Jump to content

Φίλτρα Lumicon


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά βρήκα αυτό το pdf που περιγράφει λίγο πολύ τα χαρακτηριστικά του κάθε φίλτρου. Πιστεύω οτι είναι αρκετά χρήσιμο για κάποιον που θέλει να αγοράσει φίλτρο και δεν ξέρει τι να διαλέξει.

 

3filterspec_prnt.pdf

Χαρακτηριστικά φίλτρων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, τα φίλτρα της Lumicon, μαζί με της Astronomik και της DGM, θεωρούνται τα καλύτερα στον κόσμο.Αν θες μόνο ένα φίλτρο για νεφελώματα, το UHC της Lumicon είναι μακράν το καλύτερο.Αλλά προς θεού, μείνε μακριά απο το UHC-S της Baader!Επίσης, ενα φίλτρο οξυγόνου (ανεξαρτήτου εταιρείας) θα βοηθούσε πολύ (έχω το OIII της Baader και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μείνε μακριά απο το UHC-S της Baader!

Γιατι τι εχει?

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μείνε μακριά απο το UHC-S της Baader!

Γιατι τι εχει?

 

Το UHC-S της Baader είναι απλά για μια μικρή αύξηση του contrast σε νεφελώματα.Το έχω χρησιμοποιήσει σε πολλούς στόχους, και είναι απογοητευτικό.Καταρχήν το συγκεκριμένο φίλτρο δεν είναι καν πραγματικό Narrowband.Τα γνήσια UHC (όπως αυτό της Lumicon), απομονώνουν τις γραμμές οξυγόνου και υδρογόνου Β και δίνουν πολύ καλά αποτελέσματα.Το συγκεκριμένο είναι καλό μόνο για μικρά διαμετρήματα μιας και δεν κόβει τόσο πολύ φώς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το UHC-S της Baader είναι απλά για μια μικρή αύξηση του contrast σε νεφελώματα.Το έχω χρησιμοποιήσει σε πολλούς στόχους, και είναι απογοητευτικό.Καταρχήν το συγκεκριμένο φίλτρο δεν είναι καν πραγματικό Narrowband.

 

Δε το ήξερα αυτό.έχω το συγκεκριμένο φίλτρο και δε το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου.Αντίθετα,το ΟΙΙΙ της Baader όντως είναι εξαιρετικό! Ό,τι πρέπει για αστρικά πλανητικά.Εντυπωσιακό...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει δίκιο ο Νίκος, αλλά όσο "άχρηστο" είναι στο προσοφθάλμιο τόσο "χρήσιμο" είναι στην φωτογράφηση με CCD/DSLR, όπως και οποιοδήποτε broadband φίλτρο τύπου LPR. Συγγενές σε επιδόσεις με το Deepsky της Lumicon και το Skyglow της Orion, αλλά καμμία σχέση με πραγματικά UHC φίλτρα...

Δημήτρη, δοκίμασε με την πρώτη ευκαιρία και ένα τύπου UHC, είναι πιο εύχρηστο από το OIII, ειδικά σε τηλεσκόπια γύρω στις 8". Το OIII είναι βέβαια αναντικατάστατο στη δαντέλα 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι τυχαια η μεγαλη διαφορα τιμης μεταξυ των φιλτρων της lumicon και των "φτηνιαρικων" φιλτρων αλλων εταιριων.

Η χρηση πχ. του UHC της lumicon κυριολεκτικα μεταμορφωνει την εικονα παρα πολλων νεφελωματων. Μπορει να πει κανεις οτι ειναι σα να βλεπει το ιδιο νεφελωμα απο τηλεσκοπιο διπλασιας διαμετρου, χωρις υπερβολη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι βλέπω στα γραφήματα επίσης ένα πολύ ωραίο φίλτρο είναι το DeepSky το οποίο επιτρέπει δύο ζώνες του φάσματος να περάσουν και κόβει τις ζώνες που αντιστοιχούν στα φώτα μιας πόλης. Δηλαδή κόβει τη φωτορύπανση μόνο. Είναι χρήσιμο και για αστροφωτογράφηση γιατί δεν κόβει το κόκκινο. Επίσης ενδείκνυται και για πλανητική παρατήρηση και συγκεκριμένα του Αρη. Μάλλον θα το προτιμήσω για να μπορώ να κάνω παρατήρηση εντός πόλεως.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 έτη αργότερα...
Από ότι βλέπω στα γραφήματα επίσης ένα πολύ ωραίο φίλτρο είναι το DeepSky το οποίο επιτρέπει δύο ζώνες του φάσματος να περάσουν και κόβει τις ζώνες που αντιστοιχούν στα φώτα μιας πόλης. Δηλαδή κόβει τη φωτορύπανση μόνο. Είναι χρήσιμο και για αστροφωτογράφηση γιατί δεν κόβει το κόκκινο. Επίσης ενδείκνυται και για πλανητική παρατήρηση και συγκεκριμένα του Αρη. Μάλλον θα το προτιμήσω για να μπορώ να κάνω παρατήρηση εντός πόλεως.

 

Ενεργοποιώ ξανά ένα παλιό θέμα για τα φίλτρα που δίνει σημαντικές πληροφορίες. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος χρησιμοποιήσει το φίλτρο Deep Sky της Lumicon. Στις πληροφορίες που δίνονται στο συνημμένο αρχείο αναφέρεται σαν φίλτρο κατάλληλο για μείωση της φωτορύπανσης και για παρατηρησιακή αλλά και φωτογραφική χρήση.

 

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;; Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία από τέτοια φίλτρα;;

Θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω σε μια αστική περιοχή με μέτρια φωτορύπανση. Θα είναι χρήσιμο, γιατί και η τιμή του είναι τσουχτερή (200 δολάρια χωρίς μεταφορικά).

 

Νομίζω ότι ο Δημήτρης και ο Ηλίας πρέπει να το έχουν δοκιμάσει.....

 

Ευχαριστώ

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω αλλά από στον πίνακα που έχει το PDF του Δημήτρη λέει ότι το προτείνει για σκοτεινούς ουρανούς η Lumicon, όπως και το UHC. Το UHC της Lumicon το έχω και είναι εξαιρετικό.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, αν πρόκειται να αγοράσεις ένα φίλτρο της Lumicon προτίμησε το UHC. Αν πρόκειται να πάρεις και δεύτερο, το ΟΙΙΙ. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα το Deepsky. Ακόμα και σε σκοτεινούς ουρανούς τα πιο στενά UHC και OIII αποδίδουν καλύτερα. Στην αστροφωτογράφηση το Deepsky έχει νόημα, αλλά κατά τη γνώμη μου υπάρχουν πλέον καλύτερες επιλογές γι αυτή την εφαρμογή.

Σήμερα όπως υπάρχουν και άλλες αξιόλογες λύσεις πέραν της Lumicon. Το Baader OIII για παράδειγμα ή το Orion Ultrablock (το αντίστοιχο του Lumicon UHC) είναι εξαιρετικές και πιο οικονομικές επιλογές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωπ! Έκανα λάθος, ευτυχώς η παρέμβαση του Ηλία με συνέφερε.

Narrowband είπα, αλλά το DeepSky είναι Broadband. Το Ultrablock είναι αυτό που έχω.

Διορθώνω λοιπόν, Ultrablock να πάρεις.

Αν θελήσεις Broadband βρίσκεις εύκολα, το UHC-s της Baader είναι τέτοιο αλλά είναι καλύτερο σε μικρό όργανο με μεγάλο εστιακό λόγο, όπως το C6. Για το 12ρι τα Broadband είναι καταλληλότερα. Και η εικόνα στα μάτια μου είναι καλύτερη απ' ότι του OIII, αν και εκείνο μερικές φορές δείχνει ορισμένα νεφελώματα και δεν εννοώ καλύτερα, εννοώ πως τα δείχνει.

 

Δες και αυτό: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1520

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι ο Δημήτρης και ο Ηλίας πρέπει να το έχουν δοκιμάσει.....

Δεν το έχω δοκιμάσει. Έχω όμως στην κατοχή μου όλα τα υπόλοιπα και θα σου πω ότι αν δεν έχεις κανένα φίλτρο ακόμη, πάρε πρώτα ένα ΟΙΙΙ, μετά UHC μετά αν θέλεις κάτι επιπλέον H-beta. Το DeepSky υποθέτω ότι ίσως λόγω της φασματικής απόκρισης να μπορείς να δεις κάποια πλανητικά στο κόκκινο λίιιιγο καλύτερα, αλλά μιλάμε για οριακές καταστάσεις.

 

Παλαιότερα είχα κάνει μια προσπάθεια να κάνω Deep Sky παρατήρηση μέσα από την πόλη. Δυστυχώς μέσα από την πόλη τα φίλτρα αυτά δεν μπορούν να αξιοποιηθούν όπως αν είσαι σε σκοτεινό ουρανό, νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να πηγαίνουμε σε σκοτεινό ουρανό αν θέλουμε να κάνουμε Deep Sky. Δεν ξέρω βρε παιδιά αλλά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου να βλέπω εικόνες μέσα από την πόλη. Μόνο πλανήτες και Σελήνη.

 

Όσο αφορά για DeepSky φίλτρο θα σου πρότεινα να το άφηνες για τελευταία επιλογή έτσι κι αλλιώς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, πράγματι λύθηκαν αρκετές απορίες μου.

 

Ας κάνω και μια τελευταία ερώτηση για τα φίλτρα πριν παραγγείλω :) . Το παρακάτω φίλτρο http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=8912 σε τι χρησιμεύει ; Πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του;

 

Καλύπτει και ανάγκες αυτού του είδους http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=2810 ή είναι άλλο πράγμα;;

 

 

Παλαιότερα είχα κάνει μια προσπάθεια να κάνω Deep Sky παρατήρηση μέσα από την πόλη. Δυστυχώς μέσα από την πόλη τα φίλτρα αυτά δεν μπορούν να αξιοποιηθούν όπως αν είσαι σε σκοτεινό ουρανό, νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να πηγαίνουμε σε σκοτεινό ουρανό αν θέλουμε να κάνουμε Deep Sky.

 

Δημήτρη αυτό είναι προφανές. Δεν υπάρχει όμως κάτι να μας βοηθήσει και στην πόλη;; Δηλαδή πρέπει να περιμένουμε μια ή δύο φορές το χρόνο να δούμε Deep Sky;; Έστω και χωρίς την ποιότητα του σκοτεινού ουρανού…..

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Moon & Skyglow της Baader είναι απλώς ένα γενικής χρήσης φίλτρο που αυξάνει το contrast (αντίθεση) στην πλανητική παρατήρηση και στην σεληνιακή, δηλαδή εντονότερες ζώνες (π.χ. στον Δία) και αποχρώσεις στους πλανήτες (Άρης, Κρόνος). Μπορεί να μείνει και μόνιμα πάνω σε ένα προσοφθάλμιο, και κόβει, όπως ισχυρίζεται η Baader, κάποια φάσματα από ορισμένου τύπου δημόσιες λάμπες. Το πήρα πρόσφατα και εγώ, δεν έχω βρει ακόμη ευκαιρία να το δοκιμάσω...θα γράψω μόλις έχω τα πρώτα τεστ. Είναι ΑΛΛΟ πράγμα από το απλό Moon filter το οποίο έχω επίσης, αυτό που δείχνεις.

Το Moon είναι σαν να φοράς γυαλιά ηλίου στο προσοφθάλμιο, κόβει φωτεινότητα ώστε να μην τυφλώνεσαι. Αυξάνει και το contrast βέβαια, κάνοντας αυτό, κυρίως όμως κόβει φωτεινότητα κάτι που δεν κάνει το Baader, εκείνο αυξάνει αντίθεση απλώς.

Θα σου πρότεινα όμως να το πάρεις από Ελλάδα γιατί τα Baader προϊόντα στην Αμερική τα κοπανάνε αρκετά, θα σου βγει πιο φθηνά από εδώ.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1280

 

Επίσης θα σου πρότεινα να διαβάσεις και μια άριστη παρουσίαση που έχει γίνει για τα αστρονομικά φίλτρα από τον Άρη Μυλωνά και την οποία θα βρεις εδώ. Θα σου λύσει πολλές απορίες για τα φίλτρα και την χρήση τους.

http://www.astronomia.org.gr/filters-milonas.pdf

Είναι βασισμένη στα προϊόντα της Baader.

Αντιγράφω από αυτή για το Moon & Skyglow

"Ιδανικό και ισοσταθμισμένο, ευρέως φάσματος φίλτρο για τα κατοπτρικά, καταδιοπτρικά και αποχρωματικά διοπτρικά τηλεσκόπια. Θα μπορούσαμε να το έχουμε μόνιμα τοποθετημένο στο προσοφθάλμιο αφού δεν θυσιάζονται κάποια θετικά στοιχεία του τηλεσκοπίου για να κερδηθούν κάποια άλλα."

 

Όσον αφορά την πόλη και τα Deep sky...συμφωνώ με τον Δημήτρη 1000%. Όχι Πάνο, όλα αυτά απλά χρυσώνουν το χάπι που λέμε...μόλις δεις πραγματικά deep sky από μαύρο ουρανό και μετά αποπειραθείς να τα δεις στην πόλη...θα πάθεις τέτοια απέχθεια από την σύγκριση που δεν νομίζω να το επιχειρήσεις ξανά γιατί θα απογοητευτείς. Τουλάχιστον εγώ αυτό έπαθα και δεν ξαναέψαξα για κανένα deep sky μέσα από την φωτοχαβούζα της Αθήνας...επίσης, δεν χρειάζεται να είναι 1-2 φορές το χρόνο! Μόλις ανοιξιάσει μέχρι και το βαθύ φθινόπωρο μπορείς να πηγαίνεις κάθε μήνα (εφόσον μπορείς όμως και από άλλες υποχρεώσεις!), όχι μόνο το καλοκαίρι!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μόλις δεις πραγματικά deep sky από μαύρο ουρανό και μετά αποπειραθείς να τα δεις στην πόλη...θα πάθεις τέτοια απέχθεια από την σύγκριση που δεν νομίζω να το επιχειρήσεις ξανά γιατί θα απογοητευτείς. Τουλάχιστον εγώ αυτό έπαθα και δεν ξαναέψαξα για κανένα deep sky μέσα από την φωτοχαβούζα της Αθήνας...επίσης, δεν χρειάζεται να είναι 1-2 φορές το χρόνο! Μόλις ανοιξιάσει μέχρι και το βαθύ φθινόπωρο μπορείς να πηγαίνεις κάθε μήνα (εφόσον μπορείς όμως και από άλλες υποχρεώσεις!), όχι μόνο το καλοκαίρι!
Ακριβώς!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά την πόλη και τα Deep sky...συμφωνώ με τον Δημήτρη 1000%. Όχι Πάνο, όλα αυτά απλά χρυσώνουν το χάπι που λέμε...μόλις δεις πραγματικά deep sky από μαύρο ουρανό και μετά αποπειραθείς να τα δεις στην πόλη...θα πάθεις τέτοια απέχθεια από την σύγκριση που δεν νομίζω να το επιχειρήσεις ξανά γιατί θα απογοητευτείς. Τουλάχιστον εγώ αυτό έπαθα και δεν ξαναέψαξα για κανένα deep sky μέσα από την φωτοχαβούζα της Αθήνας...επίσης, δεν χρειάζεται να είναι 1-2 φορές το χρόνο! Μόλις ανοιξιάσει μέχρι και το βαθύ φθινόπωρο μπορείς να πηγαίνεις κάθε μήνα (εφόσον μπορείς όμως και από άλλες υποχρεώσεις!), όχι μόνο το καλοκαίρι!

 

Μάλλον θα επιδιώξω να μην δω deep Sky από σκοτεινό ουρανό για να μην πάθω αυτή την απέχθεια...... Αρχίζω να απογοητέυομαι...... :(

 

Ένας εξοπλισμός που συντηρητικά φτάνει πάνω από 2000 ευρώ να χρησιμοποιείται ουσιαστικά 2 φορές το χρόνο. Γιατί δυο φορές θα είναι. Μια οι δουλειές, μια τα παιδιά, μια η βενζίνη, μια η μέση που θα σε πιάσει κουβαλώντας το τέρας……. μακάρι να είναι και 2 φορές.

 

Τελικά έπρεπε να πάρω κανένα μικρό να χαζεύω μόνο πλανήτες να τελειώνουμε :evil:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα νομίζω ότι 2 φορές το χρόνο είναι λίγες όσες υποχρεώσεις και να έχεις. Εγώ νομίζω 1 φορά το μήνα το καλοκαίρι ή τους 2 μήνες τώρα το χειμώνα, μπορείς να βρίσκεις χρόνο να πηγαίνεις. Είναι θέμα προγραμματισμού. Μπορείς να προγραμματίσεις τις υποχρεώσεις σου, σε όσο βαθμό μπορείς φυσικά, και να το προγραμματίζεις όταν δεν έχει Σελήνη πχ να είσαι κάπως πιο ελεύθερος. Μπορείς να κανονίζεις στην άδειά σου να τις αφιερώσεις εκεί συνδυάζοντας διακοπές με την οικογένειά σου. Εγώ νομίζω ότι υπάρχει χρόνος για να κάνεις παραπάνω από 2 φορές το χρόνο.

 

Από την άλλη το συγκεκριμένο χόμπι είναι όντος πάρα πολύ δύσκολο. Εκτός του ότι απαιτεί χρόνο και χρήμα απαιτεί και ένα σωρό άλλα πράγματα τα οποία δεν μπορείς να έχεις υπό έλεγχο. Πολλές φορές έχουμε κάνει τζάμπα χλμ χωρίς να βγάλουμε τα τηλεσκόπια από τα αυτοκίνητα, να πηγαίνουμε να στήνουμε και να φυσάει αέρας, να μένεις από μπαταρίες στον κόκκινο φακό και χίλιες άλλες αναποδιές.

 

Όταν όμως πας και η βραδιά είναι καλή με καλή διαύγεια seeing χωρίς υγρασίες κτλ, τότε πραγματικά η αξία της παρατήρησης είναι όσο 1000 παρατηρήσεις μέσα από την πόλη.

 

Το τηλεσκόπιο χαραμίζεται μέσα στην πόλη, δεν αξιοποιείται.

Μην απογοητεύεσαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά την πόλη και τα Deep sky...συμφωνώ με τον Δημήτρη 1000%. Όχι Πάνο, όλα αυτά απλά χρυσώνουν το χάπι που λέμε...μόλις δεις πραγματικά deep sky από μαύρο ουρανό και μετά αποπειραθείς να τα δεις στην πόλη...θα πάθεις τέτοια απέχθεια από την σύγκριση που δεν νομίζω να το επιχειρήσεις ξανά γιατί θα απογοητευτείς. Τουλάχιστον εγώ αυτό έπαθα και δεν ξαναέψαξα για κανένα deep sky μέσα από την φωτοχαβούζα της Αθήνας...επίσης, δεν χρειάζεται να είναι 1-2 φορές το χρόνο! Μόλις ανοιξιάσει μέχρι και το βαθύ φθινόπωρο μπορείς να πηγαίνεις κάθε μήνα (εφόσον μπορείς όμως και από άλλες υποχρεώσεις!), όχι μόνο το καλοκαίρι!
Έτσι ακριβώς είναι!! τα Deepsky Αντικείμενα τα απολαμβάνεις ΜΟΝΟ με σκοτεινό Ουρανό, όσα Φίλτρα και αν πάρεις δεν πρόκειται να δεις μέσα απ'τα φώτα της πόλης τίποτα συγκρίσιμο με αυτο που θα έβλεπες σε σκοτεινό ουρανό.

 

 

 

Τώρα σχετικά με τα Φίλτρα μπορώ να πω ότι μετά απο πολλές πολλές δοκιμές και αστροπαρατηρήσεις θεωρώ ότι δεν πρεπει να συγκρίνουμε το Baader UHC-s με το Lumicon UHC,

Νομίζω ότι το UHC-s της Baader είναι σχεδόν ίδιο με το Deepsky της Lumicon! Οπότε όσοι έχετε το UHC-s της Baader μην ψήνεστε για αγορα Lumicon Deepsky αφού είναι παρόμοια.

 

Να σας πω την αλήθεια σε πάρα πολλά νεφελώματα τα Lumicon Deepsky με βολεύει αρκετά αφού δεν σκοτεινιάζει τόσο πολύ το πεδιο (εξαρτάτε τι ζητάς κάθε φορά) και αναδεικνύει ωραία τα Νεφελώματα χωρίς να παίρνεις ένα πολύ μαύρο υπόβαθρο με λίγα αστέρια. Για εμένα το Lumicon Deepsky είναι αυτό που μπαίνει τις περισσότερες φορές πάνω στα προσοφθάλμια μου.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν αντικείμενα που μπορείτε να παρατηρείτε και μέσα απ'τη πόλη.

Ξεκινήστε ,ας πούμε, να παρατηρείτε διπλούς αστέρες και προσπαθήστε να "σπάσετε" τους δύσκολους.

 

Και φωτομετρία μπορείτε να κάνετε απ'τη πόλη.Και φυσικά πλανητική παρατήρηση.

 

Υπάρχουν διέξοδοι στο χόμπυ για να έχεις ουσιαστική επαφή με τον ουρανό, ακόμη και μέσα απ'τη πόλη.

Μην απογοητεύεστε.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο, Πάνο, ΠΑΝΟ!!!!!!!!!

 

ΜΗΝ σε πιάνει τέτοια διάθεση και ΜΗΝ απογοητεύεσαι!!! Αυτό που θα πω ισχύει για όλους τους αρχάριους.

Δεν μπορείς να βγάλεις ΚΑΝΕΝΑ συμπέρασμα για το χόμπυ την στιγμή που δεν έχεις ούτε μια εξόρμηση σε σκοτεινό ουρανό στο ενεργητικό σου!!! Είναι τουλάχιστον άδικο!!

 

Μετά, μην κρίνεις πάλι όλο το χόμπυ από το λεγόμενο "Κόστος ιδιοκτησίας", στεγνός και σκληρός όρος που χρησιμοποιείται και στην Πληροφορική (total cost of ownership - TCO) και το βάζουν μπροστά όταν υπολογίζουν πόσο πολύ έχει βγάλει τα λεφτά του ένας server ή κάποιο άλλο μεγάλο κεντρικό μηχάνημα...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!!

 

Δεν είναι το ίδιο στην ερασιτεχνική Αστρονομία ή αν θες, δεν πρέπει να το βλέπουμε έτσι, η σχέση με τον ουρανό και το τηλεσκόπιο είναι σχεδόν μαγική και δεν μοιάζει με καμία άλλη...οι εικόνες του Σύμπαντος που θα δεις όταν βρεθείς σε σκοτεινό ουρανό (αλλά και οι πλανητικές της πόλης) θα σου μείνουν τόσο έντονα χαραγμένες που δεν θα σε νοιάζει πόσα θα έχεις σπαταλήσει για να τις δεις! Θα λες ΧΑΛΑΛΙ και μακάρι να ήταν άλλα τόσα! Τουλάχιστον προσωπικά έτσι το σκέφτομαι και δεν έχω μετανιώσει για τίποτα!

 

Δηλαδή για να σου δώσω μια παρομοίωση για να το καταλάβεις (εσύ ειδικά που είσαι οικογενειάρχης θα καταλάβεις αμέσως), όταν έχεις ένα μωρό/μικρό παιδί σε κουράζει, σε ταλαιπωρεί, σε εξουθενώνει με την αμέριστη προσοχή που ζητάει, σωστά; ΘΥΜΗΣΟΥ όμως πόσο ωραία ένιωθες κάποιες άλλες στιγμές που παίζεις μαζί του και περνάς τέλεια και ξεχνάς όλη την κούραση και την ταλαιπωρία και δεν μετανιώνεις ούτε στιγμή που το έχεις! ΑΥΤΟ το συναίσθημα μπορεί να σου δώσει και ένα καλό αστρονομικό όργανο, δεν ξέρω αν η παρομοίωσή μου είναι τελικά ατυχής, τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω, παιδιά δεν έχω αλλά έχω αδέλφια μικρά που τα έζησα ως μωρά και γνωρίζω τι ταλαιπωρία συνεπάγεται αυτό.

 

Επιστρέφοντας στο δια ταύτα, θα σε αποζημιώσει 100% η υπομονή για μια εξόρμηση καλή και σκοτεινή και θα δεις τότε τι εννοώ...είναι ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ να βγάζεις τώρα τέτοια συμπεράσματα...δώσε μια ευκαιρία σε όλο αυτό! :cheesy:

Απλά δεν έχεις πάρει ΑΚΟΜΗ τις εικόνες που θα σε κρατήσουν με μια φλόγα...

 

Δεν μας βοηθάει και ο καιρός!! ](*,)

 

Υ.Γ. Επειδή έχουμε το ίδιο "τέρας", να συμπληρώσω πως αν το κουβαλήσεις σωστά, δεν θα σε πιάσει ποτέ η μέση!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς ακριβώς να διαφωνώ με ό,τι ειπώθηκε περί παρατήρησης στην πόλη, δεν συμφωνώ κιόλας. Αυτό επειδή συμφωνώ με το "όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος". Το πόσο συχνά για πόσο και που και πότε και πως το γνωρίζει μόνο το εκάστοτε υποκείμενο. Η δοκιμή και η εμπειρία μπορεί να τροποποιήσουν τα μεγέθη των παραμέτρων αυτών φυσικά, αλλά όχι στον ίδιο βαθμό και με τον ίδιο τρόπο για τον καθένα γιατί το κάθε σύστημα εξαρτάται όχι μόνο από τις κοινές ή γνωστές παραμέτρους αλλά και από ιδιοσυστασιακές ή άγνωστες. Με άλλα λόγια το στυλ παρατήρησης που θα ακολουθήσεις θα διαφανεί με τον χρόνο, αφού φυσικά προσπαθήσεις να δοκιμάσεις διάφορα στυλ. Δεν θα κάνεις μόνο ό,τι πρέπει ή ό,τι είναι καλύτερο αλλά και ό,τι μπορείς. Όταν αυτά ταυτίζονται: ευτυχία. Όταν δεν ταυτίζονται όχι αναγκαστικά δυστυχία! Ο ουρανός μπορεί να προσφέρει διαφόρων ειδών ευτυχίες και καμμία δυστυχία, εκτός ίσως από την ημέρα που θα μας πέσει στο κεφάλι. Ωστόσο οι επιστήμονες ισχυρίζονται πως δεν είναι φτιαγμένος από χαλκό και άρα δεν θα πονέσουμε ιδιαιτέρως και σε αυτή την ατυχή περίπτωση.

Επίσης η προσωπική εμπειρία των άλλων είναι αυτό ακριβώς που είναι, προσωπική εμπειρία των άλλων. Ως τέτοια διαφοροποιείται με την αλλαγή οποιουδήποτε παράγοντα της δήλωσης (πχ προσωπική εμπειρία των άλλων =/= προσωπική εμπειρία δική σου) αλλά και ως έχει καθώς οι άλλοι είναι πάντοτε άλλοι για οποιονδήποτε από τους άλλους. Σωστά;

Παράδειγμα: είχα πειστεί μετά από μακρά έρευνα αγοράς πως μέσα από την πόλη που προέβλεπα πως θα γίνεται το 99% των παρατηρήσεών μου ένα ελαφρύ GOTO μεγάλης εστιακής θα ήταν το ιδανικό όργανο. Κατέληξα στο Celestron Nexstar 6SE. Αποδείχθηκε σωστή επιλογή.

Μετά από ορισμένα ακόμη τηλεσκόπια και ορισμένες εξορμήσεις σε μετρίως, αρκετά και πολύ σκοτεινό ουρανό, αποφάσισα να αγοράσω ένα 12" SW για τις εξορμήσεις. Σκέφτηκα πως δεν έχει νόημα να το χρησιμοποιώ στον Πειραιά βασιζόμενος στην προσωπική εμπειρία των άλλων και θα το φύλαγα στο ιατρείο για να το φορτώνω στο αυτοκίνητο όταν θα φεύγω. Δεν μπορούσα όμως να μην το δοκιμάσω πρώτα. Και το δοκίμασα.

Αυτό ήταν. Ναι μεν τα DSO's φαίνονται καλύτερα με το ίδιο τηλεσκόπιο από την εξοχή (το γνωρίζω από τα υπόλοιπα τηλεσκόπιά μου αυτό ήδη) αλλά από την πόλη φαίνονται (ή καταφέρνω να διακρίνω εγώ τέλος πάντων ) περισσότερα αντικείμενα από όσα με ένα τηλεσκόπιο μικρότερης διαμέτρου και ακόμη διαχωρίζεις δυσκολότερους διπλούς και βλέπεις τους πλανήτες καλύτερα. Η σύγκριση με το Nexstar είναι εύκολη καθώς έχουν την ίδια ακριβώς εστιακή και εκείνο έχει ακριβώς την μισή διάμετρο (=υποτετραπλάσια φωτεινότητα).

Δεν βλέπω την ώρα να το πάω στο βουνό, αλλά ούτε και τον λόγο να μην το χρησιμοποιώ από το μπαλκόνι μου.

Και ο τροχός φίλτρων (ιδέα του ΚωνσταντίνουΜ) μου επέτρεψε να καταλήξω στο συμπέρασμα πως το Ultrablock είναι το ιδανικό φίλτρο για την πόλη, αν και ο Μανούσος έχει δίκιο: Μπορείς να διαλέξεις τα δύο άκρα (Deep Sky & OIII) ή να διαλέξεις την μέση (Ultrablock) και ίσως τα 2 άκρα είναι πιο ευέλικτα από τον συμβιβασμό της μέσης οδού, εκτός αν πάρεις και τα 3 να τελειώνεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον κ. Κώστα.

 

Πολλοί κάνουν παρατήρηση DSO μέσα απ'τη πόλη.

Εγώ έκανα με το 11'' από τη ταράτσα, μέσα απ'τη πόλη του Αγρινίου (ναι, μικρή πόλη, αλλά μεγάλη φωτορύπανση)... και από παρόμοιο ουρανό και ο Ηλίας (eliasg2004).

 

Δεν είναι όπως στο βουνό με σκοτεινό ουρανό, αλλά μπορείς να δεις πολλά πράγματα.

Απλώς θα τα δεις "ξεπλυμένα".

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης