Jump to content

Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρης αναλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς στο site του ΒΗ αναφέρει ρητά ότι υπάρχει περίπτωση σε χώρες εκτός ΗΠΑ να μην ισχύουν οι προσφερόμενες εγγυήσεις ή υπηρεσίες του κατασκευαστή. Στο site της Canon, επιλέγοντας Canon USA, στο κάτω μέρος της σελίδας υπάρχει επιλογή contact us. Πατόντας εκέι θα σου βγάλι φυσικές διευθύνσεις της εταιρείας στην Αμερική. Στείλε στη παρακάτω Δνση μια επιστολή ζητώντας πληροφορίες για το πρόβλημά σου και μια δνση email για απαευθείας επικοινωνία. Πιστεύω ότι θα βγεί κάτι.

Canon U.S.A., Inc.

One Canon Plaza

Lake Success, NY 11042

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάγκες, προς ενημέρωση σας, μετά από επικοινωνία με το service της canon στην Αμερική σε αυτό το email: carecenter2@cits.canon.com μου είπαν ότι η εγγύηση ισχύει αλλά δεν μπορούν βάσει κανονισμού της Canon, να δεχθούν πακέτο από το εξωτερικό. Οπότε, μου πρότειναν να στείλω τη μηχανή σε κάποιο συγγενή ή φίλο που μένει στις ΗΠΑ για να τους στείλει αυτός το πακέτο...

Κουφό ε?

:-s

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειο το βολεύτηκα αρκετά αν και έκανα ήδη την πρώτη μου αγορά. Δυστυχώς το Πόρτα Πόρτα είναι επιεικώς για γέλια. Τέλος πάντων το αποτέλεσμα είναι ότι τελικά παρέλαβα. Στην επόμενη θα χρησιμοποιήσω το xls οπωσδήποτε ευχαριστώ πολύ αδερφέ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάγκες, προς ενημέρωση σας, μετά από επικοινωνία με το service της canon στην Αμερική σε αυτό το email: carecenter2@cits.canon.com μου είπαν ότι η εγγύηση ισχύει αλλά δεν μπορούν βάσει κανονισμού της Canon, να δεχθούν πακέτο από το εξωτερικό. Οπότε, μου πρότειναν να στείλω τη μηχανή σε κάποιο συγγενή ή φίλο που μένει στις ΗΠΑ για να τους στείλει αυτός το πακέτο...

Κουφό ε?

:-s

 

 

Νομιζω οτι καπου στο ΒΗ πουλανε και επεκταση/τροποποιηση της εγγυησης σε παγκοσμια ή/και περισσοτερα χρονια. κοιταξε το εαν σε συμφερει!

 

 

Καλα ξεμπερδρεματα!!

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Απλα να σας ενημερώσω, μολις παρέλαβα ενα δέμα απο Αμερική που ητανε

USPS Priority insured, και παρόλο που ήτανε μικροποσό, ειχε χρέωση

3 ευρώ.

Απο ότι μου είπανε στο ταχυδρομείο, τα ΕΛΤΑ αρχισανε να χρεωνουν

αυτο το ποσό σαν "Τελη παρουσίασης" για όλα τα δεματα εδω και ενα μηνα περίπου. Υπόψη, εχω παραλάβει και με απλό ταχυδρομείο πρόσφατα μικροπραγματάκια και δεν πλήρωσα τιποτα, προφανώς στο 1st class international δεν ισχυει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι συμβαίνει τώρα τελευταία με το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ. Συγκεκριμένα μου έχουν στείλει δέμα από 7/11 και βρίσκεται ακόμη στο τελωνείο. Αυτό συμβαίνει για πρώτη φορά από τα πολλά που έχω πάρει τον τελευταίο ένα χρόνο. Συνήθως το δέμα (με USPS) το έπαιρνα σε 5-10μέρες το ανώτερο και χωρίς καμμία επιπλέον χρέωση. Τώρα με αυτά που διαβάζω παραπάνω πρέπει να περιμένω "κουστούμι ριγέ" ... Τους πήρα δε τηλέφωνο πριν 4-5 μέρες να δω τι συμβαίνει και μου απάντησαν ότι τώρα ακόμη εκτελωνίζουν δέματα με άφιξη 2/11. Το δικό μου είχε άφιξη 11/11. Μάλλον χάλασε και αυτή η "πόρτα"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Egw 8elhsa na parw ton 31mm nagler me 640$ = 491 eyrw.

Apo Aglia me 395 lires = 465 eurw k xwris kindinous gia teloneio.Mhpws twra pou i lira epese na skeftoume k thn aglikh agora?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Λοιπόν τα ΕΛΤΑ την χάλασαν την συνταγή. Δεματάκι αξίας 245$ μαζί με τα μεταφορικά χρεώθηκε για εκτελονισμό κλπ 78 ευρώ και έκανε 40 μέρες για αν έλθει στα χέρια μου. Που είναι το 25% που έγραφε πριν από κάτι μήνες ο Αντώνης Αγιομαμίτης. Αυτά τα δεματάκια κανονικά έρχονταν χωρίς να χρεώνονται τίποτα, τώρα τι έγινε... Ασύμφορη η Αμερική, το ψάχουμε για αλλού εντός ΕΟΚ η από δω...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για δωσε την αναλυση να δουμε τι χρεωσαν. Μηπως σου εχουν βαλει απο πανω ΞΑΝΑ τα μεταφορικα πριν σε φορολογισουν; Εμενα μου εχει τυχει αυτο (εξήγηση απο το τηλεφωνο: δεν το ανεφερε πουθενα οτι το ποσο περιλαμβανε και τα μεταφορικα), αλλα δεν ειχα χρονο να τους κυνηγησω.

 

Οσο αφορα την καθυστερηση, μαλλον πρεπει να ειναι εποχιακή και σχετιζόμενη περισσοτερο με τα δεματα που τα σταματανε για να περασουν απο φορολογιση (ποσο να ειναι το πλαφόν τωρα ? περιπου $200 ; ). Το International 1st class περναει μια χαρα.

 

ΝΕΑ: EMS εκτος EU (Κίνα) ο ΕΛΤΑ χρεωσε 6 ευρω αυτην την φορα για εξοδα παραστασης.

 

Τελικα μαλλον θα περιοριστούμε στην Ευρώπη για μικροαγορες :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για δωσε την αναλυση να δουμε τι χρεωσαν. Μηπως σου εχουν βαλει απο πανω ΞΑΝΑ τα μεταφορικα πριν σε φορολογισουν; Εμενα μου εχει τυχει αυτο (εξήγηση απο το τηλεφωνο: δεν το ανεφερε πουθενα οτι το ποσο περιλαμβανε και τα μεταφορικα), αλλα δεν ειχα χρονο να τους κυνηγησω.

Λοιπόν έχουμε και λέμε, αξία δέματος 219$, μεταφορικά USPS Priority mail 29$ Συνολο 248$

Τελωνειακά 56 ευρώ

Εκτελωνισμοί 10Ευρω

Διαχειρισης δασμών 6 ευρω

Παρουσιαση( η κάτι τέτοιο δεν ειναι ευανάγνωστο) στο τελωνείο 6ευρώ

Σύνολο 78 ευρώ

Περαστικά μου αλλά δεν θα έχει άλλα (όπως λέμε και σε άλλα με υγεία)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν σου εχουν αναλυτικά πως τα υπολογισανε ;

 

Το "Παρουσιαση( η κάτι τέτοιο δεν ειναι ευανάγνωστο)" ειναι το καινουργιο που αναφερα, τα εξοδα παρουσιασης απο τον ΕΛΤΑ, και αυτο ειναι το +6 που βαζω παρακατω.

 

Να δεις που ειναι αυτο που σου λεω, εχουν ξαναπροσθέσει τα μεταφορικα πριν τους δασμους γιατι δεν αναφεροντουσαν οτι περιλαμβανονται ηδη:

 

248*0.25 + 6 = 68

(248+29) * 0.25 + 6 = 75

 

περισσοτερο πλησιαζει το 75 απο το 68.

 

Λοιπον, International 1st class και οχι priority ποια, εχει μονο 3 ευρω εξοδα παρουσιασης :)

Και για ποσα < $200 ( 150? )

 

Ή μονο Ευρώπη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγλία παιδιά.Δεν λέω πως έχω κάνει καλή έρευνα αγοράς αλλά για τον 31mm Nagler που ενδιαφέρομε έχει διαφορά.

£386.60 από Αγγλία = 443 ευρώ

http://www.telescopehouse.com/acatalog/TeleVue_Naglers.html

 

$640.00 από Usa = 497 ευρώ.

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-718-68-71-356

 

Εδώ οι ισοτιμίες.

http://www.asxetos.gr/article.aspx?i=42

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη είναι εξαιρετική τιμή!! Τον δικό μου τον είχα πάρει μεταχειρισμένο - άσχετα ότι ήταν σε άριστη κατάσταση - από astromart $520 μαζί με μεταφορικά. Αν θυμάμαι καλά με τις ισοτιμίες έβγαινε γύρω στα 380-390 ευρώ. Αξιζει με το παραπάνω 50 ευρώ καινούργιος και ούτε καρδιοχτύπια ούτε τελωνεία ούτε τίποτα!!!

Τώρα τελευταία τελωνεία και ταχυδρομεία έχουν "τσιμπήσει" ελαφρά δασμούς και τιμές + τα έξοδα ..."παρουσίασης" (3-6 ευρώ) κολλήσει δεν κολλήσει στο τελωνείο. Όπως και να έχει στην περίπτωση του φίλου μας, με δηλωμένη τιμή μαζί με τα μεταφορικα $248 ήταν μάλλον αναμενόμενο ότι θα υπάρξουν επιπρόσθετοι δασμοί. Πακέτα δηλωμένα πάνω από $200 μόνο με first class international περνάνε χωρίς τελωνείο. Για οποιοδήποτε άλλο service πιστεύω ασφαλέστερο είναι να θεωρήσει κανείς τα $100 *δηλωμένης* τιμής αγοράς ως πλαφόν για να αποφύγει προβλήματα με τα τελωνεία.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το "Παρουσιαση( η κάτι τέτοιο δεν ειναι ευανάγνωστο)" ειναι το καινουργιο που αναφερα, τα εξοδα παρουσιασης απο τον ΕΛΤΑ, και αυτο ειναι το +6 που βαζω παρακατω.

Τελικά με πήρανε από τι ταχυδρομείο γιατί λέει με χρεώσανε 6 ευρώ παραπάνω και να πάω να τα πάρω πίσω. Μάλλον αυτό το 'παρουσίαση' είναι που δεν παίζει. Εχουμε λοιπόν 72 ευρώ σύνολο.

Οσο για τα μεταφορικά που αναφέρει κάποιος φίλος στο τιμολόγιο που το είδα στο ταχυδρομείο αναφέρονταν ξεχωριστά.

Οπότε 229/1,23(τόσο είναι η ισοτιμία η κάνω λάθος) =186*25%=47*19%φπα=56. Αρα δεν έβαλαν μέσα τα μεταφορικά.

Πάντως το να τους πείς να βάλουν άλλη τιμή στο τιμολόγιο εντάξει το έχω κάνει και εγώ κατ'επανάληψη αλλά αυτοί οι στόκοι για να μην πω καμιά χειρότερη κουβέντα αφήνουν τις τιμές πανω στα κουτιά, οπότε...πρέπει να γίνεται και αυτή η υπόδειξη και ακόμη ορισμένες φορες να αναγράφεται στο τιμολόγιο ότι πρόκειται για μεταχειρισμένα. Πολλά μπερδέματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη είναι εξαιρετική τιμή!!

Το ξέρω.Αυτό που με προβληματίζει είναι πως 640$ είναι 433 λίρες.Πως γίνετε να το έχει 386 δεν ξέρω.Γενικά στους nagler που έχω δει είναι φθηνότερα στην Αγγλία.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι συντελεστές που έχει δώσει ο Αγιομαμίτης έχουν αλλάξει λίγο. Αν το συνολικό ποσό της αγοράς από ΗΠΑ ξεπερνά τα 200 ευρώ, συνυπολογίζοντας και τα μεταφορικά, θα φορολογηθεί στο τελωνείο. Το ότι τα μεταφορικά αναφέρονται ξεχωριστά δεν παίζει ρόλο. Συμπεριλαμβάνονται και αυτά. Παράξενο βρίσκω να μην έβαλαν τα μεταφορικά. Αν πάντως όντως τα παράβλεψαν, είναι θετική εξέλιξη. Με τη δεδομένη ισοτιμία ευρώ - δολαρίου δε συμφέρουν οι αγορές από ΗΠΑ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη έχεις δει την περίπτωση του 26άρη Τ5; Το λέω αυτό γιατί στο 14άρι σου ο 31 θα δώσει πολύ μεγάλη κόρη εξόδου. Το έχεις λάβει αυτό υπόψη σου ή προορίζεις τον 31 για άλλο σωλήνα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη έχεις δει την περίπτωση του 26άρη Τ5; Το λέω αυτό γιατί στο 14άρι σου ο 31 θα δώσει πολύ μεγάλη κόρη εξόδου. Το έχεις λάβει αυτό υπόψη σου ή προορίζεις τον 31 για άλλο σωλήνα;

Οχι Ηλία το έχω κοιτάξει.Ο 31 μου δίνει κόρη εξόδου 6,6mm.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον το αποφασίσεις τότε με το καλό :cheesy:

Εγώ το αποφάσισα.Η τσέπη μου να δω πότε θα το πάρει απόφαση. :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον το αποφασίσεις τότε με το καλό :cheesy:

Εγώ το αποφάσισα.Η τσέπη μου να δω πότε θα το πάρει απόφαση. :cheesy: :cheesy:

 

Εδώ τα καλά δάνεια!!!

 

Ότι πάρετε 30% αλλά για τον Παναγιώτη που είναι "φίλος" ας το κάνουμε 40% :cheesy: :cheesy:

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ τσιγκούνης είσαι ρε παιδάκι μου.Κάνε το 50% να με διευκολύνεις. :cheesy: :cheesy:

Πλάκα πλάκα στο τσακ ήμουν να τον πάρω πριν λίγες μέρες από Αμερική αλλά δεν τον είχαν ετιμοπαράδοτο.Μάλλον για καλό αφού στον γυρισμό μου παρουσιάστηκαν έξοδα που δεν είχα υπολογίσει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, αυτή την ιστορία κάπου την έχω ξανακούσει με κάτι έκτακτα έξοδα για επισκευή αυτοκινήτου... :)

Δεν πειράζει όμως, αυτά είναι περαστικά, ή όπως λένε και οι κινέζοι, «Δεν υπάρχει τίποτα αδύνατο για ένα μυαλό που θέλει»! Nagler θέλει? Θα τον βρει!

 

Καλές αγορές Παναγιώτη, όμως, σε παρακαλώ μετά την Πρωτοχρονιά (και σεις οι υπόλοιποι το ίδιο, εντάξει?!!!), μήπως και τα καταφέρουμε να κάνουμε πριν το τέλος του χρόνου καμιά deep sky παρατήρηση…

 

Αμήν [-o<

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, αυτή την ιστορία κάπου την έχω ξανακούσει με κάτι έκτακτα έξοδα για επισκευή αυτοκινήτου... :)

Ωχ τι μου θύμισες.Αλλαγή ιμάντα κ ελαστικά ήταν.Μου είχε φύγει ότι είχα μαζέψει για το τηλεσκόπιο τότε.

Τώρα μας την έκανε το καλοριφέρ στο σπίτι.Θέλει λέει ένα χιλιαρικάκι ακόμη για να δουλέψει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει παραγγείλει ποτέ κάποιος από http://www.telescopeplanet.co.uk;

Οι διαφορές τιμών με τις δικές μας είναι για :cry:

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ μου αγορά από εξωτερικό , από Αγγλία πληρώνουμε τελωνείο ή κάτι άλλο εκτός από τα μεταφορικά;

Γιώργος. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης