Jump to content

Σκίτσα και συμβουλές!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλέον σαν παρατηρητής Deep sky, που δεν έχω την δυνατότητα να αστροφωτογραφήσω σκέφτηκα να ασχοληθώ με σκιτσάρισμα!!!

Έτσι ξεκίνησα την πρακτική μου σε διάφορους στόχους, για να αρχίσω να μπαίνω στο κλίμα.

Στο topic αυτό θα ήθελα να γράφουμε συμβουλές, βήματα και κάποια tips για να τα κάνουμε καλύτερα!!!!

Θα ξεκινήσω με το 1ο σκίτσο μου το Μ42 :D

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=7999

 

Καλή αρχή εύχομαι....Σας ευχαριστώ!!!! :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ωραια δουλεια...!!

Η υπομονη ειναι απαραιτητη για μια τετοια προσπαθεια...!

 

Υ.Γ. μηπως εχεις δει το τευχος νοεμβριου του astronomy now? Ειχε ενα σχετικο αρθρο..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου αρέσει κι εμένα να κάνω σκιτσάκια όταν κάνω παρατήρηση. Είναι όπως αποθηκεύεται στον εγκέφαλό σου η εικόνα και νομίζω έχει μεγάλη αξία ιδιαίτερα αν το σκιτσάκι μοιάζει με τη φωτογραφία. Πολλές φορές βλέπω κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος. Κάνω ένα σκιτσάκι και μετά το συγκρίνω με φωτογραφίες. Εκεί που τρελαίνομαι είναι όταν τελικά αυτό που έχω ζωγραφίσει υπάρχει όντος και δεν είναι η ιδέα μου (πχ σπείρες ή κάποιος συνοδός γαλαξίας πολύ αμυδρός κοντά σε κάποιο άλλο, δομές σε πλανητικά κτλ).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=7999

 

Εξαιρετικη λεπτομερεια του εχεις κανει.

Συγχαρητηρια ! παρα πολυ καλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταπληκτικό! Σου έχω αφήσει κάποια σχόλια και στη φωτογραφία! Αν δεν το έχεις ήδη υπόψη σου: "Astronomical Sketching: A Step-by-Step Introduction" του οίκου Springer.

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια! Με τέτοιο πρώτο "δείγμα γραφής" η συνέχεια θα είναι συναρπαστική!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη, πολύ καλό και πολύ ρεαλιστικό. Καλή συνέχεια!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό. =D>

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και φωτογραφια να μου λεγαν οτι ειναι , θα το πιστευα.......:shock: :shock: :shock:

 

για πρωτη δουλεια ειναι αψογο, πραγματικα.

καλη συνεχεια

=D> =D> =D>

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ πολύ, πιστεύω ότι ήταν καλή αρχή!!!

Ηλία το έχω το βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή και με βοήθησε αρκετά!!!

Επόμενος σκίτσο στην επόμενη παρατήρηση...

θα προσπα8ήσω να σχεδιάσω τον κομήτη μας C/3 N3 Lulin....για να έχουμε μια ρεαλιστική εικόνα του από 8" τηλεσκόπιο.

Επίσης θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα πρώτο πλάνο σχεδίασης μόλις μπορέσω σαν βήματα...

:P :mrgreen: :) :lol: :-({|= :-note

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταπληκτική προσπάθεια.

 

Μπράβο. =D>

 

Συνέχισε έτσι.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα το ξαναπω:

έγραψες! (ή μαλλον.. ζωγράφισες!) =D> =D>

 

και εγω εχω κανει κατι απόπειρες, αλλα δε αξίζουν καν να τις αναφέρω, οχι να τις ανεβάσω.. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν όπως είπα και στην αρχή, το να σκιτσάρο αυτό που βλέπω, προκλήθηκε όταν είδα πολλούς Αμερικάνους να ασχολούνται. Άλλοι καλά, άλλοι μέτρια και κάποιοι με ένα απλό σκίτσο, απλά για να διαπιστώσουν ότι όντως είδαν το αντικείμενο και σε τη θέση.

Πιστεύω ότι όλες οι προσπάθειες πρέπει να επιβραβεύονται γιατί και το πιο απλό σκίτσο θέλει το λιγότερο 30-40 λεπτά. Οπότε καταλαβαίνετε την δυσκολία!!!

 

Τα υλικά που θα χρειαστούμε είναι μολύβια όλων των τύπων 6Η,5Η,4Η,3Η,2Η,Η,ΗΒ,F,2B,3B,4B μια καλή γόμα σχεδιαστική που είναι σαν τσίχλα και ένα μπλόκ σχεδίου 120gr καθώς επίσης κουράγιο και όρεξη.

 

Η διαδικασία επιγραμματικά είναι η εξής:

1)Σκιτσάρουμε τον στόχο μας απλά και κρατάμε σημειώσεις για χρώμα στα άστρα και διάφορα τέτοια πραγματάκια που νομίζουμε ότι αξίζουν σημασίας.

Βασικά αυτό γίνεται επειδή κάποιος μπορεί να κάνει ένα σχέδιο πρόχειρο και να το τελειοποιείσει σπίτι του με την ησυχία του.

 

2)Μόλις το σχέδιο είναι έτοιμο, με ένα scanner το εισάγουμε στον Η/Υ μας.

 

3)Ανοίγομε το Photoshop και με ένα μαγικό συνδυασμό ctrl+i (invert-αναστροφή) το όλα γίνονται όπως στο προσοφθάλμιο μας.

 

4)Μετά μπορεί να γίνει μια επεξεργασία για να καλυτερεύσουν κάποιες ατέλειες του σχεδίου μας.

 

5)Γράφουμε τα στοιχεία μας και όλα συνοδευτικά για το αντικείμενο μας.

 

Κάθε στόχος είναι και μια διαφορετική διαδικασία να ξεκινάς το σκίτσο στα βήματα.Εγώ θα σας πω για το νεφέλωμα μου τι έκανα.

 

1οΒήμα Επιλέγουμε μια μεγέθυνση η οποία μας δίνει τις καλύτερες λεπτομέρειες στο μάτι μας για τον στόχο μας αλλά και να ορίσουμε τα όρια μας. Ο χρόνος που πρέπει να κοιτάμε το αντικείμενο είναι περίπου 20-30 λεπτά συνεχόμενα για να μπορεί το μάτι να περάσει στην μνήμη μας τα βασικά στοιχεία.

 

2οΒημα Στο χαρτί το 1ο πράγμα είναι να σχεδιάσουμε τα πιο φωτεινά άστρα στις άκρες του πεδίου μας και μετά σε όλο (Μέτριο μολύβι).

 

3οΒήμα Με ένα μαλακό μολύβι 6Η αρχίζουμε να σχεδιάζουμε απαλά τα όρια του νεφελώματος μας για να ξέρουμε μέχρι που θα είναι.

 

4οΒήμα Μετά αρχίζουμε με ένα μολύβι 2Η ή 3Η να σχεδιάζουμε και τα υπόλοιπα άστρα τα οποία είναι χαμηλότερα σε φωτεινότητα.

 

5οΒήμα Με ένα μολύβι 2Η ή 3Η αρχίζουμε να τονίζουμε απαλά το τις πιο φωτισμένες περιοχές του νεφελώματος.

 

6οΒήμα αρχίζουμε με το 6Η μολύβι να απαλά να γεμίζουμε το νεφέλωμα απαλά απαλά για να πετύχουμε αυτήν την υψή του νεφελώματος.

Μια τεχνική που σκέφτηκα και έκανα είναι με ένα μολύβι σκλυρό να ζωγραφίσουμε στην άκρη του χαρτιού μια μουτζούρα και να πάρουμε με ένα βαμβάκι τον γραφίτη και να τον απλώνουμε στο νεφέλωμα για να γίνει πιο αχνό και ρεαλιστικό.

 

Αυτά είναι τα βασικά βήματα τώρα για το σκίτσο μας. Το επόμενο στάδιο είναι να το κάνουμε στο photoshop να φαίνεται σαν το προσοφθάλμιο.

Εδώ με βοήθησε ο Στάθης από το αστροβοξ (efstathios) το πώς γίνεται όλη η διαδικασία να γίνει να φαίνεται όπως το προσοφθάλμιο.

Επίσης και ο Άγγελος ο Κεχαγιάς για κάποια άλλα tricks πάνω στο σκίτσο μου.Εδώ θέλω να πω το εξής ότι εγώ δεν επεξεργάστηκα καθόλου το Μ42, διότι ήθελα να βγάλω το αληθινό σκίτσο και όχι με επεξεργασία. Όλη η μαγεία στην επεξεργασία στο σκίτσοείναι το χέρι !!!!

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.....!!! =D> =D> =D> =D>

 

Τώρα για πρακτική έκανα 2 ακόμα σχέδια

1)Έναν κομήτη που ανακάλυψα στο όνειρο μου και του έδωσα το όνομα της κοπέλας μου C/2009 Angie Comet

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=8002&user_id=4450

 

2)Τον γαλαξία M51 Whirpool galaxy και τον συνοδό του. Είναι σχεδιασμένος από εικόνα και όχι ότι έβλεπα στο τηλεσκόπιο έτσι παιδιά, απλά για εξάσκηση...

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=8003&user_id=4450

 

Αυτά παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια μου δίνετε θάρρος να συνεχίσω.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε τώρα θα σε λέμε :

Θέμης ο Γαλαξιάκιας ο Ουρανογράφος.

=D> =D> =D>

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θεμη,αν και δν ειμαι φανατικος σκιτσογραφος(βασικα δν εχω καμια σχεση με το σκιτσαρισμα) με εκανες πραγματικα να θελω να δοκιμασω και εγω!!!σ αυτο βεβαια βοηθησαν και τα σκιτσα σου!

 

 

πραγματικα νομιζω οτι μεσα απο τα σκιτσα το θεμα αποκτα μια διαφορετικη διασταση ,απο αυτη που του δινει η πιστη φωτογραφηση...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη ότι και να πω τώρα....Τα λόγια σου τα λένε όλα....

Εγώ θέλησα να δείξω πως η αστρονομία και ο νυχτερινός ουρανός μπορεί να αποτυπωθεί σε ένα χαρτί και από εμάς τους παρατηρητές!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο, Μπράβο, Μπράβο Θέμη!!!!Πολύ ωραίο το σκίτσο σου!!!! =D> =D> Και πολύ καλή λεπτομέρεια! =D> Πω πω τώρα και εμένα με έπιασε η περιέργεια να σκιτσάρω! :mrgreen: :cheesy: Εύγε και πάλι! :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, αγαπητοί αστροπαρατηρητές, αστροφωτογράφοι και για όποιον άλλον τον ενδιαφέρει να σχοληθεί με το σκίτσο αυτού που βλέπουμε στο προσοφθάλμιο, θα γράψω εδώ και τις δικές μου συμβουλές συμπληρώνοντας τον Θέμη και ρίχνοντας και άλλο υλικό στο τραπέζι.

 

Το σκιτσάρισμα όταν παρατηρείς έναν στόχο έχει την δική του μαγεία και είναι κάτι με το οποίο ασχολούνται πολλοί. Καταρχήν, δίνει στον άλλον την εικόνα του πώς φαίνεται ένα αντικείμενο από το εκάστοτε τηλεσκόπιο με το εκάστοτε προσοφθάλμιο. Έπειτα είναι ωραίο για αυτόν που το φτιάχνει και δημιουργικό. Αποτυπώνει στο χαρτί αυτό που βλέπει, σάν το μάτι του να ήτανε φωτογραφική μηχανή. Είναι πολύ ενδιαφέρον να δεί κανείς τα διάφορα σκίτσα από διάφορα τηλεσκόπια, σημεία παρατήρησης, προσοφθάλμια κλπ. Ακόμη ενδιαφέρον είναι και για τον ίδιο που σκιτσάρει να βλέπει πόσο καλύτερα διακρίνει τον ίδιο στόχο όσο περνάει ο καιρός, συγκρίνοντας τα σκίτσα που έχει κάνει του ίδιου στόχου, εάν έχει κάνει, παλιά και πιό καινούργια.

 

Πάμε λοιπόν στις συμβουλές. Υπάρχουνε διάφοροι τρόποι για να κάνουμε ένα σκίτσο. Ο καθένας μπορεί να έχει τον δικό του τρόπο. Το κάθε σκίτσο έχει και τη δική του μαγεία. Στην περίπτωση του σκιτσαρίσματος από το προσοφθάλμιο, σημαντικό είναι σκιτσάρουμε αυτό που βλέπουμε και όχι αυτό που νομίζουμε ότι βλέπουμε παραπάνω θυμόμενοι κάποια φωτογραφία. Δεν πειράζει δηλαδή να μήν βλέπουμε την γέφυρα στο m51, θα το σκιτσάρουμε ακριβώς όπως το βλέπουμε.

 

Για να γίνει αυτό κάνουμε τα εξής.

- Κοιτάμε τον στόχο μέσα από το προσοφθάλμιο για κανένα 15λεπτο. Προσπαθούμε να διακρίνουμε όσο περισσότερα μπορούμε.

 

- Κατόπιν με την εικόνα που έχουμε δεί στο μυαλό μας σκιτσάρουμε τον στόχο. Κάνουμε ένα αρχικό βασικό σκίτσο, όσο το δυνατόν πιό λεπτομερές γίνεται.

 

- Γυρνάμε πάλι στο προσοφθάλμιο και ξανακοιτάμε το αντικείμενο για να δούμε άν σκιτσάραμε σωστά και αν υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες που δεν συμπεριλάβαμε στην αρχή. Άν ναί, τότε τις σκιτσάρουμε και αυτές.

 

- Κρατάμε σημειώσεις για τα πάντα. Τον εξοπλισμό βεβαίως παρατήρησης, τηλεσκόπιο, προσοφθάλμιο κλπ. Επίσης για τα χρώματα των άστρων άν υπάρχουν. Μπορούμε να γράψουμε δίπλα από τα χρωματιστά άστρα ένα γραμματάκι που θα λέει το χρώμα του ώστε μετά να το χρωματίσουμε, π.χ r,g,b κλπ.

 

Υ.Γ Όταν αρχίσουμε και κοιτάμε τον στόχο και πάμε να σκιτσάρουμε, σημειώνουμε πρώτα τα άστρα γύρω ώστε να έχουμε την ακριβή εικόνα του πεδίου στο σκίτσο.

 

Κατόπιν όταν πάμε σπίτι κοιτάμε τις σημειώσεις και είτε φτιάχνουμε πάλι το σκίτσο από την αρχή πιό καλά αντιγράφοντας το άλλο, (είναι δύσκολο το σκιτσάρισμα με τον κόκκινο φακό και τις συνθήκες παρτήρησης :D) είτε σκανάρουμε αυτό που αρχικά φτιάξαμε. Κατόπιν μπορούμε να το επεξεργαστούμε στο photoshop.

 

Photoshop.

 

- Ανοίγουμε το σκαναρισμένο σκίτσο μας και κάνουμε invert (CTRL+I). Έτσι το άσπρο φόντο γίνεται μάυρο και τα μάυρα άστρα και το αντικείμενο γίνονται άσπρα.

 

- Αφού γίνει αυτό, πάμε να δώσουμε στο πεδίο που είναι το σκίτσο μας ένα natural φωτισμό του νυχτερινού ουρανού ώστε να ξεχωρίζει από το υπόλοιπο μάυρο γύρω. Επιλέγουμε τον κύκλο με το σκίτσο μέσα και πάμε στο Image->adjustments->levels και από την κάτω μπάρα στα output levels, τραβάμε κατά 10% τον δεξιό δείκτη πρός τα αριστερά. Έτσι φωτίζεται το πεδίο μας και ξεχωρίζει από το υπόλοιπο.

 

- Έπειτα μπορούμε να δώσουμε χρώμα στα άστρα, χρησιμοποιωλντας κάποια βούρτσα με το αντίστοιχο χρώμα, ή άμα θέλουμε να γίνει πιό σωστά, σβήνουμε το άστρο και το φτιάχνουμε ξανά με την βούρτσα. Μπορούμε και να τα αφήσουμε έτσι ώστε να φάινεται πιό φυσικό το σκίτσο, αυτό είναι στην προτίμηση του καθενός.

 

Προυπόθεση για αυτά είναι να έχουμε φτιάξει έναν τέλειο κύκλο στο χαρτί όπου θα σκιτσάρουμε. Άν όχι, τότε μπορούμε να τον φτιάξουμε στο ps, με το elliptical marquee tool και να πάρουμε να κάνουμε copy paste το σκίτσο μας εκεί.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω βρει κάποια pdf που μπορείς να τα εκτυπώσεις και να σκιτσάρεις εκεί.

ObservingForm.GIF.25a7af900fda99d2fda3f36d425e21e5.GIF

Drawing sheet 1.pdf

Drawing sheet 2.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κανω μια ελαφρια παρεμβαση για μερικους φιλους μας που εχουν ξεκινησει το χομπυ της Αστρονομιας και απογοητευονται στο οτι παιρνουν ενα τηλεσκοπιο και περιμενουν να δουν εικονες οπως αυτες που βγαζουμε στις αστροφωτογραφιες , με αυτη την τρομερη αναλυση και αυτα τα φανταστικα χρωματα. Και για να μην λεμε οτι θελουμε ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ειναι πολλοι ανθρωποι που κοιτανε φωτογραφιες μεσα απο καποια αστρονομικα βιβλια και παιρνουν το πρωτο τηλεσκοπιο μεχρι που η πρωτες εικονες που πρωτοαντικρυζουνε δεν εχουν καμια σχεση με αυτες των αστροφωτογραφιων (δεν σημαινει οτι δεν ειναι εξισου ομορφες, απλα οταν περιμενεις να δεις κατι συγκεκριμενο και βλεπεις κατι αλλο ,δυσκολα αλλαζεις γνωμη) και σαν αποτελεσμα να παρατανε αυτη την ομορφη ενασχοληση με τον εναστρο ουρανο. Πιστευω οτι ο Θεμης εχει αναπτυξει ενα πολυ σημαντικο θεμα πανω στο σκιτσο διοτι εκτος που ειναι πολυ δημιουργικο να ζωγραφιζεις αυτο που βλεπεις, υπαρχει και κατι αλλο που δεν το εχουμε σκεφτει μερικοι απο μας ,οτι εχουμε πραγματικες εικονες στο πως φαινονται διαφορα θεαματα ακριβως απο την αναλυση του ματιου μας και οχι απο μιας ccd καμερας η οτιδηποτε αλλο μεσο φωτογραφικο. Οποτε στον θεατη η σε καποιον που θελει να ξεκινησει την αστρονομια μπορουμε να τον κανουμε να δει πραγματικα για το τι θα μπορεσει να δει μεσα σε ενα τηλεσκοπιο, και σιγουρα δεν θα απογοητευτει.

Οποτε ταπεινη μου γνωμη ειναι να αρχισουμε να σκιτσαρουμε οχι μονο για ικανοποιηση δικη μας, αλλα και για ενα σωστο ξεκινημα που αρχιζουν καποιοι ανθρωποι και δεν θα θελαμε να σταματησουν την αστρονομια χαρη σε μια λαθος πληροφορησει. Θεμη προχωρα σε θελει ολη χωρα =D> Τελος του του 2009 πρεπει να βραβευτει αυτος που θα κανει τα πιο πιστευτα σκιτσα... για σκεφτειτε το...

Φιλικα Σωτηρης

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχουμε πραγματικες εικονες στο πως φαινονται διαφορα θεαματα ακριβως απο την αναλυση του ματιου μας και οχι απο μιας ccd καμερας η οτιδηποτε αλλο μεσο φωτογραφικο.

 

Ένας λόγος που δεν μου αρέσει η φωτογράφιση είναι αυτός. Το ότι ό,τι βλέπεις μπορεί να είναι αμυδρό αλλά είναι αυτό ακριβώς που φαίνεται και όχι κάτι παραπάνω. Και μερικές φορές βλέπεις σημεία τα οποία δεν έχουν αποτυπωθεί σε ερασιτεχνικές φωτογραφίες (δε μιλάω για φωτογραφίες από αστεροσκοπεία ή το Hubble) ή για να αποτυπωθούν θα πρέπει κάποια σημεία να φαίνονται υπερεκτεθειμένα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πω κατι που μπορει να φανει υπερβολικο για μερικους αλλα δυστυχως ετσι σκεφτομαι και πρατω, προσωπικα εμενα στο χομπυ της αστρονομιας με τραβηξε ο ουρανος και οχι μονο καθως και λατρης της φυσης και της νυχτας. ειναι ο συνδιασμος τον δυο που με ηρεμουνε απολυτα και μαζι με τον ουρανο απλα χανομαι... Για να μην ξεφευγω ομως στην συζητηση αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν εχω κατσει να παρατηρησει ποτε μου αστροφωτογραφιες.. και αυτο γιατι πιστευω οτι χαλαει καποια μαγεια που εχει η φυσικη θεα του ματιου μας... Ειμαι απολυτα παρατηρητης μαλλον για αυτο, χωρις να θελω να υποτιμησω φυσικα τα παιδια που καθονται ωρες και κανουν αστροφωτογραφιες. Καθαρα θεμα γουστου.

Επισης θα παρακαλεσω επειδη ο φιλος μας ο Θεμης εχει ξεκινησει αυτο το ενδιαφερον θεμα να μην αλλαξουμε συζητηση, και απλα χωρις πολλα λογια να βλεπουμε τα σκιτσα του καθενος.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης να δείτε και τα dso σκίτσα όπως του Despet και άλλων, που μπορεί να μήν είναι αυστηρή απεικόνιση αυτού που βλέπουμε, είναι astroart, αλλά είναι ωραία και χρήσιμα σε όποιον θέλει να ασχοληθεί.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη συγχαρητήρια!

Ειδικά το πρώτο σκίτσο σου είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!

 

Άντε και καλή συνέχεια, κάποια στιγμή θα join στο άθλημα :mrgreen:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης