Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 354
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν ειδικά θες τους χάρτες, υπάρχουν καλύτερες, οικονομικότερες και σίγουρα πιο εύοσμες λύσεις. Το ποιο απλό παράδειγμα, είναι ένα επιπεδόσφαιρο από το Πλανητάριο, που πηγαίνοντας από εκεί θα ακούσεις και θα δεις και δυο πράγματα παραπάνω.

 

Αν θες ακόμα ποιο οικονομικά, εντελώς δωρεάν το ερασιτεχνικό πρόγραμμα Stellarium (googlαρέ το και θα το βρεις). Το κατεβάζεις free (τουλάχιστον όταν ήταν στην έκδοση 0.8.1 πριν ένα χρόνο περίπου).

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δν ξερω ισως αν εχω την ευκαιρια να κανω το deagostini και μπορει απο τα λευτα π θα μαζεψω απ την δουλεια η απο τους συγγενεις π θα μου δωσουν να παρω το 8''.παντως αν δν εχω συντομα το 8'' θα σκασω!!! δν μπορω μ εχει γινει εμονη ιδεα! :cheesy:
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες Χιώτη στην παρέα μας :cheesy:

 

Παίδες όσων αφορά το περιοδικό και το τηλεσκόπιο δε νομίζω να απευθύνεται σε γνώστες του αντικειμένου η έστω σε άτομα που έχουν ασχοληθεί με την αστρονομία

Σίγουρα δε μας ικανοποιεί αλλά προσωπικά χαίρομαι που νέοι θα ασχοληθούν έστω και από ένα περιοδικό της "πλάκας" με το μαγικό αυτό χόμπι. Οι περισσότεροι δε θα μείνουν ευχαριστημένοι με το αντικείμενο αλλά λίγοι (και καλοί) θα ναι αυτοί που θα "κολλήσουν" και θα αναζητήσουν το κάτι παραπάνω. Στη συνέχεια πάλι πολλοί μπορεί να μη βρουν αυτό που θέλουν αλλά καλύτερα από το τίποτα. Ίσως δεν αγαπήσουν όλοι το νυχτερινό ουρανό σίγουρα κάτι θα μάθουν όμως απόλη αυτή την ιστορία (την κατασκευή του τηλεσκοπιου και όλα αυτά τα περιοδικά με τα ουράνια αντικείμενα - για να ακούμε at least λιγότερες κοτσάνες στα tv shows πχ... :P =P~ ) Αυτό που θέλω να πω στην τελική είναι ότι δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα..

 

Το βλέπω σα μια πολύ καλή ευκαιρία για να μεγαλώσει αυτός ο χώρος της ερασιτεχνικής αστρονομίας και όχι μόνο αφορμή για αστεία... #-o

 

 

 

 

Επι την ευκαιρία κάτι πήρε ταυτί μου για τραμπάλα πάνω σε περιστρεφόμενη βάση....

Man έθιξες το κανόνι μου και τα όμοια του Shame on you :P :P :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια το νεο τευχος κυκλοφορησε ή την αλλη εβδομαδα?

 

Θυμαστε τι δινει αυτο που μας ερχεται?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχθες που λετε με ρωταειενας φιλος μου,θα παρεις αυτο της deagostini?Οχι του λεω εγω,ειναι μαπα σε σχεση με το δικο μου.Τι λες ρε μου λεει,αφου ειναι επαγγελματικο.Τα συμπερασματα δικα σας :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχθες που λετε με ρωταειενας φιλος μου,θα παρεις αυτο της deagostini?Οχι του λεω εγω,ειναι μαπα σε σχεση με το δικο μου.Τι λες ρε μου λεει,αφου ειναι επαγγελματικο.Τα συμπερασματα δικα σας :mrgreen:

 

Έγραψε!!

koyote λύθηκα :lol: :lol: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχθες που λετε με ρωταειενας φιλος μου,θα παρεις αυτο της deagostini?Οχι του λεω εγω,ειναι μαπα σε σχεση με το δικο μου.Τι λες ρε μου λεει,αφου ειναι επαγγελματικο.Τα συμπερασματα δικα σας :mrgreen:

 

Προτείνω να "σκοτώσεις" το dob σου και τα λεφτά να τα δίνεις λίγα λίγα για το περιοδικό! :P

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φαντασου μια τραμπαλα,πανω σε περιστρεφομενη βαση.....

 

Έχει ένα point ο KOSTAKIS......

2 σε 1 θα έλεγα εγώ.

Που να τρέχεις κάθε λίγο και λιγάκι τα πιτσιρίκια σου στην παιδική χαρά. Παίρνεις αυτό και καθαρίζεις! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια γεια σας....μια ερωτηση...καποιοι λενε να πως καλυτερο ειναι να παρεις κιαλια και ενα βιβλιο το nightwatch για να μαθεις και μετα τηλεσκοπιο...εγω τωρα το βιβλίο θα το παρω standar αλλα θελω πολυ το τηλεσκοπιο...εχω ηδη ενα Joketelescope ναι της μαρκας joke και δν ξερω τι θα ειναι καλυτερο...να παρω κιαλια πρωτα η το τηλεσκοπιο 8''?plz απαντηστε μ.. :|
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια γεια σας....μια ερωτηση...καποιοι λενε να πως καλυτερο ειναι να παρεις κιαλια και ενα βιβλιο το nightwatch για να μαθεις και μετα τηλεσκοπιο...εγω τωρα το βιβλίο θα το παρω standar αλλα θελω πολυ το τηλεσκοπιο...εχω ηδη ενα Joketelescope ναι της μαρκας joke και δν ξερω τι θα ειναι καλυτερο...να παρω κιαλια πρωτα η το τηλεσκοπιο 8''?plz απαντηστε μ.. :|

κοιτα φιλε xiotis33 καλο ειναι να μαθεις το ουρανο για να ξερεις που να στοχευεις κ για να σε γοητευσει περισσοτερο το χομπυ..καλο το nightwatch(απο τα καλυτερα αξιζει τα λευτα,του παρτο) δε λεω αλλα θα σου προτεινω να κανεις και κατι πιο οικονομικο...καταρχην κατεβασε το stelarioum πολυ ωραιο κ κατατοπιστικοτατο..δωρεαν απο το πλανηταριο.. :cheesy: επειτα γνωμη μου ειναι να αγορασεις φτηνα κυαλια απο λαικη η απο κανα κινεζο εγω εχω και ακροιβα κ τα φτηνα εχουν διαφορα στο πεδιο αλλα επειδει πηρα 7χ60 εχουν πολυ καλη φωτεινοτητα εξισου με τα ακριβα 12χ40..καλο ειναι αν βρεις να παρεις 12χ70..αυτα με τα κυαλα μη σκασεις 200ε κριμα [-X μετα παρε το γνωστο dob skywatcher8΄ η οτι αλλο θες

αλλα μεινε μεχρι 8΄ γιατι δε θα μπορεις να το μεταφερεις ευκολα εκτος αν εχεις κανενα ντατσουνι :cheesy: γιατι ειναι πολυ βαρια κ μεγαλα..εγω ευτυχως εμεινα σε 8'..οταν το παραγγειλεις παρε κανα καλο barlow 2χ προτεινω televue και απο εκει κ περα κανα εξαρι προσοφθαλμιο μεγαλου πεδιου απο 66 κ πανω θα σου χρειαστει..εγω αυτα θα εκανα αν αρχιζα απο την αρχη...αυτα :cheesy: :cheesy:

αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι απόλυτο το ότι πρέπει αρχικά να πάρεις κυάλια. Γνώμη μου, ειδικά για 10x50, πάνω από 70-80€ δεν αξίζει να δώσεις. Πάρε καλύτερα απ' ευθείας το 8" να τελειώνεις. Κι εγώ έτσι έκανα και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

 

Τώρα αν βρεις κάποια καλή προσφορά π.χ. τα bresser του lidl στα 22€, εννοείται πως τα τσιμπάς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ειδικά θες τους χάρτες, υπάρχουν καλύτερες, οικονομικότερες και σίγουρα πιο εύοσμες λύσεις.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Έτρωγα ένα σάντουιτς και κόντεψα να πνιγώ από τα γέλια όταν το διάβασα αυτό. Θα επιβεβαιώσω και εγώ την απίστευτη δυσοσμία του συγκεκριμένου χάρτη. Μετά από κάμποσες μέρες σε εξωτερικό χώρο, ακόμα δεν έχει φύγει η μυρωδιά. Μάλλον θα τον χαρίσω σε κάποιον που δεν πολυσυμπαθώ. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

xiotis33 μην μπεις στον κοπο να παρεις ολη τη σειρα της Deagostini μονο και μον για τους χαρτες. Μια αναζητηση στο Ιντερνετ θα σου δωσει αρκετες πληροφοριες για τον εναστρο ουρανο. Κατεβασε οπως λενε και αλλοι συμforumιτες το Stelarium, το εχω και εγω εδω και κανα χρονο και ειμαι ικανοποιημενος γιατι ειναι light για τον Η/Υ σου. Χαρτες παρε απο το Πλανηταριο σε μορφη βιβλιου οπως εχουν πολλοι γιατι ειναι πιο πληρεις απο αυτα που θα βγαλει η Deagostini αλλα μπορεις να δεις και τις θεσεις των πλανητων σε ορισμενα απο αυτα μεχρι π.χ το 2018. Επισης παρε ενα επιπεδοσφαιρο για να βλεπεις και να πλοηγησε το βραδυ στον ουρανο (οδηγιες χρησης εχουν). Μην μπεις ακομα στον πειρασμο για high-tech στηρηξεις γιατι και λεφτα θα ξοδεψεις και μπορει στο τελος να απογοητευθεις αν δεν ξερεις. Συμβουλη μου ειναι ξεκινα ή με το dob 8' που λενε ολοι ή με ενα newton με ισημερινη στηριξη το οποιο μπορει να δεχθει και μοτερ μετα. Οπως σου εχω πει και προηγουμενο μυνημα μου και εγω ειμαι ακομα στο αρχαριο σταδιο και εχω το Skywatcher 114EQ1 το οποιο εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με αυτο της Deagostini αλλα με καλη ρυθμιση, προσοθφαλμιο και καιρο απο την Αθηνα μοπρω να διακρινω και τις ζωνες του Δια αρκετα καλα. Επισης το εχω εξοπλισει με ενα μοτερ ορθης αναφορας το οποιο ομωε δεν συνδεετε με φορητο Η/Υ γιατι θα ξεκινησω ελεω Θεου και την αστροφωτογραφηση. Ουτως ή αλλως οταν ξεκινας η μαγεια ειναι να βρισκεις μονος τους αστερισμους. Παντως μην βιαζεσε να παρεις εδω και τωρα τηλεσκοπιο. Μαθε πρωτα και μετα παρε. Καποια στιγμη θα γραψω και ενα μυνημα με τα βιβλια που εχω ωστε να δεις και εσυ τι παιζει

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok παιδια thx....ουτος η αλλως ελεγα να παρω τπτ φτηνα κιαλια...Α! αληθεια τωρα στα lidl ισχυει αυτη η προσφορά?τα bresser κιαλια ειναι ε?

θα δωσω περιπου 30 για κιαλια...παραπάνω δν νομιζω....αλλα θα ειναι καλα με τοσα λιγα? :|

keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε ΝΟVA αυτο το βιντεο στο youtube τωρα το είδα....τοσο τερας ειναι το τηλεσκόπιο????????τοσο μεγαλο????ΟΥΑΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy:

ωραια!

keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια τα κιαλια στα lidl υπαρχουν ακομα ναι η οχι? να ξερω να παω να τα παρω αν ειναι.

 

Όχι, κι εγώ περιμένω μπας και τα ξαναφέρουν. [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

xiotis33 τα βιβλια που εχω προς το παρον ειναι τα εξης

 

Peterson Field Guides: Stars and Planets : ειναι ενας πληρης οδηγος του νυκτερινου ουρανου για βορειο και νοτιο ημισφιαριο 578 δελιδες

 

Astronomy Hacks : αναφερει αρκετες τεχνικες και κολπα για την συντηρηση του τηλεσκοπιου, το modification του αλλα και πως να κανεις παρατηρησεις (αρκετα απο αυτα τα κολπα αλλα και αλλα τα οποια δεν αναφερονται σε αυτο το βιβλιο θα τα βρεις και σε αυτο το site)

 

The Monthly Star Guide: μηνιαιος νυκτερινος ουρανος

 

Αστροφωτογραφια : οδηγος για αστροφωτογραφια

 

Επιπεδοσφαιρο : Για να μπορουμε να δουμε τη θεση των αστερισμων καθε βραδυ

 

Τα βιβλια αυτα τα βρηκα στο Παπασωτηριου αλλα και απο το Πλανηταριο και η τιμη του καθενος ειναι περιπου στα 20 ευρω και δεν μυριζουν σαν λαδομπογια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

thx φιλε. :cheesy: θα παρω για αρχη το nightwatch και αυτα π μου ειπες πιο μετα σιγουρα! :cheesy: και παλι thx!! αα ειδα με κατι κιαλια φθηνα 7*50 και τρελαθηκα! πω πω και τα πηρε ο θειος μ και 20 Ε !!! ουτε να αληθοριζουν ουτε τπτ! ισως να παρω κι εγω για αρχη τπτ φθηνα ετσι για να κανουν την δουλεια τους...
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα 7Χ50 δίνουν 7 μεγενθύσεις αντί για 10.Μια χαρά είναι δίνουν και ευρύτερο πεδίο, το θέμα είναι να έχουν μια στοιχειώδη ποιότητα οπτικών ώστε να δίνουν καλά είδωλα και να κάνουν δουλειά.. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης