Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπας και έχουμε ξεφύγει; Πολλή κουβέντα γίνεται για το ένα προσοφθάλμιο, τον άλλο barlow και τον άλλο μειωτή εστιακού λόγου... και λίγη για παρατήρηση. Φαντάζομαι πως μερικοί αρχάριοι θα νομίζουν πως αν δεν "τα σκάσουν" για ακριβά αξεσουάρ δεν θα βλέπουν τα ίδια ουράνια σώματα που βλέπουν όσοι έχουν ακριβούς προσοφθάλμιους κλπ. Το ίδιο θα το βλέπουν απλώς ίσως λιγότερο άνετα επειδή έχουν μικρό πεδίο ή / και οφθαλμική απόσταση οι προσοφθάλμιοί τους. Μπορεί και με απλούστερης σχεδίασης μάλιστα και φτηνότερους να τα βλέπουν και καλύτερα αν μιλάμε για θέμα κοντράστη και οξύτητας!

Βαρέθηκα το τι να πάρω και το τι πήρα ας πούμε για παρατήρηση αυτή είναι η ερασιτεχνική αστρονομιά στην ουσία της!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωωωω Γιώργο πόσο δίκιο έχεις, μπιχλιμπίδι απ'δω, αστρομπιχλιμπίδι απο εκει και τελικά μπλέκουμε μπερδευόμαστε με την Αστροαξεσουαρομανία και χάνουμε την ουσία.

Απ'την άλλη βέβαια είναι σημαντικά και αυτά αρκή βέβαια να έχουμε ένα μέτρο.

Εννοείτε ότι στους περισσότερους Παρατηρησιακούς μας αρέσει να διαβάζουμε παρατηρήσεις αλλά είναι δύσκολο να πολλούς να κάτσουμε να τις γράψουμε ιδιαίτερα τώρα που είναι καλοκαιράκι... (τουλάχιστον για εμένα μου είναι δύσκολο)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φαινόμενο είναι σύνηθες, διαδεδομένο σε όλα τα χόμπυ και φυσιολογικό, ενισχύεται δε από το καπιταλιστικό σύστημα. Εμένα δεν μου αρέσουν οι διηγήσεις του τι είδε κάποιος, εκτός αν έχουν χαρακτήρα οδηγού, όπως οι οδηγοί του κου Μπαλάση. Ας το πω αλλιώς, προτιμώ τα θέματα που ευνοούν, εκμαθαίνουν, διευκολύνουν και προωθούν την παρατήρηση από εκείνα που αποκαρδιώνουν, δυσφημούν, πρωταθλητίζουν, αμφισβητούν.

Μια περιγραφή 10-20 αντικειμένων που φαίνονται με ένα ST80 και άλλων τόσων που φαίνονται με ένα νευτώνιο 6-8" από πόλη και εξοχή θα ήταν ωφέλιμο να αναρτηθεί μόνιμα για τους νέους, τονίζοντας πως αρκούν δύο Plossl 25 & 10 για να τα δεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά η συζήτηση για αξεσουάρ πάντα κεντρίζει το ενδιαφέρον. Και η ενημέρωση για νέα προϊόντα είναι πάντα χρήσιμη. Νομίζω όμως πως θα γίνει πιο "ζουμερή" και πολύ περισσότερο ουσιαστική, αν συμπεριλάβει και κάποια reviews ή συγκριτικά (ειδικά για τα προσοφθάλμια). Το Cloudy Nights είναι γεμάτο τέτοιες αναλύσεις και συγκριτικά και προσωπικά τα έχω βρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπας και έχουμε ξεφύγει; Πολλή κουβέντα γίνεται για το ένα προσοφθάλμιο, τον άλλο barlow και τον άλλο μειωτή εστιακού λόγου... και λίγη για παρατήρηση. Φαντάζομαι πως μερικοί αρχάριοι θα νομίζουν πως αν δεν "τα σκάσουν" για ακριβά αξεσουάρ δεν θα βλέπουν τα ίδια ουράνια σώματα που βλέπουν όσοι έχουν ακριβούς προσοφθάλμιους κλπ. Το ίδιο θα το βλέπουν απλώς ίσως λιγότερο άνετα επειδή έχουν μικρό πεδίο ή / και οφθαλμική απόσταση οι προσοφθάλμιοί τους. Μπορεί και με απλούστερης σχεδίασης μάλιστα και φτηνότερους να τα βλέπουν και καλύτερα αν μιλάμε για θέμα κοντράστη και οξύτητας!

Βαρέθηκα το τι να πάρω και το τι πήρα ας πούμε για παρατήρηση αυτή είναι η ερασιτεχνική αστρονομιά στην ουσία της!

=D> =D> =D>

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα το ότι δεν γράφουμε τις παρατηρήσεις μας δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζουμε πως η ουσία της Ερασ. Αστρονομίας είναι όντως η παρατήρηση... :roll:

Η παρατήρηση για μένα προσωπικά είναι το απόλυτο ταξίδι! Δεν μπορώ να φανταστώ προσωπικά τίποτα καλύτερο από μια εξόρμηση σε θεοσκότεινο ουρανό, με καλή παρέα λίγων ατόμων και συντροφιά...τα τριζονάκια του βουνού!

 

Δεν με εκφράζει όμως να κάθομαι να γράφω ολόκληρα κατεβατά στο φόρουμ για το τι είδα και πότε, που, με τι φακό κλπ. Ούτε πιστεύω πως πρέπει να είναι δακτυλοδεικτούμενοι όσοι δεν το κάνουμε, ο καθένας κάνει ότι τον εκφράζει. ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, το βρίσκω χαμένο χρόνο και απεναντίας το βρίσκω απολύτως πιο ωφέλιμο, για τους νέους ειδικότερα, να γράφω ολόκληρα κατεβατά, ναι, για να τους βοηθήσω σε μια επιτυχημένη αγορά, να τους δείξω τι έχω ήδη που μπορεί να τους ενδιαφέρει και να τους μεταφέρω την προσωπική εμπειρία από την χρήση του εκάστοτε αξεσουάρ και μετά εκείνοι ας πάρουν ότι μπορούν ή και τίποτα. Μπορεί να σώσουν και χρήματα στην τελική από μια λάθος αγορά!

Άλλο να κάνουν κάτι συνειδητά και άλλο να το κάνουν επειδή δεν γνώριζαν...

 

Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος ψυχαναγκασμός από εμάς που τα έχουμε αποκτήσει σε αυτούς που δεν τα έχουνε!! Αν νιώθει τώρα κάποιος έτσι, είναι δικό τους θέμα, τα αξεσουάρ του χόμπυ είναι για να συζητιούνται και αυτό δεν θα σταματήσει ποτέ. Τα forums υπάρχουν ΚΑΙ για αυτό. Που να δείτε συζήτηση σε άλλα forum για τον εξοπλισμό...ο μαύρος χαμός!! Δείτε εδώ..

www.avclub.gr

www.navimania.gr

 

Επίσης, μην ξεχνάτε ότι έχουν υπάρξει πολλά περιστατικά εδώ μέσα, όπου έπεφταν μπηχτές του στυλ, ότι "έχουμε μείνει λίγοι" και τέτοιες αποκρουστικές αηδίες. Μην ανησυχείτε καθόλου, είμαστε αρκετοί ευτυχώς, απλώς δεν έχουμε όλοι ανάγκη για αναγνώριση και εκατοντάδες παλαμάκια από κάτω να πέφτουν βροχή!

 

Να τα καταγράφω τα αντικείμενα για προσωπική χρήση και διατήρηση ιστορικού και εντυπώσεων από το εκάστοτε αντικείμενο, ναι, το κάνω όσο μπορώ πιο πολύ και είναι ΑΚΡΩΣ ΩΦΕΛΙΜΟ. Όχι όμως για πρωταθλητισμό όπως πολύ σωστά το έθεσε ο Κώστας...δεν λέω ΟΜΩΣ ότι όλοι όσοι τα γράφουν επιδιώκουν πρωταθλητισμό...όχι όλοι...

 

Εμένα δεν μου αρέσουν οι διηγήσεις του τι είδε κάποιος, εκτός αν έχουν χαρακτήρα οδηγού, όπως οι οδηγοί του κου Μπαλάση. Ας το πω αλλιώς, προτιμώ τα θέματα που ευνοούν, εκμαθαίνουν, διευκολύνουν και προωθούν την παρατήρηση από εκείνα που αποκαρδιώνουν, δυσφημούν, πρωταθλητίζουν, αμφισβητούν.

 

Αυτή είναι για μένα η πιο σωστή προσέγγιση στο θέμα και δεν σκοπεύω ποτέ να διαφωνήσω με αυτό.

Τα αξεσουάρ είναι εκεί για να μας κάνουν την ζωή ευκολότερη, όχι να μας την μαυρίσουν. Αυτά λοιπόν θα συζητηθούν και μην γελιέστε, αυτή η ανάγκη για συζήτηση για το κάθε τι που πουλιέται πάντα θα υπάρχει.

Σίγουρα πολλά μπορεί να δει κανείς με τους 2 βασικούς Plossl. Όποιος επιθυμεί μπορεί να μείνει με αυτούς, δεν του το απαγορεύει κανείς. Όχι όμως να φιμώσουμε την επιθυμία του κόσμου να πετύχει και κάτι καλύτερο από αυτά...

 

Ας συνεχίσει λοιπόν ο καθένας ξεχωριστά να κάνει ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙ χωρίς ταμπέλες και ψυχαναγκασμούς...:roll:

 

:-note

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο δεν εχεις αδικο, δεν το είχα δει απο αυτη την αποψη...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με το Γιώργο. Κατά ένα περίεργο λόγο ελάχιστοι μοιράζονται εμπειρίες παρατήρησης.

Γιατί άραγε;;

 

Όποιος βοηθήσει κάποιον να αποκτήσει τα πιο χρήσιμα και καλά αξεσουάρ αλλά δεν τον "τραβήξει" σε μια εξόρμηση, του δίνει το καλύτερο μαχαίρι και του πετάει το καρπούζι στα πόδια. Το καρπούζι σπάει και το μαχαίρι είναι άχρηστο......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς οι σαφώς προσβλητικοί υπαινιγμοί επιστρέφονται στους παραλήπτες τους πολλαπλώς!

 

Και θέλω να τους γνωρίσω κάποια πράγματα, διότι προφανώς δεν τα ξέρουν, δεν τα φαντάζονται, δεν τα έχουν βιώσει, δεν έχουν ιδέα: Οι περιγραφές των παρατηρήσεων γίνονται διότι είναι ο μόνος τρόπος για τον παρατηρητή να περιγράψει, όχι μόνο αυτό που είδε, αλλά και συναισθήματα. Ο αστροφωτογράφος μπορεί να δείξει μια φωτογραφία του, να αποσπάσει του κόσμου τα χειροκροτήματα από κάτω, αλλά δε το κάνει γι' αυτό. Το κάνει για να εκφράσει συναισθήματα. Ο παρατηρητής πώς μπορεί να εκφράσει συναισθήματα; Θα ανοίξει τα μυαλά του, θα τα βγάλει φωτογραφία και θα τα δείξει στο κοινό;;;; Θα τα εκφράσει με γλαφυρές περιγραφές, μέσω μιας μουσικής που γουστάρει να ακούει όση ώρα τα γράφει, και έτσι θα βγάλει τα εσώψυχά του στο πληκτρολόγιο. Θα τα εκθέσει δημόσια. Θα ανοίξει την καρδιά του σε όλο τον κόσμο. Θα εκτεθεί η ψυχή του. Έτσι και γι' αυτούς τους λόγους θα γράψει τις παρατηρήσεις του.

 

Καταλάβατε κύριοι;;; Λουστείτε κι΄άλλο τις προσβολές σας τώρα. Με τις υγίες σας.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειρήνη αδέλφια, η γραπτή γλώσσα δεν έχει χροιά και εύκολα μπορεί να ξεφύγει η συζήτηση, το φόρουμ είναι ανοιχτό σε όλους να γράψουν τις εμπειρίες τους στις Παρατηρήσεις αλλά και στα Αστροκαλούδια, η προτροπή του Γιώργου ήταν να γραφτούν εμπειρίες παρατήρησης όπου και συμφωνώ, αλλά ας μην το τραβάμε δεν υπάρχει λόγος αφου κατω απ'τα ιδια αστερία συνυπάρχουμε άνετα και ωραία ας το κάνουμε και εδω.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κάνει για να εκφράσει συναισθήματα. Ο παρατηρητής πώς μπορεί να εκφράσει συναισθήματα; Θα ανοίξει τα μυαλά του, θα τα βγάλει φωτογραφία και θα τα δείξει στο κοινό;;;;

 

Γιατί ο παρατηρητής πρέπει να εκφράσει συναισθήματα;; Από που προκύπτει η ανάγκη αυτή;;

 

Η περιγραφή των παρατηρήσεων του, δεν γίνεται με σκοπό την μεταφορά εμπειρίας προς βοήθεια των άλλων, αλλά για λόγους ψυχοεκτονωτικούς;;;

 

Και ποιός είναι το κοινό;;

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά έτσι όπως τέθηκε το θέμα γίνεται πολύπλοκο και παράξενο.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κάνει για να εκφράσει συναισθήματα. Ο παρατηρητής πώς μπορεί να εκφράσει συναισθήματα; Θα ανοίξει τα μυαλά του, θα τα βγάλει φωτογραφία και θα τα δείξει στο κοινό;;;;

 

Γιατί ο παρατηρητής πρέπει να εκφράσει συναισθήματα;; Από που προκύπτει η ανάγκη αυτή;;

Δεν προκύπτει απο κάπου, είναι η χαρά να μοιραστείς την εμπειρία σου με φίλους του ίδιου χώρου, άτομα που θα σε καταλάβουν και νοιώθουν το ίδιο με εσένα την ώρα που παρατηρείς. Δεν είναι κακό πράγμα να γράφουμε το συναίσθημα μας.

Να σου το πω και αλλιώς η πρώτη-πρώτη στιγμή που παρατήρησες ένα εντυπωσιακό Νεφέλωμα ή που βρήκες ένα αντικείμενο δύσκολα δεν ήθελες να το μοιραστείς με τους οικείους σου;

 

Επίσης μια Αστροφωτογραφία απο μόνο της σαν "εργο" μπορεί να εμπεριέχει την χαρά και την εμπειρία του δημιουργού και καλλιτεχνη την οποία και μοιράζεται με όλους μας, κάτι ανάλογο είναι η περιγραφή των παρατηρήσεων.

 

Όπως και το συναισθήματα της λύπης ή της "γκαντεμιας" όταν κάτι μας πάει στραβά άλο τόσο θέλουμε να το γράψουμε, για κάποιος μπορει να μην δείχνει τίποτα για άλλους ώμος μπορεί να είναι σημαντικό και να ανακαλύψουν κατι μεσα απο αυτο ή να δώσει ωθήσει για κάτι άλλο... ένα φαινόμενο της πεταλούδας που καν το καταλαβαίνεις ότι έχει συμβεί.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει λόγος για ένταση, ας κάνουμε συζήτηση χωρίς επιθέσεις.

 

Προσωπικά, συμφωνώ πως πολλοί παρατηρούν λίγο και ασχολούνται με εξοπλισμό πολύ αλλά αυτό είναι ευρύτερο φαινόμενο που δεν καταγράφεται μόνο στους ερασιτέχνες αστρονόμους. Επιπλέον, η φωτορύπανση παίζει το ρόλο της, ο αστρονόμος της πόλης καταπιέζεται και ίσως ξεδίνει με το να πειράζει τον εξοπλισμό του για όταν βρεθεί σε σκοτεινό ουρανό.

 

Προσωπικά, μου αρέσουν και οι συζητήσεις περί εξοπλισμού και αυτές περί παρατηρήσεων.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα οποτε εχω γραψει για παρατηρηση, το εχω κανει μονο και μονο για να γίνει προφανεστερη η απόδοση κάποιου αστροαξεσουάρ (πχ "δεν θα ξεχασω την εικονα του Double cluster μεσα απο το τάδε προσοφθαλμιο").

Η περιγραφη της παρατηρησης ειναι μαλλον ανούσια για εμενα, και ολιγο βαρετη....

Ειναι γεγονος οτι τα ιδια αντικείμενα βρισκονται στον ουρανο για όλους, και δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχει το ιστορικό....

Χαρτες εχουμε ολοι, τηλεσκοπια εχουμε ολοι, οπως και στοιχειώδη τεχνογνωσία, οποτε η περιγραφη της διαδικασιας ειναι βαρετη .

Αντιθετως θεωρω πολυ χρησιμη την περιγραφή της εντυπωσης κατα την παρατηρηση σε συναρτηση με τους "μεταβλητους" συντελεστες (αποδοση ΟΤΑ και περιφεριακών , σε δεδομένες συνθηκες σκότους , ευκολία χρησης εξοπλισμού κλπ) .

Ακομα και ο νεότερος ερασιτέχνης αστρονόμος, μπορει να καυχηθεί οτι με το ΟΤΑ του Λιντλ ειδε τους δορυφορους του Δία (και αυτο ειναι σουπερ πληροφορία για τους "wanna be" πρωταρηδες.

Αυτό νομιζω οτι θα διαβαζαν όλοι με ενδιαφερον, παρά ενα ξερό ιστορικο.

Γενικεύοντας, αλλο πραγμα η περιγραφη σε ενα τμημα ενος κλασσικου εργου απο εναν μετρ, (η υποκειμενικοτητα της αποψης εχει ενδιαφερον), και αλλο πραγμα η "γνωστή ιστορια".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα "κατεβατά" οι "επιδείξεις" και ο "πρωταθλητισμός" αν κάποιος είναι κακόβουλος δεν γίνονται μόνο με το τι είδε αλλά και με το τι εξοπλισμό έχει. Πιστεύω πως κανείς εδώ δεν έχει τέτοια ελατήρια όταν γράφει σχετικά με τον εξοπλισμό του η για τις παρατηρήσεις του. Το τι είδα με το ένα τηλεσκόπιο και με τον α προσοθάλμιο και το τι είδα με το άλλο τηλεσκόπιο και με τον β προσοφθάλμιο δεν ειναι αυτοσκοπός γιατί η παρατήρηση είναι παρατήρηση και όχι "review" εξοπλισμού. Η αναφορά του εξοπλισμού έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα και λέω κάτι, που δεν το μπορώ να το αποδείξω αλλά ακράδαντα το πιστεύω, πως ότι δεις με έναν ethos το βλέπεις και με έναν orhtoscopic. Αν βλέπεις με κάποιον αμυδρότερα αντικείμενα και περισσότερες λεπτομέρειες είναι ο δεύτερος (ας μην πάω στο θέμα του ότι δεν υπάρχουν "πλανητικοί" προσοφθάλμιοι). Ούτε με ενδιαφέρει να διαβάζω παρουσιάσεις εν είδει βιβλίου ή καταλόγου. Ναι βρίσκω διασκεδαστικό και ενδιαφέρον να μπαίνει και η προσωπική πινελιά (η βραδιά είχε υγρασία, κάποιος περίεργος ήρθε να δει τι κάνουμε κλπ). Γι αυτό είναι το φόρουμ.

Δεν είμαι προς Θεού αντίθετος και στα review και στις συζυτήσεις περί εξοπλισμού. Απλά πιστεύω πως η ισορροπία καλό ειναι να αποκλίνει προς την παρατήρηση.

Να μην αναφερθούμε τώρα για το τι γίνεται σε ξένα φόρα γιατί αν πάρουμε βάση το τι γίνεται εκεί ολόκληρα θέματα και νήματα στο παρόν θα έπρεπε να έχουν αφαιρεθεί ή / και κλειδωθεί εδώ και καιρό...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο εξοπλισμός που έχω είναι μελετημένος κομμάτι κομμάτι για να ικανοποιεί συγκεκριμένες περιπτώσεις στην παρατήρηση. Δεν έχω τίποτα πραγματικά που να μην το χρειάζομαι. Όσο αφορά τις συζητήσεις μου αρέσει να σχολιάζω και να εκφέρω γνώμη για κάτι που γνωρίζω όσο αφορά εξοπλισμό με σκοπό να βοηθήσω τον άλλο που με ρωτάει. Αν δεν γνωρίζω απλά δεν απαντώ.

 

Τώρα για τις παρατηρήσεις και τις αναφορές, επειδή έχω γράψει αρκετές αναφορές παρατήρησης, θα πω ότι το κάνω για να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου. Ένας άλλος λόγος που το κάνω είναι να προωθήσω τον κόσμο που μπαίνει εδώ μέσα να ασχοληθεί με την παρατήρηση γιατί είναι κάτι το μαγικό (σε αυτό τουλάχιστο νομίζω συμφωνούμε όλοι). Δεν το κάνω ούτε για αυτοπροβολή ούτε από ψυχαναγκασμό. Γι' αυτό άλλωστε και δεν γράφω κάθε φορά που πάω για παρατήρηση το τι είδα αλλά μόνο όποτε έχω ανάγκη να μοιραστώ κάτι, ένα δύσκολο στόχο που πάλευα ώρα, κάτι που τέλος πάντων με συνεπήρε.

 

Όταν μερικές φορές λέμε ότι "έχουμε μείνει λίγοι" το λέμε γιατί οι στόχοι που αναφέρουμε είναι δύσκολοι γιατί έτσι τέλος πάντων μας αρέσει να κάνουμε. Και επειδή δεν υπάρχουν πολλοί που να περιγράφουν τέτοιους στόχους προκλήσεις για να κεντρίζουν το ενδιαφέρον γι'αυτό το αναφέρουμε. Δεν είναι κακό αυτό. Ούτε έχουμε σκοπό να θίξουμε κανέναν.

 

Εγώ το βλέπω και σαν πρόκληση όταν βλέπω ένα στόχο που περιγράφει κάποιος και είναι δύσκολος και θέλω να τον επιχειρήσω κι εγώ. Όχι γιατί θέλω να τον δω κι εγώ αλλά μου αρέσει αυτή η αίσθηση του κυνηγιού και της κατάκτησης και τότε μοιράζομαι την εμπειρία του άλλου από τις περιγραφές του.

 

Καλή καρδιά παιδιά, δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε εδώ μέσα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι περιγραφές των παρατηρήσεων γίνονται διότι είναι ο μόνος τρόπος για τον παρατηρητή να περιγράψει, όχι μόνο αυτό που είδε, αλλά και συναισθήματα.

 

 

Ο παρατηρητής πώς μπορεί να εκφράσει συναισθήματα; Θα ανοίξει τα μυαλά του, θα τα βγάλει φωτογραφία και θα τα δείξει στο κοινό;;;; Θα τα εκφράσει με γλαφυρές περιγραφές, μέσω μιας μουσικής που γουστάρει να ακούει όση ώρα τα γράφει, και έτσι θα βγάλει τα εσώψυχά του στο πληκτρολόγιο. Θα τα εκθέσει δημόσια. Θα ανοίξει την καρδιά του σε όλο τον κόσμο. Θα εκτεθεί η ψυχή του. Έτσι και γι' αυτούς τους λόγους θα γράψει τις παρατηρήσεις του.

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι οι κοινωνίες ανθρώπων και κάπως έτσι είναι και η μικρο κοινωνία του φόρουμ μας απ το οποίο έχουμε μάθει πάρα πολλά μεσα από περιγραφές άλλων είτε για αξεσουάρ που χρησιμοποίησαν , είτε για τεχνικές αστροφωτογραφίας είτε για αντικείμενα που παρατήρησαν. Έτσι προάγεται η αστρονομία. Αν ήμασταν όλοι εσωστρεφείς παρατηρητές και δε μοιραζόμασταν τίποτα από το φόβο μη χαρακτηριστούμε επιδειξιομανείς τότε πως θα βοηθούσαμε τον νέο που θέλει να πρωτοασχοληθει. Γνωρίζω ένα φίλο μου που κάνει καταπληκτική δουλειά στη ραδιοαστρονομία αλλά δουλεύει ολομόναχος. Τον καλώ να τα μοιραστεί με όλη την κοινότητα αλλά αυτός αρνείται. Βοηθάει την έτσι την αστρονομία? Μοιράζεται τις εμπειρίες του , τις γνώσεις του , τις τεχνικές που δοκιμάζει ? Μοιράζεται τα συναισθήματα που του προκαλούν οι παρατηρήσεις του? Γιατί panosky αν βλέπεις ένα πλανητικό νεφέλωμα ή έναν μικρό γαλαξία και αυτή η θέαση του αντικειμένου δε σε γεμίζει με συναισθήματα τότε μάλλον λάθος χόμπι έχεις διαλέξει. Οτι μοιράζεται ο καθένας εδω μεσα, γνωσεις , εμπειρίες , τεχνικές , γνώμες , συμβουλές... αν δε με ενδιαφέρουν δεν τα διαβάζω , αλλά σεβομαι την αναγκη του να τα μοιραστεί.

Μιας και μιλάμε όμως για αξεσουαρμανία να μη ξεχασουμε να πούμε οτι τώρα που βιώνουμε μια κρίση στα πορτοφόλια μας μάλλον αρκούμαστε στην αξεσουαρ-ηδονοβλεψία απ τα αναλογα site. :D :D :shock:

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 Στον Τάσο Βράτολη

 

 

 

 

ΥΣ:Αν ποτέ βγεί σωστός φωνητικός κειμενογράφος θα ανεβάσω τα pοst μου

Βαρετό πληκτρολόγιο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβάζοντας τις παραπάνω αναφορές θα συμφωνήσω με όλους. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι σαν άνθρωποι αλλά ούτε και σας ερασιτέχνες αστρονόμοι. Έχω συναντήσει από απλούς χομπίστες μέχρι ερασιτέχνες αστροφυσικούς. Από τον περιστασιακό παρατηρητή μέχρι αυτόν που δεν υπολογίζει θερμοκρασίες, υψόμετρα και συνθήκες. Αυτόν που ίσως να ξέρει την απόσταση Γης Σελήνης και αυτόν που είναι κινητή εγκυκλοπέδια.

 

Απολαμβάνω τις περιγραφικές αναφορές του Καπετανάκη και του Μανούσου και άλλων για αντικείμενα που ίσως να μην δω ο ίδιος ποτέ, για αντικείμενα που ίσως να μην τα κοιτούσα ποτέ αν δεν είχα διαβάσει εδώ τις περιγραφές τους. Άρα με βοηθάνε σαν αστροπαρατηρητή ανεξάρτητα από τον ενθουσιασμό τους που είναι πολύ όμορφο να μοιράζεσαι έτσι κι αλλιώς.

 

Απολαμβάνω εξίσου τις εξαντλητικές περιγραφές αξεσουάρ, τηλεσκοπίων, βελτιώσεων. Αυτά έχει το χόμπι. Ναι είναι πολύ όμορφος ο Ethos των 100 μοιρών αλλά δεν αισθάνομαι μειονεκτικά που έχω ένα πλοσλ 25.

 

Και να είναι λίγοι εκείνοι που μπορούν να δουν με ένα 8" το Στίβενς κουιντέτ και είναι μεγάλη μαγκιά να μπορείς μόνο και μόνο να το εντοπίσεις με ένα ντομπ πόσο μάλλον να το δεις και χαίρομαι πυ βγαίνουν και το λένε και μοιράζονται τις επιτυχίες τους.

 

Τι να κάνουμε δηλαδή; Οι ψαράδες βγάζουν το τεράστιο ψάρι τραβάνε μια φωτογραφία και μοιράζονται την επιτυχία τους με τους άλλους, άντε να το βαλσαμώσουν οι πιο φανατικοί και να το βαλουν στον τοίχο. Οι αστροφωτογράφοι το ίδιο όπως αναφέρθηκε. Εμείς οι απλοί παρατηρητές γιατί να είναι επικριτέο να μιλήσουμε γι αυτό που αγαπάμε. Όσο θέλουμε, και όποιος αν θελει ας το διαβάσει, όποιος αν θέλει ας πει ένα μπράβο.

 

Το να μοιράζεσαι μία εμπειρία, μία είδηση, ένα επίτευγμα είναι τρόπος να έχει αξία αυτό που κάνεις και μπράβο σε όλους σας που έχετε τον χρόνο να μοιραστείτε αυτές τις εμπειρίες. Σίγουρα υπάρχουν πολύ επιτυχημένοι ερασιτέχνες αστρονόμοι που δεν μιλάνε, δεν γράφουν στο φόρουμ αλλά δεν παύουν να είναι εξαιρετικοί σε αυτό που κάνουν. Μπορεί να μην μπορούν να εκφραστούν τόσο εύγλωττα όσο άλλοι, ή να μην έχουν τον χρόνο ή να μην τους ενδιαφέρει.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[code:1]Και να είναι λίγοι εκείνοι που μπορούν να δουν με ένα 8" το Στίβενς κουιντέτ και είναι μεγάλη μαγκιά να μπορείς μόνο και μόνο να το εντοπίσεις με ένα ντομπ πόσο μάλλον να το δεις και χαίρομαι πυ βγαίνουν και το λένε και μοιράζονται τις επιτυχίες τους.[/code:1]

 

Και με 6" το έχουν δει σαν θαμπάδα :cheesy: και γενικά γαλαξίες και νεφελώματα 13 μεγέθους φαίνονται με το 6" απο σκοτεινό ουρανό...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουμε τη δυνατότητα λοιπόν να εκφραζόμαστε με πολλούς τρόπους σε αυτό το πολυσυλλεκτικό forum. Και ο καθένας σέβεται τις προτιμήσεις του άλλου, ακόμη και όταν δεν τις υιοθετεί.

Να προτείνω έναν περισσότερο δόκιμο όρο αντί για το "αξεσουαρμανία": ονομάζεται "τεχνοφιλία".

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Technophilia

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με όσα έγραψαν οι Δημήτριοι (Μανούσος - Αλεποχώρι)

 

Οι περιγραφές των παρατηρήσεών μας δεν γράφονται για να αποσπάσουμε "παλαμάκια" ούτε για να ανακηρυχθεί ο "πρωταθλητής" Ελλάδος. Γράφονται ακριβώς για να εκφράσουμε τα συναισθήματά μας απο τη συναρπαστική διαδικασία που λέγεται αστρονομική παρατήρηση και για να παρακινηθούν κι άλλοι κυρίως νέοι παρατηρητές να γράψουν κι αυτοί τις εμπειρίες τους. Μέσα απο τις περιγραφές μου θέλω να παρακινήσω όλους τους φίλους που ρωτούν "τι να πάρω" και τελικά καταλήγουν να αγοράσουν ένα κομμάτι εξοπλισμού, να το βγάλουν στο πεδίο και να το χρησιμοποιήσουν. Να μας πούν κι εμάς τι είδαν και πώς, να μας μυήσουν στο μαγικό κόσμο της δικής τους εμπειρίας, να μοιραστούν μαζί μας τη χαρά τους ή και την αποτυχία τους. Για αυτό το λόγο κάθομαι και γράφω τις παρατηρήσεις μου. Πιστέψτε με δεν είναι και τόσο εύκολο να κάτσεις να απομαγνητοφωνήσεις δύο νύκτες παρατηρήσεων, να επιλέξεις τι θα αναφέρεις και τι όχι και να μεταφέρεις όλη αυτή τη διαδικασία στο χαρτί ή μάλλον στο PC.

 

Προσωπικά όμως μπαίνω στον κόπο, γιατί πιστεύω ότι η μοιρασιά αυτών των εμπειριών μου είναι το καλύτερο που μπορώ να προσφέρω στη κοινότητα της ερασιτεχνικής αστρονομίας. Σκεφτείτε να μην έγραφε κανείς τίποτε απο τις εμπειρίες του. Πώς θα προαγόταν η ερασιτεχνική αστρονομία? Πώς θα μαθαίναμε όλοι για να ξεκινήσουμε και να εξελιχθούμε? Κανείς δεν γεννήθηκε γνώστης. Εγώ προσωπικά θα ευγνωμονώ πάντα κάποιους ανθρώπους που έκατσαν και μου έδειξαν τεχνικές και διαδικασίες, που με έμαθαν τι σημαίνει παρατήρηση. Οι άνθρωποι αυτοί ξόδεψαν το χρόνο τους για να διδάξουν εμένα και θέλω να πιστεύω ότι τώρα χαίρονται που κι εγώ πλέον με τη σειρά μου βοηθάω νέο κόσμο να ασχοληθεί με την ερασιτεχνική αστρονομία και κυρίως με το παρατηρησιακό κομμάτι της.

 

Φυσικά επειδή όπως πολύ σωστά γράφει ο Κώστας το φόρουμ είναι πολυσυλλεκτικό κι οι απόψεις μας είναι και πρέπει να είναι σεβαστές, δεν υποχρεώνεται κανείς να ακολουθήσει το δικό μου τρόπο σκέψης. Αν θέλει κάποιος ας διαβάσει την αναφορά παρατήρησης, αν δε θέλει καλή καρδιά. Εγώ θα εξακολουθήσω να απολαμβάνω τόσο τις αναφορές παρατηρήσεων όσο και τις κριτικές εξοπλισμού. Άποψή μου είναι ότι και τα δύο χρειάζονται.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι περιγραφές των παρατηρήσεών μας δεν γράφονται για να αποσπάσουμε "παλαμάκια" ούτε για να ανακηρυχθεί ο "πρωταθλητής" Ελλάδος. Γράφονται ακριβώς για να εκφράσουμε τα συναισθήματά μας απο τη συναρπαστική διαδικασία που λέγεται αστρονομική παρατήρηση και για να παρακινηθούν κι άλλοι κυρίως νέοι παρατηρητές να γράψουν κι αυτοί τις εμπειρίες τους. Μέσα απο τις περιγραφές μου θέλω να παρακινήσω όλους τους φίλους που ρωτούν "τι να πάρω" και τελικά καταλήγουν να αγοράσουν ένα κομμάτι εξοπλισμού, να το βγάλουν στο πεδίο και να το χρησιμοποιήσουν.

 

Σωστός!!! =D>

(Άντε απέσπασες παλαμάκια απο μένα :cheesy: )

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[Βοηθάει την έτσι την αστρονομία? Μοιράζεται τις εμπειρίες του , τις γνώσεις του , τις τεχνικές που δοκιμάζει ? Μοιράζεται τα συναισθήματα που του προκαλούν οι παρατηρήσεις του? Γιατί panosky αν βλέπεις ένα πλανητικό νεφέλωμα ή έναν μικρό γαλαξία και αυτή η θέαση του αντικειμένου δε σε γεμίζει με συναισθήματα τότε μάλλον λάθος χόμπι έχεις διαλέξει. Οτι μοιράζεται ο καθένας εδω μεσα, γνωσεις , εμπειρίες , τεχνικές , γνώμες , συμβουλές... αν δε με ενδιαφέρουν δεν τα διαβάζω , αλλά σεβομαι την αναγκη του να τα μοιραστεί.

 

Σωστά. Κατά τον ίδιο τρόπο λοιπόν πρέπει να υπάρχει σεβασμός και στην ανάγκη εκείνου που δεν θέλει να τα μοιραστεί. Ο εγωισμός αγαπητέ μου μπορεί να υπάρχει και σε αυτόν που δεν μοιράζετε γιατί τα κρατάει για τον εαυτό του και σε αυτόν που μοιράζετε για να περιαυτολογήσει.

 

Εγώ προσωπικά έχω μιλήσει (έως φωνάξει) πολλές φορές για την ανάγκη “μοιράσματος εμπειρίας” εδώ μέσα.

 

Το τι συναίσθημα προκαλεί σε μένα ένα πλανητικό και τι σε εσένα, δεν έχει να κάνει με το πλανητικό, αλλά με το τι είσαι εσύ και τι εγώ εσωτερικά σαν άνθρωπος. Ας αφήσουμε λοιπόν τα μεγάλα λόγια και τους ορισμούς για το ποιος έχει διαλέξει λάθος χόμπι.

 

Το συναίσθημα είναι υποκειμενικό, η θέαση είναι αντικειμενική. Διαβάζοντας τα θέματα των παρατηρήσεων βλέπω ότι και η ίδια η θέαση αμφισβητείται πολλές φορές.

 

Τάσσομαι υπέρ της καταγραφής των παρατηρήσεων και της δημοσίευσης τους, άλλωστε έχω τοποθετηθεί. Καιρό τώρα προετοιμάζω ένα σχετικό θέμα για το forum. Αλλά με τρόπο, ύφος και ήθος που να βοηθά στην ανύψωση της παρατήρησης και όχι στον συναισθηματικό αποφορτισμό του οποιουδήποτε.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί ο παρατηρητής πρέπει να εκφράσει συναισθήματα;; Από που προκύπτει η ανάγκη αυτή;;

Γιατί λόγω του φόρουμ έχουμε πολλούς φίλους πια αλλά και με άλλους που δεν έχουμε ιδωθεί σε κάποια πανελληνια είμαστε "εν δυνάμει¨φίλοι και όταν περνάς καλά θέλεις να το μοιραστείς με ανθρώπους που θα το εκτιμήσουν και θα σου πουν τη δική τους εμπειρία.

Γιατί είμαστε κοινωνικά όντα και συστήνουμε παρέες και μικρές κοινωνίες, σμήνη καλύτερα να πω όπως τα αστέρια και οι γαλαξίες.

Αν εκνευρίζει κάποιους η περιγραφή μιας παρατήρησης ας μην την διαβάσουν.Σίγουρα θα τους εκνευρίζουν κι αλλα πράγματα γύρω τους. :-k

 

 

Αντε υπομονή παιδιά και σήμερα έχουμε το τελευταίο τεταρτο της Σελήνης. :D :-k

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης