Jump to content

Απόκρυψη 6/6/2008 με 97% πιθανότητες!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ημέρα Παρασκευή! Πρακτικά ανύπαρκτο φεγγάρι , αστεροειδής 11mag (!)και το κυριότερο 16,8 sec διάρκεια!!!

 

http://www.asteroidoccultations.com/2008_06/0606_5_12820.htm

 

http://www.astrosurf.com/eaon/Cartes/June%202008/5_Astraea.htm

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το περίεργο είναι που δεν το ανέφερε πρώτος ο Βαγγέλης!!

 

Λες να δω για πρώτη φορά απόκρυψη;... Η ευκαιρία φαίνεται πολύ καλή πάντως!!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περίεργο είναι που δεν το ανέφερε πρώτος ο Βαγγέλης!!

Λες να δω για πρώτη φορά απόκρυψη;... Η ευκαιρία φαίνεται πολύ καλή πάντως!!

 

Ναι, κι εγώ απορώ!

Χαίρομαι πάντως που ανέβασε την είδηση ο Δημήτρης.

Πρόκεται για ένα σπουδαίο γεγονός, αναμενόμενο εδώ και πολλούς μήνες από την κοινότητα των occult-άδων. Η λαμπρότητα του αποκρυβόμενου αστέρα, η μεγάλη διάρκεια του φαινομένου και οι πολύ καλές πιθανότητες, αποτελούν ιδανική ευκαιρία για παρατήρηση της "πρώτης απόκρυψης" για όλους τους ερασιτέχνες αστρονόμους.

 

Πρέπει όλοι να το προσπαθήσουμε!

 

Μπορεί βέβαια κανείς απλώς να θαυμάσει με απλή οπτική παρατήρηση αυτό το υπέροχο φαινόμενο, όποιος όμως επιθυμεί μπορεί να κάνει ένα δυο βήματα παραπάνω:

1. Να χρονομετρήσει τη διάρκεια του φαινομένου (διαφέρει από τόπο σε τόπο).

2. Να μετρήσει με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια την ακριβή ώρα έναρξης και λήξης του φαινομένου (χρειάζεται αξιόπιστη πηγή χρόνου).

Σημείωση: και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεται επίσης η ακριβής αναφορά των γεωγραφικών συντεταγμένων της θέσης παρατήρησης.

3. Να επιχειρήσει να βιντεοσκοπήσει το φαινόμενο με ψηφιακά ή αναλογικά μέσα.

 

Παραθέτω το κείμενο της εισήγησής μου στο συνέδριο της Πάτρας, για όσους θέλουν αναλυτικές πληροφορίες:

http://astronomia.org.gr/pdf/tsamis-occultations-2007.pdf

 

Επίσης, ένα αρχείο .KML για το Google Earth με το μονοπάτι.

Astraia Path 6 June.zip

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αποτελούν ιδανική ευκαιρία για παρατήρηση της "πρώτης απόκρυψης" για όλους τους ερασιτέχνες αστρονόμους.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, με την έννοια ότι τόσο μεγάλες ευκαρίες μπορούν να αποτελέσουν την αρχή και για το κυνήγι όχι τόσο πιθανών αποκρύψεων. Η παρατήρηση και καταγραφή της συγκεκριμένης απόκρυψης δεν νομίζω ότι έχει να προσφέρει πολλά στην επιστημονική κοινότητα, διότι η τόσο μεγάλη πιθανότητα και το τόσο μικρό σφάλμα sigma, δείχνουν ότι η τροχιά του αστεροειδούς αυτού δεν επιφυλάσσει εκπλήξεις και είναι σχεδόν πλήρως καθορισμένη.

 

Οι περισσότερες όμως προβλέψεις τροχιών είναι με πολύ μεγαλύτερο σφάλμα και με πολύ λιγότερες πιθανότητες.Αυτές έχουν ανάγκη περισσότερων παρατηρήσεων, η συγκέντρωση των οποίων θα προσφέρει πολλά για την περαιτέρω ελαχιστοποίηση του σφάλματος της τροχιάς. Εξάλλου, η συμμετοχή πολλών ατόμων από απομακρυσμένες περιοχές και η συνεχής επικοινωνία μεταξύ τους, κατά την προσπάθεια καταγραφής απόκρυψης με μεγάλο σφάλμα, έχει και περισσότερη πλάκα!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος Δημήτρη. Θα φτιάξω αμέσως ένα finde chart να το συμπεριλάβω στις επόμενες παρατηρήσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αστέρι είναι και στον χάρτη 110 της Uranometria. Ακριβώς 1μοίρα και 40' SSW του δ Παρθένου.Άρα οι χάρτες της ΕΑΟΝ είναι περιττοί!!

 

Α! Και όπως προχωράμε στο δρόμο μας, ας κάνουμε μια στάση και στους NGC4809 κ NGC4810! :mrgreen:

 

Και λίγα πολύ όμορφα πράγματα για την γυναικεία θεότητα της μυθολογίας "Αστρέα".

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B1_%28%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%29

 

Ήξερε κανείς ότι η γυναίκα που απεικονίζεται σαν σύμβολο της δικαιοσύνης με τον ζυγό και το ξίφος λεγόταν "Αστρέα";Τι όμορφα πράγματα...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sky-Map.Org

Πεδίο περίπου 5 μοιρών.

Έντονα χρώματα που τονίζουν το φασματικό τύπο των αστέρων.

Η Αστραία είναι περίπου εδώ σήμερα, και διέρχεται πεδίο με αμυδρότερους αστέρες (και για μερικές μέρες ακόμη).

Ο αστέρας μας είναι πορτοκαλόχρωος φασμ. τυπ. Κ, θερμοκρ. 2.670 Κelvin.

Έύκολος ο εντοπισμός, αρκεί ο ερευνητής.

1871712185_Astraia-TYC291146.jpg.d91e61e80b7a1087be3182db22f72479.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε, occultman Βαγγέλη! Αναμένεται πολύ θεαματική απόκρυψη, σε ένα πολύ όμορφο πεδίο! Πορτοκαλί αστεράκια, γαλαξίες ο ένας δίπλα στον άλλον, ορατός αστεροειδής... Το Αλεποχώρι θα έχει την τιμητική του! Όσοι πιστοί....

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, επειδή μπερδεύομαι με τις ώρες, λέει ότι θα γίνει στις 21:04 UT. Σε εμάς εδώ τι ώρα σημαίνει; Γιατί τέτοια ώρα δεν έχει βραδιάσει πλήρως...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χειμερινή ώρα Ελλάδος είναι UT+2 και η θερινή UT+3.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, 00:04.

 

Πάντως το γεγονός μπορεί να συνδυαστεί με εξόρμηση Κιθαιρώνα ή Πάρνωνα, και γιατί όχι παραμονή και το Σάββατο, μιας και είναι και καλά από πλευράς σελήνης...

 

Αλλά μέχρι τότε βλέπουμε.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Αστέρι σας στο κέντρο σε πεδία 420 και 90 πρώτα :P

Πάνω του και αριστερά ο δ της Παρθένου

 

Καλή επιτυχία occultmen!!

 

TYC-0291-00146-1-7d-c-1d-d.pdf

TYC-0291-00146-1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέχασα εμάς τους ανάποδους "mirror reversed" :mrgreen:

Το goto θα πάει σίγουρα αλλά και ένας έλεγχος στο πεδίο έ;

 

Ο εσωτερικός κύκλος είναι ελάχιστα πάνω από μια μοίρα.

TYC-0291-00146-CR90.pdf

TYC-0291-00146-CR420.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δε θα μπορέσω να δω την απόκρυψη! Θα επιστρέφω από Δανία! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) Όσοι μπορείτε, δείτε την! Είναι πανεύκολη! Αναμένω θετικές αναφορές!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα η απορία μου σε αυτές τις περιπτώσεις έχει σχέση με τον ακριβή συγχρονισμό. Θα πρέπει δηλαδή να συγχρονίσουμε τα ρολόγια μας ακριβώς με κάποιο χρονόμετρο; Και μετά; Κοιτάμε το αστέρι λιγάκι πιο πριν μέχρι να δούμε πτώση λαμπρότητας;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα η απορία μου σε αυτές τις περιπτώσεις έχει σχέση με τον ακριβή συγχρονισμό. Θα πρέπει δηλαδή να συγχρονίσουμε τα ρολόγια μας ακριβώς με κάποιο χρονόμετρο; Και μετά; Κοιτάμε το αστέρι λιγάκι πιο πριν μέχρι να δούμε πτώση λαμπρότητας;

 

Παράδειγμα απόκρυψης από άλλο τόπικ.

 

 

1- Αν είναι κάποιος στο μονοπάτι σκιάς: http://astrosurf.com/eaon/Cartes/09%20September/10%20zelinda.gif

2- Λίγο πριν την απόκρυψη, ρυθμίζει το ρολόι του με την τηλεφωνική ώρα καλώντας το 141.

3- Στις 23:49 ώρα Ελλάδος τη Δευτέρα 10 Σεπτ. έχει λοκάρει στο τηλεσκόπιό του το αστέρι TYC 539-499 (χάρτες εύρεσης - finder charts: http://www.asteroidoccultations.com/2007_09/0910_654_8961.htm )

4- Παρατηρεί με μέγιστη εγρήγορση για 3-4 λεπτά συνεχώς το αστέρι αυτό. Για κανένα λόγο δεν απομακρύνουμε το μάτι μας από τον προσοφθάλμιο.

5- Κάποια στιγμή ο TYC 539-499 αναμένεται να "σβήσει" ξαφνικά για 10 δευτερόλεπτα ή και λιγότερο (μπορεί και για 1 δευτ/πτο) Αυτό αναμένεται να γίνει κατά τη διάρκεια του λεπτού 23:51:00 - 23:51:59.

6- Σημειώνει αν "έσβησε" ή "δεν έσβησε" το αστέρι από τη θέση παρατήρησής του (χρειάζεται ακριβής προσδιορισμός της θέσης μας, με γεωγραφικό μήκος και πλάτος).

7- (προαιρετικά) Προσπαθεί να χρονομετρήσει με τη μέγιστη δυνατή ακρίβεια τη χρονική διάρκεια που "έσβησε" το αστέρι.

8- (προαιρετικά) Προσπαθεί να καταγράψει την ακριβή ώρα Ελλάδος ή UT που "έσβησε" και την ώρα που "άναψε" το αστέρι.

9- (προαιρετικά) Αναφέρει τυχόν αναλαμπές κατά τη διάρκεια του φαινομένου.

 

(σημείωση) Το αστέρι λέμε ότι θα "σβήσει", αν περάσει από μπροστά του και το κρύψει ο αστεροειδής Zelinda.

 

και... σύνοψη των μεθόδων παρατήρησης και καταγραφής μιας απόκρυψης αστέρα:

 

1) Οπτική παρατήρηση, με τηλεσκόπιο και χρονόμετρο:

Η πιο απλή μέθοδος. Ο παρατηρητής δηλώνει ότι είδε το αστέρι να σβήνει, και χρονομετρεί απλώς τη διάρκεια του φαινομένου. Αρκετά αξιόπιστη μέθοδος.

2) Οπτική παρατήρηση, με τηλεσκόπιο, μαγνητοφωνάκι και ρολόι ακριβείας:

Απλή και σίγουρη μέθοδος. Ο παρατηρητής δηλώνει ότι είδε το αστέρι να σβήνει, και χρονομετρεί εκ των υστέρων τη διάρκεια του φαινομένου κατά την απομαγνητοφώνηση. Μέθοδος πιο αξιόπιστη από την προηγούμενη.

3) Καταγραφή σε βίντεο, με τηλεσκόπιο, κάμερα και συσκευή εισαγωγής χρόνου GPS:

Ό,τι και να δηλώσει ο παρατηρητής, το αν έσβησε ή όχι το αστέρι καθώς και η ακριβής διάρκεια και ώρα έναρξης και λήξης, είναι μετρήσιμες καταγεγραμμένες ποσότητες. Η πιο αντικειμενική και αξιόπιστη μέθοδος.

4) Οπτικοακουστική παρατήρηση μέσω των εγκεφαλικών κυττάρρων του παρατηρητή:

Κάπου γενικά θα υπάρχει ένα τηλεσκόπιο, κάπου αλλού ένα ασορτί ρολόι, επίσης κάπου σίγουρα υπάρχει ένα ασορτί κασετόφωνο ή στερεοφωνικό, η CD player αυτοκινήτου. Επίσης, κάπου γενικά υπάρχει ένα μονοπάτι, στραβό ή ίσιο δεν εχει τόση σημασία.

Η Μέθοδος: Το ίδιο το "αστέρι" δηλώνει: "Αχ... Σβήνω".

Απολύτως αξιόπιστη και αποδεκτή μέθοδος, αν και δεν έχει προσδιοριστεί ακόμα με ακρίβεια από την επιστήμη η χρονική διαφορά ανάμεσα σε ένα δευτερόλεπτο και σε μια αιωνιότητα. Άλυτο φιλοσοφικό πρόβλημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η Καλαμάτα θα προσπαθήσει (αν και εκτός μονοπατιού) να δει απόκρυψη με 2 bresserάκια απο το Lidl.

καιρός είναι να έχω μια επιβεβαιωμένη απόκρυψη και εγω, έστω και με το bresser! :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα το παλέψω και εγώ πρώτη φορά θα το κάνω το εγχείρημα!!

Πάντως έχω σκοπό να πάω στον πάρνωνα στης 5-6 είδα το πρόγραμμα όποτε δεν θα ήταν καλά να μείνουμε και Σάββατο βράδυ?

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα στο πρόγραμμα της ΕΑΕ πως θα πάτε στον Πάρνωνα για την απόκρυψη. Θα είστε πολλοί; Σκεφτόμαστε να έρθουμε. Θέλουμε να έρθουμε φέτος Πάρνωνα, να έρθουμε τώρα ή κατα Αύγουστο μεριά; Πότε θα είστε περισσότεροι; :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Αύγουστο δεν θα γίνει παρατήρηση επειδή όλοι θα πάνε να δουν την

ηλιακή έκλειψη στο Νοβοσιμπίρσκ.Εγω θα πάω στις 6/6/08 και ελπίζω να δω και την απόκρυψη.Περισσότερες πληροφορίες από τον κ.Τσάμη.

 

Υ.Γ.Ελπίζω ο μαθητής να είναι πιο τυχερός από τον δάσκαλο

και να δει απόκρυψη με την πρώτη προσπάθεια. =D>

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα στο πρόγραμμα της ΕΑΕ πως θα πάτε στον Πάρνωνα για την απόκρυψη. Θα είστε πολλοί; Σκεφτόμαστε να έρθουμε. Θέλουμε να έρθουμε φέτος Πάρνωνα, να έρθουμε τώρα ή κατα Αύγουστο μεριά; Πότε θα είστε περισσότεροι; :lol:

Μάνο περισσότεροι είναι τον Αύγουστο.Ο Ιούλιος είναι δεύτερος σε συμμετοχή.Τώρα αν θα γίνει τον Αύγουστο η συνάντηση δεν ξέρω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εξόρμηση στη 1,2 & 3 Αυγούστου, δεν θα πραγματοποιηθεί επισήμως από την ΕΑΕ, για το λόγο που προανέφερε ο Μάκης μας. :D

Άρα η πολυπληθέστερη συγκέντρωση, λογικά θα είναι του Ιουλίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης