Jump to content

Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρης αναλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ Αντώνη για την έρευνα και το αρχείο.

 

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί όμως λίγο.

Ας ρωτήσω συγκεκριμένα.

 

Σκέφτομαι το Celestron CPC 11" (ή κάτι παρόμοιο). Το οποίο κοστίζει 2800 $ στις ΗΠΑ και 4500 Euro εδώ. Είναι δύο δέματα των 65 και 19 λιβρών.

Χρησιμοποιώντας το αρχείο του Αντώνη η τιμή προ δασμών και ΦΠΑ είναι 2170 Ευρώ. Οι δασμοί κάτι πάνω από 100 Ευρώ. (Και συνολικά 1700 Euro λιγότερα)

Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και να το σταματήσουν στο τελωνείο (με USPS ή με οτιδήποτε άλλο) θα πληρώσω μόνο αυτό το ποσό; Πόσο σίγουρο είναι αυτό;

Πήρα μερικά CD πριν 1 χρόνο κόστους 150 Ευρώ και είχα πληρώσει άλλα τόσα στη εταιρεία που ανέλαβε τον εκτελωνισμό! Πρέπει να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου; Αν αυτό είναι αδύνατο θα ανέβει πολύ αυτό το ποσό των 100 Euro;

 

Αν βρω κάποιον στις ΗΠΑ και μου το στείλει πόσο θα πληρώσω για εκτελωνισμό;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι το Celestron CPC 11" (ή κάτι παρόμοιο)....
Καινούργιο; Δεν θα στο στείλουνε, πολιτική της Celestron/Meade γαρ.

Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και να το σταματήσουν στο τελωνείο (με USPS ή με οτιδήποτε άλλο) θα πληρώσω μόνο αυτό το ποσό;

Οχι με οτιδήποτε άλλο, ή USPS ή την πάτησες όπως και με τα CD. Κάνε και ένα κόπο και διάβασε ολα τα μυνήματα σε αυτό το τόπικ, τα λένε όλα.
Αν βρω κάποιον στις ΗΠΑ και μου το στείλει πόσο θα πληρώσω για εκτελωνισμό;
Το μόνο που αλλάζει είναι αν ο γνωστός δηλώσει χαμηλότερη τιμή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε εμένα έχουν ισχύσει όλα αυτά απλά δεν έχω αγοράσει κάτω που κοστίζει πάνω από $600. Κανονικά, δεν υπάρχει λόγος να μην ισχύσει και για ακριβότερα πράγματα και νομίζω ο Αντώνης το έχει δοκιμάσει και για ακριβότερα.

 

Για ακριβά αντικείμενα, όπως αυτό που παίρνεις, το κόστος του εκτελωνισμού ακόμα και αν δεν πάρεις USPS ίσως δεν είναι τόσο σημαντικό σε σχέση με την αξία του προϊόντος. Για παράδειγμα, αν χρεώνουν πάγιο τέλος 100 ευρώ για εκτελωνισμό δεν είναι τίποτα όταν παίρνεις τηλεσκόπιο των 3000 ευρώ αλλά είναι εξωφρενικό όταν παίρνεις προϊόν των 100 ευρώ. Γι'αυτό παίρνουμε πάντα με USPS οτιδήποτε φτηνό. Δεν ξέρω όμως πώς ακριβώς γίνεται η χρέωση και αν έχει κλίμακες αναλόγως την αξία.

 

Πάντως, επειδή μια φορά παίρνεις τηλεσκόπιο, μπορείς να το εκτελωνίσεις και μόνος σου!!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Θα ήθελα ακόμα μια φορά την βοήθεια σας όμως…

Βρήκα κάτι στο eBay: http://cgi.ebay.com/Celestron-NexStar-11-GPS-660-x-279mm-Telescope_W0QQitemZ280171610919QQihZ018QQcategoryZ74929QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Καταρχήν αξίζει; Βλέπω αρκετά extras και το σκέφτομαι (αν και δεν προλαβαίνω για προσφορά αλλά ίσως το ξαναβάλει).

Τώρα λέει όχι International shipping. Μπορώ όμως να βρω άκρη με 1-2 έλληνες στις ΗΠΑ.

 

Μερικές ερωτήσεις πάνω σ’ αυτό:

Είναι ο γνωστός υποχρεωμένος να γράψει τη περιέχει το δέμα και την αξία του; Μπορεί να βάλει “gift”; Αν βάλει “gift” μπορεί να το ασφαλίσει;

Πως θα εκτελωνιστεί αν δεν ξέρουν την αξία του αντικειμένου;

Βλέπω 2 δέματα, 80 και 40 lbs. Το πρώτο είναι πάνω από 70 lbs που είναι το όριο. Μήπως η USPS δεν δεχθεί να το μεταφέρει;

 

Sorry αν οι ερωτήσεις είναι πολύ εξειδικευμένες. Ξέρει κανείς κάτι ;

Thanks

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτο δεν στέλνει Ελλάδα.

Αν θέλεις να γλυτωσεις χρήματα σε πμ ..........

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θελω να αγορασω μεταχειρισμενο απο Καναδα. Εχει αγορασει κανεις απο εκει, ωστε να μου πει πως δεν θα μπλεξω

με courrier κατα τον εκτελωνισμο στην Ελλαδα?

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάσκο για κάτι μικρό, small packet international airmail από Canada post. Για οτιδήποτε μεγαλύτερο, να υπολογίζεις το 25% της αξίας του πακέτου + μεταφορικά. Ισχύει ότι ισχύει και για την USPS : εκτελωνισμός από ΕΛΤΑ.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK! Ευχαριστω! Θα προσπαθησω τοτε την αγορα απο Καναδα, αν φυσικα θελει να μου το στειλει ο τυπος...

Καλα αν γινει τιποτα κανενα λαθος και κολησει με courier με βλεπω να περνω αδεια για μια μερα και να κατεβαινω Αθηνα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Παιδια μια βοηθεια!Εγω εχω ηδη αγορασει κατι απο αμερικη και μου το εχει στειλει με USPS το δεμα ειναι μικρο!Πρωτη φορα ειναι που αγοραζω και θα ηθελα να μου πειτε πωσ περνω το δεμα?παω στο αεροδρομιο η στο ταχυδρομειο γιανα ρωτησω?το εχουν στειλει απο τις 10/12!Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν έρθει, θα σου σου φέρει ο ταχυδρόμος σπίτι σου ειδοποίηση.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μην παω αυριο στο ταχυδρομειο να ρωτησω γιατι φοβαμαι να μην το χασω!Το εχουν στειλει απο τις 10/12!Ποσες μερες κανει περιπου να ερθει ειναι με USPS priority airmail! Ευχαριστω πολυ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμιά δεκαριά μέρες κάνει αλλά είναι και Χριστούγεννα και τα ταχυδρομεία έχουν αυξημένη κίνηση. Κανονικά το priority mail international έχει και αριθμό παρακολούθησης του δέματος. Ζήτα τον και αναζήτησε την πορεία του στο www.usps.com
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον εχω το κωδικο!το βλεπω πιστευω να ερθει μεχρι τα Χριστουγεννα γιατι θελω να παω διακοπες! Ξερεις αν θα πληρωσω φορο?Και παλι ευχαριστω πολυ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικα θα σου ερθει πριν τα Χριστουγεννα , για τι ποσο αγορας μιλαμε? Αν ειναι πανω απο 100$ ισως πληρωσεις στο ταχυδρομειο ( αφου στο στελνουν με USPS) εναν μικρο φορο κ λεω ισως γιατι σε αγορες που εχω κανει 250$ δεν πληρωσα τιποτα , ηρθε το δεμα κανονικα στο σπιτι. Μακρια ομως οπως εχουμε πει απο FEDEX k τα συναφη γιατι το ποσο εκτελωνισμου συν συν συν...κλπ φθανει πολυ ψηλα. USPS ειναι ο ασφαλης τροπος, θα ερθει στο ταχυδρομειο της γειτονιας σου!!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και να έρθει και να λείπεις,το δέμα θα παραμείνει για 15 μέρες στο ταχυδρομείο οπότε φρόντισε να γυρίσεις λίγο νωρίτερα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Αν μας στείλουν δέμα από Αμερική με USPS με δηλωμένη αξία γύρω στα 600$, θα έχουμε τελωνεία; Πόσα; Ισχύει το 25% της αξίας περίπου;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και θα έχεις φόρους/δασμούς, σε τέτοιο ποσό μην ελπίζεις να την γλιτώσεις. Αλλωστε με την τύχη που έχεις ( * ) σε βλέπω να πληρώνεις παραπάνω από το 25% :) Το spreadsheet του Αντώνη ισχύει. Δες και το ρεβιού μου για την πλατφόρμα για το ντοπς που λέω πόσο είχα πληρώσει για αυτήν.

 

( * ) ακούς εκεί να σε φορολογίσουν στα 20ευρώ !! Μπας και τα 5 ήτανε για κάτι άλλο και όχι για τελωνείο; Εγώ αγοράζω τακτικά από Αμερική και Αυστραλία (εεε, θελω να πω αγόραζα, πολύ πριν χαλάσει ο καιρός, τώρα έχω συμορφωθεί, δεν έχω σχέση με την σύννεφα, γκχ, γκχ :-note ) και η εμπειρία μου λέει ότι:

 

1) κάτω απο 100$ είναι έως απίθανο να σε φορολογίσουν ασχέτως βάρους ή όγκου.

2) κάτω από 140$ (ακα 100 ευρώ) υπάρχει μια καλή πιθανότητα επίσης να την σκαπουλάρεις, αν και μου έχει τύχει κοντά στο όριο να πληρώσω.

3) από 140-250$ οι πιθανότητες εξαρτόνται κατά πολύ από τον όγκο, τον φόρτο εργασίας του εκάστοτε υπαλλήλου του τελωνείου, και έχεις ένα 20% πιθανότητες να την γλιτώσεις

4) πάνω από 250$ πληρώνεις θες δεν θες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλως να ενημερωσω για μια αγορα που εκανα απο αμερικη και συγκεκριμενα απο http://www.astro.premcom.com/ADM/ εξοπλισμο συνολικης αξιας και μεταφορικα 173usd με usps, σε μια εβδομαδα ηρθαν και χωρις τα 5 εκτελωνιστικα ευρω!!

 

και κατι ασχετο αλλα θελω να το πω......Εντυπωση μου προκαλει το γεγονος οτι στα ελληνικα μαγαζια μας οι τιμες τους ειναι παντα ακριβως! δηλ δεν υπαρχουν τα λεπτα(cents)! δηλ πχ 120 ευρω ακριβως! ενω στα μεγαλα και γνωστα αμερικανικα βλεπεις σχεδον ολες τις τιμες με τα λεπτα τους (Που ειναι και σε δολλαρια!) εχουμε ξεφυγει κανονικοτατα!!!

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο ebay δεν γραφει για usps αλλα για Standard Int'l Flat Rate Shipping. Δεν βλεπω να γραφει καποια εταιρεια οπως fedex ή Dhl. Τι είναι αυτο;

 

Οταν στο ebay σου λεει ποσα ειναι τα εξοδα αποστολης και ποσο το κοστος συνολικα της παραγγελίας πληρώνεις και επιπλεον χρηματα οπως αυτα που είπατε παραπάνω για φορους κλπ. κλπ. ;

 

Ισως να φαίνονται λιγο ανοητες ολες αυτες οι ερωτησεις μου, απλα προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργει το ολο συστημα. #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πωλητής στο ebay δεν θα ασχοληθεί με τελωνεία και φόρους, αυτά είναι δικά σου και δεν τον αφορούν. Αν δεν αναφέρει ρητά μεταφορικά και τρόπο αποστολής του στέλνεις μήνυμα (contact seller) και τον ρωτάς πόσο είναι το shipping costs για Ελλάδα με USPS International First Class (ή όποια άλλη υπερεσία της USPS θέλεις, δες στο site της USPS για το ποιές υπάρχουν για Ελλάδα).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης