Jump to content

Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρης αναλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα κι απο μενα σε ολους σας! Διαβασα με προσοχη ολα τα post που εχουν γινει στο topic εδω κ καπου εχω χαθει!!!! Οντας νεος στο χωρο δεν ξερω που να απευθυνθω για να κανω τις αγορες μου απο την Αμερικη. Ενδιαφερομαι να αγορασω καποιους φακους της ΕS κ το πιο πιθανο με βαση τα παραπανω που διαβασα μαλλον μεμονωμενες θα γινουν οι αγορες. Καποιοι φακοι εχουν κοστος μολις 99$ οποτε ειμαι στο οριο να μην χρεωθω τελωνειο κτλ. Απο που ομως αγοραζουμε τους εν λογω φακους? Απ'ευθειας απ'την ΕS? σε καποιο αλλο καταστημα μεσω online αγορα? Αν μπορειτε να με κατατοπισετε λιγακι να παρω μια εικονα κ μετα η αποστολη απ'οτι καταλαβα αυστηρα μονο με USPS με International first priotity. Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια.

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για κατάστημα για τους ES (δεν γνωρίζω τη διαθεσιμότητα) δεν ξέρω να σε βοηθήσω,

αλλά προσωπικά έχω αγοράσει πάαααρα πολλά από optcorp.com.

http://www.optcorp.com/

 

Εναλλακτικά μπορείς να κοιτάξεις και στην αγορά των μεταχειρισμένων από Αμερική κυρίως:

http://www.astromart.com/default.asp?

 

Για τρόπο αποστολής, το "αυστηρά" ισχύει για το USPS.

Εκτός από First class, κοίτα και για Priority mail.

 

Για αγορά $100 νομίζω δεν χρειάζεται να μπλέξεις με μειωμένες αξίες κτλ,

θα περάσει άνετα από τελωνείο.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυστηρα μονο με USPS με International first priotity

 

USPS International First Class --> Απλό ταχυδρομείο, χωρίς ασφάλιση και χωρίς παρακολούθηση αποστολής, πολύ λίγα ταχυδρομικά και απειροελάχιστη πιθανότητα τελωνείου. Συνήθως έρχονται μέσα σε 10-14 ημέρες.

 

USPS Priority --> Λίγα περισσότερα ταχυδρομικά, δυνατότητα ασφάλισης και παρακολούθησης, κάπως μεγαλύτερη πιθανότητα τελωνείου αλλά όχι πολύ μεγάλη, συνήθως κάνει μια εβδομάδα να έρθει.

 

Προσωπικά, πάντα σχεδόν επιλέγω το πρώτο το οποίο προσφέρει και η OPT.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H OPT έχει κάποιο πρόβλημα με την διαθεσιμότητα των ES. Κάποιοι περίμενουν μεγάλο διάστημα πρέπει να το ελέγξεις. Εγώ έχω φέρει ES από OPT παλιότερα. Κάνω πάντα αγορές αρκετών αντικειμένων για να συμφέρουν τα ταχυδρομικά (η OPT χρεώνει πολλά) και για αυτό πάντα χρησιμοποιώ το priority που έχει και παρακολούθηση του πακέτου άρα και μεγαλύτερη ασφάλεια.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπερα κι απο μενα σε ολους σας! Διαβασα με προσοχη ολα τα post που εχουν γινει στο topic εδω κ καπου εχω χαθει!!!! Οντας νεος στο χωρο δεν ξερω που να απευθυνθω για να κανω τις αγορες μου απο την Αμερικη. Ενδιαφερομαι να αγορασω καποιους φακους της ΕS κ το πιο πιθανο με βαση τα παραπανω που διαβασα μαλλον μεμονωμενες θα γινουν οι αγορες. Καποιοι φακοι εχουν κοστος μολις 99$ οποτε ειμαι στο οριο να μην χρεωθω τελωνειο κτλ. Απο που ομως αγοραζουμε τους εν λογω φακους? Απ'ευθειας απ'την ΕS? σε καποιο αλλο καταστημα μεσω online αγορα? Αν μπορειτε να με κατατοπισετε λιγακι να παρω μια εικονα κ μετα η αποστολη απ'οτι καταλαβα αυστηρα μονο με USPS με International first priotity. Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια.

 

Μια μικρή συμβουλή:Μείνε μακριά από τα backordered (όσων αφορά τα προϊόντα της ES) αν δεν θες να περιμένεις 6μηνα (τουλάχιστον)

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις μου πέρασε από τελωνείο δέμα από Αμερική με USPS Express Mail,

αξίας $350, χωρίς κανένα δασμό.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις μου πέρασε από τελωνείο δέμα από Αμερική με USPS Express Mail,

αξίας $350, χωρίς κανένα δασμό.

 

Άγγελε είσαι μια από τις περιπτώσεις με πολύ τύχη! Ριψοκίνδυνο το ποσό, οπότε ευτυχώς!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις μου πέρασε από τελωνείο δέμα από Αμερική με USPS Express Mail,

αξίας $350, χωρίς κανένα δασμό.

 

Άγγελε είσαι μια από τις περιπτώσεις με πολύ τύχη! Ριψοκίνδυνο το ποσό, οπότε ευτυχώς!

 

Δεν νομίζω......συχνότατα περνάνε τετοια ποσά με USPS....

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα σχετικά είναι...έχουν "τσιμπηθεί" από την λαβίδα των τελωνειακών αρκετές φορές και μάλιστα και σε λίγο μικρότερα ποσά!
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, επαναλαμβάνω πως είναι σχετικό!

 

Έχουν υπάρξει ΠΟΛΛΟΙ στο παρελθόν με μεγαλούτσικα ποσά όπως αυτό και με USPS που "κοπανήθηκαν"...αυτό που σου λέω είναι γεγονός για ορισμένους και προσωπικά την γλύτωσα παρά τρίχα! Έχω μιλήσει και με υπάλληλο εκεί στο αεροδρόμιο σε ένα μακρόσυρτο τηλεφώνημα που μου έχει πει τι γίνεται εκ των έσω, με αφορμή δική μου περίπτωση...είναι καθαρά ρώσικη ρουλέτα το θέμα!

 

Δηλαδή όταν έχετε πακέτο τέτοιας αξίας, ΜΗΝ επαναπαύεσθε ότι θα περάσει αέρα! Φροντίστε να ζητήσετε κάπως μειωμένη την δηλωμένη αξία πριν φύγει από ΗΠΑ, αλλιώς μετά, θα σας φύγει η ψυχή μέχρι να φτάσει από την αγωνία..μπορεί να μπει τελωνείο, μπορεί και όχι όπως ΕΤΥΧΕ στον Άγγελο.

 

Μακάρι να τυχαίνει σε όλους μας έτσι... [-o<

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και στη σπάνια περίπτωση που θα κοπανηθούν με USPS θα γλιτώσουν την αμοιβή του εκτελωνισμού. Σε κάθε περίπτωση το έχουμε γράψει πολλές φορές, πάντα μα πάντα να προτιμούν USPS εκτός και αν έχουν ειδικούς λόγους και ξέρουν τι και γιατί το κάνουν οπότε είναι δικό τους θέμα πια.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και στη σπάνια περίπτωση που θα κοπανηθούν με USPS θα γλιτώσουν την αμοιβή του εκτελωνισμού. Σε κάθε περίπτωση το έχουμε γράψει πολλές φορές, πάντα μα πάντα να προτιμούν USPS εκτός και αν έχουν ειδικούς λόγους και ξέρουν τι και γιατί το κάνουν οπότε είναι δικό τους θέμα πια.

 

+100 σε αυτό, πολύ σωστό!

Η αλητεία και αισχροκέρδεια των courier δεν έχει τελειωμό!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη περίπτωσή μου ο πωλητής δεν δέχθηκε να κάνει διευκόλυνση

και επίσης από αμέλειά του δεν το έστειλε στη διεύθυνση reship.com που του έστειλα.

 

Μου ανακοίνωσε ότι κατά λάθος το έστειλε κατευθείαν στην ελληνική μου διεύθυνση,

οπότε περίμενα κι εγώ ένα δασμό 30% πάνω στα $350.

 

Είναι η μεγαλύτερη αξία μέχρι στιγμής που έχω περάσει χωρίς δασμούς.

Ξέρω πάντως και περίπτωση δέματος $2000 που πέρασε χωρίς δασμό (USPS).

 

Προσωπικά δεν το ρισκάρω και βάζω μέγιστη αξία $150.

 

Επίσης, για τους χρόνους παράδοσης έχω να καταθέσω δυο πρόσφατες εμπειρίες μου:

 

Δέμα με USPS Priority mail που μου ήρθε σε ακριβώς 7 ημέρες σπίτι μου.

Δέμα με USPS Express mail που μου ήρθε με καθυστέρηση 20 ημερών,

έχοντας 17 ημέρες σε ενδιάμεσο σταθμό (Φρανκφούρτη).

 

Οπότε τα πάντα είναι σχετικά, αλλά το αναφέρω γιατί με τη 2η περίπτωση αγχώθηκα πολύ.

Αν κάποιος πάθει το ίδιο, ας περιμένει ψύχραιμα, έχει ξανασυμβεί.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη περίπτωσή μου ο πωλητής δεν δέχθηκε να κάνει διευκόλυνση

και επίσης από αμέλειά του δεν το έστειλε στη διεύθυνση reship.com που του έστειλα.

 

Μου ανακοίνωσε ότι κατά λάθος το έστειλε κατευθείαν στην ελληνική μου διεύθυνση,

οπότε περίμενα κι εγώ ένα δασμό 30% πάνω στα $350.

 

 

Ωραίος πωλητής =D> =D> #-o

Μήπως να μας ανακάλυπτες ποιος είναι, γιατί όλοι δεν θα έχουν τη τύχη σου.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι η μεγαλύτερη αξία μέχρι στιγμής που έχω περάσει χωρίς δασμούς.

Ξέρω πάντως και περίπτωση δέματος $2000 που πέρασε χωρίς δασμό (USPS).

 

Η δική μου θετική εμπειρία ήταν όταν το C11 (στα δύο τεράστια κουτιά της Celestron) και με δηλωμένη αξία USD 650 (μέχρι τόσο το ασφάλιζε τότε η USPS) πέρασε κανονικά χωρίς δασμούς παρά μόνο το τέλος των 3 ευρώ!!!

 

Στις τόσες αγορές που έχω κάνει αν κάποιος πωλητής δεν δεχόταν να δηλώσει μέχρι USD 150 το πολύ, δεν προχωρούσα στην αγορά. Το 99% πάντως των πωλητών δεχόταν να κάνει την διευκόλυνση αυτή.

 

Κι εννοείται μόνο με USPS Priority για να έχει και tracking number. Έτσι γλίτωσα ένα δέμα που πήγε κατά λάθος στην Κίνα, αλλά η USPS το βρήκε και σε δύο!!! ναι δύο ημέρες είχε παραδοθεί στη Σπάρτη.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημειωτέον παιδιά, πως τα τέλη που δίναμε 3 και 6 ευρώ αντίστοιχα, έχουν καταργηθεί πια!! \:D/ :mrgreen:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως εγραψα και σε προηγουμενο post παρελαβα την περασμενη εβδομαδα ενα BF10 απ' ευθείας απο την ΟΡΤ (χωρίς reship). Αξια στο τιμολόγιο $20. Αποστολη με USPS Express. Παραδοση σε 1 εβδομάδα. Η πωλήτρια εκανε οτι επρεπε να γινει για να αποφευχθουν τα οποια προσκόματα υπάρχουν απο τους κατασκευαστές.

Παντως για να είμαι ειλικρινης C11 θα το σκεφτομουνα πολύ να το παραγγείλω. Ειναι ρωσικη ρουλετα με πολλες σφαίρες στον μυλο :-k :-k

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

συνηθως εαν ενα δεμα αργει πολυ, εχει "κολλησει" στο τελωνειο. Πολυ σωστα, ο,τι αφορα τα ΕΛΤΑ συνηθως περναει ελευθερα αλλα το βαρος τους πονηρευει και μπορει να το ανοιξουν. Κλαυτερες εποχες θεωρω ειναι οι γιορτες γιατι παραλαμβανουν μεγαλους ογκους δεματων και βαριουνται να ασχοληθουν με εκτελωνισμους.

Η εμπειρια μου βεβαια εχει να κανει με αντικειμενα οχι πολυ μεγαλου μεγεθους και βαρους (dslr, κρανη κτλ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Περιμενω ενα δεμα απο US. Εδω ειναι το λινκ απο USPS: https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction!input.action?tLabels=CJ179198027US

 

Και εδω το λινκ απο ΕΛΤΑ: http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

(Κωδικος: CJ179198027US)

 

Αυτο σημαινει οτι περασε τελωνιο; Θα υπαρχουν εξτρα χρεωσης οταν θα παω στο ταχυδρομιο;

 

Το ποσο στο τιμολογιο ηταν $140 + $44 (μεταφορικα).

 

Ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Καλσπέρα, διαβάσα το θέμα και το βρήκα πραγματικά χρήσιμο. Σκοπέυω να πάρω ένα laptop απο το αμερικανικο ebay κοστους περιπου 1300 δολλαρια.Στο reship εαν τους πω να βγαλουν την συσκευασια τους οδηγους και το τιμολογιο και βαλουν αξια 150 δολλαρια, το μαρκαρουν ως gift και το στειλουν με usps θα μειωσω την πιθανοτητα να πληρωσω φπα στο τελωνειο ; το λαπτοπ ζυγιζει περιπου 4.5 κιλα . κατι ακουσα ομως οτι στο τελωνειο σου ζηταν την αποδειξη του paypal.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Περιμενω ενα δεμα απο US. Εδω ειναι το λινκ απο USPS: https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction!input.action?tLabels=CJ179198027US

 

Και εδω το λινκ απο ΕΛΤΑ: http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

(Κωδικος: CJ179198027US)

 

Αυτο σημαινει οτι περασε τελωνιο; Θα υπαρχουν εξτρα χρεωσης οταν θα παω στο ταχυδρομιο;

 

Το ποσο στο τιμολογιο ηταν $140 + $44 (μεταφορικα).

 

Ευχαριστω πολυ

 

παρέλαβες το δέμα , πληρωσεs τελωνειο ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης