναρωτώμενος ποιος είναι πιο ανεύθυνος, το Β&Η, η intersys ή η Canon...

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

η intersys......αλλαΜΑΚΡΙΑΑΑΑ

 

 

Παιδια απο intersys κοιταξτε εδω ](*,)

 

http://photodp.com/community/showthread.php?t=928

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης