Jump to content

Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρης αναλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το κανω ενα up το θεμα, μια που ειχε παει πολυ πισω... Μηπως ηρθε ο καιρος να καρφιτσωθει στην αρχη του Αγορα Εξοπλισμου??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδες, λιγο επειγον γιατι εχω μεινει καιρο εκτος απο το σπορ και δεν ξερω τι παιζει τωρα με τα καινουργια μετρα.

Ποσο ειναι ποια το χαρατσι στο τελωνειο; Παλια βαζαμε χοντρικα +20 με +25% (και το spreadsheet δουλευε σωστα), τωρα φανταζομαι εχει ανεβει ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

.............................................................................................................PRICE USA

 

Προσφάτως ανακάλυψα μια υπηρεσία στο Ίντερνετ που παρέχει μεγάλη εξυπηρέτηση σε όσους θέλουν να ψωνίσουν από Αμερική, από εταιρίες οι οποίες δεν στέλνουν στην Ελλάδα και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Θα επεκταθώ λίγο, γιατί αξίζει της προσοχής μας και καλό είναι να γνωρίζουμε λεπτομέρειες, σε ένα πρόβλημα που μας παιδεύει καιρό τώρα.

 

 

Η ιστορία

 

Για όσους δεν γνωρίζουν τι ακριβώς συμβαίνει με την πολιτική που ακολουθούν διάφορες εταιρίες, πάρτε μία γεύση. Ψάχνοντας για κάποια είδη καθαρισμού φακών βρέθηκα στο site του Adorama USA. Οι τιμές ήταν πολύ καλές και μετά από 2 ώρες ψάξιμο, περιήγηση και συγκρίσεις κατέληξα να βάλω αρκετά στο καλάθι και να προχωρήσω στην πληρωμή. Μόλις όμως ο server τους είδε από ποια χώρα κάνω την παραγγελία αρνήθηκε πεισματικά να με εξυπηρετήσει.

 

Εκνευρίστηκα με τις 2 ώρες που έχασα και προσπάθησα να κάνω την ίδια παραγγελία από το ελληνικό Adorama στην πλατεία Κάνιγγος. Τα προϊόντα που ήθελα δεν υπήρχαν όμως εκεί και όσα υπήρχαν δεν είχαν καμία σχέση στις τιμές, με τις κατά πολύ χαμηλότερες της Αμερικής μαζί με τα έξοδα αποστολής. Επίσης στο τηλεφώνημα μου όπου εξέφρασα την επιθυμία να τα φέρουν από Αμερική, απάντησαν άλλη μία φορά όπως και παλαιότερα "μόνο ότι υπάρχει στο ελληνικό site μας. Δεν παίρνουμε παραγγελίες." Στην προσπάθεια να ψωνίσω από αλλού στο εξωτερικό, διαπίστωσα ότι τα μισά από αυτά που ήθελα τα είχε μόνο το Adorama USA διαθέσιμα και τα υπόλοιπα συμπωματικά ήταν στις καλύτερες τιμές πάλι εκεί.

 

Είναι η στιγμή που παρακαλάς να είχες κάποιο φίλο στην Αμερική να τα στέλνεις στο σπίτι του και κάθε φορά αυτός να πηγαίνει στο ταχυδρομείο να σου τα προωθεί Ελλάδα. Και φυσικά το ίδιο και για προϊόντα από Meade, Celestron, eBay με όσους δεν στέλνουν εκτός CONUS κλπ

 

Σε μερικές ημέρες αντιμετώπισα το ίδιο, χάνοντας ένα εξαιρετικά γερό τρίποδο μεταχειρισμένο σε αστεία τιμή από το Amazon USA, όταν είδα ότι δεν το στέλνουν Ελλάδα.

 

 

Η λύση

 

Δεν θυμάμαι πως βρέθηκε μπροστά μου η λύση. Λέγεται Price USA http://www.priceusa.com.au/

Είναι Αυστραλέζικη εταιρία και αντικαθιστά τον φίλο στην Αμερική. Έχει δημιουργηθεί για να ψωνίζουν οι αυστραλοί προϊόντα που δεν στέλνει η Αμερική στην χώρα τους. Η λειτουργία είναι απλή. Συμπληρώνεις μια φόρμα με τα προϊόντα που θέλεις, από το μέρος που θέλεις να ψωνίσεις και τον τρόπο που θέλεις να σου αποσταλθούν. Τσεκάρουν ότι υπάρχουν τα προϊόντα και λαμβάνεις ειδοποίηση μέσα σε 12 ώρες. Στην ειδοποίηση αναφέρουν αναλυτικά το κόστος προϊόντων και αυτό της αποστολής. ΔΕΝ χρεώνουν καθόλου ποσοστό για τις υπηρεσίες τους ΔΕΝ επιβαρύνουν τα έξοδα αποστολής. Δίνεις μια προκαταβολή μέσω PayPal ή πιστωτικής και παραγγέλνουν αυτοί τα προϊόντα. Ο συνεργάτης τους στην Αμερική όταν τα παραλάβει στα ταχυδρομεί και πληρώνεις το υπόλοιπο της παραγγελίας σου λίγο πριν αποσταλθούν στην Ελλάδα. Έχουν δυνατότητα για παραγγελίες από διαφορετικά καταστήματα και μπορούν να συνδυάσουν προϊόντα σε μία αποστολή.

 

Μου αρέσουν οι έξυπνες ιδέες!

 

 

Αρνητικά και θετικά

 

Αρνητικά: Τα προϊόντα θα καθυστερήσουν λίγο περισσότερο γιατί πρέπει να παραδοθούν πρώτα στην Αμερική και μετά να γίνει αποστολή στην Ελλάδα. Θα υπάρξει επιπλέον χρέωση διότι υπάρχει και το κόστος αποστολής στην διεύθυνση του συνεργάτη τους στην Αμερική. Αναγκαία κακά και τα δύο. Απλά είδα ότι οι αποστολές από USA σε USA δεν αργούν. Ευτυχώς το κόστος ταχυδρομείου από USA σε USA είναι μικρό. Εάν κάνετε παραγγελία προσπαθήστε καλύτερα να είναι από έναν πωλητή και όχι από διάφορα καταστήματα ώστε να συνδυαστούν μετά οι παραγγελίες σας σε μία. Αν και αυτό είναι δυνατό, στην πράξη είδα ότι υπάρχουν υπερχρεώσεις αποστολής στην Ελλάδα δεύτερου πακέτου, ενώ στην πραγματικότητα συνδυάζονται σε ένα πακέτο.

 

Στα θετικά να αναφέρω ότι έτσι λύνεται εντελώς το πρόβλημα από εταιρίες που δεν στέλνουν Ελλάδα λόγω πολιτικής τους. Και ότι οι αγορές που αναγράφουν "δωρεάν αποστολή" εννοώντας στην Αμερική, επιτέλους έχουν νόημα και για εμάς.

Επίσης, οι χρεώσεις στα έξοδα αποστολής είδα ότι είναι ίδια με αυτά που θα πλήρωνα αν τα έστελνα σε φίλο εκεί και αυτός σε εμένα εδώ. Δεν υπάρχει περιορισμός στο βάρος. Αν είναι δηλαδή 1 κιλό 20 ή 60 κιλά δεν έχει σημασία. Στην σελίδα τους υπάρχει τρόπος για να υπολογίζετε τα έξοδα αποστολής αλλά καλύτερα ρωτήστε τους. Το τιμολόγιο αγοράς δεν θα μπει μέσα στο δέμα η δεν θα κολληθεί στην εξωτερική πλευρά όπως γίνεται συνήθως για να μην χαθεί. Έτσι υπάρχει η δυνατότητα να αποσταλεί με απλό ταχυδρομείο στην διεύθυνσή σας. Φτάνει να το ζητήσετε. Βέβαια υπάρχει ο κίνδυνος με αυτόν τον τρόπο, τα αντικείμενα στο δέμα να δηλωθούν κατά λάθος με χαμηλότερη τιμή και έτσι να μην εισπράξουν κανονικά στο ελληνικό τελωνείο τους φόρους. Κάτι που δεν το θέλουν ούτε από την price USA. Αλλά ούτε και εμείς το θέλουμε. Γι αυτό χρειάζεται προσοχή για να είμαστε και τυπικά εντάξει με όσα πρέπει να πληρώσουμε. Καλό είναι να μην κάνουμε άλλο σχόλιο επ' αυτού.

 

 

Στην πράξη

 

Έκανα μια παραγγελία 100 δολαρίων για να δοκιμάσω. Η αποστολή από το ADORAMA στην διεύθυνση της εταιρίας τους, κόστισε μόνο 3 δολάρια. Για Ελλάδα $39, όσα θα με χρέωνε και το ADORAMA. Επίσης παρήγγειλα ένα ακόμη προϊόν από το αμερικάνικο AMAZON, αφού δεν το έστελναν Ελλάδα, για δω και πως θα λειτουργούσε το σύστημα της Price USA αφού θα έπρεπε να φέρουν εις πέρας δύο παραγγελίες από διαφορετικά μέρη και να τις συνδυάσουν. Την ίδια ημέρα έλαβα ειδοποίηση ότι τα προϊόντα είναι διαθέσιμα από τις 2 εταιρίες και αναλυτικά το κόστος. Η προκαταβολή που μου είπαν να στείλω με PayPal ήταν το 40% του συνόλου.

Σε 5 εργάσιμες ημέρες είχαν παραληφθεί τα πρώτα προϊόντα από τον συνεργάτη τους και περίμενε και την παραγγελία από AMAZON. Μετά όλα έγιναν ένα πακέτο και ήρθαν Ελλάδα. Να σημειώσω ότι στο ποσό των ταχυδρομικών υπάρχει,- εάν το επιλέξουμε- και ένα μικρό ποσό για δωρεάν επιστροφή και ξανά αποστολή σε εμάς αν υπάρχει πρόβλημα με το προϊόν. Έτσι αυξάνεται ο βαθμός της ασφάλειας μας για ελαττωματικά προϊόντα που είναι στην εγγύηση ή χρειάζονται επισκευή.

 

Σε κάθε περίπτωση μέχρι να δοκιμαστεί και από άλλους εδώ, ζητήστε ανάλυση του τελικού ποσού που θα πληρώσετε και του ποσού που αφορά το κόστος αποστολής, πριν να αποστείλετε χρήματα. Ιδιαίτερα επαναδιαπραγματευθείτε το κόστος αποστολής αν δεν σας βρίσκει σύμφωνο με όσα θα έπρεπε να πληρώσετε. Επίσης υπενθυμίστε το ποσό που θα αναγραφεί στα συνοδευτικά χαρτιά του πακέτου, εφ' όσον το τιμολόγιο θα έρθει ταχυδρομικά, για να αποφύγετε λάθη!

 

Ικανοποιημένος 100%.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία έχω διαβάσει κάπου και για αυτό

http://www.byserv.com/

ο θείος από την Αμερική... το οποίο όπως λέει εκτελωνίζει κι όλας.

 

Το έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει αν αξίζει ή όχι;

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό εδώ και καιρό και είμαι ευχαριστημένος:

 

http://www.shopandship.com/

 

Σου προμηθεύει μια διεύθυνση σε ΗΠΑ, Αγγλια και Κίνα οπότε μπορείς να παραγγείλεις ό,τι θες σε αυτές τις χώρες ακόμα και αν δεν παραδίδουν Ελλάδα.

 

Όταν τα παραλάβουν αυτοί, σου τα στέλνουν εδώ πολύ γρήγορα, εντός εβδομάδας και στα παραδίδει σπίτι η Γενική Ταχυδρομική. Χρέωση ανάλογα με το βάρος, μπορείτε να το δείτε στο site, έχει επίσης και ένα αρχικό κόστος εγγραφής (άπαξ). Σε γενικές γραμμές σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που το χρησιμοποίησα το συνολικό κόστος ήταν μικρότερο από τις εναλλακτικές.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:) Πείτε το, να μην ψαχνόμαστε :)

 

- Όμως σε σχέση με το PRICE USA? Εννοώ ότι χρεώνουν απλώς τα μεταφορικά ανάλογα με το βάρος ή υπάρχουν και άλλες χρεώσεις;

 

- Η διεύθυνση που δίνουν σε Αγγλία και Κίνα εξυπηρετεί πολύ. Κάνουν αγορές οι ίδιοι από Ebay?

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτοί δεν αγοράζουν τίποτα. Εσύ αγοράζεις και δηλώνεις στο κατάστημα από το οποίο αγοράζεις ως διεύθυνση αποστολής τη διεύθυνση που σου έχουν δώσει αυτοί σε όποια από τις τρεις χώρες θες. Η εταιρεία μετά αναλαμβάνει να το μεταφέρει έως το σπίτι σου και μάλιστα express και με παράδοση στο σπίτι.

 

Η χρέωση είναι μόνο σύμφωνα με το βάρος σύμφωνα με το calculator που έχει η σελίδα. Εμένα τελωνείο δε μου έχει χρεωθεί ποτέ αν και όλα γίνονται νόμιμα δηλαδή θεωρητικά μπορεί να χρεωθεί αν και κατά 99% τα μικρά δεματάκια τα αγνοούν οι τελωνειακοί.

 

Για παράδειγμα, πριν 2 εβδομάδες αγόρασα ένα ipod από το site της apple στην Αμερική. Η apple το έστειλε με δωρεάν ταχυδρομικά στη διεύθυνσή μου στην Αμερική και από εκεί μου το έστειλαν express με tracking και παράδοση courier στο σπίτι μου με μόνο 8.60 ευρώ (η ελάχιστη χρέωση για έως 0.5 kg).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, φαντάζομαι όμως ότι η συγκεκριμένη ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ μέθοδος απαιτεί 100% να έχει κάποιος PayPal, σωστά; Αυτό γιατί αν αγοράσεις κάτι με πιστωτική κάρτα online και βάλεις κατευθείαν τα στοιχεία της χωρίς paypal, ΔΕΝ μπορείς να έχεις διαφορετικό shipping address και billing address!!

 

Δηλαδή, με πιο απλά λόγια, δεν γίνεται (και το έχω δοκιμάσει πολλές φορές) να πληρώσεις κατευθείαν κάτι με κάρτα που έχει εκδοθεί από Ελληνική τράπεζα (και φαίνεται φυσικά αυτό) και να βάλεις σαν διεύθυνση αποστολής του εμπορεύματος την εξοχική σου κατοικία στις Μαλδίβες! :mrgreen: Για λόγους ασφαλείας δεν το δέχεται αυτό κανένας φορέας γιατί μπορεί να έχει, λέμε τώρα, κλέψει κάποιος την κάρτα μας (χωρίς να το έχουμε πάρει είδηση) και να παραγγείλει κάτι και να το στείλει σε άσχετη διεύθυνση.

Μόνο με το Paypal μπορεί να παρακαμφθεί αυτό στο οποίο δεν φαίνεται με τι πληρώνουμε, μπορεί εκτός από κάρτα να είναι και λεφτά από τραπεζικό λογαριασμό (μέθοδος η οποία δεν έχει και fees, να ξέρετε).

 

Οπότε επαλήθευσε αν μπορείς ότι είναι όντως έτσι.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από αστρονομικά καταστήματα έχω ψωνίσει με paypal από OPT και Agenaastro.

 

Έχω ψωνίσει χωρίς paypal αλλά με πιστωτική και δηλώνοντας ως billing address ΚΑΙ shipping address την ξένη διεύθυνση από:

 

amazon.com

apple.com

willbell.com

newegg.com

 

και άλλα που δε θυμάμαι τώρα. Με άλλα λόγια, δηλώνοντας ΙΔΙΑ διεύθυνση σε billing και shipping την ξένη, πιάνει.

 

Το να δηλώσω διαφορετική διεύθυνση (ελληνική billing και ξένη shipping) και να πληρώσω με πιστωτική το έχω κάνει στο telescopes.net και δούλεψε. Αλλού δεν έχω δοκιμάσει.

 

Νομίζω πως δεν υπάρχει αυτόματος έλεγχος του αν το billing address είναι σωστό κατά τη στιγμή της έγκρισης της κάρτας οπότε αν κάποιος δει την ίδια διεύθυνση ως billing και shipping δεν ασχολείται. Αν το ψάξει ο καταστηματάρχης από μόνος του δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Εγώ πάντως δεν έχω να αναφέρω προβλήματα με το συγκεκριμένο θέμα στα μαγαζιά που αναφέρω πιο πάνω.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Κάνω ένα up για να προσθέσω άλλη μια εταιρεία στις προαναφερθείσες που είπαν τα παιδιά, Κωνσταντίνος και Ανδρέας, και η οποία και αυτή έχει τον ρόλο του..."Θείου" από το Αμέρικα!! :mrgreen: \:D/

 

http://www.reship.com/

 

Φαίνεται αρκετά καλή και το site τους είναι και καλύτερο κατά τη γνώμη μου, σε σχέση με τις εταιρείες που ανέφεραν τα παιδιά. Για να είμαι ειλικρινής όμως, θα δοκίμαζα αυτή του Ανδρέα που έχει εμπειρία καλή μέχρι στιγμής και είναι πιο δοκιμασμένη περίπτωση...η όλη ιδέα πάντως νομίζω πως είναι τουλάχιστον ευφυής!! Για να δούμε όταν θα έρθει η ώρα...

 

Κανένας άλλος υπάρχει που να έχει δοκιμάσει αυτή την ωραία ταρζανιά; :D :P

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα σχετικά με την αγορά απο αμερική.

Συγκεκριμένα θέλω να πάρω κάποιους ES82 απο το astonomics(η εταιρία που κατέχει το CN).Η διαφορα στα λεφτα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.Δηλαδή ο ίδιος φακός ευρώπη έχει γύρω στα 300 ευρω(χωρίς μεταφορικά) ενώ απο αμερική έχει μόνο 199.95 δολλάρια,δηλαδή γύρω στα 154ευρω!!Και ο συγκεκριμένος έχεις και "Free ground shipping".

Και θέλω να ρωτήσω:πότε υπάρχουν τελωνεία κτλπ επιπλέον κόστη που στην ουσία τα 150 ευρω που γλύτωνα θα τα έδινα εκει;

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παρηγγειλα πρόσφατα κάτι από εκεί (επειδή νομίζω πρόσφατα άρχισαν να στέλνουν Ευρώπη) κ μου ήρθε τρελή χρέωση με το τελωνείο....

εγώ προσωπικά θα τους έστελνα μειλ κ θα του τόνιζα να το στείλουν το πακέτο με USPS. Να μην το ασφαλίσουν κ να το στείλουν με USPS.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ παρηγγειλα πρόσφατα κάτι από εκεί (επειδή νομίζω πρόσφατα άρχισαν να στέλνουν Ευρώπη) κ μου ήρθε τρελή χρέωση με το τελωνείο....

εγώ προσωπικά θα τους έστελνα μειλ κ θα του τόνιζα να το στείλουν το πακέτο με USPS. Να μην το ασφαλίσουν κ να το στείλουν με USPS.

Τι γλυτώνω με αυτόν τον τρόπο;

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γλυτωνεις πιθανότατα τελωνεία κ περίπου 25% της τιμής

Μου έστειλαν email ενημερώνοντας με πως δεν στέλνουν Ελλάδα.

τέλος πάντων,ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν η επόμενη μου κίνηση.Οι δασμοί εξαρτώνται απο το βάρος?Επικοινώνησα με την optcorp και μου είπαν πως περαν της αξιας του αντικειμένου και τα μεταφορικά θα χρεωθώ και τον εκτελωνισμό του πακέτου.

 

Επίσης είχε 2 υπηρεσίες αποστολής.

Ups και USPS.Έχω ξαναγοράσει και μου είχε έρθει με ups.Διάβασα απο εδω μέσα και οι περισσότεροι τείνεται στην USPS.Για ποιόν λόγο;

 

 

 

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα της UPS εκτελωνίζονται πάντοτε.

Τα των USPS όχι, ιδίως αν είναι μικρά, ελαφρά και η αναγραφείσα τιμή χαμηλή (πχ 100$).

Η Optcorp χρεώνει αρκετά για αποστολή, μεταξύ 40$ και 50$. Αλλά και πάλι ο ES 4.7 που πήρα από εκεί κόστισε τα μισά απ' όσο στην Ευρώπη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα της UPS εκτελωνίζονται πάντοτε.

Τα των USPS όχι, ιδίως αν είναι μικρά, ελαφρά και η αναγραφείσα τιμή χαμηλή (πχ 100$).

Η Optcorp χρεώνει αρκετά για αποστολή, μεταξύ 40$ και 50$. Αλλά και πάλι ο ES 4.7 που πήρα από εκεί κόστισε τα μισά απ' όσο στην Ευρώπη.

Ωραία.Αλλα τι με συμφέρει;

Να δώσω 160,να μου ερθει με την USPS και να χρεωθώ τον εκτελωνισμό (το οποίο κόστος δεν γνωρίζω?) ή να δώσω 20 παραπάνω και να τελειώνει η ιστορία;

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με USPS και αντικείμενο των 99$ θα είσαι πολύ άτυχος να χρεωθείς εκτελωνισμό. Δεν έχω χρεωθεί ούτε για 300$.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με USPS και αντικείμενο των 99$ θα είσαι πολύ άτυχος να χρεωθείς εκτελωνισμό. Δεν έχω χρεωθεί ούτε για 300$.

Άρα δεν είναι κάτι στάνταρ.Πάνω κάτω πόσο μπορεί να είναι το κόστος;

Το αντικείμενο έρχεται στην πόρτα μου όπως με την ups ή είναι αλλιώς το σύστημα;

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην το συζητάς καν, με USPS θα πάρεις. Εμπιστέψου μας, έχουμε πάρει δεκάδες φορές.

 

Με USPS το express θα σου έρθει με courier. Τα άλλα στο ταχυδρομείο από όσο θυμάμαι.

 

Το τελωνείο μπορεί να είναι έως και 40% της αξίας.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να δώσω 160,να μου ερθει με την USPS και να χρεωθώ τον εκτελωνισμό (το οποίο κόστος δεν γνωρίζω?) ή να δώσω 20 παραπάνω και να τελειώνει η ιστορία;

 

Με USPS ο αντιστοιχος φορεας σε εμας ειναι ειτε το πορτα-πορτα των ΕΛΤΑ (USPS EMI) είτε το απλό ταχυδρομειο ΕΛΤΑ. Και στις δυο περιπτωσεις ο εκτελωνισμος γινεται απο τα ΕΛΤΑ και η χρεωση για την διαδικασία ειναι 3 - 6 ευρω - οχι τα του τελωνειου, μονο τα "εξοδα παραστασης".

 

Με οποιοδηποτε αλλο τροπο (UPS, DHL, FeDex κλπ) θα σε παρουν τηλεφωνο και θα σε ρωτήσουν : "θελετε να το εκτελωνισουμε εμεις ή θα το κανετε εσεις ; " Στην πρωτη παρασταση θα πληρωσεις εξοδα εκτελωντιστη (οχι τα του τελωνειου, μονο τα εξοδα παραστασης του εκτελωνιστη) που ειναι κατι του στυλ 150 - 300 ευρω αναλογα την ετερεια. Στην περιπτωση που πεις "το κανω εγω" θα φας μια ημερα στον Βενιζελο.

 

Και στις δυο περιπτωσεις θα περασει τελωνειο. Στην πρωτη περιπτωση (ΕΛΤΑ) εχεις καλες πιθανοτητες να περασει με γρηγορες διαδικασιες και χωρις επιπλεων φορους, ιδιως αν ειναι μικρο και φτηνο. Στην περιπτωση κουριερ εχεις καλες πιθανοτητες να περασει απο τελωνειο και να πληρωσεις το επιπλεων ~ 30% της δηλωμενης τιμης ακομη και αν ειναι φτηνο και μικρο.

 

Η μονη περιπτωση που εχω αγορασει εκτος EU και μου ειρθε με κουριερ (DHL) χωρις επιπλεων εξοδα ηταν απο Κινα, που το στηλανε Γερμανια, το εκτελωνισανε εκει και μου το στυλαν απο Γερμανια - δεν ξερω πως το κανανε, τα αναλαβε ο ιδιος ο πωλητης και προφανως ειχε "ακρες".

 

Και μην νομιζεις οτι απο θεμα χρονου θα γλυτωσεις τιποτα με κουριερ, ιδιως μεσα στις γιορτες. Μου εχει τυχει με απλο ταχυδρομειο να παρω κατι απο NY μεσα σε 3 μερες και με EMI να κανει 7 μερες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να δώσω 160,να μου ερθει με την USPS και να χρεωθώ τον εκτελωνισμό (το οποίο κόστος δεν γνωρίζω?) ή να δώσω 20 παραπάνω και να τελειώνει η ιστορία;

 

Με USPS ο αντιστοιχος φορεας σε εμας ειναι ειτε το πορτα-πορτα των ΕΛΤΑ (USPS EMI) είτε το απλό ταχυδρομειο ΕΛΤΑ. Και στις δυο περιπτωσεις ο εκτελωνισμος γινεται απο τα ΕΛΤΑ και η χρεωση για την διαδικασία ειναι 3 - 6 ευρω - οχι τα του τελωνειου, μονο τα "εξοδα παραστασης".

 

Με οποιοδηποτε αλλο τροπο (UPS, DHL, FeDex κλπ) θα σε παρουν τηλεφωνο και θα σε ρωτήσουν : "θελετε να το εκτελωνισουμε εμεις ή θα το κανετε εσεις ; " Στην πρωτη παρασταση θα πληρωσεις εξοδα εκτελωντιστη (οχι τα του τελωνειου, μονο τα εξοδα παραστασης του εκτελωνιστη) που ειναι κατι του στυλ 150 - 300 ευρω αναλογα την ετερεια. Στην περιπτωση που πεις "το κανω εγω" θα φας μια ημερα στον Βενιζελο.

 

Και στις δυο περιπτωσεις θα περασει τελωνειο. Στην πρωτη περιπτωση (ΕΛΤΑ) εχεις καλες πιθανοτητες να περασει με γρηγορες διαδικασιες και χωρις επιπλεων φορους, ιδιως αν ειναι μικρο και φτηνο. Στην περιπτωση κουριερ εχεις καλες πιθανοτητες να περασει απο τελωνειο και να πληρωσεις το επιπλεων ~ 30% της δηλωμενης τιμης ακομη και αν ειναι φτηνο και μικρο.

 

Η μονη περιπτωση που εχω αγορασει εκτος EU και μου ειρθε με κουριερ (DHL) χωρις επιπλεων εξοδα ηταν απο Κινα, που το στηλανε Γερμανια, το εκτελωνισανε εκει και μου το στυλαν απο Γερμανια - δεν ξερω πως το κανανε, τα αναλαβε ο ιδιος ο πωλητης και προφανως ειχε "ακρες".

 

Και μην νομιζεις οτι απο θεμα χρονου θα γλυτωσεις τιποτα με κουριερ, ιδιως μεσα στις γιορτες. Μου εχει τυχει με απλο ταχυδρομειο να παρω κατι απο NY μεσα σε 3 μερες και με EMI να κανει 7 μερες.

Ωραία.Συνεπώς για αγορές απο Αμερική να επιλέγω την USPS priority και να εύχομαι να γλυτώσω τους επιπλέον φόρους.

 

Ευχαριστώ.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης