Jump to content

Αγορά Ερευνητή 9x50, με διαγώνιο 90ο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά.

 

Επειδή το καλοκαίρι θα βρέθω για περίπου 2 εβδομάδες σε Χαλκιδική και Θάσο και σκεφτομαι να πάρω μαζί και το τηλεσκόπιο (dob 8'' sw), λέω να κάνω κάποιες αγορές που θα κάνουν την παρατήρηση πιο έυκολη. Λέω να αγοράσω τον παρακάτω ερευνητή:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1320

 

Ο λόγος είναι ότι θα είναι πιο ξεκούραστη η αναζήτηση μέσα από αυτόν. Τον έχει κανείς να πει εντυπώσεις? Αν δεν κάνω λάθος είναι ακριβώς ο ίδιος με τον μαμίσιο μόνο που έχει διαγώνιο (άρα δεν θα χω πρόβλημα στην εγκατάσταση, βγάλε - βάλε, σωστα?).

 

Επίσης, επειδή έχω περιορισμένο προϋπολογισμό (μέχρι €100 εκτός του ερευνητή) σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο καλό βιβλίο με χάρτες. Από το Πλανητάριο το μόνο που είναι διαθέσιμο αυτή τη στιγμή είναι το

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1284

 

Αξίζει τα λεφτά του? Μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως ένα laptop? Να σημειώσω ότι έχω ένα χρόνο το dob 8'' και ο extra εξοπλισμός που έχω είναι ένα φίλτρο O-III (Baader) και ένα Laser Collimator.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω θα σου προτεινα τον telrad ερευνητη

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=875

 

αν δεν τον εχεις ωστε να εντοπιζεις πιο ευκολα τα αντικειμενα που θες

σε συνδιασμο με τους χαρτες που εχω στο παρακατω link

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8642

 

επισης μπορεις να δεις τον παρακατω χαρτη ειναι καλος και βολικος για εξορμησεις

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1226

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω χρησιμοποιουσα αποκλειστικα γωνιακο ερευνητη στα καταδιοπτρικα μου.

Αντιθετα στο 10αρι Ντομπ, χρησιμοποιω εναν Telrad.

Ο ερευνητης που αναφερεις ειναι αρκετα καλος, αν και εγω προτιμησα να "εισαγω" εναν μεταχειρισμενο "antares", ο οποιος ειναι πολυ καλυτερος οσον αφορα την ποιοτητα γενικοτερα.

Οι χαρτες που αναγραφεις ειναι παρα πολυ καλοι, αλλα να εχεις υπ οψιν οτι ειναι σχετικα μεγαλων διαστασεων, και προυποθετουν κατι σαν τραπεζακι για να μπορεσεις να τους αξιοποιησεις.

Για χρηση Ντομπ, θα σου προτεινα κατι μικροτερο και πιο ευελικτο (πχ "pocket sky atlas")

Γενικως, αν δεν πας για πολυ δυσκολους στοχους (που ενδεχομενως θα ηθελες και μεγαλυτερο τηλεσκοπιο, και προφανως ιδανικες συνθηκες) ακομα και οι χαρτες του "nightwatch", θα σε καλυψουν.

Αρα λοιπον.....

Ερευνητης κοκκινης κουκιδας, απλοικος και ευαναγνωστος χαρτης, και εισαι πληρης!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καλύτερος συνδυασμός για μένα είναι γωνιακός ερευνητής με telrad. Ο γωνιακός ερευνητής όντως διευκολύνει το starhopping αλλά για να σημαδέψεις το σωλήνα στο αρχικό αστέρι και να ξεκινήσεις, πρέπει να το κάνεις με κάποιο σκόπευτρο. Ο ερευνητής κόκκινης κουκκίδας βοηθάει σε αυτό αλλά το μειονέκτημά του κατά τη γνώμη μου είναι ότι δεν έχει τους κύκλους που έχει ένας telrad και είναι και ποιο ακριβός. Ο telrad σου προβάλει στον ουρανό 3 κύκλους 0,5, 2 και 4 μοιρών και κάνει 50 Ευρώ ενώ ο ερευνητής κόκκινης κουκκίδας μόνο 1 κουκκίδα. Επίσης πρόσεξε ο γωνιακός ερευνητής που θα πάρεις να μην είναι ανεστραμμένου ειδώλου δεξιά-αριστερά γιατί σε μπερδεύει στο χάρτη. Καλύτερα πάρε ένα που θα σου δείχνει ορθό το είδωλο (correct angle finder).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον είχα δει τον Telrad όμως έχω μια ερώτηση να κάνω: το 90% των παρατηρήσεων γίνονται δυστυχώς μέσα από την Αθήνα, λόγω της φωτορρύπανσης με γυμνό μάτι δεν μπορώ να δω και πολλά πράγματα, κοιτώντας όμως μέσα από τον ερευνητή βλέπω κάποιους βασικούς φωτεινούς αστερισμούς και έτσι μπορώ και καθοδηγούμε. Με τον Telrad που δεν έχει μεγέθυνση λογικά δεν θα μπορώ να βλέπω όλους τους αστερισμούς που βλέπω με αυτόν που έχω τώρα, σωστά? Θα βλέπω μόνο όσους βλέπω και με γυμνό μάτι, άρα για μέσα στην Αθήνα ο Telrad δεν θα είναι και πολύ χρήσιμος (φυσικά για Χαλκιδική και Θάσο θα είναι super αλλά δυστυχώς εκεί θα μαι μόνο για 2 εβδομάδες).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κι εγώ ένα Dob σαν το δικό σου κι έναν telrad. Αρκετές φορές είναι πιο βολικός από τον ερευνητή και θα σε φέρει γρήγορα πιο κοντά στο στόχο αλλά επειδή μπαίνει δίπλα στον ερευνητή δεν είναι πάντα εύκολη η αναζήτηση ειδικά κοντά στο ζενίθ, που το τηλεσκόπιο θα είναι σχεδόν κάθετο.

Εκεί, ο γωνιακός ερευνητής θα είναι όλα τα λεφτά.

Μιας και έχω και, ως μοναδικό χάρτη προς το παρόν, το Pocket Sky Atlas νομίζω θα σε καλύψει για αρχή. Απ' ότι διαβάζω, έχει πάνω από 30000 άστρα μεγέθους μέχρι 7.6, καθώς και τα αντικείμενα των καταλόγων Messier και Herschell 400, εκτός των άλλων, με τιμή γύρω στα 13 ευρώ από γνωστό ιντερνετικό βιβλιοπωλείο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καλύτερος συνδυασμός για μένα είναι γωνιακός ερευνητής με telrad. Ο γωνιακός ερευνητής όντως διευκολύνει το starhopping αλλά για να σημαδέψεις το σωλήνα στο αρχικό αστέρι και να ξεκινήσεις, πρέπει να το κάνεις με κάποιο σκόπευτρο. Ο ερευνητής κόκκινης κουκκίδας βοηθάει σε αυτό αλλά το μειονέκτημά του κατά τη γνώμη μου είναι ότι δεν έχει τους κύκλους που έχει ένας telrad και είναι και ποιο ακριβός. Ο telrad σου προβάλει στον ουρανό 3 κύκλους 0,5, 2 και 4 μοιρών και κάνει 50 Ευρώ ενώ ο ερευνητής κόκκινης κουκκίδας μόνο 1 κουκκίδα. Επίσης πρόσεξε ο γωνιακός ερευνητής που θα πάρεις να μην είναι ανεστραμμένου ειδώλου δεξιά-αριστερά γιατί σε μπερδεύει στο χάρτη. Καλύτερα πάρε ένα που θα σου δείχνει ορθό το είδωλο (correct angle finder).

Ακριβώς όπως τα λέει ο Δημήτρης. Ο καλύτερος δυνατός συνδυασμός για παρατήρηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε, οι χάρτες που αναφέρεις (Sky Atlas) είναι μια χαρά για 8ιντσο. Καλός και ο Pocket Sky Atlas, αλλά μόνο για αρχή. Δεν είναι κατάλληλος για τακτική χρήση. Περιέχει αντικείμενα που, λόγω έλλειψης αστεριών, είναι πολύ δύσκολο, έως αδύνατο να εντοπιστούν. Όσο για τον ερευνητή, αν θες να πάρεις με γωνία 90 μοιρών, όπως σωστά ειπώθηκε, πρέπει οπωσδήποτε να τον συνδυάσεις και με ερευνητή κουκίδας ή Telrad. Φυσικά, να προσέξεις το είδωλο να είναι ανάποδο και αντεστραμμένο ή απλά ορθό. Επίσης, αν ο ερευνητής είναι απλός, χωρίς διαγώνιο, τότε δε θα χρειαστείς ερευνητή κουκίδας.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα επαναλάβω κι εγώ αυτά που έγραψαν και οι φίλοι πιό πάνω: Πολύ προσοχή στο θέμα του αντεστραμένου ειδώλου του ερευνητή. Αυτός που προτείνεις έχει αντεστραμένο αλλά όχι ανάποδο είδωλο (έχει δηλ. "mirror image") και θα σε βασανίσει κυριολεκτικά με ένα νευτώνειο. Είναι φτιαγμένος για να συνοδεύει διοπτρικά ή καταδιοπτρικά τηλεσκόπια που έχουν επίσης "mirror image". Αν πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις ερευνητή με διαγώνιο 90°, πρόσεξε να είναι ορθού ειδώλου (αντεστραμένου ΚΑΙ ανάποδου ταυτόχρονα, δηλ. τελικά ορθού, ή αλλιώς correct image) όπως είναι και το τηλεσκόπιό σου. Επιπλέον, αν πράγματι καταλήξεις σε ερευνητή 90°, είναι πράγματι απαραίτητος και ένας «ευθύς» ερευνητής κόκκινης κουκίδας (ή rigel, telrad κλπ) για την αρχική σκόπευση. Μόνο με τον ερευνητή 90° θα δυσκολεύεσαι πολύ να βρεις το στόχο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε σκεφτομουν κι εγω να αντικαταστησω το δικο μου ερευνητη με εναν με διαγωνιο 90 μοιρων

και μολις με απετρεψες μ'αυτα που εγραψες παραπανω..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε πρακτικό επίπεδο έχω την εντύπωση ότι οι γωνιακοί ερευνητές που κυκλοφορούν εδώ και καιρό είναι RACI (right angle correct image) finders. Τουλάχιστον αυτοί της GSO (βλ. skywatcher, orion, orion optics, celestron κλπ), Antares και Stellarvue.

Πάντως τα αστροάλματα με telrad (ή έστω κάποιο red dot) + γωνιακό ερευνητή είναι εντελώς διαφορετική εμπειρία και σαφώς πιο φιλική στον αυχένα και στη μέση :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν μια εβδομάδα μπήκα στον πειρασμό κι εγώ να δοκιμάσω έναν γωνιακό ερευνητή. Δεν ξέρω αν θα με βολέψει, τελικά, αλλά ήθελα να τον δοκιμάσω για ένα διάστημα για να καταλήξω αν τελικά έχουν σημαντικά πλεονεκτήματα. Επέλεξα έναν ερευνητή 7X50 Antares. Αυτοί οι ερευνητές βγαίνουν σε τρία μοντέλα:

 

F: Straight: Image Inverted/Reverted

FR: Rightangle: Image Upright/Reverted

FRE: Rightangle: Image Upright/Correct

 

Εγώ επέλεξα τον τελευταίο δηλαδή έναν γωνιακό ερευνητή ορθής εικόνας. Τον περιμένω σε μία εβδομάδα περίπου. Θα τον χρησιμοποιήσω για star hopping με τη βοήθεια χάρτη σε συνδυασμό με telrad. Όπως είπε και ο Στεφανος, δεν προσφέρεται για να είναι ο μοναδικός ερευνητής του τηλεσκοπίου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω αυτόν: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p297_8x50-Sucher---mit-Halter---schwarz---90--Einblick.html και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλός ποιοτικά (Correct image). Και είναι όντως άλλη εμπειρία το starhopping. Πάντα βέβαια με ένα telrad ή rigel.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις ερευνητη.... ή red dot finder?

 

Να πω την αληθεια δεν με εχει ικανοποιησει ο ερευνητης και παρηγγειλα red dot finder για να δω μηπως μου αρεσει καλυτερα.

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χρήση και των δύο είναι ο ιδανικός συνδυασμός. Γρήγορο κεντράρισμα στο στόχο με ένα red dot, αστροάλματα ακριβείας με ένα καλό οπτικό finder.

 

Και τα δύο έχουν τα πλεονεκτήματά τους και δεν μπορώ να βρω λόγο να μην έχεις και τα δύο.

 

ΥΓ: Ερευνητές όπως το telrad που δεν έχουν απλή κουκίδα αλλά κύκλους συγκεκριμένης φαινόμενης διαμέτρου χρησιμεύουν και αυτά για αστροάλματα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

costgeorg, εγώ θα σταθώ σε αυτό που είπες, δηλαδή πως παρατηρείς από την Αθήνα.

Δεν ξέρω που ακριβώς εννοείς στην Αθήνα για να ξέρουμε και τι φωτορύπανση έχεις, αλλά αν δεν έχεις καλή γνωση του ουρανού ώστε να ξέρεις που πέφτει περίπου το κάθε αντικείμενο, ο ερευνητής κόκκινης κουκίδας δεν νομίζω να σου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμος μιας και δεν θά χεις πολλά άστρα για μπούσουλα.

Κατά τ άλλα, είμαι κι εγώ της ιδίας γνώμης με τους άλλους. Έξω από την Αθήνα, η χρήση και των 2 είναι ιδανική.

Καλές αγορές :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σίγουρα θα πάρω τον ερευνητή με την διαγώνιο τώρα (θα προσέξω να είναι correct image) και πριν φύγω για Χαλκιδική θα χτυπήσω και τον Telrad. Παρατηρώ από το κέντρο της Αθήνας (Αμπελόκηπους) όπου η κατάσταση με την φωτορρύπανση είναι τραγική. Οπότε για μέσα στην πόλη ο ερευνητής μόνο είναι αρκετός πιστεύω, αλλά στην εξοχή όπου οι στόχοι που θα βλέπεις θα είναι κατά δεκάδες περισότεροι, εκεί σίγουρα θα χρειαστεί ο Telrad για την αρχική στόχευση. Thanks again για τις διευκρινήσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Πριν μια εβδομάδα μπήκα στον πειρασμό κι εγώ να δοκιμάσω έναν γωνιακό ερευνητή. Δεν ξέρω αν θα με βολέψει, τελικά, αλλά ήθελα να τον δοκιμάσω για ένα διάστημα για να καταλήξω αν τελικά έχουν σημαντικά πλεονεκτήματα. Επέλεξα έναν ερευνητή 7X50 Antares. Αυτοί οι ερευνητές βγαίνουν σε τρία μοντέλα:

 

F: Straight: Image Inverted/Reverted

FR: Rightangle: Image Upright/Reverted

FRE: Rightangle: Image Upright/Correct

 

Εγώ επέλεξα τον τελευταίο δηλαδή έναν γωνιακό ερευνητή ορθής εικόνας. Τον περιμένω σε μία εβδομάδα περίπου. Θα τον χρησιμοποιήσω για star hopping με τη βοήθεια χάρτη σε συνδυασμό με telrad. Όπως είπε και ο Στεφανος, δεν προσφέρεται για να είναι ο μοναδικός ερευνητής του τηλεσκοπίου.

 

Ο Antares ήρθε και χτες έκανα την πρώτη παρατήρηση. Μπορώ να πω ότι η χρήση του ερευνητή ορθής εικόνας με βόλεψε. Και λιγότερο έπρεπε να σκύβω, το dob είναι ήδη χαμηλό, και η χρήση του χάρτη ήταν πολύ πιο γρήγορη και απλή. Προς το παρόν έμεινα ευχαριστημένος και τον κρατάω!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης