Jump to content

Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρης αναλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά παιδιά....από τις

Reship.com

PriceUSA

Shop and Ship

 

ποια νομίζετε ότι ειναιΟΚ?

 

Το ShopandShip είναι χρήσιμο για αγορές από Κίνα και UK. Αντιθέτως για αγορές από USA χρησιμοποιώ το ReShip. Σου δίνουν μια διεύθυνση στις ΗΠΑ. Έχω κάνει 6 παραγγελίες χωρίς κανένα πρόβλημα. Χρεώνουν ανά υπηρεσία που προσφέρουν. Έχει μεγάλα πλεονεκτήματα αυτός ο τρόπος αποστολής. Μακάρι να είχαν δυνατότητα για ίδιες υπηρεσίες και από Κίνα.

 

Αν ζητήσουμε μπορούν:

 

- Να αφαιρέσουν το τιμολόγιο αγοράς μέσα από το κουτί.

 

- Να ενώσουν παραγγελίες σε ένα κουτί.

 

- Να αφαιρέσουν τις πλαστικές συσκευασίες και να τα ξαναβάλουν μέσα σαν να είναι μεταχειρισμένα.

 

- Θα δηλώσουν και θα ασφαλίσουν το πακέτο με το ποσό που θα τους πείτε.

 

- Μπορούν να στείλουν το τιμολόγιο και τις οδηγίες χρήσεως ταχυδρομικά στην διεύθυνσή σας.

 

- Η εγγραφή είναι $5 USD και $5 ανά δέμα αποστολής. Το κόστος με USPS κάποιες φορές μου ήρθε χαμηλότερα από το κανονικό.

 

Όσοι κάνουν παραγγελίες από USA καταλαβαίνουν την σημασία των παραπάνω υπηρεσιών όταν τις χρειαζόμαστε. Ένα παράδειγμα: σε αντικείμενα $640 άνοιξαν τα κουτιά πέταξαν τις πλαστικές συσκευασίες αφαίρεσαν τα τιμολόγια, έκαναν μια καλή συσκευασία και έβαλαν τα αντικείμενα χωρίς τις συσκευασίες τους όπως όταν είναι μεταχειρισμένα. Έστειλαν τιμολόγια και οδηγίες χρήσης ξεχωριστά με φάκελο. Δήλωσαν $80 δολάρια κόστος αντικειμένων. Δεν έχω βρει κάτι καλύτερο!

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο shopandship δεν παίζουν αυτά, είναι τυπικοί. Να το έχει υπόψη κανείς!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή όμως εμένα ΤΕΤΟΙΕΣ τυπικότητες δεν μου αρέσουν... :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:

 

τελικά λέω να γραφτώ στο Reship που ανέφερε ο Κωνσταντίνος...έτσι και αλλιώς από ΗΠΑ αποκλειστικά με νοιάζει να συναλλάσσομαι...

 

Κωνσταντίνε ευχαριστούμε θερμά για το χρησιμότατο feedback! :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά. Απλώς να έχετε κατά νου ότι σαν κόστος το Reship είναι $5 ανά υπηρεσία οπότε έρχεται παραπάνω μακροπρόθεσμα σε πολλές αγορές, σε σχέση με το ShopandShip. Όμως αυτά που προσφέρουν είναι ανεκτίμητα αν τα χρειάζεται κάποιος.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι ρε γαμώτο,

αν τα είχα βρει αυτά μια μέρα νωρίτερα....

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγο έγινα μέλος στο http://www.reship.com/ και απόκτησα Αμερικάνικη διεύθυνση στο Portland, OR 97230

 

:mrgreen: :mrgreen: \:D/ \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο είμαστε γείτονες!

Σε παρακαλώ να μην αδειάζεις το τασάκι στο πεζοδρόμιο μπροστά μας 8)

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέτυχες να το πεις σε εμένα αυτό...που είμαι Ο Φανατίλας ΑΝΤΙκαπνιστής και δεν το έχω καν δοκιμάσει ποτέ μου και ούτε πρόκειται!!! :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Μένω σε μια μεζονέττα στο Όρεγκον...τι να σου πω...μούρλια!!! Virtual βέβαια... 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξίσου σημαντικό με αυτά που προανέφερε ο Κωνσταντίνος

θεωρώ ότι είναι πως πολλές φορές τα US καταστήματα (ή αγορές από Astromart)

δεν έχουν μεταφορικά έξοδα εντός US.

 

Που σημαίνει ότι πληρώνεις αρκετά λιγότερα για να σου έρθει

απ'τη reship διεύθυνση μέχρι εδώ, αφού ήδη έχεις γλιτώσει κάποια έξοδα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το κόλπο το έχετε χρησιμοποιήσει στο Astromart;;

 

Σκέφτομαι ότι οι σκληροπυρηνικοί που αρνούνται κατηγορηματικά να στείλουν εκτός ΗΠΑ, το κλασσικό CONUS Only, θα δουν με σκεπτικισμό την λύση αυτή...δηλαδή κάποιοι μπορεί να πουν ότι δεν στέλνω εκτός ΗΠΑ ακόμη και αν η διεύθυνση που μου δίνει ο Άγγελος, ο Τάσος κλπ. είναι εντός ΗΠΑ.

Λέτε να φοβούνται ότι θα χαθεί γενικά το π.χ. προσοφθάλμιο που πουλήσαν αφού φεύγει εντελώς από την Αμερικάνικη Ήπειρο;

 

Ή τους νοιάζει απλά να στείλουν εντός ΗΠΑ για να αποφύγουν τις χαρτούρες (που σιγά τον κόπο δηλαδή...τεμπελχανάδες!! :frown: ) και αν τους δώσεις τέτοια διεύθυνση τους κερδίζεις;

 

Αν ισχύει το δεύτερο θα είναι τέλεια, γιατί επιτέλους δεν θα αγχωνόμαστε να τους προσεγγίσουμε μήπως και φάμε πόρτα λόγω του ότι είμαστε εκτός ΗΠΑ. Μόνο και μόνο για αυτό το καλό με το Astromart (αν υφίσταται) αξίζει να χρησιμοποιηθεί μια τέτοια υπηρεσία με κλειστά τα μάτια!!!!

 

Έχει κάνεις λοιπόν εμπειρία με τέτοια υπηρεσία και σε συνδυασμό με το Astromart;;; [-o<

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μιλάμε για πληρωμή με paypal, συνήθως ο πωλητής επιμένει να σου στείλει το αντικείμενο στη δηλωμένη διεύθυνση του paypal. Και ενώ το paypal σε αφήνει να έχεις πολλές διευθύνσεις στη χώρα σου, ΔΕΝ σε αφήνει να δηλώσεις διεύθυνση εξωτερικού. Άρα νομίζω πως θα το δουν με δυσπιστία το να στείλουν σε άλλη διεύθυνση από αυτή που τους βγάζει το paypal, και μάλιστα σε άλλη χώρα. Μια δοκιμή θα μας πείσει, βέβαια.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά με το ίδιο σκεπτικό...και η OPT αν την πληρώσεις με paypal, δεν θα δει την διαφορά στις διευθύνσεις;;;

 

Δηλαδή το billing address παραμένει Ελληνικό και το shipping address εντός ΗΠΑ...με αυτό δεν έχουν θέμα τα μαγαζιά εκεί όπως θα είχε και ένας ιδιώτης στο astromart;;; :-k :-k :-k

 

Εξυπακούεται ότι όλες οι πληρωμές θα γίνονται με paypal.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχει κάποιος καλά/αρκετά ratings δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Ξέρετε, ο ξαδερφός μου μένει στο Αεροδρόμιο του Oregon και τέτοια :mrgreen:

 

Πάντως μπορείς κάλλιστα να εξηγήσεις σε κάποιον πωλητή

γιατί δίνεις αυτή τη διεύθυνση και θα δείχνουν κατανόηση.

Συνήθως δέχονται να κάνουν διευκολύνσεις ούτως ή άλλως.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Opt δεν έχει γενικά πρόβλημα.

Πολλές φορές μου ζήτησαν US address για να με διευκολύνουν, αλλά δεν είχα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι όμως Άγγελε...η διαφορά στο shipping με το billing address, είναι κάπως ύποπτο πράγμα και εγώ αν το έβλεπα...θα έμπαιναν ψύλλοι στον κόρφο μου!!

 

Δεν ξέρω πόσο εύκολα θα το δεχόντουσαν...οι ιδιώτες στο Astromart εννοώ περισσότερο...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η OPT έχει δικό της σύστημα checkout όπου βάζεις εκεί τη διεύθυνση, δεν κοιτάει το τι έχεις δηλώσει paypal. Και γενικά το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει πρόβλημα να κάνει οτιδήποτε.

 

Όσον αφορά τη "billing address", εγώ συνήθως δηλώνω και shipping και billing την εικονική διεύθυνση για να μη χτυπήσει άσχημα. Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να το κάνω αυτό (οδηγίες της υπηρεσίας) αλλά εγώ το έχω κάνει πολλές φορές και πουθενά δεν το απέρριψαν. Ο αυτόματος έλεγχος της πιστωτικής γίνεται με αριθμό, όνομα, ημερομηνία λήξης, δεν ελέγχουν τη billing address.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η OPT έχει δικό της σύστημα checkout όπου βάζεις εκεί τη διεύθυνση, δεν κοιτάει το τι έχεις δηλώσει paypal. Και γενικά το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει πρόβλημα να κάνει οτιδήποτε.

.

 

Ξέρεις αν δεχεται να δηλωσει χαμηλωτερη αξια?

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η OPT έχει δικό της σύστημα checkout όπου βάζεις εκεί τη διεύθυνση, δεν κοιτάει το τι έχεις δηλώσει paypal. Και γενικά το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει πρόβλημα να κάνει οτιδήποτε.

.

 

Ξέρεις αν δεχεται να δηλωσει χαμηλωτερη αξια?

 

Ναι Μιχάλη δέχεται να δηλώσει ότι ποσό θες.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
μια γρήγορη ερώτηση. θέλω να κάνω μια αγορά απο ebay για ένα προϊον αλλά δεν στέλνουν Ελλάδα, μέσω αυτών των σελίδων που αναφέρονται μπορώ να κάνω αγορά να πάει στην δ/νση Αμερικής και να μου σταλεί; επίσης πόσος είναι ο χρόνος παράδοσης για όσους έχουν κάνει αγορά;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι μπορείς, εφόσον ο πωλητής δέχεται να σου στείλει σε διεύθυνση διαφορετική από αυτή που αναγράφει το paypal.

 

Το shopandship που έχω εγώ κάνει περίπου μια εβδομάδα από Αμερική, εκτός αν έχει καθυστέρηση στο τελωνείο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μολις παρεληφθη το BF10 απο την ΟΡΤ. Αψογο service και οφείλω να πω οτι πρωτη φορά πηρα αντικειμενο απο Αμερική μεσα σε μια εβδομάδα.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλεπω οτι γινεται αναφορα συνεχεια για τη διευθυνση αποστολης στο paypal. Εγω εχω δυο διαφορετικες διευθυνσεις και επιλεγω σε ποια θα γινει η αποστολη (Σουρωτη το Χειμωνα, Χαλκιδικη το Καλοκαιρι). Δεν θα μπορουσατε να αλλαζετε τη διευθυνση αναλογα με την περισταση;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλές διευθύνσεις μπορείς να έχεις αλλά όχι σε άλλη χώρα. Αν παρατηρήσεις, στην επιλογή προσθήκης διεύθυνσης δεν μπορείς να επιλέξεις κάτι άλλο από το Greece.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης