Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυο ερευνητες μηδενικης μεγενθυνσης για τον Telrar ξερω τι παιζει τον skysurfer V Baader το εχει κανεις να μου πει την γνωμη του;

 

Και ποιος πιστευετε οτι ειναι καλυτερο;

 

skysurfer V Baader

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1110

 

telrad

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=875

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι δεν βαζουμε στο παιχνιδι και τον rigel που κατα την γνωμη μου για μικρου ογκου τηλεσκοπια ειναι καλυτερος απο τον telrad.

Επισης να προσθεσω οτι επειδη προσφατα απεκτησα εναν red dot skysurfer της baader προσωπικα νομιζω οτι δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη σε σχεση με εναν telrad ή rigel, αντιστοιχα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη δεν το συζητάμε.Απ τα δύο ο telrad υπερτερεί.Το θέμα είναι αν χωράει ο telrad πάνω στο 6".Νομίζω πως δεν χωράει κ επίσης για να μπεί πρέπει να ανοίξεις τρύπες.O σωλήνας σου νομίζω δεν είναι είναι ανοιχτός για να μπορέσεις να το βάλεις.Απ την άλλη ο rigel θα χωρέσει σίγουρα κ μπαίνει με ταινία διπλής όψεως.Είναι πολύ καλός.Θα τον ευχαριστηθείς χωρίς να χρειαστεί να κάνεις ταρζανιές στον σωλήνα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδες εγω εχω τον red dot finder της Vixen#2650 και ειμαι απολητα ικανοποιημενος

 

Σε συδιασμο παραλληλα με τον ερευνιτη του τηλεσκοπιου 9χ50 κανουν θαυματα

 

 

Αλλα εχει ομως 90 δολαριακια :cry: :cry: :cry:

1859449439_opticsplanet_1998_892331261.gif.da70de712606f7854461c199945a1aaa.gif

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Skysurfer III. Σε πολύ καλή τιμή (γύρω στα 25 ευρώ) και με πολύ μικρότερο βάρος. Για μένα όμως το σημαντικότερο είναι η πολύ καλή διαφάνειά του, κάτι βασικό για ερευνητή κουκίδας.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι τελείως διαφορετική η φιλοσοφία τους. Κύκλοι vs κουκκίδα. Υπάρχουν προηγούμενα θέματα που έχουν αναφερθεί στον Telrad, στον Rigel Quikfinder, και σε άλλους.

Το θέμα είναι αν θέλεις να χρησιμοποιείς τους κύκλους Telrad στους χάρτες σου; Αν είναι πάντως να πάρεις κουκκίδας, υπάρχουν πολύ φτηνότεροι κάνοντας την ίδια δουλειά. Εγώ προτείνω Telrad "κοντόκανο" αν σου φαίνεται μεγάλο. =D>

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τelrad ή rigel ανάλογα το μέγεθος του σωλήνα. Είναι η ποιο κλασσική λύση. Ο ερευνητής κουκκίδας νομίζω είναι πολύ ακριβός σε σχέση με τους προηγούμενους καθώς και λιγότερο χρήσιμος. Με τους κύκλους μπορείς να βρεις πολλά Deep Sky αντικείμενα χωρίς τη χρήση ερευνητή. Αρκεί αυτό που ψάχνεις να είναι κοντά σε κάποιο φωτεινό αστέρι. Ο κουκκίδας δεν μπορεί να το κάνει αυτό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω χρησιμοποιηση red dot,αλλα θεωρω τον κλασικο 8Χ50 με φωτειζωμενω σταυρονημα απαιχτο εργαλειο,τωρα για telrad δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν εχω χρησιμοποιηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη δεν το συζητάμε.Απ τα δύο ο telrad υπερτερεί.Το θέμα είναι αν χωράει ο telrad πάνω στο 6".Νομίζω πως δεν χωράει κ επίσης για να μπεί πρέπει να ανοίξεις τρύπες.O σωλήνας σου νομίζω δεν είναι είναι ανοιχτός για να μπορέσεις να το βάλεις.Απ την άλλη ο rigel θα χωρέσει σίγουρα κ μπαίνει με ταινία διπλής όψεως.Είναι πολύ καλός.Θα τον ευχαριστηθείς χωρίς να χρειαστεί να κάνεις ταρζανιές στον σωλήνα.

 

Μαλλον θα περιμενω να ερθει το OMC και μετα θα δω τι χωρο εχω και θα αποφασισω.

 

ευχαριστω ολους σας για για τις συμβουλες

Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Rigel είναι η καλύτερη λύση.

 

angelos

 

Μπορει οντος να ειναι αλλα δεν μου αρεσει σαν κατασκευη και με χαλαει ετσι που προεξεχει.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα αγόρασα ένα Telrad & με βόλεψε πολύ τουλάχιστον στη πλανητική που τον δοκίμασα. Ο πλανήτης στο κύκλο της 1/2 μοίρας & μετά στο πιάτο μου.

:D

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα αγόρασα ένα Telrad & με βόλεψε πολύ τουλάχιστον στη πλανητική που τον δοκίμασα. Ο πλανήτης στο κύκλο της 1/2 μοίρας & μετά στο πιάτο μου.

:D

 

Κι εγω για Telrad το βλεπω αλλα με προβληματισε ο Παναγιωτης (Φιλιατρα)αν θα χωραει στο τηλεσκοπιο μου.

 

Παντος και ο skysurffer V αμα δεις το link στην αρχη φενεται ωραια και στιβαρη κατασκευη.

 

Ενω και το Telrad & o Rigel πολυ πλαστικο ρε παιδια.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά οι ερευνητές ερυθράς κηλίδας είναι κ για ένα άλλο πράγμα άχρηστες.Αν θές να πάς σ ένα αμυδρό αστέρι, κ πας πάνω του στο κρύβει.Ενώ με τον κύκλο 0,5 μοίρας το αστεράκι είναι ανάμεσά του κ το βλέπεις.

Δημήτρη το ότι έχουν πλαστικό δεν είναι κακό.Ετσι καταφέρνουν κ μειώνουν το βάρος τους.Πράγμα πολύ σημαντικό για ένα τηλεσκόπιο πάνω σε ισημερινή.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ με τον telrad συμφωνώ και μάλιστα δεν χρειάζονται βίδες Παναγιώτη , έχει αυτοκόλητα.

Τώρα κάπου είχα δει πατέντα με κομμένο telrad και μπασμένο κατά το ήμυσι της απόστασής του, πράγμα που βολεύει όταν στοχεύεις προς το ζενίθ(δεν στραβολαιμιάζεις)και ίσως και σε μικρότερους σωλήνες, αλλά δεν το επιχείρησα γιατί φοβήθηκα μην το ρημάξω τελείως. Αν το ψάξεις θα το βρείς .

Η γνώμη μου να θεωρηθεί υποκειμενική γιατί δεν έχω δεί τα άλλα που αναφέρετε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ το καταλαβα οι περισσοτεροι ψηφιζετε Telrad ή Rigel αλλα τον skysurfer V τον ειχει δει κανεις απο κοντα ή τον έχει κανενας; Ετσι για ξερουμε πως συμπεριφέρεται και το συγκεκριμένο εργαλείο.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά τα έχω και τα δύο, και δεν μπορώ να πω ότι μπορώ ότι κλίνω υπέρ του ενός ή του άλλου. Αν θέλετε, τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα που του Skysurfer που μπορώ να σκεφτώ είναι:

1) Μπορεί να τοποθετηθεί πιο ψηλά επάνω στον σωλήνα ώστε να μην ξεσβερκιάζεσαι κατά τη χρήση

2) Οι ρυθμίσεις της ευθυγράμμισης του χαλάνε δύσκολα καθώς είναι σε καλυμμένο χώρο σε αντίθεση με τον Telrad που μπορεί να χαλάσουν αφού τα βιδάκια είναι εκτεθειμένα.

Είναι βέβαια γκουμούτσα, αλλά εγω είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τη χρήση του

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Telrad είναι πολύ ωραίο αλλά όντως λίγο μεγάλο (και ίσως με λίγο τσιμπημένη τιμή).
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ το καταλαβα οι περισσοτεροι ψηφιζετε Telrad ή Rigel αλλα τον skysurfer V τον ειχει δει κανεις απο κοντα ή τον έχει κανενας; Ετσι για ξερουμε πως συμπεριφέρεται και το συγκεκριμένο εργαλείο.

 

Φιλικα Δημητρης

 

Στη απόφασή σου μην μετρά την γνώμη μου καθώς δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο εκτός από ερευνητή 8Χ50 ή 6Χ30 (MEADE) & Telrad συν του ότι έχω μόνο δύο μήνες εμπειρία & με τον υπάρχοντα καιρό μηδέν έως ελάχιστη.

Πάντος να πω ότι έμεινα τόσο ευχαριστημένος που σκέπτομαι να αγοράσω άλλον ένα, αντί για σκέτη βάση (25€) για το διοπτρικό μου ελπίζω σε αυτό να μην χρειαστεί μεγαλύτερο ύψος (βάση).

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ με τον telrad συμφωνώ και μάλιστα δεν χρειάζονται βίδες Παναγιώτη , έχει αυτοκόλητα.

Αυτό δεν το ήξερα.Νόμιζα πως λόγο βάρους ήθελε βίδωμα.

 

Τώρα κάπου είχα δει πατέντα με κομμένο telrad και μπασμένο κατά το ήμυσι της απόστασής του, πράγμα που βολεύει όταν στοχεύεις προς το ζενίθ(δεν στραβολαιμιάζεις)και ίσως και σε μικρότερους σωλήνες, αλλά δεν το επιχείρησα γιατί φοβήθηκα μην το ρημάξω τελείως. Αν το ψάξεις θα το βρείς .

Ναι ο Papgeo την έχει κάνει κ μάλιστα έχει κερδίσει πολύ χώρο.Το θέμα όμως είναι πως σε 6" δεν θα χωράει λόγο φάρδους κ όχι μάκρους.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης