Jump to content

Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρης αναλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο e-bay βρηκα ενα τηλεσκοπιο με τη βαση του και ηταν στην κατηγορια ''buy it now'' απο μαγαζι και ελεγε οτι για να σταλει ελλαδα 200$ με USPS.

Δηλαδη εκτος απο τα λεφτα της τιμης του τηλεσκοπιου πληρωνω και αυτα τα 200 δολαρια και τελειωνω?......ή μηπως μετα θα εχω και αλλα να πληρωσω?

 

Sorry αλλα δεν εχω κανει αγορα ποτε απο αμερικη .....κατι πραγματα που εχω παρει ειναι ολα απο γερνανια και δεν ξερω τι παιζει με τις αγορες απο αμερικη.

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διάβασε αυτό το thread από την αρχή, λέγονται όλα αναλυτικά. Με δυο κουβέντες, θα δεις ότι για ένα τόσο μεγάλο δέμα που κατά πάσα πιθανότητα δε θα περάσει απαρατήρητο θα πρέπει να πληρώσεις δασμούς και κόστος εκτελωνισμού.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διακίνηση αγαθών, ανθρώπων και χρήματος μέσα στα όρια της Ευρωπαϊκής ένωσης (ευρωζόνη) ειναι ελεύθερη (καλά ρε παιδιά, τι ρωτάτε ; )

 

Και για τον φίλο που έλεγε για μεταφορικά $200 από Αμερική, ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ με USPS ; Τι θα φέρεις; κανένα 16" ; Και είσαι σίγουρος ότι στέλνουν στην Ελλάδα, και μάλιστα με USPS (όχι UPS) ; Διάβασε από την αρχή να δεις τα περί τελωνίων / φόρων που σε περιμένουν στο Βενιζέλο - σε χοντρικές γραμμές:

 

τελικός κόστος = (κόστος+μεταφορικά)*1.25+έξοδα παράστασης

 

αν μιλάμε για USPS+Ελτά, άν μιλάς για courier (UPS/FeDex κλπ) τότε (για μικρά ποσά) άστα ..... ](*,) [-X . Για μεγάλα ποσα και βάρος δεν έχει σημασία, αυτά που θα πληρώσεις στους courier θα είναι μικρό κακό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε roryt συγνώμη για την ερώτηση αλλά δεν έχω κάνει ποτέ μου αγορά από εξωτερικό.

Να 'σαι καλά πάντως , ευχαριστώ για την απάντηση.

Γιώργος. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, χίλια συγνώμη, η απάντησή μου φάνηκε κάπως απότομη, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου :oops:

 

Πάντως για να απαντήσω και στο άλλο σκέλος της ερώτησής σου, ναι, πολύς κόσμος αγοράζει απο Γερμανία και Αγγλία. Επίσης παίζει και Γαλλία καμιά φορα. Αυτήν την εποχή λόγω χαμηλής συναλαγματικής διαφοράς με την Λίρα πάιζει πολύ η Αγγλία (δες και σε άλλο σχετικό θέμα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες (Σαββάτο) μετά τις 11 το βράδυ έστειλα mail στο κατάστημα telescopeplanet uk

και νομίζοντας ότι θα απαντηθεί από Δευτέρα , τελικά είχα απάντηση σε 23' !!! :shock:

Σε δεύτερο mail που έστειλα μετά τις 12 (μεσάνυχτα) είχα απάντηση σε 1' !!!!! :shock:

Ελλαδάρα μου :-note :-note :-note

Μάλλον πρέπει να διαμαρτυρηθώ γιατί άργησαν να μου απαντήσουν στο πρώτο mail. :lol:

Γιώργος. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, εντάξει, μην τρελαινόμαστε κίολας, έτυχε. Χτες την ίδια ώρα μου απαντήσαν και εμένα σε ερώτηση που τους είχα κάνει την προϋγούμενη βδομάδα.

 

Προφανώς έπεσες στην περίπτωση που γύρισε απο διακοπές, έκανε ξεσκαρταρισμα email και τον πέτυχες on-line. Και σίγουρα δεν είναι δείγμα θέλησης για εξυπηρέτηση (τι φταίει το όποιο Ελληνικό μαγαζί αν αυτός είναι εργασιομανής ; )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι συντελεστές που έχει δώσει ο Αγιομαμίτης έχουν αλλάξει λίγο. Αν το συνολικό ποσό της αγοράς από ΗΠΑ ξεπερνά τα 200 ευρώ, συνυπολογίζοντας και τα μεταφορικά, θα φορολογηθεί στο τελωνείο.

 

Συνονοματε φιλε, εισαι σιγουρος για τα 200 ευρω ως οριο για επιπλεον κοστος? το εχει δει καπου γραμμενο? :?:

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Γνωρίζει κανείς αν οι τιμές των φόρων στο excellάκι του κ.Αντώνη έχουν αλλάξει?

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδή πρόσφατα ειχα μια εμπειρια με τελωνεία -και γενικα εχω δουλεψει το ebay-(για μια digital cam olympus sw 1030 230e apo hong kong)θα σας πω οτι οτιδηποτε γίνεται μέσω ταχυδρομιίου δε κατα 99% δεν εχει τελωνείο εωο οι μαγάλες courrier DHL,FEDDEX κτλ περνανε.γιαυτο παντα προτιμάτε postal services!

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Ξαναπέφτει το δολλάριο (ή μήπως ανεβαίνει το ευρώ?) !!

Άντε να ξανακάνουμε ανάσταση με τις αγορές 8)

 

Πέρσι πάντως τέτοιο καιρό ήταν τρελή ευκαιρία.Λέτε να ξαναφτάσει σε τέτοια επίπεδα η ισοτιμία?

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατσε....!

Ακομα 0.73 ειναι...

Αν θυμαμαι ειχε πεσει καποια στιγμη στο 0.64??

 

(Παντως χθες εφαγα ακυρο απο εναν Καναδο που του ζητησα να αγορασω το cpc του...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν βρήκα ένα 10αρι μεταχειρισμένο από Αμερική. Η τιμή του τέλεια 280Ε, 260 λιγότερα από Ελλάδα!!!

Ξέρει κανείς Α) Πόσο θα μου πάνε τα μεταφορικά στο περίπου (στο περίπου, αλλιώς αν έχει φέρει κανείς 10αρι S-C με βάση). Β)Αν μπορώ να του πω να βάλει ένδειξη δώρου. Γ) Ποια μεταφορική να επιλέξω?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν να εχω ποτε τολμήσει να φερω σωλήνα SC απο Αμερική, το μεγαλύτερο που εφερα ηταν η equatorial base για το ντοπς, ΖΗΤΗΣΑ να ειναι USPS EMS και τα μεταφορικά ειχανε παει $121 (φυσικά αυτο ειναι θέμα βαρους/ογκου).

 

Γενικά το να χρησιμοποιησεις κατι αλλο απο USPS εξαρταται κυρίως απο το ποσο κάνει το όργανο, οι courier χρεωνουν πολλά και για την μεταφορα και για την εκτελωνιση, και αξιζει τον κόπο μονο αν το συνολικό κοστος ειναι μεγάλο (που δεν ισχυει εδω). Οποτε USPS και μονο. Priority ή EMS

 

Τωρα για να στο δηλώσει δωρο, μονο αυτος μπορει να στο πει. Μερικοί το κανουν, μερικοι όχι. Και μιρκότερη αξία να το δηλώσει (πχ κάτω απο $200) πάλι θα εισαι οκ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εχει ψωνισει κανεις απο αυτο σιτε,γνωριζει κανεις κατιhttp://www.cncsupplyinc.com/

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Yap, εχω παρει το 2" UltraWide Prime Focus Adapter απο αυτους.

Βεβαια το δινουν οι ιδιοι ποιο φτηνα στο ebay απο οτι κανονικα (που ΙΜΗΟ ειαι αρκετα τσιμπημενη τιμη), οποτε το χτυπησα απο ebay :)

Κανενα προβλημα μαζι τους οσο αφορα εμενα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω roryt...αγορα με πιστωτικη η paypal?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

μετά από έρευνα αγοράς τηλεσκοπίου που να είναι ελαφρύ, αυτόματο, χωρίς ρυθμίσεις και σχετικά μικρό σε όγκο για ορειβατικές αποστολές, κατέληξα στο nexstar 102 slt. Τη πάτησα όμως στο θέμα της αστροφωτογράφισης. :(

Τέλος πάντων, εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι το πήρα απο Γερμανία 398€ ενω στην Ελλάδα είχε 565€ και Αμερική γύρω στα 450$. Τα μεταφορικά ήταν στα 19€.

Σημειώνω ότι η Γερμανία έχει τα φτηνότερα μεταφορικά και σε αρκετά sites αν η αγορά είναι πάνω από 300€, έρχεται δωρεάν. :D

Ρίξτε μια ματιά εδώ

http://www.teleskop-express.de/shop/

Όταν δείχνω το φεγγάρι με το 1 δάχτυλο, τα άλλα 3 δείχνουν εμένα και ο αντίχειρας αλλού. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά ακούγεται ωραία. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Γνωριζει κανεις τι γινετε με την http://www.scopetronix.com/περιμενω mail τους εδω και 2 εβδομαδες και καμια απαντηση,ουτε τηλεφωνα σηκωνουν...πηγανε διακοπες?

Διαβασα σε φορουμ διαφορετικες αποψεις αλλοι εχουν παρει τις παραγγελιες τους κανονικα και αλλοι ακομα περιμενουν(χωρις να χρεωθουν φυσικα κατι).

Το κλεισανε το μαγαζι....ποιος ξερει?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

εξαιρετική τιμή. 12κιλο max σηκώνει αυτή νομίζω. άρα δυστυχώς δεν κάνει για το 8άρι...

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης