Jump to content

Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρης αναλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το ίδιο πράγμα είχε ξαναγίνει πριν μερικά χρόνια. Για ένα χρονικό διάστημα τα πακέτα από USPS δεν ερχόντουσαν από ΕΛΤΑ αλλά από Courrier. Αυτό άλλαξε μετά σε αυτό που όλοι ξέραμε, μέσω ΕΛΤΑ, και τώρα ξανααλλάζει μέσω Courrier και τα γνωστά κερατιάτικα στον εκτελωνισμό.

 

Εγώ παρήγγειλα ένα μικρό δέμα προ ολίγου και ζήτησα USPS Parcel Post και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πλέον, γι'αυτό και θα ζητήσω First-Class Mail International. Η μόνη επιλογή όπως φαίνεται και μάλιστα για πολύ μικρά δέματα (έως 2 κιλά).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντωνη , πριν 15 μερες παρελαβα απο HΠΑ δεμα δηλωμενης πραγματικης αξιας 110$ κ η προσφορα της FEDEX για πληρη εκτελωνισμο κ παραλαβη στον χωρο μου ηταν 140 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο φορος τηλεφωνικα μου ειπαν πως ειναι 22 ευρω κ ολα τα υπολοιπα εξοδα αποθηκης , εκδοση διατακτικης αμοιβη εκτελωνιστη κλπ κλπ!!!! Οπως καταλαβες μου κοστισε ο κουκος αηδονι αλλα τι να εκανα!!! Την ιδια μερα παρελαβα αλλο δεμα δηλωμενης αξιας 200$ παλι απο ΗΠΑ, μεσω ΕΛΤΑ κ πληρωσα αν θυμαμαι καλα 30 ευρω στο ταχυδρομειο κ τα παρελαβα!! Δηλαδη αν καταλαβα καλα οτι παραγγελνουμε απο δω κ στο εξης απο ΗΠΑ θα παραλαμβανονται μεσω FEDEX? Καηκαμε!!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς καήκαμε όντως. Δε φαίνεται να υπάρχει εναλλακτικό, προς το παρόν, εκτός από τη λύση που ανέφερα και επιβεβαίωσε ο roryt και μόνο για μικρά πακέτα. Για μεγάλα πακέτα ή για πακέτα που πρέπει οπωσδήποτε να ασφαλιστούν νομίζω ότι θα μας πιουν το αίμα :evil:
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηθελα να ρωτησω για τις Paypal .Υπαρχει καποιο αλλο κρυφο επιτοκιο εκτος του 3% σε καθε αγορα ?
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σήμερα παρέλαβα από ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ πακέτο ασφαλισμένο - σε χαμηλότερη αξία - για $90 από ΗΠΑ μέσω USPS Express Mail International και μάλιστα παραδόξως δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω!

Μάλλον πρέπει να θεωρήσω τον εαυτό μου πολύ τυχερό;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

 

Τι βαρος ειχε το δεμα; Μηπως κατω απο (πχ) 2 κιλα, ειναι οπως παλια και αλλιως οταν υπερβαινουμε το οριο;

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να είναι οριακά κάτω από 2 κιλά. Πέταξα τη φόρμα και δεν τσέκαρα τι βάρος είχε συμπληρωθεί εκεί :( . Αλλά αν είναι έτσι μπλέκεται λίγο το πράγμα :-k

Πάντως παράπονο δεν έχω... :cheesy:

Φιλικά,

Ηλίας.

ΥΓ. Το λευκό αυτοκόλλητο της USPS πάντως πάνω στο πακέτο είχε τυπωμένο $39.00. Ίσως αυτό δίνει ένα οδηγό για το βάρος...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τσεκαρα το site της USPS και τα $39 αντιστοιχούν σε Express Mail International σε ένα πακέτο 3 lbs - αν και ο πωλητής μου χρέωσε $59 για έξοδα συσκευασίας και αποστολή. Μάλλον τελικά υπερέβαλα στο βάρος παραπάνω :(

Σε κάθε περίπτωση, την Παρασκευή παρέλαβα ένα Lumicon Giant Easy guider δηλωμένο για $90 με την παραπάνω υπηρεσία μέσω ΕΛΤΑ (Πόρτα-Πόρτα) και τελικά δεν πλήρωσα τίποτα για εκτελωνισμούς κλπ.

Δεν ξέρω βέβαια αν τελικά το πακέτο πέρναγε από τη διαδικασία εκτελωνισμού μήπως άλλαζαν τα πράγματα.

Θα δούμε στην επόμενη παραγγελία ...

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Επιβεβαιώνω ότι πακετάκι 2 κιλών που είχε σταλεί με First-Class Mail International μου παραδόθηκε μέσω ΕΛΤΑ και χωρίς τελωνεία.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τότε έχω λάβει άλλο ένα πακέτο express από την υπηρεσία Πόρτα-πόρτα των ΕΛΤΑ χωρίς προβλήματα. Από ότι έψαξα με δύο τηλέφωνα στο Πόρτα-πόρτα και στο 8001182000, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν φαίνεται να έχει αλλάξει τίποτα στους εκτελωνισμούς USPS μέσω ΕΛΤΑ.

Τα first class international, δηλαδή μικρά πακέτα βάρους μέχρι 4 lbs - παλιό letter post - τα οποία δεν συνοδεύει δήλωση εκτελωνισμού (Customs Declaration and Dispatch note - CP72) ούτε τιμολόγιο αγοράς και δεν έχουν κάποια κωδικοποίηση, ούτως ή άλλως περνάνε χωρίς τελωνείο. Αυτά τα δέματα φέρουν μονάχα ένα αυτοκόλλητο που αναφέρει περιεχόμενο και αξία περιεχομένου, αλλά δεν έχουν ούτε tracking number ούτε συνοδευτικά έγγραφα τα οποία είναι απαραίτητα για να ρίξουν απο πάνω φόρους, εκτελωνιστικά κλπ. Υποθέτω θα υπάρχουν περιπτώσεις που κάποια τέτοια πακέτα θα πέρασαν εκ παραδρομής από τελωνείο, αλλά ο κανόνας είναι να φεύγουν χωρίς εκτελωνισμό μαζί με την κανονική αλληλογραφία (παλιό letter post γαρ).

Αν κάποιος γνωρίζει διαφορετικά ή έχει κάποια άλλη εμπειρία ή πιο πρόσφατα δεδομένα, παρακαλώ να με διορθώσει για να αποφευχθούν λανθασμένα συμπεράσματα και επιλογές.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις επεστρεψα απο το Ελ. Βελ. απο παρελαβα εναν crayford.

 

Η αγορα εγινε απο το http://www.optcorp.com την παρασκευη που μας περασε (14/09/07) και ηρθε χτες στο αεροδρομιο. (πολυ γρηγορα!), με ups!

 

συγκεκριμενα αγορασα αυτον http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=8747&kw=jmi&st=2

 

 

το κοστος του εστιαστη και των μεταφορικων ειναι 203usd.

 

Τον εκτελωνισμο τον εκανα μονος μου αφοu η αμοιβη του εκτελωνιστη της ups ειναι μου ειπαν, περιπου 60% της αξιας.

ετσι πληρωσα 15 ευρω διατακτικη, 40 ευρω φορους και 10 ασφαλιστρα+αποθηκευση+εργατικα, αρα μου κοστισε 145(203usd)+15+40+10=210euro !

 

το συγκεκριμενο μαγαζι, εχει και αλλους τροπους αποστολης εκτος ups, εδω εγω εκανα την βλακεια, ενω το ηξερα οτι θα κατσει τελωνειο, και βιαστηκα και το παραγγειλα, τεσπα, μαλλον θα πληρωνα λιγοτερα αλλα δεν πειραζει αφου πιστευω οτι και παλι τον αγορασα σε σχετικα καλη τιμη, τι λετε? :?:

 

 

να συμπληρωσω οτι το βαρος ηταν 1 κιλο (2,3lb)

 

 

update! το βρηκα στην ευρωπη 189 ευρω, μαλλον βιαστηκα!! #-o #-o

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ΠΑΙΔΙΑ αυτη η συζητηση ξεκιναει εκπληκτικα, αλλα τελειωνει πολυ ασχημα... Αφηνει την εντυπωση οτι πλεον δεν μπορεις να αγορασεις ευκολα απο Αμερικη γιατι θα στο φερουν με courrier και θα σου ζητησουν ενα τεραστιο ποσο για εκτελωνισμο.

Αλλα οπως μου εγραψε ο eliasg2004 σε ενα αλλο post μου:

First class international, χωρίς τελωνείο, χωρίς ασφάλεια, μέσα σε 7-10 μέρες παράδοση για δέματα μέχρι 4 lbs (προσοφθάλμια, barlow, φιλτρα κλπ)

Express international για βαρύτερα πράγματα, με ασφάλεια και τελωνείο, αλλά η παράδοση γίνεται μέσα σε 5-7 μέρες από Πόρτα-πόρτα. Πληρώνεις εκτελωνισμό, φόρους κλπ υπολογισμένους πάνω στη δηλωμένη τιμή του πακέτου+αξία μεταφορικών

 

Καντε λιγο μια ανανεωση λιγο εδω, αν αυτα που γραφει ο eliasg2004 ισχυουν, γιατι μενει μια λανθασμενη εντυπωση για τις αγορες απο Αμερικη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

 

Το θεμα ειναι απλο και ευκολο αλλα απαιτει λιγη προσοχη ωστε η δουλεια να γινει σωστα.

 

Για παραδειγμα, τις προαλλες παραγγειλα ενα καλωδιο για την DMK (αξιας 35$ η 25 ευρω) και τους ζητησα να σταλει συστημενο .... δηλαδη αλλα 4.50$ επιπλεον .... θα το εχω στο χερια μου μεσα σε περιπου 5 εργασιμες μερες και χωρις καθυστερησεις, τελωνεια, κουριερ κτλ.

 

Αυτα που γραφει ο Ηλιας ακομα ισχυουν .... γενικα ΜΑΚΡΙΑ απο κουριερ και με καθε ευκαιρια να σταλει το δεμα με τα αμερικανικα ταχυδρομεια απ'ευθειας.

 

Αν και οποτε χρειαζεται εκτελωνισμος, το κανουμε εμεις οι ιδιοι μεσα σε δυο ωρες στο αεροδρομιο. Ειναι κατι που ειναι ευκολο (παμε για σφραγιδες απο γραφειο σε γραφειο) και δεν χρειαζεται καμια ιδιαιτερη γνωση.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιβεβαιώνω πώς ότι δέμα έρχεται με USPS δεν περνάει τελωνείο.

Έχω λάβει αρκετά τέτοια δέματα απο τον Αύγουστο και μετά απο ιδιώτες (astromart & ebay) αλλά κι απο scopetronix και κανένα δεν πέρασε τελωνείο. Μάλιστα ήρθαν πολύ γρήγορα, σε περίπου 1 εβδομάδα ή το πολύ 10 ημέρες.

 

Φαίνεται ότι νέα υπηρεσία της USPS δουλεύει πολύ ικανοποιητίκά. Έλαβα δέμα απο ΗΠΑ με priority mail σε τρείς!!!!! μέρες. Ούτε τελωνεία ούτε τίποτα

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω κι εγώ ένα μη-αστρονομικό δέμα από ΗΠΑ με δηλωμένη αξία $200 και τρόπο αποστολής USPS Express mail. Θα ενημερώσω για αποτέλεσμα!!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω κι εγώ ένα μη-αστρονομικό δέμα από ΗΠΑ με δηλωμένη αξία $200 και τρόπο αποστολής USPS Express mail. Θα ενημερώσω για αποτέλεσμα!!

Τα 200$ ήταν απαραίτητο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόση ήταν η πραγματική αξία του δέματος, εστάλη με Express Mail που απαιτεί δηλωμένη αξία και αγοράστηκε από μαγαζί που δεν κάνει "κόλπα" οπότε ναι, ήταν απαραίτητο να αναγραφεί. Σε αγορές από ιδιώτες ή μαγαζιά που κάνουν "κόλπα" όλα γίνονται αλλά αυτό είναι παράνομο (αν και η παρανομία είναι αυτού που δηλώνει ψευδή στοιχεία, δηλαδή του αποστολέα).
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν πέντε ημέρες παρέλαβα με Priority Mail International δέμα με βιβλία αστρονομίας 6,5lib (περίπου 3kgr) αξίας 130$ σε οκτώ ημέρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα πάντως έχουνε σταματήσει τελωνείο 3 διαφορετικά πακέτα απο US με usps τον τελευταίο χρόνο γι αυτό και αποφεύγω αγορές απο US.

Μακάρι να είσαι πιο τυχερός...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα παρέλαβα δέμα απο ΗΠΑ με USPS Priority Mail International με δηλωμένη αξία $127.70 χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Ότι δέμα έχω παραλάβει με αυτόν τον τρόπο δεν είχε κανένα πρόβλημα έως τώρα.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περιμένω κι εγώ ένα μη-αστρονομικό δέμα από ΗΠΑ με δηλωμένη αξία $200 και τρόπο αποστολής USPS Express mail. Θα ενημερώσω για αποτέλεσμα!!

 

Μου ήρθε σήμερα χωρίς κανένα τελωνείο παρόλο που όλα ήταν δηλωμένα κανονικά και νόμιμα! Απλά οι τελωνειακοί αδιαφόρισαν.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ σκέφτομαι να αγοράσω ένα 24mm panoptic από optcorp με USPS First Class. Τι λέτε θα μου' ρθει η..... ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά τηλεσκόπιο η οπτικό σωλήνα μπορούμε να αγοράσουμε από Αμερκή Καναδά κλπ η όχι και ο φόρος θα αντιστοιχεί στο πινακάκι του Αντώνη?

Θα έρθει στο σπίτι η θα τρέχω σε αεροδρόμιο και άν πρόκειται για επαρχία στο αεροδρόμιο της περιοχής? Σαν δύσκολα μου φαίνονται αυτά τα πράγματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πινακάκι του Αντώνη ισχύει. Θα πληρώσεις συνολικά ένα ποσό φόρων κάπου στο 25% της αξίας. Επιπλέον από αυτό, η αμοιβή εκτελωνισμού θα είναι:

 

-Μηδενική αν την κάνεις μόνος σου στο αεροδρόμιο

-Ελάχιστη (<10 ευρώ) αν παραγγείλεις μέσω USPS οπότε πάει με ΕΛΤΑ

-Κάπως σημαντική (έχω ακούσει για ~70 ευρώ) αν παραγγείλεις με UPS/FedEx/DHL κ.ο.κ.

 

Σε κάθε περίπτωση κάνε του υπολογισμούς σου και δες τι προτιμάς!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης